weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT GAULLISTEN KRIJGEN MEERDERHEID IN PARLEMENT China wijst Russische diplomaten uit KAMERBREED „DE MAGNEET" Zuid-Vietnam kampt met een rijsttekort In Middelburg komen er te veel bars MORRIS Eerste werk ter verbetering van de Schelde-Rijn-verbinding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19759 WAARIN OPGENOMEN REOAKDE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (al. 01110-225}, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lokenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week i0 cent. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Zierikzeese raad keurde begroting goed De Franse verkiezingen PARIJS, 13-3. Het Franse minis terie van binnenlandse zaken heeft maandagmorgen vroeg bekendge maakt dat de Gaullisten 244 zetels en daarmee de absolute meerderheid in het parlement hebben gekregen. De verdeling van 484 van de 486 zetels van het parlement luidt als volgt: Gaullisten 244 zetels (absolu te meerderheid); communisten 73; linkse federatie 116; democratisch centrum 27; onafhankelijke conser vatieven 15 en andere linkse groepe ringen 10 zetels. Dcor de absolute meerderheid te behalen zijn de Gaullisten erin ge slaagd Lecanuet met zijn democra tisch centrum buiten spel te zetten. Lecanuet had gehoopt in een positie te komen, die hem de kans zou ge ven druk op de regering uit te oefe nen wat haar houding tegenover de V.S., een verenigd Europa en de eventuele toetreding van Engeland tot de E.E.G. betreft. Het democratisch centrum had bij de eerste verkiezingsronde 385 kan didaten gesteld. Het heeft maai- 27 zetels gekregen. In de oude assemblee beschikten de Gaullisten over 282 afgevaardig den, de niet-communistische linkst federatie ever 91, de communistische partij over 41. het democratisch cen trum over 55 en de verenigde demo craten over 5. De verenigde socialis ten hadden 1 zetel. Er waren verder nog 6 onafhankelijken. Bijzondere frankeerzegels - zoinerzegels 1967 45C NEOERUND 25c10 Brandstichting in gemeentehuis Schoonebeek SCHOONEBEEK, 11-3. Uit het onderzoek, dat vanmiddag door de technische dienst van de rijksrecher che in Groningen is ingesteld naar de oorzaak van een mysterieuze brand die de afgelopen nacht heeft gewoed in het gemeentehuis te Schoonebeek, is gebleken dat onbe kenden de brand hebben gesticht. Ook de rechtercommissaris en de of ficier van justitie die bij het onder zoek tegenwoordig waren, kwamen tot de zelfde conclusie. Men beschikt evenwel niet over voldoende gege vens om tot een arrestatie over te kunnen gaan. De groei van het vaderlandse autopark AMSTERDAM, 11-3. In het laat- ste nummer van Economisch Statis tische Berichten (E.S.B.) spreekt drs. L. Becker in een artikel getiteld „De groei van het Nederlandse personen autopark" de verwachting uit dat het Nederlandse wagenpark over zes jaar zal zijn verdubbeld. Zijn prog nose voor 1972 luidt - bij een stij ging van de consumptie per hoofd met 20 resp. 30 procent over de pe riode 1966-1972 - 2,8 a 3,2 miljoen wagens. Per 1 augustus 1966 werd in Ne derland een stand bereikt van ca. 1,5 miljoen personenauto's, waardoor een stoutmoedig geachte voorspelling in het E.S.B.-nummer van 24 fe bruari 1960 een onderschatting is ge bleken. Dood door windstoot DEVENTER, 11-3. Vermoedelijk door een windstoot uit zijn evenwicht gebracht viel de 64-jarige L. G. Poel akker uit Twello op de verkeersbrug te Deventer met zijn hoofd tegen de metalen brugafscheiding. Hij werd bewusteloos naar het ziekenhuis in Deventer overgebracht, waar slechts de dood kon worden vastgesteld. TOKIO, 11-3. China heeft zater dag twee Russische diplomaten uitge wezen die verantwoordelijk worden gesteld voor de „vervolging" van Chinese employés van de Sowjet- ambassade in Peking. Het is voor zover bekend nog niet eerder voor gekomen dat het communistische be wind in China Russische diplomaten het land uitstuurde. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 5 Bruinisse - tel. (01113)470 5 Wel heeft de Sowjet-Unie in 1963 drie Chinese ambassadefunctionaris sen wegens verspreiding van een Chinese partijbrief uitgewezen. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, naar radio-Peking meldde, de twee Rus sen tot ongewenst persoon en ge lastte hun onmiddellijk vertrek. Het zijn een tweede secretaris, belast met consulaire aangelegenheden, en nog een tweede secretaris wiens pre cieze functie niet is vermeld. De „vervolging" waarvan gesproker, wordt, slaat vermoedelijk op het ontslag dat alle Chinese employés van de Russische ambassade vorige maand kregen toen ze tijdens de hef tige anti-Russische demonstraties in Peking het werk neerlegden. Trein reed mail aan ROTTERDAM, 11-3. Vrijdagmor gen is de 63-jarige hulpmetselaar D. Meijer uit Den Haag bij het viaduct over de Oudedijkse Schiekade door een trein aangereden en gedood. De man, die werkzaam was bij de bouw van het nieuwe viadukt onder de spoorbaan naast de Oudedijkse Schiekade, stak de spoorbaan over op het moment dat uit de richting van station Rotterdam-Noord een trein naderde. Hij liep tegen de voorzijde van de trein. Waarden: 12+8 cent: 15 10 cent: 20 10 cent: 25 10 cent: 45 20 cent: Voorschriften: toulkeieren wulk Mosselschelp met zeepokken kwal krab Kleuren: groen en beige lichtblauw, donkerblauw en zwart lichtgrijs, donkergrijs, rood en zwart rose, donkerrood en bruin beige, oranje, rood en bruin De prijs van de serie bedraagt f 1,75 B. en w. stellen strengere eisen voor MIDDELBURG, 12-3. Volgens wethouder M. Wattel van Middelburg is in deze stad de laatste anderhalf jaar van een toename van het aan tal bars sprake zoals nog nooit el ders in Nederland te zien is geweest. Daarom zullen maandag a.s. bur gemeester en wethouders van Mid delburg aan de gemeenteraad voor stelden voor nieuw te vestigen bars strengere lokaliteitseisen te stellen. Al eerder hadden b. en w. van 'Mid delburg het idee een zogenaamde „jeneverzone" in de binnenstad in te stellen, maar dit bleek een juridisch niet haalbare maatregel. De lokali teitseisen willen b. en w. gaan stel len omdat er de laatste tijd steeds meer klachten binnen kwamen over middernachtelijke herrie in de altijd zo rustige hoofdstad van Zeeland. Bovendien zouden de bars, volgens wethouder Wattel, steeds pikantere maatregelen nemen om het hoofd tij dens sterker wordende concurren tiestrijd boven water te houden. Dit zal volgens de wethouder leiden tot allerlei bijverschijnselen, die Middel burg b. en w. niet in hun stad willen hebben. Volgens de adjudant van de Middelburgse gemeentepolitie echter, de heer P. Koekoek, is er geen spra ke van ongeregeldheden bij de nieu we bars. De heer Meeusen, voorzitter van de afdeling Walcheren van de Horeca en zelf eigenaar van. een oud gevestigd café in Middelburg, staat volledig achter de maatregel die b. en w. morgen aan de gemeenteraad zullen voorstellen. Volgens hem zorgen die nieuwe zaken ervoor dat de reeds langer be staande cafébedrijven in Middelburg vooral tijdens de wintermaanden steeds minder te doen krijgen. SAIGON, 11-3. Saigon en andere Zuidvietnamcse steden worden vol gens het Russische persbureau Tass dcor hongersnood bedreigd. De Zuid- vietnamese premier Ngoejen Cao Ky, verzocht naar radio-Saigcn meldde de gouverneurs van een aantal pro vincies in dringende boodschappen, hoe dan ook rijst - het hoofdvoed- sel van de bevolking - naar de hoofd stad en andere plaatsen te sturen. Het ministerrie van economische zaken in Saigon noemde als oorza ken van het rijsttekort de gedeelte lijke mislukking van de oogst van vorig najaar door overstromingen en afneming van de rijstleveranties door de Ver. Staten, die him meeste transportmiddelen nodig hebben voor het vervoer van troepen en materieel naar Zuid-Vietnam. Het ministerie vergat echter aldus de Tass-corres- pondent, opzettelijk de belangrijkste faotor te vermelden: dat deze toe stand zal voortduren zolang' het overgrote deel van het platteland onder gezag staat van het bevrij- ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten dinsfront en de boeren rijst weige ren af te dragen aan de provinciale autoriteiten „die het corrupte regime in Saigon vertegenwoordigen". Een Amerikaanse woordvoerder in Saigon erkende donderdag dat de rijstvoorraden in Zuid-Vietnam - vroeger een rijst-exporterend land - vorige week nog slechts voldoende waren voor twee weken. De prijzen ven de rijst van mindere kwaliteit waren met bijna 50 procent geste gen. Rijstvoorraden die woensdag dcor Amerikaanse schepen waren aangevoerd zouden echter voor ver lichting zorgen, zo beloofde de woordvoerder. ADVERTENTIE DUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland De maandagcent DEN HAAG, 11-3 De stichting wereld-schoolkind-steunfonds „De maandagcent" tot bestrijding der tu berculose in de noodgebieden heeft in 1966 ,van 480 Nederlandse maan- dagcentscholen, waaronder 56 nieu we, f 10.678,23 ontvangen. De stich ting kon, mede door schenkingen van bedrijven en van particulieren, voor ruim f 22.408,- aan schenkin gen overmaken aan hospitalen en instellingen in Algiers, Indonesië, Tanzania, de Filippijnen, Peru, Ka meroen en Vietnam. Chimpansees hebben menselijke trekjes AMSTERDAM, 11-3. Is de chimpansee feitelijk een mens die de verkeerde kant uitgelopen is? Men zou dit bijna gaan geloven wan neer men luistert naar dr. A. Kortland en zijn drie wetenschappe lijke medewerkers J. van Orshoven, drs. J. C. J. van Zon en drs. R. Preijfers, die gedriën maandenlang in Guinee in Afrika het doen en laten van chimpansees, zowel het oerwoudtype als het Savannatype hebben bestudeerd en met een schat aan films, foto's en geluidsban den de vorige week zijn teruggekeerd. De theorie van dr. Kortland gaat ervan uit dat er een oervorm heeft bestaan, die zich in het noordelijke deel van Afrika ontwikkelde en zich splitste in twee soorten, een ten westen en een ten oosten van de Nyl. De oostelijke groep ontwikkelde zich tot een soort dat wapens, met name speren, leerde hanteren, eerst ter verdediging, la ter ook ten aanval. Het westelijke soort, dat zich waarschijnlijk in het Nccrdafrikaanse Savanna-gebicd, dat aan het oerwoud grenst, gemakkelijk kon handhaven, leerde dit niet, althans nauwelijks. Toen de oostelijke tot mens ontwikkelde groep de Nijl overtrok, leden de broeders van het westen de nederlaag en trokken zij zich goeddeels terug in het oerwoud. Merkwaardig genoeg komen de chimpansees in die streken waar de Islam ging heersen en de mensen dus geen apcvlees meer mochten eten, waar naar de Savannen terug. Hun grootste vijand, de mens, liet hen er met rust. De afwisselende be groeiing van de Savannen bood de dieren tijdens de verschillende jaargetijden meer kans op voedsel en bovendien is er minder con currentie van andere apen en dieren die het ook op vruchten voor zien hebben. Gebleken is dat bij gebruikmaking van een (opgezette) panter, de Savanna-chimpansee ten aanval trok met een knuppel in de hand. De oerwoud-chimpansee deed dit niet, maar ook bij hen was het rudiment van het gebruik van een wapen te constateren. Een andere entdekking, die ook uit de film blijkt, is dat de hoger j ontwikkelde Savanna-chimpansees beslist sociaal verband kennen en van een gebarentaal gebruikmaken. Er zijn dus beslist wel rudimen- J tairc menselijke trekjes, als men tenminste knuppelen cn op het voorhoofd wijzen typisch menselijk vindt. t Belangrijk projekt DEN HAAG, 11-3. Op 4 april 1967 zal het eerste werk worden aanbe steed in het projekt tot verbetering van de Schelde-Rijn-verbinding. Als eerste fase zal het aanleggen van de bouwput voor schutsluizen in het Kreekkrakgebied met enige bijko mende werken worden genomen, al dus een communiqué van het minis terie van verkeer en waterstaat. Het werk wordt verricht als ge volg van een op 23 april 1965 van kracht geworden verdrag tussen Ne derland en België betreffende de ver binding tussen Schelde en Rijn. Dat het aaftleggen van de bouwput het eerste projekt zal zijn vindt zijn oorzaak ini de omstandigheid dat de bouw van de schutsluizen bepalend is voor de duur van uitvoering van het gehele werk. Het streven is de bouwput in 1968 gereed te krijgen, zodat nog in dat jaar met de éigen lij ke bouw van de schutsluizen kan worden aangevangen. Hiermede zal - naar het zich laat aanzien - ca 5 jaar gemoeid zijn, waarna dan nog de nodige aansluitingen tot stand moeten worden gebracht. De bouwplaats Volgens het verdrag zou het schut- sluizcncomplex moeten worden ge bouwd ter plaatse vah de kruising met de spoorweg Roosendaal'-Vlis- singen en de rijksweg 58 op de Kreekkrakdam. Bij nadere uitwer king van het ontwerp is echter ge bleken. dat de in het verdrag aange geven bouwplaats, waarbij de sluis- kolken zouden moeten worden over brugd, bezwaren met zich brengt. Bij een ligging van de bruggen bo ven de sohutkolken of de sluistoe- gangen zou de bouw van de sluizen en de bruggen namelijk gelijktijdig moeten worden uitgevoerd, hetgeen eerst mogelijk zou zijn nadat de be staande rijksweg 58 en de spoorweg zouden zijn omgelegd. Deze in plaats en tijd gekoppelde bouw vati sluizen en bruggen zou het ontwerp en de uitvoering aanzienlijk compliceren met als gevolg dat het risico voor tijdverlies en verhoging van de uit voeringskosten groot zou zijn. Sluizen en bruggen Een ander groot bezwaar tegen de in het verdrag aangegeven ligging van het sluizencomplex is, dat een eventuele latere uitbreiding van het aantal sluizen - in welke mogelijk heid het verdrag voorziet - door de directe nabijheid van de bruggen ernstig zou worden bemoeilijkt, ten zij men deze bruggen reeds aanstonds een zeer grote lengte en grote over spanningen zou geven, waarmee ho ge extra uitgaven zouden zijn ge moeid. Aan de bovengenoemde bezwaren kan in beginsel op verschillende wij zen worden ontkomen, namelijk door verplaatsing van de bestaande spoor- en wegverbinding of het kiezen van eèn andere situering van het slui zencomplex door dit complex meer noordwaarts of meer zuidwaarts te projecteren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Erfelijkheid is iets iraarin ouders alleen geloven tot het ogenblik dat hun kinderen idiote dingen gaan doen. Vanaf 11 april a.s. zullen op alle postinrichtingen in Nederland de zomer- zegels 1967 verkrijgbaar zijn. Deze bijzondere frankeerzegels met toeslag, ontworpen door de graficus Auke de Vries, hebben voorstellingexx ontleend aan strandvondsten. Zelfde temperatuur Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, la ter weer toenemende bewolking met kans op enige regen; matige tot vrij krachtige naar west tot zuidwest krimpende wind; weinig verande ring in temperatuur. 14 maart. Zon op 6.58, onder 18.41. Maanop 8.07, onder 22.25. Eerste kwartier: 19 maart te 9.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 maart 5.15 v.m. 17.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 maart 5.03 v.m. 17.15 n.m. Springtij; 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van zondag op maandag trok een kleine maar ac tieve depressie over Brest en de Ar dennen naar het oosten. Aan de achterzijde hiervan stak boven noord-Frankrijk tijdelijk een zware westerstorm op met windsnelheden tot 130 km. per uur. Het bijbeho rende regengebied passeerde maan dagmorgen het zuiden en midden van ons land. Maandag wordt met noordwestelijke winden onstabiele lucht over onze omgeving gevoerd, waardoor plaatselijk een bui kan vallen. Een nieuwe depressie koerst inmiddels in oostelijke richting over de oceaan naar het zeegebied ten zuiden van IJsland. Op de nadeinng van het frontensysteem zal de wind in de loop van dinsdag bij ons krim pen naar zuidwestelijke richting. Het blijft in het algemeen zwaar be wolkt weer. Aan een verplaatsing van de spoor- en wegverbinding zouden zo veel bezwaren verbonden zijn, zowel met betrekking tot de tijd van uit voering als de kosten mede in ver band met andere in dit gebied uit te voeren werken, dat hieraan niet te denken valt. Ook een situering van het sluizen complex met voorhavens ten zuiden van de Kreekkrakdam ontmoet veel bezwaren. O.m. omdat de ligging hiervan in de corridor tussen Noord- Brabant en Zuid-Beveland de moge lij klieid voor het maken van ver bindingen in dit gebied in sterke ma te zou verkleinen. Op schorren en slikken De Nederlandse en Belgische mi nisters van verkeer en waterstaat en openbare werken hebben daarom de voorkeur gegeven aan de oplossing, waarbij „de Kreekkraksluizen met hun voorhavens noordwaarts van de Kreekkrakdam, op de schorren en slikken van de Oosterschelde, wor den geprojecteerd. Deze oplossing maakt een mime opzet mogelijk, geeft belangrijk meer vrijheid voor toekomstige uitbreiding en heeft daarbij nog het voordeel dat zij een voudiger en sneller te verwezenlij ken is en bovendien niet meer kost dan de op grond van nader onder zoek in technisch opzicht weinig ge lukkig gebleken oplossing, zoals deze - min of meer vrijblijvend - dn de nis bijlage bij het verdrag behorende tekening staat aangegeven. Succes voor twee Alpinisten ROME, 11-3. Twee Oostenrijkse bergbeklimmers - Otto Wiedman en Walter Spitzenstetter - zijn er vori ge week als eerste in geslaagd de zuidwand van de Marmolata in de winter te bedwingen, zo meldt het Italiaanse persbureau Ansa. De 3.342 meter hoge Marmolata wordt wel ,de koningin van de Dolo mieten" genoemd en heeft aan de zuidzijde een loodrechte wand van 800 meter. De beide bergbeklimmers vol brachten hun prestatie in vijf dagen, aldus Ansa. Donderdag werd nog aangenomen dat zij in levensgevaar verkeerden. Quasi-ster ontdekt PASADENA, Californië, 11-3. Het technologisch instituut van Califor nië heeft de ontdekking van een nieuwe quasar, een quasi-ster, be kendgemaakt, en er het nummer 0237—23 aan verleend. Hel is de hel derste en snelste van de ongeveer 200 reeds bekende quasars, zeiden de geleerden. Waargenomen is dat de 0237-23 zich met een snelheid van 241.000 km per seconde van de aarde verwijdert. De quasar blijkt tevens van ongewone samenstelling, zij zou titanium, zwavel, chroom, kobalt en ijzer bevatten. Met. uitzondering van zwavel zijn deze elementen nooit eerder in qua sars waargenomen. Papieren bakken in vuilnisemmers? UTRECHT, 11-3. Het Utrechtse gemeentebestuur bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid om papie ren bakken te maken, die de burge rij kan plaatsen in de vuilnisem mers. Het ledigen van de emmers zal dan sneller cn zonder verlies van veel huisvuil ikunncn geschieden, de wethouder van bedrijven, de heer W. J Vergeer, in Utrecht antwoord de dit tijdens de begrotingsbehande ling op de vele klachten van de raadsleden dat veel huisvuil bij het legen van de emmers over de straat rolt en 'blijft liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1