DE ZIERIKZEESCHE COURANT FORMATEUR MR. BIESHEUVEL GAF OPDRACHT TERUG Gesprek Johnson-Zuidvietnamese leiders KAMERBREED M MAGNEET" Israëlische hulp maakt indruk succes worden beëindigd Landbouworganisaties willen Landbouwschap niet missen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1067 123ste jaargang Nr. 19764 WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: fel. 01 i 10-21 ld. Girorekening 137677. Redakteur: M J Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Pr ijl per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Brouwershaven heeft watersportvereniging DEN HAAG. 20-3. Het kabinet van de koningin deelt mede: li.M. de koningin heeft gisteren (maandag- namiddag) op paleis Soestdijk de formateur mr. B, VV. Biesheuvel ont vangen, die de koningin verzocht heeft hem te ontheffen van de op dracht een kabinet te vormen dat zal megen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging. H.M. heeft dit verzoek ingewijligd. Op groncl van het door mr. B. W. Biesheuvel uitgebracht rapport heeft H.M. cle koningin voor heden (dins dag) voor een conferentie op Huis ten Bosch achtereenvolgens uitgeno digd drs. W. K. N. Schmelzer. voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP, mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de VVD, mr. B. W. Bies heuvel. voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de ARP, mi\ H. K. J. Beemink, vooratter van de Tweede Karperfractie van de CHU. ..Ik hoop dat er iets goeds over blijft van het werk van de afgelopen week", aldus maandagavond op een persbijeenkomst de formateur mr. B. W. Biesheuvel. Mr. Biesheuvel, die op 9 maart zijn formatie-opdracht ontving, was ove rigens niet pessimistisch gestemd over dc uiteindelijke afloop van de kabinetsformatie. „We zijn nog maar één maand bezig en het komt heus in orde", zo luidde zijn commentaar. De formateur prees de „prijzenswaardi ge medewerking" van de fractie voorzitters Schmelzer (KVP, Toxo peus (WD), Beemink (CHU) en waarnemend-fractievoorzitter Rooi- vink (ARP), vooral ook gedurende het afgelopen weekeinde. „Van hen heb ik in ruime mate medewerking ontvangen", aldus mr. Biesheuvel Hij gaf te kennen dat zijn formatie- arbeid uitsluitend betrekking heeft gehad op de verdeling van de ze tels en op de keuze van de mensen Minimum-eisen Van de zijde van ARP, CHU er WD waren, terzake, bepaalde voor keuren geuit en van KVP-zijde stel de men bepaalde minimum-eisen met betrekking tot de bezetting van de departementen van economische za ken en van financiën. Formateur Biesheuvel deelde mee, dat hij deze KVP-eisen had moeten afwijzen en dat ook overigens zijn voorstellen door de betrokken fractie-voorzitters „niet in alle opzichten in dank wa ren aanvaard". Ook niet, toen hij dc KVP-fractie trachtte tegemoet te ko men met een compensatie-voorstel in de vorm van een extra-zetel, waar toe de formateur bereid bleek. Oostduits onderminister met auto verongelukt OOST-BERLIJN. 20-3. De Oost- Duitse onderminister van verkeer, de 42-jarige Helmut Scholz, is zon dagnacht bij een verkeersongeval nabij oost Berlijn om het leven ge komen. De auto, waarin hij als pas sagier zat, slipte en sloeg enkele ma len over de kop. De chauffeur werd ernstig gewond. Scholz was lid van het centrale comité der Oo9tduitse communisti sche partij. AGANA, Goeam, 20-3. In het communiqué dat op Goeam is uitge geven na het gesprek van president Johnson met de Zuidvietnamese lei ders Ky en Thieu, wordt gezegd dat Ncord-Vietnam er niet in zal slagen zich met geweld van het zuiden meester te maken. De landen met troepen in Zuid- Vieünam blijven overleg plegen om een vreedzame oplossing van. het conflict te zoeken. Vastgesteld wordt dat de pacificatie en de ontwikke ling van Zuid-Vietnam bevredigend verlopen. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft op een persconferentie gezegd dat president Johnson bereid is ver sterkingen te sturen als de Ameri kaanse militaire leiders in Zuid-Viet- n?m daaraan behoefte gevoelen. Generaal Ky en generaal Thieu hebben afgesproken bij de verkie zingen van september eikaars kandi datuur te steunen voor respectieve lijk het premierschap en het presi dentschap. Generaal Ky zei dat zijn regering bereid is met Noord-Vietnam te on derhandelen en geen bezwaar heeft tegen de aanwezigheid daarbij van afgevaardigden van het nationale be- vrijdingsfront. Hij sprak het gerucht tegen als zou hij president Johnson hebben voorge steld de grenzen van Zuid-Vietnam af te grendelen. Hij had ook niet voorgesteld de haven van Haifong m.>t mijnen te versperren. ADVERTENTIE •00000000000000000*0*000000000000» Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Mr. Biesheuvel gewaagde in dit verband ook van ondervonden moei lijkheden en van teleurstelling, on dervonden ook binnen de kring van de eigen (AR) partij. „De heer Rool- vink toonde zich niet al te happy", aldus de formateur, die opmerkte dat er bij de WD ..geen problemen wa ren". WESTFIELD (New Jersey), 20-3. Rechter William O. Douglas van het Amerikaanse hooggerechtshof heeft verklaard, dat Israël op onderont wikkelde landen in Afrika ideolo gisch en technologisch meer indruk maakt dan de V.S. of de Sowjet-Unie De reden is volgens Douglas, Israels eigen voorbeeld en cok de onbaat zuchtige aard van zijn hulpverlening, waarbij onderwijskrachten, opvoed kundigen, wetenschappelijke werkers en ingenieurs ter beschikking worden gestold. Dit nummer beslaat uit 14 pagina's «CCOSOCOCCCCOOC05CCOCCOCC. Hoe voornamer iemand is x des ie beleefder behandelt hij zijn minderen. DEN HAAG. De minister van defensie, de heer P. S. J. de Jong heeft maan dagochtend dc marinemannen, die zaterdag de bemanning van de sleper „Vikingbank" redden, op zijn ministerie ontvangen. Op de foto zien we v.l.n.r. luit. t. zee 1 N. van Dam, de minister, adjudant-vlieger C. J. Heinen en korporaal vliegtnigmaker R. Naumann. De conferentie van Guam Wereldzeilers op Curasao Pacificatie-offensief in Vietnam kan met WILLEMSTAD. 20-3. Het elf me ter lange jacht „Santa Maria" met aan boord vader en zoon Zijdenbos voer de haven van Willemstad in. Het scheepje is negen maanden ge leden uit Vlaardingen vertrokken voor een reis om de wereld. De reis over de oceaan heeft negenentwintig dagen geduurd. Daarvoor heeft men de Middellandse zee doorkruist. Via Las Palmas, St. Lucia en Martinique is men op Curacao aangekomen, waar de reizigers een week zullen blijven. Daarna vertrekken zij via het Panama'kanaal naar Australië. Nieuw (tijdelijk) N A V O-hoofdkwartier BRUSSEL, 20-3. Op een oud vlieg terrein in Evere, een gemeente in de Brusselse accomodate, werd maan dag een begin gemaakt met de bouw van een tijdelijk hoofdkwartier van de NAVO, die dit jaar Parijs zal ver laten. De tijdelijke behuizing wordt opgetrokken nabij de autoweg van Brussel naar de internationale lucht haven Zaventem. De definitieve nieuwe NAVO-zetel zal later wor den gebouwd nabij het terrein van de voormalige „Expo", aan de noord kant van Brussel. Protestantse kerk in Daehau worflt ingewijd DEN HAAG, 20-3. Op zondag 30 april a.s. zal de protestantse kerk worden ingewijd, die in het voorma lige Duitse concentratiekamp Dachau wordt gebouwd, en waarvoor ook in Nederland gelden bijeen zijn verza meld om de bouw mogelijk te ma ken. In ons land startte in het na jaar van 1965 de „Stichting Protes tantse Kerk in Dachau" met een fi nanciële actie, die f 42.600 heeft op gebracht. Van dit bedrag werd van de Nederlandse kerken rechtstreeks f 12.000 ontvangen. GUAM, 20-3. Op cle conferentie van Guam van president Johnson en zijn voornaamste burgerlijke en mili taire raadslieden en de leiders van de Zuidvietnamese regeringsdelegatie zjjn in een overleg van ruim twee uur de vraagstukken besproken die vastzitten aan de pacificatie in Zuid- Vietnam, het economische bestel en de in september te hcuden verkie zingen. De generaals Thieu en Ky vertrek- 'ken vandaag (dinsdag) waar naar Saigon. Naar het zich laat aanzien is hun aanwezigheid op Guam slechts van beperkte betekenis. Zij is in overeenstemming met het verlangen van president Johnson, dat de con ferentie van Guam officieel be schouwd wordt als te liggen binnen het bestek van een periodiek overleg tussen de Amerikaanse en Zuidviet namese bondgenoten. Officiële ontvangst prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven APELDOORN, 20-3. Op 6 april aanstaande zullen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die zich enige tijd geleden op Het Loo hebben gevestigd .officieel in Apel doorn worden welkom geheten. Er zal een officiële ontvangst van de gemeente plaats hebben in de schouwburg „Orpheus", welke door het echtpaar zal worden bijgewoond. Om acht uur wordt een feestelijke bijeenkomst georganiseerd waarvoor zoveel mogelijk vertegenwoordigers van allerlei Apeldoornse groeperin gen worden uitgenodigd. Naar een speciale correspondent van AFP meent zullen vraagstukken van strategische betekenis zeker niet in aanwezigheid van de Zuidvietna mese leiders worden besproken. President Johnson heeft de balans opgemaakt aangaande de politieke situatie in Zuid-Vietnam. Hij sprak zijn voldoening uit over hetgeen de regering van Saigon had bereikt wat de stabilisatie van de situatie aan gaat. Ilij is ervan overtuigd, dat het pa- cificaticoffcnsicf met succes be kroond zal worden. Hij prees de generaals Thieu en Ngoeyen Cao Ky en dankte zijn bondgenoten voor de Zuidvietnamese militaire steun aan de Amerikaanse oorlogsinspanning. Volgens AFP zal morgen het eigenlijke overleg begin nen over een beslissing t.a.v. een nieuwe verscherping van de oorlog in Vietnam. Drie van de hoogste functionarissen van de Amerikaanse regering hebben te kennen gegeven, dat de vijand in Vietnam militair weliswaar nog allerminst verslagen is. maar dat hij aan de .andere kant op operationeel terrein niet meer op een overwinning kan rekenen. Op een gemeenschappelijke pers conferentie hebben de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en defensie, Rusk en McNamara en de Amerikaanse opperbevelhebber ge neraal Westmoreland te verstaan ge geven, dat de Amerikaanse militaire inspanning in Vietnam onverpoosd zal worden voortgezet zolang de vij and weigert zich aan de conferentie- tafel te scharen. Generaal Westmore- land zei tevreden te zijn over de mi litaire vorderingen die sinds enige maanden in Vietnam waren ge maakt, dooh legde er de nadruk op, dat de strijd langdurig en moeilijk zou zijn. Minder zacht Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking met morgen enige regen of een bui; matige tol vrij krachtige westelijke wind; iets lagere middaglempera- luren dan vandaag. 22 maart. Zon op 6.40, onder 18.55. Maan op 13.37, onder 5.40. 23 maart. Zon op 6.38, onder 18.57. Maan op 15.07, onder 6.05. Volle maan: 26 maart te 4.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 maart 23 maart 12.01 n.m. 0.41 v.m. n.m. 13,1.9 n.m. FRANKFORT. Drie voorbeelden van Safari-look tijdens een show voor lente, en zomerkleding. V.l.n.r.: een zebrajas, een zeehondjack en een jas van kalfsleder. OOSTERBEEK, 20-3. De drie cen trale landbouworganisaties willen het Landbouwschap hcuden. Die ccnelusie stond al vast voordat ze maandag op de Bilderberg in Ooster beek bijeenkwamen cm over hef Landbouwschap te spreken. Ze zien zoveel goeds in het schap dat ze het niet willen missen. Ontslag voor vijftien bouwvakkers VAASSEN, 20-3. Bij het aanne- mingsbedrijf J. H. van Laar in Vaas- sen is een vijftiental arbeiders ont slagen omdat, zoals men mededeelde, er gebrek is aan groot werk. De meeste van de ontslagenen rijn nog vrijgezel. Het aantal bij dit bedrijf is hierdoor verminderd tot 21. Zware brand in Weerl MAASTRICHT, 21-3. Een hevige brand in de papierkelders van de N.V. Smeets Drukkerijen te Weert heeft naar schatting voor acht mil joen gulden schade aangericht. De brand brak maandagavond uit en leek aanvankelijk gemakkelijk dooi de Weerter brandweer bedwongen te kunnen worden. Later op de avond deed zich echter een explosie voor die het vuur krachtig aanwakkerde. De blussingswerkzaamheden ver liepen bijzonder moeilijk doordat de brand onder een zware betonnen vloer woedde. Ze willen dat er een wisselwerking tussen schap en vrije organisaties blijft, maar wel vinden ze dat het schap efficiënt aan de huidige situa tie moeten worden aangepast. Daar over ging het gesprek. Hoe die ver anderingen in concrete moeten zijn, heeft men nog niet vastgesteld, om dat men dat vraagstuk samen met de partners in het schap, de drie landarbeidersorganisaties, wil oplos sen. Met hen zal nu eerst contact worden opgenomen. Over vier weken komen de CLO's dan weer bijeen en begin mei zal de toekomst van het Landbouwschap in het bestuur van dat schap worden besproken. De centrale landbouworganisaties voeren onder meer de volgende re denen aan voor een aanpassing van het Landbouwschap: de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie heeft in onze samenleving niet de positie ge kregen die men haar tien jaar ge leden toedacht; het Landbouwschap heeft doordat de vrije organisaties veel werkzaamheden voor zichzelf hielden, in de praktijk een minder uitgebreide taak gekregen dan men zich indertijd bij zijn oprichting voorstelde; de E.E.G. heeft veel doen veranderen. Door die E.E.G. zijn de drie CLO's nu verplicht buitenslands aan de beleidsvorming mee te doen; het Landbouwschap kan daar niet optreden. Landbouworganisaties zo wel als landarbeidersorganisaties moeten dus langs een andere weg dan via het Landbouwschap hun in vloed in Brussel uitoefenen. Een belangrijke taak van het Landbouwschap: het doen van prijs voorstellen aan de regering, valt weg nu het nationale prijsbeleid plaats maakt voor een E.E.G.-beleid. Voor de CLO's zijn er nu twee we gen naar Brussel; via het Nederland se ministerie van landbouw en via de overkoepelende E.E.G.-boerenorgani- satie Copa. Een van de vragen die besproken werd was nu hoe men die twee werkwijzen kan coördineren, hoe men kan voorkomen dat de din gen dubbel of tegen elkaar in wor den gedaan. BROUWERSHAVEN: 22 maart 11.53 v.m. n.m. 23 maart 0.41 v.m. 13.06 n.m. Doodtij: 21 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-3. Het K N.M.I. deelt mede: Ten westen van Frankrijk be vond zich vanochtend een in bete kenis afnemend hogedrukgebied, dat langzaam naar de Golf van Biscaye beweegt, terwijl een depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het noordoosten trekt Tussen deze druksystemen staat een weste lijke luchtstroming'. Hiermee drong in de afgelopen avond en nacht zach te en vochtige lucht ons land binnen. De temperaturen begonnen in de loop van de nacht dan ook geleide lijk te stijgen. Een koufront trekt nu van het midden van de oceaan naar onze omgeving en zal ons mor gen passeren., voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk. In ver band hiermee zal. na opklaringen, de bewolking morgen in de loop van de dag weer toenemen. De neerslag kansen zijn echter nog onzeker. De wind zal hierbij tijdelijk krachtig worden. Testament van Jaek Ruby DETROIT, 20-3. In de garage van een advocaat in Dallas, Texas, is een met de hand geschreven testament gevonden van Jack Ruby, de man die de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Oswald, heeft doodgeschoten. Het papier, dal zestien jaar in de garage heeft ge le gen, is als echt en geldig aanvaard. Twee zusters en een neef erven Ruby's bezittingen. Behalve de re volver waarmee Oswald is gedood, zijn dat een ring, een horloge, een hoed en een kostuum. Kustvaarder vermist BRUSSEL, 20-3 De 481 ton me tende Belgische kustvaarder „Osten- dia" wordt vermist. Het schip is op 6 maant uit Belfast naar Sicilië ver trokken, doch men heeft sedert hel vertrek niets meer van het schip gehoord. „Ouderbond tot bescherming van kinderen" SNEEK, 20-3. Op initiatief van de heer M. van Broekhoven, hoofdverpleger in Sneek, is in Sneek een werkgroep gevormd met het deel te komen tot de oprichting van een „ouderbond tot bescher ming van kinderen". Aanleiding voor de oprichting van deze werk groep is de recente moord op het negenjarige Alkmaarsc jongetje Herman van der Molen. De voorzitter van de werkgroep is dc jeugd leider A. Dijkstra te Leeuwarden; secretaris is de heer M. van Broekheven, penningmeester de fabrikant B. Molenaar in Sneek en leden mevrouw Ilogervorst, huisvrouw te Leeuwarden en mevrouw Lindeman, lerares in Sneek. De bedoeling van de leden van de werkgroep is de kinderen te be schermen tegen de mogelijkheid van recidive door met proefverlof gezonden delinquenten, die wegens een zedenmisdrijf -zijn veroor deeld. Zo willen zij bijvoorbeeld tevoren ingelicht worden, wanneer en waar een patiënt met proefverlof wordt gezonden. Wanneer, zo zei ons de initiatiefnemer, in hel gehele land plaatselijke afdelingen worden opgericht, zullen wij in staat zijn afdoende maatregelen te nemen ter bescherming van onze kinderen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1