STAAT EEN HIIIS M «RAIFFEISENBANK De Gaulle naar het sociale front een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht I - - spaarbank en alle bankzaken Vergadering Algemeen Vissersbelang" HET PORSELEINEN MASKER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE umis 2* mur> iw7 Nr. 19797 BLIK DOOR HET WEREI.D I VENSTER ADVERTENTIE Een kenmerk van de derde en vierde Franse republiek was steeds een overvloed aan stakingen en tot vechten hooglopende arbeidsgeschil len. In zekere zin begint de Gaulles vijfde republiek dergelijke trekken te vertonen. Wekenlange stakingen bij een kunstvezelfabriek in Lyon, sluiting van de vrachtwagenfabriek Berliet, idem van een werf in Saint Nazaire, werktijdverkortingen in de mijnbouw, protestacties van de wijn boeren vooral maar ook andere groe pen. Zo nu en dan wordt daar een staking van het spoorwegpersoneel, van het stadsvervoer van Parijs en van de elektricteitscentrales tussen door gegooid. Voor een deel gaat het hier om een internationaal verschijnsel van re cessie, waar Duitsland en Nederland bijvoorbeeld weer aan ontgroeien, maar dat in Frankrijk wat later is ingezet. Voor een ander deel echter zijn het de konsekwenties van de buitenlandse politiek van de Gaulle: de mijnbouw zou het gemakkelijker hebben als niet bij contract Russi sche kolen werden geïmporteerd, de wijnboeren zouden met minder overschotten zitten als Frankrijk zich niet tot afname van Algerijnse wijn had verplicht. En dan komt daarbij dat in de voorbije periode van economische bloei de werknemer er minder op let te dat de regering voor sociale maat regelen zelden warm liep. Nu er werktijdverkortingen worden inge voerd, fabrieken wegens reorganisa tie gesloten worden, andere bedrij ven hun werkzaamheden inkrimpen, gaan de vakbonden dat gemis scher per voelen. President de Gaulle wijt aan deze ontevredenheid vooral dat de verkie- eingsuitslag voor de gaullistische groeperingen zo'n fiasco is geworden dat amper een meerderheid in de Kamer valt te formeren. Waarschijn lijk voelde hij al zo iets aankomen, want in zijn laatste uitlatingen voor de verkiezingen legde hij al grote nadruk op de noodzaak van een so- Spaanse prinses MADRID, 25-3. Prinses Marie Bea trice van Savoie, de jongste dochter van ex-koning Umberto van Italië die in haar Maidrileer.se flat door een kogel werd getroffen, herstelt zich snel van de psychische schok die zij ibij de verwonding heeft op gelopen. Dit is van doorgaans welingelich te zijde in Madrid vernomen. Haar toestand zou niet gevaarlijk meer zijn. De kogel heeft hart noch lon gen geraakt. Het is nog steeds niet bekend wat er precies gebeurd is in de flat van de prinses. LAND- EN TUINBOUW Demonstratie grondbewerking voor aardappelen De Federatie van verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden hebben het voornemen een demonstratie te organiseren met werktuigen voor de grondbewerking voor aardappelen. Doel van deze demonstratie is om de aandacht te vestigen op nieuwe werktuigen voor het pootklaar ma ken van de grond, het poten en de bewerking van aardappelruggen. Ge demonstreerd zullen worden: aange dreven eggen, enkele nieuwe typen egen (kombinatiewerktuigen), hulp middelen aan pootmachines en/of trekkers, werktuigen voor rijenbe- werking en kombinaties grondbe werking en poten. De demonstratie zal plaats vinden te Kortgene (Noord-Beveland) op donderdag 27 april a.s. In verband met de vrij grote weergevoeligheid zijn 2, 3, 9, 10, 17 en 18 mei als üit- steldata vastgesteld. ADVERTENTIE toadb|mabk CAPT Mlf BHOVIH ciale politiek. En bij de eerste ver gaderingen van het kabinet na de stembus nederlaag vormdg dit ook de hoofdschotel. Het probleem is daarbij echter dat dit vooral geld moet gaan kosten en dan juist wanneer door een slechtere gang van de economie allerlei in komstenbronnen van de regering - vooral omzetbelasting e.d. auto matisch minder gaan vloeien. De druk van de speciale prestige-onder- nemingen als de eigen kernmacht daarentegen wordt juist groter en dat wordt voor de minister van fi nanciën een moeilijke zaak. Voor de buitenlandse waarnemers van de Franse verkiezingen zit er waarschijnlijk een droevige les in de overwegingen van de Gaulle. De kiezers hebben hem niet in de steek gelaten vanwege zijn anti-Atlanti- sche politiek en zijn dwarsdrijven in Europese zaken of zijn royale hand b(j het bedrijven van glorie-politiek. Zijn meest Europees en Atlantisch gezinde tegenstander Lecanuet ver ging het ook niet best. De weg naar het hart van de Franse kiezer gaat kennelijk via zijn maag, oftewel zijn loonzakje. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND IJMUIDEN. Het stoffelijk over- schot van 'kapitein H B. Stal, die als gevolg van de explosie aan boord van de „Torrey Canyon" om het le ven kwam, is per vliegtuig overge bracht van Engeland naar Schiphol en te Rijswijk begraven. UTRECHT. In Utrecht zijn na een wilde achtervolging twee Londena- ren aangehouden, de 24-jarige kok M. en de 23-jarige elektricien H. Het tweetal had in Amsterdam een sport wagen, die het eigendom was van een Amerikaan, gestolen. ROTTERDAM. Het m.s. „Wisse- kerk" - het eerste van een serie van vier 13.000 tons vrachtschepen in aanbouw voor de N.V. Vereenigde Nederlamdsche Scheepvaart Maat schappij V.N.S., zal op 6 april op de werf van P. Smit in Rotterdam te water worden gelaten. DEN HAAG. Op zondag 16 april a.s., aan het einde van de week van solidariteit van de verzetsbewegin gen van geheel Europa, zal op het terrein van het gewezen concentra tiekamp Auschwitz-Birkenau een in ternationaal gedenkteken worden onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van Auschwitz. ROTTERDAM. Zes minderjarige jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar zijn door de recherche van de Rotterdamse rivierpolitie aangehou den onder verdenking van een serie diefstallen uit verschillende winkels in de Maasstad. DEN HAAG. De wethouder van sociale za'ken, volksgezondheid en financiën, mi*. W. A. Schouten, heeft officieel het nieuwe tehuis voor gees telijk gehandicapte mannen en jon gens Daniëlsduin in Den Haag ge opend. STADSKANAAL. In Odoorner- veen (Borgerzijtak) is uit het Oranje kanaal het lijkje opgehaald van het zevenjarig dochtertje van de familie Bakker uit Odoornerveen. HOCGELOON. Brand brak uit in een kui'kenmesterij in Hoogeloon. Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Hierbij zijn 4500 kuikens van ongeveer drie welken oud verbrand. Ook 3000 juist aangevoerde twee daagse 'kuikens zullen het vermoede lijk begeven. ROTTERDAM. Twee tot nu toe onbekend gebleven mannen hebben maandag in de vroege morgenuren geprobeerd een overval te plegen op een benzinestation langs rijksweg 13 bij de Doenlkade. De komst van een militair deed de overvallers op de vlucht slaan, voor zij onheil hadden kunnen stichten. DEN HELDER. In de marineka zerne Erfprins in Den Helder zijn vijf militairen licht gewond geraakt, toen ze een naar de slaapzaal meege nomen granaat van. 20 cm. (verm. een blindganger uit de tweede we- reldoordog) trachtten te demonteren. DEN HAAG. De bond van Chris telijke Oranjeverenigingen in Neder land heeft op een brief, die hij de regering had geschreven over de ge- zagshandhaving in ons land een te rechtwijzend antwooi'd ontvangen. AMSTERDAM. Met anonieme kunstwerken en houten kruisen heb ben leden van het Kunstenaarsco mité en hun sympathisanten (in to taal 600 a 700) een stilzwijgende op tocht gehouden door de hoofdstad als protest tegen de oorlog in Vietnam. MEPPEL. De 48-jarige H. de Rui ter uit Meppel is in deze gemeente met zijn bromfiets tegen een boom gereden. De man was op slag dood. ROTTERDAM. Ongeveer vierhon derd jongelui hebben in Rotterdam deelgenomen aan een Vietnam-pro- testdemonstratie. BERGEN OP ZOOM. Het lijk van de 81-jarige J. Juijvelaar uit Ber gen op Zoom, die werd vermist, is gevonden in de vijver van het volks park te Bergen op Zoom. Vermoede lijk is de man in de duisternis in het park te water geraakt en verdron ken. ROTTERDAM. Van 29 april tot 3 mei zullen de Britse onderzeeboten Hms „Token en Hms. „Thermopylae" een bezoek aan Rotterdam brengen. De bemanning van beide boten be staat uit 65 koppen elk. BRUMMEN. De 55-jarige mevr. D. J. Dekker-van Asselt uit Brum- men is op de rijksweg Brummen- Zutphen om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Mevrouw Dek ker zat bij haar man achterop de bromfiets. zuiver briljant „overdreven om te geven Niet als een geschenk meer wil zijn dan zo maar een ge baar, maar de gevoelens wil vertolken van diepe, blijvende genegenheid. Want in bril jant, de zuiverste van alle edelstenen, schittert de eeu wigheid, Na talloze jaren nog even zuiver als op de dag dat u haar dit geschenk gaf. En nog even waardevol. Want briljant is harder dan de hardste valuta. Dat is zeker niet overdreven. Wij zullen u graag over alle facetten van onze flonkerende kollektie van advies dienen. Of (Twaalf Spoetelen FiflMA C VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL. 2738 KON. JULIAN ASTRAAT 35 - BRUINISSE MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelhui-nis De Nederlandse uienproduktie voor 1966-67 werd in het begin van het seizoen geschat op 145.000 ton. Gere kend naar de oogstraming van het vorig jaar en de in 1965-66 geëxpor teerde hoeveelheid zou hiervan on geveer 100 miljoen kg beschikbaar komenvoor de export. De kwaliteit is dit jaar echter bijzonder goed ge weest, waardoor de export naar ver houding groter is geweest. Inclusief de plantuien zal de totale uitvoer per eind maart 1967 tussen 125 en 130 miljoen komen te liggen. Hoewel deze cijfers dus weinig verschil met de twee voorafgaande jaren te zien geven, ligt de gemiddelde veiling- prijs veel gunstiger. In het seizoen 1964-65 was deze f 23,00 per 100 kg, het vorige seizoen slechts f 15,10, doch het is te verwachten, dat deze voor 1966-67 nog iets boven de f 30,- per 100 kg zal komen te liggen. De prijs heeft de mindere opbrengst voor vele telers volledig gecompen seerd en voor sommigen, die eerst na nieuwjaar zijn gaan ruimen, zelfs meer. Helaas zijn er dit jaar ook ge weest, die ondanks de gunstige prijs door slechte opbrengst en vroege verkoop geen lonende uienteelt heb ben gehad. Ook dit jaar is West- Duitsland de grootste afnemer; ge rekend kan worden op een totale uitvoer naar dat land van ruim 50 miljoen kg of 40 procent. Voor Enge land zal dit ongeveer 30 miljoen kg zijn en voor Frankrijk 21 miljoen kg. De veiling had vrijdagmorgen slechts een aanvoer van 3 ton klasse I. Zij gingen echter vlot van de hand en lagen nog voor de Paasdagen in de winkels. De notering voor de middel kwam van f 49,- op f 53,14 en de drielingen van f49,09 op f 55,-. Eierveilingen Barneveld BARNEVELD, 23-3. Coöperatieve Veluwse eierveiiing Ede. Aanvoer 673.050 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 52-54 gram f 10,01-10,32; van 56-57 gram f 11,95- 12,07; van 60-61 gram f 12,79-13,40; van 64-65 gram f 13,51-14,01. Eierveiiing Barneveld (inclusief eendeëieren) Aanvoer 373.688 stuks, handel redelijk. Prijzen: eieren van 37-42 gram f 6,78-8,46; van 47-53 gram f 8,71- 10,25; van 57-63 gram f 12,50-14,35; van 66-72 gram f 14,40-15,10. Eendeëieren: eieren van 67-73 gram f 12,40-13,04. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.900.000 stuks, handel in grote rede lijk, in kleine traag. Eieren van 45-50 gram f 8,60-10,00 kg. prijs f 1,91-2,00; van 51-58 gram f 10,25-12,90, kg. prijs f 2,01-2,22; van 59-65 gram f 13,25-14,25, kg.prijs f 2,25-2,19. 450 'kievitseieren f 0,80-1,20 per stuk. Politierechter Middelburg RECHTSZAKEN Nadat hij in Bergen op Zoom op de gebruikelijke drankrijke wijze carna val had gevierd, kroop de plaatwer ker T. van B. zelf achter het stuur van een geleende auto om naar zijn woonplaats Zierikzee terug te rijden Tot Bruinisse ging alles goed. Toen beoordeelde de plaatwerker de ver keerssituatie niet geheel juist en reed tegen een geparkeerde personenwa gen op. Van B. stapte uit en beves tigde een briefje met zijn naam op het beschadigde voertuig, dat hij een kleine dertig meter door Bruinisse had meegesleept. Alles leek nu in orde; hij besloot de thuisreis weer te vervolgen. De politie was echter minder tevreden, zodat de plaatwer ker donderdagmiddag voor de Mid delburgse politierechter mr. A. W. Thöne moest verschijnen Behalve dat hij na het drinken van meerdere glaasjes een aanrijding had veroorzaakt, werd van B. ook het doorrijden na een aanrijding ten laste gelegd. De officier van justitie, mr. J. A. Roscam Abbing achtte alles bewe zen. Hij eiste twee weken gevange nisstraf en negen maanden ontzeg ging uit de rijbevoegdheid. Mr. Thöne was niet zeker van het doorrijden na de aanrijding. De ver dachte had tenslotte een brieftje op de beschadigde auto achtergelaten. Hij veroordeelde van B. tot één week gevangenisstraf en negen maanden ontzegging uit de z*ij bevoegdheid met aftrek van de tijd, dat zijn rijbewijs al ingenomen is. MIDDELBURG. De commisaris van de koningin in de provincie Zee land, mr. J. van Aartsen, is gekozen tot voorzitter van het algemeen en van het daeglijks bestuur van de „Deltagroep", die zich zal bezighou den met de havenontwikkeling in zuidwest Nederland. ADVERTENTIE IN HOLIAND waar aten altyd voor u klaar «iaat. T) Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u 1 'A li m h :"- K/\ Hf V Kloof tussen handelaar en kweker is zeer diep geworden BRUINISSE, 25-3. In de jonesie vergadering van de Visserijvereni ging Algemeen Vissersbelang te Bruinisse heeft de heer H. Schot ver slag uitgebracht over zijn bevindin gen in de besprekingen met de han delsvereniging „De Mosselhandel" te Yerseke, door hem als vertegenwoor diger van Zevibel bijgewoond. Op de ze vergadering was eens te meer gebleken hoe diep de kloof is tussen handelaar en kweker. Het voorstel van de handel (in. zes punten vervat) en eerder in ons blad besproken) werd daar aan de orde gesteld. De heer Schot had daar medege deeld, dat Bruinisse afwijzend stond tegenover punt 1, levering op mon- KERKNIEUWS Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Doorn: W. Borgdorf te Baarn. Aangenomen naar Bergentheim (2e pred.pl.): J. Bomhof te Harlingen, die bedankt voor Ommen. Geref. Gemeenten Tweetal te Woerden: D. Hakken berg te Dordrecht en L. Huisman te Vlaardingen. Nieuws van liet Vaticaan VATICAANSTAD, 25-3. Behalve het pauselijk document over de r.k. deelneming aan het ontwikkelings werk waarvan, zoals reeds gemeld, de verschijning kort na Pasen tege moet wordt gezien, zouden er vol gens inlichtingen van Vaticaanse zijde spoedig nog meer aankondigin gen omtrent diverse zaken te ver wachten zijn. Het document over de ontwikkeling zou zeker wel verschij nen voor april, de datum waarop de nieuw ingestelde pauselijke .commis sie voor rechtvaardigheid en vrede", welke zich met de ontwikkelings kwestie gaat bezighouden, voor het eerst bijeenkomt. Diplomaten uit communistische landen in Nicosia zijn betrokken bij het in Italië ontdekte spionnagekom- plot ten gunste van de Sowjet-Unie, zo weet het Cyprische blad Agon te melden. ster, omdat dit zou betekenen, dat de handelaar steeds vrij is, zijn eigen leverancier aan te wijzen. Eén der steunpunten van het huidige systeem, waarbij het Mosselkantoor onpartij dig de kwekers aanwijst, die moeten leveren aan de hand van de vraag van de handel, valt daarmee weg. De kweker handelaar daarentegen zal een bevoorrechte positie verkrij gen, hij kan straks zijn eigen mosse len aan zichzelf leveren, men moet dan bijzonder sterk in zijn schoenen staan, indien men dit niet zou laten uitlopen op een bevoordeling van ei gen zaak. Dit heeft ook de voorzit ter van het Produktschap drs. Van Dijik aangevoerd. In 14 punten heeft hij aangevoerd, dat de regeling zoals die door de handel is ontworpen, het Mosselkantoor zou verlagen tot een eenvoudig administratiekantoor. Dit is bij de oprichting nimmer het doel geweest en mocht het ooit zover ko men, dan zal genoemd kantoor waar schijnlijk wel' worden opgeheven, omdat het dan geheel ontkracht is. De P.B.O. Spreker stond nog even stil bij de manier waarop thans door sommige handelaars met de verordening op de mosselhandel wordt omgespron gen. Meer vrijheid voor de handel be tekent onherroepelijk de doodsteek voor de P.B.O. In De Visserijwereld hebben arti kelen gestaan over de producenten gemeenschappen, die thans in de E. E.G. bezig zijn zich te ontwikkelen. Misschien is dit ook voor de mossel handel wel de juiste weg. Op het verslag van de heer Schot volgde een zeer levendige discussie, waaraan ook door de voorzitter van Zevibel, de heer Lockefeer werd deelgeno men. Deze vragen leidden op hun beurt tot een fel attaqueren aan het adres van de Zevibel voorzitter, omdat men het niet juist achtte, dat enkele Ze- vibel-vertegenwoordigers eigenlijk niemand meer vertegenwoordigen dan zichzelf, omdat de vissersvloot daar is verdwenen. Zierikzee en Bruinisse De dienst in Zevibel kan daardoor worden utigemaakt, door enkele per sonen, ten koste van een vertegen woordiging van 40 bedrijven zoals te Bruinisse, of zoals te Zeirikzee waar wél het aantal bedrijven niet groot is, maar waar het standaardcapaci- teitscijfer aanwijst dat de gezamen lijke Zierikzeese bedrijven toch ze ker meerdere vertegenwoordigers voor Zierikzee nodig hebben, wil de verhouding niet geheel scheef komen te liggen. De heer Lockefeer wees er op, dat alles historisch zo gegroeid is. Hier na sluiting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dinxperloo (2e pred. pl.) (toez.): F. C M. Roodenburg, El- kereze; te Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman): H. A. v. Bemmel, Ol- debroek; te Katwijk aan Zee (8e pr. pl.): L. Roetman, Gouda. Bedankt voor Schoonhoven (vac. H. Jongex'den) en voor Eist (U.)J. Vroegindeweij, Goudswaard; voor Nederhemert: S. de Jong, Houten (U.); voor Ferwerd (toez): A. v. d. Beek, Joure. Ger. Kerken Benoemd tot legerpredikant: J. Jonker, Bovensmilde, die deze be noeming ook aannam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Nagele (N.O.P.): G. Mulders, Murmerwoude. Chr. Gei*. Kerken Bedankt voor Noordeloos: G. Bouw, Eemdijk. FLINKE „FOOI" MINNEAPOLIS (Minnesota), 25-3. De dienster van Finse af komst mevrouw Jennie Bau- man heeft de „fooi" van haar leven gekregen in de vorm van een retourbiljet voor een vlieg reis naar Finland ter waarde van 1.067 dollar en een bedrag van 1.000 dollar ter besteding tijdens een vakantie van drie maanden, waarin zij 3 broers en twee zusters in Finland zal bezoeken. Zij vertrekt' 15 juni. De „fooi" heeft zij gekregen van de vrijgezel en rechtbank griffier J. H. Bacon, die drie maal in de week in het restau rant van mevrouw Bauman eet. „Zij is een eerste klas dienster de beste die ik ooit gezien heb. De mensen eisen zo veel van een dienster en ik vind het tijddat iemand daar eens iets tegenover stelt", al dus de „motivering" van de heer Bacon. 56. Met een ruk trok de soldaat het zeil opzij, dat de lading bedekte. Een doordrin gende vislucht sloeg hem als een walm in het gelaat, zodat hij onwillekeurig een stap achteruit deed. ,De wagen bevat alleen vis, heer," zei hij tegen de hoofdman, „Dat is duidelijk te zien en te ruiken". Hij had kennelijk niet veel lust, om in deze lading te gaan wroeten. Hoewel ui terlijk onbewogen, wachtten de vissers in spanning af, of de hoofdman met dit vluch tige onderzoek genoegen zou nemen. Maar gelukkig was ook deze niet erg op het luchtje gesteld. Hij bromde iets en wend de haastig zijn paard. Zo konden de vissers even later onge hinderd door de noordelijke stadspoort trekken. Behoedzaam leidden zij de kra kende kar door het warnet van nauwe bochtige steegjes en sloppen tot zij ten slotte onder een donkere poort stilhielden. Snel trokken zij het bovenzeil opzij, scho ven de lading vis terzijde, tot een tweede zeil zichtbaar werd en hieven dit op .Eindelijk" zuchtte Aram, terwijl hij, ge volgd door Lu Nan, snel naar buiten kroop, „Wij waren bijkans bezwijmd!" Ik eet voorlopig geen vis meer!" „Maar toch is deze voedzame lucht Uw redding geweest," antwoordde de oude visser met een grijns, ,die weerhield de wachten van een degelijk onderzoek! Doch vlug nu, men mag ons hier niet samen zien. Sla na de poort rechts af, steek de hoofdstraat over, dan is de twee de steeg aan Uw linkerhand de Steeg der Zingende Zielen, waar ge wezen moet!" Lu Nan wilde de vissers nogmaals be danken, doch zij knikten vluchtig en trok ken hun karretje verder voort. Een ogen blik later stonden Aram en Lu Nan alleen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3