r,s DE ZIERIKZEESCHE COURANT 0e Thant vraagt Amerika zelf met een bestand te beginnen Twaalf gewonden bij autobotsing Pokken in India Bejaarde man in Eist met vastgebonden benen levenloos aangetroffen Burgerverliezen in Vietnam De olieplaag op zee Nederland heeft geen behoefte aan „een de Gaulle" of een republiek" KAMERBREED „DE MAGNEET" Advies commissie vakantiespreiding 8 De moord op president Kennedy Minister De Jong „worstelt" als formateur ZIERIKZEESCHE», NIEUWSBODES Maandag 3 april 1967 123ste jaargang Nr. 19770 WAARIN OPGENOMtN REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: lanncv/ekken 11, Zierikzee, poitbui 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave N.V Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochloien, Zierikzee ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; ..Succesjes" (max. 4 raqels) I 1.25 per stuk In dit nummer: Kajak voor Zieirkzee uniek bezit De kwestie-Vietnain Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «CCOCCOCOO&50COCCCOCOCOSO Alen kan niet bewijzen dat NEW YORK, 1-4. Zelf beginnen met een staakt het vuren en alleen schieten wanneer men zelf wordt be. schoten. Dit is een nieuw voorstel van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, dat hij za terdag de Amerikaanse regering voorlegde. RILLAND BATH, 2-4. Omstreeks half zes zondagmiddag zijn twaalf personen gewond bij een autobotsing in Rilland Bath op de rijksweg tus sen Goes en Bergen op Zoom. Het ongeluk gebeurde, toen een perso nenauto uit Etten (N.B.) die in de richting Bergen op Zoom reed, in een bocht uit de file kwam om een in haalmanoeuvre uit te voeren. De aiito botste in volle vaart op een personenauto uit Wemel'dinge, de tien inzittenden van de auto uit Et- ten en de twee inzittenden van de auto uit Wemeldinge moesten allen naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom worden gebracht. Van de twaalf gewonden zijn er zes zwaar gewond. Voor het leven van vier van hen, waarbij twee kinderen, wordt gevreesd. BOMBAY, 1-4. In de Indische staat Maharasjtra zijn sinds het be gin van dit jaar ongeveer 1.500 men sen aan pokken overleden, zo is vrij dag te Bombay bekendgemaakt. De minister van volksgezondheid ver klaarde. dat tot dusver 7.813 geval len zijn geregistreerd. Alleen dn Bombay hebben zich 634 gevallen voorgedaan, waarvan 244 met dode lijke afloop. Dienstweigering in de V.S. ATLANTA-Gia, 1-4. Vijfenze ventig negerstudenten van de More- house-universiteit in Atlanta (Greor- gia) hebben zich een petitie aan pres. Johnson tot principiële dienstweige raars verklaard. Ze zijn wel bereid hun land op constructieve wijze te dienen door medewerking aan ci viele programma's. De studenten worden in hun actie gesteund door ds. Martin Luther King. Schenking uit Europese Sociale Fonds BRUSSEL. 1-4. De E.E.G.-com- missie heeft aan Nederland 3,5 mil joen gulden toegekend uit het Eu ropese sociale fonds, dat de helft kan vergoeden van kosten die de E.E.G.- landen maken voor herscholing en herplaatsing van werklozen. De commissie keurde eveneens uit keringen goed aan België, Duitsland, Italië en Luxemburg, waarmee in totaal circa 3,2 miljoen gulden ge moeid zijn, zo is vrijdag in Brussel bekendgemaakt. De uitkering aan Nederland ver goedt de helft van kosten die ten behoeve van heropleiding en her plaatsing van 1.100 arbeiders zijn ge maakt. ADVERTENTIE „Uw land. dat een in de geschie denis van de mensheid ongekende macht en rijkdom bezit, moet in staat zijn zich een dergelijk, initiatief te veroorloven", zo pleitte de leider van de Volkerenorganisatie. De impasse in het Vietnamese conflict zal alleen worden doorbroken en beëindiging van de slachtingen en verwoestingen alleen mogelijk zijn wanneer een van de partijen de wijsheid en de moed kan onbrengen het bestand eenzijdig in werking te stellen en slechts uit /cltvercediging te schieten. Oe Thant steunde van harte de woorden van de Amerikaanse senator Clack, die dezer dagen eveneens aandrong op eenzijdige stappen om het conflict uit do wereld te helpen. Hij stelde bij een onderhoud met verslaggevers voor dat een groep landen gezamen lijk een beroep op de strijdende par tijen doet. gebaseerd op zijn plan voor een algemene wapenstilstand, voorbereidende besprekingen en op nieuw bijeenroepen van de Geneef- se conferentie inzake Vietnam. RH ENEN, 2-4. In het dorp Eist b(j Rhenen hebben buren zondag middag omstreeks het middaguur de illeenwonende 87-jarige heer Gosen van Piggelen levenloos in zijn wo ning aangetroffen. Zyn benen waren gebonden met een rode plastic tuin slang. Brand en nog eens brand BERGEN (L.), 1-4. Waarschijnlijk door een lek in een gasfles brak brand uit in een woonhuis in hel Noordlimburgse dorp Bergen. Dank zij het snelle optreden van de vrij willige brandweer van Bergen bleef de schade beperkt tot een gedeelte van het achterhuis. De schade be droeg toen naar schatting duizend gulden. De volgende morgen brak door on bekende oorzaak weer brand uit in dit pand, met het gevolg dat zowel het gehele huis als de inboedel ver loren gingen. De branweer die direct na de brandmelding aanwezig was. kon zich alleen nog maar beperken tot nablussen. ADVERTENTIE DUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Militair verongelukt DEN HAAG, 1-4. Bij het nemen van remproeven op de Oude Muider- straatweg in Muiderberg is de 20-ja- rige dienstplichtig soldaat J. Berger uit De Bilt om het leven gekomen, hij kwam terecht onder een sjeep, die omsloeg. De militair diende bij 109 verbin- dings-, herstel- en aanvullings- plaatscompagnie te Naarden. Brood één cent duurder DEN HAAG, 1-4. Recente stij gingen van de grondstoffenprijzen in het bakkersbedrijf hebben de mi nister van economische zaken aanlei ding gegeven - na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting - er mede akkoord te gaan, dat met in gang van vandaag (3 april) de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Daar deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de ste den, waar de prijs van dit brood, af gehaald in de winkel, thans ten hoog" ste 65 cent bedraagt, op maximaal 66 cent. In de provinciesteden, waar de huidige winkelprijs 66 cent be draagt, mag deze worden verhoogd tot 67 cent; in de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze brood soort van 67 cent op 68 cent worden gebracht. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen eveneens met 1 cent worden verhoogd. DEN HAAG, 1-4. De Centrale Middenstandsorganisaties, t.w. de Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, het Nederlands Katho liek Ondernemers Verbond en het Nederlands Verbond van Midden standsvakverenigingen, zeggen in een communiqué, dat zij met teleur stelling kennis hebben genomen van de eis van de werknemersorganisa ties in de detailhandel, dat in de ge hele detailhandel op zaterdagmiddag vrijaf gegeven zou moeten worden. Ingewilliging van deze eis, aldus deze organisaties, zou uiteraard tot gevolg hebben dat alle winkels op Men vermoedt, dat de man is ge wurgd. Dit zou in de nacht van za terdag op zondag moeten zijn ge beurd. Omtrent de doodsoorzaak staat overigens nog niets vast; er zou zondagavond nog sectie worden verricht cp het lijk. De heer Van Piggelen leefde van de A.O.W. en verondersteld wordt dat er geen geld in huis was. Justi tie en politie stellen een uitgebreid onderzoek in. De buren van de heer Van Pigge len waren ongerust geworden en op onderzoek uitgegaan, omdat tegen de mldd-'ag de luiken nog voor de ramen waren van de woning van de bejaar de. alleenwonende man. Pierre Palla met pensioen HILVERSUM, 1-4. De bekende AVRO-musicus Pierre Palla' is offi cieel met pensioen gegaan. Ook al zal hij als free lance-medewerker aan de AVRO verbonden blijven. WASHINGTON, 1-4. Van de do den en gewonden die onder de bur gerbevolking van Zuid-Vdetnam val len, is dertig procent het slachtoffer van. de geallieerde luchtbombarde menten en artilleriebeschietingen, zo heeft één van de speciale advi seurs van president Johnson, dr. Ho ward Rusk, donderdag in Washing- ten verklaard. Dr. Rusk die de lei ding heeft van een deel van het pro gramma voor medische hulp aan Vietnam, schatte het aantal burger slachtoffers van de oorlog'op 30.000 per jaar. BRUSSEL, 1-4. Het vergaan van de „Torrey Canyon" is voor de inter nationale organisatie van verenigin gen voor vreemdelingenverkeer, waarbij 99 organisaties zijn aange sloten, aanleiding geweest om meer in het algemeen te wijzen op de hand over hand toenemende verontreini ging van de zee en de stranden. De 120.000 ton olie van de „Torrey Canyon", die de stranden van Enge land, Frankrijk en België bedreigt, heeft cp spectaculaire wijze de aan dacht op dit probleem gevestigd. De enorme olievlek bij Lands End is echter slechts een druppel van de 12 miljoen ten olie die dagelijks door tankers in zee wordt geloosd en die vroeg of laat ergens aan land. spoelt, zo heeft de president van de interna tionale unie, de belg Arthur Haulot, in Brussel verklaard. AMSTERDAM, 31-3. Ons volk heeft niet de minste behoefte aan een Nederlandse De Gaulle en ook niet aan een republiek. Het hecht grote waarde aan het parlementaire stelsel, maar het is allerminst tevre den over de wjjze waarop ons poli tiek systeem werkt en deze ontevre denheid openbaart zich op tal van wijzen. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 DEN HAAG. Vanaf 2 mei tot en met 2 juni 1967 - of zoveel langer als de voorraad strekt - zullen op alle Nederlandse postin richtingen de Ne derlandse Europazegels 1967 ver krijgbaar zijn in de waarden van 20 en 45 cent zonder toeslag. Nederland wil internationaal overleg over olieramp DEN HAAG, 1-4. De Nederland- se regering heèft de secretaris-gene raal van de .Intergouvernementele Maritieme Consultatieve Organisa tie" (Imco) te Londen verzocht op de korst mogelijke termijn de raad bijeen te roepen ter bespreking van de problemen, voortvloeiende uit de ramp met de „Torrey Canyon". Het winkelpersoneel en de vrije zaterdagmiddag zaterdagmiddag gesloten zullen zijn. De middenstandsorganisaties consta teren dat de vijfdaagse werkweek in de detailhandel via de nodige rege lingen algemeen verplicht gesteld is en blijkens gegevens van de werkne mersorganisaties vrijwel algemeen is ingevoerd. De Centrale Midden standsorganisaties betreuren het, dal de organisaties van winkelpersoneel zich bij hun verdergaande eisen zo weinig gelegen laten liggen aan de functie en economische mogelijkhe den van de detailhandel en de dui delijk waarneembare behoeften van de consument, aldus het communi qué. De in september van het vorige jaar door de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van onderwijs en wetenschappen inge stelde Coördinatiecommissie vakan tiespreiding bedrijfsleven en onder wijs heeft aan de betrokken be windslieden advies uitgebracht. De commissie steil dat het zeswe- kenschema van de Stichting van de Arbeid, dat loopt van 1 juli tot 15 augustus, het uitgangspunt dient te blijven voor de vakantie spreiding. Voor alle lagere scholen wordt een zomervakantie van zes weken aanbe volen, die samenvalt met het tijdvak, dat door het schema van de Stichting van de Arbeid wordt bestreken, dat wil dus zeggen van 1 juli tot 15 augustus. De coördinatiecommissie constateert, dat. hoewel verlaging van het wettelijk verplichte aantal lesuren, dat op het ogenblik 1040 per jaar bedraagt, voor de vakantiesprei ding niet absoluut noodzakelijk is. een dergelijke verlaging de vakan tiespreiding ongetwijfeld zal bevor deren. De coördinatiecommissie acht het gewenst, dat zo\yclde regering, de Stichting van de Arbeid als de onderwijsorganisaties, de vakantie spreiding waar dit mogelijk is zullen blijven stimuleren. De coördinatiecommissie is van mening, dat voorlopig moet worden voortgegaan op de weg van het in roepen van dc vrijwillige medewer king van de betrokken instanties. Eerst indien zou blijken, dat door ge brek aan medewerking, de verdere ontwikkeling van de vakantiesprei- '-'ing geen voortgang meer zou heb ben, zou naar de mening van de co- ordinatiecommsisie een wettelijke re geling dienen te worden overwogen cp grond waarvan begin en einde van overheidswege centraal kunnen worden bepaald. moot is. A 8 ooooooococoooooocooco&ooot V/AT UQT Pi BIL T Op innemende wijze vierde Serooskerke als hekkesluiter het Strafeest onder bijzonder gunstige weersomstandigheden. De foto toont het beenspoe len der paarden aan de Schelphoek. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Afkeuring en lof Deze stemming richt zich anders dan men verwachten zou, niet tegen de politie (liefst 81 ®Vyap de kiezers is het eens met de steling dat de politie haar werk uitstekend ver richt). Afkeuring oogsten wel de ve le formulieren en loketten (76 een onvoldoende zuinigheid (69 en een te grote traagheid (66 bij de overheid. Ruim de helft van de kiezers (53 °/o) vindt dat de overheid zich met teveel dingen bemoeit. Op geen gebied wordt zo veelvuldig een tekort aan vrijheid geconstateerd als op dat van de bedrijfs-uitoefening (60 Vo). Een meerderheid van 61 wenst verlaging van de overheidsuitgaven. Een meerderheid van 70 °/o wenst verlaging van de belastingen. Belas tingdruk komt bij opmerkelijk veel ondervraagden naar voren als een belangrijk probleem waarmee ons land te maken heeft. Dit wordt va ker genoemd dan ambtenarij, inko mensverdeling, bewapening of ge zagscrisis. Het blijkt met name een grote rol te spelen in de motivering van de kiezers van de Boerenpartij. Gp de vraag welke uitgaven dan om laag moeten noemen verreweg de meesten de defensie-uitgaven. Prof. Kuijpers vertelde verder dat het in de bedoeling ligt voortaan na elke parlementsverkiezing zulk een onderzoek in te stellen. Dit zijn enkele gegevens uit het rapport „De Nederlandse kiezers in 1967" waarin de eerste resultaten zijn gebundeld van het landelijke verkiezingsonderzoek, dat de afde ling politicologie van de Vrije Uni versiteit na de laatste kamerverkie zingen heeft gehouden. Beoogd wordt een nader licht te werpen op de voorstellingen en beweegredenen die de Nederlandse kiezers hun stem doen bepalen. Het onderzoek heeft aldus prof. dr. G. Kuijpers, die de leiding van het onderzoek had, aan getoond, dat het onbehagen met be trekking tot het bestaande politieke stelsel gepaard gaat met een opmer kelijke negatieve stemming van de Nederlandse staatsburger ten opzich te van zijn overheid. De Israëlische regering zal niet tegenstaande haar bezuinigingspoli- tiek de begrotingspost voor defensie met enige tientallen miljoenen dol lars verhogen, zo heeft de minister van financiën zondag bekend ge maakt. BELGRADO. In het Servische vakantieoord Vrnjacka Ban ja, 150 km ten zuiden van Belgrado, is een aardbeving gevoeld. Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui; overwegend mqtige weste lijke wind; weinig verandering in temperatuur. 4 april. Zon op 6.10, onder 19.18. tyflaan op 5.01, onder 13.06 Nieuwe maan: 9 april te 23.20. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 april 11.29 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 4 april 11.23 v.m. n.m. Doodtij: 4 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de nacht van don- dag op maandag passeerde een kou front ons land. Het behoort bij een thans ten noordoosten van IJsland gelegen depressie en veroorzaakte in Nederland op -vele plaatsen 10 tot 15 mm regen. Aan de achterzijde van het front staat een brede westelijke stroming, die in stand wordt gehouden door een depressie bij IJsland en een ho- gedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Met deze stroming wordt enigszins onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Hierin komt een wisselende bewolking voor, waaruit ook dinsdag plaatselijk een bui kan vallen. De wind blijft westelijk en overwegend matig en de temperatu ren zullen dinsdag ongeveer de zelf de zijn als maandag. Zaterdag zijn in Zuid-Vietnam. dicht bij de grens met Cambodja, 591 leden van de Vietcong gesneuveld in een gevecht met de Amerikanen, die een gevechtsplan van de Vietcong in handen hadden gekregen. In het ge vecht verloren ook 24 Amerikanen het leven, terwijl er 68 gewond wer den. KOPENHAGEN. 1-4. De Ameri kaanse advocaat Mark Lane zegt in een ondertekend artikel in het Deen se blad Estrabladet, dat hjj weet wie het dodelijke schot op president Ken nedy heeft gelost. Maar de tijd was nog niet rijp om alle gegevens bekend te maken. De officier van justitie in New Orleans. Jim Garrison, zou te zijner tijd alle bewijzen wereldkundig maken. Dat zou tot een politieke chaos in de Ver enigde Staten leiden. Volgens Lane hebben Cubanen die tegen Castro zijn een belangrijke rol bij de moord gespeeld. Het werk van Garrison werd ernstig vertraagd door nieuwsmedia in de V.S., die de ondervraagden hielpen en bescherm den. Lane, die zich op het ogenblik in New Orleans bevindt, is de schrijver van het boek „Rush to judgment". Daarin werden de bevindingen van de commissie-Warren over de moordaanslag gecritiseerd. DEN HAAG, 2-4. Ook zondag avond zjjn dc moeilijkheden voor formateur De Jong niet tot een op lossing gebracht. Zowel om 19.30 uur als om 22.15 uur is officieel meege deeld, dat „de formateur nog niets heeft mee te dc'en". Het overleg over de bezetting van enkele ministerzetels was geduren de het weekeinde nog gaande en was ook zondagavond nog niet. afgelopen. Er wordt nog „gesleuteld", aldus ver luidde zondagavond in Den Haag. Zoals bekend stuitte de formateur vorige week vrijdag op ernstige moeilijkheden, toen de door hem aangezochte kandidaten mr. W. Aantjes (ARP) en ir. S. Herweijer (CHU) lieten weten niet in aanmer king to willen komen voor een mi- nristerszetel, respectievelijk voor volkshuisvesting en ruimtelijke or- cfrn'ryg en voor,landbouw en visserij. Getracht zou worden voor beide pos ten nieuwe kandidaten te vinden, eveneens afkomstig uit beide ge- ncsmde politieke partijen. Dat de ontstane moeilijkheden in het bijzon der te wijten zouden zijn aan van dc zijde der CHU gestelde eisen werd tegengesproken. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1