Renniesjj Jeugdgebouw Seharendijke wordt gehuurd voor gym-onderwijs Nieuwe supernova STEL EEN DAAD Krokodil in visnet Landbouw op Schouwen-Duiveland had in 1966 zorgelijk jaar fILRTKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1967 Nr. 19757 Gemeenteraad Middengebouwen MARKTBERICHTEN Gecombineerde vergadering SCHAKEN DUKE. 7-3. In de dins dagmiddag j.l. gehouden vergadering van de raad der gemeente .Midden- schouwen was de heer M. Boot met kennisgeving afwezig. Burgemeester en wethouders stelden de raad voor over te gaan tot aankoop van de wo ning Baken 28 te Scharendijke van mevr. II. .Meganck-Dorreman voor een bedrag van t 3.000,-. Het Ls de bedoeling de woning na aankoop te slopen in het kader van een sanering langs het Baken. De heer L. W. van Kouten vroeg of er weer een andere woning zal mcgen worden gebouwd. De voorzitter antwoordde, dat dit nog niet bekend Ls. Aan de stede- bouwkundige zal advies worden ge vraagd, welke maatregelen dienen te worden getroffen langs het Baken. Het is gewenst te streven naar ver breding van de weg. De raad besloot met algemene stemmen tot aankoop van de woning. De raad kon instemmen met het plan tot het bouwen van 8 bejaarden woningen aan de Vroonstraat te Kerkvverve en eveneens 8 aan de Ingridstraat te Scharendijke. In principe werd besloten tot het garan deren van rente en aflossing van een door de Stichting Woningen en Woongebouwen Bejaarden op Schou wen-Duiveland voor de bouw dei- woningen aan te gane geldlening. Volgens de voorzitter is de huur der woningen berekend op f 25,30 per week, incl. de verwarmingskos- ten der c.v. Deze huurprijs zal nog enige verlaging ondergaan wegens het vervallen van vloer- en plafond verwarming. Op een vraag van me vrouw Kloet-SchelMngerhout of be jaarden, die de huur niet uit eigen middelen kunnen betalen een beroep kunnen doen op een uitkering inge volge de Algemene Bijstandswet, antwoordde de voorzitter bevesti gend. De heren J. Boot en L. W. van Kooten vonden .het jammer, dat de woonkamers van de bejaardenwonirt gen te Scharendijke niet op de zon zijde komen te liggen. De voorzitter deelde mede dat burgemeester en wethouders zullen bezien of op dit punt wijziging mogelijk is. Nu 'te Kerkwerve enkele garage boxen zijn gebouwd, besloot de raad het verhuren hiervan te delegeren aan burgemeester en wethouders. De voorzitter deelde mede. dat de ga rageboxen alle in gebruik zijn. Een adspirant-huurder trok zich op het laatste moment terug; aan hem is oen week gederfde huur in rekening gebracht. Jeugdgebouw Scharendijke Burgemeester en wethouders heb ben de raad voorgesteld het Geref. Jeugdgebouw te Scharendijke te hu ren voor gymnastiekonderwijs ten behoeve van de ohr. nat. school te Scharendijke en de o.l.s. te Eilemeet voor een huurbedrag van f 2.787,91 per jaar. De heer D. Hanse vond de bereke ning van het huurbedrag nog al in gewikkeld; mevrouw Kloet acht de berekende kosten voor schoonhouden van het gebouw (verdisconteerd in de huursom) aan de hoge kant. De voorzitter deelde mede, dat dit een der punten was waarover burge meester en wethouders geen overeen stemming konden verkrijgen met de beheercommissie van het Geref. Jeugdgebouw. Het college was van mening, dat door het medegebruik van het gebouw door de o.Ls. te Ei lemeet de kosten voor schoonhouden niet belangrijk hoger zullen worden. Uiteindelijk zijn burgemeester en wethouders met de opgemaakte be rekening van het huurbedrag ak koord gegaan, daar er geen alterna tief was. De raad besloot hierna tot het hu ren van het Geref. Jeugdgebouw voor het geven van gymnastiekon derwijs. Streekplan Schouwen-Duiveland Ten aanzien van het voorontwerp tot herziening van het Streekplan Schouwen-Duiveland vond de heer J. Boot het onbillijk, dat voor de ei genaren van de gronden aan de noordwestzijde van de Hoge Zoom tussen Renesse en Haamstede de mo gelijkheden ten aanzien van de gron den minder worden door verzwaring van de eisen. Daar de gemeente Mid- denschouwen niet rechtstreeks bij het voorontwerp is betrokken ging de raad hiermee akkoord. Aan de bijzondere lagere scholen werden voor 1967 de volgende voor schotten toegekend op de explolta- Naar de New York Times weet te melden, gebruikt Noord-Vietnam een strook van ongeveer 40 km. langs zijn grens met China en enkele ste den als wijkplaats overdag voor kon vooien naar het zuiden. MOSKOU, 8-3. Twee vrouwelijke sterrekundi-gen uit Russisch Armenië hebben een nieuwe Supernova ont dekt, een exploderende ster, die vele miljoenen malen helderder is dan de zon. Volgens het Russische blad „Iz- westia" maakten de sterrekundigen vorige maand vanuit een observato rium in de Kaukasus foto's van de ster in een ver verwijderd melkweg stelsel. In de afgelopen duizend jaar zijn in onze eigen melkweg slechts drie supernova's waargenomen. SPORT BILJARTEN J. Everaers (Renesse) behaalde kampioenschap driebanden (afdeling A) district Schouwen-Duiveland Op overtuigende wijze is J. Ever aers van de biljartvereniging Re nesse er in hotel De Lelie te Scha rendijke in geslaagd beslag te leggen op de kampioenstitel driebanden, af deling A, van het district Schouwen- Duiveland der K.N.B.B. Al zijn par tijen wist Everaers in winst om te zetten waarbij hij nog de zwaarste concurrentie ondervond van F. Hoo- gerheide die alleen in Everaers zijn meerdere moest erkennen. Wel slaag de Hoogerheidc er in met 0.355 het J. Everaers. B.V. Renesse F. Hoogerheide. Concordia, Zierikzee J. Meganck, De Lelie, Scharendijke L. C. Hanse, B.V. Renesse J. Brouwer, Concordia, Zierikzee J. Quant. Concordia, Zierikzee A. Rijnberg, Onder Vrienden. Burgh hoogste algemeen gemiddelde in dit toernooi op zijn naam, te brengen. J. Meganck van de organiserende vere naging De Lelie bracht het hoogste partij gemiddelde (0.684) op zijn naam Aan het slot van dit geslaagde toer nooi werd door de vice-voorzitter van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B.de heer G. Timmer man, met een toepasselijk woord aan de deelnemers de door hen gewon nen prijzen overhandigd. De uitslag: tievergoeding: Kerkwerve een bedrag van f 8.845,20 (84 x f 105,30), Scha rendijke f 8.775 (83Vb x f 105,30). Aan de bijzondere lagere school te Kerk werve werd bovendien een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijs toegekend van f 2300,-. Voor de chr. nat. kleuterschool te Scharendijke werd voor 1967 een voorschot op de explitatievergoeing toegekend van f 2.693,20. Ongevallenverzekering Vervolgens besloot de raad bij de Fatum Ongevallen Mij. van de Ne derlanden van 1845 een aanvullende ongevallenverzekering aan te gaan voor het personeel van de vrijwilli ge brandweer. Burgemeester en wet houders lichtten in hun voorstel aan de raad toe dat de wettelijke onge vallen verzekering ingevolge de On gevallenwet 1921 onvoldoende wordt geacht. Bij overlijden en blijvende invaliditeit zal een kapitaalsuitkering plaats vinden, afhankelijk van het invaliditeitspercentage. Bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid zal een weke lijkse uitkering plaats vinden. De be dragen voor zelfstandigen zijn hoger gesteld dan voor niet zelfstandigen. De heer J. Boot toonde zich niet en thousiast over dit verschil, doch de voorzitter antwoordde dat een rap port van de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft uitgemaakt, dat hiertoe aanleiding bestaat. Op aanbeveling van het Centraal Orgaan stelde de raad vervolgens een wijzi ging van de Wachtgeldverordentng vast. De prestaties op wereldniveau van onze schaatssterren vinden op verschil lend terrein hun weerslag en uiteraard ook op het gebied van de kunstnij verheid. Kunsthandel Murk te Zierikzee attendeerde ons op een bord in Delfts blauw, dat de herinnering aan de prestaties van „Stien" en „Kees" levendig houdt, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Polen waagt uitlevering van Stangl WARSCHAU, 8-3. Czesaw Pili- chowski, directeur van de centrale commissie voor onderzoek naar nazi- misdaden in Polen, heeft de eis ge steld dat Franz Stangl, die zoals ge meld verantwoordelijk genoemd wordt voor de dood van honderddui zenden Joden in de concentratiekam pen Sobibor, Treblinka en Belzce en kortgeleden in Brazilië werd aan gehouden, aan Polen wordt uitgele verd om daar 'berecht te worden. Reeds in 1945 hadden de Poolse autoriteiten een arrestatiebevel tegen Stangl uitgevaardigd. (Ook west-Duitsland en Oostenrijk hebben, zoals bekend, om uitlevering van Stangl gevraagd). 12 90 281 0.320 10 89 251 0.355 6 80 316 0.253 6 72 308 0.234 4 77 289 0.266 4 62 311 0.199 0 56 306 0.183 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DIEPENHEIM. In Diepenheim is in dichte mi9t een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de heer J. Katier uit Delden het leven heeft gekost. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de begroting 1967 van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. EERSEL. De 69-jarige mevrouw P. M. Haas-Bartolomeus uit Eersel is bij het oversteken van de weg Eersel-Bergeijk door een personen auto aangereden. De vrouw over leed ter plaatse. EINDHOVEN. In het Sint Joseph ziekenhuis te Eindhoven is het vier jarige meisje A. S. overleden, dat daar anderhalf jaar geleden in be wusteloze toestand was opgenomen en sindsdien niet meer bij kennis is geweest. EINDHOVEN. Op een kruispunt in het stadsdeel Stratum werd de zestigjarige gehuwde W. J. Rensen; op zijn bromfiets aangereden door een autobus uit Maasbracht. De man werd zo zwaar gewond dat hij twee uur later in het Sint Joseph zieken huis is overleden. 's-GRAVENZANDE. Onbekende daders hebben, zonder iets te force ren, zich toegang verschaft tot het gemeentehuis van 's-Gravenzande Bij onderzoek bleek dat er vijftien- of zestienduizend gulden worden vermist. DELFT. In aanwezigheid van vele belangstellenden, o.w. autoriteiten van de technische hogeschool te Delft en het gemeentebestuur, heeft ir. J. van de Kerk, directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, in de Zuidpolder te Delft de eerste paal geslagen voor het nieuwe water loopkundig laboratorium. UTRECHT. De gezinnen van Ne derlandse arbeiders, employé's en ambtenaren besteden een veel klei ner deel van hun uitgaven aan voe dingsmiddelen, dranken en tabak dan in de andere E.E.G.-landen. Maar geen enkel ander land haalt de percentages die in Nederland' wor den gespendeerd aan woninginrich ting, of aan ontwikkeling en ont spanning. ALKMAAR. De 38-jarige M. V., die in Alkmaar verscheidene winke liers voor tienduizend gulden heeft opgelicht, is 'door de Alkmaarse po litie aangehouden. SMILDE. Op de rijksweg 35 onder Dieverbrug is 'bij een inhaalmanoeu vre een personenauto in de Drentse Hoofdvaart terecht gekomen. Van de beide inzittenden, de heer en me vrouw Ritsema-Schuiling uit Win- sum in Groningen verloor de vrouw het leven MAASTRICHT. De gemeentepoli tie van Maastricht heeft de uit Bel gië afkomstige W. gearresteerd. Hij wordt verdacht van medeplichtig heid aan moord op een boerin in Re- ves nabij Gosselies in zuid-België. BOBELDIJK. Twee boerderijen in Bobeldijk (gemeente Berkhout), zijn geheel uitgebrand. AMSTERDAM. Steeds meer Ne derlanders brengen een bezoek aan de Verenigde Staten, hetzij zuiver zakelijk, hetzij voor vakantie of ge combineerd. DEN HAAG. Door de Haagse po litie is aangehouden de 47-jarige Rotterdammer A. M. Hij heeft toe gegeven sedert medio 1965 winkel diefstallen te hebben gepleegd in o.a. Den Haag, Voorburg, Rotterdam, Schiedam, Amsterdam, Haarlem, Deventer en Maastricht. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft een 11-jarige scholier uit Utrecht aangehouden, die later be kend heeft zich aan tal van dief stallen te hebben schuldig gemaakt. UTRECHT. De automobilisten die voor een snelle tocht door de Alpen hun toevlucht zoeken bij de spoor wegen, nemen in aantal steeds toe. Het vorig jaar vervoerden de Zwit serse spoorwegen door de Sint Got- thard-tunnel 572.472 motorvoei-tui- gen tegen 450.590 in 1965 en 375.168 in het jaar daarvoor. Uienveiling Middel harnis De export bereikte in de laatste verslagweek met 5837 ton een hoog tepunt. In hoofdzaak werd dit ver oorzaakt door de meerdere vraag vanuit Engeland, waarheen 1635 ton werd verzonden. Zoals steeds was west-Duitsland onze grootste afne mer met 2260 ton. Belangrijke afne mers waren verder Frankrijk. Afri ka met resp. 716 en 493 ton. De Be- neluxpartners namen 319 ton af, Oostenrijk 251 en de rest ging in kleine hoeveelheden naar diverse landen. Het aanbod bestond dinsdagmor gen uitsluitend uit klasse I met nog een partijtje Stuttgarter in de maat 45/65, eveneens klasse I. Gerekend naar vorige week vrijdag blijft de prijs constant voor de grove en de middel. De noteringen voor beide sorteringen waren namelijk met f 56 ongewijzigd Deze notering gold te vens voor de .Stuttgarter. De drie lingen vonden eveneens een koper voor f 56 en waren hierdoor f 1 per 100 kg. hoger. Hoewel de aanvoer van de picklers slechts 500 kg. be droeg ging de prijs opnieuw naar bo ven. van f 36,41 kwam deze sortering nu op f 38,39. (Ingezonden) U bent een gelukkig mens wanneer U gezond van lijf en leden bent! Er zijn velen die dat geluk niet kennen. Wij denken aan hen die door REU MA getroffen zijn. REUMA een vij and van ons volk. Niet alleen door het grote per soonlijk leed maar ook wegens de ernstige sociale gevolgen voor hen die aan deze ziekte lijden. Want REUMA treft niet alleen ouderen, maar ook kinderen en mensen in de kracht van hun leven. REUMA is vaak de oorzaak van hartziekten, misvormingen en ern stige invaliditeit. Het Nationaal Rheumafonds be strijdt de gevolgen van de reumatiek o.a. door de financiële zorgen van reumapatiënten te verlichten, door huisvrouwen weer in staat te stellen zelf hun huishouden te doen, huisva ders te helpen de kost voor hun ge zin weer te verdienen en voor kin deren de mogelijkheden te scheppen een zo normaal mogelijk leven te lei den. Dit doet het Fonds door financiële hulo bij medische behandeling, huis houdelijke voorzieningen en het ver strekken van aangepaste vervoer middelen. Maar ook door reumapatiënten in de gelegenheid te stellen eens een va kantie in het eigen reumavakantie- centrum door te brengen. Hoeveel geld dit ook kost, dit werk MOET worden voortgezet. Help daarbij door een daad te stel len. Laat Uw geluk ook HUN geluk zijn! Steun de collecte, die volgende week (van 12 maart tot 18 maart) ge houden werdt met een gulle gift in de collectebus, tijdens de huis-aan- huis-collecte. Landbouwverenigingen Oosterland en Bruinisse De Coöp. Landbouwvereniging D. E.S. uit Oosterland en de landbouw vereniging „Landbouwbelang" uit Bruinisse hielden maandagavond een gecombineerde vergadering in het café „De Blauwe Keet" alhier, onder voorzitterschap van de heer B. J. Zeijler, wegens afwezigheid van de voorzitter van D.E.S. de heer van de Zande. De voorzitter sprak een welkomst woord tot de vele aanwezigen, in zonderheid tot de sprekers van deze avond, de heren Polderman en Sed- larik, vertegenwoordigers van de firma Ligtermoet, handel in chem. produkten te Rotterdam. Verder tot de heren Krepel uit Bruinisse en de heer F. Vader uit Oosterland, assis tent van de R.L.V. Dienst. De voor zitter was verheugd dat ook vele jongeren aanwezig waen. Hierna kwam de heer Polderman aan het woord, die eerst een film vertoonde over werking en resultaat van het nieuwe bestrijdingsmiddel C.CC. (Cycocel), dat de legering van granen tegengaat, inzonderheid van tarwe, en hierdoor een vergrote op brengst per ha. in de hand werkt, doordat een grotere stikstofgift kan worden toegediend. Ook wordt door dit middel de assimilatie gestimu leerd. De meeropbrengst was voor wintertarwe gemiddeld per ha. 500 kg., en voor zomertarwe gemiddeld 200 kg. Te verstrekken resp. 4 a 5 liter C.C.C. en 2Vi a 3 liter per ha. Kosten ongeveer f 90 per ha. Toe passing dient vooral te geschieden op het juiste tijdstip. Als punt 2 kwam ter sprake de „kweek"-be- strijding in de landbouw. Zoals be kend is de kwee]$ een zeer schade lijk onkruid waar moeilijk af te ko men is. Verschillende middelen ga ven wel enige verbetering, doch het kweekgras, dat de deftige naam „Triticum repens" is toegekend, is en blijft hardnekkig. Nu schijnt men BANGUI, 8-3. Vrijwel in het cen trum van Bangui, de hoofdstad van de Centraal-Afrikaanse Republiek, waardoor de rivier de Oebangui stroomt, is in een visnet een reus achtige krokodil van viereneenhalve meter lengte en met een gewicht van 420 kg. gevangen. In het algemeen komen slechts krokodillen van twee meter lengte in de rivier voor en zelfs deze worden zelden binnen de grenzen van de stad aangetroffen. Indien het Afrikaanse geloof waar is dat de leeftijd van krokodillen kan word envastgesteld aan de hand van het aantal stenen dat de dieren heb ben opgeslokt, dan is de reus van Bangui 660 jaar. ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! echter een middel te hebben uitge vonden, genaamd „Eptam", een gra- nulair produkt (korrelvormig), dat onder de grond gewerkt, zich tot een gas omzet en de wortels van het on kruid aantast. Aan de hand van kleurendia's waren, vooral bij de aardappelgewassen, de goede resul taten zichtbaar. Het hoe en het waarom werden ook hier door de he ren Polderman en Sedlarik op des kundige wijze uit de doeken gedaan. Er volgde op deze causerieën een uitgebreide discussie, die voorname lijk ook voor de jongeren verhelde rend werkte. Tot slot dankte de voorzitter de beide sprekers voor hun leerzaam betoog, waarna ook de heer Krepel uit Bruinisse een dankwoord sprak. Dit werd beantwoord door de heer Polderman, waarna de voorzit ter deze bijeenkomst sloot. Lange schadevergoeding LONDEN, 8-3. Een Britse arts, die onvoldoende verzekerd was moet meer dan twee eeuwen lang, d.w.z. tot het jaar 2168, schadevergoeding betalen. Vier jaar geleden botste dr. Ken neth Barnicoat, destijds nog student in de medicijnen, in volle vaart op een vrachtauto, waardoor de 19-jarige ver pleegster Jane Luckly zwaar gewond raakte. Zij is thans volkomen invalide. De rechter heeft thans dr. Barnicoat ver oordeeld tot een schadever goeding van 31.383 pond ster ling plus rente te voldoen in wekelijkse betalingstermijnen van drie pond sterling Onderzoek naar vermist elfjarig jongetje ALKMAAR, 8-3. De Alkmaarse politie zoekt momenteel naar een jongeman van ongeveer 20 jaar, wiens illegaal verblijf in de nacht van zaterdag op zondag op een cam ping in verband wordt gebracht met de raadselachtige verdwijning van de 11-jarige Herman van der Molen. Op ongeveer twintig meter van deze camping is de fiets van het sinds zaterdagmiddag vermiste jongetje gevonden door een wandelaar. Pas nadat kikvorsmannen van de marine vandaag de sloot over een afstand van honderden meters had den afgezocht, kreeg de politie de lip binnen over het verblijf van de jongeman op de camping. Extra manschappen van de gemeentepoli tie werden daarna opgeroepen om de uitgestrekte landerijen in de omge ving van de camping uit te kammen, echter zonder resultaat. Coöp. Landbouwvereniging V.Z.O.S. ZIERIKZEE, 7-3. Tijdens de in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gehouden jaarvergadering van de Coöperatieve Landbouwvereniging „V.Z.O.S.", onder voorzitterschap van de heer J. P. W. C. Stols werd door de secretaris van de landbouwvere niging, de heer J. van der Welle een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waaraan we het volgende hebben ontleend. Minder opbrengst en hogere kosten Het afgelopen jaar was voor de landbouwers een jaar dat over het algemeen genomen beneden het ge middelde lag. Eén van de voornaam ste factoren waaraan dat te wijten is moet gezocht worden in de weers omstandigheden, welke van dien aard waren, dat de verwachtingen van de boer, met betrekking tot de opbrengsten, niet hoog 'gespannen waren Voor een overzicht van de klimatologische omstandigheden had de landbouwvereniging zich gewend tot de afdeling van het K.N.M.I. tè Zierikzee, welke welwillend interes sante gegevens verstrekt heeft. Deze gegevens waren overzichtelijk door de secretaris op een lijst verwerkt waarop de heer Stols nog enige toe lichting gaf. In de eerste kolom was het aantal mm. neerslag aangegeven en in de tweede kolom het aantal uren zonneschijn, geregistreerd te Zierikzee. Daarachter kon men de waarnemingen van de gemiddelde neerslag en zonneschijn over een aantal jaren geregistreerd te Vlis- singen aantreffen. Zoals hierboven reeds is opgemerkt waren de op brengsten over de gehele linie min der met daartegenover stijgende kos ten en matige prijzen (uitgezonderd de uien) met als resultaat een zorge lijk jaar. Soorten landbouwgewassen Het is een goede traditie van de landbouwvereniging geworden om in het jaarverslag ook de voornaam ste landbouwgewassen de revue te laten passeren. Uit deze opsomming van gewassen bleek dat bij de graan gewassen, zoals gerst en tarwe de kwaliteit behoorlijk was. Gerst werd dan ook overwegend als brouwkwa- Iiteit gekwalificeerd. De opbrengsten waren over het algemeen ca. 15 pet. lager dan het vorig jaar. De oogst verliep tamelijk vlot, doch zonder kunstmatig drogen ging ihet niet. De gemiddelde vochtpercentages lagen in vergelijking met het vorig jaar aanzienlijk lager. De prijzen voor deze produkten waren matig. Het verschil in prijs in het begin van de oogst en eind december 1966 waren de bewaarkosten. Peulvruchten en vlas De kwaliteit van de schokkers en erwten was maar matig te noemen. De opbrengsten waren voor de laat uitgezaaide percelen bijzonder laag. De prijzen vertoonden een schom melend beeld tengevolge van dek- kingsvraag door binnenlandse spe culatie. Na december 1966 trokken de prijzen wat aan. Bruine bonen van goede kwaliteit waren aanvan kelijk goed genoteerd. De prijs brok kelde regelmatig iets af en momen teel is er praktisch geen attentie meer voor dit produkt. De opbreng sten waren evenals bij de eerder ge noemde peulvruchten bijzonder laag. Over het vlas was in het jaarverslag weinig te melden. Dit gewas, waar van nog een kleine oppervlakte ver bouwd wordt, biedt weinig perspec tieven. Uien en aardappelen De totale uienoogst was het afge lopen jaar klein, zodat aan de vraag niet kon worden voldaan. Ons aan deel tengevolge van de geringe uien- oogst daalde daardoor van 30 pet. tot 23 pet. van de in Engeland en west-Duitsland geïmporteerde uien. De prijzen, welke aanvankelijk in het begin 15 cent per kg. bedroegen, ging daarna later regelmatig de hoogte in en noteerde eind december 35 cent per kg. Na december bewogen de prijzen zich in stijgende lijn, zodat diege nen die met het verkopen hebben ge wacht van deze gunstige prijsont wikkeling hebben kunnen profite ren De kwaliteit was goed, de op brengsten zeer uiteenlopend. Wat de opbrengst van de aardap pelen betreft, deze was minder goed dan het vorige jaar. De kwaliteit was matig tengevolge van groeischeuren. Zieke knollen tengevolge van Phy- tophtora kwamen niet voor. De prijs voor Bintje 35-40 opw. bedroeg voor de teler in het begin 12 cent, oplo pend tot 16 cent, om daarna weer te dalen tot ca. 13 cent per kg. eind de cember 1966. De export verliep tot eind december goed en bedroeg to taal 178.000 ton (vorig jaar 171.000 ton). Eind januari lagen deze cijfers vrijwel gelijk met het vorig jaar ca. 235.000 ton. De voor ons momenteel belangrijke exportlanden west- Duitsland en Spanje, nemen nog re gelmatig af. Hoe of het zich verder zal ontwikkelen is nog een groot vraagteken. De bieten Aan het eind van de suikerbieten campagne bleek dat de gemiddelde wortelopbrengst per ha. vrij wat ho ger zou komen te liggen dan aan het einde van de zomer was verwacht. De weersomstandigheden waren vooral in de eerste helft van de cam pagne gunstig. De regens in het laat ste deel van november, hebben heel wat vertraging bij de oogst veroor zaakt. Over het gehele land bezien, staat Zeeland aan de top met een gemiddelde opbrengst van 44 800 kg. per ha. Dit neemt niet weg, dat de opbrengsten in het zuidwestelijk zeekleigebied laag zijn gebleven. Voor Schouwen bedroeg het op brengstgemiddelde ca. 47.000 kg. en voor Duiveland ca. 40.000 kg. per ha. Het gehalte bedroeg gemiddeld 16- \6Vz pc. De prijs was gelijk aan vo rig jaar. Minder opbrengst en hogere kosten gaven dus ook voor dit pro dukt een minder bedrijfsresultaat dan vorig jaar. De veehouderij Wat de veehouderij betreft is ge bleken, dat deze niet onbevredigend is verlopen. Hoewel het moeilijk is een vergelijking te maken tussen een landbouw- en een gemengd bedrijf, gezien de geaardheid van deze be drijven, kan toch geconcludeerd wor den, dat men aardige resultaten be haald heeft. Aktiviteitcn van „V.Z.O.S." Met betrekking tot het organisa torische gedeelte van de vereniging vermeldt hot jaarverslag lal van ontplooide aktiviteiten. Naast het houden van vergaderingen werd een bezoek gebracht aan de proefboerde- rij „De Scheldemonden" te Bruinis se. Van de C.A.V werd voor een be drag van f 448.217,95 afgenomen. Het ledental per 31 december van het verslagjaar 'bedroeg 100. In het jaar verslag stipte de secretaris nog even de kwestie van de E.E.G. aan. Mo mentcel is de kwestie Engeland in de E.E.G. weer een aktueel onder werp. Of hot zal lukken is nog een open vraag. Ditzelfde geldt ook voor de voordelen welke de E.E.G. voor de landbouw in de toekomst zal bie den Momenteel ontkomt de secreta ris niet aan de idee dat landbelan- gen prevaleren boven gemeenschaps belangen en men steeds bezig is ge maakte afspraken te interpreteren op de manier waar ze zelf het meest bij gebaat zijn. Waar we heen gaan? we zullen "moeten afwachten;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3