DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVEREENSTEMMING TUSSEN ZIEKENFONDSEN-ARTSEN Italië sluit grenzen voor uit Nederland afkomstige slachtrunderen c.s. kalfsvlees Zevenvoudige kindermoord KAMERBREED J)E MAGNEET" „Torrey Canyon" Nederland en de oorlog in Vietnam Mr. Luns: „Maar macht blijft nodig" Bombarderen „Torrey Canyon" geëindigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19769 WAARIN OPGENOMfcN 1797 - 1689 REDAK TIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: aJ.V. Drukkerij v/h Lokenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50,- per week ^0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m dit nummer: ShowwagenAmstertexnaar Zierikzee Redelijkheid heeft tenslotte gezegevierd" UTRECHT. 31-3. De onderhan- delingsdelegaties van de Landelijke Huisartsen Vereniging en het ge meenschappelijk overlegorgaan van zieken fondsorganisaties hebben van nacht in Utrecht na een vergadering die duurde van zeven uur donder dagavond tot half drie vrijdagmor gen, overeenstemming bereikt over de inhoud van een contract voor de periode 1967 tot en met 1970. Hier mee Ls een eind gekomen aan een conflict dat - in zijn hevigste vorm althans - een half jaar heeft geduurd In die periode heeft het er ver- sahillcnde keren naar uit gezien dat het contact artsen en fondsen zou worden verbroken en dat de zieken fondsverzekerden hun huisartsen zelf zouden moeten betalen. „Maar", zo zei dr. A. E. G. M. Weij- enborg, de voorzitter van de onder handelingsdelegatie van de L.H.V., vannacht, „de redelijkheid heeft ten slotte gezegevierd". Het vannacht bereikte akkoord heeft van beide partijen concessies gevergd. Zo zullen voor wat het kos- tendeel van het abonnementshonora rium in dc periode 1968 tot en met 1970 betreft, niet - zoals de artsen wel en de ziekenfondsen niet wens ten - nu al richtbedragen worden op- geromen, althans niet voor 1969 en 1970. Men is nu overeengekomen, zo spoedig mogelijk te beginnen aan een „kostengesprek" aan de hand van een enquête naar de werkelijke kos ten van de huisartsen. Ais dit ge sprek voor 1968 niet kan worden af gerond, zullen de fondsen de artsen in dat jaar voor hun praktijkkosten zeven gulden per verzekerde (1967: f 6.21) betalen, een bedrag, dat dan later zo nodig zal worden herzien. DEN HAAG, 30-3. De Italiaanse regering heeft een decreet afgekon digd, waarbij met onmiddellijke in gang een invoerverbod is Ingesteld voor slachtsrunderen, dus ook kal veren, alsmede van deze dieren af komstig vlees uit Nederland. Dit verbod geldt ook voor vlees in ge koelde, bevroren of toebereide toe stand. De directeur van de veeartsenij- kundige dienst van het ministerie van landbouw en visserij, drs. J. M. van den Born, is naar Rome vertrok ken om overleg te plegen met de ve terinaire autoriteiten in Italië ter verkrijging van een nadere interpre tatie van dit besluit, met name ook met betrekking tot de tijdelijkheid van dit besluit. Daarnaast zal de heer Van den Bom de nadere eis van Italië bespre ken, dat in de naaste toekomst in voer van vee en vlees uit Nederland in Italië moet samengaan met een veterinaire verklaring van herkomst. Vliegtuig voor bisschop Gruwelijke vondst MUNCHEN. 30-3. Een onbekende dame in Beieren heeft de uit deze deelstaat afkomstige R.K. bisschop Josef Wijgl een vliegtuig ter waarde van 25.000 mark geschonken om zich in zijn bisdom Ikela in Kongo te verplaatsen. Het diocees is zo groot als Zwitserland en telt 200.000 inwoners. CORDOBA, 31-3. Een 29-jarige vrouw in de Argentijnse stad Cordo ba heeft bekend dat zij de zeven kinderen die ze in de loop van 15 jaar heeft gekregen, allen direct na hun geboorte om het leven heeft gebracht Buren hadden na de verdwijning van de laatste baby de politie gewaar schuwd. De eerste moord, door haar op 14-jarige leeftijd begaan, was ont dekt en ze werd voor vier jaar naar een opvoedingsgesticht gestuurd. Daarna kreeg ze met betrekkelijk korte tussenpozen nog zes kinderen, die zij direct na de geboorte wurgde en in de tuin van haar ouders be groef. Laatstgenoemden zeggen van niets te weten, maar zijn toch gear resteerd, evenals de vader van het laatste kind. een 29-jarige landbou wer. HAMBURG, 31-3. In de kelder van een huis in een Hamburgse voor stad heeft de politie donderdag on der een hoop steenkolen en afval de lijken gevonden van een vrouw en haar twee kinderen van anderhalf en zes jaar, die sinds 20 februari ver mist worden. De 41-jarige vader van het gezin wordt van de drievoudige moord verdacht. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nicuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Vredesschip bereikt Noord-Vietnam Vredesacte op reis DEN HAAG, 30-3. In juni 1667 voer de Ruyter de Theems op nabij Chatham. De overwin ning op de Engelse oorlogs schepen bracht Londen in ont steltenis en betekende het ein de van de tweede Engelse oor log. Driehonderd jaar geleden werd zo de vrede van Breda gesloten, waarbij onder meer werd bepaald, dat Nieuw Ne derland - later New York - aan Engeland kwam, terwijl wij Suriname verkregen De van lakzegels voorziene, fraaie vredesacte, die zorgvul dig wordt bewaard in het rijks archief .wordt thans voor de eerste maal publiek getoond. Met „De Bclgiën'> van de Fjell-Oranje-Lijn is het in La tijn opgestelde stuk naar Mon treal verscheept, alwaar het in het Nederlands paviljoen op Expo '67 in een vitrine wordt tentoongesteld. Kapi tein T. B. Eriksen heeft de in plastic verpakte vredesacte in de kluis van zijn hut gesloten. Het stuk is tegen verlies ver zekerd voor een half miljoen gulden Eriksen. een Hollands sprekende Noor .wilde de acte eerst zien alvorens hij voor ontvangst tekende: „Er kun nen wel oude kranten inzit ten", was zijn commentaar. De kosten vormden verreweg het mceilükste punt by de besprekingen en de onderhandelingsvergadering (die een voortzetting was van een bijeenkomst op dinsdagavond die vijf uur duurde) moest dan ook verschil lende malen worden geschorst om beide partijen de gelegenheid te ge ven, zich over het compromis ten aanzien van het kostendeei te bera den. Voor 1967 leverde de overeenkomst weinig problemen op. Dit jaar wor den de honoraria alleen trendmatig verhoogd Verder wordt per verze kerde f 2,41 gereserveerd voor de pensioenvoorziening van de huisart sen. De bedragen voor het netto-ho norarium in 1968. 1969 en 1970 stem men overeen met die uit het rapport van de commissie-Van der Ven, zoals minister Veldkamp in zijn richtlijnen van 10 maart heeft bepaald (een jaarlijkse trendmatige verhoging plus een extra aanpassing van in to taal 51 procent). Zoals gezegd zullen de kosten vergoeding pas worden in gevuld na „nadei'e besprekingen". Wel is nu al bepaald, dat ten aan zien van de kosten de „2600-deler" zal worden toegepast, dat wil zeg gen dat de vergoedingen worden be rekend op basis van een normatieve praktijk van 2600 zielen. Met betrekking tot de pensioem*e- servering is beslaten, dat de gere serveerde gelden zullen worden be heerd door een stichting van de L. H.V. Indien voor 1 januari 1971 geen wetsontwerp aanhangig is gemaakt om de pensioenregeling voor de huis artsen te effektueren, zullen deze gelden - onder meer om fiscale' re denen - worden gerestitueerd aan de ziekenfondsen. De belangrijkste concessie die de L.H.V. heeft gedaan noemde dr. Weijenborg het loslaten van de structuur van het rapport-Van der Ven en daarmee ook van de binding der huisartsenhonoraria aan de ont wikkeling van de salarissen van de hcofdgeneeskundigen in overheids dienst. HONGKONG, 30-3. De acht Ame rikaanse quakers en pacifisten die acht dagen geleden met hun jacht Phoenix uit Hongkong vertrokken om medicamenten naar Noord-Viet- nam te brengen, zijn woensdag zon der ongelukken in de Noordvietna- mese havenstad Haiphong aangeko men. Dit is telegrafisch meegedeeld aan de quakers in Philadelphia door de schipper van het jacht, dr. Earle Reynolds. De medicamenten ter waarde van 30.000 gulden zijn overgedragen aan het Noordvietnamese Rode Kruis. Zij zijn door Japanse quakers ge kocht via artsen in Hirosjima met geld dat in Amerika is bijeenge- bradht. Het Rode Kruis zal ze ge bruiken ten behoeve van Noordviet namese burgers die door oorlogshan delingen gewond zijn geraakt. China verwerpt Thant's vredesvoorstel HONG KONG, 30-3. Communis tisch China heeft donderdag via het persbureau Nieuw-China het jongste vredesplan van secretaris-generaal Oe Thant „een nieuwe grote samen zwering" genoemd. Betoogd wordt dat het plan is voorgesteld na in tensieve besprekingen achter de schermen met de Amerikanen en de Russen. Ce Thant wordt in dit ver band „de boodschappenjongen van Washington" genoemd. PENZANCE, 30-3. Er stroomde donderdag geen olie meer uit de res tanten van het bij Landsend verga ne schip „Torrey Canyon" In een gebied met een straal van 8 km. om het wrak is geen olie meer te be speuren. Deze is waarschijnlijk na de bombardementen verbrand. Stuk ken van 'de tanker steken nog steeds boven water uit. Deskundigen hou den er rekening mee dat het wrak permanent „als een baken in zee" op het beruchte rif de Seven Stones aal blijven vastzitten. 1 april in Rusland: „Dag van scherts en satire" MOSKOU 30-3. De eerste april is in de Sowjet-Unie uitgeroepen tot „dag van scherts en satire". In alle bioscopen in Moslkou zullen komi sche films draaien en de televisie zal een programma vertonen waaraan meewerken de humoristen Arkady Raikin, Roland Bykov, Fernandel en Eduardo de Pilippo. Dit is bekend gemaakt door de „Literatoernaia Gazeta", het 'blad van de Russische schrijversbond, idat een hele pagina aan de gebeurtenis wijdt. Radio- Moskou heeft voor 'de avond van de eerste april een verrassing aange kondigd. DEN HAAG, 30-3. Het Ameri kaanse streven een dam op te wer pen tegen het communisme in Azië verdient „begrip en steun", aldus heeft minister Luns in antwoord op 'opmerkingen van leden van de Eer ste Kamer verklaard. Dit sluit echter niet uit dat Ne derland een critisch oordeel heeft over bepaalde aspecten van het Amerikaanse optreden in Vietnam, o. m. over het gebruiken van oogstver- delgingsmiddelen en de bombarde menten van Noord-Vi'etnam. Overleden na verkeersongeval BEILEN, 30-3. In het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen is de 32-jarige student in de rechten A. Piel uit Smalbroek bij Beilen overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een verkeersongeluk. Bij het over steken van de kruising bij de Haler- brug in de autoweg Assen-Hooge- veen te Beilen kwam hij met zijn auto in botsing met een uit de rich ting Beilen komende wagen. Beide auto's werden bij de botsing zeer zwaar beschadigd. Emailleerfabriek moet zeventig man ontslaan DEN HAAG, 30-3. De N.V, Email- leerfabriek „De IJsel" (Edy) te Die ren deelt m^de, dat zij door structu rele invloeden heeft moeten bezin nen op maatregelen om de continuï teit van het bedrijf veilig te stellen. Dit heeft ertoe geleid, dat maatrege len noodzakelijk zijn gebleken, die voor een deel van het personeel so ciaal harde consequenties tot gevolg hebben. Het produktie-apparaat zal wor den gereorganiseerd en aan de nieu we omstandigheden worden aange past. Een daaruit voortvloeiende in krimping van het personeelsbestand kan niet worden tegengehouden. Het resultaat van de genomen maatrege len houdt in, dat bij een totale per- i mei sbezet ting van 550 mensen aan 70 werknemers uit een eenheid van 140 man ontslag zal moeten worden 'ongezegd. Minister Luns herhaalt dat Neder land niet langer een eigen verant woordelijkheid heeft in dit deel van de wereld. Indien de Nederlandse re gering van haar eigen stanpunt blijk gaf „dan geschiedde dit op basis van een eigenoordeel, waarbij het al of niet afwijzen van het Amerikaanse standpunt op de meningsvorming geen invloed uitoefende". Naar het oordeel van de Neder landse regering is slechts een op lossing via eefn compromis mogelijk: beide partijen zullen concessies moe ten doen. Om het caravan-certificaat UTRECHT, 30-3. De Utrechtse verkeerspolitie zal in samenwerking met de afdeling Utrecht en omstik ken van de Verenigingen voor Veilig Verkeer en het Utrechtse centraal instituut verkeersopleiding van za terdag 8 april af caravanbeziittcrs met weinig ervaring les gaan geven. Aanvankelijk zou deze drie uur durende cursus (een uur privé-on- derricht en twee uur praktische oefeningen) al op 1 april van start gaan, maar de politie is van oordeel, dat er eerst moet worden betaald. In totaal hebben zich nu dertig cur sisten opgegeven, maar hun lesgeld van f 25 moest nog worden overge maakt Zij hebben daar nu tot 8 april de tijd. voor. Iedere zater'ag kun nen zes cursisten hun caravan-cer tificaat behalen. Koningin opende wijkgebouw in Uddel UTRECHT. 30-3. Koningin Julia- na hoeft donderdagmiddag in Uddel hel nieuwe wijkgebouw van de Ver eniging voor Diaconessenarbeid ge opend. Voor dit wijkgebouw hebben de ruim 400 gezinnen in Uddel elk gemiddeld, f 50,- geofferd. Daarbij kwamien „toezeggingen" van konin gin Juliana plus subsidies en rente loze voorschotten van provincie en gemeente. Idealisme slaal voorop LONDEN, 30-3.Dc Britse mi nister van binnenlandse zaken Roy Tenkins heeft donderdag op een persconferentie verklaard dat het wrak van de tanker „Torrey Canyon" niet meer gebombardeerd zal wor den. Nu zich geen olie meer rond de tanker bevindt, en de zee daar neit bevuild is, zullen heden (vrijdag) misschien kikvorsmannen tegen het. wrak van de tanker worden ingezet, aldus de minister. Volgens minister Jenkins bevatte de „Torrey Canyon" dinsdag, bij hel. begin van de bombardering van het schip, nog ongeveer 40.000 ton olie. Een woordvoerder voor de marine deelde mee dat de olie nu nog alleen met chemische middelen bestreden zal worden. Minister Jenkins noemde de voor uitzichten op het schoonmaken van de stranden van Cornwall' voor het begin van het toeristenseizoen verbe terd. Het reinigingswerk verloopt volgens hem sneller dan tevoren mo gelijk was geacht. DEN HAAG, 30-3. Wij moeten de idealistische, volkenrechtelijke fac tor in ons buitenlands beleid - en dat geldt voor alle landen van onze westelijke wereld - in beginsel voor op blijven stellen, maar ons er ter dege van bewust zijn dat dit alleen dan verantwoord en mogelijk is wanneer wij de pragmatische factor, die van de macht, als vooralsnog on ontbeerlijk voor bet behoud van de vrede in de wereld blijven zien en bereid zijn naar dit inzicht te hande len. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei dit in de algemene vergadering van het „Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning" te Scheveningcn. Tot in de jaren zestig, aldus de minister, heeft de Sowjet-Unie, laat stelijk in West-Berlijn en Cuba, ge poogd het machtsevenwicht ten na dele van het westen te verbreken. Naar alle schijn is Oost-Eui'opa se dertdien tot de slotsom gekomen dat het bij de huidige stand van zaken geen voordeel kan verwachten van hernieuwde dreigementen en chan tagepogingen, terwijl in de mentali teit van de Oosteuropese landen een PORTHLEVEN (Cornwall). Brand weerlieden en militairen in een bootje zijn als het ware ingesloten door een zee van olie, afkomstig van de tanker „Torrey Canyon". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «osccccoscosccosoosccccoo 8^ Overal om ons heen is schoon- 8 heid als wij haar maar weten 8 te vinden te midden van ge- n wone dingen en in hun nede- rig gewaad. K 7" V/AT 1EQT 0E BILT Opklaringen Verwachting tot .zatei'dagavond: Opklaringen maar ook nog enkele lokale buien; zwakke tot matige wind uit nooi'delijke richtingen; plaatselijk nachtvoi'st; morgen overdag dezelfde temperatui*en als vandaag of iets hogere. 1 april. Zon op 6.17, onder 19.13. Maan op 3.00, onder 9.35. 2 april. Zon op 6.14, onder 19.14. Maan op 3.55, onder 10.38. 3 april. Zon op 6.12, onder 19.16. Maan op 4.34, onder 11.50. Laatste kwartier: 1 april te 21.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 api*il 7.37 v.m. 2 april 8.37 v.m. 3 april 9.56 v.m. BROUWERSHAVEN: 1 april 2 april 3 api*il Doodtij: 4 april. 7.27 v.m. 8.28 v.m. 9.48 v.m. 20.01 n.m. 21.06 n.m. 22.37 n.m. 19.57 n.m. 21.06 n.m. 22.40 n.m. toe te juichen verandering is geko men Deze houding leidt thans tot een vei'schijnsel dat wordt aange duid als een begin van ontspanning. Dit woordgebruik geeft echter hier en daar aanleiding tot misverstand. Er zijn stromingen die in de vei*ondei> stoiling leven als stond ontspanning gelijk met „peace in our time" Zij concluderen dat tot waakzaam heid en verdedigingsvoorbereiding nauwelijks reden meer bestaat, ja zelfs dat de Atlantische defensiege meenschap in de weg zou staan van verdere klimaatsverbetering. Hier mee zet men evenwel de zaak op dc kop. aldus minister Luns. Immers, de ontspanning is een vrucht van de samenhang van de NA VO-landen. Indien het westen een zijdig zijn samenhang zou prijsgeven en zijn kracht zou verminderen, zou het gevolg geen vrede zijn, maar nieuwe kansbesprekingen in het Kremlin en op grond daarvan wel licht politieke druk met militaire dreigementen, kortom misrekeningen die in het nucleaire tijdperk een al- lernoodilottigst proces kunnen inlui den. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 31-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie voor de west kust van Noorwegen verandert wei nig van plaats en vult langzaam op, terwijl zich ten westen van Spanje een hogedrukgebied handhaaft.. De luchtdrukverschillen in onze omgeving zijn 'daardoor kleiner ge worden. zodat de aanvoer van tame lijk koude en onstabiele lucht uit het noordwesten stagneei't. Intussen trekt een depi-essie van het midden van de oceaan langzaam in oostelijke richting en zal moi'gen in het zeege bied 'ten westen van de Britse eilan den aankomen. Deze depressie wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, waardoor de buiigheid enigszins wordt onderdrukt Morgen zal de wind zwak tot matig zijn uit noordelijke richtingen, waardoor het vrij koud weer blijft. Vlaggetjesdag: 20 mei DEN HAAG. 30-3. De schepen zullen 22 mei ter zoute-haring-visse- rij mogen uitvaren. Dit is donderdag- middag besloten in de vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Dit betekent dat de feesten ter gelegenheid van vlagget jesdag op zaterdag 20 mei zullen worden gevierd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1