DE ZIERIKZEESCHE COURANT Helikopterpiloot redt bemanning van sleepboot „Vikingbank" President Johnson confereert op Guam KAMERBREED „DE MAGNEET" Jongensspel eist een dode Vonnis in China MORRIS Het onderzoek naar de Kennedy-moord Middengroepen worden te zwaar belast Rotterdamse metro open op 23 febr. '68 „Eten voor India" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 inuurt 1967 123ste jaargang Nr. 19763 WAARIN OPGENOMfcN «EDAKHE EN AOMINISTRATIE: lannewekkan 11, Zierikzee, postbus I, lei. 01110-225^, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Veeie, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenmen 6 Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering Aller Belang- Ouwerkerk Huzarenstukje voor „De Hoek' ROTTERDAM, 19-3. Helikopter piloot N. van Dam (38), luitenant-ter zee eerste klasse, heeft zaterdagnacht een spectaculaire reddingsactie uit gevoerd door zes keer boven een door de golven geteisterde sleepboot „Vikingbank" voor Hoek van Hol land af te dalen om de negen leden van de bemanning van boord te ba len. De sleepboot was op de zuider- pier gelopen b(j een poging het za terdagnamiddag het op die pier ge strande Griekse schip „Alkyone" (9.143 brt.) los te trekken. De red dingboot „Koningin Juliana" kon de door de zware golven gebeukte „Vi kingbank" niet bereiken. De boot zou ongetwijfeld zelf tegen de pier zijn geslagen Om kwart voor tien zaterdagavond ging het mis met de „Vikingbank". Het schip zond een S.O.S. uit, dat alom langs de kust werd gehoord. De reddingboot en twee schepen van het loodswezen voeren uit; verwarring heerste er in het radioverkeer: „De bemanning is niet meer aan boord"; „Er zijn mehsen op de dam gezien". Niemand wist te vertellen wat er pre cies aan de hand was. De Rotter damse politie deelde mee dat het schip zinkende was. Eindelijk, om twintig over elf meer klaarheid: De „Schouwenbank", een andere sleper van L. Smit Co., berichtte dat de bemanning nog aan boord was. Kort daarop kwam de marineluchtvaart dienst met de mededeling dat een Aandacht voor pacificatieprogram GUAM, 20-3. President Johnson is maandaochtend vroeg met zijn voornaamste medewerkers, onder wie de minister van buitenlandse za ken en defensie, Dean Rusk en Ro bert McNamara, op Guam, het groot ste eiland van de Marianen in de Grote Oceaan, aangekomen. Een half uur later landde ook het vliegtuig met het Zuidvietnamese staatshoofd Ngoeycn Van Thieu en premier Ngoc- yen Cao Ky. Verscheidene honderden mensen waren naar het vliegveld gekomen om bij aankomst van de Amerikaan se president tegenwoordig te zijn- Deze verklaarde in een korte toe spraak dat men verscheidene diplo matieke initiatieven de revue zal la- ADVERTENTIE ten passeren en zal nagaan welke kansen er zijn om vrede dn Vietnam te brengen door middel van een eer volle regeling. Hij zou verder met zijn Vietnamese en Amerikaanse ge sprekspartners praten over de mili taire aspecten van het Vietnamese probleem. Aan de besprekingen, die twee da gen zullen duren, nemen ook deel de aftredende Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, en zijn opvolger Ellsworth Bunker, alsmede de opperbevelheb ber in Vietnam, generaal William Westmoreland. Ambtenaren in Washington hebben eerder gezegd dat waarschijnlijk meer aandacht zal worden geschon ken aan het paciticatieprogram in Vietnam dan aan nieuwe militaire maatregelen. De Amerikaanse presi dent zal naar verwachting wijzen op het belang van de „andere oorlog": het tot stand brengen van politieke, economische en sociale stabiliteit en het herstel van het normale leven in de gebieden waar de Vietcong nog de scepter zwaait. Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 „Wat doe je daar aan hé?" UTRECHT, 18-3. „Ja, ik miste ze wel, maar ja, wat doe je daar eigen lijk aan, hé?", aldus reageerde een Utrechtse vader, nadat de politie hem was komen vertellen dat zij om streeks half twee in de Voorstraat drie van zijn kinderen (7. 9 en 11 jaar) zwervend had aangetroffen. De kinderen werden meegenomen naar het politiebureau. De vader vond het maar vreemd dat hij met de politie mee moest naar het politiebureau om de kinderen af te halen. De afdeling sociale zaken van de Utrechtse politie stelt nu een onder zoek in. Jongen gestikt in batlcel HEERLEN, 19-3. De 16-jarige J. L. uit Eys is zaterdagmiddag tijdens het douchen in een badcel door verstik king om het leven gekomen. Door een defect aan de gasmeter waar door een kleine gasvlam ontsnapte, raakte de in de douchecel aanwezi ge zuurstof uitgeput, zodat de jon geman het bewustzijn verloor. L. werd direct naar het Heerlens zie kenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. HONGKONG, 18-3. Het in Hong kong verschijnende blad „The Star zegt uit „eigen bron in China" te hebben vernomen, dat Tsjen Hisao- Loe, zoon van China's minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji en lid van de Rode Garde, ter dood is ver oordeeld. doch dat het doodvonnis later is gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf. Tsjen Hisao-Loe zou verantwoor delijk zijn geweest voor de dood van een niet met name genoemde hoge communistische functionaris, die op wrede manier was mishandeld door Rode Gardisten. Op last van Mao Tse-Toeng zelf was het proces tegen Tsjen Hisao- Loe achter gesloten deuren gevoerd. Op aandringen van premier Tsjou En-Lai zou het doodvonnis gewijzigd zijn in levenslang. helikopter van de vliegbasis Valken burg was opgetegen om het reddings werk aan te pakken. Spectaculair karwei Om 11.25 uur zag iedereen in Hoek van Holland het rode knipperlicht van de „Augusta Bell"-helikopter. Het spectaculaire khrwei van luite- nant-ter-zee Van Dam was begon nen. Even zocht de piloot met zijn schijnwerper de omgeving af en om half twaalf haalde hjj de eerste man van boord. De „Koningin Juliana" had de „Vi kingbank" in een felle schijnwerper gezet. Het duurde wel even voordat de piloot zijn man aan land kon zet ten. In het radioverkeer werd over leg gepleegd over een geschikt ter rein. De piloot zelf wist de Noorder- pier te verkennen en wilde daar naar beneden komen. „Niet mogelijk", zei den de mannen van de seinpost, van L. Smit Co., van Dirkzwager. De keuze viel op het marine-etabilsse- ment in de Hoek. Om tien voor 12.00 zette Van Dam zijn helicopter daar feilloos aan de grond. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland FIJNAART, 18-3. De 16-jarige L. Hazen uit Fijnaart is vrijdagavond op de spoorbrug over de Mark bij Zevenbergen door de trein Amster- dam-Roosendaal gegrepen en op slag gedood. Twee vriendjes konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De drie jongens maakten deel uit van een jongerengroep uit Fijnaart, die met een auto naar de buurt van Zevenbergen was vervoerd. De jon gens kregen de opdracht te voet de snelste weg naar huis te vinden. De drie knapen kozen de Markbrug. Lo pend over deze brug is bij daglicht reeds een gevaarlijke bezigheid, om dat het enige looppad de beplating tussen de rails is. Naast de sporen is vrijwel geen ruimte. NEW ORLEANS, 18-3. In het ge rechtelijk vooronderzoek naar het vermeend komplot tegen president Kennedy, heeft opnieuw een getuige verband gelegd tussen de zakenman Clay Shaw en Lee Harvey Orwald, volgens de commissie-Warren de enige moordenaar van president Kennedy. De getuige, de 29-jarige aan nar cotica verslaafde Vernon Bundy, ver klaarde in de zomer van 1963 Shaw en Oswald samen te hebben gezien bij het meer van Pontchartrain bij New Orleans. Bundy bevindt zich sinds 4 maart in hechtenis, op beschuldiging van gebruik van verdovende middelen. Von Schuschnigg weer terug in Oostenrijk WENEN, 18-3. De laatste Oosten rijkse kanselier voor de „Anschluss" bij nazi-Duitsland, de nu 69-jarige Kurt Von Schuschnigg, is na jaren lange ballingschap in zijn land terug gekeerd, zo werd vrijdag in Wenen bekend. Door herhaalde onderhandelingen met Adolf Hitler had Schuschnigg vóór 1938 geprobeerd zijn land de zelfstandigheid te laten behouden. Na het binnentrekken der Duitse troepen in maart 1938 werd hij direct gearresteerd en tot het einde van de oorlog in een concentratiekamp ge vangen gehouden. Na zijn bevrijding vestigde hij zich eerst in Italië en vandaar ging hij naar Amerika, waar hij tot voor kort hoogleraar was aan de universiteit van St. Louis. ROTTERDAM, 18-3. De Rotter damse metro zal volgend jaar, vrij dag 23 februari officieel worden ge opend. De Rotterdamse Elektrische Tramwegmaatschappij (R.E.T.) heeft voor dit evenement speciaal een vrij dag gekozen, omdat het Rotterdamse publiek dan in het daaropvolgende weekeinde uitgebreid de gelegenheid krijgt voor de eerste keer van de metro gebruik te maken. De open stelling voor het publiek is overigens pas op zaterdag 24.februari. „Het Vrije Volk" los van P.v.d.A.? AMSTERDAM, 18-3. „Het bestuur van de Partij van de Arbeid gaat zich beraden over de positie van „Het Vrije Volk" als orgaan van die par tij. Het ligt in de bedoeling voorstel len uit te werken om de formele band tussen „Het Vrije Volk" en de Partij van de Arbeid te verbreken", zo wordt medegedeeld in een bericht op de voorpagina van „Het Vrije Volk" van vrijdagavond. „Die voorstellen zullen in de vorm van een wijziging van de statuten worden ingediend bij het congres van de P.v.d.A., dat in november wordt gehouden. Twee knaapjes verdronken BIRDAARD, 19-3. In Birdaard, ongeveer 10 km noordoostelijk van Leeuwarden, zijn zaterdagmiddag, zonder dat iemand het bemerkte, de 10-jarige Jisk Pruiksma uit Wans- werd aan de Streek en de 9-jarige Willem Elgersma uit Birdaard, die samen op een fietsje zaten, in het water van de Dokkumer Ee gereden en verdronken. De kinderen werden pas 's avonds vermist toen ze niet thuiskwamen voor het eten. Nadat aanvankelijk naar de jongens was gezocht ging men tegen half negen in de Dokku mer Ee dreggen. Ruim een uur latei- werden de lijkjes gevonden. De li chaampjes lagen vlakbij het fietsje. Bejaard echtpaar lil huis overvallen UTRECHT, 18-3. Twee o::bekend gebleven mannen hebben de 70-jari- ge Utrechtse aannemer H. van der Zande en zijn 71-jarige vrouw in hun woning aan het Kouwerplantsoen met een boksbeugel neergeslagen. Omtrent het motief tast de politie in het duister. Voorzover bekend is wordt niets uit de woning vermist. Tegen acht uur werd bij de aanne mer gebeld. Hij deed, open en werd meteen met een boksbeugel neerge slagen door een van de twee binnen stormende mannen. De ander liep naar de huiskamer en sloeg de vrouw neer. Daarna renden zij naar boven en doorzochten het kantoor en de slaapkamer en vertrokken daarna ijlings. UTRECHT, 18-3. De belastinghef fing en de premietarieven voor de sociale verzekering zyn op het punt van de solidariteit niet goed op el kaar afgestemd. Daardoor is de hele lastenverdeling onrechtvaardig, met name de middengroepen moeten het gelag betalen. Het wordt hoog tijd dat er met spoed naar een oplossing wordt gezocht. Dit zei de heer L. de Graaf, advi seur van het Christelijk Nationaal Vakverbond op het gebied van de sociale verzekering, zaterdagmiddag in Utrecht op een vergadering van de landelijke beambtengroep van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid en de Elektronische In dustrie. Volgens hem heeft het systeem van premieheffing door de werking van de premiegrenzen tot gevolg dat van de middengroepen naar verhou ding een te grote solidariteitsbijdrage wordt gevergd. Deze onbillijkheid wordt nog vergroot door de gevolgen van het feit, dat de fiscale aftrek baarheid van deze premies het meest in het voordeel werkt van de groe- Chauffeur reed door na ongeval DEN HAAG, 18-3. De 42-jarige in Den Haag woonachtige mevr. S. M A. Walach-Turlings is om het leven gekomen bij een auto-ongeval op de Laan van Meerdervoort. Zij reed als passagiere mee in een auto die bij een inhaalpoging - vermoedelijk met hoge snelheid - begon te slingeren en vervolgens de trottoirband en een wachthuisje van -de stadsbus raakte. De wagen kantelde en kwam vervol gens weer op zijn wielen terecht. Hierbij werd het slachtoffer uit de auto geslingerd. Zij overleed ter plaatse. De bestuurder, de 26-jarige M. D. C., eveneens uit Den Haag, maakte zich onmiddellijk na het ongeval uit de voeten. Hij werd door de Haagse politie aangehouden. Arrestaties in Haagse aanrandingszaak DEN HAAG, 18-3. Met de aanhou ding van een 18-jarige rijwielmon teur en een 17-jarige bijrijder, bei den uit Den Haag, heeft de Haagse politie thans in totaal zes arrestan ten ingesloten, verdacht van de aan randing die in een portiek in de Heemstraat te Den Haag werd ge pleegd op een 15-jarig meisje. De politie liet het viertal dat zij nog dezelfde dag insloot, weer op vrije voeten, omdat zij onschuldig bleken aan het vergrijp, maar nog dezelfde avond kon een ander vier tal worden gearresteerd. Het zijn een 15-jarige leerling-drukker, een 16-jarige loodgieter, een 15-jarige bakkerij-bediende en de 18-jarige varensgezel J. van K. die als hoofd dader wordt beschouwd. De oorzaak van het feit dat de po litie eerst, het ander viertal voor dc daders aanzag ligt in het feit dat de thans aangehouden varensgezel sterk lijkt op zijn broer, die als dader door het meisje werd aangewezen. In dc groep jongelui die dinsdag werd ge arresteerd. Vijf van de zes jongens hebben inmiddels bekend. Vier van hen waren al eens eerder met de po litie in aanraking geweest. Het meis je was hen onbekend. Naar de poli tie meedeelde was dc toestand van het meisje nog „meelijwekkend". Zij is nog immer overstuur van het ge beurde. pen met de hogere en hoogste inko mens, aldus de heer De Graaf. Hij heeft de indruk dat de belastingdruk voor de middengroepen vrij snel toe neemt. Deze toch al zware druk wordt nog vergroot door het feit, dat juist de middengroepen een verhoudingsge wijs te grote bijdrage moeten leve ren aan de sociale verzekering. Uit gedrukt in een percentage van hun inkomen betalen zij meer dan de groepen met hogere inkomens. a De Amerikaanse minister van fi nanciën, Henry H. Fowler, heeft bij de leidende persoonlijkheden in de wereld aangedrongen op snelle maat regelen om de economische groei en de welvaart te verzekeren. Fatale frontale botsing MAASBRACHT, 19-3. - Zondag avond omstreeks zes uur heeft zich op rijksweg 72 onder Maasbracht, een frontale botsing voorgedaan tus sen twee personenauto's, waarbij één persoon het leven verloor en tien an dere gewond raakten. Het ongeluk ontstond doordat één van de auto's door een rukwind op de linker weghelft terechtkwam. De verongelukte is de 20-jarige J. p. Munnix uit Roermond. De gewonden zijn overgebracht naar het zieken huis St. Laurentius te Roermond. DEN HAAG, 18-3. Sinds vorige week vrijdag, toen f 320.000,bin nen was gekomen, is het aantal gif ten op giro 100 200 van „Eten voor India", als reactie op de Brandpunt uitzending van 3 maart, opgelopen tot f 450.000,—. Zoals reeds bekendgemaakt is heeft de stichting „Eten voor India", voor uitlopend op giften van de Neder landse bevolking, reeds voor een mil joen gulden voedsel aangekocht. On derweg zijn reeds 800 ton rijst en 110 ton andere voedingsmiddelen. Een kunstpatiënt AZUSA, 18-3. In een labora torium te Azusa hebben ge leerden van CaUfornische uni versiteiten een robot gecon strueerd, de „Sim 1", die ge bruikt zal worden bij de op leiding van medische studen ten. De kunstmens, die 1,8S meter lang is en 88 kg. weegt, kan o.a. ademhalen, met zijn ogen knipperen, zijn mond met tanden en kiezen openen, de tong en stembanden bewe gen en is precies zoals een mens gevoelig voor medicijnen De pop zal o.a. worden ge bruikt om het zetten van breuken en het toedienen van een narcose te leren. Het ap paraat kost met de bijbeho rende computer bijna 100.000 gulden. Men is van plan nog gecompliceerdere robots te bouwen, die ook kunnen' lopen en spreken. Men hoopt de me dische studie met behulp van dergelijke kunstpatiënten van acht tot zes jaar te vermin deren. In Essen wordt momenteel een ten toonstelling gehouden welke een omvangrijk overzicht geeft van 2000 jaar Nepalese kunst. Uit de tijd van 300 tot 1850 na Chr. wordt een hon derdtal kunstwerken getoond: beel den van steen, brons en hout, attri buten voor erediensten, wandtapij ten en handschriften. Behalve hel feit dat de kunstschatten de bezoe kers een beter inzicht verschaffen van de Nepalese kunst, dienen deze ook voor wetenschappelijk onderzoek want de cultuurgeschiedenis van Nepal is nog geenszins als geheel ontsloten te beschouwen. Dit nummer bestaal uit pagina's Er zijn mensen die niets ter S wereld lief hebben dan hun O K antipathiën. rij zaclil Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen: matige tot krach tige, later mogelijk harde zuidweste lijke wind; vrij zacht. 21 maart. Zon op 6.42, onder 18.54. Maan op 12.11, onder 5.05. Volle maan: 26 maart te 4.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 maart 10.23 v.m. 23.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 maart 10.20 v.m. 23.16 n.m. Doodtij: 21 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied trok van ochtend langzaam van het zeegebied ten zuiden van Ierland naar de Golf van Biscaye. Langs de noordflank van dit druksysteem bewegen enke le storingen in noordoostelijke rich ting. Een depressie bij IJsland ver plaatst zich naar Noorwegen, het bijbehorend warmtefront passeert ons land gedurende de nacht. Een in betekenis toenemende depressie be vond zich vanmorgen ten oosten van New Foundland, en koerst snel naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Tengevolge van deze ont wikkelingen blijft het zwaar bewolkt weer. terwijl het koufront van laatst genoemde depressie ons morgen in de loop van de dag wat regen kan brengen De wind krimpt hierbij naar richtingen tussen west en zuid west, en neemt toe tot krachtig, en later aan de kust tot hard. PARAMARIBO. In politieke krin gen wordt verwacht dat gouverneur De Vries de demissionaire minister president Pengel zal opdragen een nieuwe regering te vormen. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1