HET LIDTEKEN Voorzitter „Dingeman" de Koning hing de hamer aan de wilgen Verdien duizend gulden door nu een naaimachine te kopen, ongeacht welk merk. Inlichtingen bij een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1967 Nr. 19761 Vergadering „Algemeen Vissersbelang" UltUINlSSE, 18-3. De jaarverga dering van de mosselkwekersvereni- ging „Algemeen VUsersbelang" in tiet Veerhuis te Bruinisse was er een met weemoedige momenten. De heer D. de Koning, die geduren de 22 jaar deel had uitgemaakt van het bestuur, die 12 jaar secretaris was en 10 jaar voorzitter, nam dit keer definitief afscheid als bestuurs lid en voorzitter, nadat hij reeds en kele jaren achtereen met aftreden had geschermd, leder jaar weer was het mogelijk de heer De Koning nog te overreden aan te blijven. Dit jaar was zijn besluit onherroepelijk. De h?er De Koning begon als altijd ra een welkomstwoord aan de talrij ke aanwezigen, waaronder de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel en burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse, met zijn grote jaarrede, waarin hij de Zeeuw se Stromen en speciaal de Grevelin- gen prees als plaats waar dit sei zoen veel mosselen waren gevan gen en aan het Masselkantoor gele verd. De Zeeuwse Stromen zijn dit jaar weer ve-ïl betrouwbaardei- geweest dan de Waddenzee. De Waddenzee is voor de mosselkweker wel een rij ke bron waaruit kan worden geput en die vooral toen ia Zeeland de pa rasiet zijn verwoestingen aanrichtte, van grote betekenis geweest, maar de teelt op de Waddenzee gaat met veel meer risico's gepaard, door verzan ding. zaadval, zeesten-en enz. De mensen willen dikwijls de na tuur regelen, maar even dikwijls blijkt dat de natuur zich moeilijk regelen laat. Er is er één die de was dom moet geven en de zegen van de Hemel is onmisbaar ook in het mos seik we kersbedrij f Dat deze teelt zich niet regelen laat kwam wel overduidelijk uit, in wat zich in 1966-'67 in de mosselkwekers- wereld heeft afgespeeld. Men ont wierp een regeling, waarvan men dacht dat zij de beste resultaten zou gervcn die denkbaar waren, maar men kreeg juist die mosselen die men bij voorkeur niet wenste. Ook de handel is met deze rege ling niet gelukkig. Men geeft open lijk toe, dat zij een mislukking werd, terwijl men er veel van verwachtte. De ontevredenheid bij producent en handel is dan ook buitengewoon groot, veel groter dan vóór de brief van de minister van landbouw, die aandrong op een minder stengere binding enige jaren geleden. Groter egoïsme Naarmate echtor de bescherming van de kweker, die in de Mossel- verordening was opgenomen, na de debacle van de vrije concurrentie in 1935 in het leven was geroepen, min der wordt, vermeerdert het egoïsme. Dit egoïsme werkt ook de ver deeldheid in de hand. Er is sprake van een goede samenwerking tussen Bruinisse en Zierikzee. maar daar mee houdt het eigenlijk ook op. De belangen zijn dikwijls tegenstrijdig, ook in de eigen vereniging speelt dit nog wel een rol. Wanneer men één gesloten front kem vormen zou veel meer worden bereikt. Ook in Zevibel is men ver deeld, terwijl dit orgaan toch be doeld is als overkoepelend orgaan, van de gezamenlijke visserijbelan- gen. Spreker riep de vergadering op om de strijd voor de rechten van de visserij te blijven voortzetten. Een zaak die hij zelf niet meer tot een goed einde heeft kunnen brengen is bijvoorbeeld de vertegenwoordi ging in het bestuur der visserijen op de Zeeuwse Stromen. In dat bestuur is het Costeischeldebekken met 5 personen vertegenwoordigd, de Gre- velingen in casu Bruinisse als grote vissersplaats heeft daarin geen ver tegenwoordiger en dat terwijl dooi de afsluiting van de Grevelingen, die in 1971 zal zijn voltooid, de belangen van juist nu zulke grote belangen voor de Grevelingen pachters op het spel staan. Dat in het afgelopen jaar een goed contact was ontstaan tussen de Zeeuwse kwekers en de vissers naar Waddenzeemosselen, die hun belan gen hebben toevertrouwd aan de Ne- derLande Visserij bond was verheu gend. Huudip" gemeente l/itvoerig stond spreker stil bij de verheugende medewerking die van de gemeenteraad van Bruinisse wordt ondervonden. Het college van b. en w. doet alles wat mogelijk is om de visserijbelangen voor Bruinis se overal naar voren te brengen en dit college wordt daarin gesteund en gestimuleerd door de gehele gemeen teraad. Aan hen die voor de mensen die aan de weg timmeren en daaronder rekende spreker dan ook zichzelf, met kritiek overladen, beval de heer De Koning een plaats in het bestuur aan. Ieder jaar is er gelegenheid in h-?t bestuur zitting te komen nemen, maar dit wil men dan niet. Spreker herdacht vervolgens de heer J. Bout, die na een korte ziekte plotseling overleed. Hij verzocht de vergade ring een minuut stilte in acht te willen nemen. Aan het einde van zijn rede geko men, dankte hij zijn medebestuurs leden, de voorzitter van Zevibel en de heer Van Erp, inspecteur der Vis serijen in het Waddenzee district (de laatste was plotseling verhinderd aanwezig to zijn) voor de medewer king en de samenwerking geduren de 22 jaar ondervonden. Nu zuiver persoonlijke reden hem noopten de voorzittershamer neer te leggen ein digde hij met er op te wijzen van hoe groot belang het is samen met het testuur der Vereniging de moeilijk heden die men ondervindt, eerst door te praten, voordat men ze in de le denvergadering brengt. Dikwijls is dan al een weg gevonden om uit die moeilijkheden te geraken. Dankwoorden De vice-voorzitter de heer J. de Waai-Otte heeft daarop de heer De Koning dank gebracht voor het vele dat hij in de jaren 1945-1967 voor de mosselkwekerij heeft gedaan. Alleen het bestuur weet en beseft, wat het heengaan van de heer De Koning voor de Bruinisser vereniging zal be tekenen, want de heer De Koning kende iedereen en iedereen kent de heer Do Kening. die jaarliiks duizen den kilometers in. zijn auto door heel het land trok, om de belangen van zijn vereniging of van de leden indi vidueel te gaan behartigen. In een democratisch land heeft ieder recht op het uiten van kritiek. Ten op zichte van de heer De Koning is die kritiek wel eens onbarmhartig ge weest, maar Bruinisse is een demo cratie in het democratische Schou- wen-Duiveland. Dat de heer De Koning nu afscheid van de vereniging als bestuurslid ging nemen moest en kon spreker zeker billijken, anderzijds had hij daar de pensioengerechtigde leeftijd nog niet is aangebroken, nog gaarne vele jaren met de scheidende voor zitter had samengewerkt. Het afscheidscadeau dat de ver eniging aan de heer De Koning had toegedacht bestond uit een vulpenset en de heer Jac. de Waal-van Engelen was als oudste bestuurslid de taak opgedragen het cadeau te overhan digen. Deze deedw dat door eveneens zijn waardering uit te spreken aan het adres van de heer De Koning, met wie hij zo lang in het bestuur had samengewerkt. „Golven en stormen van kritiek hebt u", aldus de heer De Waal, „over uw hoofd laten gaan, voor een enorme hoeveelheid aan werk en urenlange vergaderingen, waar men niet altijd even zakelijk argumen teerde. Dat de resultaten van die vergadering, dan negatief waren of iets geheel anders brachten, dan u zelf had bedoeld, lag niet aan u", al dus de heer De Waal, „maar u moest er wei de kritiek voor incasseren. De beste jaren van uw leven hebt u in dienst gesteld van de Bruinisser mossel kwekers en dat vaak geheel belangeloos". „Deze vulpenset kan dan ook niet uitdrukken, wat u hebt gedaan, ze is er een schamel symbool van", maar spreker hoopte dat deze set, weinig zou moeten worden gebruikt, omdat het niet nodig zou zijn, dat men over de mosselregelihgen in de pen moest klimmen, al geloofde spre ker wel in het tegendeel. Burgemeester C. H. van de Linde Witte stadThorn werd gefotografeerd Het Limburgse stadje Thorn niet ver van Roermond geniet een inter nationale vermaardheid wegens zijn ongerept middeleeuws stedenschoon. Men noemt deze plaats wel „de witte stad". Het vorig jaar startte een foto wedstrijd voor foto's in zwart-wit. Ofschoon Thorn naar Nederlandse begrippen schijnbaar wat achteraf ligt zijn uit alle delen van ons land hondgrden foto's binnengekomen. In totaal werden bijna 800 foto's inge zonden. Deze wedstrijd heeft bli.jlc- haar gcappèlleerd ban het creatieve gevoel van de zwart-wit fotografen. Het merendeel van de ingezonden foto's was van een uitstekend ge halte. Zowel technisch als artistiek stond deze wedstrijd op een hoog peil. De bijgaande foto is vervaardigd door de heer G. Offerhaus te Haar lem. Hij won er de eerste prijs mee in de fotowedstrijd „Thom" De ju ry bekroonde deze foto om de bij zonder sterk grafische vormgeving. De heer Offerhaus wist de essentie van hot. „Witte Stadje" bijzonder raak tc treffen. kende eveneens de kwaliteiten van de heer De Koning op bestuurlijk gebied en bracht er zijn lof over uit, in deze vergadering, evenals de heer A. L. S. Lockefeer. die herinnerde aan de begindagen van Zevibel, toen het bestuur bestond uit burgemees ters en secretarissen van gemeenten. Mensen als „Dingeman" waren toen bestuurders uit de praktijk, die voorlichting moesten en konden ge ven aan hun bestuurders. De heer De Koning, zijn ontroering meester, dankte bewogen voor de gcede woorden en de waardering aan zijn adres gericht. Bij de daarna vol gende bestuursverkiezing werd )de heer W .van den Berge (Bru 17) ge kozen in de vakature ontstaan door het bedanken van de heer Joh. Ju- melct-Otte (Bru 42). De heer W. Okkerse (Bru 68) werd bij acclamatie als penningmeester herbenoemd. Bij de stemming voor de functie van voorzatter werden eerst de mees te stemmen uitgebracht op de heer H. Schot, thans secretaris, maar deze meende bij voorbaat al te moeten bedanken De meerderheid van de vergade ring koos toen burgemeester C. H. van de Linde als voorzitter. Deze meende zijn benoeming in beraad te moeten houden. De rekening van de penningmees ter de heer W. Okkerse sloot met een batig saldo. „Flitsen" uit het buitenland GUAM. De aftredende Amerikaan se ambassadeur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, is vandaag benoemd tot ï-eizend ambassadeur, aldus is in Guam bekendgemaakt MOSKOU. De 66-jarige Russische filmregisseur Ivan Pyriev, is begon nen met de verfilming van Dosto- jefski's beroemde roman „De ge broeders Karamazov." ANTWERPEN. Niet minder dan 95 slagers uit de Antwerpse agglo meratie moesten voor de rechter ver schijnen, omdat ze teveel natrium- sulfiet in hun gehakt en „filet Ame- ricain" hadden gedaan om het een frisse rode kleur te geven. Zij kregen geldboetes variërend van 35 tot 750 gulden. LONDEN. Prinses Margaret en lord Snowdon zijn maandag in Londen teruggekeerd van een va kantie van tien dagen op de Baha- ma-eilanden. PEKING. Volgens een in Peking ontvangen nummer van het in Ti bet verschijnende orgaan van de Chinese communistische partij wordt het gehele bestuur van het autono- me gebied Tibet onder toezicht ge steld van het Chinese leger. NIEUW DELHI. De Indische mi nister van buitenlandse zaken Mo hammed Chagla, heeft vandaag ver klaard, dat. de Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.) geen enkele rol ge speeld heeft bij de parlementsver kiezingen van vorige maand in In dia. DONG HA. Tegen de 400 boeren zijn vrijdag Ha binnengestrompeld met de klacht dat een. bataljon Noordvietnamese militairen hun dorp had bezet. NEW ORLEANS. Op de derde dag van het gerechtelijk vooronderzoek naar het vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy heeft getuige Perry R. Russo ver klaard driemaal gehypnotiseerd te zijn op het bureau van de officier van justitie, Jim Garrison. BONN Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft de verwachting uitgesproken dat de rechts-radicale N.P.D. „aan voortdu ring van de interne machtsstrijd ten onder zal gaan, wanneer ze al niet eerder door een uitspraak van het hof voor de bescherming van de grondwet van het politieke toneel wordt verwijderd." DJAKARTA. Het Britse marine vaartuig Dampier, dat bezig is met oceaanonderzoek 'in de internationa le wateren ter hoogte van zuidoost- Sumatra, zal volgende maand een bezoek brengen aan Indonesië. Het zal van 10 tot 12 april brandstof in nemen in Tandjong Priok. DAKAR. In Dakar heeft een spe ciale rechtbank een doodvonnis uit gesproken over Abdoe Faye, die vo rige maand de voorzitter van de par-' lementaire fractie van de Senegale se regeringspartij, Demba Diop, had doodgestoken. VENETIE. Venetië gaat proberen geld bijeen te brengen voor de aan leg van een dubbele bescherming tegen het water van de Adriatische zee waarin de stad geleidelijk dreigt te verzinken. MOSKOU. Dc Sowjet-Unie heeft zaterdag twee diplomaten van de Chinese ambassade in Moskou tot ongewenst persoon verklaard. PEKING. Peking wordt op het ogenblik overstroomd met muurkan ten die het voor premier Tsjoe en- Lai opnemen, zo meldt het Bulgaar se pei-sbureau BTA. VOTAW, TEXAS. In de Ameri kaanse plaats Votaw is men er za terdag in geslaagd een meisje van twee jaar uit een 8V2 m. diepe put te redden. SAIGON. Behalve de reeds gemel de gevallen van pest die in Zuid- vietnam zijn geregistreerd bij Cap Saint-Jacques, Cam Ranh en Nha Trang, doen zich nu gevallen voor van een nog niet nader geïdentifi ceerde ziekte waaraan in de wijk Hocng Pmoo in Saigon roods oen viertal mensen overleden is. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 22 MAART. NEDl: „Moiia'* opent het NTS- proyramnia en ze zit weer in c/rote moeilijkheden. Openbaar Kunstbe zit" brengt kunst uit het Chinese verleden. Daarna voor de jeugd de Duitse aflevering van Friends around the world", Dans is het zoon tje van een boer in Beieren en laat zien hoe het werken daar gaat. Na het journaal tien minuten met de ARP en vervolgens een aflevering van Inburgerenwaarin Han Lam mer s en Hedda van Gennep zullen proberen de slechte naam weg te ne men, die de ambtenaar in ons land heeft. „De ambtenaar en zijn werk" is de titel van deze aflevering. De hoofdfilm is „Rencontres'' van de Franse regisseur Philippe Agostini. In de hoofdrollen sterren als Michèle Morgan en Pierr? Brasseur. Een spannende thriller over een niet ge pleegde moord. De hoofdfiguur is een pianist, die door een ongeluk zo danig gewond is geraakt, dat hij niet meer piano kan spelen. Hij voelt zich diep ongelukkig en probeert zijr zijn vrouio en alle anderen ondet druk te zetten (en bovendien een aardige verzekeringspenning tq in nen) door een verdwijning te en sceneren. NED. 11: Sherlock Holmes is weer op pad voor de NCRV. „De Kroon" heet het verfilmde verhaal van Co- nan Doyle. Het gaat om een kostbare kroon, die in bewaring is ggeven bij een bank. Twintig minuten vervol gens met Bruin Noordam met zijn „Attentie voor Sport". De kunst krijgt aandacht in „Kunstzinnigheden", het programma van Joes Odufrê, dat gewijd is aan het toneeljubileum van Hans Tiemeyer. 20 minuten brengt de NCRV ons vervolgens nog naar de Waag Taverne in Haarlem, waar Coby Schreijer een programmaatje van volksmuziek precenteert. Na het laatste nieuws nog een herhaling van de Teleac-eursus over de detaillist als ondernemer. Onderwerp: De klant en de winkel. ADVERTENTIE P(i([ Naaimachinehuis W. Rikken N.V., Kortemee- straat 17, Bergen op Zoom, tel. (01640) 58 78. ADVERTENTIE DONDERDAG 23 MAART. NED. 1: Tussen zeven en acht utir de gewone donderdagse reeks, d.w.z. het jeugdjournaal, „Van gewest tot gewest", Sport Midweeks en de re clame. Na het gewone journaal direct al de hoofdschotel van de KRO- avond. Het is het Tsjechische tele visiespel „Een slot'» van de schrijver Ivan Klima. De hoofdrol van Josef Kan wordt vertolkt door Gerd Bal- tus. Het is een merkwaardig gezel schap waarin de jonge Kan terecht komt. Een besloten gezelschap van louter intellectuelen, behorende tot de bovenlaag van de samenleving. Kan voelt zich aanvankelijk intens gelukkig, dat h\j tot hen mag beho ren, maar het duurt niet lang, of hij kijkt dwars door hun schijnwereldje heen. Tot slot van de avond kijken we nog naar „Brandpunt". NED. II: De AVRO wijdt Sport- panorama" aan de wedstrijd van Cassius Clay tegen Zorra Foley, een opname van de match van woensdag. In „Wij willen wel eens weten" wordt vanavond gediscussieerd on der leiding van leraar dr. J. P. A. van Alphen over de Vlaamse kwes tie, een zaak, waarvan de jeugd door gaans niet al te veel weet. Het laat ste onderdeel van het AVRO-pro- gramma is een NBC documentaire onder de titel „Hij is opgestaan". Aan de hand van schilderijen maakten de Amerikanen een film over de laatste levensdagen van Christus. Daarna het laatste nieuws en de RKK uitzending „Verklaar U nader waarin de hoofdproblemen van het christelijk geloof worden belicht. WOENSDAG 22 MAART. NED. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal18.55 Ster 19.00 Mona; 19.25 Openbaar kunst bezit; 19.40 Mijn vrienden in de we reld; 19.51 Socutera; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Politieke partijen; 20.30 Inburgeren; 21.00 Ont moetingen; 22.35 Journaal. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Sherlock Holmes; 20.55 Atten tie voor sport21.15 Kunstzinnighe den; 21.45 Dagsluiting; 21.50 Een avond in de Waag22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Telèac. DONDERDAG 23 MAART. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Jour naal; 18.55 Ster: 19.00 De verrekij ker; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een slot21.55 Brandpunt; 22.45 Jour naal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Casius Clay-Zorra Folley; 21.00 Wij willen wel eens weten21.40 Hij is opgestaan; 22.10 Ster; 22.15 Jour naal; 22.30 Verklaar u nader. DJAKARTA. Het Indonesische staatsembieem zal nu de plaats in nemen van het portret van Soekar- no in alle openbare en officiële ge bouwen, aldus is in Djakarta ver nomen. BONN. President Johnson heeft de Westduitse bondskanselier, Ki- singer, uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Kiesinger heeft vrij dag in een televisiegesprek gezegd dat Johnson in zijn brief aan hem geen bepaald tijdstip heeft genoemd. „Op zicht hielp ook al niet AMSTERDAM, 19-3. De preven tieve maatregel, die een supermarkt (Albert He\jn) in Amsterdam-Osdorp had genomen om eventuele inbrekers te beletten de brandkast waarin het winkelgeld wordt bewaard, te kra ken, is niet afdoende gebleken. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn totnogtoe onbekende inbre kers erin geslaagd het slot uit de brandkast te branden en er met een bedrag van 15.000 gulden vandoor te gaan. Met opzet had de supermarkt de brandkast zo in de muur ingebouwd, dat deze van buitenaf door een raam goed zichtbaar was. Men was ervan overtuigd, dat potentiële inbrekers hierdoor van hun daad zouden wor den weerhouden, omdat ze door ieder gezien konden worden. De dieven zijn echter via een win kelraam naar binnen gekomen en hebben vermoedelijk het raam afge dekt tijdens hun werkzaamheden. De buit van 15.000 gulden was dc in houd van de kassaladen na de drukke verkopen van afgelopen zaterdag. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 20-3. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 401 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1225 tot f 1650; werkpaarden f 1200 tot f 1600; oude paarden f 900 tot f 1500; 3-jarige paarden f 800 tot f 1175; 2-jarige paarden f 700 tot f 900; veulens f 300 tot f 650; hitten f 725 tot f 900. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,00 tot f 3,40; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,40 tot f 4,00. De handel was redelijk Bezorgde vader TURIJN, 20-3. Omdat hij bang was dat zijn 18-jarige Nata- lina er net als haar broer en zus vandoor zou gaan, heeft de 44-jarige Vasapolio te Turijn haar in een kliniek voor gees teszieken laten opsluiten. Dok- tersonderzoek wees uit dat zij volkomen normaal is. „Ik deed het voor haar eigen bestwil, om haar een afschuwelijk lot te besparen", zei hij. De poli tie deelde mee dat Vasapolio zich bezorgd maakte om een 16-jarige dochter die drie we ken geleden naar Genua was gegaan, waar zij als dienster werkt, terwijl vorige maand zijn zoon ook het huis had ver laten en nu vermoedelijk in Denemarken is. Natalina is weer thuis, voor hoe lang is niet meegedeeld. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Misschien was Wiechert al lang vergeten, wat hij schertsenderwijs aan zijn broer had gevraagd. In ieder geval was hij stom verbaasd, toen ze hem daaraan herinnerde. „Dank je wel, hoor, voor deze belediging. Als jij mij niet vertrouwd, gedurende je reizen; waarom ben je dan met me' naar het gemeentehuis gegaan? Nou? Sta niet zo stupide te kijken. Geef daar dan eerst eens een ver klaring voor." „Wat heb ik daarmee miszegd? Ik bedoel, het alleen maar voor jouw bestwil. Je bent immers een vrouw alleen, als ik weg ben?'' „Oké, oké. Overmorgen breng ik je naar de boot. Ik zal de kapitein te spreken vragen en hem verzoe ken tijdens het oponthoud in de ver schillende havens een oogje op jou te houden. En reken er op, dat ik het doe!" „Als je het toch werkelijk in je hoofd zou halen.begon hij di-ei- gend. Ze zag zijn blik opeens veran deren. Er kwam iets onheilspellends in, maar toch ben ik niet bang voor hem, wist ze. „O, dus dat vind je gek.' Maar je vindt het niet gek, als jij eenzelfde verzoek aan je broer doet Nogal een lekkere jongen...." Hij dacht na. Larigzaam zag ze dc wrevel op zijn gezicht wegtrekken. In dc plaats daarvoor kwam een lach. Hij deed een paar passen in haar richting, de armen uitgebreid, doch ze week terug, hoofdschuddend. „Nee, mijn waarde echtgenoot, ik ben niet minder dan jij. In ons hu welijk zijn we in deze moderne tijd gelukkig gelijkwaardige partners. Weet je. wat in werkelijkheid dat gezegde van je: houd jij tijdens mijn afwezigheid maar een oogje in het zeil in do stad, inhoudt? Nee? Dan zal ik het jc aan je versland bron- gen. Dit: Houd mijn vrouw in de gaten, zolang ik vaar, zodat ze geen slippertjes maakt met andere kerels! Zijn gezicht betrok weer: „Ben je nu helemaal Ze knikte heftig. „Ja! Zo vat dat broertje van jou het op. Want zo denkt hij. En zo zullen de meeste mannen wel denken. Daarom zeg ik nog eens: bedankt voor deze klap in m'n gezicht. Negentien dagen ge trouwd en nu vertrouwt hij zijn vrouw al niet eens meer. Wat moet ik hier voor commentaar op geven? Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten?" Wiechert Lakeman dacht een poos je na. Tenslotte knikte hij, zonder zijn vrouw aan te kijken." Je hebt gelijk," gaf hij toe. „Dit was een stommiteit. Ik bedoelde dit: Als ik er ben, zorg ik natuurlijk voor je. Er zijn dingen, die een vrouw niet kan doen. Er kan iets kapot raken, een deurslot, b v. Je gootsteen kan verstopt raken. Er kan een ruit bre ken. Noem maar op. Ik bedoelde dit: dan kan hij, in mijn plaats, die kar weitjes verrichten." „Daar heb ik Bram niet voor no dig. Er zijn ook nog timmerlieden en schilders. Overigens, mijn handen staan nergens verkeerd voor, hoor." Wiechert schudde nog eens zijn hoofd. „Dat was stom van me, Map, ik geef het eerlijk toe. Ben je nu boos op me?" Ze zag zijn smekende blik en alle wrevel zakte op slag bij haar weg. Ze liep op hem toe en sloeg haar armen om zijn hals. „Soms ben je een kwajongen. Ik dacht, dat jij als zeeman, wel meer ervaring met vrouwen zou hebben. Ik heb na je vertrek geen oppas nodig, Wiechert Lakeman. Ik geef je de heilige ver zekering, dal je op je vrouw kun! bouwen. Dat moet voor jou iets van zelfsprekends zijn Niet eens iets om ook maar één ogenblik over te re deneren. Dit is voor ons beiden een axioma, een onloochenbare grond stelling. Jij hebt gestudeerd, dus jij zult bliksems goed weten, wat ik hiermee bedoel." Hij knikte en keek haar in het gezicht „Je hebt gelijk, Map, wil je het je domme, n ietnaden kende man vergeven?" Ze kuste hem innig. „Natuurlijk, lieverd. Dit misverstand bestaat al niet meer. Waarom zouden we? La ten we alleen genieten van de uren, die we nog samen kunnen zijn Die avond, in bed. vroeg hij op eens: „Vertrouw je mij ook, Map?" „Natuurlijk, jongen. Geen moment komt er een andere gedachte in mij op. Ik vertrouw mijn man onvoor waardelijk en in ieder opzicht. Jc bent van mij, van mij alleen, zoals ik van jou alleen ben." Dit alles schoot haar in dc ge dachten, terwijl ze het vaatwerk af waste, dat ze had gebruikt bij haar middagmaal. Al die tijd had Bram Lakeman haar zwijgend aangeke ken. Toen ze al die tijd bleef zwijgen, zei hij: „Wij zouden best eens samen uit kunnen gaan. Ik weet zeker, dat Wieg daar geen bezwaar tegen zou hebben." „Of mijn man daartegen al of niet bezwaar heeft, is mijn zaak en niet de jouwe, Het voornaamste is, dat ik wel be zwaar heb, dus zet. zoiets maar ge rust uit je hoofd. Ik ga niet met iemand uit. met jouw niet en met andere niet. Als ik uit ga, doe ik dat alleen. Ik heb je al gezegd, dat ik uitstekend «in staat ben om op me zelf te passen." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 11