DE ZIERIKZEESCHE COURANT Soeharto: „Soekarno nog steeds als president behandelen" Gravures van Rembrandt ontdekt? Nieuwste spelling duurt nog lang KAMERBREED -I „DE MAGNEET" j Oud-minister J. G. Suurhoff overleden Zelfmoordgevallen in de wereld C.N.V.: „Werknemer is nog mond-dood" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19760 WAARIN OPGENOMEN 4EDAKIIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-225.», no 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave N V Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman. Zierikzee ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50/ per week a0 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; ..Succesjes" (max. 4 iagels) i 1,25 per stuk In dit nummer: Ooi werd moeder op bijzondere wijze l)e toestand in Indonesië Terug uit de West SINGAPORE/DJAKARTA, 13-3. - Indonesia's nieuwe waarnemende president, generaal Soeharto, heeft maandagavond in een korte toe spraak over radio-Djakarta ver klaard dat Soekarno „voorlopig" nog steeds als president moet worden be handeld, al heeft deze geen enkele bevoegdheid of macht meer. ADVERTENTIE TEGELEN. In het ziekenhuis te Tegelen is zondag aan de gevolgen van een verkeersongeval de 31-jarige mevrouw M. Jansen uit Venlo over leden. MADRID, 14-3. Het Spaanse blad „Hoja del Lunes" meldt dat er op een Madrileense rommelmarkt vijf tien gravures van Rembrandt zijn ontdekt. De man die ze vond zou er negen dollar per stuk voor hebben betaald. Spaanse deskundigen zouden al verklaard hebben dat de gravures inderdaad van Rembrandt zijn. Ze zullen binnenkort naar de National Gallery in Londen worden gezonden voop een nader onderzoek. Het Amerikaanse volk en Vietnam WASHINGTON, 13-3. Vier van de vijf Amerikanen zijn tegen een stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam en willen dat presi dent Johnson de militaire druk op de communisten vergroot, aldus de resultaten van een peiling van de openbare mening welke het bureau Lou Harris voor de „Washington Post" heeft uitgevoerd. Volgens het onderzoek staan de Amerikanen over het algemeen een hardere politiek voor dan de presi dent. Het percentage ondervraagden dat het optreden van Johnson goed keurt, heeft met 40 procent een nieuw dieptepunt bereikt. Van de 60 pro cent die dit optreden niet juist vindt, is echter ongeveer driekwart van oordeel, dat het staatshoofd zijn best doet in een moeilijke situatie, terwijl vier van de tien Amerikanen de kri tiek op hem ongerechtvaardigd vin den. Dit was niet alleen van belang voor een vlotte uitvoering van het kabinetsprogram, ook moest reke ning gehouden worden met Soekar- no's gezondheidstoestand. „Volgens een rapport van de bekwame presi dentiële lijfartsen is de gezondheid van de president in wezen zo slecht dat wij als natie hem daarnaar be horen te behandelen", aldus Soe harto, die eraan herinnerde dat in de zondag door het volkscongres goed gekeurde resoluties ook geen sprake is van „afzetting" van Soekarno. Dc afgelopen congreszitting diende voor het uit de weg ruimen van de con flicten die een belemmering vorm den voor het werk van de regering, met name op politiek en economisch terrein. De goedgekeurde resoluties hadden geen ander doel, zo zei de generaal. Volgens waarnemers in Singapore heeft Soeharto met deze toespraak de verwarring over de status van Soekarno nog vergroot. In Djakarta deelde maandag een paleis-wcordvoerder mee dat Soe karno naar verwachting woensdag Soeharto zal ontmoeten voor de dienstoverdracht, waarmee vermoe delijk de overdracht van presiden tiële bevoegdheden wordt bedoeld. Mogelijk zullen hierbij de presi dentiele vertrekken in het paleis ter beschikking van generaal Soeharto worden gesteld. Soekarno bevindt zich op het ogenblik in zijn zomer paleis te Bogor, 65 km van de hoofd stad. De waarnemend president lichtte maandag op een speciale bijeen- AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft vrijdagavond, vergezeld van haar hofdame jvr. C. E. B. Roëll, de vóoi-stelling van de musical „Ana- tevka" in het theater Carré te Am sterdam bijgewoond. AMSTERDAM, 13-3. Het zal nog vele jaren duren voordat de nieuwe spelling in het onderwas zal kunnen functioneren. Dit blijkt uit een mededeling van het bestuur van de groep uitgevers van schoolboeken van de Konink lijke Nederlandse Uitgevers Bond, n. a.v. tal van binnengekomen vragen over het tijdstip waarop leerboeken in de nieuwe spelling, vervat *in het rapport van de commissie voor de spelling van de bastaardwoorden, le verbaar zullen zijn. Volgens dit bestuur heeft minister Diepenhorst in een gespi'ek dat een delegatie van de K.N.U.B. in het na jaar van 1966 met hem heeft gehad, de? toezegging van zijn ambtsvoor ganger herhaald, dat over het tijd stip van invoering van de nieuwe spelling overleg zal plaatsvinden met het onderwijs en ook met de school boekuitgevers. komst gouverneurs uit geheel Indo nesië in over de door het leger ge nomen voorzorgsmaatregelen met het oog op eventuele onlusten. Feestelijke bijeenkomst Ongeveer vijfduizend studenten hielden op het terrein van de uni versiteit in Djakarta een feestelijke bijeenkomst, waarop hun leiders een beroep deden op alle studenten in Indonesië, de congresbesluiten te hel pen uitvoeren. De studenten, die steeds de berechting van Soekarno hebben geëist, schijnen zich te heb ben neergelegd bij de uitspraak van het congres, dat Soeharto moet be slissen of er een commissie van on derzoek wordt ingesteld en of er uit eindelijk een proces komt. ADVERTENTIE 5 naar 5 Wij hebben breedtes voor elke 1 kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 5 4.00, 4.57, 5.50 meier. 5 A. S. FLIK WEERT i X Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 x 'MM MMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM^ Vluchtelingen uit Eritrea KASSALA, Oost-Soedan, 13-3. De leiders van ongeveer 8.000 vluchte lingen uit het vocrmaLige Eritrea, dat nu dee'l uitmaakt van Ethiopië, heb ben verklaard dat Ethiopische vlieg tuigen hun dorpen hebben gebom bardeerd en dat daarbij honderden mensen om het leven zijn gekomen. De vluchtelingen zijn naar Zuid-Soe- dan uitgeweken naar aanleiding van botsingen tussen Ethiopische veilig heidstroepen en een groep die zioh het „bevrijdingsfront voor Eritrea" noemt en afscheiding van dit gebied nastreeft. De vluchtelingen mogen in Soedan blijven, mits zij zich minstens op 240 km vap de Ethiopische grens vesti gen. Eritrea telt ongeveer twee miljoen inwoners, hoofdzakelijk Mohamme danen. Voorjaar en zomer naderen, ook in de mode. Het is weer de tyd van de shows, waarvoor van de zijde der dames uiteraard altijd grote belang stelling bestaat. Maand'agavortd or ganiseerde de afdeling van de C.P.B. in Concordia een show, met mede werking van Zierikzeese modehui zen. Men zie ook elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Oud-minister Cals is maandagochtencltcruggéfceercC van zijn vakantie'in"de West. Ter begroeting waren zijn echtgenote en drie kinderen op de lucht haven aanwezig. Op de foto zien we de gelukkige, herenigde familie: v.l.n.r. Marga, de heer Cals, mevrouw Cals en Maria. AMSTERDAM, 14-3. Ex-minister J. G. Suurhcff is vannacht in het Jcods-Israciisch ziekenhuis te Am sterdam op 61-jarige leeftijd overle den. Jacobüs Gerardus Suurhoff werd 23 juni 1905 te Amsterdam geboren. Hij volgde daar lager en mulo-on derwijs en was werkzaam op ver schillende scheepvaartkantoren. Hij studeerde bij prof. R. Kuyper staats huishoudkunde. In 1925 werd hij te Amsterdam afdelings-secretaris van de S.D.A.P. en 5 jaar later kwam hij bij het N.V.V. waar hij geruime tijd de functie van chef van het docu ment atiebureau vervulde. In 1939 kreeg hij zitting in de gemeenteraad van Amsterdam en werd hij tevens gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. In okteber 1940 arresteerden de Duitsers hem, maar kort daarna werd hij weer vrijgelaten om echter in februari 1941, dn verband met de verzetsstaking wederom in hechtenis te worden genomen. Van mei 1942 tot juni 1943 is de heer Suurhoff gegij zeld. Hij was medewerker aan het il legale blad „Je maintiendrai", schrij ver van de illegale brochure „Werk nemer en toekomst" en maakte deel uit van het hoofdbestuur van de Ne derlandse volksbeweging. Hij was lid van het Amsterdamse werk-comi'té uit de verzetsbeweging. Na de bevrijding keerde hij in de Tweede Kamer terug. De heer Suurhoff volgde in 1952 mr. A. H. Joekes op als minister van sociale zaken in het derde kabinet- Drees. Deze functie bekleedde hij tot december 1958. Automobilist reed door rood licht AMSTERDAM, 13-3. Een 19-jarige automobilist uit Amsterdam, B. S., reed zaterdagavond met een snelheid van ruim 60 km. op de hoek van de Overtoom en de 1ste Constantijn Huygensstraat door een rood ver keerslicht. 'Hij schepte daarbij de 21-jarige sergeant B. Burgers uit de Kromhoutkazerne ite Utrecht, die op het zebrapad liep, en zo ernstig ge wond werd 'dat hij in het Wilhelmina gasthuis moest worden opgenomen. De automobilist die kennelijk in paniek raa'kte ikeerde in volle vaart zijn auto en reed de Const. Huygens straat in de richting Vondelpark in. Een overstekend 17-jarig meisje en een -5-jarige scholier werden daar bij tegen 'de grond geworpen Zij kwameh er betrekkelijk goed af. B. S. ibleek sinds kort in het bezit van een rijbewijs. Stille Oceaan-vaarders zijn in moeilijkheden LIMA, 13-3. Zes mannen, onder leiding van een Spaanse hoogleraar uit Santander, die met een vlot van Ecuador op weg zün naar Australië, hebben geseind dat zjj in nood ver keren. Hun vlot, de „Empresa Pacifica" dat zich op 300 mijl ten noorden van de Galapagos-eilanden bevindt, is zo danig door het water aangetast dat de zee er over spoelt. De opvarenden van wie ar al een overboord is gesla gen en verdronken vrezen dat het vloit het nog maar enkele dagen zal houden. De vlotvaarders vertrokken op 25 december uit Guayaquil in Ecuador om aan te tonen, dat Indianen uit dat land 2.000 jaar geleden de Stille Oce aan zijn overgestoken. De bemanning bestaat uit twee Spanjaarden, een Canadees, een Fransman, een Mexi caan en een zeeman uit Ecuador. De gene die verdronken is, was een vrouw uit Ecuador. De Amerikaanse marine heeft aan geboden, een watervliegtuig te stu ren. Panama zou een schip willen zenden. In 1965-'66 trad de heer Suurhoff op als minister van verkeer en wa terstaat in het kabinet-Cals. Hij is voorts voorzitter van de Partij van de Arbeid en van de Raad voor de Emigratie geweest. Stalins dochter Svetlana BERN, 13-3. De Zwitserse minis ter van justitie en politie, Ludwig von Moos, heeft maandag laten weten dat zijn regering in beginsel niet ge kant is tegen verlenging van het drie maanden geldige toeristenvisum van Stalins dochter Svetlana. Volgens politieke waarnemers is deze houding van de Zwitserse auto riteiten ten dele te danken aan Svet lana's stilzwijgen, waardoor zij niet de bepalingen kan overtreden tegen politieke activiteit van buitenlanders die schadelijk kan zijn voor de be trekking van Zwitserland met andere landen. Minister Moos verklaarde dat de politie er garant voor staat dat Svet lana ongestoord van haar verblijf in Zwitserland kan genieten. Geheimzinnigheden rond moord op Kennedy NEW ORLEANS, 13-3. - Ramon Cummings, de taxi-chauffeur uit Dallas, die verklaard heeft dat hij destijds Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van presi dent Kennedy, per taxi naar het ca baret van de inmiddels overleden Jack Ruby heeft gebracht, heeft la ten weten dat hij drie keer telefo nisch met de dood is bedreigd. Cummings kwam maandagmorgen met zijn advocaat naar New Orleans voor een verhoor door de officier van justitie van de stad, Jim Garri son. De taxi-chauffeur zei tegen journalisten dat het anonieme tele foontjes waren geweest. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's >5COCCOOCCCOOCCOOOCCCCCOCO Wij zijn tevreden omdat wc gelukkig zijn en niet gelukkig S omdat we tevreden zijn. 8 Meubelfabriek moet sluiten BENNEBROEK, 13-3. De directie van de meubelfabriek „Hollandia" N.V. in Bennebroek heeft wegens li quiditeitsmoeilijkheden besloten ont slag te verlenen aan het gehele per soneel van 43 man. Waarschijnlijk zal het bedrijf binnenkort worden gesloten. In het bedrijf worden in het algemeen schoolmeubelen ge maakt. Wegens opzeggen van bank kredieten is het bedrijf in moeilijk heden geraakt. De Franse verkiezingen BASTIA (Corsica), 13-3. De gaul listische kandidaat Jacques Faggia- nelli is tot verkiezingsoverwinnaar verklaard in het district Bastia op Corsica. Door dit resultaat behouden de gaullisten 'de absolute meerderheid in de Franse 'nationale vergadering met 244 zetels. Vrij zacht Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen, maar ook wolkenvelden, morgen later op de dag toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen; matige tot krachtige zuidwes telijke wind; tamelijk zacht weer. 15 maart. Zon op 6.56, onder 18.43. Maan op 8.19, onder 23.37. 16 maart. Zon op 6.54, onder 18.45. Maan op 8.35, onder Eerste kwartier: 19 maart te 9.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 maart 5.41 v.m. 18.01 n.m. 16 maart 6.11 v.m. 18.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 maart 5.30 v.m. 17.40 n.m. 16 maart 6.00 v.m. 18.12 n.m. Doodtij: 21 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een bijzonder krachtig hoge- drukgebied met in de kern een luchtdrukwaarde van meer dan 1040 rnbar, verplaatste zich van de Golf van Biscaye naar Frankrijk. Een noordelijke uitloper ervan veroor zaakte de afgelopen nacht bij ons opklaringen. Als gevolg van de daar bij optredende uitstraling koelde de lucht in het binnenland op vele plaatsen af tot aan het vriespunt. Een vlak ten zuiden van IJsland aanwezige depressie verplaatst zich naar het noordoosten. Tussen dit la gedrukgebied en het hogedrukgebied boven Frankrijk handhaaft zich het komende etmaal een brede zuidwes telijke luchtstroming. Daarmee wordt zachtfe en tamelijk vochtige lucht aangevoerd. De voorste begrenzing hiervan was in de loop van dinsdag ochtend al tot onze kust gevorderd. In deze lucht komt vrij veel bewol king voor. maar regen valt er niet uit. Inmiddels dringt een fronten- stelsel, dat zich op het noordoostelijk deel van de Atlantische oceaan be vindt, het komende etmaal snel in oostelijke richting op. Het is niet uitgesloten dat het ons land reeds woensdagnamiddag bereikt. Samen hangend met het daarbij naderbij komen neemt de kans op regen later op de dag weer toe. BAD GASTEIN, 13-3. Dagelijks proberen drieduizend tot tienduizend mensen in de wereld zich het leven te benemen, In ongeveer duizend ge vallen heeft dit de dood tot gevolg. Dit is maandag op een medisch con gres in het Oostenrijkse Bad Gastein gezegd door de geneesheer-directeur van de psychiatrische uiversiteits- kliniek in Bazel, dr. Poeldinger Hij beriep zich hierbij op statistieken van de wereldgezondheidsorganisa tie. Dr. Poeldinger waarschuwde aankondigingen tot zelfmoord niet te licht op te nemen. Volgens hem gebeurt het in zeventig tot tachtig procent van de zelfmoordgevallen, dat de vertwijfelden, die in een groot aantal gevallen aan depressies van allerlei aard lijden, hun daad te voren bekend maken. Hij zag hierin vooral bij jonge mpnsen een hulp kreet in de zin van een appèl aan hun omgeving. UTRECHT, 13-3. De ontwikke ling van de laatste maanden toont wel overduidelijk aan, hoe dringend noodzakelijk het is dat er ernst wordt gemaakt met dc medezeggen schap binnen dc bedrijven. Dit is de mening van het christe lijk Nationaal Vakverbond, zoals die tot uiting komt in het C.N.V.-blad „De Gids". Gerechtigheid en naas tenliefde kunnen alleen tot bloei ko men in een maatschappij, die in goe de onderlinge harmonie wordt opge bouwd en geleid. Dat kan alleen wanneer dit uitgangspunt consequent wordt gehandhaafd. Ook binnen de bedrijven. Het C.N.V. constateert dat dit niet is gebeurd. Dit wreekt zich nu. In enkele gevallen is er ook in de laat ste jaren nog op een ten hemel schreiende manier gesold met de be langen van werknemers die - als het erop aankomt - nog volslagen mond dood zijn. Men kan dat uitzonderingen noe men. maar die uitzonderingen waren mogelijk op grond van de bestaande regelingen. Bij handhaving van die regelingen blijven ook ergerlijke uit zonderingen mogelijk, aldus het C. N.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1