DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG BESLISSING MINISTER OVER VERGOEDINGEN KAMERBREED „DE MAGNEET" Motorvlet van Rijkswaterstaat overvaren Eerste kivietsei Werktijdverkorting door bedrijfsslapte De kabinetsformatie Beat comes in! BEAT-BAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 maart 1967 123ste jaargang Nr. 19757 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2253, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzeo. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Mogelijkheden voor Cultureel Centrum te Zierikzee? Het huisartseiiconflict Dit nummer bestaat uit 12 pagina's UTRECHT, 8-3. Hoewel minister Veldkamp vannacht nog door zijn waarnemers in de ziekenfondsraad op de hoogte is gesteld van de ad viezen die de raad woensdag heeft opgesteld met betrekking tot richtlij nen voor een tussen de landelijke huisartsenvereniging en de zicken- fondsorganisaties af te sluiten over eenkomst en ten aanzien van de be dragen die de ziekenfondsen hun le den moeten restitueren als de huis artsen maandag eventueel toch over gaan tot het verrichtingensysteem, wordt een beslissing van de bewinds man over deze kwestie pas vrijdag middag verwacht. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Rruinisse - tel. (01113)470 De adviezen (ten aanzien waarvan de leden van de ziekenfondsraad een zwijgplicht is opgelegd) moeten na melijk nog op papier worden uitge werkt en getekend door de voorzit ter van de ziekenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Kort. Donderdag gaan ze per koerier naar Den Haag. Aange nomen mag worden dat minister Veldkamp deze kwestie vrijdagmor gen ter sprake zal brengen tijdens het wekelijkse beraad van de minis terraad en dat hij 's middags zijn be slissing bekend zal maken. Dr. De Kort deelde het A.N.P. vanmorgen mee, dat de door de zie kenfondsraad met een aanzienlijke meerderheid genomen besluiten „ten deren naar de mogelijkheid van een overeenkomst". Hij meent, dat de kans, dat er als nog een overeenkomst tussen de art sen en de fondsen tot stand zal ko men. is vergroot. Tijdens de verga dering is volgens hem gebleken, dat de verhoudingen aanzienlijk minder scherp zijn komen te liggen dan in eerdere fasen van het conflict en dat beide partijen nu een redelijke kans zien ep een uitweg. Zoals bekend hebben de artsen vo rige week vrijdag aangekondigd, dat zij maandag 13 maart om acht uur 's cchlencls tot het verrichtingensys teem zullen overgaan en de zieken fondsverzekerden acht gulden in re kening zullen bren-?en voor een spreekconsuit en twaalf gulden voor een visite indien zij voor die datum niet de zekerheid hebben, dat de zie- kerfendsorganisaties een door de L. H.V. opgestelde concept-overeen komst in het kader van het abonne- man uit. Dordrecht en de .31-jarige meetax-beider W. O. de Jong. even eens uit Doi'drecht. De toestand van de gewonde, de waarnemer J. Weg man uit Doi'drecht bleek mee te val len. Twee man vermist; één gewond DORDRECHT. 7-3. Woensdagmor- gen omstreeks tien uur is op het Hol- landsch Diep ter hoogte van Klun- dert een motorvlet van de Rijkswa- tei'staat, dii'ectie Benedenrivieren te Dordrecht, overvaren door een duw- eenheid van de Franse rederij Gas ton Helling, geduwd door de boot „Gaston Henri". De uit drie man bestaande beman ning van de vlet was bezig metingen te vereichten. De vlet „Penta" ge naamd, sloeg om. Twee van de drie opvarenden raakten te water en worden tot nu toe vermist. Voor hun leven wordt gevreesd. De derde man werd gewond. Hij werd aan boord van een der duwschepen opgenomen. De vermiste opvarenden zijn de 41-jarige motorschipper H. J. Buis- ADVERTENTIE Brillant - schitterend bezit voor altijdl van Andel &£y Hoogstraat 164-152 Beyerlandsolaan 17Ö Rottordam Langer dienstplichttijd in Zuid-Afrika KAAPSTAD. 8-3. Bij het Zuid- Afinkaanse pai'lement is een wets voorstel ingediend de dienstplicht tijd voor blanken te verlengen van negen maanden tot één jaar. Voorts wil de regering het huidige ingewik kelde lotingssysteem vervangen door een selectie van de dienstplichtigen. Op 17-jarige leeftijd moeten de dienstplichtigen zich laten registre ren. Duitse rechtse beweging in Zuid-Afrika JOHANNESBURG. 8-3. Maandag- avond is in Johannesburg op een bijeenkomst van enkele tientallen Duitsers de „Deutscher Arbeitskreis Volkstreuer Verbande in S.A." opge richt die steun wil werven voor de „Nationaal Democratische Partij" in west-Duitsland, de rechtse groepe ring welke vorig jaar bij de parle mentsverkiezingen in Hessen en Bei eren succes boekte. In Westduitse diplomatieke kringen in Johannes burg toonde men zich wat verlegen met dit optreden en ook van andere Duitse zijde aldaar werd kritiek ge leverd op de leider van de „Arbeits kreis" Rolf Wenzqlaff en de hoop uitgesproken dat de oprichting van deze beweging de goede naam van de ongeveer honderdduizend leden tellende Duitse bevolkingsgroep in Zuid-Afrika geen kwaad zou doen. Zendelinge vennoord in Indonesië DJAKARTA, 8-3. Een 26-jarige Amerikaanse protestantse zendelinge, mejuffrouw Patricia May Gruff is in haar woning in Bandoeng doodgesto ken aangetroffen, aldus meldt het persbureau Antara. Een 20-jarige jonge man, die en kele uren later werd gearresteerd, heeft bekend de moord gepleegd te hebben. Hij zou verder de politie ge zegd hebben het misdn'jf begaan, te hebben voor iemand anders wiens naam hij niet noemde. Volgens An tara zijn er aanwijzigingen, dat de „man achter de moord" een Chinees is. Uit de woning van mejuffrouw Gruff, die pas twee maanden in In donesië was, werd niets gestolen. Bouwvakuurloon voor prins Claus UTRECHT, 8-3. Prins Claus heeft woensdagmorgen 8,60 verdiend met het metselen van de eerste steen voor de nieuwe hal van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan in Utrecht Het C.A.O.-loon (alles inbegrepen, ook de rijwielvergoeding) werd hem. ter hand gesteld door drs. J. de Vries de algemeen directeur van de Ver enigde Bedrijven Bredero N.V., die de nieuwe hal bouwen. Omdat de bouwvakionen op hele guldens worden afgerond, kreeg de prins maar acht gulden. „Als u vol gende week terugkomt, betalen we u de rest", beloofde drs. de Vries hem. AMSTERDAM. De Amstei'damse centrale recherche heeft met de ar restatie van vier Duitsers de ver moedelijke daders gepakt van ten minste drie winkelinbraken in Essen en omgeving, waarbij een grote hoe veelheid foto-apparatuur werd ge stolen. mentssysteem zullen tekenen. In dat geval moeten de ziekenfondsen een deel van de doktersnota aan hun pa tiënten terug betalen. Minister Veld kamp zou hiervoor bedragen van respektievelijk vier en zes gulden hebben gesuggereerd. Van verschillende zijden is er de laatste tijd op aangedrongen, de zie- kenfcndsleden niet de dupe van een conflict te laten worden voor een verrichtingensysteem door midd& van de prijsbeschikking van de mi nister van economische zaken hono raria vast te stellen die de bedragen van de restituties niet te boven gaan. Prinses Margriet gaat werken in ziekenhuis DEN HAAG, 8-3. Met ingang van volgende week zal H.K.H. Prinses Margriet éénmaal per week in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort als Rode Kruis helpster eerste klasse gaan werken. Voor de Rode Kruis helpstei's geldt met het oog op het behoud van het diploma name lijk de verplichting om een bepaald aantal uren per maand px-aktisch werkzaam te blijven. Prinses Mar griet behaalde op 28 juni 1966 in De Lichtenberg het diploma Rode Kreis helpster eei-ste klasse. Mobiele gemeentesecretarie EMMEN, 8-3. De gemeente Emmen zal maandag als eerste in het noor den een mobiel secretariebureau in gebruik nemen, in navolging van de gemeente Apeldooi-n die hieimede indei'tijd een landelijke primeur had. Het gemeentehuisje-op-wielen is be- eleelcUom de bewoners van de negen dorpen rondom Emmen, waar het gemeentehuis staat ,meer service te bieden. In het busje, dat twee keer per week in elk dorp een half uur staat, kan men voor alle mogelijke formaliteiten en gemeentelijk dienst betoon terecht, met uitzondering van de huwelijksvoltrekking. Wel kan aangifte van een voorgenomen hu welijk worden gedaan. UTRECHT. Prins Claus heeft woensdag de eerste steen gemetseld voor het nieuwe expositiegebouw van de Jaarbeurs, dat aan de oostzijde van de Croe selaan zal verrijzen. TILBURG, 8-3. Twee Tilburgse schoolmeisjes, de 12-jarige Wdlma van der Wouw en haar even oude vriendinnetje Marian van Roessel, beide wonende in de Van Volienho- venstraat, hebben dinsdagmiddag omstreeks half vijf in een weiland in de wijk Heikant het eerste kievitsei gevonden. De beide kinderen zouden heden donderdagmorgen om half elf dit ei op Soest dijk de 'koningin aan bieden. DEN HAAG, 8-3. Minister van staat dr. L. J. M. Beel, die van de koningin opdracht heeft gekregen na te gaan op welke wijze de vorming van een kabinet kan werden bespoe digd, is niet pessimistisch gestemd ever zjjn kans van slagen. Naar in Haagse politieke kringen verluidt sluit de heer Beel de mo gelijkheid niet uit dat hij binnen 1 a 2 dagen positief advies aan hare majesteit zal kunnen uitbrengen. E'en en ander staat evenwel nog niet vast. Ook een andere ontwikkeling behoort tot de mogelijkheden. DEN HAAG, 8-3. Het aantal be drijven waarin de werktijd vermin derd is wegens bedrijfsslapte, is van december op januari gestegen van 107 tot 307. Het aantal werknemers, voor wie de werktijd werd verkort bedroeg in januari ca. 11.600 tegen ca. 3.200 in december. Gemiddeld werkten deze 11.600 werknemers in de maand ja nuari ongeveer 41 uren minder dan de voor hen geldende normale ar beidsduur. Ruim 60 °/o van hen is in dienst bij bedrijven in de metaal- en textielindustrie. ADVERTENTIE A.s. zaterdagavond - 8-12 uur Deze gegevens zijn meegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek en zijn gebaseerd op opga ven van de arbeidsinspectie, welke de vergunningen tot werktijdverkor ting verstrekt. Dure brand te Schiedam „Full of Soul" Achter het stuur overleden SOMEREN, 8-3. Woensdagmorgen om elf uur heeft zich in Someren een verkeersongeval voorgedaan, doordat de 42-jarige bestuurder van een personenauto, vermoedelijk ten gevolge van een hartaanval, de macht over het stuur is kwijtgeraakt Hij reed twee wielrijders aan, ram de een geparkeerde bestelauto en kwam tegen een woning tot stil stand. Daar wei-d de bestuurder, de heer Verhees, dood achter het stuur aangetroffen. Do twee wielrijders bleven ongedeerd. SCHIEDAM, 8-3. Een uitslaande brand heeft een opslagplaats van de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam geheel in de as gelegd. 500 ton verpakkingskarton, dat in de loods was opgeslagen, is verloren gegaan De schade woi-dt geraamd op f 250.000. 'De Verenigde Glasfa brieken zijn tegen brand verzekerd. Niemand werd gewond. Oostduitse kinderen naar de Bondsrepubliek WEST-BERLIJN. 7-3, Verwacht wordt dat 2 000 Oostduitse kinderen, wier ouders naar het westen uitwe ken, spoedig met de ouders ver enigd zullen zijn, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde in west- Berlijn vernomen. De eerste 20 a 30 'kinderen komen waarschijnlijk tegen Pasen naar west-Duibslan'd. Oost- en Westduitse juristen bekijken elk geval afzonder- lijk. Naar vernomen wordt, kunnen kinderen boven de veertien zelf be slissen of zij naar het westen gaan of niet. De Amerikaanse schrijfster Alice B. Toklas, die 40 jaar geleden niet haar landgenote en vriendin Edith Stein hel middelpunt vormde van de Amerikaanse kolonie in Parijs, is op 90-jarige leeftijd in haar woning te Parijs overleden. CONCERTZAAL - ZIERIKZEE V Australië schakelde vlot om op decimale stelsel DEN HAAG, 8-3. Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de om schakeling op het decimale geldstel sel in Australië, heeft de Australi sche minister van financiën William McMahon meegedeeld dat de Austra lische regering de datum waarop de omschakeling op het nieuwe stelsel moet zijn voltooid, nu heeft vastge steld op 1 augustus a.s. Aanvankelijk zou de volledige in voering van de Australische dollar (f 4,05) in plaats van het pond ster ling pas een half jaar later zijn ge realiseerd. De minister deelde mee dat de ombouw van de betreffende apparatuur reeds voor 75 procent was voltooid en dat reeds meer dan driekwart van de financiële transac ties in dollars wordt uitgedrukt. Meer dan een miljard nieuwe mun ten werden geslagen, terwijl ruim 600 miljoen oude munten werden in genomen. Er zijn reeds 250 miljoen nieuwe bankbiljetten verspreid lei- vervanging van het oude papiergeld, dat vrijwel geheel uit do circulatie is verdwenen. Waar wij naar verlangen en wat wij niet kunnen bereiken, is ons dierbaarder dan wat wij reeds bereikt hebben. Knapen maakten kerk onbruikbaar HASSELT, 8-3. Drie knapen van engeveer 12 jaar hebben te Hasselt, Overijssel, aan de zeven jaar geleden gebouwde Gereformeerde Kerk zo veel glasschade toegebracht dat de kerk voorlopig niet gebruikt kan worden voor de diensten. Het kerkbestuur heeft daarvoor nu een Hervormd verenigingsgebouw gehuurd. De drie knapen, die door Rijkspolitie zijn opgesloten, hadden uit baldadigheid met ijzeren staven van ongeveer 18 ramen ca. 50 kost bare gebrandschilderde glas-in-lood- ruitjes vernield. Die bijna of in het geheel niet meer zijn te verkrijgen. De ouders van de knapen zullen het gelag moeten betalen. Verdovende in Zweden STOCKHOLM, 8-3. Vijftig procent van alle Zweedse vrouwen onder de dertig die worden gearresteerd voor een wetsovertreding, is verslaafd aan verdovende middelen die met injecties in het bloed worden ge bracht. Dit heeft de Zweedse Raad voor de Geneeskunde dinsdag meegedeeld in een rapport aan de minister van so ciale zaken, Sven Aspling. In het rapport wordt voorts mee gedeeld dat 36 procent van alle ge arresteerde mannen in de leeftijds groep van 20 tot 30 jaar zich met in jecties verdovende middelen toe dient. Minder zacht Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooi-al in de nacht en ochtend enkele buien; moi-gen overdag ook opkla ringen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; iets lagere temperaturen. 10 maart. Zon op 7.07, onder 18.34. Maan op 7.25, onder 17.45. Nieuwe maan: 11 maart te 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 maart 3.13 v.m. 15.40 n.m. BROUWERSHAVEN 10 maart 3.05 v.m. 15.17 n.m. Springtij: 13 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke frontale storing, die woensdag ons land passeerde, veroorzaakte veel bewolking maar geen neerslag van betekenis On danks de bewolking kon de tempe ratuur oplopen tot 13 a 15 graden Celsius - in Frankrijk en Duitsland werden zelfs waarden van 18 graden bereikt. Een depressie boven de Golf van Biscaye deed in de nacht van woensdag op donderdag de wind bij ons krimpen naar richtingen tussen zuid en oost. De aangevoerde lucht bleef zacht en de frontale bewolking, waaruit hier en daar wat regen viel, belemmerde de nachtelijke uitstra ling. De temparatuur daalde dan ook slechts tot 7 a 10 graden. Deze depressie neemt in betekenis af en trekt via oost-Engeland naar de Noordzee. Na de passage van het bij behorende koufront zal de wind don derdag naar zuidwestelijke richtin gen ruimen. Naast opklaringen zijn dan ook enkele buien mogelijk. Vrijdag zal ons land aanvankelijk onder de invloed staan van een zwakke rug van hoge drek. Een vol gende depressie koei'st inmiddels in oostelijke richting over de oceaan naar het zeegebied ten zuiden van IJsland. Op de nadei-ing van het bij behorende fi-ontensysteem zal de wind opnieuw naar zuidelijke rich tingen krimpen, maar deze storing zal overigens bij ons voor de avond nog geen neerslag brengen. Het blijft zacht weer. NIJMEGEN. In een overstortvij- ver in Nijmegen is het driejai-ige jongetje Jos Merx verdronken. Het kind is waarschijnlijk te water ge raakt tei-wijl hel; speelde met andere kinderen, die echter hax*d wegliepen omdat ze 'bang waren straf te zullen krijgen. Droogte-honger in Pakistan KARATSJI, 8-3. De regering van west-Pakistan heeft voorgeschreven, dat van 2 april particuliere feesten voor maximaal vijfentwintig perso nen mogen worden bijgewoond. Voor huwelijksfeesten heeft zij dit limiet gesteld op tweehonderd. Ongeveer de helft van het aantal gasten, dat gewoonlijk bij een dergelijk evene ment aanwezig pleegt te zijn. De re gering heeft deze maatregel genomen uit bezorgdheid voor de sterk terug lopende voedselvoorraden in het land, dat door drie achtereenvolgen de droogteperioden is geteisterd. Kijken in de aarde MOSKOU, 8-3. Het Sowjel- persbureau Tass meldt dat men in de Sowjet-Unie begon nen is met het boren van die pe gaten voor onderzoek naar de binnenste lagen van de aardkorst. Een project om op vijf ver uiteengelegen plaat sen gaten van vijftien tot achttien kilometer diepte te boren maakt goede vorderin gen. Zo is men onder meer be zig ten noorden van de Kas pische Zee, een belangrijk oliegebied. Men is hier al tot een diepte van zes km. geko men. Het is de bedoeling de theorie dat. olie mogelijk van anorganische oorsprong is, te controlerenMen heeft het plan velerlei lagen in het bin nenste der aarde te onderzoe ken. Een mogelijk resultaat van de experimenten is de winningvan ivarmle-ener- gie door gebruikmaking van de hitte binnen de aarde. Hier door zouden nieuwe wegen voor energieproduktie worden geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1