M weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wilson in Den Haag voor gesprek E.E.G.-toetreding Engeland Informateur Zijlstra bracht rapport uit Landbouwvergiften bedreigen vogelstand Benzine-oorlog in Zeeuws-Vlaanderen Beroemde vogels aanwinst voor „Artis" bil t /:N 77 Melk- en rundvleesprijzen vastgesteld morris ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19751 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 ceni per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Uitvoering Zierikzeese Muziekschool DEN HAAG, 26-2. De Britse eer ste minister, Harold Wilson, hoopt dat de besprekingen die hij in Den Haag met de Nederlandse regering zal voeren, er mede toe aanleiding zullen zijn dat de weg voor Enge- land's toetreding tot de gemeen schappelijke markt wordt vrijge maakt en dat zulks zal gaan op voorwaarden „die acceptabel zijn voor ons, zowel als voor onze vrien den van de zes". Hij verklaarde dat zondagavond op de vliegbasis Ypenburg, waar hij, samen met de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, met een „Cornet 4" van het Royal Air Force Transport Command arri veerde. Zondagavond nog hebben Wilson en Brown (irtformeel) gedi neerd met de Nederlandse minister president Zijlstra en zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken, Luns. Het diner werd gehouden op de Britse ambassade in Den Haag. Het bezoek van de Britse minister George Brown zal van heel korte duur zijn. Hij vertrok namelijk he den (maandag)morgen na de ochtend besprekingen al weer naar Engeland omdat hij verplichtingen heeft in het Britse parlement in verband met de behandeling van het Britse defen siewitboek. Zijn plaats zal 's mid dags worden ingenomen door de Britse staatssecretaris Fred Mulley. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Wilson en Brown werden begroet door premier Zijlstra en minister Luns. Minister-president Zijlstra heette zijn Britse gasten welkom en sprak de hoop uit dat de besprekin gen die gevoerd zullen worden, vruchtbaar zullen zijn. Ook waren op. de vliegbasis ter begroeting aan wezig de Britse ambassadeur in ons land, sir Peter Garran en de Neder landse ambassadeur in Londen, dr. J. H. van Roijen. Over de komende besprekingen valt in politieke kringen in Den Haag te vernemen dat Nederland altijd voorstander is geweest van de Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt en dat er daarom geen poli tieke problemen zijn te bespreken. Bij het gesprek zullen dan ook, naar verwacht wordt, voornamelijk tech nische kwesties aan de orde komen, zoals het vrije geldverkeer, de land bouw en nog een aantal andere. De Nederlandse regering zal voorname lijk afwachten wat de Britten te zeg gen hebben. Het bezoek aan Den Haag is het vijfde dat Wilson en Brown brengen aan Europese hoofdsteden. Na Den Haag komt nog Luxemburg. DEN HAAG, 25-2. De woordvoer der van de informateur deelt mede; De formateur, prof. dr. J. Zijlstra, heeft zaterdagmiddag op paleis Soestdijk aan H.M. de koningin een interimrapport uitgebracht. De ko mende dagen zal prof. Zijlstra zich riet met de informatiearbeid kunnen bezighouden, aangezien hij maandag de gehele dag in beslag wordt geno men door het bezoek van de Britse minister-president en dinsdag enkele dringende zaken op de door hem be heerde minsiteries moet afdoen. De informateur heeft het voornemen woensdag de informatiearbeid te hervatten door een gesprek met de vier fractievoorzitters die zich in hoofdlijnen met zijn conclusies heb ben verenigd. Deel van deze bespre kingen is nog een stap verder te gaan in de richting van een nadere preci sering van een regeringsprogram en enkele hoofdlijnen vast te stellen voer de personele bezetting. Nizam van Hyderabad overleden HYDERABAD, 25-2. De Nizam van Hyderabad, een van de rijkste mannen ter wereld, is op tachtigja rige leeftijd overleden. De Nizam, die over net vorsten dom Hyderabad regeerde, tot dit in drie taalgebieden werd verdeeld, was al enkele weken ziek na een aanval van griep. Hij genoot voor enkele ja ren een inkomen van 25 miljoen gul den per jaar. Dit bedrag was de laatste tijd gedaald tot „slechts" 2,4 miljoen gulden. De aan opium verslaalde heerser bracht de laatste jaren van zijn leven dcor in zijn paleis in de stad Hyde rabad, waar 42 bijvrouwen en twee honderd kinderen hem gezelschap hielden. Men vertelt, dat de Nizam in de kelders van zijn paleis een fortuin aan gouden munten en antiek porse lein bewaart en vele matrassen en oude schoenen met schatten heeft volgestopt. Zijn edelstenen, waaron der een diamant ter grootte van een walnoot, berusten echter bij banken in Bombay. Een uitlaatgasreiniger DEN HAAG. 25-2. Een Zweedse autofabriek heeft een apparaat ont worpen, waarmee men het probleem van de luchtverontreiniging hoopt op te lossen. Het systeem wordt nu onderzocht door de Amerikaanse au toriteiten. Wanneer van hen goed keuring is verkregen, zullen voor de Amerikaanse markt bestemde auto's ermee worden uitgerust voor 1 de cember 1967, de dag waarop de wet voor meer efficiënte uitlaatgas reini ging in de Verenigde Staten in wer king treedt. De fabriek wil de uit vinding ook op andere markten in troduceren, aldus een persbericht, uitgegeven namens de betreffende autofabriek (Volvo). AMSTERDAM, 26-2. Twee ernstige bedreigingen van de vogelstand wer den gesignaleerd door voorzitter dr. ir. J. E. Carrière van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels, op de zaterdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering. Het waren het onlangs gepubli ceerde ontwerp voor een streekplan voor het Noordzeekanaalgebied, dat het reeds ruim 50 ha grote weide vogelreservaat „De Reef" onder Westzaan met vernietiging bedreigd, en de gevaren van sommige land bouwvergiften voor de wilde fauna, in het bijzonder voor de vogels. Ten aanzien van de gevaren der landbouwvergiften voor de vogels, werd in een telegram aan de minis ters van sociale zaken en volksge zondheid, van landbouw en visserij en van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, aangedrongen op een onmiddellijk verbod, althans ver gaande bepei'king, van het gebruik van de biociden aldrin, dieldrin en heptachloor voor ontsmetting van zaaigranen in het voorjaar. Er wordt op gewezen, dat voor ten hoogste vijf tot tien procent van de akkers ontsmetting van zaaigranen met deze middelen noodzakelijk is. Gezien de omvangrijke sterfte van vogels die door genoemde middelen wordt veroorzaakt, lijkt een alge heel verbod geboden, met ten hoog ste ontheffing voor de weinige ge vallen waarin deze ontsmetting in derdaad tot een hogere opbrengst aan granen kan leiden. Nog twee processen tegen oorlogsmisdadigers HANNOVER, 25-2. Nog dit jaar zullen voor het Schwurgericht te Hannover twee grote processen te-, gen oorlogsmisdadigers worden ge houden, die ervan worden beschul digd betrokken te zijn geweest bij de dood van 1500 geestelijk gestoor den en 150 Joodse krijgsgevangenen. In de komende jaren zullen nog vier andere processen over misdaden, be dreven in de nazi-tijd, gehouden worden. Dit is meegedeeld door de officier van justitie in Hannover, dr Goetz. Volgens Goetz wijden twee van zijn collega's al hun tijd aan het on derzoek naar nazi-misdaden. Juwelenroof uit graf van Martine Carol CANNES, 25-2. Onverlaten heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag in Cannes het graf van de filmster Martine Carol opengebro ken en zich meester gemaakt van ju welen ter waarde van enige duizen den guldens, aldus de politie. De grafschending werd bemerkt door een bewaker van de begraaf plaats. SLUIS, 25-2. Er woedt een ben zineoorlogje aan de Nederlands-Bel gische grens tussen Sluis en Sas van Gent. Aangezien de benzine in Neder land een cent of drie per liter goed koper is dan in België, maken veel bewoners van het Belgische grens gebied er een gewoonte van in Ne derland te tanken. Naar verhouding staan er in dit gebied nogal veel pompstations die enorme omzetten halen. Bewoners van de Belgische grensstreek die met een volgetankte auto uit Nederland komen moeten thans 6 franc per liter invoerrechten aan de Belgische douane betalen. De maatregel zou zijn uitgevaardigd door de inspecteur der Invoerrechten te Eeklo en bedoeld zijn om de Bel gische pomphouders te beschermen. De omzet van de Nederlandse pomp houders is de laatste dagen inder daad flink teruggelopen. Van de zijde van de Nederlandse pomphouders bei'aadt men zich er AMSTERDAM, 25-2. In Artis is men er bijzonder trots op thans als een van de weinige dierentuinen in de wereld de beroemde witnek-Pica- thartes of witnek-kaalkopkraai te kunnen tonen. De beide exemplaren van Artis hebben zojuist de quaran taine-periode achter de rug, waarbij zij zich de Artis-kost - van huis uit zijn het insecteneters - goed lieten smaken. Ze hebben een plaatsje gekregen in het vogelhuis. Door hun merk waardig uiterlijk, wit met blauw zwarte vleugels, een kale geelroze kop met een blauwzwarte ronde vlek achter de ogen, verwacht Artis dat ze ongetwijfeld veel belangstelling zullen trekken. Deze vogels vormen voor de we tenschapsmensen reeds jaar en dag een groot probleem, hetgeen volgens Artis ook blijkt uit zijn Nederlandse IT 1 i naam kaalkopkraai. De Picathartis fillip H311 HllJIlWCrKCrS is namelijk, voor zover men thans aanneemt, helemaal geen kraai. Ze houden er een vrij beperkt versprei dingsgebied in de rotsachtige met bos begroeide delen van Sierra Leone, Goudkust en Togoland op na en worden in deze ondoordringbare streek zelden gezien. De onderzoe kers zien de Picathartis als een ver want van de vormenrijke familie der Timalia's, waartoe o.m. vele soorten lijstergaaien behoren, die vaak door vogelliefhebbers worden gehouden. over op welke wijze men kan pro testeren of tegenmaatregelen kan nemen. De burgemeester van Sluis vreest, dat het toerisme vanuit Bel gië naar Zeeuws-Vlaanderen door het benzine-oorlogje in zijn gebied zal worden belemmerd. NEUW DELHI. In het district Anantnag in Kasjmier zijn door een aardbeving honderd huizen verwoest of beschadigd. Er zijn ook slachtof fers onder de bevolking. Het aantal daklozen bedraagt 300. Stille tocht voor vrede in Vietnam WAGENINGEN, 25-2. In. Wage- ningen is vrijdagavond een stille tocht gehouden voor vrede in Viet nam. Er namen 500 personen aan deel uit alle geledingen van de be volking en van verschillende levens beschouwingen. Zo liepen zowel pro testantse als katholieke geestelijken in de tocht mee, studenten van ver schillende verenigingen, w.o. een flink aantal uit Aziatische en Afri kaanse landen, hoogleraren, raadsle den, vak verenigingsbesturen, enz. DEN HAAG, 25-2. Het kabinet heeft voor het pritfsjaar april 1967- april 1968 de voor de boer na te streven richtpryss voor de melk vastgesteld op 35 cent per kilogram met 3.7 procent vet. Het landbouwschap en het Pro- duktschap voor Zuivel hadden ook 35 cent gevraagd. In het jaar april 1966-1967 was de richtprijs 33.5 cent. De verrekenprijs die de boeren krijgen voor de consumptiemelk is door het kabinet vastgesteld op 36.1 cent per kilogram. Het Landbouw schap had ook gevraagd hem onver anderd op 36.1 cent te handhaven. Het kabinet heeft de oriëntatie voor rundvlees vastgesteld op f 2,26 per kg levend gewicht op Neder landse kwaliteisbasis. Het Land bouwschap had f 2,30 gevraagd. In 1966-1967 was de oriëntatieprijs f 2,22. Voor mestkalveren werd de oriën tatieprijs gesteld op f 3,07 per kg le vend gewicht. Het Landbouwschap had ook f 3,07 gevraagd. Vorig jaar was deze oriëntatieprijs f 2,90. Volgens de berekeningen van het ministerie zullen de consumenten prijzen voor consumptiemelk en con- sumptiemelkprodukten op hetzelfde peil blijven. De invloed van de ho gere inleveringsprijzen voor bote en kaas op de kosten van levensonder houd zal f 0,15 bedragen, waarvan echter de helft reeds via de markt prijzen is gerealiseerd De nu nog te verwachten prijsstijging voor boter zal 20 cent per kilogram bedragen terwijl 40 cent al is gerealiseerd. Voor kaas is nog een prijsstijging te verwachten van 5 cent per kilo gram, terwijl 30 cent al is gereali seerd Invloed waterfluoridering tandcaries weer teniet gedaan door veel snoepen DEN HAAG, 25-2. De hoge auto riteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft be sloten meer dan 2.300.00 dollar uit te trekken voor omscholingshulp aan 7.367 arbeiders die getroffen zijn door het sluiten van kolenmijnen. De hulp is bestemd voor mijnwerkers in Duitsland, België en Frankrijk. De drie regeringen dragen zelf even eens aan deze .wederaanpassings hulp" bij en wel met eenzelfde be drag als de hoge autoriteit. TILBURG, 25-2. „Voor de toe komst zal de invloed van de water fluoridering op de tandcaries - naar het lijkt - in negatieve zin door het toenemend gebruik van snoepgoed worden overtroffen', aldus de direc teur-generaal voor de gezondheids zorg, dr. R. J. H. Kruisinga, bij de opening van een nieuwe kliniek voor jeugd-tandverzorging in Tilburg. Dr. Kruisinga sprak de vrees uit, dat de tandheelkunde een van de terreinen van de volksgezondheid zal zijn, die tot bijzonder moeilijk oplosbare vraagstukken aanleiding zal geven. Om bij de steeds stijgende kosten van de gezondheidszorg toch tot een optimale efficiëntie te komen, zal in het tandheelkundige verstrekkings systeem een wijziging moeten ko men, zo zei dr. Kruisinga. Ook de waarschijnlijk optredende stijging van de behoefte aan tandheelkun dige hulp en het te verwachten te kort aan mankracht zullen grote moeilijkheden kunnen veroorzaken. BRUSSEL. In de mijn te Zolder (ten noorden van Hasselt) is een lo comotief gekanteld, waardoor drie arbeiders werden getroffen. Een 44- jarige arbeider, vader van vier kin deren, werd op slag gedood. De an deren moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overge bracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's /yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy^ X Het geheim van het leven is a niet een probleem dat opgelost X moet worden, maar een wer- q kelijkheid die moet worden ondergaan. SCCOOOOCOCOCCOSOOCOGOSOCC* VJAT 2EQT DE O' - s aj,' - Ti* »v* In Amsterdam is, vermoedelijk door een hevige windstoot een blinde muur van het gebouw van de Seven Up Bottling Co. aan de Anthony Fokkerweg in Amsterdam ingestort. De muurdie ca. 68 meter lang is en 12 a 14 meter hoog, kwam in zijn geheel terecht op de naast het gebouw gelegen parkeer plaats, véle auto's onder het puin bedelvend. Op het ogenblik werken er in ons land ongeveer 2800 tandartsen in de algemene praktijk. Dat is ongeveer 1 tandarts per 4200 inwoners, in de grote provincies Friesland, Drenthe, Zeeland en Brabant wonen zelfs meer dan 7000 inwoners per tandarts Dr. Kruisinga verwachtte niet dat de tandarts-inwonerverhouding in Nederland de eerstkomende dertig jaar in belangrijke mate zal stijgen, mede gezien de opleidingscapaciteit van de universiteiten. Opklaringen Verwachting tot maandagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen, la ter toenemende bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog weer; matige, later vrij krachtige wind tussen west en zuid; weinig verandering in temperatuur. 28 febr. Zon op 7.30, onder 18.17. Maan op 23.49, onder 9.05. Laatste kwartier: 3 maart te 10.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 febr. 5.53 v.m. 18.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 febr. 5.44 v.m. 18.01 n.m. Springtij: 27 febr. Amerikaanse mijnen rivieren van N.-Vietnain SAIGON, 27-2. De Amerikaanse luchtmacht in Vietnam heeft op dracht gekregen mijnen te leggen in de riveren in het zuiden van Noord- Vietnam, zo is heden (maandag) door het militair opperbevel in Saigon meegedeeld. De maatregel is bedoeld om de aanvoer van materieel van het noor den naar Zuid-Vietnam te belemme ren. De luchtmacht is reeds begonnen met uitvoering van deze opdracht, zo werd meegedeeld. De mijnen moeten per vliegtuig af geworpen worden. Tricotagefabriek gaat failliet WEERT, 25-2. Het aantal werk- krachten aan wie in verband met het vrijwel vaststaande faillissement op 2 maart a.s. van, de tricotagefabrie- ken v/h Frans Bieeren en Zonen N.V. te Weert, ontslag is aangezegd, be treft in totaal 408 mannen en 593 vrouwen. Hiervan waren 379 mannen en 420 vrouwen in Weert werkzaam, 20 mannen en 122 vrouwen bij de dochteronderneming in Venray en 9 mannen en 51 vrouwen in Nieuw- Vossemeer. Onder de werkneemsters in Weert bevinden zich ruim 200 Belgische meisjes, die dagelijks per bus op en neer pendelen. Sedert 10 januari zijn al ruim 100 personen, vooral werk zaam in breierij, weverij en kalen- derij. op wachtgeld gesteld. ELST )Betuwe). In Eist in de Be tuwe is een vierling geboren. Het zijn drie jongens en een meisje. De kinderen wegen ongeveer 3 pond. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Man stak stank-enveloppen in brievenbussen UTRECHT, 25-2. „Uit wrok tegen de maatschappij" heeft de 51-.jarige schoonmaker K. uit Doorn in Utrecht en Zeist enveloppen waarin een plastic zakje zat met een vloeistof die een walgelijke stank verspreidde, in bricnvenbussen gestept. De geur was zo penetrant dat verschillende men sen er een stevige hoofdpijn van kregen. De geurige enveloppen werden in Utrecht in de brievenbussen van het Utrechtsoh Nieuwsblad en de Raad van Arbeid gestopt. De geur ver spreidde zich zodanig dat hij in hele straten was te ruiken. Het GEVU werd gewaarschuwd omdat men dacht aan een lek in de gasleiding. Een straat (Plompelorengracht) werd opengebroken op zoek naar het lek. Het resultaat was nihil. Pas later kwam men tot de ont dekking waar de stank eigenlijk vandaan kwam, namelijk uit de en veloppen in de brievenbussen. Bij een arts van de Raad van Arbeid, die in Zeist woont, werd ook een der gelijk briefje bezorgd. Uit een onder zoek bleek dat de vloeistof die zo sterk riekte, pennodorant heet. Het is een vloeistof die aan aardgas wordt toegevoegd om het een geurt je te geven. De politie kon de schoonmaker in zijn huis aanhouden. Hij bekende en deelde de politie mee dat hij de vloei stof had gestolen bij het centraal gasbedrijf Nederland, waar hij vroe ger had gewerkt. Hij is ingesloten. Hem zal het plegen van een diefstal ten laste worden gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1