DE ZIERIKZEESCHE COURANT Johnson bevestigt: Uitbreiding van de oorlog in Vietnam Scheepsjongen van in de Waal varende tanker overboord gegooid Ajax-Dukla op t.v. Negerleider gedood Nog geen uitspraak over toetreding Engeland tot de E.E.G. Professoren doen beroep op Johnson Noord-Vietnam protesteert 8 WAT UQ T VI &ILT Ged. Staten van Zeeland geven f 20.000 Weeskinderen uit Vietnam in België Urker vissers zochten nog tevergeefs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19752 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakencnan 6 Ochtnan, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering gemeenteraad Brouwershaven WASHINGTON, 27-2. Zonder het woord „escaltie" te willen gebruiken heeft president Johnson maandag op een onverwachte persconferentie in Washington erkend dat de jongste militaire maatregelen van de Ameri kanen tegen Noord-Vietnam een nieuwe stap betekenen op de weg naar de uitbreiding van de oorlog. Nevels ontdekt MARSEILLE, 27-2. Twee Franse geleerden uan het as tronomisch ruimtevaartlabo ratorium te Marseille hebben in het sterrenbeeld Orion twee nieuwe galactische nevels ontdekt. Dat is bekendgemaakt op de bijeenkomst van de Franse vereniging voor ruim tevaart die momenteel in Marseille wordt gehouden. De nevels zijn voor het blote oog niet zichtbaar. Voor het eerst in de geschiedenis is een ont dekking op deze manier ge daan, namelijk door foto's ge nomen uit een gelanceerde ra ket. Op 11 januari werd van de basis Hammaguir in de Sa hara een „V er onique"-raket gelanceerd, waaruit op 220 km. hoogte deze foto's zijn ge nomen. De twee nevels zijn op de foto's duidelijk zichtbaar tussen een dertigtal sterren. In april zal met een volgende Veronique getracht worden de nevels nog eens te fotografe ren. ,Vrij spel" voor De Amerikaanse president voegde hier echter onmiddellijk aan toe dat deze maatregelen in zijn ogen de bes te manier zijn om Hanoi naar de conferentietafel te brengen. Johnson zinspeelde op de drie volgende maat regelen: het leggen van mijnen in bepaalde Noordvietnamese rivieren; de artilleriebeschieting van Noord vietnamese gebieden en de scheeps- bombardementen op de eilanden voor de Noordvietnamese kust. De Amerikaanse president erkende dat deze maatregelen „verder gaan" dan alles wat tot nu toe was gedaan, maar hij ontkende met nadruk dat het symptomen zouden zijn voor een verslechtering van de toestand, zo wel op militair als diplomatiek ge bied; dit laatste dan vooral wat de pogingen betreft om tot vrede door onderhandelingen te komen. Wij blij ven naar wegen zoeken die naar vre de kunnen leiden, aldus Johnson, en ik ben ervan overtuigd, dat de nu getroffen maatregelen op dit tijdstip de beste zijn om dit resultaat te be reiken. Johnson zei voorts dat de maatregelen genomen zijn om de in filtratie tegen te gaan van Noord- naar Zuid-Vietnam, die nog steeds doorgaat. Hij ontkende echter dat zij het gevolg zijn van de erkenning dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam niet doeltreffend zijn Deze bombardementen waren dit wel want zij hadden de infiltratie kost baarder gemaakt. Poging lot doodslag generaal Westmoreland SAIGON, 27-2. In Saigon is ver nomen dat het „Pentagon" de Ame rikaanse opperbevelhebber in Zuid- Vietnam, generaal Westmoreland, „vrij spel" heeft gegeven voor elke bombardementsopdracht die hij nut tig oordeelt in een zone van 100 km ten noorden van de zeventiende breedtegraad, de scheiding tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Scheepsongelukken HALIFAX, 27-2. Tijdens de zware stormen van vorige week zijn voor de Canadese oostkust drie treilers vergaan, waarbij vijfendertig zeelie den verdronken. Een vierde Canade se vissersboot, met zeven opvaren den, wordt nog vermist. Sleepbootongeval op de Schelde eist dode BRUSSEL, 27-2. Op de Schelde bij Hemiksen, even ten zuiden van Ant werpen, is een sleepboot (de Cathe- rina Letzer) omvergetrokken bij het verslepen van een tankschip (de Mercantille Trader). De 33-jarige kapitein van de sleepboot kon met vijf andere bemanningsleden worden gered door een andere sleepboot, doch hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Een zesde opvarende wordt vermist. DE KINDERBIJSLAG AMSTERDAM. 27-2. De Sociale Verzekeringsbank heeft over 1965 verslag uitgebracht inzake de kin- derbijslagverzekeringen. Aan het verslag wordt het volgende ontleend: Het totaalbedrag aan kinderbijsla gen bedroeg over 1965 f I 341.300.000 tegen f 1.201.126.000 over 1964. Dit betekent een stijging met ca. 12 pet., terwijl de stijging in 1964 ten op zichte van 1963 26 pet. bedroeg. De A.K.W.-uitkeringen (ten laste van het Algemeen Kinderbijslagfonds) gingen omhoog van f 562.967.000 in 1964 tol f 633.851.000 in 1965. De kinderbijslag voor loontrekkenden ingevolge de K.W.L n am toe van f 628.209.000 in 1964 tot f 697.415.000 in 1965. Nederlandse industrie krijgt prioriteit in Indonesië SCHIPHOL, 27-2. Het nieuwe In- donesische bewind wil het econo misch herstelprogramma stimuleren door ondernemende buitenlandse be drijven de vrije hand te geven bij de vestiging van eigen industrieën in Indonesië. Bij de te verlenen toe stemmingen krijgt Nederland prio riteit, omdat Indonesië op grond van historisch gegroeide banden nu een maal aan ons land de voorkeur wil geven. Als de grote Nederlandse in dustrieën van die voorkeur niet spoedig gebruik maken, dan laten zij hun laatste kans ongebruikt: het buitenland ligt op de loer. NIJMEGEN, 27-2. Tijdens een vechtpartij aan boord van de in de Waal varende tanker „Druventia" gooide maandagmiddag een 19-jarige matroos de 17-jarige boots jongen J. Portegijs uit Haarlem over boord. De bootsjongen probeerde zich nog aan de reling vast te houden, maar de matroos wrikte de handen van de jongen los, zodat hij in de snel stromende rivier viel. Daarna her vatte hij zijn werk alsof er niets ge beurd was. Toen de schipper een poosje later vroeg waar de bootsjongen was, ant woordde de matroos: „Oh, die heb ik overboord geschopt". De schipper vatte het op als een grap. Toen hij tien minuten later opnieuw om de bootsjongen riep, zei de matroos: „Dat heb ik toch gezegd. Die heb ik over boord geschopt". Pas toen begreep de schipper dat het ernst was en meerde af om de scheepsjongen te zoeken Portegijs had intussen nabij de Bisonbaai, enkele kilometers stroom opwaarts, met inspanning van zijn uiterste krachten, zwemmend de Ontwerp ingediend van nieuwe leerplichtwet DEN HAAG, 27-2. Een nieuwe leerplichtwet is in ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Deze wet zal de leerplichtwet van 1901 ver vangen. Ze is afgestemd op het on derwijs als de mammoetwet op 1 augustus volgend jaar in werking treedt. De nauwe binding tussen leerplicht en lager onderwijs wordt losgelaten. Principieel verschilt de nieuwe wet van de oude. Er komt een nieuw systeem voor toezicht op naleving van de leerplicht. Schip pers en andere trekkenden vallen ook in volle omvang onder de leer plicht. De leerplicht wordt in de nieuwe wet verlengd tot negen jaar. Sloopkerk en boerderij afgebrand BROEK OP LANGENDIJK, 27-2. Aan de Dorpsstraat in Broek op Lan- gendijk is maandagmiddag om streeks 14.30 uur brand uitgebroken in een voor de sloop bestemde gere formeerde kerk. waarachter een nieuwe in aanbouw is. Door de krachtige wind sloegen de vonken over naar 'het rieten dak van een dichtbij gelegen oud Noord-Holland se woonboerderij, die daarna even eens in lichter laaie ging. Door trap van pony gedood HAULERWIJK, 27-2. In Hauler- wijk is maandagmiddag de 59-jarige H. G. uit Haulerwijk waarschijnlijk door een trap van een pony gedood. Zijn zoon vond hem dood op het land. De pony zat verstrikt in een dek. De man heeft vermoedelijk ge probeerd de pony te bevrijden, maar toen een 'dodelijke slag van het dier gekregen HILVERSUM, 27-2. Woensdag 1 maart zendt de N.T.S. van 20.12 tot 22.00 uur op Nederland I een recht streekse reportage uit van de voet balwedstrijd Ajax-Dukla Praag. Irt de pauze van de wedstrijd van 21.00 tot plm 21.12 kan men via een recht streekse verbinding met Madrid ge tuige zijn van een gedeelte van een andere Europa-cup wedstrijdname lijk de tweede ontmoeting tussen Real Madrid en Inter Milaan, die in het Bernabeustadion plaats vindt. Bovendien wordt een samenvatting van de wedstrijd Real Madrid-Inter Milaan van 22.55 tot plm. 23.30 uur eveneens via Nederland I uitgezon den. Waalkant bereikt. Hij werd volko men uitgeput aangetroffen en naar het St. Canisius ziekenhuis in Nij megen overgebracht. Aangenomen wordt dat hij over enkele dagen naar 'huis zal mogen. De matroos B. uit Zoutelande is inmiddels aange houden onder verdenking van po ging tot doodslag. NATCHEZ (Mississippi), 28-2. De plaatselijk penningmeester van het Nationale Verbond voor de Vooruit gang van Ge'kleurden (N.A.A.C.P.) in Natchez in de Amerikaanse staat Mississippie, Wharles Jackson, is maandagavond, door 'een bomaan slag om het leven gekomen. Zijn au to explodeerde toen hij erin wilde stappen. OOSTERWOLDE. In Oosterwolde is maandagmiddag de driejarige Piet Dongstra op het terrein van de zui veringsinstallatie bekneld geraakt tussen een zogenaamde slijkruimer in een nabezinktank en een beton nen rand. Toen een voorbijganger het kind vond was het reeds over leden. BOVENKARSPEL. De bloemen tentoonstelling Westfriese Flora in Bovenkarspel heeft dit jaar een re cord aantal bezoekers getrokken, na melijk 80.600. MIDDELBURG, 27-2. Ged. Staten van Zeeland hebben met een voorstel 20.000 gulden ter beschikking te stel len, ingehaakt cp de reeds enige tyd in Zeeland aan de gang zijnde aktie „Een koe vcor Grosseto", de op brengst van deze actie, die in geheel Zeeland wordt gehouden, is bestemd voor de Italiaanse landbouwstreek Grosseto in Toscane. Dit gebied is tijdens de overstro mingen van november '66 zwaar ge troffen. De organisatoren van de ak tie „Een koe voor Grosseto", de Zeeuwse afdelingen van de service- olubs Lions, Roundtable, Rotary en de Soroptimisten, alsmede de fede ratie van vrouwelijke vrijwillige Bij vechtpartij overleden jongen had hartafwijking AMSTERDAM, 27-2. De 15-ja- rige leerling-monteur Ronnie Stern, die zaterdagavond op de Jaap Eden- baan in Amsterdam tijdens een vechtpartij met een soholier om het leven kwam, overleed als gevolg van een ernstige hartafwijking. Dit is ge bleken bij de sectie, die de patho loog anatoom, dr. J. Zeldenrust, heeft verricht. Het stoffelijk overschot ver toonde in- noch uitwendig enig letsel. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. E. Vriesema, zei desgevraagd, dat er gezien het resultaat van de sectie geen enkele aanleiding was een strafvervolging tegen de scholier in te stellen. DEN HAAG, 27-2. Na vandaag in Den Haag met minister-president pref. Zij 1st ra en minister Luns van buitenlandse zaken besprekingen te hebben gevoerd over een eventuele Britse toetreding tot de E.E.G., heeft de Britse eerste minister Harold Wil son, verklaard dat ook na de bespre kingen van maandag nog geen uit spraak kan worden gedaan. Daar voor zullen eerst alle zes E.E.G.-lan- den bezocht moeten zijn. EASTLANSING (Michigan), 28-2. 440 hoogleraren van de universiteit van Michigan hebben een beroep ge daan op president Johnson, een eind te maken aan de bombardementen op Noord-Vietnam. In een brief aan het. staatshoofd zeggen de onderte kenaars, dat het duidelijk is, dat de V.S., evenals Noord-Vietnam, schul dig zijn aan interventie in Zuid-Viet nam .teneinde het politieke even wicht in dat gebied te beïnvloeden. Zeug werpt dertig biggen HILVERSUM, 27-2. Bij de landbouwer H. Verwoerd, Pa- pekop 35 in Oude water, heeft een zeug vrijdagavond veer tien biggen geworpen, zater dag kwamen daar nog 16 big gen bij. Van deze dertig big gen zijn er inmiddels zes ge storven, zodat er nu nog 24 in leven zijn. In agrarische kringen beioeert men, dat dit een record is. Ook kon hij niet zeggen wanneer de Britse regering een besluit zal nemen over het tijdstip waarop zij zal verzoeken de onderhandelingen te openen. De Britse premier verklaarde dit op een persconferentie die gehouden werd aansluitend op de gehouden be sprekingen, welke reeds zondagavond in Den Haag zijn begonnen en waar bij de Britse minister-president tot de besprekingen van maandagmid dag werd bijgestaan door zijn minis ter van buitenlandse zaken George Brown; daarna door staatssecretaris Fred Mulley. De Nederlandse minister Luns zei daarna, eveneens op een persconfe rentie dat alle problemen de revue waren gepasseerd. Op de vraag hoe hij de Britse kansen inzag antwoord de hij van oordeel te zijn, dat alle landen, die nu bezocht zijn, er van overtuigd zijn dat het ogenblik van de Britse toetreding eens zal aan breken. Verder was hij van, mening dat Engeland zich op het ogenblik in een betere positie bevindt t.a.v. zijn kansen dan eerder het geval was. Volgende week zal de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Geor ge Brown, in Stockholm de leden- landen van de Europese vrijhandels associatie in lichten over de nu ge voerde besprekingen. Hij zal een sa menvatting geven van de tot nu toe in de vijf E.E.G.-landen gehouden HONGKONG, 27-2. Noord-Vict- nam heeft in cc» dringende bood schap bü de internationale controle commissie geprotesteerd tegen de af werping van münen door Ameri kaanse vliegtuigen boven Noordviet namese rivieren. Deze actie wordt gebrandmerkt als een buitengewoon ernstige opvoering van de oorlog en een onmenselijke misdaad. consultaties zender, zoals minister president Wilson zei. Engeland's eindoordeel mee te delen. Tijdens de „Europese tour", aldus Wilson, heb ben wij niet alleen een uiteenzetting van ons standpunt gegeven, maar hebben wij ook van onze gastheren veel geleerd. Hoewel hij niet Wilde verhelen dat er moeilijke vraagstuk ken aan de orde zijn, herhaalde hij zijn uitspraak in Straatsburg gedaan: „Geen probleem is onoplosbaar". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «OCfiCCCÖCCöCCCCCCOCCCCÖO 8 Een mens zonder vrienden O leeft slechts half. h DEN HAAG. De Britse minister-president Harold Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken George Brown worden bij aankomst in de Rolzaal door minister Luns met een grapje ontvangen. „Een koe voor Grosseto" hulpverlening, de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij en de Zeeuwse Jeugdraad, trachten iets terug te deen voor Italië dat tijdens de wa tersnood in februari 1953 zich voor Zeeland zo ingespannen heeft. Bij een brand in een hangar op het vliegveld van Edmonton in de Canadese provincie Alberta zijn zon dag minstens 35 vliegtuigen ver nield. BRUSSEL, 27-2. Tien Vietnamese kinderen drie jongetjes en zeven meisjes van drie tot vijf jaar zijn maandag op het vliegveld Zaventem bij Brussel aangekomen, waar ze door Belgische pleegouders werden opgewacht. Er wordt binnenkort nog een groep van 18 kinderen verwacht. De kinderen, afkomstig uit een weeshuis te Saigon, worden door bemiddeling van de internationale organisatie voor hulp aan kinderen in nood „Mens en Wereld" via Ge neve naar België gebracht. Zij on dergaan in Genève, onder toezicht van de Zwitserse organisatie, een quarantaine-onderzoek. De voorzitter van de Belgische af deling van de organisatie verklaar de maandag op Zaventem, dat er in een week tijds duizend aanvragen van Belgische gezinnen voor adoptie van een Vietnamees weeskind waren ontvangen. Enige weersverbetering Verwachting tot woensdagavond: In hoofdzaak in de avond en nacht enkele buien; morgen ook zonnige perioden; aanvankelijk harde wind tot storm tussen zuidwest en west; morgen tot krachtig of matig afne mende westelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 1 maart. Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op onder 9.22. 2 maart. Zon op 7.25, onder 18.20. Maan op 1.18, onder 9.43. Laatste kwartier: 3 maart te 10.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 maart 6.34 v.m. 18.57 n.m. 2 maart 7.11 v.m. 19.35 n.m. BROUWERSHAVEN 1 maart 6.26 v.m. 18.45 n.m. 2 maart 7.05 v.m. 19.27 n.m. Doodtij: 5 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een zeer diepe de pressie ten oosten van IJsland en een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren tot bo ven Spanje wordt een krachtige westelijke stroming in stand gehou den. In deze stroming is dinsdag ochtend een frontale storing over ons land naar Duitsland getrokken. Achter dit front wordt met krachtige tot stormachtige westlij ke winden enigszins onstabiele lucht aange voerd waarin enkele buien, maar ook opklaringen voorkomen. Een nieuwe storing ten westen van de Azoren trekt naar west-Europa en kan het weer woensdag in de loop van de dag beïnvloeden. Het blijft zacht voor de tijd van het jaar. Een aardbeving op Oost-Java in de omgeving van Malang heeft vo rige week aan 51 mensen het leven gekost terwijl 370 personen werden gewond, zo meldt het persbureau „Antara". Zuid-Wales had maandag te lij den van overstromingen als gevolg van zware regenval en storm. In. het rampdorp Aberfan, waar vorig jaar door verschuiving van een afvalberg 144 mensen omkwamen, liepen stra ten en huizen onder. DEN HELDER, 27-2. Na de gehele dag vruchteloos op de Noordzee na bij het Molengat en langs de Wad denzee te hebben gezocht naar het wrak de Urk 223, de „Maartje", die donderdag is vergaan, is de Urker vissersvloot maandag tegen vier uur, omdat het weer steeds slechter werd, de haven van Den Helder binnenge lopen. Er zijn verschillende wrak ken gelokaliseerd, maar aangenomen wordt dat de „Maartje" er niet bij is. Direkt na aankomst is de leider van de vloot, de Urker visser Hessel Snoek, op het commandement der zeemacht ontboden om verslag over zijn bevindingen te doen. Tongblaar bij varkens HEERENVEEN, 27-2. Onder onge veer vijftig biggen van de fourage- handelaar D. Woudstra te Katwijk is tongblaar geconstateerd. Deze biggen waren de vorige week op di verse plaatsen aangekocht. Een on derzoek van de veeartsenijkundige dienst heeft nog geen uitkomst ge bracht. Alle biggen zijn afgemaakt terwijl de varkens in een omtrek van drie kilometer worden ingeënt. Tevens is er in een straal van vijf tot acht km. om (het bedrijf een ver- voersverbod ingesteld. De ziekte ont staat door een virus die zich wel ge makkelijk verplaatst, maar zich niet zo gemakkelijk laat bestrijden. Indien de weersomstandigheden het toelaten - er werd windkracht 9 verwacht - zou de vloot dinsdag (vandaag) weer uitvaren, bijgestaan door H.M. duikschip „Waalwijk", aan voord waarvan zich marineduikers bevinden, die in actie zullen komen zodra het wrak is gevonden. SNURKEN LONDEN, 27-2. De behande ling van een echtscheidings zaak voor een Londense recht bank is maandag niet zonder moeilijkheden verlopen. Een wat oudere dame op de pu blieke tribune die kennelijk niet door het verloop van het proces iverd geboeid, viel in slaap en bracht daarbij een zo doordringend gesnurk voort, dat niemand zijn aandacht meer bij de zaak kon houden. De vrouw werd gewekt, maar de bode was nog niet in de zaal teruggekeerd, of er klonk weer een luid gesnurk. Op een verzoek van de bode om de zaal te verlaten weigerde de opnieuw gewekte dame in te gaan. Tenslotte iverd zij op last van de rechter iveggeleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1