HET LIDTEKEN Renniesl Expositie van Francois Hage te Zierikzee De kabinetsformatie Groot Hoefblad langs een Burghse slool keuze uit spaarvormen met ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vijjdac 21 maart IStt Nr. 19766 Lezing voor afd. Brouwershaven Plattelandsvrouwen- bond over „oude sieraden" BROUWERSHAVEN, 22-3. Voor tie aid. Brouwershaven van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen werd een interessante avond verzorgd door de heer Broekhuis, ju welier te Steenbergen, die een le zing hield over „oude sieraden". Vele oudere dames hadden hun ou de sieraden meegebracht. Daaronder waren prachtige zilveren beugeltas sen, pepermuntdoosjes, odeurflesjes en armbanden. „Het meesterteken en het jaartal dat er in staat bepalen de waarde hiervan", aldus de heer Broekhuis. Ook waren er prachtige gouden broches die speciaal bij de kleder drachten hoorden. Vroeger hadden de meeste sieraden een goudgehalte van 8, 14, 18 of 24 karaats. Tegen woordig bevatten de meeste gouden sieraden een goudgehalte van 14 ka raat omdat dit eer. mooie houdbaar heid geeft en prettig te verwerken is. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE. In de Nieuwe Graan, beurs gaf de Chr. Zangvereniging „In liefde bloeiende" een geslaagde uitvoering. ZIERIKZEE. Mej. Neeltje Lokerse te Yerseke hield in het Huis van Nassau een rede, waarin zij fulmi neerde tegen de nieuwe Zedewetten. NIEUWERKERK. De Steenkolen- vereniging herdacht in zaal-Lieven- se het twintigjarig bestaan. De ver eniging telt 278 leden. ZIERIKZEE. B. en w. hebben een plan opgesteld tot opheffing van school B en het overplaatsen van de leerlingen naar school C. ZIERIKZEE. „Kunst en Eer" gaf een uitvoering in de Concertzaal. Gebracht werd de Rustende Kava- lerie", een vermakelijke parodie op de „Cavalleria Rusticana". BROUWERSHAVEN. Alhier van de zg. „grote uitvoering'' plaats van „De Sneeuwkoningin", een kinder operette in zes bedrijven, vrij be werkt naar Andersen. NOORDWELLE. In zaal-Verjaal werd het stuk „De oude kassier" op gevoerd door de Rederijkerskamer „Advendo". BROUWERSHAVEN. Voor de tweede maal sinds korte tijd is hier de gevreesde ziekte diphteritis uit gebroken. BROUWERSHAVEN. Freule C. des Tombes te Middelburg, hield een causerie met lichtbeelden over die renbescherming. Mevr. van Els acker dankte de heer Broekhuis voor de mooie en leerza me avond en overhandigde hem hierbij een enveloppe met inhoud. Vervolgens gaf mevr. Jansen-Kroon een uitgebreid verslag van haar be zoek aan het „Zilveren Schor" bij Arnemuiden Het Zilveren Schor is vijf jaar geleden als nationaal ge schenk ter gelegenheid van hun 25- jarig huwelijksjubileum, aangeboden door H.K.H. Koningin Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard. De doelstelling van het Zilveren Schor is dat de jeugd van 15 tot 30 jaar, uit alle la gen van de bevolking van Neder land en de Nederlandse Antillen een weekend met elkaar doorbrengt met te werken en onderling te contacten. Er is ook een paviljoen ingericht voor de lichamelijk gehandicapten. Boven het platte dak steken pyra- miden omhoog, wat het gebouw een bijzondere aanblik geeft. De hal is de centrale plaats van het huis met in het midden een grote vierkante verlaging, wat dus eigenlijk het to neel vervangt. Boven de arena hangt een lamp met veel papieren ballen. Deze lamp doet denken aan het atomium van de wereldtentoonstel ling in Brussel. In de eetzaal is een versiering van glasmozaiek met als motief een cirkel. Die cirkel is het symbool van het ontmoeten. Er is een bibliotheek, een televisiekamer en een liturgische ruimte. Er zijn 3 slaappaviljoens, ieder met 24 bedden verdeeld over 8 kamers. De gordij nen in het Zilveren Schor zijn alle genaaid door leden van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. 212 dames hadden gezamenlijk 898 uren hieraan gewerkt. Als dank hiervoor werd de dames een kijkje gegund in dit prachtige gebouw De eerstvolgende bijeenkomst van de afdeling zal gehouden worden op 4 april. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! ADVERTENTIE Voor BEDDEN en DEKENS -» TUINMAN ZOON Zierikzec Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft de regeringen van Noord- en Zuid-Vietnam nieuwe vredesvoorstellen deen toekomen, met als doel totstandbrenging van een staakt-het-vuren en eventueel van onderhandelingen over beëindi ging van de oorlog. Zierikzee drie dagen na het begin van de nieuwe lente. Er zit iets van verandering in de lucht: al het nieuwe krijgt zoals elk jaar weer een kans. Dit nieuwe voorjaar betekent ook dat een jong artist uit Zierikzee nu bijna een jaar geleden de stad verliet om te gaan leven en werken in een wel heel andere wereld. Die jongeman is Frangois Hage. Hij schildert en doet dat tegenwoordig in de stad Groningen als eerstejaarsleerling aan de aca demie Minerva. Van deze Paasvakantie maakt hij gebruik om in Zierikzee te laten zien wat hij in Groningen op linnen en papier heeft geproduceerd. En het kan gezegd worden: dat is heel wat. Zoveel dat van een goedgevulde eenmansexpositie kan worden gesproken. Een expositie waarvoor deze jonge kunstenaar gebruik heeft mogen maken van de ruime toonzalen van woning inrichting Deurloo aan de Appelmarkt. Met deze tentoonstelling laat de thans negentienjarige Hage wel zien dat het hem in het hoge noorden niet aan produktiviteit heeft ontbroken. Zijn werk is een minder experimenteel gerichte voortzetting van datgene dat hem al in de „Zierikzeese tijd" bewoog. Er is een duidelijk zoeken te onder kennen naar vorm en een meer beheerst kleurgebruik. De werkstukken zijn uitgevoerd in verschillende technieken: olieverf, plakkaaten waterverf, krijt en inkt. In Groningen deed Francois Hage mee aan een kleine groepstentoonstel ling moderne stijl, we bedoelen hiermee: in een „boetiek". De pers van deze studentenstad heeft het werk van deze jonge mensen goed ontvangen en wij willen wat betreft de tentoonstelling in liet centrum van Zierikzee ons daar graag bij aansluiten. Het eerste jaar „grote stad" leverde Hage ook een eerste opdracht op. Een predikant toonde belangstelling in zijn werk en deze belangstelling werd voor de jeugdige Zierikzeeënaar vooral van waarde toen hij in de gelegenheid werd gesteld een mozaiek le maken. Het werk is gereed ge komen en bevindt zich nu in één van de Groningse kerkgebouwen. Voor Hage was dit een hele voldoening. Dat spreekt vanzelf. Intussen is er geen reden om niet te wensen dat ook deze Zierikzeese expositie reden totvoldoening zal geven. Franqois Hage zelf gelooft daar niet erg in. „Van je eigen stad moet je het niet hebben", zegt hij. Maar wij willen daar toch aan toevoegen: waarom eigenlijk niethet is tenslotte ook hier drie dagen lente. (Foto: Zierikzoesche Nieuwsbode). ROTTERDAM. Duizend marine mannen van het NAVO-squadron matchmaker - 500 Amerikanen, 250 Britten en 250 Nederlanders - zullen de Paasdagen in Rotterdam en wij de omgeving doorbrengen. Baal papier doodt vrouw MAASTRICHT, 23-3. Een 27-jari- ge gehuwde vrouw uit Stein is om het leven gekomen toen zij op de Heerderweg te Maastricht werd ge troffen door een 200 kilogram we gende baal papier die van een Bel gische v rachtautocombinatie viel. Het slachtoffer, mevrouw H. op de Camp-van Kleef overleed op weg naar het ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtauto merkte niets van het ongeluk en reed door totdat een tegenligger hem waarschuwde. Er waren toen reeds vier balen van de wagen gevallen. Bijbels handschrift gevonden TIFLIS, 23-3. Een deskundige op het gebied van de semitisclie talen in Fiflis, Georg Tsereteli, werkt aan een publikatie ever een volledige tekst van de „Pentateuch", de vijf boeken van Mozes, die in West-Georgië is gevonden. Het manuscript, dat uit de tiende eeuw zou stammen, bevond zich voor het grootste deel in de synagoge van het dorp Lailasji, waar de bevolking nog Hebreeuws spreekt. Zes ontbre kende bladzijden bleken zich te be vinden in de naburige plaats Oni. De tekst is geschreven op perkament. In het betrokken gebied woonde reeds in de vierde eeuw een grote Joodse gemeenschap. DEN HAAG, 23-3. Na het vrij uit voerige gesprek dat de kabinetsfor mateur, P. J. S. de Jong, donderdag met dr. J. Zijlstra heeft gehad, zal hij vandaag (vrijdag) geen bezoekers ontvangen en zich uitsluitend wijden aan het bestuderen van de resulta ten van zijn overleg met dr. Zijlstra en de vier fractievoorzitters. De heer de Jong houdt zich tevens bezig met de vraag of men een kabi net kan formeren zonder enige af spraken op financieel gebied te ma ken. Sinds het begin van de infor- matie-Zijlstra zijn de contouren van de begrotingsvoorbereidingswet wat scherper geworden. Naar in Haagse politieke kringen verluidt houdt de terugkeer van de oud-staatssecretaris van de lucht macht W. den Toom uit Parijs geen verband met. «de kabinetsformatie. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. De Indonesische mi nister van arbeid, dr. Awaloeddin, heeft naai- verluidt gezegd, dait een derde van het huidige aantal rijks ambtenaren - 1,2 miljoen - voldoen de zou zijn als er doelmatig werd gewerkt. DJIBOETI. De regering van So malia wil geen van de naar schat ting 4000 geïnterneerde Somali's uit Frans Soma'lÜand toelaten. Twee vrachtauto's met ongeveer 50 ge- interneerden werden bij de grens post Lojada teruggestuurd. BRUSSEL. Een autobotsing op een kruispunt te Mortsel, een voorstad van Antwerpen, heeft het leven ge- eist van vier personen ,o.w. een ge zin van vader, moeder en dochter van 17 jaar. DJAKARTA. Tussen Indonesisch Borneo en Noord-Borneo, dat deel uitmaakt van Maleisië is een handel in vrouwen gaande, aldus een be richt van het persbureau Antara. De vrouwen zouden over de grens wor den gesmokkeld en worden verkocht voor prijzen tot 600 gulden. DJAKARTA. In Djakarta begint dinsdag a.s. een proces tegen tien leden van de voormalige lijfwacht van president Soekarno, die worden beschuldigd van het vermoorden van Ade Irma Soerdjani, het- zesjarige dochtertje van generaal Nasoetion tijdens de mislukte staatsgreep van 1 oktober 1965. DJAKARTA De voormalige pre sident van de staat Oost-Indonesië, Tjokorde Gede Rake Soekawata, is in Bandoeng overleden, aldus meldt het Indonesische blad Ampera. KATMANDOE. Nederland zal bin nenkort een program van economi sche en 'technische hulp aan Nepal beginnen met de bouw van een zui velfabriek in de buurt van Katman- doe, aldus is in de Nepalese hoofd stad bekend gemaakt. DJAKARTA. Een speciale afde ling van het Indonesische leger heeft dezer dagen het stoffelijk overschot van de legendarische Javaanse leider Mhab Soero opgegraven om een ein de te maken aan de geruchten in midden- en oost-Java, dat hij nog zou leven. DJAKARTA. Communisten hebben onlangs gepoogd dorpelingen in het gebied van Bandoeng aan te zetten tot een gewapende opstand, aldus meldt het persbureau Antara. LINARES. In een mijn bij Linares in zuid-Spanje zijn woensdag zes mijnwerkers doodgevallen toen de kabel brak van de liftkooi waarmee zij -naar boven kwamen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WEERT. Het niet verlenen van voorrang heeft fde 35-jarige J. J. Rut ten uit Budei met de dood moeten bekopen. DE HAAG. De Amerikaanse am bassadeur in ons land William R. Tyler heeft de replica van het Vre despaleis op zijn plaats in Maduro- dam terug gezet. Daarmee was het miniatuurstadje heropend. DEIN HAAG. De 59-jarige kunst schilder Gerard Esser en de 21-jari- ge biologiestudent George Masten broek, beiden uit Amsterdam, heb ben aan het einde van een protest optocht door Den Haag bij de Ca nadese ambassade een petitie met 5000 handtekeningen aangeboden, waarin het levend villen van zee honden wordt veroordeeld. MUSSELKANAAL In de Kruis straat te Musselkanaal liep de 3-ja- rige Nanno Winkels plotseling de rijweg op en werd daarbij gegrepen door een personenauto. In zorgwek kende toestand werd het kindje naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd waar het 's nachts is over leden. AMSTERDAM. Aan dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad „Trouw", die een bezoek aan Zuid-Afrika wilde brengen om zich daar te laten informeren over het apartheidsbeleid, is door de Zuidafrikaanse regering geen visum verstrekt. DEN HAAG. Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap detailhandel heeft zich verenigd met hot voorstel van het dagelijks bestuur de aanvangs datum van de zomeropruiming ook voor dit jaar te handhaven op 13 juli. DEN HAAG. Op aanwijzing van een van de twee Duitsers, die be kend hebben de wapendiefstal uit het legermuseum in Leiden te heb ben gepleegd, zijn gisteren'22 van de 24 uit het museum gestolen wapens teruggevonden. DEN HAAG. In een ziekenhuis in Den Haag is de 77-jax-ige H. H. J. van Oirsouw overleden aan de ge volgen van een verkeersongeval, waarbij hij op 10 maart jl. was be trokken Hij werd toen in de Wei- marstraat in Den Haag met zijn fiets aangereden door een achterop komende auto, toen hij plotseling naar links uitweek. ROTTERDAM. De reparatie op de onderzeebootjager Noord-Brabant - die in Den Helder mogelijk door sa botage werd uitgeschakeld - zal ze ker een paar weken duren, zo heeft de marinevoorlichtingsdlënst in Rot terdam meegedeeld. TUBBERGEN. Het zesjarig zoon tje van de familie Ensnk uit Man der, gemeente Tubbergen, is om het leven gekomen. Bij het spelen stak hij plotseling ide straat over. De jon gen liep met zijn hoofd tegen de laadbak van een vrachtauto en was op slag dood. Verrassing in weeg je BURGH, 23-3. Nu het voorjaar doorzet en de natuur daar ten volle van profiteert zün overal de gevol gen cp het land en in de tuinen te zien. Zelfs de eerste voor de meeste planten begerenswaardige plekjes, de slootkanten zijn al in een wel aan doend groen veranderd. Brandnetels, fluitekruid en al dat andere vroege goedje schiet omhoog. Zo af en toe laat zo'n slootkant waar altijd heerlijk schoon van de duinen ofkomstig water stroomt eens wat anders zien en meestal wordt er geen aandacht aan geschonken. Toch werd deze week ons oog getroffen door de aanblik van iets heel moois dat alleen voor hen die het Duinweg je doorwandelen of rijden is wegge legd, want elders is het op Schou- wen-Duiveland niet te vinden. Mo menteel bloeiend met wat hyacint achtige bloemen in het Groot Hoef blad weer als het ware uit de sloot kant gebarsten. „Paddebladen" Eerst komen de roodaehtig-witte bloemen uit de wortelstokken ge volgd door de enorm grote, wat op rabarber gelijkende bladeren. Ze worden soms wel meer dan 3 Ocm in doorsnee groot. De bijnaam is „Pad debladen" doch in het Grieks zegt de naam Petasites dat het iets met de gevreesde pestziekte te maken moet hebben (Petatos). Dit is juist want blad en wortel werden vroeger als medicijn tegen de pest gebruikt. Of het succes opleverde is niet bekend. De naam Petatos zou verder duiden op de gelijkenis met een breed ge rande hoed die als hoofddeksel zou kunnen dienen en in de 16e eeuw ge bruikten ma a ie I's de enorme bladen al als zonnehoeden. Deze composed nu komt elders in ons land wel voor in moerasachtige streken doch op Schouwen-Duiveland is het Duin wegje de enige plaats. Inmiddels breidt de groeiplaats zich steeds ver der uit en de wortelstokken kruipen langzaam maar zeker langs de gehele slootkant. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM. Naar de British Petroleum meldt is zij gestart met het leveren van het eerste Britse Noordzee-gas aan de Gas Council. BREDA. In het St.. Ignatius zie kenhuis in Breda is het 16-jarig meisje A. G. uit Breda overleden. Zij was eerder op de dag betrokken bij een ongeval, waarbij zij met haar bromfiets in botsing kwam met een bestelwagen. Zij liep bij deze aan rijding een schedelbasisfractuur op. ADVERTENTIE 4%6% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Dc bank waar u zich thuis voelt! Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag, cerate en tweede Paasdag, 25, 26 en 27 maart Dokter W. Bontkcs, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede tel. (01115) 280, neemt waai voor dc artsen Simons en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland. tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter T. van Lookcren, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor de artsen v. d. Zan- de en Vleugels Schutter. Zuster M. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutcl en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180. neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om lien uur. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk „Liefje, nu moet je niet. dadelijk iets verkeerds denken. Toen ik nog vrijgezel was, ging ik met de andere officieren passagieren En dan drink je wat, je danst en je hebt plezier. Daarvoor ben je jong. Daar voor ben je zeeman. Als we varen, moet er hard gewerkt worden. Ver beeld je alsjeblieft niet, dat ik een gemakkelijk leventje heb, nu ik tweede ben. O.ok een tweede moet hard werken aan boord Bijvoorbeeld met een storm is het alle hens aan dek. Over slapen of geen dienst heb ben, wordt dan niet gesproken. Dan moeten we allemaal overal op let ten. In de stuurhut en daarbuiten. Van de scheepsjongen tot de kapi tein. «Dus.ben je eenmaal ergens in een haven, dan komt de ontspan ning. Goed, we kregen ruzie met zo'n Jamaïcaan. Hij stak in het wil de weg en raakte me. Met een paar dagen was ik weer gewoon aan het werk met een pleister op de wond. Meer niet." „Wat is er met die man gebeurd? Hebben ze hem gearresteerd?" „O' dat weet ik niet meer. We ko zen de wijste pax'tij en gingen terug naar boord. Een dokter heeft me ver bonden en de volgende morgen vroeg lichtten we alweer het anker. De eerste heeft het toen verder ver zorgd Die heeft zo'n beetje aan ver plegen gedaan voor hij ging varen. Dat komt altijd goed van pas." Ze ging met haar vinger over het litteken. Nu mag ik niet meer vra gen, wist ze. Zoiets doet hij nu na tuurlijk niet meer. Hij is nu ge trouwd. Met mij. En hij houdt van me. Dat weet ik nu weer opnieuw. Het hindert niet, dat hij straks weer wegmoet. Ik zal kunnen teren op de herinnering aan deze heerlijke da gen en nachten. Met de wetenschap, dat hij eens weer zal komen en dan kunnen we ons opnieuw laven aan onze grote liefde. De halve morgen lagen ze dicht tegen elkaar aan en dan vertelde hij van zijn reizen. „We waren zo'n vierhondex-d mijl noordwest van de Walvisbaai en op weg naar Kaapstad, toen er zo'n vliegende stox-m kwam. Dat heb je daar. Zo schijnt de zon en is er een strakblauwe lucht. Dan zie je opeens in de verte een stipje, de barometer zakt snel en de lucht begint grijs te worden. Binnen een half uur bx-eekt de hel los. Voor die tijd heb- bexx we alle lading natuurlijk ste vig vastgesjox*d Maar we hadden hout in de ruimen en dal begon door de zware slagzeeën te schuiven. Bin nen en uur hadden we aan bak boord wel acht graden slagzij. Weel je wat dat betekent? Dat het schip scheef blijft, ook als je vaax-t." Hij verduidelijkte het met z'n hand. „Dan lig je niet meer zó in je kooi. maar zó. En je tafel slaat zo en het fornuis van de kok in de 'kombuis ook. Maar daar zijn we op getraind. Ik heb al eens eerder slagzij gehad tijdens de reizen. In dezelfde buui't, een mijl of tachtig oostelijk van Ma dagascar, Komt er een wervelstorm opzetten, met zo'n spiraal in z'n centx'um. Binnen tien minuten zaten we er midden in en alles inkt zwart om ons heen. En dat 's mor gens om elf uux*. Em windkracht twaalf. Dan kan één foutje in de navigatie x'ampzalige gevolgen heb ben. Maar wij fiksten het. altijd weer We hebben gelukkig stevige schui ten. Niet van die drijvende doodkis ten, die jc wel eens ziet passeren." „Hebben jullie nooit hulp moeten yerlenen aan andex-e schepen?" vroeg Map. die het interessant vond. „Jawel. Vex'leden jaar nog We hadden Kaap Guardafui achter ons en koersten noord-noordwest met een stevige bries, maar verder aar dig weei'. Om een uur of dx'ic 's mid dags zagen we in de verte zo'n zw/irte bui passex'en en de ouwe zei: Nóu, heren, ditmaal mogen we ons zelf wel feliciteren, want die ligt te vex- uit de koers, dat wij er last. van zullen hebben. En hij had gelijk. De wind werd wat krachtiger, maar voor de rest hadden we geen last en we koersten volle kx-acht bestem ming Madx-as. Tot dc marconist ons- meldde, dat er een SOS uitgezonden wex'd. Ik naar beneden en meeluis teren. Het bleek een Griek te zijn, die er middenin had gezeten en er roeraverij aan had overgehouden. Bovendien flinke slagzij. Texnvijl de motor ook onx-egelmatig werkte. En fin, de ouwe wijzigde de koex-s, toen hij de positie van die Griek gekre gen had en we gooiden er nog een schepje op, hoewel we zelf behoor lijk diep geladen lagen, met ma chines. En die krengen wegen wat, dat verzeker ik je! We liepen op on ze beurt schepen op in de x'oute en zeiden, wat er aan de hand was. Een andei'e boot van ons, dc Sax-pe- don. was ook niet zo ver uit de buurt en zou ook ,zijn route wijzi ngen. Nou. tegen middernacht waren we bij hem. Net een lamgeslagen vogel. Het roer werkte intussen heel niet meer. Maar de Sax-pedon was ex- het eerste bij en die had al een dx-aadje uitgegooid...." „Een draadje?" „Een staalkabel. En later nog een tweede. De Sarpedon voer in bal last, maar dx-aaide om en bracht hem twee dagen later veilig en wel op de rede van Madras. En wij ex- achtex-aan. Je kon nooit weten, niet waar? Bovendien moesten wij daar lossen, dus het kwam mooi uit. Maai de Sarpedon streek de premie op en dat betekende een ïnooie cent voor de rederij en een extx-aatje voor de mannen." (Wordt vervolgd) I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3