4% 6% Zierikzeese zeelui om mening gevraagd over olie op golven STREEKNIEUWS keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK STREEKNIEUWS Cultureel Centrum Ver. voor Vreemdelingenverkeer „Ouwerkerk" vergaderde Een historische brief Dat de Zierikzeesche Koopvaardij en Visserij in het midden en einde van de 18e eeuw nog van veel bete kenis was, moge blijken uit een brief van Frans van Lelyveld, letterkun dige en koopman in lakens te Lei den. De brief was gericht aan de Z-'erikzeesche geneesheer en schenen Jan Macquet. Hij werd verzocht zich In verbinding te stellen met de Zie- rikzeesche zeelui en hun te vragen naar de ervaringen die zü hadden opgedaan met het storten van olie en vetten tijdens stormen. Dit zou dan de hoge zééën doen stillen. De heer Lelyveld stelde al deze bevin dingen samen en droeg dit op aan de heren J. N. S. Al Iemand, profes sor te Leiden, Willem May, kapitein ter zee en aan de beroemde Benja min Franklin, daar deze heren zich met dit probleem bezig hielden. Do brief met de bevindingen van de schepen Jan Macquet aan de heer Frans van Lelyveld had de volgen de inhoud: •.Uw Edele geëerde letteren heb ik wel ontvangen en het verzoek daar in vervat ten eerste werkstellig ge- SPORTBERICHTEN BILJARTEN Toernooi in „Concordia" A.s. zaterdag en zondag, ll en 12 maart, zal in hotel „Concordia" te Zierikzee het toernooi plaats vinden om het kampioenschap drie banden van het district Schouwen-Duive- land der K.N.B.B De kampioen van het vorige seizoen, F. C. Hanse van de vereniging „Concordia" te Zie rikzee, heeft zich voor deze finale automatisch geplaatst. Uit de voor- wedstrijden hebben zich verder we ten te plaatsen: D. Verburg en R. P. Hogerheijde, beide „Concordia" Zie rikzee; J. Berrevoets en J. Vasseur, beiden B.V. Renesse; W. Kesteloo, O. K.K. Nieuwerkerk; F. de Groot, „De Lelie" Scharendijke. De lengte der partijen is vastgesteld op 25 caram boles Meevaller voor Goese huurders GOES, 8-3. Twaalf jaar lang heb ben de huurders van 36 gemeente woningen in Goes teveel huur be taald. Nu gaat de gemeente Goes on geveer 30.000 gulden aan teveel ge- inde huur terugbetalenr. Iedereen die tussen 1954 en '66 in deze huizen te Goes heeft gewoond staat binnen kort een aardige verrassing te wach ten. Zelfs huurders die reeds lang uit Goes zijn vertrokken, zullen moe ten worden opgespoord. Per woning zal om precies te zijn f 829,20 aan de huurders terugbetaald worden. Heethoofdige motorrijder LONDEN, 9-3. De motorrijder Olyde Gittens moest plotseling rem men toen een lesauto voor hem stop te. Hij begaf zich naar de auto, pak te de automobilist-in-spé en diens instructeur vast en sloeg de hoofden van beide mannen hard tegen elkaar. Gittens krachtdadige optreden is gisteren door een Londense rechter niet bepaald op prijs gesteld, want hij veroordeelde de sanguinische mo torrijder tot een boete van 25 pond sterling (250 gulden) wegens mishan deling. De slachtoffers van Gittens moeten enkele dagen thuis blijven om zich van hun kwetsuren te herstellen. NEDERWEERT. Bij een brand in de stallen van een boerderij in Ne- derweert zijn 45 varkens omgeko men. De schade bedraagt f 10.000. Zierikzee I speelt zaterdag tegen Middelburg I Let wel: aanstaande zaterdagmid dag om 3 uur speelt Zierikzee I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Middelburg I op het sportpark te Zierikzee. Middelburg heeft toege zegd volledig te zullen uitkomen en wel met But, d; Delmotte, J. Groe- newegen, Schoenmakers, van Wes ten, a; Bostelaar en W Groenewe- gen, m.; Pentury, de Vos, Hendrikse en Lievense, v. De Vos en Delmotte k„men in aanmerking voor de Ne derlandse amateurploeg, behoren bij de selectie, W. Groenewegen speelde enige jaren in N.A.C. Breda. Een zeer nuttige oefenwedstrijd voor de rood-zwarten, die op 3 zon dagen voor de competitie niet in het veld komen. Een wedstrijd ook, die het «aanzien ten volle waard zal zijn. maakt. Ik wil geen tijd verliezen om de berichten, die ik in onze stad be komen hebbe, zoals ze zijn, U mede te delen. Dat de olie de zee bedaart is een zaak die niet alleen onze zeelieden, maar zelfs onder de burgers van alle rang in onze stad, bekend is. Elk heeft daar iets van gehoord en houdt het voor zulk een uitgemaakte waar heid dat velen zich verwonderen, hoe ik, over een bekende zaak zo veel vroeg en zo onkundig scheen Doch aan velen vragende of zij het bij ondervinding wisten, merkte ik dat het hun alleen uit horen zeggen en oude overleveringen bekend was. Ik zocht naar proeven en besloot, eerst onze oudste zeelieden, die lang ge varen hebben en nu in ruste leven, hierover te spreken omdat ik er ver standige mensen onder kenne, die zich geen zaken laten wijs maken, die niet dan blote geruchten zijn. De eerste die ik sprak zei mij dat het bedaren van de zee dooi* het gieten van olie geen enkel vertelsel was in dien men het met enige bepaling ver stond en niet algemeen maakte, ten minste, zo hij het begreep dat hij eens daar de proef van genomen had in de bocht van Frankrijk wanneer de zee geweldig stortte en hij in uiterste gevaar was om door stor tingen te zinken. Men zegt de zee stort, wanneer zij met ziedend geweld hoog rijst, dus als er waterkolommen staan, die met geweld neervallen. In een holle zee gaat het water of de golven wel hoog doch volgen elkaar regelmatig des de schepen zacht rijzen en dalen met de golven. Doch in stortende zee gaat dat anders. Twee schepen, die elkaar kunnen toeroepen, ver dwijnen geheel uit eikaars gezicht in een stortende zee omdat er als een waterpilaar tussenbeide komt die plotseling neervalt en als zij ge weldig is menig schip ten afgrond drukt. In zulk een zee komt gieten van olie te pas en dan breken de stortingen. Ik vroeg hem wat er dan gebeurde. Hij zeide zich te herinneren, dat toen ze een grote kruik met olie in zee hadden gegoten, de hoge zee schielijk nederzonk. Daar kwam een liem op 1 water, die uit wat schuim bestond en zover de liem was, was de zee bedaard, maar sterk deinen de, maar toen hij achter zich keek waar de liem eindigde, de zee met meer geweld rijsde. Ik vroeg hem waarom zeelieden zich daar niet meer van bedienden en kreeg dit antwoord. Vooreerst zijn ze niet altijd zo ge vaarlijk om dit te doen. Ten tweede: het maaksel der Zie- rikzeesche hoekers is zo dat zij min der nood hebben van de stortingen, dan schepen die met een spiegel va ren en plat en nederduikende van achteren zijn. Onze schepen, alle hoekers, lopen van achteren rond en hoog. Een storting op een schip van achteren plat vallende, doet meer geweld dan op een schip van achte ren rond% Ten derde: de algemene gedachte welke onder alle onzer zeelieden zijn Albino in vissenwereld BRUtNISSE, 8-3. De natuur geeft de dieren dikwijls zoge noemde schutkleuren mee, waarmee ze zich aangepast weten aan hun omgeving, om zo beschermd te zijn tegen hun natuurlijke vijanden. Zo zal een platvis zwemmend in de Zeeuwse wateren, altijd on. geveer gelijk zijn aan de kleur van het bodemslik waarin hij leeft en waarin hij op zijn voedsel ligt te azen, althans de bovenkant van de uis, de on derkant buikzijdeis altijd wit. Uitzonderingen bevestigen de regel, want deze week ving Bru 1, firma Otte en Olree uit Bruinisse, een schar in de mosselkorven op de Grevelin- gen die aan beide zijden wit bleek te zijn. Een albino in de vissenwereld dus, die ons ge toond werd. Een uitzondering die we nog nooit eerder heb ben gezien. Duitse sleepboot gezonken in vluchthaven Zijpe Bij het verlaten van de vluchtha ven Zijpe is gisteren (woensdag) middag de Duitse sleepboot „Beto" gezonken. De sleepboot verliet de vluchthaven en trok daarbij twee geladen tanklichters. In de haven mond liep de „Beto" echter vast met het gevolg dat de lichters op de sleepboot invoeren. Deze werd zoda nig beschadigd dat het begon te zin ken. De sleepdraden werden snel los gegooid waarna de „Beto" nog kans zag terug de haven in te varen. Het schip zonk vervolgens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ADVERTENTIE De bank waar u zich thuis voelt! is dat stortingen geweldiger worden als de olie is uitgewerkt en dat men het alleen in uiterste nood moet doen, omdat een. schip in de nabij heid van het oliestortende, onverme delij k vergaat en door de zee ver slonden wordt. Hierom, vervolgde hij, zeggen zeelui het nooit als ze olie hebben gestort uit vrees dat ze anderen onheil hebben aangedaan. Dit zult ge ondervinden als gij er onze vissers naar vraagt Ze zullen nooit zeggen dat ze een andere vis ser hebben zien vergaan omdat ze weten dat het volk hen dan ver denkt dat ze olie hebben gestort om hun leven te redden ten koste van hun medemensen. Dit was het bericht van mijn Zie- rikzeesche zeeman. Ik heb aan stuurlui van vishoe- kers gevraagd of ze wel eens olie hadden gestort. Ze zeiden van niet maar wisten wel dat olie de zee be daarde. Een visser zeide mij als ze instortingen komen hangen ze aan het uiterste einde van het kluifhout een kruik met traan waarop een kurk waar een klein gat in is waar uit gedurig enige traan in zee lekt en de stortingen breken daar door. Een oude visser zei mij dat men traan stort als men in de brandingen in het Zand kwam waar men veel vist en dat deze brandingen vermin deren. De oude visser meende opgemerkt te hebben dat stortingen in de Noordzee minder waren dan vroeger, maar dal er meer stroom ging. Hij geloofde ook dat de vissers meer traan gebruikten dan dat ze zeggen maar vrees hebben voor het gemene volk. Dit laatste kan waar zijn. In alle seizoenen, bij alle stormen enz. zijn er van onze vissers in zee. Daar blijven menigvuldige andere sche pen en de zee drijft vol wrakken. De vissers komen evenwel thuis en blij ven zelden, in vergelijking met an dere schepen. Hieruit zoude men besluiten dat ze zich beter weten te redden. Hoe het zij, dat alles verdient een ernstig onderzoek". Macquet besluit de brief met het volgende: 1. Olie en olieachtige dingen brekeq de stortingen. 2. Zouden zij het bij de andere holle zeeën doen, bij alle winden? 3. Woedt de zee sterker, als de olie is uitgewerkt, gelijk onze zeelui menen? 4. Stortingen breken wel, doch niet de deiningen. 5. Zoude het maaksel der schepen iets doen om de stortingen te ont gaan? In Frankrijk oordeelt men onze hoekers de beste zeeschepen en. geeft hen voorkeur in het be zorgen van een vracht". J. S. B.Wzn. Z.V.U. organiseert Amsterdam-trip De Stichting Zeeuwse Volksuni versiteit organiseert voor haar le den in noord- en midden Zeeland een busreis naar theater Carré in Amsterdam op zondag 16 april a.s. om een matinee-voorstelling bij te wonen van de musical „Anatevka" (Fiddler on the roof). De busroute zal Vlissingen als beginpunt hebben en loopt dan over Middelburg, Goes en Zierikzee. Vergadering Prov. Staten Provinciale Staten van Zeeland komen op vrijdag 10 maart a.s. in de Statenzaal te Middelburg in ver gadering bijeen. Volgens de agenda kunnen in deze vergadering medede lingen van gedeputeerde staten wor- den verwacht inzake subsidies in 1S66 verleend voor restauraties van monumenten van geschiedenis en kunst en inzake de samenstelling van de raad voor de luchtverontrei niging. Voorstellen van G.S. die aan de orde komen behelzen o.a. over dracht in beheer en onderhoud van gedeelten van de provinciale wegen Renesse-Haamstede en Zierikzee- Haamstede aan de gemeente Wester- schouwen, subsidie commissie water beheersing en ontzilting, niet-toetre- ding als lid tot de Raad van Euro pese gemeenten^ subsidiëring jeugd- festivals en instelling van een na tuurbeschermingsfonds. ZIERIKZEE Ver. v. Vrijzinnig Hervormden De laatste seizoensbijeenkomst van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden wordt in het Hervormd Verenigingebouw gehouden op vrij dag 10 maart a.s. Op dezie bijeen komst zal de heer G. Vieira een cau serie houden over Suriname, gevolgd door de kleurenfilm „Wij Surina- mers". Tot slot wordt de film „Ko ninklijk bezoek aan Suriname'' ver toond. Het belooft een boeiende avond te worden, waarop ieder van •harte welkom is. Aanbesteding In het gebouw van de Dienst Ge meentewerken te Zierikzee werd door de directeur van Gemeente werken namens b. en w. van Zierik zee in het openbaar aanbesteed het aanleggen en 'gedeeltelijk vernieu wen van ca. 125 m.l. hoofdriolering met bijkomende werken te Zierikzee, gedeeltelijk gelegen aan het Slab- berswerf en achter de Regenboog- straat te Zierikzee. De raming be droeg f 14.694,36. Er waren vijf in schrijvingen binnengekomen: 1. J. de Ruiter Zoon, Noordgouwe met f 16.220; 2 P. van Dongen Zoon, Haamslede f 15.940; 3. Aannemings bedrijf „Schouwen-Duiveland" N.V., Zierikzee met f 15.600; 4. Firma H. Stouten, Brouwershaven met f 15.100 5 en laagste inschrijver A. W. Wan del, Nieuwerkerk f 14.900. Personenauto reed in op vrachtwagen Woensdagmiddag reed een vracht auto vanuit de richting Nieuwer kerk over rijksweg 18 en wilde links af de Vissersweg in. De bestuurder gaf tijdig richting aan. sorteerde voor en remde af. Dit alles werd te laat opgemerkt door de bestuurder van een achterop komende personen auto. Door krachtig remmen en uit te wijken naar rechts, probeerde de bestuurder een aanrijding met de vrachtauto te voorkomen, hetgeen hem niet gelukte. De bestuurder van de personenauto, P. C. H. uit Haam stede, reed met de linkervoorzijde tegen de rechter achterzijde van de vrachtauto, bestuurder de heer G. W. de R. uit Dreischor. De personen auto kreeg ernstige schade en de vrachtwagen lichte schade door het ongeval. Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vorming L eerlingen van het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming zul len de leden van Prov. Staten de re sultaten van hun opleiding aan het instituut tonen met een expositie in te richten in de bijzaal van de Sta tenzaal op vrijdag 10 maart a.s., de dag waarop het college vergadert. De tentoonstelling zal een inzicht geven in hetgeen de leerlingen hebben be reikt bij het vervaardigen van plas tieken, olieverfschilderijen, gebak ken beeldjes, boetseerbeeldjes en kindertekeningen Het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige vorming heeft ten doel onder deskundige leiding aan kinderen en volwassenen les te geven in tekenen, schilderen, boetseren, beeldhouwen, toneelspel, voordrachtskunst, ballet en dalcroseritmiek. Op 31 december jl. volgden 528 leerlingen de lessen. Zij waren afkomstig uit 29 Zeeuwse gemeenten. De inkomsten van het instituut bestaan uit de opbrengst van lesgelden, gemeentelijke subsi dies en een provinciaal subsidie, dat voor 1967 f 7500 bedraagt. WESTERSCHOUWEN De Grosseto-collecte Dinsdag werd op het gemeente huis de laatste collectebus voor de actie „Een koe voor Grosseto" inge leverd en na ijverig tellen kon vast gesteld worden dat in totaal f1811,07 werd opgehaald. De agrarische col lectanten en collectrices een woord van dank voor dit mooie bedrag. HAAMSTEDE Opbrengst actie „Een koe voor Grosseto" De in Westerschouwen opgehaalde gelden in totaal f 1811,07 worden als volgt gecollecteerd: door de N.F.O. f 349,45, de N.C.V.B. f 254,61, de Plattelandsvrouwen f 211,21, de Ver. van Huisvrouwen f 86,80, de C.B.T.B. f 442,26, de Landbouwvereniging Noordwelle f 317,23 en de Landbouw vereniging Burgh-Haamstede f 149,51 Per inwoner een bedrag van f 0,442. BROUWERSHAVEN Vergadering Rode Kruis De ruim 800 leden tellende Rode Kruisvereniging te Brouwershaven mocht zich op haar ledenvergadering in hotel „Graaf Floris V" verheugen in de aanwezigheid van slechts één lid, wat de voorzitter, de heer J. van Maanen diep betreurde. Vastgesteld werden de notulen van de secretaris de heer K. Mandemaker. Uit het jaarverslag toleek dat het ledental nog is toegenomen. De camapagne- opbrengst in de vier kernen heeft opgebracht f 1560. Met het schip „Henri Dunant" is met de Zeeuwse tocht één patiënt uit de, gemeente mee geweest. Bij de lectuurinzame- ling werden 88 stuks boeken ingeza meld en 2700 kg. tijdschriften Na de gehouden E.H.B.O.-cursus moch ten acht personen het diploma in ontvangst nemen. Een 90-tal fruit- bakjes werd namens de afdeling uit gereikt op het schip „Henri Dunant" tijdens het afmeren te Bruinisse en Zierikzee. Uit het financieel verslag van de penningmeester de heer J. A. van Schelven bleek de kas met een batig saldo van f 518,22 te sluiten. Het bestuur stelt voor om op de a.s. kringvergadering een voorstel in te dienen om de afdracht der contribu tie en inzamelingscampagne te ver hogen met 25 pet. elk, zulks n.a.v. het a.s. 100-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis, wat op 1 septem ber a s. wordt gevierd. Iedere plaat selijke afdeling zal een Rode Kruis vlag krijgen. Te Zonnemaire is op de o.l.-school gestart met een jeugd E. H.B.O.-cursus. Voor de schoolbiblio theken zal een zestal boeken van het Rode Kruis, getiteld „Altijd - overal - iedereen" worden aangeschaft. Vergadering gemeenteraad Op de vergadering van de raad der gemeente Brouwershaven, welke a.s maandag 13 maart wordt gehou den, vindt onderzoek plaats van .de geloofsbrief en toelating als raadslid van de heer F. J. Dooge te Dreischor, welke de fractie van de P.v.d.A. zal completeren wegens het overlijden van wethouder J. Dekker. Verder staan op de agenda aankoop van gronden te Dreischor; benoeming van een hoofdleidster aan de gem. kleuterschool te Dreischor en vast stelling 14e wijziging begroting 1967, behelzende realisering bestemmings plan Brouwershaven (West). NIEUWERKERK Jaarvergadering Chr. Schoolvereniging Vrijdagavond werd in „Ons Dorps huis" de jaarvergadering van de Chr. Nat. Schoolvereniging gehouden. De voorzitter, de heer S. van Klinken, herdacht in zijn openingswoord, de oud-onderwijzer, wijlen de heer K. B. bij de Vaate. De overledene had ruim 35 jaar de school gediend. Voor de pauze sprak de heer P. Kuyt, di recteur van de kweekschool der Ger. Gem. te Gouda, over „Onze taak t. a.v. de Christelijke School", en werd een algemene bespreking hierover gehouden. Bij de huishoudelijke za ken werd de heer C. A. Kik benoemd als lid der kascommissie. De aftre dende penningmeester de heer J. C. Flikweert Azn. werd herkozen. Heit hoofd der school, de heer Slinger land, deed enige mededelingen. In 1966 werd het hoogste aantal leer lingen bereikt en wel 150. Het le dental is in het afgelopen jaar sterk gestegen en is nu 167. Na de rond vraag werd gezongen Ps. 68 10 en eindigde het hoofd der school met dankgebed. Uitvoering zangkoren De Chr. Gem. Zangvereniging „Eén Naam is onze hope" en het jeugdkoor „Van knop tot bloem" hebben dinsdagavond de zanguitvoe ring in „Ons Dorpshuis" te Nieuwer kerk gehouden. Een inleidend woord werd gesproken door ds. M G. Wes terhof, waarna deze voorging in ge bed. Hierna werd door allen het 1ste vers van Gez. 132 gezongen. De voorzitter, de heer J. v. Sluis, dankte de heer J. Sehouls, dat deze zich be schikbaar heeft willen stellen om de leiding van deze koren tijdelijk op zich te nemen. Nadat het kinderkoor had gezongen, pianobegeleiding de heer J. Goedegebure, werden door het grote koor een 7-tal liederen ten gehore gebracht. In de pauze werd een verloting gehouden met vele prijzen. Ook na de pauze werd dooi de koren afwisselend gezongen. De avond werd gesloten met een slot woord door dr. J. H. Becker, predi kant der Ger. Kerk, met dankgebed en het gezamenlijk zingen van Psalm 72 11. OOSTERLAND Grosseto-actie een succes De collecte voor de watersnood in Italië, onder het motto „Een koe voor Grosseto" is hier ter plaatse een groot succes geworden. De Coöp. Raiffeisenbank schonk f 100, terwijl twee andere verenigingen samen f 55 offerden voor 'dit nuttige doel. Samen met de gehouden huis aan huis-collecte werd een bedrag bij eengebracht van maar liefst f 1007,39 Een woord van oprechte dank voor dit mooie resultaat aan de milde gevers(sters), en aan alle medewer kenden is wel op zijn plaats. Volle digheidshalve zij nog meegedeeld dat leden van de coöp. landbouwvereni ging D.E.S. de colleote in de buiten wijken voor hun rekening namen. Werkplaats voor gemeentewerken Door het aannemersbedrijf A.< W. Wandel te Nieuwerkerk wordt mo menteel de laatste hand gelegd aan de pas gebouwde berg- en werk plaats voor gemeentewerken aan de Van den Abeelestraat alhier. Zowel voor het gebouw als aan de zijkan ten worden nog straten gelegd. Ook is genoemde firma bezig het stuk watergang te dempen, na vooraf ri oolbuizen hierin te hebben gelegd, dat gelegen is langs het perceel waar de eerste bejaardenwoningen, nl. 9 stuks, verrijzen zullen. Bij de vorige week te Middel burg gehouden verkeersexamens aan de Rij'ksopleidingsschool voor kleu terleidsters, slaagde o.m. onze dorps- genote mej. M. Schoof. BRUINISSE De Novib-actie De netto opbrengst van de cultu rele avond, gehouden op 23 februari was f 119. Van de 23 busjes „Een gast aan tafel" was de opbrengst f 413, zodat aan de NOVIB een be drag van f 532 kon worden overge maakt. Mevrouw Hattenbach-Kol- bach Wist het ledental van de busjes „Een gast aan tafel" op te voeren tot 65. Eén onzer lezers - elders in dil nummer treft men het artikel aan - breekt een lans voor de stichting te Zierikzee van een cultureel cen trum, waarin - breed opgezet als het moet zijn - met name de jeugd een kans dient te krijgen creatief bezig te zijn en vormen van ont spanning te vinden, die eigentijds zijn en juist door hun veelsoortig heid de mogelijkheid scheppen zo veel mogelijk jonge mensen tege moet te komen op het punt van zinvolle vrije tijdsbesteding. De idee is feitelijk geboren op één der politieke vergaderingen, die in recente verkiezingstijd te Zierikzee werden gehouden. Op die vergadering kwam ook het punt overheid-jeugd ter sprake en daar was nogal wat kritiek op. liet bleef daar echter niet bij, want „de zaal" dacht dat er nog wel moge lijkheden voor de jeugd waren. De kreet „beatkelders" werd toen veel vuldig vernomen, als zouden deze instellingen alleen zaligmakend zijn op liet punt van de jeugdrc- crea tie. De schrijver van het artikel denkt veel verder en wil een veel meer omvattend centrum zien ge sticht, waarin de jeugd zich - als gezegd - aan allerlei vormen, hetzij actief of passief, van vrije tijdsbe steding zal kunnen wijden. Naar ons gevoel ruikt het thans op papier gezette plan niet louter naar de lamp, maar is serieuze overweging waard, al zal in het begin de zaak wellicht nog beschei den van opzet dienen te zijn, want de moeilijkheden - vooral de finan ciële - verbonden aan een derge lijk project zijn natuurlijk vele. Helemaal hetgeen de schrijver bedoelt, vinden we in de Engelse adoptiestad van Zierikzee Hatfield, waar grote scharen jeugd elkaar treffen in „The Breaks". Ook de Schouwen-Duivelandse jongelui, die Hatfield in het kader van de jeugduitwisseling hebben bezocht frekwenteerden „The Breaks". Het is zo ongeveer het to venvoord voor alles wat jeugd maar fijn en inte ressant kan vinden. Zierikzee is nog niet toe aan een „The Breaks" in Hatfieldse stijl, want wel bedacht dient dat Hat field een grote industriestad is met een veelvoud van inwoners in ver gelijking met Zierikzee. Om te beginnen een klein „Breaks"-je, dat door een goede partikuliere en overheidsbegelei- ding groeikansen krijgt, is wellicht voor Zierikzee een haalbare kaart. We zijn blij met de gedachten van deze nog jeugdige Zierikzeese burger, die o.i. dingen op papier heeft gezet, die bij velen leven. Met name ook in vakantietijd en bij de komst van groepen jongelui van elders, hetzij uit binnen- of buitenland, kan een centrum als door hem bedoeld, van bijzonder grote waarde zijn. Bij „een stukje" echter moet het niet blijven. Er moet contact ge zocht met gelijkgezinden, er moet een comité komen als aanloop op b.v. een stichting, die gaat con tacten met partiknlieren, bedrij ven, instellingen en last nog laest de overheid. Wie weet lukt het. Het zou een Zierikzeese verwor venheid kunnen worden, 'Zeeland ten voorbeeld. Rode gardisten hebben de jonge Chinese pianist Lioe Sji Koen, die •in 1958 op het eerste Tsjaikowski- concours in Moskou na de Ameri kaan Van Cliburn de tweede prijs kreeg, zodanig mishandeld dat zijn beide polsen zijn gebroken. Dit heeft het Russische blad „Sowjetskaja Koeltoera" woensdag bekend ge maakt. V Gehoopt wordt op ontsluiting van het krekengehied OOSTERLAND, 8-3. In het ca fé „Even Buiten" van de heer Bouma vend dinsdagavond een ledenverga dering van de Ver. voor Vreemdelin genverkeer „Ouwerkerk", onderlei ding van de voorzitter de heer M. K. Rcmeün. Deze opende de slechts ma tig bezochte vergadering met een openings- en welkomstwoord, inzon derheid tot wethouder Stoutjesdük van Duiveland. Met de komst van het voorjaar, al dus de voorzitter gaan onze gedach ten weer uit naar het komende sei zoen en denken we weer aan reser veringen en wat niet al. Door middel van advertenties wordt de aandacht gevestigd op recreatiemogelijkheden in de gemeente. Gehoopt wordt dat het aantal overnachtingen, dat vorig jaar de 20.000 haalde (in 1965 de 10.000) nog een stijgende lijn zal ver tonen. De ontsluiting van het kre- kengebied behoort nog tot de wensen. De secretaris de heer J. M. Holm: las vervolgens de notulen der vorige vergadering, waarna de dijkafslui- ting door het Waterschap Schouwen- Duiveland ter sprake kwam. Hier door is er weinig gelegenheid meer voor de sportvisserij, wat algemeen door de leden werd betreurd. Eén van de reden, waardoor het Water schap tot deze maatregel overging, schijnt te wezen rommel, oud plas tiek enz, dat aan de zeekant achter gelaten wordt. Men was echter van oordeel dat deze afval voor de groot ste hoeveelheid uit zee aanspoelt. Ge lukkig zijn er wel tendenzen merk baar dat het Waterschap ten dezen wel een milder toon zal laten horen. Verder deelde de voorzitter nog me de dat het befaamde Engelse zang koor in 1968 weer naar Schouwen- Duivelaind hoopt te kopien. en dan voor een week lang, om hier en daar te concerteren. Uit het financieel verslag door da heer M. Koster gebracht, bleek dat de inkomsten bedroegen in 1966 f 2326.03 de uitgaven f 1166,39, zodat de reke ning sloot met een voordelig saldo van f 1159,64. De bescheiden waren gecontroleerd door de heer P. A. Re- meeus en in de beste orde bevonden. De voorzitter dankte de penning meester voor zijn keurig beheer. Ais lid van de kascommissie werd geko zen de heer C. Hendrikse te Ouwer kerk. Verder werd besloten een wijziging te brengen in de contributieregeling, waarin o.m. besloten wordt voor overnachtingen bij particulieren, ho tels en dergelijke 5 cent per persoon- per nacht te berekenen en voor over nachtingen op de camping 3 cent. Dit werd algemeen als billijk aange merkt. Gesproken werd verder over de evenementen in het komende seizoen, waarbij werd meegedeeld dat er drie zijn uitgestippeld, n.l. tentoon stelling te Ouwerkerk, met als hoofdmoot: onze kustvérlichting, aangevuld eventueel met enige zout water-aquaria en medewerking van een duikersclub. Een oriënteringsrit voor fietsen. Een lampionoptocht evenals vorig jaar. Medewerking bij deze optocht zal worden gevraagd aan een irmziekgezelschap uit de ge meente. Verder waren er nog sug gesties voor een hengelwedstrijd c.q. een voetbalwedstrijd. Dit zal nog na- der worden bezien. De heer Hoim brak tenslotte nog een lans voor een fusie van de be staande V.V.V.-afdelingen op Schou wen-Duiveland. later eventueel nog doorgetrokken tot Goeree-Overflak- kee, een z.g. streek-V.V.V. In de rondvraag kwamen nog eni ge zaken ter sornke waarna wethou der Stout jesdijk een dankwoord sprak en zijn waardering voor het werk van de V.V.V. uitte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2