Ook UW belastingaangifte ZUNDAPP Ook nozembenden in de Sowjet-Unie STREEKNIEUWS Officiële opening Staten-Generaal IZETZTÈZ3 Voor iedere beurs een C^CUUÜ/ wasautomaat Met een CANDY méér wasautomaat voor uw geld Voor demonstratie, verkoop, inruil en onze bekende snelservice: CANDY S AM 598 CANDY S 50 798 CANDY S 75 898 CANDY SA 7 1498 CANDY droger 698 CANDY afwas- autoniaat (voorlader) 1298 zullen wij deskundig verzorgen! De Koning Oudestraat 13 - Bruinisse Edelschaap Molenweg 63, Oosterland, telef. (01114) 578 De bromfiets van 1967 heet 'n vertrouwd merk 'n nieuw model met vele pluspunten nu leverbaar in vier kleuren Of u jong bent of oud bent er is nu voor iedereen een ZUNDAPP Uw dealer is BROMFIETSEN TELEFOON (01110) 2022 A. VAN HESE WESTSTRAAT 9 ZIERIKZEE Waarom tegen uw zin een nieuwe baby-auto kopen, als u voor evenveel of minder een zo goed als nieuwe ECHTE auto heeft met veel meer zekerheid? 2 jaar garantie „als nieuw" sluit elk risico uit permanente show Keus uit 90 Uw betaalpro- bleem lossen we op Volop bestelwagens, ongelooflijk goed koop N.V. HENNEKAM - EUROTO Burg. Freyterslaan - Roosendaal Open tot 8 uur, zaterdag tot 6 uur Telefoon (1650) 6302 KOOP NU, OVER ENKELE WEKEN LOPEN DE PRIJZEN WEER OP! op de Zierikseesche Nieuwsbodel Neem zélf een abonnement Niet louter Westers verschijnsel Sowjet-politie het slachtoffer Sterk trosje (Van een Berlijnse correspondent) Nczembenden en jeugdcriminaliteit komen tok voor in de Sowjet-Unie. Het klinkt ongelooflijk, maar ver scheidene Russische bladen hebben de laatste tüd met zorg geschreven over de toenemende straatschende rijen, straatroof en straatterreur die veelal het werk van jongeren zijn. Zelfs in het paradijs der proleta riërs heeft men de laatste jaren in steeds ontstellender mate kennis ge maakt met 't probleem van de no zems en de georganiseerde jeugdben den. Te cordelen naar de berichten is het optreden van deze „truds" zelfs driester en ruwer dan in West-Eu ropa het geval is. Een aantal politie mannen is bij de bestrijding gesneu veld. Drankmisbruik verergert de uitspattingen Blijkens verslagen in de Russische pers komt het in de grote steden geregeld tot ongeregeldheden, maar ook zo nu en dan tot moord en dood slag, door het onverantwoorde ge drag van jongeren. Jeugdige Sowjet-burgers, uitge stoten door de produktiepropaganda (stachanow-ideaal) en het rode pa triotisme, zoeken een zekere zelf standigheid buiten de wet en buiten de partij om. Zij worden aangevuld en in zekere zin ook aangemoedigd door avonturiers en jongelui die met hun vrije tijd geen raad weten. Zij organiseren benden, vallen de bevolking lastig en eigenen zich al lerlei zaken die ze nodig hebben voor hun levensonderhoud, met geweld toe en slaan zonodig van zich af met zelf vervaardigde ploertendoders en katapultachtige pistolen Onwerkwillig Een vijfde deel van deze truds heeft geen vaste werkkring. Zij eten, drinken en slapen bij elkaar, veelal in bouwvallige huizen of in ver dachte buurtengaan min of meer westers gekleed, geven de voorkeur aan beatmuziek en gaan zich dage lijks te buiten aan drank en verdo vende middelen. Om hen onder een zekere controle te brengen werden van staatswege zogenaamde jeugdcafé's gesticht, waar geen alcoholische dranken te koop zijn en niet gerookt mag wor den en waar men maar op één avond in de week, de zaterdag, mag dan sen. De instelling van die café's had echter een tegengestelde uitwerking op de bezoekers: zij brachten zelf wodka en cognac van elders mee en mixten deze met de beschikbare li monade. Na afloop vernielden zij het interieur of raakten onderling slaags waarbij ook wel eens een deel van de', inventaris sneuvelde, en namen dan de benen. De doodstraf! Gepubliceerd zijn enkele gevallen met dodelijke afloop, o.m. van een electricien die met een groot formaat schroevendraaier een kornuit in de hartstreek stak, om hem zijn geld afhandig te maken. De dader was 18 jaren en had tevoren diep in het wodkaglas gekeken. Dat gebeurde in het hartje van Moskou, in de Mol- daustraat. In Rostow aan de Don moest zich een trud voor de rechtbank verant woorden. Deze 20-jarige had met een dolkmes een overval gepleegd op een garagehouder. Een toevallig passe rende politieman poogde de knaap te overmeesteren, doch werd in arm en buik gestoken. Hij trok zijn dienst revolver en schoot de jeugdige gang ster in het linkerbeen, zodat deze kon worden overmeesterd. Voor de rechter verklaarde de knaap o.a. dat hij vrij en zelfstandig wilde zijn en van gezag niets moest hebben. De openbare aanklager eiste daar op de doodstraf, welke straf ook uit gesproken werd en de volgende dag reeds ten uitvoer werd gelegd. Hulppolitie faalde De regering, bezorgd over de snel le toeneming van de misdadigheid onder de jeugd, stelde een hulp-po litiecorps in, dat speciaal belast werd met de bestrijding van dit euvel. De Izwestia weet echter te berich ten, dat de oprichting van dit insti tuut weinig concreets heeft opgele verd wegens gebrek aan deskundig heid. Ook het partijblad Prawda liet zich in die zin uit. in de eerste helft van 1966 aldus laatstgenoemd blad - vielen er in diverse steden zes po litiemannen in de strijd tegen de jeugdbenden. Het versterkte politie-apparaat en het verscherpte optreden in en om Leningrad kost de autoriteiten al leen al 550.000 gulden per jaar, ter wijl met de genezing van drankzuch tige jongeren een bedrag van f 1 miljoen per jaar is gemoeid Zwaardere straffen De advocaat-generaal van het ge rechtshof te Moskou, Nikolai Scho- gin, verklaarde onlangs nog open lijk, dat meer dan 90 pel. der straf bare feiten pas worden gepleegd wanneer de dader meer of minder wodka heeft gedronken. Om met meer kracht tegen de on grijpbare nozems te kunnen optre den, vaardigde de regering, na over leg met het centraal comité der par tij en de opperste sowjet, een de creet uit, ivaarbij de straffen wegens openbare dronkenschap belangrijk worden verhoogd en ook een straf is gesteld op het zich met meer per sonen tezamen bevinden op de open bare weg, waarbij het vermoeden ivordt gewekt dat er sprake is van een jeugdbende. Burgers die de po litie behulpzaam zijn bij de bestrij ding van die benden, zullen straffe loos blijven indien zij ook een straf baar feit pleegden. Behalve de in uitzicht gestelde zware straffen van de rechter kun nen de gegrepen truds er ook nog op rekenen dat zij alle toegekende arbeidspremies, extra beloningen en andere voorrechten zullen verliezen, terwijl verzoeken om woonruimte bij voorbaat terzijde zullen worden gelegd. Wapenbezit wordt nog eens extra bestraft met maximaal zeven jaar cellulair. Er is nu een speciaal ministerie ter bescherming van de openbare orde ingesteld, onder leiding van de 2de secretaris van het centraal co mité, Nikolai A. Schtselokow. ZIERIKZEE Causerie voor N.C.V.B.-afdeling Onder ïeiding van de nieuwe pre sidente, mevrouw Verheule-Harte- mink, vergaderde de plaatselijke af deling van de N.C.V.B. Zij opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en las hierna Psalm 42. Een meditatie over het zo juist gelezen schriftgedeelte volgde. Na een hartelijk welkomstwoord van de presidente, verkreeg de spreker van, deze avond, onze stadgenoot, de heer W. Hack sr. het woord, over het onderwerp „De zin van ons leven". „Tussen de wetten van geboorte en dood, tussen deze twee polen ligt het leven. Dit leven is een geschenk van God en wij staan in dienst van Hem. God schakelt de mens in om Zijn Koninkrijk te bouwen en Hij draagt deze wereld met Zijn oneindige lief de, gaf ons zelfs Zijn zoon. Door de kerk- en wereldgeschiedenis loopt een gouden draad. Ook voor ons geldt, wat Augustinus reeds zei: „Ons hart is onrustig, totdat het rust vindt in God!" Onze opdracht is te helpen Gods Koninkrijk meebou wen en uitbreiden, ook als moeder bij de opvoeding van de kinderen", aldus de heer Hack. Na deze lezing was er nog gelegen heid tot het stellen van vragen, waarna een interessante nabespre king volgde. Mevrouw Verheule dankte de heer Hack voor deze goe de avond en sprak voorts een af scheidswoord tot mevrouw Bakker, die 4 jaar als vice-presidente een zeer gewaardeerd lid was van het bestuur. Als opvolgster werd met meerderheid van stemmen gekozen mejuffrouw Viergever. Tot slot de clameerde mevrouw Lokker mg en kele korte gedichten. Na het zingen van Gezang 228 sloot de heer Hack de samenkomst met dankgebed. DEN HAAG, 23-2. De minister van binnenlandse zaken, prof. mr. P. J. Verdam, heeft donderdagoch tend in de Ridderzaal de officiële opening verricht van de nieuwe zit ting der Staten-Generaal. Na per galai-ijtuig van Huis ten Bosch naar de Ridderzaal te zijn ge reden sprak de bewindsman voor de beide kamers der Staten-Generaal in verenigde zitting bijeen, de volgende rede uit: Dit „trosje" is de langste en sterkste kunstyezeltros ter wereld. Touwslagers van een Hamburgse fabriek slaagden er in, op een 220 meter lange touw- lijnbaan een dubbel zo lange reuzenvlecht van meerdere armdikke polypro- phyleen-touwen over twaalf vlechtsleden samen te vlechten. Zo ontstond een tros van 35 cm. doornsede, bestemd voor een reuzenlanker in Genua. Ondanks de lengte van b\jna een halve kilometer blijft een dergelijke tros drijven. Hierdoor worden beschadigingen aan de schroef voorkomen. „Hare majesteit de koningin heeft mij machtiging verleend, deze bui tengewone zitting van; de Staten-Ge neraal van harentwege te openen. In deze korte zitting zullen vele pro blem en uw aandacht vragen, en zul len op velerlei gebied beslissingen van wellicht grote draagwijdte moe ten worden genomen. Het vertrou wen, dat u onlangs door het Neder landse volk is geschonken zal u stel lig tot steun zijn bij uw pogen, de u wachtende arbeid tot een goed einde te brengen. Moge deze arbeid zege nen, opdat zij land en volk tot heil zal strekken. Daar hare majesteit daartoe ge machtigd, verklaar ik deze buiten gewone zitting van de Staten-Gene raal te -zijn geopend". Schip gezonken in Waal Vrouw vermist DRJUTEN, 23-2. Tegen 11 uur don derdagmorgen zonk in de rivier de Waal ongeveer tegenover de steen fabriek Terwindt te Druten vrij plotseling het 900 ton metende mo torschip „Spesmea", dat geladen met grind op weg was naar Rotter dam. Door de sterke wind maakte het schip water, zonk snel en met de grootste moeite konden de kapitein, de heer Touw, en zijn zoon de roei boot bereiken om zich in veiligheid te stellen. De 30-jarige mevrouw Touw-Rijn (de echtgenote van de zoon van de kapitein) zag geen kans meer de roef te verlaten en is waar schijnlijk verdronken. Naspeuringen leverden geer. resul taat op. Het schip is geheel onder water verdwenen en alleen de ter plaatse aanwezige politieboot geeft de plaats aan waai* dit treurige on geval is geschied. Kostbare voetbal TAMPERE23-2. Scholieren, die een partijtje voetbal trap ten tegen een oude leren zak, die zij op straat hadden ge vonden, konden hun ogen niet geloven toen na een ferme schop bankbiljetten uit hun geïmproviseerde bal dwarrel den. Het bleek, dat een taxi chauffeur zijn geldbuidel met- ruim zevenduizend gulden had verlorenHet gebeurde woens dag in de Finse stad Tampere. ADVERTENTIE Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borat weg met Voor 50 jaar.... BURGHSLUIS. Op het strand tussen Haamstede en Westenschou- wen zijn 11 mijnen aangespoeld. Ze worden alle door ontlading onscha delijk gemaakt BROUWERHAVEN. In het gehele jaar 1916 zijn slechts 15 zeehonden aangegeven voor het verkrijgen van premieën. ZIERIKZEE. Naar ons werd me degedeeld heerst er te dezer stede groot gebrek aan groene en gele zeep en aan petroleum. OOSTERLAND. Door het kerkbe stuur alhier is de architectuur over een nieuw te bouwen Ger. kerk met pastorie opgedragen aan M. B. van Dorth te Zierikzee. ZIERIKZEE. Het is thans zestig jaar geleden dat onze gemeente voor het eerst met gas verlicht werd. ZIERIKZEE. De burgemeesters en secretarissen van Schouwen-Duive- lahd hebben vergaderd ter bespre king van een fusie van de Ambachts school met de Avondschool voor Vakonderwijs. BROUWERSHAVEN. Ook in deze gemeente heeft een lijst gecirculeerd om handtekeningen te verzamelen van hen, die aandringen op de spoe dige totstandkoming van een locaal- spoorwegverbinding op Schouwen- Duiveland met Roosendaal. ELKERZEE. De kinderen van de openbare school zijn naar huis ge stuurd omdat men de school niet voldoende kon verwarmen. ZIERIKZEE. Ten bate van het „Belgisch Comité" is een uitnemend geslaagd weldadigheidsfeest gege ven. SCHOUWEN. Door de strenge winterkou wordt in menig gezin ver bazend veel koude geleden. De steenkolen, die men tegen ongekend hoge prijzen heeft aangeschaft, zijn van zeer slechte kwaliteit. HET PORSELEINEN MASKER 39. Aram huiverde, doch hij bedacht dat, als hij de soldaat niet voor was geweest, deze hem gedood zou hebben en wanneer hij de man om de tuin had proberen te leiden, zou hij toch een voortdurende be dreiging zijn geweest. In gedachten verzonken leunde de jonge krijger tegen het muurtje. Hij had zijn helm afgezet en liet de wind door zijn ha ren spelen, terwijl hij er over peinsde wat hem nu te doen stond. Ineens begreep hij dat de hele onderneming vrij hopeloos was. Hoe zou hij ooit iets kunnen bereiken in deze vesting, waarin hij heg noch steg wist en waar hij ieder moment gevaar liep ont dekt te worden. En toch was hij vastbe sloten de burcht niet te verlaten voor hij wist wie men hier gevangen hield. Hij dacht aan de kluizenaar Pi Tai en aan de kleine, dikke waard, die nu in de Steeg van de Zingende Zielen zat te wachten op zijn komst en aan het zorgelijk gezicht van de grijsaard, toen deze gesproken had over het vreselijk lot dat zijn volk getroffen had. „Ik kan hem niet teleurstellen", mom pelde Aram in zichzelf. „Ik moet trachten de weg te vinden naar de gewelven. Daar bewaart men toch gewoonlijk gevangenen". Hij zette zijn helm op en begaf zich naar het poortje, doch voor hij twee schreden had gedaan, viel er plotseling een licht schijnsel over hem heen en hij hoorde een stem: „Hé, schildwacht! Waarom zijt ge alleen?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 8