DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mr. B. W. BIESHEUVEL (A.R.) BELAST MET DE OPDRACHT „Geen militaire overwinning voor Hanoi" Weer overstroming in gebied Florence KAMERBREED „DE MAGNEET" TAUNUS 20 M Naar overeenstemming tussen de ziekenfondsen en huisartsen Podgorny uit kritiek op Chinese leiders Nog altijd ernstige botsingen in China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19758 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tol. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Wh Lak&ncaan Ochiman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een' per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Nieuwe bestemming voor haven van Kats Nieuwe fase in formatie Volkscongres in Indonesië DEN HAAG, 9-3. De leider van de Anti-Revolutionaire fractie mr. B. VV. Biesheuvel, is verzocht een kabi net te vormen. Het kabinet van de koningin heeft meegedeeld: „H.M. de koningin heeft donderdagmiddag cp paleis Suestdük de minister van staat L. J. M. Beel ontvangen, die de ko ningin het gevraagde advies heeft uitgebracht. Vervolgens heeft H.M. de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van de ARP. mr. B. W. Biesheuvel, ont vangen en hem opgedragen een ka binet te vormen, dat zal mogen reke nen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging Mr. Biesheuvel heeft de koningin verzocht de opdracht in beraad te megen houden. „In het licht van het laatste over leg, dat ik bijzonder bevredigend vend, geef ik mezelf een redelijke kans van slagen". Dit zei de kabinetsformateur, mr. B. W. Biesheuvel, op een persconfe rentie na zijn ontvangst op Soestdijk, welke volgde op het overleg van dr. Beel mot de fractieleiders van KVP, VVD, ARP en CHU. Formateur Biesheuvel hoopt met de nodige voortvarendheid aan de slag te gaan en eind volgende week zijn arbeid met goed resultaat te kunnen beëindigen. Desgevraagd merkte hij op de kans gering te ach ten dat nog voor de Pasen een re geringsverklaring zal worden afge legd. „Ik wil wel voortvarend wer ken, maar niet een paar fouten ma ken om een dag eerder met een re geringsverklaring te kunnen komen". Australische man sloot zijn vrouw in kast MELBOURNE, 9-3. Een 26-jarige arbeider in Melbourne heeft vermin dering gekregen van een gevange nisstraf van 4% jaar wegens opslui ting van zijn vrouw in een kast en het dichtspijkeren van de kastdeur. Bij een nieuw proces, dat gelast werd omdat de rechter in het eerste proces te veel tussenbeiden gekomen zou zijn, heeft Raymond Mawson thans een jaar gekregen. Mevrouw Mawson getuigde tijdens het eerste proces, dat jiaar echtge noot, die buitenmatig jaloers was, haar in een kast opsloot als hij naai zij n werk ging omdat hij bang was, dat zij aan de haal zou gaan. De heer Biesheuvel wees er op dat de formulering van zjjn opdracht de zelfde is als die van de informatie- opdracht van prof. Zijlstra. De formateur kan uitgaan van de hoofdlijnen voor een beknopt rege ringsprogram, waarover op 3 maart j.l. overeenstemming is bereikt tus sen de vier fractievoorzitters. Hij voegde hier aan toe dat hij in be langrijke mate zal kunnen profiteren van de door de heren Zijlstra en Familielid gevonden door toedoen van jongetje PERT, West-Australië, 9-3. Bert van Dalen, een Utrechtenaar die on- •angs naar Australië emigreerde, heeft door ioedoen van zijn driejarig zeentje in zijn nieuwe woonplaats Perth een familielid teruggevonden. Het jongetje placht bij het passe ren van een garage een man aan te wijzen die hij als „opa" betitelde. Kortgeleden bracht Van Dalen zijn auto voor reparaties naar de garage. Toen bleeik dat de monteur naar wie het kind herhaaldelijk had gewezen riet zijn opa was maar zijn oom. Dick van Dalen. Deze, die nu 52 jaar is, was in de oorlog uit Nederiand gevlucht. Na een zwerftocht door de wereld belandde bij in 1952 in West- Australië. Bert van Dalen verklaarde: „Ik was jonger dan mijn zoontje toen Dick Nederland verliet. Daarom her kende ik hem niet. Maar mijn klei ne Bert zag blijkbaar een gelijkenis tussen hem en een oud portret van mijn vader". Ongeveer tachtig gewapende ban dieten hebben donderdag een trein van de Columbiaanse Nationale Spoorwegen overvallen en twaalf van de zeventien passagiers gedood, zo is in Bogota vernomen. Zij had den de rails ongeveer 400 km ten noorden van Bogota in een dicht oerwoud opgeblazen, en beschoten de trein met machinegeweren. Beel verrichte arbeid. Een van de resultaten van de arbeid van de heer Beel is. dat,-nu de heer Zijlstra geen formateur is, de AR-fractieieider als formateur kan optreden. Verdeelsleutel 6—3—3—2 Hij zal kunnen uitgaan van de over eengekomen verdeelsleutel ^-3-3-2 resp. KVP, WD. ARP en CH§). Tijdens het gesprek in Wassenaar hebben de fractievoorzitters wensen ten aanzien van de bezetting van de posten kenbaar gemaakt. In sommige opzichten liepen deze wensen paral- iel, in andere opzichten waren zij complementair. Lndien noodzakelijk kan de formateur evenwel verschui vingen aanbrengen zender dat dit tot moeilijkheden aanleiding behoeft te geven. De heer Biesheuvel kwam vervol gens te spreken over de oneffenheid tussen hem en de liberale fractie voorzitter, mr. E. H. Toxopeus, „wel ke in een gesprek onder vier ogen is weggenomen". Tijdens dit op initia tief van dr. Beel gevoerde, gesprek was het vertrouwen volledig terug gekeerd. Geen van beiden had wijzi gingen aangebracht in het onder de heer Zijlstra tot stand gekomen ak koord. „Joyflying" met dood bekocht PHOENIX, 9-3. De politie heeft donderdag in Phoenix, in de Ame rikaanse staat Arizona, een jongeman doodgeschoten die probeerde er met een sportvliegtuig van door te gaan. Terwijl het toestel over het veld taxiede om op te stijgen werd het door politieauto's achtervolgd. De politiemannen openden het vuur en het vliegtuigje kwam tegen een om heining tot stilstand. De 20-jarige dief werd er dood uitgehaald. Thailands minister van binnen landse zaken, generaal Prapart Tsjarsathien, heeft verklaard dat on geveer 700 afgelegen dorpen in de door linkse groeperingen geïnfil treerde gebieden van noordoost- Thailand om bescherming van po litie en militairen hebben gevraagd. Minister zei „nee"! Ouders in Frankfort Geen marge-verhoging melkdetailliandel mishandelden hun kind FRANKFORT. 9-3. Een kind van zes jaar ,dat door zijn ouders werd mishandeld en genoodzaakt was zich in het leven te houden met wat het uit vuilnisbakken wist op te diepen, is thans door tussenkomst van de Westduitse kinderbescherming aan de „ouderlijke" macht onttrokken. Het kind, een meisje, weegt slechts 10 kilo, de helft minder dan het nor male gewicht. Buren hebben de po litie in de zaak gemengd, nadat zij hadden geconstateerd, dat het kind weggeworpen sinaasappelschillen uitzoog en zelfs gras van gazons at UTRECHT, 9-3. De minister van economische zaken vindt dat cr op dit cgenblik geen aanleiding toe be staat om de marges in de melkde tailliandel te verruimen. Hierom had het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten gevraagd. Het bedrijfsschap had de minister er op gewezen dat een rentabiliteit- onderzoek bij mel'kdetailhandels-be- drijven had laten zien dat men er in deze bedrijfstak niet zo rooskleurig voorstaat. Een van de conolusies van het onderzoek was, dat de toe name van het aantal negatief wer kende ondernemingen tot 45 procent van het aantal onderzochte bedrij ven, zou moeten worden toegeschre ven aan het prijsbeleid. Deze me ning deelt de bewindsman niet, zo heeft hij het bedrijfschap laten we ten. Volgens de minister levert een splitsing van de bedrijven die zonder of met een winkel werken, een heel ander beeld op. Uit het onderzoek blijkt namelijk dat de bedrijven die alleen bezorgen en dus geen winkel hebben een aan merkelijk beter economisch resul taat hebben geboekt dan bedrijven die wel met een winkel werken. Verklaring van Johnson: WASHINGTON, 9-3. De commu nisten in Vietnam weten, dat zij geen militaire overwinning meer kunnen behalen en z\j proberen nu een „propaganda-zege" op ons te boeken. President Johnson zei dit donderdag in een persconferentie voor de i\merikaanse t.v. FLORENCE, 9-3. In het gebied van Florence, dat in november van het vorig jaar zoveel van het water te lijden heeft gehad, hebben zich weer overstromingen voorgedaan als ge volg van zware regenval. Het water van de Arno in Empoli bij Florence steeg ruim twee meter. Een stuk van een noodbrug, na de overstromingen van november gebouwd, werd weg geslagen. Slachtoffers door blikseminslag in school STANDERTON^ 9-3. Als gevolg van blikseminslag in een Afrikaan se school bij Standerton, in Trans vaal, zijn donderdag volgens de eer ste berichten een onderwijzeres en tien 'kinderen om het leven gekomen. Twaalf kinderen zijn naar het zie kenhuis gebracht met min of meer ernstige verwondingen. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie adviseert automobilisten het komende weekeinde niet gebruik te maken van de Maastunnel, omdat deze als gevolg van werkzaamheden op het tracé in Rotterdam zuid min der verkeer zal kunnen verwerken dan normaal. Ingaande op door de voormalige adviseur van president Kennedy, Schlesinger, geuite beschuldigingen, dat Washington niet werkelijk over beëindiging van de oorlog in Vietnam wil praten, zei Johnson, dat hij hier toe op el>k moment bereid is. Ér zijn echter nog steeds geen aanwijzingen, dat Hanoi bereid is. Cp vragen over geruchten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, ontslag heeft gevraagd antwoordde de president, dat Cabot Lodge ai eens mee,- ^.eeft gezegd zijn post in Saigon te willen beëindigen. Hij kan zijn functie neer leggen wanneer hij dit zou wensen, maar de berichten die zeggen dat de regering bezig is een opvolger te zoe- ken zijn van elke grond ontbloot. Johnson, wiens persconferentie voor het eerst in kleuren door de televi sie werd uitgezonden, voegde hieraan toe. dat hij nog deze maand met Ca bot Lodge en de Amerikaanse bevel hebber in Vietnam, generaal West moreland, zal gaan praten. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel: (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Licht in netelige kwestie Meningsverschil met Peking MOSKOU, 9-3. President Podgor ny heeft donderdag op een bijeen komst in Moskcu scherpe kritiek op de Chinese leiders geleverd omdat deze zich hebben verzet tegen het Noord Vietnamese aanbod tot onder handelingen met de V.S., mits de bombardementen op Noord-Victnam en andere krijgshandelingen worden gestaakt. Het is de eerste maal dat het Kremlin in het openbaar gewag maakt van een belangrijk verschil v;i nawen ing tussen Peking en Hanoi. De intenties van de groep van Map Tse-Toeng. aldus de Sowjet-presi- dorvt. komen niet overeen met de op vattingen die dc regering van de de mocratische republiek Vietnam (Noord-Vietnam) ten aanzien van de oorlog heeft. In een onlangs uitge geven lange verklaring van Peking, zo vervolgde hij, is geenx woord van steun aan de voorstellen van de Noordvietnamese minister van bui tenlandse zaken te vinden. (Deze laatste had cp 28 januari zijn voor stel tot onderhandelingen op genoem de voorwaarden gedaan. Men neemt aan dat Podgorny deelde op een Chi nese verklaring van vorige maand waarin Noord-Vietnam wordt aan gespoord de strijd voort te zetten). Dc Sowjct-prcsidcnt verklaarde nog dat de politiek van de Chinese leiders de zaak van hot socialisme benadeelt. DEN HAAG, 10-3. Het is niet uit gesloten, dat het zogenoemde huis artsen-conflict op korte termijn tot het verleden behoort. Na een lang durig overleg namelijk is vannacht overeengekomen, dat zowel dc lan delijke huisartsenvereniging (L.H.V.) en de gezamenlijke ziekenfondsorga nisaties (G.O.Z.) in hun achterban dc richtlijnen van minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) zullen bespreken. Wanneer de be trokken instanties met die richtlijnen akkoord gaan en wanneer ook de mi nisterraad zich met een voorstel daartoe zal verenigen is het denk baar, dat op korte termijn het reeds lang slepende huisartsen-conflict uit de wereld is. Do inhoud var\ de richtlijnen werd niet bekendgemaakt Wel heeft mi nister Veldkamp laten doorscheme ren. dat deze zullen zijn gebaseerd on de inhoud van het advies van de ziekenfondsraad over deze kwestie. Het overleg tussen de drie betrok ken partijen, te weten de regering, de L.H.V. en hat G.O.Z.. duurde van 22.00 uur donderdagavond tot on geveer 04.00 uur vrijdagmorgen. Ge ruime tijd echter werd geschorst om dc direct betrokken partijen gelegen- li en te geven om zich in eigen kring nader te beraden. Aan het overleg werd van rege ringswege deelgenomen door minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels namens de ziekenfondsraad door dr. W. L. P. de Kort; namens het L.H.V. door de artsen A. E. G. M. Weijen- borg (Deurne) en J. F. A. van Rijn (Arnhem) en namens het G.O.Z. door de heren T. Verschoot en dr. H. Fes ten. Om ongeveer 00.45 uur arriveer den voorts nog éen drietal adviseurs van de L.H.V. Om 01.45 uur ver klaarde minister Veldkamp pi-ijs te stellen op het bereiken van een over eenkomst, temeer waar hij op korte termijn niet meer a'Is minister aan het gesprek zal kunnen deelnemen en een nieuwe bewindsman op het de partement zich in de materie zou moeten inwerken, hetgeen zou lei den tot vertraging. Overigens wees de minister 'er op. dat door de be sprekingen de financiële uitkomsten bijna niet zouden worden bepaald. „Het is meer een vertrouwenskwes tie", aldus de bewindsman. Even eerer, om ongeveer 00.30 uur, hadden de ziekenfondsorganisaties reeds laten weten bereid te zijn de richtlijnen aan hun organisaties voor te leggen en deze in hun kring te verdedigen. Volgens blad in Hongkong HONGKONG, 9-3. Volgens het Engels-talige in Hongkong verschij nende blad „Daily Mail" zjjn 170 slachtoffers gevallen bjj gevechten tussen rode wachters cn functiona rissen in Fat Sjan, 160 km ten zuid westen van Kanton. Het blad spreekt van „aanzienlijke" troepenbewegin gen in Kanton. De emstigeste botsing had zich vrijdag j.l. voorgedaan. 2.000 rode wachters drongen toen een kantoor van. de communistische partij binnen DJAKARTA. Studenten verspreiden pamfletten onder de afgevaardigden en gasten, voor de aanvang van een zitting van het Indonesische Volks congres, by de ingang van het Sport, paleis. Mr. E. L. C. Schiff (midden, donkere bril), de Nederlandse ambassadeur, volgt de zitting van het Indonesische Volkscongres in het Sportpaleis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's O Wij moeten niet feiten on- 8 V derzoeken bij het l icht van n Q argumenten, maar argumenten g bij het licht van feiten. yyyyyyyzccccccc&acc&yysoy: Buien Verwachting tot zaterdagavond: Half tot. zwaar bewolkt met enkele regen of hagelbuien; matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind; in het algemeen iets lagere temperaturen. 11 maart. Zon op 7.05, onder 18.36. Maan op 7.37, onder 18.55. 12 maart. Zon op 7.03, onder 18.38. Maan op 7.47, onder 20.05. 13 maart. Zon op 7.01. onder 18.40. Maan op 7.57, onder 21.14. Nieuwe maan; 11 maart te 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 maart 3.49 v.m. 16.15 n.m. 12 maart 4.21 v.m. 16.46 n.m. 13 maart 4.48 v.m. 17.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 maart 3.39 v.m. 15.50 n.m. 12 maart 13 maart 4.09 v.m. 4.36 v.m. 16.20 n.m. 16.47 n.m. waar 600 mensen werkten. Bij de daarop volgende gevechten werden 170 personen gedood of gewond, al dus het blad dat reizigers aanhaalt. Volgens „Rode Vlag", het theore tisch orgaan van de Chinese com munistische partij, worden in steden en provincies waar de Maoisten de macht tot zich hebben getrokken, nieuwe bestuursorganen gevormd. Het schijnt dat daarin vertegenwoor digers van het leger en de militie worden opgenomen. Springtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-3. Het K.N.M.I. deelt mede: achter een depressie, die van de Golf van Biscaje over Engeland naar Schotland trok, wakkerde gis teravond in ons land de wind tot stormachtig aan uit zuidwestelijke richting. Inmiddels trok een diepe depressie ten zuidwesten van IJsland langzaam naar het oosten. Rond de ze lagedrukgebieden zal in het ko mende etmaal met krachtige en af en toe harde zuidwestelijke winden koelere en onstabiele lucht naar ons land worden gevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor waaruit plaatselijk buien zul len vallen. Op de oceaan blijft dc depressieactiviteit tamelijk groot, want een volgende storing trekt van de Azoren alweer in de richting van het Kanaal. Hierdoor blijft het weer onbestendig. KINSJASA. Voor een bijzondere krijgsraad in Kinsjasa is het proces tegen oud-premier Moise Tsjombe begonnen. Hij wprdt beschuldigd van hoogverraad. Tsjombe wordt bij verstek berecht. JAIPOER (Radjastan). De politie in de Indiase staat Radjastan heeft ben politieke onlusten 49 arrestaties verricht. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1