Termieten vernietigen huizen en vreten alles op B. en \v. Westerschouwen hebben financieringsplan voor Zuidweg Geen tekort aan huisartsen STREEKNIEUWS Koningin brengt dagelijks liefst 30.000 eieren voort Verdelginsmiddel nu gevonden? Westhoek krijgt wellicht toeristenbelasting WESTEN SCHOUWEN, 16-X H. en w. hebben al geruime tijd met G.S. inder handt* ld over de financiering van de Zuidweg want het college heeft zich van het begin der plan nen af op het standpunt gesteld dat de aanleg noodzakelijk is doch dat de gemeente niet alle kosten moet be talen. Een financieel schema zegt de raad nu dat de aanleg vanaf de Se- rooskerkseweg tot aan de Hogeweg, 3934 meter, rond de twee miljoen gulden gaat kosten. Het Rijk zal hiervan 25u/o in de kosten bij gaan dragen waarvoor reeds toezegging is ontvangen. Dit bedrag wordt dan f 500.000,- waar door nog anderhalf miljoen over blijft. Aan de Prov. Staten zal G.S. voorstellen om 75°/o van de kosten, na aftrek der rijksbijdrage, voor haar rekening te blijven, hetgeen een be drag vergt van f 1.125.000,-. Voor de gemeente blijft dan nog een bedrag open, groot f 375.000,-. In de onder handelingen is overeengekomen dat het een provinciale weg zal worden. Het college heeft er op aan ge drongen om het tweede gedeelte van deze wog, lopende dus over de be- Arrestatie in zaak aanslag Van Heutz-monnment AMSTERDAM, 17-3. Met de arres- tatie van de 21-jarige kunstschilder en provo R. S. hoopt de Amsterdam se politie de in de nacht van 10 maart gepleegde bomaanslag op het Van Heutzmonument in Amsterdam- Zuid te hebben opgehelderd. S. werd in de provo-kelder op de Korte Prinsengracht aangehouden en ingesloten op het bureau Over toom. Hem wordt overtreding van de vuurwapenwet en het veroorza ken van een ontploffing, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten is, ten late gelegd. Bij de aanslag werd in hoofdzaak schade toegebracht aan een van de naast de vrouwenfiguur staande granieten leeuwen van het gedenkteken. Voorts werd in de kelder aange houden de 34-jarige W K. Hij wordt verdacht van openlijke geweldple ging tegen een agent tijdens de stille omgang in het afgelopen weekeinde. staande Hogeweg naar de duinstrook spoedig bestedingsgereed te maken. G.S. zegde dit toe. Dit werk zal de gemeente financiëel hoogstwaar schijnlijk niet treffen. Wel zal de ge meente moeten betalen in het derde gedeelte n.1. dat van Toledo's pad tct de nieuwe aan te leggen duin- overgang. Daar de provincie deze nieuwe weg in onderhoud gaat :i«?anen moet de gemeente er op rekenen dat de Ho geweg vanaf Burgh tot aan de Zuid weg door haar in onderhoud opge nomen meet worden. Tct s!ct heeft b. en w. goede hoop dat binnen afzienbare tijd een toe ristenbelasting zal megen worden in gevoerd. Uit de opbrengst daarvan zal rente en afschrijving van deze uitgave betaald kunnen worden. Coöperatieve raiffeisenbank „Zierikzee en omgeving" Voor 30 jaar.... MOR1AANSHOOFD. In de chr. school werd de jaarvergadering ge houden van de Chr. Jongelings Ver eniging. SEROOSKERKE. Een tiental rui ters nam deel aan het geslaagde Stra-feest. ZIERIKZZE. Op de bovenzaal van sociëteit Concordiakwam de Win- keliersvèreniging in jaarvergade ring bijeen. BURGH. De installatie van de nieuw benoemde burgemeester jhr. Van Citters, werd met luister ge vierd. ZONNEMAIRE. Voor de meisjes vereniging sprak dr. van Zuylen van Wissenkerke over het onderwerp „Onze*redelijke godsdienst". DREISCHOR. De Rederijkerska mer „Bellamy" gaf een uitvoering in de bovenzaal van Aarnoudse. NOORDGOUWE. De chirurg dr. Huese vertrok met zijn echtgenote naar Zuid-Afrika, via de Sahara en Congo. KERKWERVE. Alhier is een da mescomité opgericht, dat zich ten doel stelt een bazar te organiseren ten bate van het Pastoriefonds. NOORDWELLE. De Coöp. Arbei ders Verbruiksverenigïng hield een openbare propaganda-avond. BROUWERSHAVEN. De zangver eniging „Euphonia" gaf in „Jacob Cats'' de jaarlijkse uitvoering. RENESSE. In het evangelisatiege bouw vierde de chr. meisjesvereni ging „Lydia" het vijfde jaarfeest Zodra een kustvaartuig arriveert, is het een komen en gaan van zwaar met landbouwprodukten beladen vrachtwagens, die rustig wachten tot het hun beurt is hun kostbare- last in de buik van het schip te laten glijden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 16-3. Op woensdag 22 maart a.s. wordt in het Huis van Nassau, de algemene ledenvergade ring gehouden van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Zierikzee en Omge ving". Op deze vergadering spreekt ir. N. A. Tcnckens van de Centrale Bank Utrecht, tver het onderwerp: „Nieuwe ontwikkelingen in de Raif- feisenerganisatie". Aan de ord» komen de jaarstuk ken. In het jaarverslag 1966 (42ste boekjaar), schrijft het bestuur dat de resultaten van de bank tot tevreden heid stemmen. Blijkens mededeling van de directeur, de heer A. Boogert, is voor het werkgebied van de bank - dat grotendeels een agrarisch ka rakter draagt - het resultaat het af gelopen jaar minder geweest. Op brengsten, kwaliteit en prijzen zijn in vele gevallen immers zeer matig te noemen. Deze resultaten „hebben de cijfers van het bedrijf ook wel enigszins beïnvloed, maar dit zal naar onze mening nog verder en sterker doorwerkten in het voorjaar 1967". De algemene conclusie even wel is een zeer positieve, want in het verslagjaar heeft de bank zich zeer gunstig ontwikkelt. Een belang- rijk feit was de overname van de bank te Zonnemaire, waardoor de bank ter plaatse de beschikking kreeg over een pand ter plaatse, waarin thans de zittingen worden ge houden. De verlies- en winstrekening per INTERNATIONALE POSTZEGELVEILING DEN HAAG, 17-3. Op 4 en 5 april worden in Den Haag drie bekende postzegelverzamelingen, te weten van België, Frankrijk en Luxemburg, verkocht. De collecties zijn bijeenge bracht door wijlen de heer Wouden berg te Rotterdam en werden op ve le tentoonstellingen bekroond. Van de zeldzame stukken noemen wij van Frankrijk de serie, die in 1863 speciaal voor baron de Rothschild gedrukt werd, de katapult-proef vluchten van de Isle de France, van Luxemburg 1852 de 1 sgr. in blok van acht zegels (het grootst beleende blok). Verder zijn er zeldzame fran keringen op brieven enz. Reeds heb ben verzamelaars en handelaren uit België, Frankrijk, Luxemburg en an dere landen hun bezoek aan de vei ling aangekondigd. 31 december 1966 sluit in lasten en baten af op een bedrag van f 654.398,79 (vorig jaar: f 492.931,15). Het batig saldo bedraagt voor 1966: f 20.785.42. Het slotcijfer van de ba lans is f 13.707.135,43. Ter vergade ring is een bestuursverkiezing nodig i.v.m. periodiek aftreden van de heer C. W. Romey.n. Verder voor de Raad van Toezicht i.v.m. periodiek aftre den van de heer G. v. d. Sluis. Restauratie Mor gun-huis DREISCHOR, 10-3. Met de restauratie van het door de Amerikaan Harry Morgan uit New York aangekochte oude huis aan de Ring te Dreischor is men nu begonnen. De aan nemer, welke met de restau ratie is belast, heeft het uit het jaar 1763 daterende ver vallen huis volledig xiitgebro- ken, terwijl ook de achterge vel verwijderd is. Scheepvaartberichten Aagtekerk, 16-3 van Port Said naar Tripoli. Korenia, 16-3 van Colombo naar Singapore. WEEKEINDE-DIENST Nagekomen opgave Zuster W. Sleutel, Haamstede, tel. (01115)—226, neemt waar voor de zus ters Van Beveren en Werkman. TILBURG. In het ziekenhuis te Tilburg is donderdagmiddag de 17- jariige h.b.s.'er Chris Verbunt uit Dengen overleden die woensdag avond ernstig werd gewond, toen de door zijn 19-jarige zusje Gonnie be stuurde personenauto op de Don- genseweg in Tilburg in een slip ge raakte en vervolgens drie bomen ramde. UTRECHT, 16-3 „Is er een tekort aan huisartsen?". De in Leidschen- dam gevestigde geneeskundige hoofdinspectie beantwoord dezë vraag tot nu toe bevestigend noch entkennend. In ieder geval heeft men niet de indruk, dat een eventueel huisartsen tekort op dit moment een grote rol speelt. Het absolute aantal huisart sen geeft geen daling te zien. Wel is het zo, dut de toeneming van het aantal huisartsen niet helemaal ge lijke tred houdt met de groei van de bevolking. Anderzijds is er beslist geen sprake van een vlucht uit de huisartsenpraktijken naar - zoals ze wel zijn genoemd - de „gemakkelijke baantjes" met vaste werkuren en pensioen bij de overheid, het be drijfsleven, de kruisverenigingen en dergelijke. De specialisten vormen de enige categorie geneeskundigen die ook relatief opvallend groeit, hetgeen gezien de ontwikkeling van de medische wetenschap niet zo ver bazin gwekkend is. Geen bedrijfscontactman in earavan voor gebouw N.V. „De Schelde" MIDDELBURG, 17-3. De bedrijfs- contactman van de Algemene Neder landse Metaalarbeidersbond mag zich van burgemeester en wethouders van Vlissingen niet in een caravan voor de poort, van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" vestigen. Als reden van de weigering van b. en w. om hiervoor toestemming te geven, wordt opgegeven dat er ver wacht wordt dat er teveel stagnatie in het verkeer voor de poort van „De Schelde" zal optreden wanneer hier caravans staan. Enige tijd geleden had de directie van „De Schelde" te Vlissingen reeds geweigerd een bedrijfscontactman van de A.N.M.B. op het bedrijf zelf te vestigen. De A.N.M.B. wil deze contactman hier plaatsen om de arbeiders demo gelijkheid te geven problemen direct met een vertegenwoordiger van de vakbond op het bedrijf te kunnen bespreken. Na de weigering van de „Schelde"-directie wendde de A.N. M.B. zich tot b. en w. van Vlissingen met het verzoek een caravan voor de bedrijfscontactman vlak voor de in gang van „De Schelde" te mogen plaatsen. ZIERIKZEE Dr J. J. Westendorp Boerma met pensioen Aan het einde van het lopende cursusjaar - om precies te zijn op donderdag 29 juni - legt, zo verne men wij, de rector van 'het prof. Zeeman-lyceum dr J. J Westendorp Boerma zijn functie neer, in verband met het bereiken van de pensioens- gerechtigde leeftijd. Een hoekje van de nieuwe groente- en. fruitzaak in de Hoofdpoortstraat. Deze week werd de zaak van het publiek opengesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Pornografie in Zuid-Vietnam SAIGON, 16-3. In Saigon blijken bonzen boeken en weekbladen met obscene inhoud te hebben gedrukt voor verkoop aan de geallieerde mi litairen. De politie heeft de drukwer ken in beslag genomen en de bonzen gearresteerd. De drukkerij waarin gewerkt werd is eigendom van de bonze Ngoeyen Van Trong, wiens religieuze naam eerwaarde Khoan Hanh is. Een leer ling, de bonze Thien Loec, vertaalde de „romans", die uit Hongkong en Parijs waren geïmporteerd, in het Engels. Het schijnt een bloeiend be drijf te zijn geweest. Meer dan 2.000 erotische romans, elk met 36 foto's, werden in de drukkerij aangetroffen. Een 22-jarige Nederlandse stu dent is donderdag in Gent gearres teerd, tezamen met drie jonge Bel gen. Zij worden beschuldigd van smokkel van verdovende middelen. De Britse minister van buiten landse zaken, George Brown, zal van 19 tot 25 mei een bezoek aan de Sow- jet-Unie brengen, zo is donderdag in Londen 'bekend gemaakt. De voormalige Amerikaanse vice -president Richard Nixon is don derdag op zijn informatiereis door Europa in Moskou aangekomen. De Amerikaanse Senaat heeft donderdag met 66 tegen 28 stemmen het consulair verdrag met Rusland goedgekeurd. Het stoffelijk overschot van John F. Kennedy is deze week zonder enige plechtigheid van het tijdelijke graf op de nationale begraafplaats Arlinkton overgebracht naar de permanente groeve, een paar meter verder. OUDENHORNE. Donderdagmid dag heeft de Oudehorne (Fr.) een verkeersongeluk plaats gehad, waar bij de 10-jarige Zwaantje Blok uit Jubbega het leven verloor. Jeugddorp gaat jubileren UTRECHT, 16-3. In de nazomer herdenkt het jeugddorp „De Ru- dolphstachting" (uitgaande van de gelijknamige gereformeerde vereni ging tot verzorging van kinderen) hoe veertig jaar geleden dit kinder- beschermingswerk in Achterveld (U) is begonnen. In de afgelopen jaren is „De Rudolphstichting" steeds meer een modem jeugddorp gewor den en een van de meest spectacu laire zaken is het moderne winkel centrum, annex „Textielhuis" met leskamer - gesubsidieerd door de overheid - dat deze zomer klaar zal /komen. Een object dat niet onder de sub sidieregeling valt, is het nieuwe openluchtbad, waarover men bij het begin van het zwemseizoen hoopt te kunnen beschikken. EEN PLAAG VOOR DE MENSHEID Heden (vrijdag)-morgen meerde in de Zierikzeese haven af het Groninger kustvaartxLig „Pacific", een fraai schip, dat opvalt door zijn moderne pro gressieve lijn. Het kwam hier evenals zovele voorgangers in de afgelopen winter om landbouwprodukten te laden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). (Door Huw Griffith) Kfeine wilte insecten rukken als enorme legers op en plunderen en vernietigen waar zij ook komen. Als er in de zuidelijke streken niets meer te plunderen of te vernietigen valt, trekken zij naar het noorden. Zij kunnen huizen vernietigen en de bewoners zelfs dwingen hun haardsteden te verlaten. Ge hebt het misschien al geraden wie wij bedoelen. Juist, de termieten. Als er termieten z\jn, beeft het geen zin meer de deur te grendelen. Ze vreten hem gewoon op. Desnoods met slot en al. Ze zijn zó talrijk als de regendruppels in de oceaan. De kleine terroristen, ongeveer een centimeter lang, gehoorzamen blindelings hun koningin, voor wie ze werken, vechten m*-»« ook desnoods sterven. Hun vraatzucht betekent over de gehele wereld een schadepost van ruim twee honderd miljoen gulden per jaar. Zij kunnen weerstand bieden aan intense hitte en hevige koude. Ze kunnen bijvoorbeeld worden overgebracht door schepen die uit zuidelijke landen goederen naar noordelijke streken vervoeren. Havenarbeiders uit Liverpool, Londen, Hamburg, Narvik, maar ook uit Rotterdam, hebben ze wel vertrapt onder hun voeten zonder zich hun vernietigende kracht te realiseren. Ze wilden hun totale vernietiging. Er was geen beginnen aan opgevreten. In Zd.-Afrika konden onderwijzers hun ogen niet geloven toen zij ontdekten dat in hun school houten lijsten van platen en schilde rijen volkomen waren verdwenen. Al leen glazen en metalen onderdelen waren overgebleven. In 't Engelse Surrey moest 'n huis worden leeggehaald toen 'n termieten nest in een kamer achter het behang werd ontdekt. Het werd tenslotte met een insectendodend middel vernietigd De wanhopige bewoners dachten de plaag onder de knie te hebben, doch het enorme aantal termieten wist van geen wijken en lieten zich niet ver slaan Vensterbanken, kozijnen en zelfs he le vloeren moesten worden weggeno men om niet een prooi te worden van de verdelgende insecten. Het kostte ten slotte vijfduizend gulden om het huis weer bewoonbaar te maken. In het Vaticaan In 1949 drongen horden termieten de pauselijke archieven van het Vaticaan binnen en zetten zich vast in kostbare gewaden en manuscripten. Wetenschap pelijke onderzoekers ontdekten dat de insecten uit Sicilië waren gekomen en naar het noorden waren opgerukt. En passant vernietigden zij een school, een bibliotheek, een warenhuis en een altaa- Bovendien hadden zij zioh nog te goed gedaan aan het paleis van de Medici in Florence. Om de aangetaste gebouwen te her stellen en bedreigde punten zo goed mogelijk „termietenproof" te maken, was een bedrag van ongeveer een miljoen gulden gemoeid. Autoriteiten in Hamburg, die tijdig waren gewaar- schu* d dat vreemde, vretende, witte creaturen onderweg waren, gaven gro te bedragen uit om gebouwen ondoor dringbaar te maken voor de termie ten. In Australië Ook Australië heeft hun vraat zucht ondervonden. In 1954 baanden ze zich een weg door een betonnen vloer van een bijna voltooid nieuw regeringsgebouw in Donvln. De deuren en panelen werden gewoon Krachtig zuur De termieten kunnen een krachtgi zuur produceren dat zelfs lood en ijzer verteert en glas als het ware verpul vert. Als zjj geen - voldoende voedsel kunnen vinden, vallen zij ook tinnen voorwerpen aan. Zij maken met dat zuur de hardste voorwerpen zacht en boren zioh er dan gemakkelijk in. De termieten werken snel en rustig. Door dat zij zich stevig verschansen. Is het vaak moeilijk om hen te ondekken. Om te weten of er termieten in liuis zijn, kunnen vensterbanken, richels en kozij nen met een scherp voorwerp wor den onderzocht. Indien de punt van het voorwerp gemakkelijk binnendringt, kan dit een aanwijzing zijn voor de aanwezigheid van termieten, die zich een weg banen door de gemaakte gangen. Zij houden van warmte en huizen met centrale verwarming bieden voor ben een gunstige plaats. Voor- al nieuwe huizen inet doorgaans veel board en dunne wanden nodi gen de termieten als 't ware uit om hun slag te slaan. Juist omdat veie beboste te rein en, bun natuurlijke ver blijfplaats, opgeofferd worden aan de woningbouw, gaan ze veel op stap om in nieuwe streken bun in trek te nemen. Ei-machine Een termieten-koning ol koningin geeft het sein om een nest te bou wen. T>e koningin is een ware ei-ma- ohine Ze brengt dagelijks meer dan 30.000 eieren voort. Om deze „top prestatie" te leveren, wordt haar li chaam wel vier maal zo groot. Ze ver laat zelden haar ondergronds konan krijk en een enorme lijfwacht komt haar voedsel brengen. Een andere greep houdt haar warm en haar eie ren worden voortdurend naar de gan gen gesleept, waar ze worden uitge broed. Er valt nooit een onderbreking waar te nemen. Er wordt doorge werkt gelijk 'n uurw»H«. De gangen worden geregeld schoongemaakt en vrijgelaten Afval en rottende planten- resten worden naar binnen gebracht om de warmte zoveel mogelijk vast te houden. Om de termieten te ver nietigen moet eerst 't nest worden ge vonden en de koningin worden dood gemaakt. Zonder haar leiding is de horde volkomen ontredderd. Zjj ra ken in paniek en verspreiden zich schijnt die hen weer gaat leiden. Doeltreffend? Onlangs heeft dr. Walter Ebeling va* de universiteit van Californië een nieuw insectendodend middel ontdekt. Het Is een chemisch mid del dat de dunne wns-beschermlug van het termleten-lleliaani verwij dert. En dat betekent zijn onder gang, want hel 'ichnam droogt zon der die was-laag helemaal uit. Termieten veroorzaken heel veel last, waar ook Ier wereld. Mis schien is 't nieuw ontdekte tegengit een begin om de gevreesde termie ten mei succes te bestrijden. (Copyright Opera Mundl)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5