weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gestrande tanker „Torrey Canyon" in drie stukken gebroken Premie verplichte ziekenfondsverzekering MORRIS Via grensposten: 500.000 buitenlandse toeristen in Nederland Vernieuwingen in E.H.B.O.-behandeling Rustig verlopen Paasmars in Amsterdam KAMERBREED „DE MAGNEET" Pokken in Bihar Prins Claus bezoekt Terneuzen LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Dingdag 28 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19767 WAARIN OPGENOMfcN 17971889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklten 11, Zierikzee, postbus 1, tal. Ü1110-2253, na 18.00 uur: tol. Off 10-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schoolvoetbahvedstrijden te Zierikzee Oliedreiging neemt toe Dit nummer bestaat uit 8 paginaatjes >SCCCOOSCCOOSCGC05CCOCCOGO Het leven is een a rooi pak kleine dingen. 1JMU1DEN, 27-3. De mammoet tanker „Torrey Canyon" die bij Lands End op de Seven Stones-rot- sen zit Ls in drieën gebroken. Nadat het schip zondagavond reeds mid scheeps doormidden was gebroken heeft de voorste helft zich maandag middag tijdens de nog steeds woe dende storm opnieuw gesplitst. Directeur A. Wijsmuller van. het bergingsbedrijf Wijsmuller die met de bedrijfschef F. Jonkman zaterdag naar Engeland was gevlogen voor besprekingen met de Britse marine autoriteiten, deelde maandagavond bij terugkeer op Schiphol mee dat het niet meer economisch verant woord is tot berging van het ach- tei-schip over te gaan, daar dit deel reeds grotendeels was gezonken. Eventuele berging zou ook veel ver der o Li everlies met zich brengen. Zo dra de weersgesteldheid het toelaat zal nog wel worden onderzocht of berging van de twee voorste delen van de „Torrey Canyon" mogelijk zal zijn. Vrijwel al het bergingsmateri aal dat door de sleepboten van de maatschappij op de „Torrey Canyon" was overgebracht, is verloren ge gaan. De heer Wijsmuller zei voorts dat elke bergingspoging die eind vorige week door de inspecteurs nog mo gelijk word geacht, door het zware weer onmogelijk is gemaakt. Hoge zeeën, opgezweept door een zuidwes terstorm met windkracht negen lo pen sedert zaterdagavond over het thans in drie delen uiteengevallen schip. Het wak ligt er thans bij als een zakmes dat voor driekwart is geopend. Grote opdracht Voor ,,De Schelde" DEN HAAG, 25-3. De N.V. Ko- ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, die deel uitmaakt van de Rijn-Schelde groep, heeft op dracht gekregen voor het leveren van de aluminium gevels, balkons en bekledingen voor het door de H.B.M. Nederland N.V., onder architectuur van Oyevaar, Stolle, van Gooi, te bouwen nieuwe kantorencomplex van 16 verdiepingen van „De Neder landen van 1845" in Den Haag. Deze order vertegenwoordigt een waarde van meer dan vijf miljoen gulden. Het is de grootste opdracht die de Schelde als leverancier van alumi nium gevelconstructies ooit heeft ge boekt. Ponybevolking op „Haringvreter" belangrijk uitgebreid MIDDELBURG, 25-3. Vrijdag zijn 51 wilde New Forest ponies per boot vanaf Veere naar het eiland de Ha ringvreter in het Veerse Meer over gebracht. Evenals de 25 ponies van vorig jaar, zullen ook deze ponies heel de zomer hinnekend over het eiland kunnen ronddraven. De wilde ponies zijn eigendom van ponielief- hebbers uit geheel Nederland. Op dit eiland kunnen zij vrij hun gang gaan als in een prairie van het wilde Westen. Zij zullen voor de zeilers op het Veerse Meer, die bij de steiger van de Haringvreter kunnen aanleg gen, met hun woeste gedrag een aar dige attraktie vormen. ADVERTENTIE De oliedreiging neemt langzamer hand de omvang aan van een natio nale crisis. Een. Londens dagblad was van oordeel, dat mogelijk de gehele zuidkust zal worden besmeurd en dat de olie zelfs Londen kan bereiken. Talrijke Britten die van plan zijn hun vakantie aan de zuid- of zuid west kust door te brengen, zien de men lang niet over voldoende bestrij- toestand somber in, ook al doordat dingsmiddelen beschikt om de dui zenden tonnen olie onschadelijk te maken. In Londen ontplooit de rege ring een grote aktiviteit om de drei ging zoveel mogelijk te keren. Er zijn suggesties gedaan om de „Torrey Canyon" - die voor 60 miljoen gul den verzekerd is - te bombarderen en zo de olie in brand te steken, maar een woordvoerder heeft al gezegd, dat men niet zo gemakkelijk de olie kan doen ontbranden. Intussen vraagt men zich af, wie de rekening zal moeten betalen. Tot dusver heeft de schipbreuk van de veuzentankboot al vijf miljoen gul den gekost. Men neemt aan, dat dit bedrag aan het einde van de week zal zijn verdubbeld. Alle werkzaam heden voor de komende zomer die moeten worden verricht om de scha de te herstellen, kunnen wel 50 mil joen gulden vergen. De op 18 maart op de rotsen van „Seven Stones" gelopen „Torrey Ca nyon" voer onder Liberiaanse vlag met een Italiaanse bemanning. De ei genares is een Amerikaanse maat schappij en het schip vervoerde voor rekening van de „British Petroleum" een lading olie van Koeweit naar Milford haven in Wales. AMSTERDAM, 25-3. In zyn ge houden vergadering heeft de Zieken fondsraad de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadvi seerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering met ingang van 1 juli 1967 te verhogen van 6,6 •/o tot 6,8 °/i>. Dit advies vloeit voort uit de om standigheid dat - nu majg worden aangenomen dat de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering op 1 juli 1967 in werking zal treden - het kostendekkende premiepercentage voor het gehele jaar 1967 6,7 had moeten bedragen.. Om alsnog voor het gehele jaar 1967 tot een kostendekkende premie te komen, zal naar het oordeel van de raad het percentage van 1 juli Top Wereldraad naar Den Haag DEN HAAG, 25-3. De top van de Wereldraad van Kerken uit Genève en een groot aantal vooraanstaande kerkleiders en internationale des kundigen uit Amerika, Azië, Afrika, Europa en de landen achter het ijze ren gondii n, zullen van 12 tot 17 april in Den Haag aanwezig zijn voor een bezinning over de taak van de ker ken in internatonale aangelegenhe den. „Open dag" Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten AMSTERDAM, 27-3. Naar schat ting 2090 meest jonge mensen heb ben maandagmiddag in de hoofdstad deelgenomen aan de jaarlijkse de monstratieve Paasmars tegen de oor log in Vietnam en de massa-vcmic- tigingswapens. Onder hen bevonden zich de hon- derden die hadden meegelopen in de driedaagse protestmars van Rotter dam. via Den Haag en Haarlem naar Amsterdam. Dc demonstranten verzamelden zich tussen vijf uur en half zes op 1967 af tot 6,8 moeten worden ver hoogd. Laatstgenoemd percentage zal niet behoeven te veranderen, indien de algemene wet zware geneeskun dige risico's in haar oorspronkelijke opzet (ziekenhuisverpleging na het eerste jaar) op 1 juli in werking zou treden. Aldus de ziekenfondsraad te Amsterdam. ADVERTENTIE QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland LAND'S KND. liet zumre weer maakt elke bergingsvophxg van. de in drieën gebroken reuzentanker „Torrey Canyon'' vrijioel onmogelijk. Geen opvallende drukte met Pasen in Haags ziekenhuis DEN HAAG, 25-5. Leerlingen van de ulo- en middelbare scholen in Den Haag en omgeving hebben een uit nodiging ontvangen voor het bijwo nen van een zg. „open dag" in het ziekenhuis Zuidwal. Deze dag wordt gehouden in de komende Paasva kantie, op donderdag 30 maart a.s. De bedoeling ervan is de aanwezi gen iets te laten zien van de werk zaamheden en de sfeer in een zie kenhuis en hen te informeren over de mogelijkheden die er zijn na het behalen van het verpleegsters-ver plegersdiploma. Fluitspeler van Frans Hals terecht GENEVE, 25-3. De „Fluitspeler" van Frans Hals. die een waarde van l-Yz miljoen Zw. frank heeft en die in 1965 bij een verhuizing verdween, is in de bewaarplaats van het station va nComavin teruggevonden op een aanwijzing, die door de Geneefse po litie werd ontvangen. Het doek was eigendom van graaf Arnold de Ben- dern, die het voor een museum in Vaduz had bestemd. Naar het schijnt heeft een voormalige bediende van de graaf het doek verduisterd om zich te wreken Rembrandt ontdekt SEVILLA, 25-3. Een verzamelaar heeft in de Spaanse stad Sevilla een schilderij ontdekt, dat in 1660 door Rembrandt zou zijn geschilderd. Het doek, dat 1.92 bij 1.07 groot is, stelt Christus aan het kruis voor. DEN HAAG, 27-3. Naar schatting van de Algemene Nederlandse Vere niging voor Vreemdelingenverkeer zijn van Goede Vrijdag af tot en met Tweede Paasdag 500.000 buitenland se toeristen over de weg ons land binnengekomen via de 13 belangrijk ste grensposten. Dit cijfer is hetzelfde als dat van vorig jaar, toen de Paasdagen twee weken later vielen en de bloedende boMenvelden een woordje meespra ken. De onder gelijke omstandighe den a'lis dit jaar plaatsvindende vroe ge Pasen van 1664 (29 en 30 maart) en 1961 (2 en 3 april) trokken resp. 450.000 en 375.000 toeristen Het was te verwachten, zo zegt de A.N.V.V., dat de Paasdagen van dit jaar geen opvallend druk buitenlands bezoek te zien zou geven. Nog nooit hebben Paasdagen, die erg kort na UTRECHT, 25-3. De modernisering van de laatste jaren bewijzen dat E.H.B.O. een springlevende weten schap is. De E.H.B.O.-opleiding is echter nog te lang, namelijk 52 uur. E.H.B.O.-ers kunnen ook in 18 a 20 uur worden opgeleid. De artsen en instrukteurs zouden dat toejuichen. Bovendien kunnen er dan jaarlijks meer E.H.B.O.-ers worden opgeleid met betere resultaten en minder ver loop tijdens de cursussen. Dit schi-ijft dr R. van Hamersveldt van het Philips gezonheidscentrum in Eindhoven in de jongste uitgave van het maandblad „Gezondheids- ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer; 3.00, 3.66. 3.75,3.80,3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nicuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 het Wateriooplein en trokken ver volgens in de stromende regen via de binnenstad naar de oude Rai in de Ferdinand Bolstraat, waar de slotbijeenkomst werd gehouden. In de stoet liepen achter een spandoek met het opschrift „de goudprijs is bloed" twee groepen jongelui met goudkleurige helmen en witte krui sen mee. Tussen hen in reed een zwart geschilderd wagentje, waarop voerldurend een doodsklok werd ge luid. De betogers bereikten tegen half zeven het Rai-gcbouw. Er de den zich geen moeilijkheden voor. KRO-Vielnam-reportage HILVERSUM. 25-3. Vrijdag 31 maart brengt de K.R.O. een eigen reportage over Vietnam. De repor tage is vervaardigd door de Brand- puntploeg, bestaande uit Ed van Westerlo, Ad ré van den Heuvel en cameraman Piet Kaart. In deze twee uur durende Vietnamproduktie heeft ook de heer Henk Neuman van de K.R.O. een werkzaam aandeel. Hij heeft dc hele Zuidvielnamese expe ditie meegemaakt. zorg" van het Groene Kruis. In het artikel geeft dr Van Hamersveldt een uitgebreide beschouwing over de E.H.B.O. in ons land, waarbij hij de huidige Engelse E.H.B.O.-behande ling als vergelijkingsobject gebruikt, aangezien men in dit land met een drastische vernieuwing van de E.H.B.O. bezig is. Over verslikken zegt dr Hamers veldt dat het min of meer kracht dadig op de rug slaan van het slachtoffer volgens de nieuwste in zichten volkomen onjuist is en zelfs dodelijk kan zijn. Het slachtoffer moet de hoestprikkel rustig laten uitwerken en zich volkomen ont spannen. De Nederlandse E.H.B.O.- ers wordt bovendien geleerd, met de vingers diepin de keel van het slachtoffer het voorwerp te pakken. In de meeste gevallen lukt dit even wel niet, zodat dan snel de mond- op-mond of mond-op-neus-beade- ming moet worden toegepast. In ons land is men het niet eens met de richtlijnen, die in Engeland worden gegeven voor hulp bij ver giftiging. Daar adviseert men als braakmiddel actieve koolm. (norit), maar in Nederland laat men het kind water drinken (altijd aanwezig en bovendien ongevaarlijk). Vervol gens laat men het kind braken door eenvoudig de vinger in de keel te steken. Bij de behandeling van brandwon den worden zowel in Engeland als in ons land tegenwoordig nieuwe methoden, toegepast. Het werken met zalfjes noemt men nu uit den boze. Vaak kan direkt na het verbranden met ijskoud water veel worden be reikt. Blaren mogen niet open wor den gemaakt. NEW DELHI. 25-3. In de stad Gaya, een der plaatsen in de Indi sche staat Bihar die het zwaarst door de 'droogte zijn getroffen, zijn dit jaar ongeveer 150 mensen aan pok ken overleden. De epidemie zou men nu bedwongen hebben, aldus een verklaring van het. plaatselijk hoofd van de volksgezondheid. de winter vielen, in dit opzicht in drukwekkend e cijfers opgeleverd. Een tweede nadeel dit jaar was, dat de bloei van de bollen nog in het be ginstadium was en het matige weer vormde nadeel nummer drie. Bij 'de genoemde cijfers tekent de A.N.V.V. aan, dat daarin niet de to talen van de per trein, vliegtuig of boot gearriveerde buitenlanders* zijn verwerkt omdat deze ongetwijfeld hoge cijfers zelfs niet bij benadering bekend zijn. Sinds vele jaren zijn met Pasen in Zeeland veel hotelbedden onbezet gebleven. De drukte is in deze pro vincie nog beneden de toch al niet te hege verwachtingen gebleven. De uittocht van de toeristen uit Zeeland, die het verkeersbeeld nauwelijks be ïnvloedde, begon reeds in de ochtend van de Tweede Paasdag. Het verkeersplein Oudenrijn heeft een bijzonder rustig Paasweekemde achter de mg. Alleen op de ochtend van de Tweede Paasdag werden de verkeersstromen, die de nieuwe ruit passeerden, wat dikker. Na half tien was er enige tijd sprake van filevor ming uit de richtingen Den Haag en Amsterdam, maar de rijen auto's werden niet langer dan een kilome ter of drie. Vijftien man rijks- en ge meentepolitie leidden de wagens in goede banen. Altleen bij de afrit naar Den Bosch raakte de zaak een beetje in de knoop omdat de automobilisten nog steeds „weeffouten" maken en ondanks alle aanwijzingen nog niet op de juiste mander voorsorteren. Om een uur maandagmiddag was de rust op het verkeersplein weegekeerd. Ook de spoorwegen hebben deze dagen weinig gemerkt van extra Paasdrukte. Het aantal reizigers was maar iets groter dan tijdens gewo ne weekends. De grootste vraag naar logiesac- commodatie was, zoals steeds, in Amsterdam, waar de V.V.V. op Goe de Vrijdag, Paaszaterdag en Eerste Paasdag de handen vol had voor ie dereen een geschikt bed te vinden. ADVERTENTIE VAST TAPIJT (Hatcma, Bergoss) Zowel in 1 meter breedte als 3.80 meter en 4 meter breedte. Uit voorraad leverbaar. Zie ons speciaal rek voor naadloos tapijt. TUINMAN ZOON ZIERIKZEE Westelijke wind Verwachting lot woensdagavond; Vrij koud mei wisselende bewolking en af en toe enkele buien; matige, nu en dan krachtige westelijke wind. 29 maart Zon op 6.24. onder 19.07. Maan op onder 7.44. 30 maart. Zon op 6.21. onder 19.09. Maan op 0.23. onder 8.09. Laatste kwartier: 1 april te 21.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 maart 5.25 v.m. 17.57 n.m. 30 maart 6.09 v.m. 18.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 maart 5.13 v.m. 17.35 n.m. 30 maart 5.58 v.m. 18.20 n.m. Springtij: 28 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west-Europa werd gedurende de beide Paasdagen bepaald door ëen omvangrijk lage drukgebied, waarvan het centrum via Schotland naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken. Een randstoring ervan heeft voorai de tweede Paasdag in een groot deel van ons land veel en langdurig regen gebracht. Het depressiegebied vult nu langzaam op en verplaatst zich verder naar het zuiden van Noor wegen. niet gevolg dat de winden geleidelijk iets zullen ruimen naar zuidwest tot west. Hierbij duurt hel vrij koude weertype met af en toe buien voort. TERNEUZEN, 25-3. Prins Claus wordt op woensdag 29 maart om on geveer half elf te Terneuzen ver wacht voor de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Coöpe ratieve Vruchtenveiling Zeeuws- Vlaanderen. Na de officiële opening zal de prins een rondrit maken door het nieuw ste gedeelte van Terneuzen en ver volgens naar het Braakmangebied, waar eerst een kijkje wordt genomen op het schorrengebied ten noorden van de Braakmandijk en vervolgens een korte begroeting plaats vindt door het bestuur van het recreatie schap van de Braakman. In de middag zal prins Claus een bespreking hebben met de provin ciale planologische commissie over de ruimtelijke ordening in Zeeland. Hieraan zal ook worden deelgeno men door het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland en de bui-gemeester van Terneuzen. Wrijving tussen Vietcong en N.-Vietnani WASHINGTON. 25-3. De voorzit- tei" van do Amerikaanse chefs van staven, generaal Wheeler, heeft te gen verslaggevers gezegd dat ei- wrijving is ontstaan tussen de Noord Vietnamozcn en dc Vict-Cong in Zuid-Vietnam. Uit inlichtingen van communistische gevangenen en spio- nagegevens blijkt dat deze wrijving vermoedelijk wordt veroorzaakt door de arrogante houding van de Noord- vietnamese troepen tegenover de Vietcong. Vice-president Humphrey in Nederland DEN IIAAG, 28-3. Do Amori- kaansc vice-president, Hubert H. Humphrey, is heden (dinsdagoch tend vanuit Zwitserland in ons land aangekomen voor een bezoek, dat tot woensdagochtend zal duren. De Amerikaanse vice-president, die ver gezeld wordt dcor zijn vrouw, is van ochtend om tien uur op de vliegbasis Ypenhurg met het presidentiele vliegtuig geland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1