DE ZIERIKZEESCHE COURANT PROF. DR. ZIJLSTRA GEEN PREMIER IN NIEUW KABINET Heroïne-pleisters Vliegtuigongeluk eist 66 doden Soeliarto maant tot gematigdheid MORRIS Werkloosheid is in februari gedaald Om liet behoud van Nederlandse molens KAMERBREED „DE MAGNEET" j Groot graanschandaal in West-Duitsland Nieuwe ontwikkeling in „Kennedy-zaak" Oe Thant over de bombardementen Dukla-Aj ax tweemaal op t.v. |^\x TxO Stien Kaiser reed nieuw wereldrecord De moeilijkheden rond de bouw-C.A.O. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 maarl 1967 123ste jaargang Nr. 19755 WAARIN OPGENOMEN «EDAKflÊ EN ADMINISTRATIE: iaonewekken 11, Zierikzee, poslbu» 1, lei. 01110-225:», na 18.00 uur: lei. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. A8CNNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6.50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent.'- Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (mai. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bouw 37 bejaardemvoningen in Duivelend D<* kabinetsformatie DEN HAAG, 4-3. Minister-presi dent prof. dr. J. Zyi.vtra -/ai in het te formeren kabinet niet optreden als premier. 1IU heeft dit zaterdag avond meegedeeld, na afloop van het onderhoud, dat hij had met koningin Juliana om haar eindverslag uit te brengen over de informatie-periode. De vraag of zijn standpunt absoluut en definitief is beantwoordde hij be vestigend. Prof dr. Zijlstra deelde mee. dat zijn beslissing ligt in de persoonlijke sfeer. PARIJS, 4-3. Parijse drogisten, wier wantrouwen was gewekt door klanten die grote hoeveelheden hechtpleisters van abnormaal groot formaat bestelden, brachten de po litie op het spoor van smokkelaars die heroïne - met pleisters aan hun lichaam bevestigd - de grens over wilden brengen. Vier leden van de bende stonden woensdag in de Fran se hoofdstad terecht. De Argentijn Pedro Caballero Linares werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangensstraf en een boete van circa 22.000 gulden. Hij was onlangs op het vliegveld van Orly gearresteerd toen hij op het punt stond aan boord van een vlieg tuig naar Montreal te stappen. De verdovende middelen die hij bij zich had waren bestemd voor de Verenigde Staten. Russische treiler opgebracht JUNEAU, 413. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft een Russische treiler, die binnen de Amerikaanse territoriale wateren had gevist, opgebracht naar Sand Point op de Shumagin-eilanden bij Alaska. De kapitein van de treiler kan voor deze overtreding 10.000 dollar boete en een gevangenisstraf van maximaal een jaar krijgen. Ook kan zijn schip in beslag worden ge nomen. Het toerisme naar Israël NEURENBERG. 4-3. In het afge lopen jaar heeft wesHDuitsland na resp. Engeland en Frankrijk het grootste aantal toeristen geleverd dat Israël heeft bezocht. Volgens een woordvoerder van het Israëlische staatsbureau voor het toerisme steeg het aantal Westduitse toeristen naar Israël in vergelijking met 1965 met tien procent tot 13 000. MONROVIA (Liberia), 5-3. Een passagiersvliegtuig van de Brazili aanse luchtvaartmaatschappij „Va- rig", is zondagochtend vroeg met 89 inzittenden aan boord op ongeveer vijftig km. van het vliegveld van Monrovia, de Liberiaanse hoofdstad, neergestort. 23 mensen overleefden het ongeluk. Het toestel, de DC-8, kwam in een dorp terecht. Na twee huizen te hebben vernield, waardoor vijf dorpelingen het leven lieten, kwam het vliegtuig brandend tot stilstand op een begraafplaats. Het toestel, dat nabij het interna tionale vliegveld Robert field, veron gelukte, was van Beiroet, via Rome, op weg naar Rio de Janeiro. DJAKARTA. 5-3. Generaal Soe- harto, de huidige Indonesische be windvoerder, heeft zaterdag het volkscongres, dat volgende week over Soekarno's positie gaat praten, tot gematigdheid gemaand Hij zei ten overstaan van het parlement (Gotong Royong), waarvan alle le den aan het werk van het volkscon gres deelnemen, te hoper. dat het hoogste wetgevende orgaan geen re solutie zal aannemen welke „de re gering niet zal kunnen uitvoeren en welke slechts voor iedereen moei lijkheden zou scheppen". Zeer uitvoerig heeft prof. dr. Zijl— stra willen ingaan op vragen betref fende de informatie-periode. De eer ste fase daarvan betrof de vaststel ling van de politieke combinatie en in de tweede fase werd, zoals be kend, in hoofdlijnen het politiek pro gramma vastgesteld, waarover tus sen de informateur en de fractielei ders Schmelzer (KVP), Biesheuvel (ARP), Toxopeus (WD) en Beemink (CHU) „volledige overeenstemming" werd bereikt. De nu volgende fase zal, naar het oordeel van de infor mateur. kunnen worden gebruikt „om de rest te voltooien". Hoewel dit nog toekomstmuziek is, zei hij te hopen, dat deze derde fase tevens de laatste zal zijn, waarin in hoofdzaax de personele samenstelling van het te formeren kabinet aan de orde komt. Met de verkregen instemming van alle betrokkenen over het regerings programma is, naar de mening van de informateur, de informatieperiode „tot een natuurlijk einde" gekomen. De hoofdlijnen van een beknopt regeringsprogram zullen vooralsnog niet worden gepubliceerd. De minis ter-president noemde het „minder elegant" en „minder voor de hand liggend" dat dit stuk reeds thans zou worden vrijgegeven, omdat d. toekomstige formateur zelf moet be slissen of hij deze hoofdlijnen al dan niet tot een grondslag van zijn be leid wil maken. De premier noemde de voorgeno men verdeling van de ministerszetels over de vier coalitiepartners, te we ten KVP zes zetels. ARP en WD elk drie zetels en CHU 2 zetels, een „aanvaardbare oplossing" en een ..deugdelijke grondslag". ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Ooslerland DEN HAAG, 4-3. Naar het ANP van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verneemt is het aantal werklozen in februari j.l. ge daald. Eind februari waren er 98.870 werkloze mannen tegen 101.012 aan het einde van januari. Het aantal werkloze vrouw verminderde van 7.475 tot 7.078. Nadere gegevens, zoals de verde ling van de werkloosheid over de verschillende bedrijfstakken eri pro vincies. kenden nog niet worden ver strekt. Ook was het nog niet mogelijk mede te delen, waaraan de verminde ring van de werkloosheid is te dan ken. De Amerikaanse veiligheidscom missie uit de senaat heeft zondag in een rapport de handhaving op hoog niveau van de Amerikaanse troepen sterkte in Europa aanbevolen en ge waarschuwd dat plotselinge terug trekking tot demoralisering van Amerika's bondgenoten zou kunnen leiden. Het aantal vakatures was eind fe bruari ongeveer even groot als ein de januari. Einde februari waren er openstaande aanvragen voor 39.318 mannen (v.m. 39.386) en voor 24.641 vrouwen (v.m. 24.382). Vier zwaar gewonden hij auto-ongelnk HALFWEG. 5-3. Op de Haarlem- merweg onder Halfweg is zondag ochtend vroeg een uit de richting Amsterdam komende personenauto tegen een lichtmast aan de rechter zijde van de weg gereden. De bestuurder, de 22-jarige stuur man J. J. W. uit Naarden, de 20-ja- rige winkelbediende A. A B. W. en de 22-jarige tweelingzusjes S. en L. G., alle drie uit Amsterdam, werden ernstig gewond naar ziekenhuizen in Haarlem en Amsterdam gebracht. Na het passeren van een brug is de auto met grote snelheid een bocht ingereden waarbij de bestuurder waarschijnlijk de macht over het stuur is kwijt geraakt en tegen de lichtmast reed die krom stond na de botsing. De auto werd zwaar be schadigd. AMSTERDAM, 4-3. Om aan het molenbezit van ons land het nood zakelijk onderhoud regelmatig te verzekeren is volgens de gebruike lijke normen voor het rijk jaarlijks een bedrag van 1,1 min nodig. Dit bedrag heeft de vereniging tot be houd van molens in Nederland „De Hcllandsehe Molen" aan de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk geadviseerd jaarlijks ter beschikking te stellen, ook al omdat uit een rapport van de Rijksdienst voor Monumentenzorg is gebleken dat deze dienst vrijwel precies het zelfde bedrag had berekend. ADVERTENTIE naar n Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 De vereniging bepleitte tevens bij het ministerie in gevallen van ern stige verwaarlozing in afwachting van de mogelijkheid van definitieve restauratie, door het nemen van noodmaatregelen te voorkomen dat molens verloren zouden gaan door dat ze te veel zouden verkommeren, waardoor op den duur restauratie praktisch dan niet meer uitvoerbaar zou zijn. Dit wordt opgemerkt in het jaarverslag, het 43ste, dat zaterdag middag in Krasnapolsky op de alge mene ledenvergadering van „De Hol- landsche Molen" werd uitgebracht. De vereniging heeft voor de nog be slaande 950 molens in Nederland van de gedeputeerde staten en van de planologische diensten van alle pro vincies aandacht voor deze molens gevraagd. LINDAU, 4-3. De Westduitse auto riteiten in Beieren hebben vrijdag bekend gemaakt dat zü vermoede lijk de grootste douane- en belas- tingzwendel op het gebied van land- bouwpredukten van de laatste jaren op het spoor zijn gekomen. Aan exporttoeslagen en restitutie- geiden zou op onwettige wijze in to taal 560 tot 600 min. mark zijn ge- ird. Hiervan zou een min. mark te recht zijn gekomen in de zakken van een 56-jarige Zwitser, Arthur Bau- erhasler, die als procuratiehouder werkte voor de Rohrschacher Ge- treide- und Futtermittel Importfir ma. Deze man is na een verhoor le gen een borgstelling van 500.000 mark op vrije voeten gesteld. De fraude zou zijn gepleegd door in de Bondsrepubliek graan van mindere kwaliteit op te kopen en dit als cerste-klasprodukt uit te voeren teneinde de daarvoor geldende toe slagen te innen. Er zouden graan handelaren uit het gebied van Augs burg bij betrokken zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's OOCOOOCOCCCCOCOCOOCCCOC; Er zijn reel mensen, die alleen lezen om niet te behoeven te denken. Een „shot" uit de operette „Het Droomprinsesje", dat het kinderkoor Wes telijk Schouwen met groot succes heeft uitgevoerd. Voor een recensie van de geslaagde opvoering, mogen wij verwijzen naar de binnenpagina (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). NEW YORK, 5-3. Secretaris-gene raal Oe Thant 'heeft zondag bij te rugkeer in New York verklaard dat hij na zijn gesprek met Noordvietna- mezen in Rangoon er meer dan ooit van overtuigd is dat alleen stopzet ten van de bombardementen door de V.S. tot vrede kan leiden, „anders zal de oorlog voortduren en bloedig blijven". De Noordvietnamezen zijn ervan overtuigd dat hun bondgeno ten hen nooit in de steek zullen la ten, wat er ook gebeurt. Ierse boeren staken DUBLIN, 6-3. In Ierland zijn de boeren voor een week in staking ge gaan als protest tegen het gevangen zetten van 60 boeren, die weigerden de boetes te betalen waartoe zij wa ren veroordeeld wegens versperring van de openbare weg met hun land bouwwerktuigen. Zij deden dat om kracht bij te zeiten aan hun eis tot grotere overheidssubsidies. De Ierse huisvrouwen zullen waar schijnlijk niet veel last van de sta king hebben. De slagers hebben gro te voorraden en er is voldoende groente in blik. NEW YORK, 4-3. De radiomaat schappij „Wins", die heeft bericht uit goede bron te welen dat het komplct tegen president Kennedy vanuit Cuba was geleid, zegt vrij dag, dat dit komplot was ingegeven door het feit dat de Amerikaanse ge heime dienst (CIA) van plan zou zjjn geweest president Fidel Castro van Cuba te vermoorden. In de leiding van de CIA zou men, na de invasie in de Varkensbaai, lot de conclusie zijn gekomen, dat het gemakkelijker zou zijn de val van net communistische bewind in Cuba tot stand te brengen door Fidel Cas tro uit de weg te ruimen. Op een of andere manier zou de Cubaanse in lichtingendienst van deze gedach- tengang op de hoogte gekomen zijn. Wins zegt verder in haar „onthul lingen over het onderzoek van de officier van justitie van New Or leans", Garrison, dat volgens de dos siers van Garrison Castro meende, dat een aanslag op hem op handen was. Bij wijze van tegenaanval gaf Castro opdracht president Kennedy „terecht te stellen". Volgens Wins zou Garrison zijn dossiers zijn gaan samenstellen „eni ge tijd na de mislukte invasie in de (Cubaanse) Varkensbaai". Garrison zelf heeft tegenover een verslaggever van Wins geweigerd een en ander te bevestigen, aanvoe rende, dat elke keer als hij spreekt men hem ervan beschuldigt publici teit te willen hebben. Op een opmerking van de verslag gever van Wins, dat Garrison lot zeer laat in de nacht gewerkt scheen te hebben, had Garrison geantwoord, dat wanneer de hele geschiedenis bekend zou zijn, er vele lieden zou den zijn, die 's nachts niet zouden slapen, de president van de Verenig de Staten inbegrepen. Een van de voornaamste mede werkers van Garrison zou tegen de verslaggever van Wins, Stan Brooks, gezegd hebben, dat het merendeel van de door Wins bekendgemaakte bijzonderheden juist waren, „ten minste voor 60 procent". Tegenspraak Het hoofd van de Amerikaanse immigratie-instantie in New York Esperdy, heeft tegengesproken, dat zijn dienst in 1963 een groep Cuba nen heeft gearresteerd, die uitgezon den zou zijn om president Kennedy te vermoorden. Dit is namelijk even eens door de Newyorkse radio- maatschappij Wins gezegd. Wins heeft gemeld, dat een aantal Cuba nen in New York werd gearresteerd HILVERSUM, 4-3. De NTS heeft besloten woensdag 8 maart niet te volstaan met een samenvatting van de voetbalwedstrijd Dukla-Praag - Ajax in de avonduren. Die avond zal namelijk de gehele wedstrijd, die 's middags rechtstreeks wordt uitge zonden, worden herhaald en wel van 18.30 tot 20 uur op Nederland II. De samenvatting, die aanvankelijk van 22.20 tot 22.45 zou worden uitgezon den, komt hierdoor uiteraard tc ver vallen. Mislukte roofoverval AMSTERDAM. 4-3. Een jongeman, vermoedelijk een Italiaan heeft bij de diamantfirma Vos. gevestigd in de Diamantbeurs aan het Weesper- plein in Amsterdam een brutale maar volledig mislukte poging ge daan een partij diamanten te roven. Als hij in zijn opzet was geslaagd zou zijn buit meer dan f 1 miljoen aan edelstenen zijn geweest. voordat Kennedy (op 22 november 1963) vermoord werd. Van deze Cu banen zou de Amerikaanse recher che bijzonderheden hebben gekregen over het komplot tegen Kennedy, al dus Wins. •(Volgens Reuter heeft Garrison herhaaldelijk nee gezegd op de vraag of hij meent, dat bij de moord op Kennedy een ander land of buiten landse functionarissen betrokken zijn). Overigens is het bericht over de Cubanen volgens Reuter reeds op 14 december 1963, nog geen maand na de moord op Kennedy, in El Tiempo, een in New York verschijnend Spaans anti-Castro-blaÖ verschenen. De gouverneur-generaal van Ca nada. George Vanier, is zondag op 78-jarige leeftijd in Ottawa overle den aan een hartaanval, zo is door de Canadese premier, Lester Pearson, bekend gemaakt. Voetballer overleed bij wedstrijd DRUTEN, 5-3. Enkele minuten na het begin van de tweede klas amateurwedstrijd Duo 30-Grisbeek die zondag in Druten werd gespeeld, zakte de 20-jarige achterhoedespeler van Duo 30 Bert ie Verkley ineen. Een ijlings gealarmeerde arts kon slechts de dood constateren. De wed strijd werd gestaakt. INZELL, 5-3. Stien Kaiser heeft zondag tijdens schaatswedstrijden in het Zuididuitse Inzeil het wereldre cord op de 3000 meter verbeterd. De Nederlandse wereldkampioene die vorige week reeds tot een tijd van 4 min. 55.7 sec. kwam, welke echter niet kon worden erkend, bleef ook cord stond onder de vijf minuten- grens: 4 min. 56.8 sec. Het oude re cord stond 9inds 29 januari van dit jaar reeds op haar naam met een tijd van 5.04.8. Vlak voor Stien Kaiser het we reldrecord verbeterde, had Willy Burgmeyer een tijd van 5.02.8 gere den, reeds twee seconden onder het oude record van Stien Kaiser. DEN HAAG, 4-3. „Ik verwacht wel wat narigheden en moeilijkhe- den in de bouwnijverheid". Deze uit spraak deed de heer A. Buys, voor zitter van de centrale commissie bouwnijverheid, het overlegorgaan van de bij de drie vakcentrales aan gesloten bouwbedrijfsbonden, op een in het percentrum Nieuwspoort te Den Haag gehouden persconferentie, nadat vroeger op de dag de bespre kingen met de werkgevers over een nieuwe C.A.O in het bouwbedrijf in het slop waren geraakt. Woensdag a.s. zullen de bondsraden in Utrecht bijeenkomen om hun standpunt te bepalen, maar de heer Buys achtte de kans om dan weer tot een ge sprek met de werkgevers te komen nul. Wel had hij een klein beetje hoop, dat er na verloop van tijd toch wel weer een C.A.O. voor het bouw bedrijf zal kernen. De sfeer tijdens de besprekingen van vrijdag noemde hij bijzonder slecht. „Maar wij staan niet te dringen om rotzooi te maken" Van de 250.000 tot 300.000 werk nemers in de bouw in ons land, zijn 210.000 georganiseerd. Zuidwestelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 7 maart. Zon op 7.14, onder 18.29. Maan op 6.30, onder 14.02. Nieuwe maan: 11 maart te 5.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 maart 0.34 v.m. BROUWERSHAVEN 7 maart 0.34 v.m. Springtij: 13 maart. 13.14 n.m. 13.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-3. Het K N.M.I. deelt mede: Zondag passeerde een zwakke frontale zone ons land. Zij veroor zaakte veel bewolking maar neer slag viel er nauwelijks. Gedurende verspreide opklaringen die later op de dag voorkwamen steeg de tempe ratuur op de meeste plaatsen tot 10 of li graden. Opklaringen waren er eveneens de oorzaak van dat zich in de afgelopen nacht mist vormde, die in de ochtend echter wegens een toe neming van de wind weer snel op loste. Vandaag werd het weer bepaald door eer. frontale zone van een de pressie tussen IJsland en Schotland. Dit had wel een toeneming van be wolking tot gevolg, maar de regen activiteit van het front was gering. Morgen zal op de flank van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren via de Golf van Biscaye naar midden Europa uitstrekt, met een zuidwestelijke wind zachte lucht naar ons land stromen. De storing, die dit toestromen van zachte lucht gaat veroorzaken trekt in de rich ting van de Noordzee. In de zachte lucht bevindt zich veel bewolking, waaruit of en toe regen of motregen zal vallen. Spoor van in Australië vermiste kinderen? ADELAIDE, 4-3. Bij het zoeken naar drie vermiste kinderen zijn uit een tunnel onder een warenhuis in Adelaide in Australië een manchet van een kinderblouse en een stuk handdoek opgegraven. Detectives hebben deze stukken, die gevonden werden bij de plaats waar volgens de Utrechtse paragnost Croiset de lijkjes liggen, in beslag genomen. De tunnel werd veelvuldig door kinde ren bezocht voordat het warenhuis was gebouwd. De vermiste kinderen, de 9-jarige Jane, de 7-jarige Anna en de 4-jarige Grant Beaumont, had den handdoeken bij zich. toen zij, voordat zij vermist werden, naar het strand zouden gaan. Doric en acht gewonden bij autobotsing BEST. 4-3. In de gemeente Best, op de rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Eindhoven, heeft een aanrij ding plaats gehad, waarbij één per soon werd gedood en acht anderen gewond. De bestuurder van een personen auto, de 47-jarige heer J. E. Goede ma ns uit Best, gaf toen hij vanuit een zijstraat de rijksweg wilde op rijden, geen voorrang aan het ver keer op deze weg. met gevolg dat hij door een andere auto werd aan gereden. De heer Goedemans werd zodanig gewond, dat hij later in het zieken huis te Eindhoven is overleden. Zijn echtgenote werd zwaar gewond en zijn zoon minder zwaar gewond. Ook zij werden in hot ziekenhuis :n Eindhoven opgenomen, evenals de zes inzittenden van de andere auto. die allen min of meer licht gewond raakten. Tot deze laatsten behoorde een echtpaar van resp. 78 en 76 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1