Groep Zierikzeese C.J.V.'ers naar de Duitse stad Lübbecke Voor 60 jaar.... REISJE HET PORSELEINEN MASKER Brouwershaven kwam tot oprichting van watersportvereniging Pest in Vietnam I Een vereniging»-,,jumelage" Het oog op het watertoerisme ZIERIKZEE, 20-3. Een voorbeeld van „vtrenigings-jumelage" mag gel den, het contact dat de C.J.V.-afde- ling van Zierikzee onderhoudt met een C'.J.V.-groep uit de üuitse smal- stad Lüttecke in Westfalen. Het verleden heeft al zeer aan trekkelijke contacten te zien gege ven en met Pasen wcrdt het weer beet interessant, wanneer voor een tweede maal een groep van 34 Zie rikzeese C.J.V.'ers de reis naar Liib becke gaat ondernemen. Hoe is het allemaal gekomen en gegroeid dit contact tussen beide j .;ugdg roepen? De oorsprong ligt op het Ginsterveld te Haamstede, waar ze in 1861 voor het eerst met elkaar in aanraking kwamen. Sindsdien werd een vriendschappelijke voetbal wedstrijd een traditioneel program mapunt tijdens hun ontmoetingen. Na afloop werden de Zierikzeese vrienden menigmaal gastvrij op hun kampe rterrein ontvangen. Totdat in 1665 het eerste bezoek aan Lübbecke tot stand kwam. een uitstapje, waar bij 27 deelremers betrokken waren. In 1966 kwam het tot een tegen bezoek aan Zierikzee en nu is het weer de beurt aan Zierikzee een 4- ckiasrse reis te ondernemen. Uiit recente brieven is gebleken, dat de Zierikzeese jongelui een uitge breid en interessant programma wacht. HAAMSTEDE. In verband met het toenemend aantal leerlingen zal een derde leerkracht aan de openbare school worden benoemd. SEROOSKERKE. In de kom van het dorp vond men bij het rooien van een boom een zilveren rijksdaal der uit 1686, gemunt in Deventer. ZIERIKZEE. Ook het lokaal tele foonverkeer is Chans mogelijk tussen de 35 plaatselijke abonnees die het lokale telefoonnet te Zierikzee thans kent. ZONNEMAIRE. Op de ijsbaan werden een ringrijderij en draadjes knippen voor dames gehouden. SCHOUWEN. De vlasserij, ook in deze campagne weer winstgevend, verschaft velen, direkt of indirekt, werk en verstevigt de arbeidslonen, zodat de verdiensten in het arbei dersgezin heel wat meer bedragen dan vroeger. ZIERIKZEE. Men heeft nog slechts één dag tijd om zich als kiezer op het stadhuis aan te geven. ZIJPE. Tot het verdiepen van de beide havens alhier is een bagger molen gearriveerd met de daarbij behorende modderbakken. ZONNEMAIRE. In de polderver gadering werd besloten alle dijk werken, zowel dijksophoging als glooiing, uit te voeren in gewapend beton. ZIERIKZEE. Door notaris Franse werd openbaar verkocht een woon huis waarin tapperij in de St. Do- musstraat voor 1533. RENESSE. In een vergadering van de onderwijzersvereniging „Weste lijk Schouwenis een lezing gehou den over „De terugkeer tot de na tuurlijke schrijfmethode RECHTSZAKEN In hoger beroep na veroordeling door kantonrechter „Een afschuwelijk ongeval" noem de de president van de Middelburg se rechtbank, mr. P. van Empel, vrij dagmorgen de aanrijding waarbij op 12 mei van het vorige jaar J. C. de F., een leraar uit Renesse, betrokken was. De leraar kwam omstreeks acht uur 's morgens het onoverzichtelijke kruispunt van de Krijn Karelsweg- Weelweg te Ellemeet oprijden. Hij lette zo scherp op het verkeer van rechts, dat hij een auto, die van de andere kant kwam, niet opmerkte Het gevolg was een aanrijding waar bij één dode te betreuren was. De kantonrechter te Zierikzee ver- doordeelde de F. tot 75 gulden boete en zei erbij, dat hij bij het bepalen van het vonnis geen rekening wilde houden met de fatale gevolgen van het ongeval. „Ik ben volkomen onschuldig. Ik sta nu hier in hoger beroep .omdat ik mijn onschuld bevestigd wil zien", zei de leraar tegen mr. van Empel. Volgens het politierapport is de heer de F. met ongeveer 80 kilome ter per uur het kruispunt opgereden. „50 kilometer is een veilige snel heid voor dit kruispunt", vertelde opperwachtmeester H. den Haan uit Middenschouwen, die in de hoger beroepzaak als getuige optrad. „Hooguit 60 kilometer is daar nog verantwoord", meende wachtmeester W. H. Ooms, eveneens uit Midden- schouwen. De leraar l:cn zich zelf niet meer lierk.nc.cii hoe hard hij had gereden. „Ik kwam met 80 aanrijden, maar ik heb vóór het kruispunt gas gemin derd". Mr. J. Roscam Abbing, de Middel burgse officier van justitie, vond ook dat de F. te hard had gereden. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter Mevtouw mr. Fokkema, de raads vrouwe van de F., had de mening gevraagd van een ANWB-verkeers- expert. Deze deskundige had haar een brief geschreven, waarin hij uit eenzette dat de leraar, als hij voor het kruispunt zijn gaspedaal had los gelaten, met ongeveer 60 kilometer per uuf op de kruising heeft gereden. „Die snelheid is volgens de getuigen nog verantwoord", aldus mr. Fok kema. Zij besloot haar pleidooi met een verzoek om vrijspraak. De Middelburgse rechtbank doet 29 maart uitspraak. Dat de gemeente Brouwershaven het oog op de toekomst heeft gericht m. b.t. de afsluiting van het Brouwers- havense Gat laat dc gigantische ver nieuwde havenbeschoeiing zien, die over enige maanden gereed zal zijn. Havenmeester Jonker kijkt peinzend naar deze verbetering waar over enige jaren ongetwijfeld vele ple zierjachten zullen afmeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Rond Kaap Hoorn |i PUNT A ARENAS (Chili), 21-3. (i Sir Francis Chicester, de Brit i die in zijn eentm aan boord van zijn jacht „Gipsy Moth 6" een wereldreis maakt, blijkt er in geslaagd te zijn ondanks I zware zeeën rond Kaap Hoorn de uiterste zuidpunt van Zuid- l Amerika te varen. De piloot van een particulier vliegtuig l meldde maandagavond dat hij Chicesler ongeveer twintig i mijl ten oosten van de gevaar- I lijke kaap had waargenomen De zee bij Kaap Hoorn is een 1legendarisch zeemansgraf. Het jacht is nu in noordelijke 1 richting op de Atlantische oceaan naar Engeland onder weg. In het gebied is de wind- k snelheid op het ogenblik 160 km. per uur. Een Brits fregat bevindt zich in de buurt van het jacht om eventueel in te grijpen. (2). Reactie gehad op „Reisje", het Is- raël-stukje van vrijdag jl. Van een mevrouw, die er „zelverst'> geweest is en dat stemt tot grote bescheiden heid mijnerzijds. „Het is waar'' - schrijft mevrouw dat het „net als vroeger", maar ten dele van toepas sing is, maar uitgerekend het Kar- melgebergte is zo groot, dat er heus nog wel plaatsen zijn, waar je het gebeuren van Elia en de Baaipries ters „beleven kunt". Mevrouw schrijft verder uitvoerig over de Sabbathviering. De wets voorschriften worden streng in acht genomen en op vrijdagavond kun je geen postzegel meer kopen. „Maar de verzorging in de hotels is er net als op andere dagen". (Ik sprak eerder een mevrouw, die vertelde, dat het eten in de kast werd gezet en men zichzelf op de Sabbath moest bedie nen. S.). „Feitelijk" zo vervolgt mevrouw was het voor mij een groot probleem, want alles en ieder een moest voor ons in de weer zijn. Op de Sabbath maakten we zelfs een reis naar Sodom. Onderweg werd er (keurig verzorgd) gegeten en des avonds in Beersheba nog eens. Al leen de souvenirwinkel in het hotel was dicht. Op de zondag werd wel willend een zaal afgestaan om er kerkdienst te houden, want toen was het voor hel Nederlandse gezelschap de rustdag Mevrouw heeft zo blijkt wel uit haar brief nogal overhoop gelegen met dit probleem: sjouwen en doen op hun zondagen rusten als de Sabbath voorbij is. „Ik kon die sfeer echt niet goed verweken. Als alles en iedereen om je heen werkt heb je helemaal niet het gevoel dat het zon dag is. En op zaterdag als alles stil is (ook het openbaar vervoer) voel je jezelf min of meer opgelaten". Het is wel een interessante aantekening bij een opmerking, die zo maar „los weg" ivcrd gemaakt, maar die ken nelijk toch diepe indruk maakt op mensendie het moderne Israël be zoeken. Modern ja, maar dan toch altijd nog onder talrijke oud-testa- mentische ge_ en verboden. Ze zijn zo blijkt wel inhaerent aan hei leven ginds, zij het dat de samenle ving er nog veel gecompliceerder is dan op het oog lijkt. Tussen de streng orthodoxe groepen, de kib- butsmensen van oorsprong en de jonge, vrije Israëliër, moeten wel diepe verschillen liggen, maar cr is één ding dat ieder bindt, de liefde voor het eigen land, gevoed door het noodlottig besef van het „to be or not ie be". SCHIEREILANMAN. 53. Op hetzelfde ogenblik doken rondom hen een aantal donkere gestalten uit de duisternis op. Zwijgend schuifelden de man nen naderbij. Bliksemsnel trok Aram zijn zwaard en met één sprong was hij bij de oude visser. Hij greep de man bij een arm, zette hem de punt van het wapen op de borst en beet hem toe: „Wat heeft dit te betekenen? Wilt gij ons verraden? Wie zijn deze mannen?" De oude man keck Aram strak aan. „Slechts een voorzorgsmaatregel, heer", mompelde hij. „Wanneer gij werkelijk geen kwaad in de zin hebt, zullen zij u niets doen. Het zijn mijn vrienden". Hij maakte een uitnodigend gebaar naar de deur. „Be treedt mijn nietswaardige stulp. De nacht is koud en tegen ziekte vermag uw zwaard toch niets!" Aram wierp nog een enkele blik op de mannen die hen omringden. Zij stonden zwijgend en onbewegelijk en voor zover Aram in het duister kon waarnemen, wa ren zij ongewapend. Hij besloot op zijn hoede tc blijven. Achter de visser aan gin gen zij de hut binnen. Een paar van de mannen volgden hen; de anderen posteer den zich bij de deur. Nadat de oude man een olielampje had aangestoken, wendde hij zich om en nam zijn bezoekers scherp op. Blijkbaar was zijn indruk gunstig, want hij knikte en vroeg toen: „Vertel mij thans wie gij zijt en waaraan mijn onwaardig persoon uw bezoek heeft te danken". Aram wilde antwoorden, doch Lu Nan was hem voor. Hij richtte zich in zijn volle lengte op cn sprak: „Vrees niet, goede man, ik beh uw keizer!" Het programma Vrijdagmorgen om 6 uur vertrekt men per bus van het Havenplein en rond 4 uur 's middags kan de C.J.V.- groep op de plaats van bestemming zijn. Na een korte begroeting volgt een welkom in het jeugdgebouw en vertrekken de deelnemers(sters) na het koffiedrinken naar hun logeer adressen. De avond geeft geen offi cieel programma te zien, zodat de jeugd een vrije avond heeft. Zaterd gmergen vindt om 9.30 uur een ontvangst dcor de burgemeester van Lübbecke plaats, terwijl daarna de traditionele voetbalwedstrijd Lüb becke-Zierikzee gespeeld zal worden. Hopelijk ziet het Zierikzeese elftal k.'ns het succes, dat zij boekten tij dens het bezoek in 1966 aan Zierikzee te prolongeren. Zaterdagmiddag staat een bustocht naar Rahden cp het programma, ter wijl in de late avonduren in de St. Andreaskerk de Paas.iachtdienst wordt bijgewoond. Botte middag In de middaguren van de le Paas dag zal de zgn. „bonte middag" met de gastgezinnen in het Jeugdgebouw plaats vinden. Het avondprogramma voorziet in een gezellig samenzijn bij een groot Paasvuur. Na He morgenwijding- voer het Jeugdgebouw strekken de de-:lne- mers(sters) hun benen nog even tij dens een wandeling door h.^t Wie- hengebergte Tot dan 'smiddags 2.30 uur de terugreis weer wordt aanvaard. Nu al nodig 3000 m2 met de mooiste bloemen en planten een kleurfestijn voor fotografen en filmers uitgebreide toeristische informaties voor binnen- en buitenland de Efteling in miniatuur bloemschikken-rustiekezitjes dagelijks van 13.00-22.30 uur BEIDE PAASDAGEN GEOPEND BROUWERSHAVEN, 18-3. In „Ja cob Cats" vond de oprichtingsverga dering plaats van een watersportver eniging, die voorlopig van start gaat met negentien leden. De contributie werd vastgesteld op f 15,- per lid per jaar. Voor jeugdleden zal een nadere regeling werden getroffen. Belang rijk initiatiefnemer tot de oprichting was de heer Kesteloo, die zich - met de leden van het voorlopig bestuur - verheugd toonde over de goede be langstelling. Zelfs belangstellenden uit Noord- gouwe en Scharendijke waren ter vergadering aanwezig, terwijl met het genomen initiatief instemming werd betuigd van niet op Schouwen- Duiveland woonachtige vaartuigen- bezitters. Toegetreden tot de vereni ging worden deze personen aange duid als „buitenleden". Li zijn openingstoespraak onder lijnde de heer Kesteloo de reeds thans bestaande noodzaak om te ko men tot oprichting van een water sportvereniging. Een dergelijke ver eniging kan dan optreden als bemid delaar in allerlei zaken die de water sport raken, tussen watersporters en gemeente, terwijl verdeling kan plaats vinden der verworven lig plaatsen en uitbreiding hiervan, spe ciaal met het oog op de behoeften der buitenleden. De contributie Gedacht was h,et contributiebedrag vast te stellen op f 25,-, hetgeen bl'eek uit een informatie van de heer A. A. Gunst. Dit bedrag vond geen weerklank in de vergadering. De heer Gunst meende dat het „drem pelvrees" bij belangstellenden zou kunnen wekken, die zelf geen vaar tuig hebben, maar zich toch met het watersportverenig'ingsleven willen bezig houden. De heer Kesteloo meende dat men noch met begunsti gers, belangstellenden of donateurs een krachtige vereniging kan oprich- ,ten. maar alleen met leden. De reeds genoemde f 15,- kwam hierna als voor ieder aanvaardbaar contributiebedrag uit de bus. Na de oprichting werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heren J. Hanse, "W. Kesteloo, W. Terpstra J. de Vlieger en J. Zoeter. Tot vaststelling van de statuten en het huishoudelijk regle ment kwam het nog niet, daar deze materie vrij ingewikkeld is. Deze zaak komt aan de orde op een op 20 april a.s. te houden vergadering. De hierop betrekking hebbende stuk ken zulllen werden rondgestuurd, zo dat er gelegenheid bestaat grondig van de inhoud kennis te nemen. SPORT VOETBAL Renesse had weinig moeite niet Rohur (41 In de 1ste helft moesten de bezoe kers zich in hoofdzaak tot uitvallen bepalen, welk<> niet geheel van ge vaar waren ontbloot. Renesse zette al direct enige goede aanvallen op welke geen succes opleverden. In de 18e minuut slaagde de thuisclub er in om de leiding te nemen door Goossens die een voorzet van Bak ker hard inschoot (1-0). Aan de an dere zijde wist doelman Everaers een schot van Huisens onschadelijk te nuut plaatste Ragas een hoekschop welke niets opleverde. In de 27e mi- nutt plaat9te Ragas een hoekschop scherp voor doel waar hef door Bak ker onhoudbaar langs doelman Hoogsteger in het net werd gekopt (2-0). Renesse bleef hierna doorlo pend domineren en het verwonderde dan ook niemand dat Goossens in de 38e minuut de voorsprong nog wist op te voeren tot 3-0, toen hij een voorzet van Bakker ineens op zijn slof nam. In de 2e minuut na de her vatting slaagde Robur er in tegen te scoren door Huisen die een voorzet van de Winter langs doelman Ever aers kopte (3-1). Op onverklaarbare wijze werd hierna een doelpunt van Goossens door de scheidsrechter ge annuleerd Renesse, dat een veld- meerdheid bleef behouden, maakte na de rust weer de fout het spel in het binnentrio veel te kort te hou den waardoor de Robur-defensie steeds weer gelegenheid kreeg om in te grijpen. Nadat GooSsens zich in de 28e minuut goed had vrij gespeeld plaatste hij het leder naar Ragas die met twee tegenstanders op zijn huid gezeten hoog en onhoudbaar inschoot (4-1). Contributie niet gewijzigd Ledenvergadering afdeling Groene Kruis Eikerzee, Ellemeet en Dttivendijke De afdeling Eikerzee, Ellemeet en Duivendjjlce van het Groene Kruis hield, ender voorzitterschap van de heer C. D. Gast de matig bezochte ledenvergadering. Als gaste op deze avond was aanwezig mejuffrouw Koch, die een causerie hield over het Astmafonds. Over dit onderwerp werd ock een film vertoond. Enkele gestelde vragen - naar aanleiding van het behandelde - werden ge steld en beantwoord. Tevoren had de voorzitter het jaar 1966 gememoreerd, waarin hij her innerde aan de z.ie'kte van de wijk verpleegster en de waarneming tij dens die periode door mevr v. d. Berge-Oranje. Het ledental bleef gelijk in 'het verslagjaar. De contributie voor 1967 blijft gehandhaafd op f 15. Voor 1968 evenwel zal rekening gehouden moe ten worden met een contributiever hoging. De penningmeester lichtte Extra geld voor Vietnam WASHINGTON. 21-3. De Ameri kaanse senaat heeft maandag met 77 tegen 3 stemmen een wetsont werp goedgekeurd voor extratoewij- zlng van 12,2 miljard dollar voor de militaire operaties in Vietnam. De oorlogskosten voor het huidige be grotingsjaar zijn hierdoor tot 72,1 miljard dollar gestegen. het financieel verslag toe. Er bleek een klein batig saldo in kas. De be groting 1967 toont een klein tekort. Rekening en begroting kregen de goedkeuring van de vergadering en werden met de genoteerde cijfers vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden mevr. de Jonge-Bou- :nan en de heren C. D. Gast en I. C. Padmos werden bij akklamatie her kozen. Met dank voor het uitgespro ken vertrouwen, namen de herlco- zenen hun benoeming aan. Verslag wijkzuster Hierna bracht de wijkzuster ver slag uit. Voor de verpleging werden bij 37 patiënten 833 bezoeken afge legd en aanvullend nog eens 232 be zoeken aan bejaarden, voor ben te organiseren cursus e.d. In totaal kwamien in het wijkgebouw 140 zui gelingen en kleuters ter behande ling door de doktoren Terpstra en Simons. De voorzitter dankte de zus ter voor de werkzaamheden, even als mevr. de Vrieze-Stoel. De voorzitter las hierop een inge komen stuk voor van de kolenbond E.M.M., waarin de' opheffing wordt gemeld. Het batig saldo bij ontbin ding bedroeg f 62 5,24, welk bedrag aan het herstelfonds van het Groene Kruis werd aangeboden. De voorzit ter sprak hartelijke dankwoorden voor deze fraaie geste. Na de cau serie van mej. Koch sloot hij de ver gadering. BILJARTEN D. Verburg („Concordia") In eigen omgeving, in hotel Con cordia te Zierikzee, is D. Verburg er in geslaagd beslag te leggen op het kampioenschap 3 banden van het district Schouwen-Duiveland der KNBB. Verburg moest in dit toernooi alleen in Kesteloo zijn meerdere er kennen. Alle overige partijen wist hij in winst om te zetten. Bij de aan vang van de finale partij tegen de Groot was Verburg reeds zeker van de kampioenstitel daar zijn alge meen gemiddelde veel beter was. D. Verburg, Concordia, Zierikzee R. P. Hogerheide, Concordia, Zierikzee F. de Groet, De Lelie, Scharendijke J. Berrevoets, B.V. Renesse F. C. Hanse, Concordia, Zierikzee W. Kesteloo, O.K.K., Nieuwerkerk J. A. Vasseur, B.V. Renesse kampioen driebanden Verburg bracht met 0.924 het hoogste partij gemiddelde op zijn naam, ter wijl een drietal spelers een serie van 6 caramboles wist te scoren De vice- voorzitter van het district de heer G. Timmerman overhandigde aan het slot met een toepasselijk woord aan de deelnemers de prijzen waar na tenslotte D. Verburg namens de deelnemers de orgahisatoren dank bracht voor de wijze waarop zij het toernooi hadden georganiseerd. De eindstand ziet er als volgt uit: 10 147 269 6 0.547 8 146 201 6 0.519 8 139 308 5 0.451 6 129 314 6 0.411 4 122 272 4 0.449 4 117 322 4 0.363 2 109 304 4 0.358*v SAIGON, 20-3. In de Zuidvietna- mese stad Vceng Tai zijn in de afge lopen dagen twee mensen aan de builenpest overleden. In totaal zijn tot dusver 23 gevallen geconstateerd. Amerikaanse burgers en militairen mogen niet meer komen in de be trokken stad, die op 60 km. ten zuid oosten van Saigon ligt. Ook in Nha Trang, op 310 km. ten noordoosten van de hoofdstad, zijn verscheidene pestgevallen geregistreerd. De Belgische driemaster „Merca tor" is maandagmiddag uit Oostende vertrokken naar Rotterdam, waar het schip tot eind oktober dienst zal doen als museumschip. ADVERTENTIE 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2