Trea GROTE SHOW wil je een stok kaas uit het vuistje De computer bespreekt een plaatsje in de zon MORGEN, zaterdag 18 maart a. s E e Even aan vakantie denken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydas 17 maart 1967 Nr. 19762 ADVERTENTIE Het hotel Xenia in Griekenland. Een kamer met of zonder balkonmet of zonder badkamer. Alle wensen per computer. Meneer Jansen gaat trouwen. Hü heeft het allemaal precies uitgekiend. De huwelijksdatum en de huwelijks reis. Meneer Jansen is van plan, zijn wittebroodsweken samen met zijn allerliefste mevrouwtje Jansen door te brengen in een zonnig land zonder zorgen. Hij piekert er niet over, zich het hoofd te breken over treinver bindingen, hotelreserveringen en ex cursiemogelijkheden. Meneer Jansen is een modern mens. Hij heeft een geheel verzorgde reis besproken zo als dat heet. Op zijn aanmeldings formulier heeft hij zijn speciale wen sen kenbaar gemaakt: een fijne twcepersconskamer met uitzicht op het strand. Volledig pension. Hij zal zijn jonge echtgenote, zoals een bruidegom betaamt, eigenhandig over de drempel dragen. Op de ta fel zal - netjes in een koeler - een fles beste champagne staan te wach ten cp de feestdronk. Dat is het mooiste begin voor een sprookjes achtig lang en gelukkig leven. Want als zelfs jonggehuwden de ro mantiek al prijs geven, waar moet het dan heen met het gezinsleven als basis van onze samenleving? Meneer Jansen steLt overigens de mannen van het reisbureau, dat zijn huwelijksreis verzorgt, wel voor pro blemen. Juist in zo'n geval moet de directie van het hotel, waar de gas ten ondergebracht worden, goed zijn geïnstrueerd. Hij moet weten van de champagne en van de mooie kamer. Het geeft allemaal extra werk. Dat zou niet zo verschrikkelijk erg zijn, als meneer Jansen de enige was, met speciale wensen en verlangens. Maar zo zijn er meer. Veel meer dan U, die natuurlijk tot de categorie niet lastige vakantiegangers gerekend meet worden, wel denkt. Ondanks de teruggang in de con junctuur, die velen werkloos heeft gemaakt, is het aantal Nederlanders dat dit jaar zijn vakantie in het bui tenland gaat doorbrengen, gi*oter dan ooit. De reisbureaus weten het nu al: alle records zullen worden gebroken. Cijferaars hebben uitge rekend, dat niet meer dan dertig procent van onze landgenoten thuis blijft In de vakantieweken. Van de resterende zeventig procent gaat een groeiend aantal zo ver van huis, dat het de moeite loont, naar de plaats van bestemming te vliegen. Het zijn er volgens de berekeningen zo'n dikke tweehonderdduizend. De reisbureaus hebben het er druk mee. Als de - steeds mooier wordende - reisgidsen zijn verzonden, staan de drukke dagen voor de deur. De tele foon in de bureaus staan roodgloei end en een aantal boekingen van en kele duizenden per dag zijn in deze drukke tijd geen uitzondering. De heer A. P. P. van Gennip, pionier op het gebied van de buitenlandse vliegreizen, kan ervan meepraten. Hij heeft rond de jaarwisseling tien extra lijnen laten maken op de tele fooncentrale van zijn reisbureau in Eindhoven. En nog moesten de klan ten herhaaldelijk enkele malen het nummer van FIT-Eindhouven draai en om geen in-gesprek-toon te ho ren. In totaal verzorgt de heer Van Gennip de vakantie van rond de der tigduizend Nederlanders. En onder hen zijn vede honderden, die er spe ciale wensen op na houden, zoals die bruidegom Jansen. Dertigduizend per jaar Dertigduizend boekingen per jaar. Naar Egypte en Jordanië, naar Mal- lorca en Joegoslavië, naar Israël en Bulgarije, Spanje of Italië. Sommi gen willen de reis-uit-het-boekje aangepast hebben aan hun eigen verlangens, verlengd of versierd met extra uitstapjes. Anderen willen verschillende reizen combineren. Me neer zus wil een kamer op de eer ste etage, meneer zo verlangt beslist een vegetarisch menu. Het is om er dol van te worden. De problemen van de reis-organi- sator zijn niet opgelost, als alle ho telreserveringen zijn gemaakt en al le vliegtuigen zijn gecharterd. Dan begint het eigenlijke organisatorische werk pas. De aanmeldingen kómen binnen. Ze moeten in ijltempo ver werkt worden, want soms zijn na en kele dagen in het hoogseizoen al vol geboekt. Als men op het bureau dan niet direct een volledig overzicht heeft, worden boekingen aangenomen die later geannuleerd moeten wor den. Teleurgestelde klanten krijgen te horen, dat ze niet meer kunnen, omdat de vliegtuigen vol en de ho telbedden bezet zijn. We hadden op het moment van uw aanmelding nog geen voldoende overzicht, is dan het excuus. Het „verwerken" van zo'n dertigduizend boekingen in enkele maanden (soms zelfs weken) vraagt een staf van vele tientallen krachten. En mensen die onder hoogspanning werken maken fouten Het gevolg is, dat meneer Jansen zijn champagne r.:et vindt, dat er geen tweepersoons- rr. -r beschikbaar is; dat er teveel k! ■•ten aan de balie van het hotel staan 7o1fs de bede administrateur is niet feilloos. Dat is alleen maar de machine. Zo redeneerde de FIT-di- recteur. die uit zijn redenering de enige juiste konsekwentie trok en tot een ingrijpende verbouwing van zijn kantoor besloot. Ccmputer zoekt het uit Daar staat nu - nog net op tijd om de stormloop van 1967 op te van gen - een computer, die alle boekin gen verzorgt. Het is een ingewikkeld apparaat, dat voor vele doeleinden gebruikt kan worden. Verschillende program ma's staan de FIT-administratie ter beschikking. Het geheugen van de computer is onuitputtelijk. Niet al leen selecteert het apparaat alle bij zondere verlangens (zoals die cham pagne), maar bovendien produceert het alle passagierslijsten, berekent het de prijzen en adresseert alle be scheiden voor de klant. Op elk ge wenst ogenblik geeft de computer uitsluitsel over het aantal passagiers dat voor een bepaalde reis heeft ge boekt, zodat bij iedere reservering direct kan worden gezegd, of er nog plaats is. De administratie van het Eindhovense reisbureau is voor de ze (overigens wel kostbare) investe ring aanzienlijk gemakkelijker ge worden. Maar wat nog belangrijker is, fouten en vergissingen zijn uit gesloten. Fouten, dió naarmate de aantallen passagiers toenemen, tal rijker dreigen te worden. De computer, die op zovele terrei nen van het maatschappelijk leven zijn intrede heeft gedaan is dank zij de vooruitstrevendheid van de heer Van Gennip nu ook 'in de vakantie- business opgenomen. De machine be- soreekt uw nlaatsje in de zon. Feil loos en dat is goud waard. Want wat is er vervelender op 'n vakantiereis, dan dat zich complicaties voordoen? Zelfs de beste reisleider kan dat niet helemaal verhelpen. Ook hem wordt veel moeite en kopzorg bespaard door deze ingenieuze machinale ge heugenkunstenaar. En meneer Jan sen hij kan rekenen op z'n cham pagne. Per computer. De I.B.M.-computer in het reisbu reau te Eindhoven. Flitsen" uit het buitenland HONGKONG. Het door Ameri kaanse Quakers bemande jacht „Phoenix" of Hiroshma" is met een lading medicamenten voor Noord- Vietnam in Hongkong aangekomen. Over vijf dagen zal de reis worden voortgezet ondanks waarschuwingen van Noord-Vietnam voor het ge vaar van Amerikaanse luchtaanval len. DJAKARTA. Indonesië en Au stralië hebben de uitwisseling van militair personeel hervat. Een lui tenant-kolonel van het Australische leger zal deze maand naar Indone sië vertrekken om een jaar te stu deren aan het college voor stafoffi cieren van het Indonesische leger in Banciung en een Indonesische offi cier zal in Australië een jaar aan het college in Queenscliff doorbren gen. NEW YORK. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft het drin gende verzoek van de Russen afge wezen om alle uitgaven van het voorlichtingsbureau van de volkeren organisatie eerst aan de landen-le- den van de V.N. voor te leggen al vorens ze voor publikatie vrij te ge ven. NEW YORK. De V N.-co'mmissie inzake kolonialisme heeft in een re solutie Frankrijk gevraagd ervoor te zorgen dat het zondag in Frans so- maliland te houden referendum op rechtvaardige en democratische wijze verloopt. MOSKOU. „Prawda", het orgaan van de Sowjetrussische communis tische partij, meent dat uit de agen da van de conferentie op Gaum wel duidelijk blijkt dat Washington vast besloten is het Vietnamese - vraag stuk met wapengeweld tot oplos sing te brengen. WASHINGTON. De driemogend- 'hedenbesprekingen over de kosten van de Amerikaanse en Britse strijd krachten in West-Duitsland zullen maandag in de Amerikaanse hoofd stad worden hervat. De laatste on derhandelingen over dit onderwerp vonden in Bonn en Londen plaats. BRUSSEL. Koning Feisal van Sa- oedi A'rabie zal van 29 mei tot 1 juni een officieel bezoek aan Bel gië brengen, zo is woensdag in Brussel bekendgemaakt. OAKLAND. Alice Tisdale Hobart, de schrijfster van het boek „olie voor China's lampen", is op 85-jarige leeftijd in Oakland in Californie overleden. NASHVILLE. President Johnson heeft bekendgemaakt dat hij de di plomaat Ellsworth Bunker heeft be noemd tot ambassadeur in. Zuid- Vietnam, als opvolger van Hen ry Cabot Lodige. BRASILIA. De 64-jarige maar schalk Arthur Da Costa E. Silva heeft het ambt van president van Brazilië aanvaard. Hij is de 25ste president van dit land, dat 90 mil joen inwoners telt. Zijn ambtster mijn is vier jaar NEURENBERG. Het Wesfcduitse Centrale arbeidsbureau in Neuren berg heeft bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de bondsrepu bliek is begonnen te dalen nadat in februari een hoogtepunt van 673.000 was bereikt. OLEAN. Ongeveer 2.500 mensen zijn geëvacueerd uit een wijk van de stad Olean in de staat New York, na twee ontploffingen die het ge volg waren van het binnendringen van benzine in de riolen. DEN HAAG. Bij een controle van een bromfiets is op de Bezuidenhout- sewog in Den Haag aangehouden de 20-jarige student E. P. U. uit deze stad. Bij fouilleringen werd op hem 125 gram haschisch aangetroffen. Speed '67 van rijwielen bromfietsen motoren In het verenigingsgebouw, 't Vrije, Zierikzee Geopend van 14.00-21.00 uur TOEGANG VRIJ A. VAN HESE Weststraat 5-7. Zierikzee Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 19 MAART. NED. I: In het middagprogramma het bekende Monitor en een repor tage van de wedstrijden om de Euro pese biljartkampioenschappen te Heerlen. In de avonduren een een- act er van Jack Shephard ,.Wie speelt Judas?" De figuur van de apostel komt in dit spel duidelijk uit de verf. Na sport en journaal de Frans- Italiaanse film „Het evangelie vol gens Mattheus", een twee en een half uur durende rolprent over het leven van Christus, opgenomen in Zuid-Italië met behulp van amateur, toneelspelers. De Christus-rol wordt vertolkt door een Spaans student. De film is een monumentaal stuk ver kondiging geworden, dat velen aan spreekt. Klassieke muziek en spiri tuals zijn voor de begeleiding ge bruikt. NED. II: Eerst de serie voor de jeugd Thierry la Fronde. De Engel sen hebben op het toernooiveld de ridders van Navarre verslagen en Thierry zint op wraak. De actste af levering daarna van: „Wie zijn toch die Amerikanen?" De film werpt dit. maal het licht op de sterk doorge voerde mechanisering. Dr. Kildare krijgt te maken met een jonge ADVERTENTIE VOEDZAAM MAK fie t+ M fcd M M e tq t» s M n e* S w w A ^hvw KvvzaaoA OVERDENKING Zij kruisigden Hem en ook de misdadigers, de één aan zijn rechterzijde en de ander aan zijn linkerzijde. Luc. 23 33. Op de heuvel Golgotha hebben drie 'kruisen gestaan. Het gaat om het middelste kruis, of eigenlijk om Hem, die aan dat middelste kruis gehangen iheeft. Het gaat om Jezus Christus, Gods Zoon, die stierf voor de verzoening van onze zonden. Maar als we, naar aanleiding van de hierboven afgedrukte tek9t, óók let ten op de beide andere kruisen en op de mannen die daaraan gehangen hebben, dan merk enwe, dat dit ons iets te zeggen heeft. In hoever die beide mannen ver zetstrijders waren, laten we in het midden, maar in elk geval waren het misdadigers. Het waren bandie ten, die heel wat op hun kerfstok gehad zullen hebben. Op Golgotha hingen ze de één aan Jezus' rechter zijde, de ander aan zijn linkerzijde. Jezus, als de Heiland van zondaren, heeft zich ongetwijfeld niet vreemd gevoeld in idit gezelschap. Tijdens zijn leven op aarde heeft Hij altijd de tollenaren en zondaren opge zocht; en dit met de bedoeling om hen te helpen. Dat Hij op Golgotha tussen twe emisdadigers hing, is een duidelijke aanwijzing, dat zijn ster ven van beslissende betekenis is voor zondaren. Zijn handen wijzen naar rechts en naar links, alsof Hij wilde zeggen: Ik sterf voor hen. Maar te gelijk kijkt Hij ons aan, ons alle maal, alsof Hij wil zeggen: Ik sterf voor jullie ieder persoonlijk. De evangelist Lucas weet ons te vertellen, dat één van de beide mis dadigers tot andere gedachten is ge komen. Misschien heeft hij vroeger Jezus horen prediken. Misschien heeft het hem getroffen, dat Jezus bij' de kruisiging zelfs voor zijn beu len heeft gebeden. In elk geval heeft Gods Geest in zijn hart gewerkt en is hij tot bekering gekomen. Hij heeft gevraagd: „Jezus, denk aan mij, als Gij in uw koninkrijk komt". Daaruit spreekt geloof en vertrou wen. We lezen in het evangelie naar Lucas, dat de Here Jezus hem heeft getroost met 'de heerlijke belofte: „Heden zult gij met Mij in het pa radijs zijn". Jezus' hangen tussen twee misdadigers is een prediking over de betekenis van zijn sterven. Maar het zegt ons óók, dat alles er van afhangt, hoe de mens reageert. Wij zullen natuurlijk niet spotten Maar als wij onbewogen het evan gelie der verzoening aan ons voorbij laten gaan, dan heeft dat precies dezelfde gevolgen. Nodig is, dat wij in geloof Jezus Christus aannemen als onze Heiland; en dit dagelijks opnieuw. Dan komt het goed, nu en voor eeuwig. Nicuwcrkerk. M. G. WESTERHOF. vrouw, die weigert zich te laten ope reren. maar de dokter weet haar toch over te halen. Na Kildare de Virginian, strijdend voor recht en rechtvaardigheid. Tot slot van deze N.T.S.-avond het kunstprogramma: „Beweging", waarin aandacht wordt besteed aan het werk van de Bos sche schilder J. C. J. van der Hey- den, verder aan een film voor Luce- bert en een interview met de schrij ver van het boek Geverfde Vogel. MAANDAG 20 MAART. NED. I: Na Pipo en reclame de ru briek „Kenmerk'» en een aflevering „The Hero"', waarin het probleem van de geweldloosheid aan de orde komt. Na het nieuws Attentie en een Nederlandse produktie, een eenac- ter van Manuel van Loggem: „De Inktvis", waarmede wordt bedoeld het bedrijf, dat de hoofdpersoon (Lo van Hensbergen) in zijn armen heeft geklemd. Het geeft een verhaal van een man, die het ver brengt, maar ten onder dreigt te gaan aan de ma nagerziekte. „Jazz from a swinging era" met Pirn Jacobs, besluit het N. C.R.V.-programma. Jacobs slaagde er in een aantal Amerikaanse ster ren uit de swingtijd, voor één dag in Nederland te brengen. NED. II: De V.P.R.O. brengt een half uur de grote Russische clown Oleg Popow, die vele jaren deel uit maakte van het Russische Staats circusHoofdschotel van de avond is de Ingmar Bergman-film: „Het oog van de duivel", een rolprent uit 1960, die duidelijk de geest van de grote cineast ademt. Hoofdpersoon is de mooie bruid die bezocht wordt door de Satan. Don Juan gaat er op uit de bruid de mooie' dominees dochter te verleiden, maar hij delft het onderspit. In de hoofdrol de beeldschone Zweedse ster Bibi An- dersson. ZONDAG 19 MAART. NED. I: 15.30 Monitor: 16.40 Euro pese kampioenschappen biljarten; 18.55 Woord voor woord19.00 Wie speelt Judas; 19.30 NTS-sport; 20.25 Journaal; 20.30 Het evangelie vol gens Mattheus; 22.45 Journaal. NED. II: 19.00 Thierry la Fronde; 19.25 Wie zijn toch die Amerikanen; 20.00 Journaal; 20.05 Dr. Kildare; 20.30 Thé Virginian; 21.40 Beweging 22.25 Journaal. MAANDAG 20 MAART. NED. I: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 Kenmerk; 19.30 De held19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Attentie; 20.45 De inktvis; 21145 Jazz from a swinging era; 22.15 Kerk en samenleving; 22.30 Journaal NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Russisch circus20.34 Het oog van de duivel; 22.00 Ster; 22.05 Jour naal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BRUNSSUM. Een officieel begin is gemaakt met de operationele ac tiviteiten van Afcent - het gealli eerde hoofdkwartier voor centraal Europa - van Brunssum uit. DEN HAAG Op zaterdag 29 april a.s. zal 'de N.C.R.V. op de televisie een door Jan van Hillo vervaardig de documentaire vertonen die een indruk zal geven van het verzets werk in de Biesbosch gedurende de tweede wereldoorlog. ZAANDAM. Het schip „Laissez Faire", vanwaar radio Dolfijn haar programma's en reclameboodschap pen de lucht inzond, is na het on dergaan van een reparatie bij de Zaanlandse Scheepsbouw maatschap pij in Zaandam, vanochtend om half tien de sluizen van IJmuiden uit gevaren om 'terug te keren naar de zelfde plaats die het noodgedwongen 1 maart moest verlaten. BABBERICH. Op de Arnhemse weg nabij 's Heerenberg, tussen Babberich en Beek is de 19-jarige mej. H. M. Buiting uit Didam dode lijk verongelukt. UTRECHT. De bij het N.V.V. aan gesloten Algemene bond van Amb tenaren heeft het 100.000ste lid in geschreven De A.B.V.A. is de snebt groeiende vakorganisatie in Nederland. NIJVERDAL. In een ziekenhuis te Almelo is de heer A. Kool (30) uit Nijverdal bezweken aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat eer der op de dag om halfvijf plaats had in zijn woonplaats. Het slacht- offer was, rijdend op zijn fiets, aan gereden door een bestelauto. Hij was vader van drie kinderen. TILBURG. Bij het oversteken van de Ringbaan zuid in Tilburg ter hoogte van de Leyparkweg is de 60- jarige wielrijder F. C. J. van Laar hoven uit die gemeente door een personenauto aangereden. De man liep inwendige kneuzingen op en is woensdagmiddag in een ziekenhuis voerleden. BAARN. De commissaris van po litie te Baarn verzoekt namens de echtgenoot te worden bekendge maakt met de verblijfplaats van Gaitske Fernhout Jonkers, oud 45 jaar en wonende te Smilde. Zij is sedert 13 maart 1967 spoorloos. UTRECHT. Prins Claus heeft met zijn particulier secretaris, mr. C. J. van Schelle, een forumbijeenkomst bijgewoond in Utrecht van het in- instituut contact randgemeenten. Opereren met kunststofinstrumenten Nieuwe chirurgische instrumenten van ultramide, een zeer taaie en ste riliseerbare kunststof, worden te genwoordig in dc stedelijke zieken huizen van Mannheim beproefd. De volgens een idee van de Mannhci- mer chirurg dr. Förster door de che mische fabriek BASF ontwikkelde instrumenten laten Röntgenstralen door en veroorzaken, in tegenstelling tot de gebruikelijke instrumenten (foto midden), op het beeldscherm rechts een zwalcke schaduw (pijlen rechts en lanks). Op onze demonstra tiefoto. die door het omkeren van een Röntgen-opname onstond, zijn do handbeentjes door de kunststofin strumenten duidelijk te zien. Daar door worden kostbare operatie-minu ten bespaard, die tot nu toe door het verwijderen van de metalen instru menten bij noodzakelijke Röntgenop- namen verloren gingen. Een ander voordeelkunststofinstrumenten kunnen, in plastiofolie luchtdicht verpakt, door stralen gesteriliseerd en zo bijvoorbeeld bij ongevallen of catastrofes direct na het uitpakken gebruikt worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3