lentfade Kats-haven valt toe aan Aannemerscomb. Oosterscheldebrug bloemen- en vacantie- tentoonstelling 15Vm27 maart Ahoy' Rotterdam ONZE PUZZELRUBRIEK Staal van hondetromv DUIZEND GULDEN VERDIENEN DOOR EEN NAAIMACHINE TE KOPEN Vergadering algemeen bestuur van de Beatrixschool HET PORSELEINEN MASKER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 10 maart 1967 Sr. 19750 Tijdelijke hetonfuhriek wordt definitief MIDDELBURG, 9*3. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan pro vinciale Staten voorgesteld het on geveer 70.000 vierkante meter grote terrein bij Kats op Noord-Beveland gedeeltelijk te verkopen en voor een gedeelte in erfpacht te geven aan de aannemerscombinatie die indertijd speciaal voor de bouw van de Oos terscheldebrug een betonfabriek heeft gebouwd. Ook ligt het in de bedoeling, dat deze aannemerscombinatie (van Hat- tum en Blankevoort) de 18.000 vier kante meter grote haven in erfpacht neemt. De aannemerscombinatie wil de - aanvankelijk tijdelijke - beton fabriek, clie speciaal ingericht is voor het fabriceren van honderden ton nen wegende betonelementen, defi nitief bij Kats laten staan. Het defi nitieve voortbestaan van deze be tonfabriek. die in twee jaar tijds de gehele Oosterscheldebrug bouwde, betekent een vaste werkgelegenheid voor ongeveer tachtig mensen. De exploitatie De exploitatie van de fabriek, die sinds de bouw van de Oostersahelde- brug constant in bedrijf gebleven is, en van de speciaal voor het laden van de gigantische betonelementen ingerichte haven zal gebeuren door een dochteronderneming van de aan nemerscombinatie, de N.V. „Bagger- Man schaakte meisje KOOG AAN DE ZAAN, 9-3. Ver dacht van schaking van het 18-jarige meisje K. uit Koog aan de Zaan is de 29-jarige gehuwde L. J. Z. uit Assen gearresteerd en opgesloten in het Koger politiebureau. De man heeft tot tweemaal toe met het meisje een uitstapje ge maakt van enkele weken naar Frankrijk. De eerste keer was vo rig jaar oktober toen hij drie weken in „het land van Marianne" vertoef de en bij zijn thuiskomst een proces verbaal kreeg omdat de vader van het meisje tegen hem een aanklacht wegens schaking had ingediend. Enkele weken geleden verdween hij opnieuw met zijn Zaanse schone naar de lichtstad Parijs. Terugge keerd bij de Nederlandse grens zette hij het meisje uit zijn auto en liet haar op eigen gelegenheid naar haar woonplaats reizen. Inmiddels had de vader opnieuw een aanklacht tegen Z. ingesteld. Dit leidde ertoe dat de Assenaar in zijn woonplaats werd gearresteerd en naar de Zaan werd overgebracht. ADVERTENTIE Benauwd avontuur door das DEN HAAG, 9-3. Op de Escamp- laan in Den Haag heeft de 19-jarige Hagenaar H. van D. zichzelf donder dagmorgen bijna de das omgedaan. Hij zat bij iemand achtei-op de bromfiets met om zijn hals een mo menteel voor jongeren erg in de mo de zijnde zeer lange das. Op een gegeven moment raakte de uiteinden van de das verward in het achterwiel van de bromfiets, waardoor zijn hals werd dichtge- snoerd. Pogingen om de jongeman, die al blauw begon aan te lopen, te bevrijden - ondermeer van twee toe vallig voorbijlopende dames - hadden alleen tot resultaat dat de das steeds strakker om de hals van het slachtoffer raakte. Een agent van po litie slaagde er tenslotte in de jonge man te bevrijden. Door de inmiddels gewaarschuwde G.G.D. werd hij naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. Op eigen gelegenheid is hij later naar huis teruggekeerd. Het voorval had de dames, die hulp hadden verleend, zo aangegre pen, dat zij eveneens per G.G.D. naar huis moesten worden gebracht. Bom beschadigt Van Heutz-niomimeiit AMSTERDAM, 10-3. Het Van Heutsz-monument op het. Olympia- plein in Amsterdam is vannacht be schadigd door een bomontploffing. Volgens de politie werd gebruik ge maakt van een kneedbom. Nabij het monument werden scherven ge vonden. Het hoofdbureau ontving even vóór drie uur een telefoontje waarin een onbekende mededeelde dat hij van de revolutionaire raad was en het monument de lucht in zou gaan „Maar jullie zijn toch te laat", aldus de vermoedelijk jonge man. Deze week ontvingen we weer een flink aantal oplossingen van de puz zel van vorige week. Er waren dit maal nogal wat foute inzendingen bij maar tooh moest nog worden ge loot bij het toekennen van de prij zen. Daarbij bleek de eerste prijs te zijn bestemd voor: de heer L. v. d. Wekken, Noordstraat, Kerkwerve De tweede prijs gaat naar: de heer P. J. v. d. Zwaag, Bogaardstraat 18, Zierikzee De oplossing moest zijn als volgt: Horizontaal: 1. verzoek; 6. rangoon 11. ida; 12. leo; 13. oma; 14. samba; 17. moker; 20. s.I.; 22. amper; 24. co; 25. avond; 28. etage; 31. ate; 32. P. T.T.; 33. als; 34. nare; 37. over; 39. list; 40. loods; 41. enak; 42. tolk; 44. soda; 46. age; 48. vel; 49. amp; 51. artis; 54 emelt; 56. is; 58. ommen; 61. se; 63. pampa; 65. egaal; 68. k.r.o. 70. sen; 71. ede; 73. termiet; 74. der tien. Verticaal: l. vies; 2. ed; 3. ras; 4. oom; 5. klam; 6. rome; 7. nok; 8. oor; 9. om; 10. nato; 15. ako; 16. bad; 18. ore; 19. eva; 21. Lat; 23. petroleum; 24. cel; 26. venster; 27. nor; 29. t.a.v. 30. garnaal; 35, ato; 36. elk; 37. oss; 38. eed; 43. lui; 45. olm; 47. gas; 50. mts; 52. tea; 53. sop; 54. eng; 55. era; 56. irikit; 59. mast 60. eend; 62. eden; 63. por; 64. mei; 66. air; 67. lei; 69. re; 72. de. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: I. vluchtige stof; 4. be deplaats; 8. plaats in Noorwegen; 11. roofdier; 13. plaats in Zuid-Holland; 15. geogr. aanduiding; 16. godsspraak; 18. voorzetsel; 20. spoorstaaf; 22. het heilige roomse rijk (Lat. afk.); 23. afmeting; 25. menselijke uiting; 27. nieuw (Lat.); 29. landbouwwerktuig; 30. frans lidwoord; 32. uitroep van verwondering; 34. streep van een slag; 36. jongensnaam; 38. vorm van reppen; 40. niet fijn; 42. naaml. ven nootschap (Duits afk.); 43. lokspijs; 45. vreemde munt; 47. nummer (afk.); 48. optisch instrument; 50. uitheems zoogdier; 53 bekend persbureau; 55. klein eiland; 56. oosterse titel; 58. deel v.e. kippenhok; 60. dubbelklank; 61. in plaats van (afk.); 63. engelse universiteitsplaats; 65. verhoogd deel; 68. voorzetsel; 70. bijwoord; op die plaats; 72. gelofte; 73. rijschool; 75. pers. voornaamw.; 76. voordien; 79. opgeruimd; 81. deel van de mond; en Sleepbootmaatschappij Bever wijk" te Beverwijk. De naam van deze onderneming zal in verband met haar nieuwe taak veranderd worden in N.V. „Exploitatie Maat schappij Kats". Politiecharge bij C.S. te Amsterdam AMSTERDAM, 9-3. - De politie heeft donderdagavond te omstreeks half negen voor het Centraal Station in Amsterdam een dertigtal jongens en meisjes verdreven die treinreizi gers lastig vielen en hen beletten het station binnen te gaan. Bij de charge die werd uitgevoerd nadat de jonge lui enige malen was gelast te ver dwijnen, werd gebruik gemaakt van de gummiknuppel. Volgens de politie pleegden zij voorts ontuchtige handelingen op het Stationsplein. Er werden twee min derjarige meisjes aangehouden. Zij zullen aan de kinderpolitie worden overgedragen. RIO DE JANEIRO, 9-3. Een Duitse herdershond heeft het leven van zijn meesteres gered toen een gebouw in 't har(je van Rio de Janeiro instortte Brandweerlieden die zich naar de plaats des onheils spoedden troffen het lijk van de grote hond aan beschermend boven zijn bewusteloze bazin. ADVERTENTIE ZIERIKZEE, 10 maart. Door Phaff, de bekende fabriek van naaimachines, o.a. houdster van de patenten op de dubbelroterende grij per) in plaats van de traditionele ringspoel) wordt thans in Zeeland een enquête gehouden over de toe passing van naaaimachines. De enquête zal worden gehouden onder al degenen, die de aankoop van een naaimachine overwegen. Als stimulans worden onder de deelne mers aan de enquête geldprijzen uit geloofd onder andere een eerste prijs van duizend gulden. De enquête is in algemene zin be doeld en de deelname staat open voor koopsters en kopers van willekeurig welk merk. Vraag inlichtingen bij de bekende Pfaff naaimachinehandela ren. Het valt te voorzien, dat vele ad- spirant-koopsters en kopers van naaimachines zich zullen melden om aan de enquête bij te dragen, en tegelijk kans te maken op een fikse beloning. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen 'door de Gen. Syno/de als zendingspredikant voor de Ger. Zen- dingsbond voor de arbeid in Kenya: 'kand. W. J. Bouw, Oegstgeest Beroepen te Oud-Beierland (vac. W. H. v. Kooien): J. Z wijnenburg, Oud'ewater. Ger. Kelken Beroepen te Middelstum: C. G. Mak, legerpred. ite Zuidlaren, woon achtig te Vries (Dr.). Aangenomen naar Dokkum (5de pred.pl.): G. de Jong, Coevorden, die bedankte voor Assen (vac. A, K. Fi- ret). Bedankt voor Bennekom (vac. H. Groeneveld): D. H. Borgers, Nijver- dal. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Opperdoes: kand. W. J. Quist, Hilversum. Ger. Gemeenten Beroepen te IJsselmonde: H. Rijk- sen, Gouda. Bedankt voor Boskoop: A. Hof man, Zeist. Evang. Luth Kerk Aangenomen naar Amstelveen W. Bly. proponent te Amsterdam. Flitsen uit het buitenland RIO DE JANEIRO. In het oude centrum van Rio de Janeiro is een gebouw van twee verdiepingen in gestort. Volgens de eerste berichten bevonden zich ongeveer 30 personen in het gebouw ten tijde van het on geluk. TOKIO. De derde echtgenote van president Soekarno, Ratna Sari De- wi, heeft het leven geschonken aan een meisje. PEKING. In de Chinese hoofdstad is een grote schoonmaak begonnen. Voor het eerst sinds bijna acht maanden worden de huizen, de mu ren, de ramen, telegraafpalen, bo men en straten ontdaan van miljoe nen muurkranten, plakkaten en leu zen van de rode garde. MOSKÓU. De Russin Jevgenia Martova heeft een nieuw wereld snelheidsrecord voor vrouwelijke piloten gevestigd door met een E-76 straalvliegtuig een gemiddelde snel heid van 2.130 kilometer per uur te halen, zo is meegedeeld door het Russische persbureau Tass. BRUSSEL. De voorbereiding van beslissingen over de betrekkingen van de E.E.G. met Spanje, dat asso ciatie wenst, is in de E.E.G.-minis- terraad in Brussel een stapje verder gekomen. ■BRUSSEL. De moord op een in Brussel wonende Albanees, die vo rige week werd neergeschoten, zou geen politieke achtergrond hebben, doch de daad zijn van een beledigde schoonzoon. LUXEMBURG. De Britse premier Wilson en zijn minister van buiten landse zaken Brown sloten hun rondreis langs de hoofdsteden van de E.E.G. af met een bezoek aan Luxemburg. DAR ES SALAAM. De drie Oost- Afrikaanse landen Kenya, Tanzania en Oeganda hebben de wens te ken nen gegeven tot hervatting van de onderhandelingen over associatie met de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.). BRUSSEL. De E.'EtG.-cbmmissie heeft zes nieuwe financieringsbeslui ten getroffen voor ontwikkelings projecten in de geassocieerde landen overzee, waarmee in totaal ruim 70 miljoen gulden gemoeid zijn. KOPENHAGEN. „Bulgarije is be reid onderhandelingen met vvest- Duitsland te beginnen, als Bonn hierom vraagt", zo heeft de Bulgaar se minister van buitenlandse zaken, Iwan Basjev, op een persconferen tie in Kopenhagen verklaard, aan het einde van een officieel bezoek van vier dagen aan Denemarken. NICOSIA. Op Cyprus zijn bij het dorp Loeroedjina, tusen Nicosia en Lacarna, vijf Griekse militairen door gewapende Turkse Cyprioten gevangen genomen. WORMS. Drie ouden van dagen zijn omgekomen bij een brand in een bejaardentehuis in Worms (Rijn land-Palts). Door snel ingrijpen van de brandweer 'kon een ramp voorko men wonden. MADRID. De protestanten in Spanje zijn ernstig teleurgesteld over de wijzigingen die op het laat ste moment nog (door de regering zijn aangebracht in de 'ontwerptekst van de nieuwe wet op de godsdienst vrijheid. WENEN. De leider van de Poolse communistische partij, Gomulka, is met premier Cyrankiewicz in Boe dapest aangekomen voor een niet- officieel vriendschappelijk bezoek, aldus meldt het Hongaarse persbu- NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties zal 21 april in buitengewone vergade ring (bijeenkomen, zo is uit goede bron in New York vernomen. HONGKONG. „Sing Tao Jih Pao" een Chinees blad dat achter Tsjiang Kai Sjek staat, meldt dat er op 15 februari bij een ontploffing in een hoofdkwartier van de Rode Garde bij Kanton minstens 50 rode wach ters om het leven zijn gekomen. CUXHAVEN. Nederlandse vissers boten hebben het wrak van het Duitse motorsdhip „Gemma" (320 brt.) naar Cuxhaven gesleept. SAIGON. De Amerikaanse troe pen in Vietnam hebben in de week 'die op 4 maart eindigde een onge kend hoog aantal yerliezen geleden, nl. 1.617 man aan doden, gewonden en vermisten. Het aantal doden be draagt 232. Modellen voor sehilder Uil koppigheid tegenover zijn leraar, die stilering eiste, en tegenover de des tijds overheersende kunstrichtingen schilderde de 20-jarige kunststudent Konrad Klapheck in 1955 een ouderwetse schrijfmachine natuurgetrouw na. Toen hij zijn werk eens bekeek, meende hij: „Een enigszins geflatteerd por tret van mijzelf". In de sindsdien verlopen jaren bracht de jongeman uit Düsseldorf bijna 200 machines, technische apparaten en armaturen in olie op het doek. De meeste van zijn schilderijen zijn verkocht en op de talrijke tentoonstellingen - o.a. Milaan, Londen, Parijs alleen nog in bruikleen te zien. Zijn stijl? Misschien een nieuwe realisme, waarin pop-art en sur realisme zich verenigd hebben. Namen geeft Klapheck zijn werken pas achteraf en onderstreept daarmee hun symbolische karakter. Schrijfma chines verpersoonlijken voor hem mannen. Naaimachines („De gekrenkte bruid") en ook douches („Sexbom'> of „Hoogmoedige schoonheid") vindt hij vrouwelijk. ZIERIKZEE, 9-3. Op dinsdagmid dag 21 maart a.s. wordt alliier een vergadering gehouden van het al gemeen bestuur van de Beatrix school. Op de agenda staat o.a. ver kiezing van twee leden voor het da gelijks bestuur in verband met het aftreden van de heren A. H. Vermeu len (Brouwershaven) en L. v. d. Klooster (Westerschouwen). Blijkens een toelichting op de ka pitaalsbegroting 1967 werd de bouw van het inmiddels voltooide moto risch therapiel'okaal (speellokaal) ge gund aan de fa. Hartog en Zn. voor f 175.000,- Tot dit bedrag werd rijks goedkeuring verkregen. De bouwkos ten worden thans in totaal geraamd op f 264,812,-. Voor de financiering van de bouw" werd een geldlening aangegaan tot een bedrag van f 250.000,-. Het bedrag van de over-% schrijding der bouwkosten boven het geldlendrigsbedrag ad. plm. f 14.812,-, zal voorlopig worden gefinancierd met rekeriing-courantgeld van de ge meente Zierikzee, totdat het bedrag van de bouwkosten definitief bekend is, waarna voor dit bedrag een aan vullende geldlening' kan worden ge sloten. Blijkens een toelichting op de ex ploitatiebegroting 1967 kan de uit kering uit het gemeentefonds inge volge de financiële verhoudingswet voor 1967 gesteld worden op f 51.486.73. De exploitatielasten, met uitzondering van de kapitaallasten, geven .volgens deze begroting een na delig saldo te zien van f 46.720,33". Het aandeel van de uitkering uit het gemeentefonds hiervoor geraamd is f 28.496,40, zodat een geraamd tekort Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam, 9-3 te Durban Alchiba, 8-3 van Marseille naar Ge- Mississippilloyd, 9-3 van Suez naar Damman. blijft van f 18.223,93. De kapitaals- lasten (rente en afschrijvingen) voor het jaar 1967 zijn begroot op f 42.600,85. Het aandeel van de uit keringen uit het gemeentefonds hier voor geraamd is f 22.990,33, zodat een geraamd ongedekt tekort blijft van f 19.610,52. Per saldo blijft er een ongedekt totaal tekort van f 38.223.93 plus f 19.610,52 is f 37.834,45. ADVERTENTIE 82. gebaar; 83. kloosterzuster. Verticaal: I. feestdos; 2. meisjes naam; 3. deel v.e. priesterkleed; 4. flinke; 5. open ruimte in de stad; 6. soort drank; 7. Chinese maat; 8. dub belklank; 9. slim; 10. klein roofdier; 11. land in Europa; 12. bijwoord; 14. aanw. voornaamw.; 17. vreemde munt (afk.); 19. het zelfde (afk.); 21. plan; 23. gezelschapsspel; 24. buigen; 26. rekening; 28. boom; 31. kleur ling; 33. frans (afk.); 35. berg (Spaans); 37. hekwerk; 39. rivier in Utrecht; 41. land in Europa; 44. wa terwerk; 46. deel van een bijenkorf; 49. windrichting; 51. eenheid van strcomsterkte (afk.); 52. water in Brabant; 54. meisjesnaam; 57, plaats in Zwitserland; 59. beenverlenging; 62. jonge koe; 64. muziektempel; 66. water in Friesland; 67. bloeiwijze; 69. meisjesnaam; 71. zure vloeistof; 73. honingdrank; 74. gewicht (afk.); 77. landbouwwerktuig; 78. gewicht (afk.); 80. soort onderwijs (afk.). 47. Aram en Lu Nan moesten weldra er varen, dat de woedende kreten van Wang niet onopgemerkt waren gebleven. Door de duistere gangen klonk wapengekletter e'n het geluid van vele voeten, die snel nader bij kwamen. „Vlug!" fluisterde Aram tot de jonge keizer, „de wacht nadert, volg me!" Op goed geluk liepen ze door de gangen in de tegenovergestelde richting van waar het geluid klonk. Maar plotseling bleven zij stokstijf staan; ook vóór hen klonken kre ten en wapengekletter! Waren zij nu ge heel in de val gelopen? Plotseling trok Aram Lu Nan met zich mee. Bij het flak kerende licht van de lantaarn had hij een nis ontdekt, waarop een ruwe stenen trap uitkwam, die stijl omhoog voerde. „Hierheen', fluisterde hij. „Bedek die lamp en loop voor uw leven!" Hoger en hoger klommen zij; het lawaai verstierf in de diepte. „Voorlopig zijn wij onze vervolgers kwijt", fluisterde Lu Nan, „doch wij zijn nu ook ver van de uitgang van de burcht verwijderd". „Een burcht heeft ook nog wel andere uitgangen, al zijn die niet even gemakke lijk", antwoordde Aram grimmig. Hij trok Lu Nan mee door een zijgang, waarin hij een bleek lichtschijnsel had opgemerkt. Dat moest het schijnsel van de maan zijn en waar maanlicht binnenviel, moest ook een opening in de muren zijn. Inderdaad bereikten zij na enkele stap pen een hoog, diep venster, dat op de ri vier uitzag. Hier was dan eindelijk een uit gang. Maar, toen Aram in de diepte keek, huiverde hij onwillekeurig. Zou een sprong in deze afgrond niet gelijk staan met. de dood?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3