Tien jaar A.O.W. nur die Aanbod van lanbouvvprodukten in de E.E.G. wordt steeds groter Bok trok beschadigde duedalven uit de Oosterscheldebodem Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1967 Nr. 19757 Coöp. Landbouw vereniging „C et C" BL'KGH. 7-3. In hotel Bakker te Burgh vergaderde de Coöp. Land- bouwvereniging „C. et C." te Burgh- Haanistede. De belangstelling was niet bijster groot. In zijn openings woord richtte de vice-voorzitter, de heer VV. Steur een welkomstwoord tot de alg. secr. der Z.L.M., mr. E. Wage die deze avond een lezing hield De heer Steur deelde mede dat voorzitter M. O. Hanse na een lang durige ziekte vrijwel genezen is doch zich nog niet capabel voelde om de ze avond al te leiden. In een brief wenste de heer Hanse de leden een goede vergadering. De heer Steur deelde verder mede dat zaterdag enige C. et C.-bestuurders deelna men aan de actie „Een koe voor Grosseto". De voorzitter gaf een kort over zicht over het afgelopen jaar. Na een nat voorjaar kwam een droge mei maand zorgen dat de gewassen vrij goed groeiden, doch de zomermaan den waren weer aan de natte kant. Gelukkig kon in wat droge periodes de oogst geborgen worden. Minder goed ging het met de fruitteelt, die een slecht jaar had en waarin voor al het zomerfruit het liet zitten. Spreker hoopte dat een ieder dit jaar „loon naar werken" zal krijgen in zijn bedrijf. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer W. E. Quaak, bleek dat de vereniging in 1966 voor f 128.955,77 aan goederen van de CA.V. had af genomen. De kas vertoonde aan in komsten en uitgaven een bedrag groot f 6793,98 met een batig saldo van f 769,91. De heer M. de Vrieze adviseerde namens de commissie van toezicht tot goedkeuring der reke ning. Tot plv. lid der comm. van toezicht werd de heer W. J. v. d. Zande 'ber.oemd. De aftredende bestuursleden, de heren M .O. Hanse-Boot en W. E. Quaak werden herkozen. Het bestuur zal zich over een op tredende duivenplaag beraden. Landbouwpolitiek in het algemeen „Landbouwpolitiek in het alge meen'* was het onderwerp waarover mr. Wage uit Goes de aanwezigen Uitkeringen meer dan verdrievoudigd geruime tijd bezig hield. Spreker stond eerst stil bij de Kennedy-ron- de die in Genève bezig is en verrui ming der wereldhandel ten doel stelt Er zijn landen met voedsel- overschotten doch ook nog veel met tekorten. En waar gebrek is ontbre ken meestal de middelen om te ko pen. Spreker was van oordeel dat deze Kennedy-ronde die op 1 juli 1968 ophoudt, in tijdnood zal raken. Mr. Wage was verder bang dat de industrie hier weer voordeel uit zal halen in tegenstelling met de agra rische sector. In Genève nu worden prijzen vastgesteld die volgend jaar ingaan en drie jaar zullen gelden. Spreker tipte dan de E.E.G. in Brussel ever. aan en gaf de weg aan die een voorstel, uit bijv. een land- beu wvereniging, gaat bewandelen voordat het in Brussel ter tafel komt Gaan we een vergelijk trekken tus sen de partners in E.E.G.-vei'band dan is Frankrijk de grote winnaar. In de directe belasting harmonisa tie zit geen schot. Nederland zit in de directe belastingen het hoogst en in directe steun het laagst, opnieuw gezien in vergelijking met de E.E.G. partners Groeiend aanbod De vraag naar het landbouwpak- ket blijft praktisch constant in ons land, doch het aanbod wordt steeds groter. De prijzen zullen dan ook nooit goed kunnen zijn en de vraag werd dan ook opgeschroefd als een vorm van overheidssteun. Nog gro tere produktie in de landbouw zal het verschil nog groter maken en het is gelukkig dat niet iedereen naar produktieverhoging streeft. In dien allen dit deden dan werd de prijs lager. Spreker zag dan ook al leen een verlaging kosten eenheid produkt om een beter financieel re sultaat te bereiken en slechts een streven naar een beperkte produk tieverhoging. Het Landbouwschap heeft de erg ste stormen doorstaan, doch de be doeling van H. D. Louwes om hier van een vuist te maken is nooit ge lukt. Volgens spreker heeft het Landbouwschap bewezen bestaans recht te hebben doch wat het schap nu precies wel en niet moet doen is nog steeds niet uitgepraat. De heer Steur dankte spreker voor zijn betoog en wees nog op de be- drijfverzorgingsdiensten die men momenteel snel tracht op te richten op Schouwen-Duiveland. Voor C. et C.-leden bestaat verder de mogelijk heid om dit voorjaar een 2- of 3- daagse busreis naar het buitenland te maker, tezamen met N.F.O.- en Pomonaleden. Met enige wrevel moeten loontrek- kenden elke week of elke maand constateren, dat er weer een flinke hap van hun Icon is ingehouden voor de A.O.W.-premie. Zakenlieden en beoefenaren van vrije beroepen .jui chen niet bepaald, wanneer zij een aanslag in de bus vinden, welke hen aanmaant dc verschuldigde premie te voldoen. Dat neemt niet weg, dat zij op hun oude dag kunnen profi teren van dit met enige tegenzin ge brachte offer. Dc Algemene Ouderdomswet heeft nu zijn tienjarig jubileum gevierd. In het afgelopen decennium heeft deze wet zich krachtig ontwikkeld. Als men kijkt naar de maximale uit keringsbedragen, dan mag men zelfs spreken van een spectaculaire ont wikkeling. 3,2 miljard in 1966 Aan de Algemene Ouderdomswet ging de zogenaamde noodwet-Drees vooraf. Krachtens de daarin ver vatte regeling konden bejaarde echt paren, maar alleen voor zover zij als behoeftigen moesten worden aange merkt, 1272 per jaar ontvangen, de alleenstaanden slechts 738. Toen op 1 januari 1957 de Algemene Ouderdomswet werd ingevoerd, be droeg het uitkeringsbedrag f 1428 voor echtparen en 858 voor alleen staanden. Deze uitkeringsbedragen zijn in tien jaar tijds enorm opgetrokken. Voor de gehuwden werd de uitke ring meer dan verdrievoudigd, voor de alleenstaanden zelfs ruim 3V> keer. Het aantal echtparen en bejaarde alleenstaanden, dat thans van de A. O W. trekt, is de één miljoen op en kele duizenden na genaderd. Tien jaar geleden was dit nog 720.000. In 1957 werd ongeveer 825 miljoen aan uitkeringen verstrekt. In 1966 was dit bedrag opgelopen tot 3,2 mil jard gulden. Dat is dus een vervier voudiging. Lonen voorgebleven Nu is de A.O.W.'er er de laatste tien jaar in geld uitgedrukt wel sterk op vooruitgegaan, maar in hoeverre is deze inkomstenstijging werkelijk reëel? Dat is natuurlijk een zeer re levante vraag, want sinds 1957 zijn de kosten van levensonderhoud niet zuinig gestegen, mede door de ver snelde loonontwikkeling. Een blik in de maandstatistieken van het Centraal Bureau van de Statistiek leert ons echter, dat de A.O.W. de loonstijging toch is voorgebleven. De reële inkomensstijging van de A. O.W.'ers in de afgelopen tien jaar wordt op 200 pet. echtparengetax eerd terwijl de c.a.o.-lonen met on geveer 115 pet. zouden zijn gestegen. Nu was een krachtige verhoging van de A.O.W.-uitkeringen onge twijfeld een bittere noodzaak. Al licht, niet iedereen die 65 jaar wordt heeft die uitkering beslist nodig. Wij denken dat de heer Zwolsman er niet zo verlangend naar uitziet als een bejaarde, die altijd heeft moeten rondkomen van een eenvoudig loon waarvan hij weinig wist te sparen. Voor talloze bejaarden is de A.O.W.. aangevuld misschien met een ouder domsrente van een paar tientjes, de essentiële bestaansbasis. Natuurlijk trekken sommigen ook nog een be drijfspensioen, maar volgens minis ter Veldkamp zou zeker 45 pet. van de bejaarde bevolking niet onder :o'n pensioen vullen Minimum Ofschoon de A.O.W. dus gemiddeld hoger is gestegen dan het loon, is de uitkering nog altijd aan de lage kant. Dat geldt zeker voor degenen, die van hun A.O.W. moeten rondkomen. De uitkering van thans ligt nog al tijd zo'n f 2.000 per jaar beneden het minimum-inkomen voor loontrek- kenden, dat op ongeveer f 6250 per jaar staat. Gelukkig bestaat er voor bejaar den, die niet met hun uitkering rond komen, te allen tijde de mogelijk heid een beroep te doen op de Alge mene BijstandswetHelaas wordt er ten aanzien van de aanvragen om bijstand in de verschillende gemeen ten nogal willkeurig gehandeld. In de ene gemeente is men veel soepe ler dan in de andere en dat duidt toch wel op de behoefte van een landelijke regeling. Bij verdere verhogingen van de a.o.w. zal een premieverhoging on vermijdelijk zijn. De premie is de laatste jaren al behoorlijk opgelopen, evenals de inkomensgrens waarover premie wordt gegeven (in 1957 was die f 6900, thans f 14.050, hetgeen meer dan een verdubbeling is). Het ziet er naar uit dat de stijgende ten dens zich de komende jaren verder zal voortzetten, Mr. M. van Oudwijck. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari Geboren: 1. Cornelia Helena (te Zierikzee), d. van J. Bokelaar en C. Kooman (Brouwershaven); 3. Petro- nella Suzanna (te Zierikzee), d. van J D. van de Velde en M. ter Poorten (Dreischor); 20. Janna Johanna (te Zierikzee), d. van W. M. Ketting en E. G. van de Kassteele (Noordgou- we). Overleden: 1. Anthonie Suurland (te Zierikzee), 79 jr., echt. van M. Klippel (Dreischor); 5. Cornelis Elisa Hoekman (te Zierikzee), 82 jr., echtg. van A. Quist (Brouwershaven); 15. Pieter Hendiik Voshol, 65 jr., wedn. van W. Goudzwaai'd (Dreischor); 16 Pieternella van Almkerk (te Zierik zee), 70 jr., echtg. van C. J. van Dijke (Zonnemaire); 18. Stoffel Bos (te Vlissingen), 90 jr., wedn. van A. Fondse (Brouwershaven); 22. Neeltje Pieternella van Beveren (te Zierik zee), 71 jr., echtg. van D. van dei- Linde (Brouwershaven); 26. Jan Dekker (te Zierikzee), 68 jr., echtg van A. H. Duinhcuwer. Gehuwd: 10. Leenderl van dei- Have, 20 jr. (Bruinisse) en Willy Andrea van Beveren, 19 jr. (Brou wershaven). Ingekomen: 7. W. C. van Bommel en echtg. (Zonnemaire) van 's-Gra- venhage; 9. H. A. Klattcr-van Dam (Brouwershaven) van Delfzijl; 10. A. M. Brouwer en gez. (Brouwershaven) van Middenschouwen.; 22 D. Kuij- venhoven (Brouwershaven) van Per- zië. Vertrokken: 10. W. A. van der Ha- ve-van Beveren (Brouwershaven) naar Bruinisse; 22. A. van Ast en gez. (Dreischor) naar Bruinisse; 22. G. J. van Maancn (Noordgouwc) naar Rotterdam. ADVERTENTIE li O Werkelijk llfcr goede nylons voor f 1.95 NUR DIE maakt ze, uw kruidenier heeft ze. Koop morgen een paar", u zult enthousjast zijn. Flitsen uit het buitenland BOLZANO. De Italiaanse rijkspo litie heeft een vrouw en vijf mannen gearresteerd in verband met aan slagen die de laatste tijd in Opper- Adige, het voormalige Zuid-Tirol, zijn gepleegd. FRANKFORT. 20 mensen zijn de vuurdood ontsnapt bij een brand in het tot hotel verbouwde slot Frie- drichshof bij Kronberg, in de buurt van Frankfort. 15 van hen zijn door politie en brandweer via ladders ge red. ATHENE. In een hoofdstraat van Athene zijn bij een ontploffing vijf mensen gewond. Een gewonde, een vrouw zou er ernstig aan toe zijn. KARATSJI. Elf mensen zijn om het leven gekomen toen in Karatsji een viermotorig passagiersvliegtuig in een rij vrachtwagens en riksja's terechtkwam. JAIPOER. Volgens officiële zegs lieden heeft de politie in Jaipoer het vuur geopend op een betogende me nigte, waarbij 35 personen verwon dingen op liepen. Twee van de ge wonden zouden er ernstig aan toe zijn. BOSTON (Massachusetts). In de wijk Charleston van de Amerikaan se stad Boston zijn twee treinen van de geëleveerde spoorweg met elkaar in aanrijding gekomen. Volgens een politiewoordvoerder werd een groot aantal mensen gewond. WENEN. In de Oostenrijkse plaats Kvrneuburg is de 18-jarige scholier Leopold Kielmayer tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn grootmoeder, moeder en stiefvader. DJAKARTA Bij onlangs voorge komen overstromingen op het Indo nesische eiland Soembawa zijn acht personen en 100 stuks vee verdron ken, aldus het Indonesische persbu reau Antara. TOKIO. Radio-Moskou meldde dal in zuidoost China verzet bestaat te gen de leiding in Peking. Aanhan gers van Mao Tse Toeng die onlangs in .de provincie Kiangsi de macht in handen hadden genomen, verzetten zich nu tegen Peking. Invloedrijke vertegenwoordigers in het Indonesische Volkscongres hebben woensdag tijdens de voortzet ting van de bespreking van de toe komst van president Soekarno diens afzetting geëist en een justitieel on derzoek naar zijn rol voor en tijdens de staatsgreep. SPORTBERICHTEN WANDELSPORT 25 kin wandeltocht op Schouwen-Duiveland In zijn, dezer dagen gehouden, ver gadering besloot het comité „25 km. wandeltocht op Schouwen-Duive land", deze tocht dit jaar vast te stellen op zaterdag 6 mei a.s. De tocht voert ditmaal geheel door Schouwen. Des middags 2 uur wordt van het Havenplein te Zierikzee ge start, vanwaar de tocht voert dooi de Zandweg naar Kerkwerve, via Schutje naar Brouwershaven, waar gerust wordt. Varï Brouwershaven gaat het via de Schouwse dijk en de Leverdijk terug naar Zierikzee Deel name staat open voor zdwel indivi- duelen als groepen. Zij, die de tocht binnen de gestelde tijd volbrengen, ontvangen een onderscheidingsteken plus een diploma. Gaarne wekken we allie wa*ideIsportIiefhebb(st)ers op aan deze mooie tocht deel te ne men. VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 12 maart luidt: Jong Ambon I-Dreischor I (half 3, scheidsr. M. Lippens); Patrijzen I- Renesse I (half 3, scheidsr. J. Hei koop); Robur I-Hoofdplaat I; Lewe- dorpse Boys I-Domburg I; Noorman nen- I-Luctor I; Koewacht I-Groede I. Reserve 1ste klasse: RCS II-Zierik- zee II (half 3, scheidsr. C. C. A. Koetsveld); Zeelandia II-Waleheren II; Middelburg IV-Vlissingen IV; Zeeland Sport IV-Oostburg II; Ter- neuzen III-Hontenisse II; Vogelwaar de II-Goes III. 2e klasse B: Zierikzee III-Kruinin- gen I (half 3, scheidsr. J. Lubbers); Zonnemaire I-DFS II (half 3, scheidsr. L. J. Kesselaar); Renesse II-Lewedorpse Boys II (half 3, scheidsr. N. Speelman); Kwadendam- me I-SVOWK I (half 3, scheidsr. P. van Avermaete): Hansweertse Boys II-Cortgene I; Luctor II-Domburg II. 3e klasse D: Volharding II-Drei- schor II (half 3, scheidsr. E. Huis- zoon); Patrijzen li-Volharding I; 'sHeer Arendskerke III-Robur III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 11 maart luidt; lste klasse: Bruse Boys I-Zaam- slag I (kwart over 4, scheidsr. C. Westerweel); Bevelanders I-Kats I; Beren I-Arnemuiden II; Middelburg V-Kloetin.ge I; Spui I-VCK I. 2e klasse A: WIK I-Bruse Boys II (kwart over 4, scheidsr. P. van Baa ien) Wclfaartsdijk II-Duiveland I (half 3, scheidsr. J. de Bree); Ril- landia II-Brcuwershaven I (kwart over 4, scheidsr. J. Louwerse); Hein- kenszand 1-Krabbendijke II; 's-Heer Arendskerke I-Kloetinge 111. 3e klasse A: MEVO Il-WIK II (kwart over 4. scheidsr. M. Krijger); Brouwershaven II-ZSC I (2 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Brou wershaven III-DFS IV (kwart voor 4, scheidsr D v. d. Wekken); SKN WK I-DFS III (kwart over 4. scheidsr. T. Hooijkaas); Bruse Boys III-SKNWK II (half 3, scheidsr. N. Speelman). Juriorencompetitie Groep A I: Middelburg A 2-Vlis- singen A 2; Arnemuidon A 1-Mid delburg A 1; Serooskerke A 1-Goes A 1; Zeeland Sport A 1-Vlissingen A 1. Groep A III: Goes A 2-Nieuwdorp A 1. Groep B IX: DFS B 2-WIK B 1 (half 3). Greep B X: SVOWK B 1-Bruse Boys B 1 (half drie, scheidsr. A. v. d. Wateren); Dreischor B 1-MEVG B 1 (half 3, scheidsr. J. Verboom). Zelfmoord zanger had gevolgen TURIJN, 8-3. Een aanhangster van de Italiaanse zanger Luigi «Tenco, dip zich in januari op het songfes tival van San Remo van het leven beroofde, heeft zelfmoord gepleegd door rattekruit in te nemen, aldus de politie van Turijn. Het slachtoffer, de 37-jarige Ma ria Donata Tronnelone, een moeder van drie kinderen, liet een briefje achter waarin zij meedeelde te zijn geschokt door de zelfmoord van haar favoriet. Vorige week trachtte de Franse zangeres Dalida, een vriendin van Tenco, die de dood van de zanger indertijd bemerkte, zelfmoord te ple gen door inname van slaapmiddelen. Zij ligt thans in een coma in een ziekenhuis te Parijs. Mening van Robert Kennedy NEW YORK. 8-3. Senator Robert Kennedy heeft dinsdag in een tele visieuitzending gezegd, dal de we reld gunstig over de V.S. zal denken wanneer blijkt dat Hanoi niet wil onderhandelen als het bombarderen ophoudt. De wereld ziel dan dat het de schuld van Noord-Vietnam is dat de oorlog voortduurt. Wanneer de V.S zien dat onderhandelingen dan niet tot een eervolle oplossing leiden, „kunnen zij de strijd altijd nog her vatten". Kennedy noemde president Johnson eeen man van vrede" maai de democratische partij loopt gevaar verlies te lijden door het voortzetten van de oorlog, meent hij. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ferwerd (toez.): A. v. d. Beek, Joure; te Maastricht (vac J. Oyen) (toez.): L .Schellevis, Gou da; te Varsseveld (3e pred.pl.) (toez.): B. W. Vermaat, St. Nicolaasga; te Rotterdam-Delfshaven (vac. ir. D. Harthold): Ph. J. Stoutjesdijk, Hel- lendoorn. Aangenomen naar Hedel: W. A. S. Laurenze, Benthuizen; naar Enkhui zen (vac A. M. Arntzenius) (toez.): H. de Jonge, Geertruidenberg. Bedankt voor Hoevelaken: C. Treure, Hasselt. Ger. Kerken Beroepen te Dedemsvaart (vac. A. Schweitzer jr.): P. S. Veldhuizen, 't Harde. Aangenomen naar Laren (N,H.) (als ziekenhuispredikant): Joh. Knol, Beverwijk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Mariënberg: R. Tim merman, Bunschoten-Spakenburg. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Franeker: kand. H. van Mulligen, Zwolle. Bedankt voor 's-Gravendeel, Mep- pel, Opperdoes, Onstwedde en voor Vlissingen: kand. A. Broersma, te Leeuwarden. Ger. Gemeenten Tweetal te Den Haag-Zuid: A. Hofman, Zeist en J. C. Westrate, Meliskerke. Beroepen te Andijk-Enkhuizen en te Hoofddorp: D. Hakkenberg, Dor drecht. Oud Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Stavenisse: J. v. d. Vaak Oceaan over SCHIPHOL, 8-3. Het aantal vluch ten over dc oceaan blijft ieder jaar toenemen. In dc K.L.M.-dienstrege ling voor de komende zomer treft men in het hoogseizoen een spits aan van drie DC-8 machines, die om 1 uui 's middags met tussenpozen van 1 minuut van Schiphol vertrekken naar New York. In totaal gaat de K.L.M. deze zomer op de route naar New York per week 36 vluchten uitvoeren, dus ruim 5 per dag. ZIERIKZEE, 8-3. Als een gigan tische chirurg opereerde gisteren (wcensdag)mcrgen één van de groot ste bokken van ons land, de Atlas, met z'n hefvermogen van 275 ton na bij het opklapbare gedeelte van de Oosterscheldebrug, dc basoulebrug. De Atlas was naar de Zierikzeese ha ven De Val gedirigeerd in verband met de beschadigingen aan het rem- mingswerk van de basculebrug, ont staan tengevolge van twee aanvarin gen in de maand december j.l. Nog altijd stonden de daarbij beschadig de twee duedalven als geknakte reu zen met hun lengte van 28 meter in het op deze plaats ongeveer acht me ter diepe Oosterscheldewater. De Atlas had overigens weinig moeite met het karwei ondanks het feit dat de duedalven uit vijftien meter Oosterscheldebodem moesten worden getrokken. De bok begon met de ducdalf die op twaalf december 's middags cm tien minuten voor twee werd aangevaren door de coas ter Fivelborg, die met een lading mosselen op weg was naar Wemel- dinge. Drie dagen later, op 15 decem ber 's morgens om kwart over zeven, werd een tweede ducdalf beschadigd door de Engelse coaster Lesrix - het vaartuig kreeg eveneens vrij ernsti ge schade - die geladen met graan cp weg was naar Hull. Nog in dezelf de maand, cp de negen en twintigste werd het marineschip M 844 „Rhe- nen" bij windkracht zeven door de ebstroom gegrepen. Het schip be landde tegen de caissons van de bas- culebrugkelder en verspeelde daarbij acht meter railing. De schade aan de brug bleef beperkt, maar de „Rhe- ren" kreeg een ernstige deuk mid scheeps. Naar wij vernemen is nog niet be kend wanneer de thans dus ontbre kende twee duedalven bij de bascule- brug dcor nieuwe zullen worden ver vangen. Dat zal wellicht nog enige tjjd duren in verband met het feit dat deze palen nog gemaakt moeten worden. De Atlas (fa. Van Rijswijk uit Rotterdam, schipper J. Stolk) is er gisterenmiddag ook in geslaagd de tweede ducdalf uit de bodem te trek ken, zedat het verwijderen van het beschadigde remmingswerk dus cp één dag gereed kwam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Glaasje opheet dit grapje van de Amsterdamse brillènontwerper Jan Oostman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9