Marathon HET LIDTEKEN Schoenen voor iedereen draagbaar Tienduizenden Nederlandse toeristen trekken dit jaar over de grenzen Firma W. Gilijamse menko Prachtige wagen? Praktische wagen? U kunt duizend gulden in contanten verdienen door nu een naaimachine te ko pen, ongeacht welk merk. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 maart 1967 Nr. 19769 ADVERTENTIE Dit seizoen Kleiner Ieesttype beheerst de mode Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag. 1 en zondag 2 april Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor de zusters Steutel en Van Beveren. Zuster M B. Castel, Bruinisse, tel. (01113) 367, neemt waar voor zuster J. Compagne. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. DE KERKDIENST i Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dr. P. J. Barnouw, Den Haag. Gasthuis- kerk: 10 en 7 uur dr. v. d. Valk, Rumpt. Kerkwerve: 11 uur ds. Scho ne veld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Schoneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Laere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Jagersma. Brouwershaven: 10 uur ds. Assen dorp. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feu- nekes. Ncordgcuwe: 11 uur ds. Zon neveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Zon- BONN. De R.K. bisschoppen van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen hebben geprotesteerd te gen het plan van de regering van de ze staat tot hetvorming van de scho len en oprichting van gemengde con fessionele scholen (R.K. en Prot.). SAIGON. Vorige week zijn in Zuid-Vietnam 274 Amerikanen ge sneuveld, zo is donderdag door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Zoals gemeld bedroegen de verliezen van de tegen stander in die week 2.774 man. Gemiddelde reisafstand wordt groter DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG We lezen overal steeds maar van de huidige voorjaars- en zomerkle ding en concentreren ons op de nieu we modekleuren en de korte rokken, maar waar we eigenlijk wat meer rekening mee moesten houden, is met de schoenen. We kunnen nóg zo'n leuk, vlot jurkje dragen, de schoenen zijn toch wel heel belang rijk. Niet alleen ter voltooiing van een pittig geheel, maar ook omdat we pas onze kledingstukken met suc ces kunnen dragen als we elegante, goed passende schoenen dragen. En daarvoor hebben de Nederland se schoenenfabrikanten dit seizoen wel gezorgd. Zij brachten een nieu we collectie die met het grootste ge mak kan concurreren met de import. Deze schoenen van Nederlands fa brikaat zijn goed pasbaar, bijzonder modern envoor iedereen draag- ADVERTENTIE Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is T&iknka; en creëerde het model. CANBERRA. Australië gaat het toezicht op de binnenkomende land verhuizers verscherpen, zo is in Canberra bekendgemaakt. Dit be sluit is genomen na berichten over Mafia-achtige activiteit in Melbour ne. CALCUTTA. Bij onlusten in de binnenstad van Calcutta zijn zes personen om het leven gekomen en een honderdtal gewond. In de stad Santipoer, 80 km iten noordoosten van Calcutta, werden zes studenten gewond bij straatgevechten met de politie. baar. Dat kunnen we van de huidige mode meestal niet meer zeggen. Veelkleurige zomer Opvallend is bij deze collectie wel, dat praktisch alle schoenen breed- vierkant of breed-rond zijn. Geen enkele schoen had een spits lopende neusDeze leestvormen werden in alle soorten en kleuren gebracht. Vooral van suède werd vaak ge bruik gemaaktMeestal in pastel tinten. Hoewel de nieuwe felle mo dekleuren die we in alle kleding- etalages kunnen bewonderen ook in grote getale bij de schoenen voor komen. Zo zagen we felle kleuren als appelrood, biljartgroen en abri koos-oranje. Vooral ook de combi naties met geel hadden veel succes. Eveneens waren zachte tinten als lindegroen en rose indienne aanwe zig. Al met al een bijzonder vrolijk en smaakvol geheel. Combinaties van twee verschillen de kleuren deden het ook heel goed, zoals groen-rose en paars-wit. Het is een kwestie van proberen, maar het resultaat is wel fantastisch ge bleken. Opvallend is wel dat de kleuren in de confectie treffend met het leder overeenkomen. Hakken en garneringen De hakken sluiten zich helemaal bij het Ieesttype aan. Bij de vier kante leesttypen met de lage hakken zijn die hakken ook meestal vier kant. Het accent valt wel op de hoogten van 3 tot 5 cm. Bij schoe nen met hogere hakken wordt wel de modelijn gevolgd, doch iets gematig der uitgevoerd. Bij alle mogelijke modekleuren van de schoenen zijn de hakken vaak zilver-grijs, wat leuk combi neert met de kleur van het leder. Naast de eenvoudige pump, die we altijd weer tegenkomen en steeds even elegant blijft, zijn er alle mo gelijke variaties denkbaar. Schoenen met dichte hiel en open zijkant, bandjesschoenen met open hiel en wreef accentuerende schoenen met gevlochten tenen en dus perforatie. De garneringen en gespen worden veel met wit metaal bewerkt. Ove rigens hebben de meeste schoenen een vierkante neus en hak en een rechte lijn opzij. Het schoeisel met lage voorbladen bedekt doorgaans wel de tenen wat door menigeen zal worden toegejuicht. Bij de nieuwe ronde leestvorm is de klant vlug geneigd de schoenen in een te kleine maat te kopen, daar ze meestal wat ruimer vallen. U moet daar echt wel op letten als.u nieuwe schoenen gaat kopen. Wat ons vooral opviel is, dat de open tenen totaal uit het schoenen modebeeld verdwenen zijn. Kalfs- en geitenleer en suède daarentegen blijven belangrijk, hakleder wordt behalve in zwart ook in alle mode- tinten gebracht. Hoe het zij, het nieuwe seizoen laat ons een ruime keus en wij zijn er van overtuigd dat elke vrouw, van welke leeftijd zij ook is, er in zal slagen schoenen te kopen die èn modieus zijn èn goed passen en dat is heel wat waard. JANKE. Binnen de muren van de toeristi sche plannenmakers is de zomer reeds lang begonnen. Vervoersonder nemingen, reisbureaus en toeristen organisaties hebben hun program ma's gereed en hopen in de komen de maanden de vruchten te plukken van liun miljoenen verslindende campagnes. Ofschoon de conjuncturele kente ring in vele sectoren tot een vermin dering van de koopkracht heeft ge leid, blijken de mensen ten aanzien van de vakantie een minder gereser veerde houding aan de dag te leggen. Bij de reisbureaus is men bepaald niet ontevreden over de boekingen, die tot heden zijn verricht. Ook dit jaar zal er weer een complete volks verhuizing naar het buitenland plaats hebben en opvallend is het aantal boekingen voor verre reizen, vaak buiten de grenzen van Europa. Velen zoeken 't buiten Europa Toerisme is een industrie gewor den, die in de economie van elk land een rol speelt. Zelfs de Sowjet-Unie komt steeds meer in de belangstel ling en het ijzeren gordijn vormt nauwelijks meer een beletsel voor de op nieuwe ontdekkingen beluste rei ziger. De heer Flier, chef van een be kend Nederlands reisbureau, vertelt dat bij zijn instellingen vooral het aantal boekingen voor Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije zeer groot is. „Vooral Boedapest komt erg in trek hetgeen mede te verklaren is uit hel feil dat de uitgaansmogelijkheden in deze stad aanzienlijk groter zijn dan in de meeste andere grote steden achter het ijzeren gordijn. Tsjechi sche steden als Praag en Karlsbad zijn vooral in trek bij cultureel ge- interesseerde reizigers. Een stad als Praag is een waar eldorado voor el ke kunstenaar. Deze trek naar oost-Europa valt mede te verklaren uit het feit, dat vele toeristen nu eens iets anders willen. Je raakt toch één keer uit gekeken op de Costa Brava, het Garda meer en de Zwitserse of Oos tenrijkse Alpen. Maar uiteraard is de belangstelling voor de traditione le vakantiegebieden als de Rivièra, noord, en midden-Italië, Spanje, Oostenrijk en Zwitserland nog altijd groot. Joego-Slavië wordt als toeris tisch gebied steeds belangrijker en vooral Griekenland raakt „in". Cruises In 1966 hebben ongeveer 175.000 Nederlanders gebruik gemaakt van de geheel verzorgde vliegreizen naar de vakantielanden. De omzet be droeg bijna 90 miljoen gulden. Onge veer 420.000 maakten een trip per touringcar, waarvoor 58 miljoen werd neergeteld. Ruim 100.000 men sen verkozen een vakantietocht naar het buitenland per trein en zij be taalden hiervoor 24 miljoen. Hel zijn indrukwekkende cijfers, die dit jaar ongetwijfeld overtroffen zullen worden. He ziet er naar uit dat dit jaar de gemiddelde afstand van de reizen weer groter zal wor den. De belangstelling voor Turkije, Noord-Afrika en het nabije oosten neemt duidelijk toe. Vooral Egypte en Israël staan in de belangstelling, maar ook een romantische vakantie in Marokko schijnt tot de verbeel ding van vele Nederlanders te spre ken. Meer service Een directeur van een groot reis bureau meent dat er een omzwen king plaats heeft van groepsreizen naar individuele reizen. „Het publiek wenst ook meer service al moet daar meer voor worden betaald". Opvallend is een duidelijke toene ming in de reizen per boot, de zoge naamde cruises. „Dit behoeft u niet te verwonderen. Wij leven in een overvol land. De mensen worden moe van het autorijden of het reizen per trein of autobus. Zij willen nu eens iets heel anders. En wat kan zo'n ge voel van vrijheid en ruimte geven als een boottocht?" Bestaat er zoiets als toeristisch snobisme? Gaat men naar het bui- tenlaind voor zijn plezier, of om er later over op te kunnen scheppen? Reizen lijkt een statussymbool te worden, maar bij de reisbureaus denkt men er anders over. Avontuur „Wanneer het klimaat in Neder land sub-tropisch zou. zijn, zouden vermoedelijk meer Nederlanders in ons land blijven. Althans diegenen, voor wie de vakantie niet meer be tekent dan enkele weken heerlijk in de zon te liggen. Maar voor velen is de vakantie een avontuur, men wil andere steden, andere landschappen, Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Map flapte haar conclusie er uit. „Dan ben je een ideale moeder, Ri- nie." „Dank je, Map. Mijn man mag in dit opzicht nimmer te klagen hebben als ihij thuis is." In het modemagazijn, waarheen Rinie haar vriendin meegenomen had, duurde het bekijken en passen en nog eens bekijken en passen de halve middag. Tot tenslotte de keu ze viel op een mooie lichtgroene avondjurk, die Map als gegoten zat. Rinie was opgetogen. „Als je man je zo zag, geloof ik dat er van dansen niet veel meer kwam." Map was er nog niet zo zeker van. Om te beginnen vond ze de rugope ning veel te laag. Daarvoor moest ze ook nog an der ondergoed bij ko pen. En het decollté vond ze ook maar zozo. Doch ze zweeg, omdat ze zich niet wilde laten kennen. Als het me niet bevalt, dacht ze, ga ik nooit meer naar zoiets De avond was voor haar een pret tige afwisseling in haar vrij eento nig bestaan. Na het'toneel werd ze aan verschillende dames en heren voorgesteld door Rinie, die iedereen scheen te kennen. Nauwelijks klon ken de eerste maten van het bandje, dat zich intussen op het verdaten toneel had geïnstalleerd, of ze werd al door een officier in uniform ten dans gevraagd. Ze was al aan hem voorgesteld, maar was door de veel heid van namen de zijne met de an dere vergeten. De man was hoffe- neveld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Feu- nekes. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. G. J. Rijles, Deventer. Oosterland: 10 en 6 uur ds. C. L. van den Broeck, Zwammerdam. Sirjansland: 10 en 6.30 uur dr. Bezemer, Hattem. Brui nisse: 10 uur ds. Roodenburg, 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn Haamstede: 10 en 5 uur ds. G. H. Harms, Eindhoven. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur ds. H. v. d. Sohaft, Oud-Beijerland, 5 uur dr. Becker (voorber. H. A.). Ooster land: 10 uur leesdienst. 3 uur ds. H. Schaft. Bruinisse: 10 uur dr. Becker (bev. nieuwe lidmaten), 5 uur ds. v. d. Schaft (voorber. H. A.). Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur leesdienst, 7 uur ds. Triemstra, Vrouwenpolder. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. P. op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des vooral andere mensen zien. Dat sta- tusoverwegingen ook wel eens mee spelen, is denk ik niet voor bestrij ding vatbaar, maar wat zou dat dan nog? Waneer het menselijk is om af en toe een beetje ijdel te zij, waar om zou men het de mensety dan kwalijk nemen, dat zij zo nu en dan deze neiging hebben?" Nochtans is ook het binnenlands toerisme nog altijd een factor van betekenis. Veel Nederlanders bren gen hun vakantie door binnen de landsgrenzen. Dat is vooral met gro te gezinnen en bejaarden het geval. Bovendien zullen ook dit jaar weer tienduizenden vreemdelingen ons land binnentrekken, die volgens en kele V.V.V. kantoren een voorkeur blijken te hebben voor de grote ste den en de Noordzeebadplaatsen. Kamperen De A.N.W.B. wijst ons op het feit dat er zich de laatste jaren een be langrijke verschuiving naar andere lijk en complimenteerde haar over haar jurk, hetgeen Map deed blozen. Ze kreeg wat te drinken aangebo den. Na een paar glazen werd ze vlotter. Ze danste met andere heren, in burger en in uniform en kreeg al leen maar complimentjes. Naarmate de avond vorderde, werd ze uitgeno digd eens mee uit te gaan, doch Map had wel zo haar positieven nog bij elkaar, dat ze lachend, maar beslist weigerde. Het einde van het feest kwam, voor ze er erg in had. Met Rinie reed ze door 'de stille nacht de en kele kilometers naar Vlaardingen, hoewel ze van verschillende kanten aangeboden kreeg door iemand thuis gebracht te worden. „Map, je was de ster van de avond Ik ben gewoon jaloers op je figuur. Iedereen heeft je bewonderd tot zelf de kapitein de Vlak, die be kend staat als zeer cynisch wat vrouwen betreft. Hij is al twee keer gescheiden. Ik geloof, dat hij wel drie keer met je gedanst heeft." „Die man met dat kleine baardje?" „Precies." „Hij wilde een avond met me uit en toen ik weigerde, zei hij, dat hij me een keer kwam opzoeken in Pur- merend. Zeg, die griezel doet het tooh zeker niet?" „Vind je hem dan niet aardig?" „O, Rinie weet je niks leukers te bedenken?" „Stoot, hem niet voor 't hoofd Map. Hij is de bollebof van de rederij. woords, 3 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds Weste- rink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur leesdienst in de Herv. kerk. Oosterland: 10 en 6.30 uur de heer C. de Ridder, theol. stud. Elspeet, 2.30 uur leesdienst Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Kcnessc: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30. 2 en 6 uur ds. L. Gebraad. St. Philipsland. Bruinisse: 10 en 5 uur 'leesdienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommclsdijk: 19.00 uur ds. mej. E. M. van Mervenée, Den Haag. Leger des Ileils Zierikzee: 10 uur hei'ligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst. 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen za terdagavond 7.00 uur, zondag 8.00 en 10.00 uur. Haamstede: Eucharistie viering zondag 9.30 uur. vormen van logiesacconiodatie mani festeert. „Vooral het kamperen komt in trek. Het voornaamste kenmerk van de nieuwe vormen van logiesacco- modatie is, dat zelfwerkzaamheid van de gasten plaats heeft. Deze loopt uiteen van algehele zelfverzor- ging zoals bij het kamperen, tot uit- luitend het onderhoud van slaap- ruimte zoals in sommige kamphui zen het geval is". Terwijl de Nederlandse vakantie reizigers reikhalzend uitzien naar h.ün zorgvuldig voorbereide vakan tie, heeft de Rijksdienst voor het Nationaal Plan zich reeds bezonnen op de behoeften en mogelijkheden in de periode 1980-1990. Basisgege ven is het bevolkingscijfer, dat voor 1980wordt geraamd op 14 a 15 mil joen. De Rijksdienst is van mening dat er in de komende jaren een ster ke behoefte aan toeristische slaap plaatsen zal optreden, zozeer zelfs, dat de toeristische logiescapaciteit verdubbeld zal moeten worden. Hij kan je man op een olietanker zatten, als hij wil ..Denk je. dat hij het doet?" „Wat? Wiechert op een olietanker? *.,Nee, mij opzoeken, thuis?" „Hij is er best toe in staat. Wees korrekt en aardig tegen hem. Je weet zelf wel, hoe ver je hem kunt laten gaan. Dan heb je geen last." Map ontnuchterde half. „Wat be doel je daarmee? Als hij me aan- raakt, zal ik hem toch een watje- kauw geven!" „Dat doe je niet, want uiteinde lijk tref je dan je man. Maar ik zal hem wel op diskrete wijze waarschu wen. Ik zie hem vaak genoeg." Map draaide zich naar haar vrien din. „Komt hij dan wel eens bij jou?" „Soms, als hij aan wal is. Pim heeft als derde onder hem gevaren." „Maarlaat jij dan toe. dat hij, clat hij „O, hij heeft wel eens anhalige buien gehad, tegenwoordig niet meer En nu ihij jou gezien heeft, zal hij nog wel minder komen. Maar Pim wist het. Ik zeg altijd alles tegen Pim. Mij maakt Rob het hoofd niet op hol, hoor. Trouwens, daar zou geen man de kans toe krijgen." Map dacht, een poosje na. Tenslot te verzuchtte ze: „Ik wou, dat ik nooit naar dit feest was gegaan. Ik zal geen uur rust hebben, als ik thuis ben". Rinie lachte luid. „Ben jc mal. Jij bent niet achterlijk en zult best we ten, hoe je met hem moet om gaan." (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet die Simca-combinatiewagen? De Simca Tourist. Vijf- tot zespersoonswagen met een .bestelwagencapaciteit' aan wereldreisbagageruim te. In twee carrosserie-uitvoeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar vergist U zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt bonkigheid. Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost U niets en verplicht U tot niets. SIMCA TOURIST VANAF f 85a5- SIMCA 1Wy NEDERLAND NV. USZl£- Automobielbedrijf Lange Reke 2 - Tel. (01116) 370 - Renesse ADVERTENTIE Inlichtingen bij: Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemee- straat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 58 78.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7