tsa&vls^ Mantano., Nakaarten over Kennedy's dood Jaarvergadering afdeling „Schouwen Duiveland" Philateliea MANTANQ ZSUa, lAuzuut-e. Siaanlfc 03& Xhr M yj l mWl Z5 StqcKTLttte^u J VOcrv Zqaaj is* lujZAAMhC Land- en Tuinbouw Centrum Zuidwestelijk Nederland Wat biedt de BEELDBUIS? HET PORSELEINEN MASKER ADVERTENTIE BÏJK DOOR HET WERE1.D I VENSTER IS... Mogelijk door de meest moderne verwerking van rjjpe tabakken volgens bet A C. net uurproces. Voorzitter Raad van Overleg Land- en Tuinbouw sprak te Zierikzee over de standsorganisaties ZIERIKZEE, 25-2. Onder voor- zitterschap van de heer J. K. de Boer kwam de Internationale Vereniging van Postzegelverzamelaars „Phila teliea", afdeling Schouwen-Duive- rland in de foyer van restaurant „Mondragon" in jaarvergadering bij een. De voorzitter kon een behoor lijk aantal leden verwelkomen. De heer J. van Urk maakte als secretaris melding van een groeiend aantal leden in het afgelopen ver slagjaar. Philateliea werd in 1966 in totaal 12 leden rijker, waardoor het aantal op 67 is gekomen. De contri butieverhoging, welke per 1 januari 1967 werd ingevoerd staat nu op het landelijk niveau. Vaste vergaderdagen Uitvoerig werd daarna door de aanwezigen van gedachten gewisseld om te komen tot een vaste vergader dag in de maand. Na een uitvoerig debat kwam men tot de conclusie dat de derde dinsdag van de maand de meesten nog het beste uitkwam. Besloten werd dan ook deze datum bij wijze van proef voor de rest van dit seizoen in te voeren. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer M. M. de Raat bleek, dat de middelen van de vereniging gezond zijn en van een redelijke kaspositie kan worden ge sproken. De heer R. Doornenbal bracht ver slag uit in zijn functie van hoofd- rondzendverkeer en ook hier waren de 2aken bevredigend verlopen. Een tweede secretaris Voorzitter J. R. den Boer was ver heugd de vergaderin te kunnen me dedelen. dat de huidige secretaris, de heer J. van Urk, van zijn besluit om zich niet meer als zodanig her kiesbaar te stellen, terug was ge komen. Deze mogelijkheid bleef echter alleen open. wanneer de heer DINSDAG 28 FEBRUARI. NED. I: De NCRV heeft een mir uitgetrokken voor een merkwaardig experiment. Dc kinderen van de christelijke school in Boskoop voe ren een spel op dat vele uitingen van vrije expressie omvat. Na het journaal en Attentiede zesde (en laatste) aflvering van David Cop- perfield. David staat op het punt vader te worden. De vierde aflve ring van de reeks documentaires over de ontwikkelingshulp brengt ons naar Pakistan. Kees van Lange- raad laat zien, dat er nog heel xoat hulp nodig is, wil een ontwikke lingsland als Pakistan zichzelf op hetzelfde niveau kunnen brengen (en handhaven) als de westerse wereld leeft. Tot slot van de avond de twin tigste les in de teleaccursus Kern fysica. Onderwerp: radio-isotopen in de techniek. NED. II: Vanavond de laatste af levering van de Oost Europese se rie Circus in de openlucht". Weer een keur van circusartiesten van achter het ijzeren gordijnNadat Charles Boost een aantal belangrij ke films heeft besproken, die bin nenkort hun Nederlandse première zullen beleven (w.o. de Zweedse film Nattlek van Mai Zetterling) de hoofdfilm. Het is „Arsen Lupin con tra Arsen Lupin", een Frans-Itali aanse co-produktie onder regie van Edouard Molinaro. In dit verhaal gaat het om de kroonjuwelen van een weggejaagde vorst van een of ander schertskoninkrijkje. Arsene, de gentleman-boef weet daar wel een mooi plekje voor. Het is een ko mische film. DINSDAG 28 FEBRUARI. NED. I: 10.20 Schooltelevisie; 12.00 Teleac; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster19.00 U ziet maar; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Attentie; 20.45 David Copperfield; 21.35 Arm en rijk; 22,25 Ds. A. H. v. d. Heuvel; 22.30 Journaal23.00 Te leac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Openlucht-circus; 20.30 Pre mière; 20.56 De meesterlijke gang ster; 22.41 Ster; 22.45 Journaal. FINANCIEEL NIEUWS Bevredigend jaar voor Ned. Middenstandsbank AMSTERDAM, 25-2. Het door de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. gepubliceerde verslag toont aan dat 1966 voor de bank zeer bevredi gend is geweest. De voortgezette snelle groei van de N.M.B. blijkt duidelijk uit het ba lanstotaal. Eind 1962 kwam dit bo ven f 1 miljard, in 1966 werd de f 2 miljard ruimschoots gepaseerd. Van Urk op de steun van een twee de secretaris zou kunnen rekenen. Uiteindelijk kwam men tot een 2e kandidaat voor het sekretarisambt, omdat de heer F. W. de Wild zich hiervoor beschikbaar stelde en als zodanig werd gekozen. Adhesiebetuiging aan afd. Venlo Een aktuele zaak in de hele post zegelwereld is de binnenkort door de P.T.T. uit te geven bijzondere se rie AMPHILEX-zegels geworden. De voorzitter ging uitvoerig op deze kwestie in. Hij zette uiteen hoe de verkoop zal worden geregeld en deelde in dit verband aan de ver zamelaars mede, dat de serie van drie stuks t.z.t. ook aan het gewone zegelloket op het postkantoor te Zie rikzee verkrijgbaar zal worden ge steld. Het gaat hier om een serie van drie verschillende waarden met een totale frankeerwaarde van f 1,20. Om echter een serie van deze bij zondere zegels te bemachtigen, zal men een toegangsbewijs voor de AMPHILEX-postzegeltentoonstelling te Amsterdam moeten kopen voor een bedrag van f 2,50, zodat door deze koppelverkoop de prijs per se rie f 3,70 wordt. De heer De Boer vond het terecht een vergaande zaak die ock bij P.T.T.'ers bevreemding heeft gewekt. Het gaat hier puur om het gewin, aldus de voorzitter en men leeft blijkbaar in de verwach ting dat 90 procent van de kopers van deze zegels niet naar de ten toonstelling in Amsterdam zal ko- De officier van justitie in New- Orleans heeft een nieuwe impuls ge geven aan het nakaarten over le moord op president Kennedy. Hij zegt aanwijzingen te hebben dat een complot van Cubanen achter de moord zat en dat arrestaties op han den zijn. Dat is geen gering nieuws, maar merkivaardigerivijs zetten de grote Amerikaanse bladen dit vrij achter in de krantKennelijk waren ze er niet van ondersteboven. Nu is de magistraat Garrison niet de eerste die over een Cubaans kom plot spreekt. Er zijn zelfs twee ver sies van in omloop gekomen, vrijwel op de dag van de aanslag in Dalas. In het ene geval gaat het om Cuba nen van Castro's soort die het Ken nedy kwalijk namen dat hij zich ooit in de strijd had gemengdin het andere geval gaat het om Cubanen die de president verweten dat hij na de invasie bij de Varkensbaai zich helemaal had afgewend van pogin gen om Castro met geweld te wip pen. Aannemelijk Onder de vele theorieën die opdo ken omdat men nu eenmaal graag een verklaring voor de moord heeft die wat minder vaag is dan „het was een opwelling van een geestelijk ge stoorde" is de Cubaanse komplot- theorie nog een van de zinnigste. Het was bekend dat Oswald omgang had gehad met Cubaanse activisten in New-Orleans. Maar, zegt de com missie-Warren, we hebben geen en kele betrouwbare aanwijzing gevon den dat er Cubanen achter de daad van Oswald staken. Ook het nieuwste boek van. Bucha nan een der ijverigste critici van het Warren-rapport gewaagt er voornamelijk van dat er alle moge lijkheden waren voor zo'n komplot, dat het zeer logisch zou zijn enzo voort. Maar meer dan aannemelijk maken doet Buchanan ook niet. Tegen de theorie van komplotten pleit dat zoveel jaren verlopen kon den zonder dat een van de samen zweerders iets verried, per ongeluk of expres. Daartegen wordt dan weer ingebracht dat zoveel getuigen en allerlei met het onderzoek in aanra king gekomen figuren allemaal plot seling de dood vonden, soms onder zeer merkwaardige omstandigheden. Meer samenzweerders Aan de andere kant kan men ook zeggen dat als het dan zo gevaarlijk was iets te weten van het komplot, toch ook wel iemand uit veiligheids overwegingen naar de politie xvas gestapt. Of ervoor gezorgd had dat de politie iets te weten kwam zodra hem iets overkwam dat niet hele maal in de haak leek. Het wordt wat moeilijk aan te nemen dat dan bo vendien nog alle politie-organen vol samenzweerders zaten. Er is alle reden om voorlopig scep tisch te zijn over de sensatie uit New men. De afdeling Schouwen-Duive- land wil dan ook meezingen jn het koor der protesterenden, aldus de voorzitter, die liever had gezien, dat deze zegels met toeslag zouden wor den verkocht. Op deze wijze had men de tentoonstelling tenslotte ook kunnen financieren. Besloten werd een adhesiebetuiging te zenden aan de afdeling Venlo van Philateliea, welke laatstgenoemde vereniging of ficiéél tegen deze gang van zaken heeft geprotesteerd. Een royaal gebaar Een bestuursvoorstel betreffende de veelbesproken AMPHILEX-zegels kwam tenslotte als welkome verras sing voor de leden uit de bus. De heer de Boer kwam namens het be stuur met het plan voor de dag, dat de vereniging „Schouwen-Dui- veland" voor alle aangesloten leden een serie met toeslag zal kopen en de complete serie voor de nominale waarde van f 1,20 aan de leden ter beschikking zal stellen. De extra kosten voor het toegangsbewijs van f 2,50 komen dus voor rekening van de verenigingskas. Aldus werd be sloten en met instemming door de leden aanvaard. In de plaats van de aftredende hqer W. Cepelle te Haamstede werd als vertegenwoordiger in het bestuur voor Schouwen's Westhoek gekozen de heer A. R. Verseput te Renesse. Tenslotte werd de heer C. J. van dei- Maas te Zierikzee als nieuw lid tot de vereniging toegelaten. Orleans. Al was het alleen maar om dat nu al zoveel mensen gepoogd hebben in de piLbliciteit te komen via de moord op Kennedy dat daar ook nog wel een of/icier van justitie bij kan. Maar jammer blijft het dat het officiële rapport niet zo stellig is en zo resoluut dat het nog veel ruim te voor discussie laat, een ruimte die met graagte wordt gegrepen. En in elk geval is het wenselijk dat het nieuwe aspect uit New-Or leans zo grondig mogelijk snel wordt onderzocht. Aan nog meer mythen en theorieën is het minst behoefte. MARKTBERICHTEN Eierveilingen Barneveld Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 740.630 stuks, handel redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,01- 10,35; 56-57 gram f 11,30-11,43; 60- 61 gram f 11,62-12,19; 64-65 gram f 12.39-12,92. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 533.081 stuks, handel redelijk. Eieren van: 40-49 gram f 7,57-9,50; 51-58 gram f 10,18-11,90; 62-66 gram f 12,18 -13,04; 66-72 gram f 13,01-14,40. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.150.000 stuks, handel redelijk. Eie ren van: 51-58 gram f 10,00-11,90, kg- prijs f 1,96-2,05; 59-65 gram f 12,10- 13,00, kg-prijs f 2,05-2,00. SALISBURY. In Salisbury is een 29-jarige lector tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij een leidende rol zou hebben gespeeld in een samenzwering aan de univer siteit van de Rhodesische hoofdstad. De lector, de uit Zuid-Afrika afkom stige blanke John Andrew Conradie, heeft volgens artsen nog maar tien of twintig jaar te leven. De stormschade vau vorige week GENEVE, 25-2. In Zwitserland heeft de orkaan-achtige storm tal rijke mensenlevens geëist. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn zes mensen om het leven gekomen. Ook de schade is aanzienlijk. Denemarken heeft de ergste stor men sinds 1965 beleefd. Het Noord zeewater werd tot twee meter boven normale hoogte opgestuwd langs de westkust van Jutland, hierdoor kwa men de laaggelegen delen in ver scheidene steden onder water te staan. De meeste veerdiensten tus sen de Deense eilanden werden ge staakt. Volgens niet-offVciële schattingen, bedraagt de stormschade meer dan tien miljoen gulden. Elektrische en telefoonleidingen werden vernield, vele huizen beschadigd en wegen versperd door omgevallen bomen. ZIERIKZEE, 25-2. Zoals gemeld vond vorige week in „Mondragon" alhier de algemene vergadering plaats van het Land- en Tuinbouw Coöperatieve Centrum voor zuid westelijk Nederland. Na de pauze hield de heer C. G. A. Mertens, voor zitter van de Raad van Overleg voor land- en tuinbouw een inleiding over „Standsorganisatie, coöperatie en valorisatie". Hoewel standsorganisaties en coö peraties beide afzonderlijke groothe den zijn met een eigen taak, verto nen ze toch een sterke samenhang. Immers, boer en tuinder zijn beide lid. De heer Mertens pleitte voor het standpunt van de K.N.B.T.B., die in nauwer reltaie staat tot de coöpera ties. Voor een goed functioneren is het gewenst dat standsorganisaties mede het beleid van coöperaties be palen, terwijl dit ook omgekeerd het geval moet kunnen zijn. De standsorganisatie moet, aldus de heer Mertens, niet alleen op eko- nomisch en sociaal gebied, maar ook op godsdienstig-zedelijk, maatschap pelijk en kultureel gebied zijn taak zien. De samenwerking van de stands organisaties in de vorm van de C.L. O.'s werkt zeer goed. De wijze, waar op centraal het landbouwbeleid ge voerd wordt, is zeker niet zwakker dan in welk E.E.G.-land ook. Een nog sterkere samenwerking tussen de 3 C.L.O.'s is gewenst, speciaal met het oog op de E.E.G. Spreker is van mening, dat door onze zuivel-coöperaties een hogere melkprijs kan worden uitbetaald, dan de voorgestelde E.E G.-prijs van 35.3 cent per kg melk. Het valorisa tierapport van prof. Thurlings spreekt van een goed verwerkings- en afzetapparaat in Nederland. De beleidsbeslissingen zijn echter nog te weinig gecoördineerd. Inleider was van mening dat de beslisingen over investeringen, export, produktie- richting meer centraal moeten wor den genomen. Het Landbouwschap, dat als pu bliekrechtelijk lichaam tussen de drie C.L.O.'s en de minister staat, is voorshands - hoewel voor sommigen moeilijker verteerbaar niet te mis sen. Wel zal het zich hier en daar moeten aanpassen, omdat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het in E.E.G.-vei'band, als een soort strijdorganisatie moet kunnen op treden. Ten aanzien van coöperaties is de vorm minder belangrijk. Of het nu een coöperatie, N.V. of iets anders is, boer en tuinder moeten eigenaar zijn en volledig zeggenschap hebben. De samenwerking tussen „katholieke" en andere coöperaties is nog voor verbetering vatbaar. Behoefte aan overleg wordt groter In verband met struktuurwijzigin- gen aan produktiezijde enerzijds en afzet- en verwerkingszijde ander zijds wordt de behoefte aan overleg groter. Deze ontwikkelingen staan niet los van elkaar. Zij zijn het ge weest die de Nederlandse Raad van Overleg voor Land- en Tuinbouw in het leven hebben geroepen. De naam zegt reeds, dat het een overlegorgaan is. Niet enkel praatcollege, maar ook capabel voor initiatieven. De toe komst zal het uitwijzen. De landbouwpolitiek heeft belang rijke consequenties voor handel en industrie, maar het commerciële en industriële beleid van deze handel en industrie heeft zijn weerslag op de agrarische producent. Een rechtbank in Frankfort heeft de 26-jarige (huisvrouw Ursula Ka- blau wegens medeplichtigheid aan de moord op haar zevenjarig doch tertje tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Het Russische communistische partijorgaan Prawda heeft West- Duitsland ervan beschuldigd een Wig te willen drijven in het communisti sche blok en met zijn streven naar diplomatieke /betrekkingen met de Oosteuropese landen slechts zijn „wraakgierige en militaristische koers te willen verhullen". LAND- EN TUINBOUW Verzilvering vakantiebonnen Het bestuur van het vacantiefonds voor de landbouw deelt mede, dat van vrijdag 17 maart tot en met za terdag 25 maart 1967 voor de tweede maal gelegenheid zal zijn tot het verzilveren van vacantiebonnen van het boekjaar 1966-1967 (kenbaar aan de opdruk „geldig tot en met 30 april 1967") en wel tot een bedrag van ten hoogste f 180,- in totaal. De bonnen zullen bij aanbieding terstond worden verzilverd. Er vindt dus geen voorinlevering van bonnen plaats. Bonnen, welke niet in de hiervoor bestemde opslagboekjes van hel vacantiefonds voor de land bouw zijn geplakt kunnen niet wor den aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelings penningmeesters van één der drie agrarische bed lijfsbonden. De beleidsvorming in binnenland en E.E.G. komt tot stand na intensief overleg tussen deskundigen van standsorganisaties en coöperaties. Zij zijn het ook die in grote organen zit ting hebben, bijvoorbeeld E.E.G., C.O.P.A. en C.O.G.E.C.A. De gecom pliceerdheid van de genoemde orga nen wordt groter, omdat we te ma ken krijgen met beleidsvormen in andere landen, die totaal verschillen van de onze. Dit bemoeilijkt oplos singen van internationale vraag stukken. Psychologische factoren belemmeren fusie Maar blijven we in eigen land dan blijkt dat fusies en andere sa menwerkingsvormen vaak worden belemmerd door persoonlijke en psy chologische factoren. Zakelijk is men het in de meeste gevallen wel eens als men het heeft over de noodzaak van fusie tussen bepaalde organi saties. Laat datgene wat in de prak tijk tot dusver is gerealiseerd aan positieve opbouw een vingerwijzing voor een gezicht zijn, waarbij stands organisatie en coöperatie elkaar vinden om de valorisatie van onze produkten op een concurrerend peil te brengen, aldus de heer Mertens. Buideldier in radio AMSTERDAM, 25-2. Marmosa een klein rotachtig buideldier tje uit Zuid-Amerika, dat kort geleden op een schip tussen een lading bananen werd aan getroffen en aan Artis ge schonken, heeft zich geruime tijd schuil gehouden en gesla pen in een radio, een groot oud apparaat in de quarantaine afdeling, waar het na lang zoeken werd gevonden. Zoals met iedere aanwinst in Artis kreeg Marmosa na aankomst voorlopig een plaatsje in deze afdeling. Het buidelratje bleek erg mak te zijn en werd spoe dig de lieveling van de verzor gers, al sliep het vaak overdag, omdat het van huis uit een nachtdiertje is. Zijn activitei ten kenden 's nachts echter geen grenzen en op een gege ven moment verliet Marmosa zijn kooi. De verzorgers gin gen op onderzoek uit maar Marmosa was spoorloos. De hele afdeling werd binnenste buiten gekeerd. Tenslotte gaf men het zoeken op. Na enige tijd werd bemerkt dat er zich gaten bevonden in de voedsel bevattende papieren zakken, die altijd in de quarantaine slaan. Hier moest Marmosa aan het werk zijn geweest, maar hoe men zocht hij bleef onvindbaar. Tot op een och tend de radio het niet meer deed. De verzorger draaide hel toestel om en zag in het toestel Marmosa, die heerlijk warm en goed doorvoed in een door hemzelf gemaakt nest ivaarbij ook draden van de ra dio waren gebruikt, lag te sla pen. Hoe het diertje het in de dagen daarvoor bij het nogal sterke volume van de radio heeft kunnen uithouden is voor de Artismensen een raad sel. 40. Dc lantaarn werd omhooggehouden cn Aram keek in het wrede gezicht van Wang. Hij was niet in staat antwoord te geven en enkele seconden heerste er een beklem mende stilte. Doch plotseling slaakte Wang een verrassende kreet. Schuifelend kwam hij een stap naar voren. „Aha! Onze nieuwsgierige vriend uit de grafkelder!, als ik mij niet vergis!" snorde Wang, doch plotseling veranderde zijn toon „Wat zoekt ge hier, witte hond?" snauw de hij. „Wie heeft u uit de grot bevrijd en wat heeft deze verkleedpartij te beteke nen? Aha gij wilt niet spreken? Welaan dan. Uit de plooien van zijn kleed haalde Wang een zilveren fluitje tevoorschijn, dat hij naar dc mond bracht. Doch als een panter sprong Aram naar voren cn met één slag sloeg hij de man tegenover hem het fluitje uit de handen. Ook de lantaarn kwam kletterend op de stenen vloer te recht. Doch Wang deed snel een stap ter zijde en nog voor Aram zijn zwaard had kunnen trekken, lag een korte, vlijmscher pe dolk in Wang's hand. De bevelhebber deed een woedende uitval. „Sterf dan, blanke hond!" siste hij tussen zijn tanden. Aram zag de flikkering van het koude staal en slechts door zich snel als de bliksem te laten vallen kon hij de stoot ontwijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4