«RAIFFEISENBANK Zo maakt u in een wip een vurrukkulluk toetje Typische vorm van recreatie wordt in bepaalde hanen geleid TACTICUS SOEHARTO óók voor 't Premie spuarplan spaarbank en alle bankzaken PREDIKBEURTEN GOEDE VRIJDAG Russische ruimtevlucht Met uw huis op vakantie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Din*dag 21 maart 1967 Nr. 19764 Boterlamnietjes voor de paa.stafel ADVERTENTIE De dijken en de hengelaars BLIK DOOR HEI WERELD VENSTER Soeharto is in feite al waarnemend president van Indonesië en heeft nu ook officieel die titel gekregen bij de verdere ontmanteling van Soekarno's glorie. Hij voert zijn programma rus tig en vastberaden uit, wat te opval lender is omdat het in Djakarta al jaren de gewoonte was voor alles en nog wat de emoties van de burgerij op te zwepen. Soeharto en zijn ka binet doen dat niet. Onopvallend werden de portretten van Soekarno verwisseld voor die van Soeharto, alsof het alleen maar ging om een nieuwe wandversiering. En het volkscongres besteedde voor namelijk aandacht aan het etiquette- vraagstuk hoe men Soekarno nu verder zou moeten noemen, nu zijn presidentschap eigenlijk al helemaal uit is op het verblijf in een paleis na. dat dan beter een gevangenis ge noemd kan worden. Maar dat zou niet hoffelijk zijn. En hoffelijk blijft het volkscongres juist wel. Maar die titelkwestie is door dit praten belangrijker geworden dan de eigenlijke machtsoverdracht; daarbij ging het al niet meer opvallen dat de erenaam „leider van de revolutie ook al van het visitekaartje van ir. Soekarno is verdwenen. Eenheid? Deze voorzichtigheid ivordt voor namelijk in acht genomen omdat er nog steeds een grote aanhang voor Soekarno bestaat en de nieuwe lei ders een burgeroorlog willen ver mijden. Soeharto's voornaamste the ma in redevoeringen is üe laatste tijd ook dat men de eenheid moet bewaren. Kenners van de mentaliteitsver- schillen tussen de verschillende eilandbewoners zijn hierover pessi mistischDe optimisten wijzen er op dat Soeharto zeer verstandig eerst zijn leger tot een betrouwbaar in strument heeft gesmeed voor hij zelfs maar begon Soekarno uit te schake lenDat leger moet dan de rugge- graat vormen voor een eenheid in verscheidenheid die overigens ook aan de top tot dusverre voorbeeldig schijnt te lopen. Sumatranen als Malik en Nasoe- tion en Javanen als Soeharto en sul tan Hamengkoe Boewono vormen in derdaad een team. En als zij Soe karno inderdaad alle politieke acti viteit kunnen beletten Soeharto kan die wellicht afdreigen met zijn bevoegdheid een gerechtelijk onder zoek te laten instellen tegen ir. Soe karno in verband met de nu al zeer oude staatsgreep dan kan alles vlot blijven verlopen. Tot dusver toont Soeharto een groot talent voor een strategisch en tactisch voeren van politiek. Als hij geen tegenslagen krijgt en de een heid bewaard blijftkon hij wel eens vrij veel verwezenlijken van wat hem voor ogen staat. Indonesische troepen hebben in een zwaar gevecht in het noorden van midden-Java 80 communisten gedood en zijn .nu met een zuive ringsactie bezig, heeft het officiële persbureau Antara zondag meege deeld. ADVERTENTIE Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten Een oud gebruik wil dat in de Paas tijd door de boerin boterschaapjes werden gemaakt uit de eerste gras- boter. Deze botor werd in speciale - tevoren natgemaakt en uit twee de len bestaande beukehouten vorm pjes gedrukt. Het vochtige hout zorg de ervoor dat het gevormde schaapje gemakkelijk losliet. Twee krentjes werden op de plaats van het oog aangebracht en een palmblaadje of ander fijn groen in het oor gesto ken, duidde op vruchtbaarheid en ontluikend leven. Deze houten vorm pjes zijn ook nu nog in speciaalzaken verkrijgbaar. Het is een goed idee om in deze haastige tijd de Paastafel op te sieren met deze boterlamme- tjes en aldus een oude traditie in ere ie houden. LONDEN. Naar de Londense „Dai ly Telegraph" zegt van welingelich te zijde vernomen te hebben zou de Westduitse bondsrepubliek via de Britse ambassadeur in Bonn Groot- Brittannie verzocht hebben zijn for mele aanvrage om het lidmaatschap van de E.E.G. tot het najaar uit te stellen. Wie de laatste tijd de verslagen van hengelaarsvergaderingen leest en zijn of haar oor zo eens te luiste ren 'egt bij sportvissers, kan daaruit concluderen dat er een bepaalde pa niekstemming is ontstaan door ge ruchten die een zeker taboe voor de zeedijken inhouden op het gebied van de werphengelarij en het daar aan verbonden zonnebaden voor de rest van de toekijkende en genieten- Borstbeeld voor Peter Zuid EINDHOVEN, 18-3. In aanwezig heid van 400 genodigden is in het legeringskamp Zeelst van de konink lijke luchtmacht een borstbeeld ont huld van de enige tijd geleden over leden oud-verzetsstrijder Peter Zuid. Russische hulp voor Brazzaville (Kongo) BRAZZAVILLE, 19-3. De Sowjet- Unie^gaat in het noorden van Congo Brazzaville een waterkrachtcentrale van 2.000 kwu bouwen en in de hoofdstad een hotel van 200 kamers. In een communiqué van de Russi sche ambassade wordt voorts gezegd dat de Sowjet-Unie ruim 600 voer tuigen. machinerieën voor het bouw bedrijf en technici zal zenden. De laatster» zijn voornamelijk geologen voor de prospectie van koper, lood en andere mineralen. Tenslotte wordt de bouw van een kraamkliniek met 100 bedden toegezegd. Ned. Herv. Kerk Haamstede: 7 uur ds. Huizing (bed. H. A.). Renesse: 8.15 uur ds. Van Lie- re (H. A.). NccrdweUe: 7 uur ds. Van Liere (H. A.). Scharendjjke: 7.30 mu ds. Rcodenburg (viering H. A.). Zon- nemaire: 7 uur ds. Feunekes (viering H. A.). Nieuwerkerk: 7.30 uur ds. Westerhof (bed. H. A.). Bruinisse: 7 uur ds. Jagersma. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 7.30 uur ds. Nawijn (vie ring H. A.). Haamstede: 7.30 uur kand. W. Jeroense, Oud-Beijerland. Chr. Geref. Kerken Kerkwerve: 8 uur ds. Westerink. Haamstede: 6.30 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 7.45 uur ds. Karens (in „Ons Dorpshuis' Oud-Gereformeerde Kerken Bruinisse: donderdag 23 maart, 's avonds om 7.15 uur, ds. L. Gebraad •St. Philipsland. NEW DELHI. De nieuwe regering van India heeft besloten dat het land tegen het einde van 1971 niet meer afhankelijk moet zijn van bui tenlandse voedselhulp. PARIJS, 18-3. Waarnemers vra gen zich af of de Russen een nieuwe bemande ruimtevlucht in de zin heb ben en wel naar aanleiding van het teit dat zij in de afgelopen twee we ken. met tussenpozen van enkele da gen, liefst vier kunstmanen in de kosrnosserie hebben gelanceerd, n.l. de nummers 145, 146, 147 en 148. De baan van de nummers 146 en 147, c'op 10 en 13 maart werden ge lanceerd, is vrijwel gelijk aan die welke bij bemande Russische ruim- tcvluchten wordt gebruikt. De „146" zou verder volgens mededelingen van zekere zijde een reuzesatelliet zijn van een nieuw type dat dc op volger zou kunnen zijn van de fa- rr-iLe der „Wostoks" en „Vodsjkods" waarmee de Russische kosmonauten hun reizen om de aarde gemaakt hebben. De laatste bemande ruimtevlucht van de Russen was die van Pavel Beliajev en Alexis Leonov op 18 en 19 maart 1965 aan boord van de „Vosjkod twee". Verder is enkele maanden geleden van Russische zijde te kennen gege ven dat men over nieuwe krachtiger raketten beschikte. Het doel van nieuwe Russische ruimtevluchten zou kunnen zijn het in een baan om de aarde brengen van ruimtestations voor gebruik bij maanreizen. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 7 uur ds. L. Schenck (Avondmaal). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden: S. de Jong, Houten (U.). Ger. Kerken Aangenomen naar Ottoland en Noordeloos: kand J. v. Verseveld, Naarden, die bedankte voor 's-Gra- venmoer, Mechelen en Westmaas. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: De classis Amersfoort heeft beroepbaar verklaard ds. G. Lievevaart te Loosdrecht, laatstelijk pred. b ij de Ger. Kerken, die zich op nieuw met de vrijgemaakte kerken verenigde. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Alphen a.d. Rijn: J. Keuning, Veenendaal. Ger G.emeenten Bedankt voor Borssele: A. W. Ver hoef, Barneveld; voor Veen (N.B.): J. C Weststra te, Meliskerke. Afsluiting pastorale gesprekken te Zierikzee ZIERIKZEE, 20-3. In het afge lopen winterseizoen zijn in de St. Willibrordusparcchie van de R.K. kerk te Zierikzee in het kader van het Nederlands Pastoraat Concilie in totaal 44 gespreksavonden gehou den. Uit de belangstellenden voor deze avonden werden 11 gespreks groepen geformeerd. Elk van deze groepen heeft zich bezig gehouden met de gesprekstof, die voor al der gelijke groepen in het gehele diocees Breda gelijk was. Het was vooral verheugend, dat er ook diverse deel nemers waren uit niet R.K.-kringen. Tot besluit van dit seizoen, meende het Parochiebevaad Schouwen-Dui- veland, dat het juist ds om een bij eenkomst te beleggen op bredere ba- s.s. Uiteraard worden de deelnemers aan de gesprekken hiervoor uitgeno digd, d ;ch daarnaast zijn andere be langstellenden uit Zierikzee e.o. van harte wolkom op deze sloitavond. De bedoelde slotavond zal worden gehouden in de foyer van Mondra- gon op vrijdag 7 april a.s. Spreker zal op die avond zijn prof. J. C. Dek kers, die verbonden is aan het Groot-Seminarie van het Bisdom Breda. Hij zal allereerst een samen vatting, geven van dc verslagen die gemaakt zijn van de diverse ge spreksavonden te Zierikzee. Vervol gens zal hij ingaan op de vraag wat er in dit verband te verwachten is van het Pastoraal Concilie in Neder land. de familie of die nu uit Nederland of uit België komt. Ook in de vorige gehouden ver gadering van de Westhoekse hen gelaars werd over dit onderwerp uitvoerige gediscussieerd overigens zonder resultaat, omdat niemand nog het ware weet van de te nemen maatregelen door het waterschap Schouwen-Duiveland. Het gonst'van geruchten overal van afsluiting dij ken en alleen met een lidmaat schapskaart der Delta Federatie, een overkoepel end werph engelaars] i - ehaam zou men nog kunnen vissen. Over deze geruchten hadden we een gesprek met de voorzitter van het waterschap, de heer A. M Geluk die voorop stelde dat er geen over trokken beeld van deze plannen ge maakt moeten worden. Er zijn plan nen en die liggen heel anders dan de verenigingen voorstaan. De heer Ge luk zeide dat ^bepaalde dijkstukken bij een nog groter bezoek van henge laars en zonnebaders die daar hun tenten neerzetten gaten maken enz., zwakker worden en op den duur niet meer als 100 pct.-ige waterkering beschouwd kunnen worden. Daarom zullen er bepaalde stukken voor deze zg. dijkrecreatie afgesloten worden. Daar is echter het druk bezochte stuk Koudekerke-Schelphoekgat niet bij. Hier gaat dus alles normaal door, mits men zich niet te buiten gaan aan het graven in de dijken of het los laten lopen van honden enz. In het algemeen gaat de dijkrecreatie meer en meer naar een zekere lei ding toe. Een hengelaarsvereniging nu kan voor een naar eigen keuze uit te zoeken stuk zeedijk looprecht krij gen. Dit betekent dus dat deze ver eniging een verzoek kan richten en na inwilliging kan men dan dit stuk op eigen kosten op de een of andere manier afzetten. Ook hier weer gel den de door de Delta Federatie vast te stellen voorwaarden. Volgende week zal het dagelijks bestuur een en ander nader met de Delta Federa tie bespreken. Dit is dus heel wat anders dan de dwaze idee waar bijna alle henge laars al enige weken mee rondlopen „dat ze niet meer aan zee mogen vissen". Bijna alles blijft bij het oude, alleen zal de vorm van deze zeer sterk toegenomen vorm van re creatie in wat meer geleide banen worden gebracht. Denk eens aan straks De caravan, de moderne vf>rm van vakantiegenot „Eerlijk gezegd vind ik de cara van de meest ideale behuizing voor je vakantie. Ik gebruik miin caravan nu reeds drie jaar, ben er mee naar Frankrijk, Italië en Spanje geweest en beb met miin gezin de kosten er al ruimschoots uit", zo luidde het en thousiaste commentaar van een ca- ra.vangebruiker op onze vraag hoe hem zijn vakantie met een rijdend zomerhuisje beviel. Eerst eens wennen Deze vraag hebben wij op onze onderzoekingstocht aan verschillen de kampeerwagengebuikers gesteld en over het algemeen kregen we soortgelijke antwoorden: Wèl hoor den we ook de opmerking, dat de caravan toch niet die luxe en com fort kon bieden van een goed res taurant of hotel en dat het rijden met zo'n aanhanger eerst moest wen nen en zo meer, maar de algemene indruk die wij kregen was toch wel, dat de caravan in een behoefte voor ziet en vele autobezitters in de ge legenheid stelt geheel selfsuppor ting hun vakantie door te brengen, waarbij het mogelijk is volop van de natuur te genieten, je er steeds mid denin te bevinden met veel comfort en luxe. Wij hebben het niet gelaten bij de meningen van de caravanbezitters maar zijn ook eens ons licht gaan op steken bij de fabrikanten en impor teurs in ons land. Hier kregen we de gelegenheid een overzicht te krijgen van alles wat er op dit gebied ge presteerd wordt en dat overtrof onze stoutste verwachtingen. Men treft caravans in diverse prijzen en ver schillende uitvoeringen, variërend in gerief. Wie werkelijk tevreden unl zijn over zijn caravans, doet er goed aan alvorens zich er een aan te schaffen, een lijstje op te stellen met de eisen die men stelt. Wanneer hij zich dan zo'n rijdend hotel aanschaft, iveet hij zeker, dat het aan bepaalde voor- waarden zal voldoen. Op onze reis langs de fabrikanten en importeurs zagen wij zoveel, dat het ondoenlijk zou zijn een complete opsomming te geven. Wij willen vol staan met een algemeen beeld. Ideaal kamperen Voor bescheiden beurzen en de mensen die niet zulke hoge eisen stellen, zijn er diverse prachtige kampeeraanhangwagens in de han del. Er zijn er, waarbij de wagen het onderstuk van de tent vormt, dus waarbij het bovendeel uit tentzeil bestaat. Op die manier zet men in minder dan geen lijd een leuk en handig huisje op. In de zijwanden i'an de aanhan ger, die de basis van uw kam peer huisje vormt, bevinden zich kastjes, waarin allerlei gerief. Voorts bieden dergelijke wagens slaapplaatsen aan drie volwassen personen of twee vol- wassen personen met twee kinderen. Ieder ligt keurig op luchtbedden, maar toch is een dergelijke manier van vakantiepassering naar onze mening meer geschikt voor jonge mensen, aangezien we hier nog te maken hebben met een veredelde manier van kamperen. Inderdaad is dit verre te prefereren boven een ge wone tent, maar zij beschikken toch nog niet over die luxe en comfort die men in andere duurdere wagens aantreft. De fabrikanten kunnen u verder wagens in alle denkbare typen bie den, langzaam van het hiervoor be handelde type oplopend in luxe en comfort. Van alle gemakken voorzien De ideale wagen kan ook voor u beschikbaar zijn. Dat is een caravan, die de bezitter zoveel luxe en com fort biedt als menigeen in zijn nor male woning heeft. Aan alles ts ge dacht. Wanneer we door de. deur binnenkomen, vinden we daar eerst een rooster om onze voeten te vegen. Een watercloset, een complete keu ken met gasstellen op butagas, stro mend water, kastjes botx»n de aan recht met alle gerei keurig schok vrij opgeborgen. De aanrecht is uilschuifbaar, waardoor bij het doen van de vaat meer ruimte beschikbaar komt. Voorts is de wagen schitterend in gericht met slaapplaatsen voor vijf volwassenen, alles keurig op bedden met pullmanvering, die overdag als zitplaatsen dienst doen. Buisverlich ting'door de gehele wagen en een televisie-ontvanger, alles werkend op de normale autobatterij. Gelegen heid voor elektrisch scheren, kortom alles wat men zich kan wensen. Er zijn zelfs firma's die wagens leveren met warm en koud stromend water, en ingebouwd bad. Ju weeltjes om te zien en om te bezit ten. In alle wagens treffen we vol doende kasten aan, zowel hang_ als legkasten. Er is gewoekerd met de ruimte Al deze caravans, ongeacht het feit of ze van Nederlands of buiten lands fabrikaat zijn .tonen ons hoe op fantastisch economische wijze met de kleine beschikbare ruimte is giwoekerd en hoe men kans ziel, er alles op een redelijke manier in te verwerken door inklapbaar of in- zinkbaar maken van andere delen. Onze grote bewondering werd ech te afgedwongen door de prijzen. Men schat de kosten van een dergelijke aanhangwagen meestal hoog. Het bleek ons, dat men de kosten van een middenklascaravan er na enkele va kanties uit heeft .alleen al aan hotel, kosten, waarbij het gerief en gemak er nog bovenop komen. De caravan is het vakantiemedium bij uitstek, hetgeen blijkt uit het steeds groter ivordende aantal rij dende huisjes in ons land, maar ook aan de enorme vluchtdie deze wa gens in het buitenland nemen. De caravan is aan een glorietocht bezig, tol heil van een groot deel van het vakantiegenietend publiek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9