P DE ZIERIKZEESCHE COURANT VREDESPLAN VAN ROBERT KENNEDY VOOR VIETNAM 55 Tuinman Zoon De bouw C.A.O. 8 Rusland bereid tot overleg over beperking van bewapeningswedloop CORSAIR V 4 Beruchte Nazi-beul Stangl gearresteerd Weer bombardement op Vietnamees dorp KAMERBREED „DE MAGNEET" Bata verlaagt weeklonen Beraad Tweede Kamerfracties over ontwerp-regeringsprogram De pater van „Kinderen van de Zon" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 maart 1067 122ste jaargang Nr. 19754 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 4EDAKIIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redekteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cenl. Losse nummers t5 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cen> per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. in da nummer: Geslaagde kijkdag huishoudschool Haamstede Onmiddellijke stopzetten van bombardementen WASHINGTON, 2-3. Senator Ro- bert Kennedy heeft een vredesplan veer Vietnam in drie fasen voorge steld, dat onmiddellijke stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam inhoudt. ADVERTENTIE 5 i Wu ontvingen 5 weer een nieuwe zending TAFELKLEDEN LOPERTJES en KUSSENS I 5 Kunstweverij „De Ram Alléénverkoop voor Schouwen-Duiveland; 5 5 woninginrichters Mol 19 Zierikzee DEN HAAG, 2-3. De CAO-onder- handelingen in de bouw zullen vrij dagmorgen 3 maart te Den Haag worden hervat. De besprekingen werden vrijdag 24 februari afgfebro- k entoen het contact vast liep voor namelijk op het punt van de wacht- dag bij ziekte. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft in Den Haag ver gaderd en daar bleek, zo wordt van de zijde van de raad meegedeeld, dat er toch kansen werden gezien tot heropening van het overleg met de werknemers. De werkgeversorgani saties hebben hun leden geadviseerd zo lang geen definitief resultaat is bereikt de bepalingen van de oude CAO te blijven toepassen en met na me geen wijziging te brengen in de thans betaalde lonen. Inbreker hield zakboekje bij BARNEVELD. 2-3. De Barneveld- se kiosk-exploitant A. Smit vond in het struikgewas achter zijn kranten stalletje een zakagenda. Hij meldde zijn vondst bij de politie. In het no titieboekje stond de naam van de verliezer, maar tevens was nauw keurig bijgehouden wanneer en waar die verliezer in actie was geweest. Die data klopten precies met de data en plaatsen van vele inbraken, die de laatste weken waren gepleegd. De verliezer bleek de lang gezochte 21- jarige Barnevelder A. I. te zijn die in zijn agenda tevens een aanteke ning had gemaakt van een door hem gepleegde aanranding. De man heeft zowel de inbraken als de aanran ding bekend. In een verklaring voor de Senaat heeft Robert Kennedy gezegd, dat dc V.S. de oprechtheid moeten nagaan van de beweringen van de Sowjex- Unie en anderen, dat onderhandelin gen zouden kunnen beginnen als de bombardementen op Noord-Vietnam worden gestaakt. Terwijl de V.S. de bombardementen zouden stopzetten zouden zij moeten verklaren bereid te zijn tot onderhandelingen binnen een week. De Amerikaanse regering zou ook duidelijk moeten maken, dat besprekingen niet lange tijd kunnen voortduren zonder een overeenkomst dat geen der partijen uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam zal ver snellen. De volgende stap zou volgens se- Afvloeiingsregeling voor 200 ambtenaren ROTTERDAM. 2-3. B. en w. van Rotterdam 'hebben een afvloeiings regeling getroffen voor de plusminus 200 ambtenaren, die als gevolg van de omschakeling op aardgas per 1 mei 1968 geen emplooi meer bij de gemeente zullen hebben. Naar schat ting 160 andere ambtenaren kunnen direct in een andere functie bij de gemeente worden herplaatst. na tor Kennedy moeten zijn, de vor ming van een internationale groep voor de inspectie van de Vietnamese grenzen en havens en het rapporte ren van elke verdere uitbreiding van de oorlog. De derde stap zou geleidelijke ver vanging moeten zijn van de Ameri kaanse troepen door een 'internatio nale aanwezigheid onder leiding van de Verengide Naties. Kennedy is voorstander van een streven naar een definitieve regeling die alle belangrijke politieke elemen ten in Zuid-Vietnam in staat stelt deel te nemen aan de keuze van do leiding van het land en de bepaling van hun toekomst. „Wij behoeven niet schuchter te wachten op een ze ker resultaat en waterdichte garan ties uit vrees voor onze waardigheid en ons prestige". Robert Kennedy zei wel. dat als de Verenigde Staten tot de conclusie zouden komen, dat de communisten het begin van vredesonderhandelin gen slechts zou gebruiken als een voorwendsel om het conflict in het zuiden uit te breiden, de Amerikaan se regering" dan haar strategie 2ou kunnen herzien en hetzij de bom bardementen zou kunnen hervatten of een concrete barrière zou kunnen opwerpen om de communistische in filtratie tegen te houden. Als het zo ver was. zouden de V.S. meer begrip en steun van hun bondgenoten en hun eigen volk gewonnen hebben. Dit nunnner beslaat uit 14 pagina's «CC0CO&5CGOSOCO0CO5C00O5O WASHINGTON, 2-3. - President Johnson heeft donderdag meegedeeld dat de Sowjet-Unie instemt met be spreking van de manieren om de be wapeningswedloop, zowel wat offen sieve als defensieve atoomraketten betreft, te beperken. Op een inderhaast belegde pers conferentie maakte Johnson bekend dat hij een brief van de Russische premier Kosygin had ontvangen, waarin deze zijn instemming be tuigde met Johson's voorstel van vo rige maand inzake overleg over deze- kwestie. De Amerikaanse president zei dat de besprekingen in Moskou zullen beginnen, waarbij de V.S. ver tegenwoordigd zullen worden door hun ambassadeur daar, Llewellyn Thompson. Wanneer dit zal zijn kon hij nog niet zeggen. ADVERTENTIE Bezoek! onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM WENEN, 2-3. Het Weense docu mentatiecentrum voor Joodse slacht offers van nazi-vervolging heeft meegedeeld dat Franz Stangl, com mandant van de concijtratiekampen Scbibor en Treblinka, op 28 febru ari in Brazilië is gearresteerd. De Oostenrijkse justitie heeft zijn uitle vering verzocht. NEW ORLEANS. Clay Shaw, oud-directeur van de Kamer van Koophandel in New Orleans is gearresteerd wegens „deelname aan een samenzwering om president John Kennedy te vermoorden". We zien hem hier (midden) na zijn aanhouding op weg naar de politie-auto. Zeker 94 Inirgers gewond SAIGON, 3-3. Bij een per ver gissing uitgevoerd bombardement van geallieerde vliegtuigen op een Zuidvietnamees dorp zijn donderdag zeker 94 burgers gewond, zo is van daag (vrijdag) in Saigon door een Amerikaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Het bombardement vond plaats op het dorp Lang Vei, 56 kilometer len zuidwesten van de stad Quang Ti i. de grote agglomeratie die hst dichtst bij de gedemilitariseerde zone tus sen Ncord- en Zuid-Vietnma ligt. Vanu't de omgeving van Quang Tri LV-.osch'eten de Amerikanen met zwa re artillerie Noord-Vietnam. Volgens de woordvoerder zijn De Perzische regering heeft een wetsontwerp bij het parlement in gediend, op grond waarvan de vrouw op het stuk van huwelijk en echt scheiding dezelfde rechten krijgt als de man. Vijf personen onwel floor kool-inonoxyde UTRECHT, 2-3. Donderdagavond zijn vijf leden van het gezin Wiel- houwer in de Bloemstraat in Utrecht onwel geworden door het inademen van koolmonoxyde. Er werd een lek in de gasgeyser geconstateerd. Dank zij het snelle waarschuwen van de benedenburen door zoon Jan (11) konden de heer en mevrouw Wiel- houwer en hun drie dochters nog tij dig worden opgenomen inhet beade mingscentrum van het academisch ziekenhuis. Zij verkeren niet in le vensgevaar. Amerikaanse troepen ingeschakeld bij het reddingswerk. Het is nog niet precies bekend hoeveel burgers hei slachtoffer zijn geworden van de luchtaanval of wat de omvang van de materiële schade is. evenmin als de identiteit van de vliegtuigen die de aanval hebben uitgevoerd. Kostbaar boek ges to Jen AMSTERDAM. 2-3. Uit een vi trine in het museum Amstelring (,,G. L. Heer op Solder") aan de Oudezijds Voorburgwal Ln Amsterdam is een geheel met de hand gefekend getij denboek ter waarde van f lü.000 ge- Stolen. Het in 'leer gebonden boek, verlucht met miniaturen van Nico- laas Spierinek, dateert uit 1491 en is 20 cm lang, 13 cm breed en 2 Vz cm dik. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 MMMMMMt Op rle meeste plaatsen droog Verwachting tol zaterdagavond: Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog weer; matige tot krachtige maar aan de kust aanvankelijk nog harde westelijke wind; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 4 maart. Zon op 7.21, onder 18.24. Maan op 4.02, onder 10.51. 5 maart. Zon op 7.19, onder 18.26. Maan op 5.07, onder 11.44. 6 maart. Zcjn op 7.17, onder 18.27. Maan op 5.55, onder 12.49. Laatste kwartier: 3 maart te 10.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 maart 8.47 v.m. 21.28 n.m. 5 maart 10.11 v.m. 23.01 n.m. 6 maart 11.50 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 4 maart 8.43 v.m. 5 maart 10.08 v.m. 6 maart 11.44 v.m. 21.28 n.m. 23.03 n.m. n.m. Doodtij: 5 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Het K.N.M.I. deelt 'mede: Boven midden-Frankrijk be vindt zich een hogedrukgebied. ter wijl bov enhet noordelijk deel van de oceaan de luchtdruk laag blijft. Hiertussen handhaaft zich een wes- telijke luchtstroming, waarin enkele storingen meetrekken, die echter in hoofdzaak ten noorden van ons land zullen passeren. Een dergelijke sto ring, die vanochtend ten noorden van Schotland lag, trekt nu in de richting van de Oostzee. Het bijbe horende koufront zal ons echter niet kunnen bereiken, aangezien boven het westelijk deel van de Atlantische oceaan een nieuwe depressie tot ont wikkeling komt, die naar het zeege bied ten 2uiden van IJsland koerst. Hierdoor zal ons land het komende etmaal onder invloed van een zwak ke rug van hoge druk staan Er wordt dan ook vrij zacht weer ver wacht, terwijl de regenkansen ge ring zijn. Gelukkig: nu is er ook een bromfiets voor de kleintjes precies zo een als vader heeft! Alleen, het motortje maakt slechts lawaai, als de jonge be rijder op de pedalen trapt. Het brommertje komt uit Denemarken, maar zal het straatbeeld wel niet zo gauw beheersen: de prijs is ongeveer 150 gulden De nu 55-jarige Stangl was van maart tot augustus 1942 commandant van het vernietigingskamp Sobibor en vervolgens tot augustus 1943 van Treblinka. Volgens dr. Simon Wie- senthal, leider van het documenta tiecentrum, is Stangl verantwoorde lijk voor de dood van ten minste 700.000 mensen .onder wie 400.000 jo den uit Warschau. Hij staat op de lijst van nog niet berechte nazd-mis- dadigers als derde genoteerd, achter nazi-partijleider Martin Bormann en Gestapo-chef Heinrich Müller. Hij komt dus neg vóór de beruchte kamparts Josef Mengele. GENEVE. De Verenigde Staten hebben donderdag op de ontwape ningsconferentie in Genéve West- Duitsland in bescherming genomen tegen communistische beschuldigin gen dat het een overeenkomst in zake het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens in de weg 9taat. UTRECHT, 2-3. De directie van. Bata is eind vorig jaar.begonnen met de afbouw van zwarte lonen. Zij doet dit geleidelijk: elke week wordt het loon een kwartje lager. Volgens de katholieke bond van werknemers m industriële bedrijven ..St. Willibror- dus" gaat het hierbij om allerlei toe slagen die de Bala-directie in de loop der jaren heeft ingevoerd om het te kort aan arbeidskrachten te bestrij den en de oroduktie op te voeren, toeslagen, die zij nu als „zwart loon" betiteld. De bond heeft berekend, dat de afbouw rriel een kwartje per week voor een groot deel van het perso neel uiteindelijk neerkomt op een inkomensverlaging van vijf tot twaalf gulden per week, met uit schieters naar boven (negentien gul den) en naar beneden. DEN HAAG ,2-3. De Tweede-Ka merfracties van de KVP, VVD, ARP en CHU hebben zich vandaag (don derdag) uitvcerig beraden over hel entwerp-regeringsprogram, zoals dat woensdagavond in het overleg tussen informateur Zijlstra en de vier frac tievoorzitters in hoofdlijnen werd sa mengesteld. De fracties van KVP en ARP be slaten in dit ontwerp wijzigingen voor te stellen. Fractievoorzitter Schmelzer zei na afloop van het K VP-fractieberaad dat het hier gaat om „nadere aanvullingen en precise ringen", Over de zetelverdeling was niet gesproken. Het premierschap kwam slechts kort ter sprake, doch men was hierover niet tot bindende conclusies gekomen. Drs. Schmelzer zei zelf een uitgesproken voorkeur voor de heer Zijlstra als premier te hebben. In de fractie varieert de steun aan de heer Zijlstra van „ster ke voorkeur tot aanvaardbaar". Na afloop van het AR-fractiebe- raad verklaarde fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel dat ook in zijn fractie niet was gesproken over de personele samenstelling van het te formeren kabinet. Wel had de frac tie enkele wensen aan de hoofdlijnen van hot ontwerpregeringsprogram toegevoegd, „al heeft de fx-actie zich hierbij tot het uitei'ste beperkt". Hij wilde overigens geen verdere mede delingen over het fractieberaad doen. Drs. Schmelzer zei desgevraagd nog, dat ook niet is gesproken over de bezetting van „buitenlandse za ken". Hij deelde tenslotte mee, dat het regeringsprogram niet in details was besproken. De KVP-fractie wenst zicii namelijk niet meer zo in details vast te leggen als destijds is ROTTERDAM. De 51-jarige maga zijnmeester A. Smit uit Rotterdam is om het leven gekomen als gevolg van een ontploffing in een resexwoir met methyl-alcohol. gebeurd bij de totstandkoming van genochtend „nadei-e opmerkingen" het zogenoemde „akkoord van Was senaar". De VVD Namens de W'D-fractie is meege deeld dat vandaag of uiterlijk mor- over 'de hoofdlijnen van het px'o- .Tam aan de informateur zullen wor den toegezonden. CHU-fi'aclievoorzitter mr. Beev- xYink wenste na afloop van het frac tieberaad geen enkele mededeling te deen. SCHIPHOL, 2-3. De door zijn werk voor dc armste straatjeugd van Napels bekend geworden Italiaanse pater Mario Bcrrelli is uit Brussel op Schiphol aangekomen. Doel van zijn driedaags bezoek aan Nederland is het voeren van besprekingen met de stichting „Kin deren van de zon", de Nederlandse vriendenkring van pater Borrelli met ongeveer 15.000 sympathisanten en 1000 vaste donateurs. Van middag zal Borrelli in Den Haag door minister Klompé worden ont vangen. Voordat hij zondag naar Napels vertrekt zullen er zaterdag middag t.v.-cpnamcn van hem gemaakt werden. Mario Borrelli. die voordat hjj naar Nederland kwam ook in En geland en België besprekingen heeft gevoerd, is in 1949 begonnen» met zijn sociale werk in Napels. In 1950 stichtte de toen 28-jarige pater voor de zwervertjes het unieke tehuis „Le Casa Dcllo Scug- nizzo". De wonderlijke geschiedenis hce Mario Bcrrelli het vertrou wen van een groep van deze halfverwilderde jongelui wist te win nen, wordt beschreven in het in 1957 gepubliceerde en in vele landen uitgegeven bock van de Australische auteur Morris West „Kinderen van de zon". Sinds de publikatic van het beek heeft de casa over dc gchc-le wereld vrienden gemaakt. Hulpccmitc's zijn verrezen in Grcct-Brittannië, Australië, Nieuw-Zccland, Canada, de Verenigde Staten en in verscheidene landen op het vasteland van Eurcpa. Vijf jaar geleden is de Nederlandse vriedenkring opgericht. Deze startte met 120 lezers van het bock van Morris West; die spontaan pater Borrelli hadden geschreven. Op het ogenblik beschikt de organisatie in Napels over twee te huizen en de plannen voor een derde zjjxt gereed. Door dc activiteiten van pater Borrelli zijn in Napels enkele achterbuurten gesaneerd en hebben vele jengelui in de tehuizen een vak geleerd, waardoor ze als volwaardige burgers in de maatschappij zijn teruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1