DE ZIERIKZEESCHE COURANT H.M. de Koningin vraagt advies van minister van staat dr. Beel I KAMERBREED „DE MAGNEET" j Minister Veldkamp vraagt ziekenfondsraad om advies Brand in kindertehuis in Taninges (Frankrijk) eist elf kinderlevens Noordoostpolder gaat groot feest vieren „Nederlandse landbouw is ontwikkelingsgebied bij de deur" Schiphol verwacht reuzenvliegtuig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 maart 1067 123ste jaargang Nr. lU75t» WAARIN OPGENOMEN «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus t, tel. 01110-2253, na 18.00 uur: t$l. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Forumbijeenkomst over ff esthoek-reereatie De kabinetsformatie DEN HAAG, 6-3. De minister van staat. dr. L. J. M. Beel heelt van avond in het kader van de kabinets formatie, een onderhoud op paleis Soestdjjk gehad met koningin .Julia na. Eerder op de dag had de konin gin de fractievoorzitters Schmclzer (KVP), Ttxopeus (VVD), Biesheuvel (ARP) en Beernink (CI1U) ontvan gen. ADVERTENTIE 5 Voor 5 5 naar Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 5 5 4.00. 4.57, 5.50 meter. i A. S. FLIKWEERT S 5 Nieuvverkerk - tel. (01114)265 5 Bruinisse - tel. (01113)470 J In Haagse politieke kringen wordt a-ngên^men, dat de vier fractievoor zitters de vorstin geen eensluidend advies, hebben uitgebracht, reden waarom het advies van dr. Beel werd ingewonnen. Van ongeveer 18.45 tot 20.45 was dr. Beel ten palei- ze. Na afloop van het onderhoud werj cloor het kabinet der koningin he: volgende meegedeeld: „H.M. de ko ningin heeft de minister van staat, dr. L. J. M. Beel verzocht na te gaan op welke wijze, rekening houdend met het rapport van de informateur prof. dr. J. Zijlstra, de vorming van een kabinet kan worden bespoedigd Dr. Beel heeft toegezegd zijn advies op zeer korte termijn te zullen uit brengen na zich terzake nader te hebben georiënteerd. Het is niet voor het eerst in de na-oorlogse parlemen taire periode, dat dr. Bert. die minis ter van staat en tevens vice-presi dent is van de Raad van State, nauw betrokken wcrdt bij een kabinetsfor matie. Zijn arbeid leidde in 1946 tot de vorming van het kabinet-Beel. In 1948 werd hij benoemd tot formateur en in 1952 was hij informateur. In 1958 vormde hij een „rompkabmel" en in 1S59 werd dr. Beel opnieuw belast met een opdracht tot infor matie, tot tweemaal toe. In 1963 was dr. Beel andermaal betrokken bij een DEN IIAAG, 6-3. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft na overleg met de voorzitter van de Zie kenfondsraad, dr. W. de Kort, mede namens de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels de Ziekenfondsraad Manuscripten terug naar Jeruzalem LONDEN, 6-3. De zeldzame bijbel- se manuscripten die door een niet met name genoemde bij Sotheby in Londen in veiling zijn gebracht, zijn door de betrokkene uit de markt ge nomen. Hij heeft zich bereid ver klaard de stukken aan de Armeen se bisschop Sjaje Adjemian ter hand te stellen, die zal zorgen dat ze in Jeruzalem terugkomen. De manuscripten, waarvan de waarde op vijf miljoen gulden wordt geschat, zijn verdwenen uit een klooster in Jeruzalem. Op welke wijze blijft een raadsel. gevraagd adyies uit te brengen over de bedragen, die ziekenfondsen van af 13 maart a.s. aan ziekenfondspa tiënten voor huisartsenhulp eventu eel zouden mogen uitbetalen. Voorts heeft de Ziekenfondsraad gevraagd advies uit te brengen over de door hem alsnog af te kondigen richtlijnen, welke bij het sluiten van honoreringsovereenkomsten in acht genomen moeten worden. De Ziekenfondsraad kemt vandaag (dinsdag) bijeen om zich te beraden over de situatie, die door het con- kenfondsen is ontstaan. Zoals be- flict tussen de huisartsen en de zie kend zullen de huisartsen vanaf 13 maart het voor particuliere patiën ten geldende tarief ook aan zieken fondspatiënten in rekening brengen, tenzij wordt voldaan aan een aantal 9 door de landelijke huisartsen gestel de voorwaarden. kabinetsformatie en ender zijn lei ding als informateur kwam in dal jaar het „akkoord van Wassenaar" tot stand. Het vorie jaar. op 4 november 1966 trad dr. Beel opnieuw op als infor mateur. Het is thans de tiende maal. dat dr. Beel bij een (in)formatie wcrdt betrekken, zij het dan ook als adviseur. Vrouw die babies verwondde gearresteerd r CHRISTCHURCH. 6-3. Hoofdin specteur van pclltie Gordon in de Nieuwzeelandse stad Christchurch heeft voor de radio medegedeeld, dat een negentienjarige getrouwde vrouw aangehouden was. onder beschuldi ging van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de dertien da gen oudr> Michele Lena Ermis, doch ter van een met een Nieuwzeelander gehuwde Nederlandse. Dit was een van de zes babies van twee weken tot vijf maanden cud, die, zoals eer der zemeld. sinds december j.l. in Christchurch het slachtoffer werden van mishandeling, nadat ze in hun kinderwagens ergens buiten bij een winkel waren achtergelaten. Michele Ennis. de laa'ste van de reeks, bloed de uit haar mond toen de moeder uit de winkel bij haar terugkwam en bleek drie steekwonden in de keel en een longwond te hebben. De toe stand van het kind was thans echter zeer bevredigend. Do naam van de gearresteerde jon ge vrouw werd. in afwachting van een psychiatrisch rapport, nog niet bekend gemaakt. Twee scholieren met bromfiets onder auto BUNSCHOTEN, 6-3. Op het rij- wielpad langs de weg Bunschoten- Amersfoort is een bromfiets met twee scholieren uit Bunschoten aan gereden door een personenauto, die da weg opreed zunaer voort ang verlenen. Beide jongens werden ern- s':,g gewond naar een ziekenhuis in Amcïsiocrt gebracht, waar eert van hen. de 16-jarige J. Vermeer, over leed BONNEVILLE (Oppcr-Savooie), 6-3. Elf kinderen zijn zondagnacht 'leven? verbrand en een dertigtal ge wend bij een brand die een kinder tehuis in Tanir.ges in Oppcr-Savooie in de as heeft ge'egd. Nieuw kloerltraijsfusie- laboratorium te Utrecht UTRECHT, 6-3. In aanwezigheid van tal van internisten, verpleeg sters. vertegenwoordigers van het Nederlandsche Roode Kruis en do nors heeft prof. dr. L. A Hulst, hoog- .iëtSSr interne kliniek van het aca demisch ziekenhuis in Utrecht, hel nieuwe bloedstransfusie laboratori um van dit ziekenhuis officieel in gebruik genomen. Dit hoog gespecialiseerde labora torium staat onder leiding van de internist dr. C. Dudok de Wit. Er werken voorts twee analystes en zes laborantes. De inrichting van dit la boratorium heeft 100.000 gulden ge kost. Het beslaat een oppervlakte van 500 vierkante meter en kan ne gen donors tegelijk verwerken. Er is onder meer een centrifugekamer, een spoelruimte en een wachlkamer voor donors. Het huis herbergde 118 kinderen. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Nader wordt bericht, dal het aantal doden is opgelopen tot elf De omgekomenen zijn allen weesjon gens wier leeftijd vaneen van 8 tot 16 jaar. Gevreesd wordt echter, dat er nog twee of drie lijken onder de puinhopen liggen. De toestand van vier kinderen is ernstig. 25 kinderen en leden van hec per soneel van het weeshuis zijn in min dere mate gewond. Taninges ;s een plaats van 2.0oü zielen en' ligt 60 km van Annecy in de Franse Alpen. DEN HAAG, 6-3. De Noordoost- polder is vijfentwintig jaar droog achter zijn dijken en gaat dat vieren met veie feesten, een lange zomer lang. Op 19 mei beginnen ze en op 9 september, de echte jubileumdag, eindigden ze. Feesten voor polder- beweners onder elkaar en feesten voor w?e van elders komen. Twee dames gedood in het verkeer HOOFDDORP, 6-3. De dames A. c'en Hartcg, oud 65 jaar en R. van Vliet, 59 jaar. beiden afkomstig uit Leeuwarden, waar laatstgenoemde gemeentelijk wcninginspeotrice was, zijn cm het leven gekomen bij een verkeersongeval. Met een personen auto kwamen ze in Haofddcrp de af rit af van Rijksweg 4 (Amsterdam- Den Haag). Daarbij kwamen ze in botsing met een cp de Kruisweg rij dende vrachtauto, bestuurd door W. H. T. uit Rijssen. De slachtoffers wa ren vrijwel op slag dood. De polderlingen willen van de ge legenheid gebruik maken om enkele misverstanden, die blijkbaar buiten dijks nog bestaan, recht te zetten. Sommige Nederlanders schijnen de polder nog te houden voor een grauw eentonig gebied, slechts toegankelijk vcor dragers van baggerlaarzen. Maar zo is het al lang niet meer. Behalve akkers en weiden vindt men er tegenwoordig ook bossen, boom gaarden en bollenvelden, alles bin nen de door het Nederlandse klimaat gestelde grenzen redelijk droog te bereiken. De polder-V.V.V. durft het don cok aan voor het komende feest- seizcen een toeristische route uit te stippelen. d,ie een ruim uitzicht biedt op die agrarische variatie en bovendien op het waterloopkundig laboratorium en het luchtvaartlabo ratorium bij Ramspol. op het experi mentele dorp Ne/el e, cp het voor malige eiland Schokland waar de pel der bodem gevonden merkwaar digheden nog wordt uitgebreid, op de hoofdstad Emmeloord waar de 35 bedrijven tellende industrie van de polder grotendeels geconcentreerd is. en op Urk. Voorzitter Friese Maatschappij voor Landbouw: Het vroegere tuinslot van het zestiende kind van de Oostenrijkse lands vrouwe en Duitse keizerin Maria Theresia (1717-1780). bestaat 175 jaar. In de vertrekken vinden thans ontvangsten, banketten en bals voor de officiële gasten van West-Duitsland plaats. LEEUWARDEN, 6-3. Ingenieur G. J. A. Bouma, voorzitter van de Friese Maatschappij van Landbouw, heeft heden (dinsdag)morgen op dc voorjaarsvergadering van deze land bouworganisatie gesproken van een „sombere toestand in de Nederland se veehouderij". De beer verdient in wezen minder dan zijn werknemer en aan een be lening voor het ondernemerschap van de boer en voor het dra/en van de kwade kansen ontbreekt het. De vraag kan worden gesteld of op deze wijze op ce duur een boerenstand zfU' kunnen blijven bestaan, aldus ir Bouma die van oordeel was dat do wens van het overgrote deel van het Nederlandse volk tot het verlenen van hulp en bijstand aan de achter gebleven gebieden in andere landen in schrijnende tegenstelling staal tot de nood onder de Nederlandse boe ren. De boerenstand, hard werkend en sober levend met steeds minder vooruitzichten voor de toekomst ziet nauwelijks kans rond te komen. Vrouwen en kinderen moeten bij springen. Vrije lijd schiet er voor de meeste boeren niet over. Wanneer er sprake is van een matige verhoging van de prijzen van de levensbehoef ten. worden door dezelfde voorstan ders van hulp aan achtergebleven gebieden luide protesten aangeheven, zo betoogde ir. Bouma. die conclu deerde dat een zwoegende boeren stand die zorgt voor een belangrijk deel van do behoefte aan voedsel voor ons gehele volk. die bovendien meer dan een vierde doel van de waard.*? van ons gehele uitvoer voor ziin rekening neemt, zich blijkbaar minder in de belangstelling van ons volk mar verheugen dan de bevol kingen van dc achtergebleven gebie den. Ir. Bouma wilde geen bezwaar ma ken tegen het nakomen van de plicht ZIERIKZEE. 7-3. Sedert enige lijd heeft de Beatrix-school alhier de be schikking gekregen over een nieuw gebouw voor het geven van gym nastieklessen, waardoor het thans ook mogelijk geworden is aandacht te besteden aan de lichamelijke ont wikkeling van de leerlingen. In de van vele toestellen voorziene ruimte van 8 14 meter kan hel gymnas tiekonderwijs t hans goed tot z'n recht komen. Zie voor verdere bij zonderheden elders in dit nummer. (Foio; Zierikzcesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's X Dat pleegt een neuswijs gelezen K O (V Wie ynaar één boekje heeft gele: i neuswijs mens te wezen. X O 5KCCCOCOMCÖ0055COÖOOSCOC SCHIPHOL, 6-3. Woensdagmid dag wordt op Schiphol vcor het eerst in een geregelde lijndienst de ver lengde versie van de Canadair CL 41 van Lcftleidir, die plaats biedt aan 189 passagiers, verwacht. De IJslandse maatschappij heeft vier van deze reuzentoestellen, die zij op grond van de Rolls Royce Tur boprop metoren „RR 400" noemt, tot haar beschikking en gaat deze tijde lijk cp de routen van Rekjavik (IJs land) naar Europa gebruiken, nu - naar gemeld - de DC-6 machines we gens een ongeluk in Amerika aan een dubbele inspectie moeten wor den onderworpen en intussen zonder extra luchtdruk in de cabine zouden moeten vliegen (dus cp laag niveau). Teneinde de passigiers het daaruit voortvloeiende ongerief te besparen is bssicten de DC-6 machines tijde lijk aan de /rond te houden. Vcor Loftileidir betekent dit alles een economische tegenslag, want zij mag in de kolossale toestellen toch niet meer passagiers vervoeren, dan per DC-6 mogelijk was, n.I. 80. Tempel ontdekt van Aesculapius CAIRO. 6-3. De aan de universi teit van Londen verbonden prof. Wel Ier Emery meent bij opgravingen te Sakkara, op ruim 30 km. van Cairo, een tempel van Aesculapius, de god van de geneeskundige, te hebben ontdekt. Bij deze opgravingen die al drie jaar aan de gang zijn, zijn ock grote hoeveelheden papyri gevonden. Veranderlijke bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; overwegend ma tige wind tussen zuidoost en zuid west; over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 8 maart. Zon op 7.12, onder 18.31. Maan op 6.54, onder 15.18. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.33. Maan op 7.12, onder 16.32. Nieuwe maan: li maart le 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 maart 9 maart 1.41 v.m. 2.32 v.m. BROUWERSHAVEN: 8 maart 9 maart 1.40 v.m. 2.28 v.m. 14.14 n.m. 15.00 n.m. 14.01 n.m. 14.42 n.m. Springtij: 13 maart. ten opzichte van de naaste maar hij vroeg zich af waarom dit dan tot zo ver afgelegen naasten beperkt zou moeten blijven. De Nederlandse landbouw is een ontwikkelingsgebied vlak bij de deur dat evenzeer hulp en meegevoel nodig heeft als de ontwikkelingslan den, aldus ir. Bouma. Spreker toonde zich er tevreden over dat er eindelijk een melkprijs van 35 cent is toegezegd, maar hij vond het teleurstellend dat de ever heid het alleszins redelijke voorstel van de landbouw omtrent de rund vleesprijs niet hoeft willen aanvaar den. Ter verlaging van de kostprijs van de boer bepleitte ir. Bouma be lastingverlichting door het invoeren van een onbelaste reserve en de mo gelijkheid van investeringsaftrek ol vervroegde afschrijving. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 7-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale zone die maan dag ons land voorbijtrok, veroor zaakte tijdelijk bewolking, maar het bleef overal droog. In de nacht pas seerde een zwakke rug van hoge luchtdruk. Dit ging gepaard met op- klaiingen, waarbij de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot aan het vriespunt daalde. Hier vormde zich opnieuw mist. Deze mist ging plaatselijk over in lage bewolking. Morgen zal met een zuidelijke wind lucht uit Frankrijk worden aange voerd. De bewolking zal daarbij waarschijnlijk voor het grootste deel weer oplossen. Mogelijk kan er later op de dag plaatselijk een bui vallen Week gevangenisstraf opgelegd aan Tres-leden AMSTERDAM. 6-3. Hel Amstcr- damse gerechtshof hoeft in hoger be- roep zes leden (studenten en oud studenten) van het selecte Utrechtse studentengezelschap „Tres Faciunt Collegium". rlic betrekken waren bij- het inwijdingsritueel met de voet- kap. waarbij op 10 april 1965 de 20- jarige eerstejaars student jhr. D. L. L. Rutgers ven Rozenburg uit Zeist om bM leven kwam. ieder veroor deeld t~t een week onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Een zevende t-reslid. dal in eerste instantie dooi de Utrechtse rechtbank was vrijge sproken. werd door het hof ontslagen van rechtsvervolging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1