DE ZIERIKZEESCHE COURANT ITALIË WIJST RUSSISCHE DIPLOMAAT HET LAND UIT Formateur De Jong sprak met prof.Zijlstra Tuinman Zoon KAMERBREED j „DE MAGNEET" j 8 Droogte en honger in India Noodweer in Midden-Oosten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doutlerda^ 23 maart 1967 123ste jaarRaiiK Nr. 19705 WAARIN OPCENOMfcN 1797 1889 4EDAKDE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, pojtbuj 1, Lel. U1 110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Reddkleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij Wh Lakenman 6> Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Westhoek-jeugd beleefde „Boom-feestdag Internationaal spionagekomplot omlekt ROME, 22-3. Italië heeft een niet nader genoemde Russische diplomaat gelast het land binnen 48 uur te ver laten wegens deelneming aan een in ternationale spionagekomplot. Dit deelde woensdag een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Rome mee. Het bestaan, van de spionagebende waarvan gesproken wordt, is volgens Italiaanse persberichten aan het licht gekomen tijdens het recente verblijf van de naar het westen ge vluchte dochter van Stalin, Swetla- na, in Rome. Drie vennoedel ij ke le den van de bende, wier belangstel ling voornamelijk uitging naar NA- VO-bases in het Middellandsezeege- bi:d, zijn al gearresteerd. Het zijn de in Italië bekende parachutist Gi orgio Rinaldi Ghislreri (39), zijn 52- jarige vrouw, een schilderes, en hun chauffeur, Armando Girard (40). Ze werden op 15 maart aangehouden op beschuldiging van pogingen om ge heime gegevens te verzamelen over Amerikaanse militaire bases in Spanje. De politie nam een zender, microfilms en documenten in beslag. Volgens kranten in Rome waren de gangen van de drie al enige tijd na gegaan maar kreeg de politie pas ADVERTENTIE voldoende bewijzen tegen hen in handen toen ze achter Swetlana Sta ling verblijfplaats poogden te komen tijdens haar bezoek van enkele dagen aan Rome op doorreis van India naar Zwitserland. De politie zagt dat de spionage bende beschikte over een aantal ge heime contactpunten, waar bood schappen werden achtergelaten en opgehaald, in Rome, Turijn en de Zwitserse stad Mcntreux. Een van die „postbussen" bevond zich in een Turijnse kathedraal, een andere in een dierentuin. Reputatie Rinaldi heeft naar verluidt van zijn internationale reputatie als pa rachutist en instructeur gebruik ge maakt om zich toegang te verschaf fen to>t militaire bases. Hij heeft minstens vier keer Moskou bezocht - de laatste keer in juli vorig jaar - en is in veel West- en Oosteuropese landen geweest voor deelneming aan wedstrijden valschermspringer Hij had een kleine parachuteschool in de Zwitserse stad Locarno. Tijdens zijn bê-zoaken aan Meskou zou hij van de Russische geheime dienst een spiona- ge-opielding hebben gekregen. V Igens c'e politie was Rinaldi in 1956 voor de eerste maal benaderd deer een kolonel van de Russische ambassade. Hij maakte een proeftijd van zes jaar door, waarin hij met eenvoudige taken werd belast. De argwaan van de Italiaanse contra spionagedienst werd gewekt toen Ri naldi. var. wie men wist dat hij in financiële moeilijkheden zat, plotse ling een welgestelde indruk begon tr maken en nogal eens op x*eis ging naar Spanje en Zwitserland. Zijn vrouw had een antiekwinkel, de „Bottega del Legno" gehelen, in een middeleeuws kasteel in Turijn en verkocht houten en smeedijzeren kunstvoorwerpen, voornamelijk uit DEN HAAG, 22-3. Formateur P. J. S. de Jcng had heden (donderdag) echtend een gesprek mt prof. dr. J. zyistra in. diens hoedanigheid als minister van financiën. Het gesprek had plaats op het departement van algemene zaken in Den Haag. Donderdagmiddag zal de heer De Jcng de vergadering van de minis terraad bijwonen. In tegenstelling tot hetgeen gebruikelijk is wordt deze vergadering van de ministerraad op donderdag gehouden, zulks in ver band met het karakter van (goede) vrijdag. Verdere afspraken staan (nog) niet op het programma van de formateur. Het overleg tussen hem en de frac tievoorzitters Schmelzer (KVP). Bij Leiden komt een groot hotel DEN HAAG, 22-3 Indien de g, meenteraad van Leiden akkoord gaat men een voorstel van b. en w. om acht hectare grond ten westen van de stad aan rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) in erfpacht te ge ven aan de N.V. Hotelmaatschappij T «iden in oprichting, dan zal daar or 1 april van het volgende jaar een hotel worden geopend, dat in grote hekken overeenkomt met de achl- honderd hotels van „Holiday inn of America" in de Verenigde Staten, Canada, Mexico, Hawaii, de Baha- ma-eilanden en enkele kleinere eilanden. De bouwkosten van het Leidse hotel, de eerste vestiging van „Holiday Inn" in Europa, bedragen zeven miljoen gulden. Toxopeus (VVD). Biesheuvel (ARP) en Bsernink (CHU) draagt een infor matief karakter, zo is meegedeeld. Ter sprake kem de verdeling van de de zetels ever de coalitiepartners. Nog niet aan de orde is de bezetting van die zetels. „Die fase is nog niet be reikt". aldus een officiële medede ling. ADVERTENTIE Brillant - schitterend bezit voor altijdl mn Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Vredeszondag voor alle kerken in Nederland DEN HAAG, 22-3. Er bestaan ver gevorderde plannen om op 1 oktober a.s een vredeszondag te houden voor alle kerken in Nederland. Een werk groep. bestaande uit vertegenwoor digers van de Rooms-katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland, heeft de plannen ont wikkeld. De werkgroep bestaat uit de heren: prof. dr. G. Zuidberg (R„ K.), dr. C. P. van Andel (N.H.), ds. W. F. Bolt (Ger.) en drs. L. Wecke (secretaris wereldfederalisten) Spanje. Ze liet zich graag doorgaan voor een gravin. Zij bediende vol gens de politie de zender wanneer Rinaldi weg was. De chauffeur fun geerde als koerier en werd gearres teerd aan de Italiaans-Franse grens. De uitgewezen diplomaat is, haar het persbureau AFP meldt, de om- bassade-attaché Joeri Pawlenko. die sinds 12 november 1964 in Rome werkte. Woninginrichters Mol 19 - Zierikzee Twee kinderen aan de dood ontsnap! UTRECHT, 22-3 Twee kinderen, een 10-jarig meisje en een jongetje van twee, zijn /woensdagavond ter nauwernood aan de dood ontsnapt, toen in het ouderlijk huis aan de Rij- nesteinhof in Utrecht brand uitbrak. De kinderen, die lagen te slapen, konden nog juist op tijd door hun ouders worden gered. De brand was in de huiskamer ontstaan. Friesland gaat tuinbouw financieel steunen LEEUWARDEN, 22-3. De provin- ciale staten van Friesland hebben op voorstel van gedeputeerde staten besloten tot het treffen van een aan tal maatregelen ter stimulering van de tuinbouwproduktie in Friesland. Er zullen subsidies van maximaal f 3.500 per nader vast te stellen op- pervlake grond worden verleend aan tuinders die de produktie van hun bedrijven voor groenteteelt onder glas gaan uitbreiden of een dergelijk nieuw bedrijf willen vestigen in het concentratiegebied, waarvoor de sti muleringsmaatregelen gelden. Vrij na 10 jaar wachten op terechtstelling JOLIET (Illinois), 22-3. Lloyd El- don Miller jr., die In 1955 ter dood werd veroordeeld wegens de moord op een achtjarig meisje, is dinsdag op zijn veertigste verjaardag vrijge laten. Millers advocaten hebben tal loze verzoeken om een nieuw pro ces ingediend en vandaag oordeelde een rechter in Chicago dat één van de bewijsstukken was vervalst. Hij gelastte de onmiddellijke vrijlating van Miller. „Deze man heeft gedu rende tien jaar op de dood gewacht. Als hij schuldig is aan het misdrijf waarvan hij wordt beschuldigd, is de traf die hij reeds heeft ondergaan erger geweest dan de doodstraf". - Jongen stal slangen CHERBOURG. „Le Redoutable", de eerste Franse atoomduikboot, welke 29 maart door president de Gaulle te water zal worden gelaten. LONDEN, 21-3. Acht giftige slan gen welke vier dagen geleden uit de Londense dierentuin werden gesto len, zijn dood in de kelder van een huis gevonden. Van de in totaal 26 slangen die in de kelder werden ge vonden, bleken 15 ongevaarlijke reptielen in leven te zijn. De politie vond bovendien twee pythons die eerder uit de dierentuin waren ver dwenen. De dief is een zestienjarige jongen, die voor de kinderrechter zal worden geleid Weer taxichauffeur in Duitsland vermoord ESSEN, 22-3. In een café te Essen is woensdag een 33-jarige taxichauf feur na een korte woordenwisseling doodgeschoten. De dader, een 26-ja- rige man uit Kettwig, is later dooi de politie gearresteerd. Belangrijke archeologische vondst C AMMAN, 22-3. Nederlandse ar cheologen hebben ten noorden van Jeruzalem geschriften gevonden die minstens even belangrijk moeten zijn als de enige jaren geleden ont dekte Rode Zee-rollen. De Neder landse prof. dr. H. J. Franken van de universiteit te Leiden zei dat de geschriften zijn gevonden bij de uit graving van een gebouw te Deir a' Alia, dat vermoedelijk een heiligdom is geweest en omstreeks 2.500 voor Chr. door een aardbeving moet zijn verwoest. „De tekst is geschreven met een penseel met zwarte en rode inktop muurbepleistering, en is zeer mooi uitgevoerd in het Ara- jnese schrift. Welke taal het is, is nóg niet bekend, waarschijnlijk is het Aramees of Hebreeuws uit de zesde eeuw voor Chr.'' In dezelfde ruimte is een blok kalksteen gevon den met opschriften in hetzelfde schrift, dat ook op twee potten is aangetroffen, zei dr. Franken. Hij acht de vondsten van groot belang, verwacht mag worden dat men hier door iets meer le weten komt over de taal van hel bijbelse Gilead. Nederlander overleden door ontploffing op „Torrey Canyon" IJMUIDEN, 22-3. Als gevolg" van de bij de explosie aan boord van de mammoettanker „Torrey Canyon" bij Lands End aan de zuidkust van En geland en opgelopen verwondingen, die zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is de bergingsinspec teur kapitein H. B. Stal uit Sant poort aan boord van de ezesleepboot ..Titan" overleden. Het stoffelijk overschot werd te Lands End aan land gebracht. Kapitein Stal bereikte de leeftijd van 36 jaar. Hij was gehuwd en had een zoon. Hij was sinds 1964 bij N.V. Bureau Wijsmuller in dienst. Hij werd toen aangesteld als bergingsin- specteur en begin 1966 benoemd tot assistent-bedrijfschcf. Nationalisatie Britse staalindustrie LONDEN, 22-3. De plannen van de Britse regering om negentig pro cent van de staalindustrie in Groot- Brittannië te nationaliseren en te exploiteren zijn woensdagavond wet geworden 'doordat het wetsontwerp koninklijk is bekrachtigd. Het wetsontwerp voor hernationa lisatie van de dertien belangrijkste ijzer- en staalmaatschappijen is in januari in het Britse Lagehuis aan genomen en is nu koninklijk be krachtigd, nadat kleine wijzigingen wan er.aangebracht door het Hoger huis en een commissie van het La gerhuis. Clay Shaw in staat van beschuldiging NEW ORLEANS, 22-3. Een „Krand jury" in New Orleans heeft woens dag de voormalige zakenman Clay Shaw wegens samenzwering tegen het leven van president Kennedy in staat van beschuldiging gesteld. Kabinetsformateur ontvangt fractievoorzitters ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 5 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT j Nicuwcrkcrk - tel. (01114) 265 Bruinissc - tel. (01113) 470 x x Dit nummer bestaat uit 16 paginas. «0600COÖOÖ5000&Ö5CCCOOOCO Lui, lekker en veel meugen n Zijn dire dingen, die niet n deugen sosocososcosccccososoosco: WAT UQT PE BIL t ZAANDAMIn de Zaanstreek, in de directe omgeving van Zaandam wordt hard gewerkt aan de constructie van een nieuwe snelweg, die aansluiting zal krijgen op de Coentunnel. Hier een van de kunstwerken in deze weg in aanbouw: een viaduct, dat de snelweg over de spoorlijn naar Purmerend voert. DEN HAAG. 22-3. Kabinetsfor mateur De Jcng heeft woensdagmid dag op het ministerie van defensie een aanvang gemaakt met het con sulteren van de vier bij de formatie betrekken fraktievoorzitters. Hij sprak eerst gedurende ongeveer een uur met de K.V.P.-fractievoorzitter, drs. W. K. N. Schmelzer, zijn volgen de bezoeker was mr. E. H. Toxopeus, fractievoorzitter van de V.V.D. Noord koreaanse journalist liep over SEOEL, 23-3. De Noordkoreaanse journalist, die dezer dagennaar Zuid-Korea is uitgeweken, krijgt een bedrag van een miljoen won (onge veer 13.330 gulden), het hoogste be drag dat aan een overloper uit het neerden wordt betaald, aldus is van daag in de Zuidkoreaanse hoofdstad meegeer, ld. De beloning, die de betrokkene, een gewezen onder-directeur van het Noordkoreaanse persbureau ontvangt is 'door de Zuidkoreaanse minister van defensie bekendgemaakt. In Zuid-Korea bestaat een speciale wet die voorziet in een geldelijke be loning van 10.000 gulden en meer voor overlopers uit Noord-Korea. PATNA, 23-3. Uitgehongerde be woners van een dorp in de Indische staat Bihar, die door droogte geteis terd wordt, hebben dinsdag, gewa pend met.geweren, gepoogd zich meester te maken van de graanoogst in een naburige plaats, aldus is van daag in Nieuw Delhi vernomen. De politie kwam tussenbeide en er ont stond een vuurgevecht. Een der aan vallers werd gedood en drie gewond. De premier van Bihar, Sjina, heeft onlangs verklaard, dat de strijd te gen de droogte een kwestie van le ven of dood is. 35 miljoen bewoners hebben voedselgebrek en. 8.000 dor pen zitten zonder water. Verspreiding cholera GENEVE, 22-3. Cholera, de be smettelijke ziekte die zes jaar gele den vrijwel niet meer voorkwam, heeft zich sindsdien vanuit het Verre Oosten over 20 landen verspreid in bedreigt Noorö-Afrika en landen in het oostelijke deel van de Middel landse Zee, zo heeft de adjunct-di- recteurgeneraal van de Wereldge zondheidsorganisatie. dr. Antony Payne, in Geneve verklaard. Vorig jaar zijn ongeveer 4.000 mensen aan cholera overleden. Lawines in Zwitserland ANDERMATT. 22-3. Het aantal slachtoffers van lawines in de Zwit serse Alpen is woensdag tot negen gestegen. Er worden nog minsens 2 personen vermist. De sneeuwval neemt af en daardoor ook de kans op nieuwe sneeuwstormen, maar in het betrokken gebied blijft voorzich tigheid geboden. Iets minder wind Verwachting lol vrijdagavond: Flinke opklaringen, morgen later op de dag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer; krachtige lol matige westelijke wind; koudere nacht, morgen overdag de zelfde tefnperaturen als vandaag of iets hogere. 24 maart. Zon op 6.35, onder 18.59. Maan op 16.40, onder 6.25. Volle maan: 26 maart le 4.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 maart 1.43 v.m. 14.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 maart 1.39 v.m. 14.00 n.m. Springtij: 28 maart. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 23-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie boven Scandinavië en een hogëdrukgebied ten noordwesten van Spanje staat een krachtige westelijke luchtstro ming. Hiermee drong in de afgelopen nacht koudere en onstabielere lucht enze omgeving binnen, voorafgegaan door een zwak koufront. De wind ruimde hierbij naar richtingen tus sen west en noordwest en nam langs de kust tijdelijk tot hard toe. In de koudere lucht, die zich verder over Westeuropa uitbreidt, komen, naast opklaringen, enkele lokale buien voor. Inmiddels trekt een nieuwe de pressie van het midden van de oce aan naar het oosten, in de richting van de Britse eilanden. Onder in vloed hiervan zal morgen in de loop van de dag de bewolking weer toe nemen, maar waarschijnlijk zal het bijbehorende regengebied ons land niet voor de avond bereiken. De wind zal daarbij krimpen naar west tot zuidwest en wat in kracht afne men. In de 'komende nacht zullen de temperaturen in het algemeen iels lager zijn dan in de voorafgaande, met in het binnenland kans op nachtvorst. De middaglemperaturen zullen morgen dezelfde zijn als van daag. of iets hoger. BEIROET, 23-3. In het oostelijk deel van het Middellandse zeegebied woeden zware stormen, die met veel neerslag gepaard gaan. Libanon, Sy rië en Jordanië worden gegeseld door regen-, hagel- en sneeuwvlagen De meeste bergtoppen zijn met sneeuw bedekt. De toestand wordt nog ver ergerd door zandstormen, die het luchtverkeer vrijwel onmogelijk ma ken. Woensdag, de zevende dag van de „staking" van melkproducenten in de V.S., hebben Amerikaanse boeren, die weigeren hun melk aan melkin richtingen te verkopen tegen de thans geldende prijzen, die zij te laag achten, meer dan 270 ton melk weg laten vloeien. AMSTERDAM. De 20-jarige stu dent wis- en natuurkunde A. J. M. uit Amsterdam en de 25-jarige provo J. J. G. B. uit Rotterdam hebben be kend samen de bomaanslag op het Van Heutsz-monument op het Olym- piaplcin in Amsterdam te hebben gepleegd. HENDRIK IDO AMBACHT. De 63-jarige losarbeider J. H. de Stigter uit Leerdam is tijdens werkzaam heden aan de asfaltering van do vluchtstrook langs de rijksweg onder H.I.-Ambacht door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. a Dinsdag is op het Prijse vlieg veld Orly zes kilo heroïne in beslag genomen, die verstopt was in we tenschappelijke instrumenten. Naar woensdag is meegedeeld, zal het Belgisch bakdisconto met ingang van heden (donderdag) worden ver laagd van 5 tot 4Vs. procent. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1