DE ZIERIKZEESCHE COURANT dit nummer: De gemeente Zierikzee en de V.V. V. Formateur De Jong geslaagd in opdracht kabinetsformatie Ongeluk met lucht taxi: negen doden KAMERBREED „DE MAGNEET" Lage Vuursche kreeg er perscentrum bij V/AT 1EGT PE BILT India gaat rijke landen om geld vragen Slechte behandeling krijgsgevangenen? Recordverblijf in het poolijs Aardschok in Italië Graantoeslag lichte gronden verminderd Gevechten in Aden Moderne weerkunde Commentaar P.v.d.A. op kabinetsformatie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4- april 1967 123ste jaargang Nr. 19771 WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 REDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, >«l. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. i. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave N.V Drukkerij Wh Lakenman Ochlman, Zierikze» ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50) per week >0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 com per mm; „Succesjes" (mei. 4 regels) I 1,25 per iluk EEN HAAG, 3-4. De kabinetsformateur P. J. S. de Jong is er in geslaagd een kabinet samen te stellen, zo is in Den Haag bekend geworden. In de lcop van maandag heeft de formateur de nieuwe ministers ontvangen. Met deze fcrmatie is een eind gekomen aan de langdurige formatie-periode, waarin respektievelijk prof. zyistra en mr. Biesheuvel tevergeefs hebben geprobeerd tot een nieuw kabinet te komen. Tenslotte is het de derde forma teur gelukt met een kabinet voor de dag te komen dat bestaat uit VVD, ARP, KVP en CHU-ministers. De samenstelling van het kabinet is als volgt: WD prof dr. H. J. Wit- teveen (financiën en eerste vice-pre mier); prof. mr. C. H. F. Polak (jus titie) en W. den Toom (defensie). ARP: B. Rooi vink (sociale zaken en volksgezondheid); ir. W. F. Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening); J. A. Bakker (verkeer en waterstaat, 2e vice-premier en te vens beiast met de West). KVP: P. J. S. de Jong (premier); mr. L. de Block (economische zaken); mr. J. M. A. H. Luns (buitenlandse zaken); mej. M. A. M. Klompé (cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk); prof. G. H. Veringa (onderwijs en wetenschappen); ir. P. J. Lardi- nois (landbouw en visserij). CHU: mr. H. K. J. Beernink (bin nenlandse zaken) en drs. J. Udink (ontwikkelinkshuip). Niet terugkerende ministers zijn prof. dr. J. Zijlstra (minister-presi dent), mr. B. W. Biesheuvel (land bouw en visserij), dr. J. E. de Quay (verkeer en waterstaat), mr. A. A. M. Struycken (justitie), prof. mr. P. J. Verdam (binnenlandse zaken), prof. mr. I. A. Diepenhorst (onderwijs en wetenschappen). Lr. H. B. J. Witte (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening). dr. G. M. J. Veldkamp (so ciale zaken en volksgezondheid), mr. Th. H. Bot (minister zonder porte feuille belast met ontwikkelingshulp) Over de positie van de staatssecre tarissen is thans nog niets bekend. Het Anti Revolutionaire Tweede Kamer-lid <drs. J. Boersma zei niet gelukkig te zijn met de wijze waar op het kabinet tot stand was* geko men, al was hij in het algemeen blij dat er thans een regering was ge vormd. De formatie was „niet hart verheffend" geweest en daarom zou de politieke vernieuwing met des te meer kracht moeten worden aange pakt. Volgens de Tweede Kamerfractie van D '66 is het gehele verloop van de kabinetsformatie een duidelijke onderstreping van de machteloosheid om binnen de huidige staatsrechte lijke en partijpolitieke situatie tot een volwaardig kabinet te komen, dat in staat is een krachtige, voor»- uitstrevende politiek te voeren. In dat verband is tiet te meer onbegrij pelijk dat de formatie geen enkele maal in het teken van de zo nodige hervormingen heeft gestaan. D '66 spreekt er haar grote teleur stelling over uit, dat, na het einde loos heen en weer schuiven van steeds weer nieuwe kandidaten over de verscheidene portefeuilles, ook de personele bezetting van dit kabi net zwak is. De liberale fractievoorzitter, mr. E. H. Toxopeus, verklaarde gister avond in een door de televisie^uitge- Amerika leent India 132 miljoen dollar WASHINGTON, 3-4. Het Ameri kaanse Bureau voor Internationale Ontwikkeling heeft maandag be kendgemaakt, dat India een lening van 132 miljoen dollar krijgt om dit land te helpen meer voedsel te pro duceren en zijn economische ont wikkeling te stimuleren. Met de le ning zal de aankoop van Amerikaan se kunstmest, bestrijdingsmiddelen, landbouwmachines e.d. worden gefi nancierd. zonden vraaggesprek dat er geen sprake was van tweede-keus minis ters, zeer zeker niet voor zover dit de V V.D. betrof. Er was evenmin reden om te sug gereren dat de regering-de Jong geen sterk kabinet zou zijn. Mr. Toxopeus zei te menen dat het nieu we kabinet het zeker vier jaar zou kunnen uithouden. Wanneer het be leid zou worden gekenmerkt door homogeniteit zou de regering de Jong een sterk kabinet worden, wan neer ieder der leden zou streven naar het vergroten van zijn eigen populariteit zou het een zwak kabi net worden. K.V.P.-fraotievoorzitter Schmelzer toonde zich verheugd over het wel slagen van de formatie-de Jong. „Men zegt wel eens dat de politieke partijen allerlei hobbies hebben en niet tot elkaar kunnen komen. Het resultaat van de heer de Jong wekt echter de indruk dat zowel bij V.V. D., A.R.P. en C.H.U. de bereidheid heeft bestaan mee te werken, zonder te eisen dat allerlei wensen gehono reerd worden". Nu de K V.P. niét meer de porte feuilles van sociale zaken en volks huisvesting bezet, hebben de K.V.P., V.V.D. en A.R.P. in de driehoek so ciale zaken, economische zaken en financiën een plaats gekregen. Toen geen der partijen een kandidaat op landbouw kon leveren, was de K.V P. bereid dit te doen. Ook met „on derwijs" ging dat zo. NIEUW DELHI, 3-4. India zal deze week tien „rijke" landen steun in levensmiddelen vragen en steun in geld vcor zjjn economie tot een bedrag van 1,2 miljard dollar. LEXINGTON, 3-4. Een tweemo- torig vliegtuig van „Lexington Air Taxi" is maandag in de buqrt van een vliegveld bij Lexington, in de Amerikaanse staat Kentucky, ver ongelukt. Alle negen inzittenden zijn om het leven gekomen. Happening te San Franciseo SAN FRANCISCO. 3-4. De poli tie van San Franciseo heeft zondag 40 arrestaties verricht op een massa le happening in de „hippe" wijk Haight-Ashbury. Enige honderden hippe vogels ver maakten zich op straat met zang en dans en verhoogden de feestvreugde met bloemen strooien en bellen bla zen. Door de happening, die drie uur duurde, ontstond een monumentale verkeersopstopping. De arrestanten werden vrijgelaten na bekeurd te zijn wegens overtre ding van de voorschriften voor ver gadering. Mijnontploffing in Brits-Colunibia NATAL (Brits Columbia), 4-4. Door een ontploffing in een kolen mijn te Natal in Brits-Columbia zijn maandag zeker elf mijnwerkers om gekomen en 21 gewond. Twee mijn werkers worden nog vermist. Zes hoge Indische functionarissen uit Nieuw Delhi die deelnomen aan de jaarlijkse bijeenkomst van het Consortium voor Steun aan India, onder auspiciën van de Wereldbank, zullen de Indische verzoeken in dienen. De V.S. dragen gewoonlijk voor de helft bij in het fonds van het consortium, waarvan de negen andere leden zijn: West-Duitsland, Engeland, Japan, Canada, Italië, Frankrijk. NederLand, België en Oos tenrijk. Voor het eerst zal India het con sortium behalve kredieten voor eco nomische hulp. die het land elk jaar sinds 1961 zijn verstrekt, nu ook hulp in levensmiddelen vragen. Dit spruit niet slechts voort uit de ernst van de toestand op voedselgebied in In dia. maar tevens uit het aandringen van de V.S. op^ de andere landen eveneens bij te dragen tot de leniging van de voedselnood in India en deze taak niet aan de V.S. over te laten. Daarom zullen de drie miljoen ton Amerikaans graan, die voor de twee de helft van dit jaar aan India is toegezegd, slechts geleverd worden indien de andere landen evenredige bijdragen leveren. ADVERTENTIE Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 De tijd vordert LAGE VUURSCHE, 3-4. De be volking van Lage Vuursche (onge veer 350 zielen) is met ingang van maandag tijdelijk uitgebreid met en kele tientallen jorum.lflisten, radio- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's JCCCCOOOCCOOOCOCCOCOSOCOOO I Zw[jgen en denken Zal niemand krenken. Ter ondersteuning economie „Moord, op de wallet jen" is de titel van het nieuwe Treffermysterie, dat dins dagavond door de K.R.O. via Nederland I op het scherm wordt gebracht. We zien hier een scene mei v.l.n.r. het dienstmeisje Annie, Helga, commis saris Oud en geheel rechts rechercheur de Wit. Amerikaanse bezorgdheid WASHINGTON, 3-4. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag officieel zijn bezorgdheid uitgesproken over de behandeling van de Amerikaanse YELLOW KNIFE, 3-4. De 39-jarige 'Canadese piloot. Robert Gauchie heeft 58 dagen doorgebracht in het. Noordcanadese poolijs, waar hij-tem peraturen van 40 graden .onder .ipul. heeft overleefd. Gcuchie werd sinds 2 februari vermisthij werd bij toe val teruggevonden op 1.400 km. ten noorden van Edmonton in Alberta, waar hij met een lading vis een noodlanding had gemaakt. Zijn ben zine was op. Hij leefde al die tijd op de rauwe vis, vuur kon hij niet ma ken. Drie weken lang werd met vliegtuigen naar hem gezocht, hij was al opgegeven toen twee piloten van een verkenningsvliegtuig zijn vliegtuigje zagen staan. Het verken ningsvliegtuig landde direct bij hem. Gauchie stond kalm op hen te wach ten, met zijn koffertje in de hand. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht voor observatie, het bleek dat hij in uitstekende gezondheid verkeert maar 20 kilo is afgevallen. Voor het gebouw van de Turkse ambassade in Washington is maan dagochtend een kleine bom ontploft, kort voordat de Turkse president Sunay daar aankwam. De ambas sade bleef onbeschadigd. krijgsgevangenen in Noord-Vietnam, die volgens bepaalde aanwijzingen onder geestelijke en lichamelijke druk gezet worden om verklaringen af te leggen tegen de Amerikaanse politiek in zuidoost-Azië. Hanoi heeft wel herhaaldelijk ver zekerd dat de krijgsgevangenen men selijk worden behandeld, maar ver tegenwoordigers van het internatio nale Rode Kruis en andere waarne mers mogen de kampen niet bezoe ken. Dat is precies tegenovergesteld aan de Zuidvietnamese en Ameri kaanse behandeling van krijgsgevan genen, zei de wpordvperder. Het ministerie beschikt over stuk-' ken film waarop té zién is dat Ame rikaanse gevangenen in de straten van Hanoi worden getoond, wat strijdig is met de Conventie van Ge- nève. Proces tegen moordenaar van acht verpleegsters PEORIA (Illinois), 3-4. In Peoria, in de Amerikaanse staat Illinois, is het proces begonnen tegen de 25-ja- rige gewezen zeeman Richard Frank lin Speck, die in juli van het vorige jaar in Chicago acht leerling-ver pleegsters zou hebben vermoord.. De openbare aanklager heeft de jury van zeven mannen en vijf vrou wen gevraagd het schuldig uit te spreken, waarna beklaagde tot de elektrische stoel kan worden veroor deeld. De verdediger hield de jury voor, dat niemand Speek de meisjes heeft zien doden. Dat moest het openbaar ministerie eerst bewijzen. Vrij somber weer Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met af en toe enige lichte regen of motregen; matige tot vrij krachtige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 5 april. Zon op 6.08, onder 19.19. Maan op 5.20, onder 14.21. 6 april. Zon op 6.05, onder 19.21. Maan op 5.34, onder 15.34. Nieuwe maan: 9 april te 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 april 6 april 0.09 v.m. 1.16 v.m. 12.54 n.m. 13.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 april 0.14 v.m. 12.44 n.m. 6 april 1.18 v.m. 13.37 n.m. Doodtij: 4 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT ,4-4. Het K.N.M.T deelt mede: Ten zuidwesten van Ierland,, bevindt ;zich 'een vrij krachtig- hoge- drukgebiëö! Aan 'de nóordflank hier van staat een brede westelijke stro ming. Maandag stroomde hiermee ent aszins onstabiele lucht naar ons land, maar geleidelijk is de aange voerde lucht vochtiger geworden, zodat er in de nacht van maandag op dinsdag op de meeste plaatsen wat regen of motregen viel. Ook woensdag houdt dit weertype aan. Er zal dan ook over het algemeen veel bewolking zijn. waaruit af en toe wat lichte regen of motregen valt. De wind zal matig tot vrij krachtig zijn met een westelijke richting en in het tempera tuurver- loop komt weinig verandering. MODENA, 4-4. In Reggio Emilia bij Modena is maandagavond een aardschok van middelbare kracht geveeld, die enkele schoorstenen en lantaarns deed omvallen. Er ont stond een begin van paniek. De be ving werd ook in Parma gevoeld, waar de bewoners hun huizen ver lieten. DARWIN (Australië). Het Franse echtpaar Ilenri Bourdens en diens echt genote José, gefotografeerd in een ziekenhuis in Darwin, na hun redding van een vlot, waarop zij 80 uur in de Timorzee hadden rondgedreven. Het echtpaar had daarvoor twee maanden op een verlaten eiland geleefd na het vergaan van hun jacht. reporters, technici en medewerkers van de televisie, radio, P.T.T. en an dere functionarissen van de publi- citeits-media, die binnenkort het eerste nieuws over de geboorte van een prins of prinses de wereld zullen insturen. De P.T.T. heeft de laatste hand gelegd aan de inrichting van het perscentrum achter het restaurant ..De Kastanjehof", waarin de rijks voorlichtingsdienst in de lounge een tijdelijk hoofdkwartier heeft geves tigd. Het perscentrum is maandag zonder enig officeel vertoon Ln ge bruik genomen. De legertent van 20 bij 5,5 meter bleek te klein om de benodigde communicatie-apparatuur onder te brengen. Vrijdag is dn de haast een tweede Legertent neergezet waarin een studio voor de Neder landse Radio Unie is ingericht en waarin voorts zes telexapparaten zullen worden geplaatst. Ir de andere legertent is het tele fooncentrum ondergebracht: zeven muntapparaten en 21 andere tele foontoestellen, in stemhokjes udt Utrecht geplaatst, die dooi- telefo nistes worden bediend. In de andere legertent zijn twee telefoonlijnen geïnstalleerd. De P.T. T. heeft voor Lage Vuursche 90 te lefoon-, telefoto-, telex- en radiolij- nen gereserveerd. Het internationale telefoonverkeer zal via Rotterdam worden afgewikkeld, de rest via de telefooncentrale in Utrecht. DEN HAAG, 3-3. Door de ont wikkeling van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Europese eco nomische Gemeenschap zal de graan toeslag voor de lichte gronden gelei delijk moeten worden afgebroken. Het gaat niet goed met Aziatische economie TOKIO, 3-4. Bij de opening van de jaarvergadering van de econo mische commissie voor Azië en het verre oosten (Ecafe) van de Verenig de Naties is maandag in Tokio mede gedeeld dat de economische groei van de niet-communistische landen van Azië niet toeneemt maar een neergaande lijn te zien geeft. Veertig Aziatische en niet-Aziatische landen (waaronder de Verenigde Staten, de Sowjet-Umie, Groot-Brittannië en Frankrijk) zijn op de vergadering vertegenwoordigd; zij wordt vaak het economisch parlement van Azië' genoemd en valt dit jaar samen met de twintigste verjaardag van de commissie. GENEVE, 3-4. In Genève is maan dag een conferentie van de wereld organisatie voor weerkunde geopend waaraan deskundigen uit ruim 100 landen deelnemen. De voorzitter, de Zweed dr. Alf Nyborg, sprak over plannen voor een nieuw systeem voor weersvoorspelling, waarin kunstmanen, elektronische rekenma chines en een uitgebreid verbin- dingsnet do belangrijkste rol zuHen spelen. Overeenkomstig een destijds ge nomen beslissing, waarover met het Landbouwschap overeenstemming was bereikt, zal deze toeslag voor het komende jaar wederom met f 25,- per ha worden verminderd. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij is de toeslag voor de oogst 1967 thans vastgesteld op f 90,- per ha. voedergranen op de zand- en veenkoloniale gronden. De uitvoeringsregeling blijft gelijk aan die van vorige jaren. Degenen wier bedrijf in het toeslaggebied is gelegen en op 20 april e.k. nog geen aanvraagformulier toegezonden heb ben gekregen, dienen, willen zij voor toeslag i;n aanmerking komen, zich vcor l mei a s. te wenden tot hun districtsbureauhouder ter verkrij ging van een dergelijk formulier. Voor aanvragen die na 1 mei worden ingediend, zal als regel geen toeslag meer worden verleend. ADEN, 3-4. Arabische nationalis ten, gewapend met handgranaten en automatische wapens, hebben maan dag in de straten van Aden gevech ten met Britse troepen geleverd. Op heizelfde moment begon een uit drie leden bestaande commissie van de Verenigde Naties in de woelige stad haar pogingen om door bemid deling een vreedzame onafhankelijk heid voor Zuid-Arabië te bewerkstel ligen. Aan Britse zijde telde men maan dag elf gewonden. Er werden twaalf in wontors van Aden gewond en een sluipschutter werd neergeschoten. In de rouwkapel van het Stuiven- berggasthuis te Antwerpen vond maandagmiddag de uitvaartplechtig heid plaats van de schrijver Anton Roothaert, die verleden week vrijdag te Antwerpen overleed. BUSSUM, 4-4. Do fractieleider van de PvdA in de Tweede Ivamcr drs. J. M, den Uyl, verklaarde van- avond tijdens een t.v.-interview dat zijn eerste indruk van het kabinet „niet zo best" was. Hij achtte het kabinet-De Jong „nogal recht en behoudend" en sprak van een ploeg die blijkbaar voor de vorige formateur, mr. B. W. Biesheu vel, niet deugde. Uit de verkiezings uitslag zou men hebben kunnen con- cludeven dat het kabinet op een dui delijke manier tot stand had dienen te komen. Dai was niet gebeurd. Hel feit dat velen, die waren aan gezocht, hadden bedankt voor een ministerspost, ondanks de ovoreen- stemmimg tussen dc formateur en de partijen, achtte hij een gevolg van de gespleten houding die in politieke partijen was ontstaan ten gevolge van het besluit met de WD in plaats van dc PvdA een kabinet te vormen, sommige opzichten spijtig was dat Drs. Den Uyl verklaarde dat het in de PvdA niel aan de regering zou deelnemen. Het nieuwe kabinet zou ingrijpende beslissingen moeten ne men. o.a. op het gebied van de werk gelegenheid. Maar ook in de opposi tie zal de PvdA een groot en goed stuk werk kunnen doen om ons volk over de moeilijkheden van dit ogen blik heen te helpen, ze besloot drs. Den Uyl. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1