Ondanks redelijke fruitoogst was 1966 geen gunstig jaar Gezinsavond Ned. Fruittelers Organisatie afdeling Duiveland INGEZONDEN STUKKEN ONZE PUZZEL-RUBRIEK Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrjjdac 2t februari l)e; Xr. 1WJ» Afdeling Schouwen N.F.O. ADVERTENTIE HAAMSTEDE, 22-2. In hotel Bum hield üe afdeling Schouwen van de Ned. Fruittelers Organisatie de jaar vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer J. P. C. Boot de heer A. van Frankenhuizen, ambtenaar bij de P.D. te VVageningen en Pomona's voorzitter, de heer C. de Feiter speciaal welkom. In een vrij lange openingsrede zei- de de heer Boot dat zij die hun vak bladen goed lezen, tussen de regels door duidelijk konden zien dat we een allerberoerdst jaar achter de rug hebben, ondanks dat we hier geen hagel, geen nachtvorst en een rede lijke'oogst hadden. De prijzen waren laag. Dat het niet goed gaat bewijzen wel de voorstellen die de afdeling IJsseLmeerpolders op de N.F.O. ver gadering, donderdag 23 februari doen. Zij wijzen op de ongelijke con currentiestrijd met het buitenland en vragen maatregelen bij de regering. Dc- afdeling Beemster stelt voor er bij de regering op aan te dringen dat zij de mogelijkheden onder ogen gaat zien om de oudere boomgaarden sneller aan te passen aan de moderne aanplant. Sommige fruitkwekers schamen zich om er ridderlijk voor uit te komen dat ze in 1966 een ver lies leden. Voor een geheel nieuwe aanplant met heel goede gi'ond en alles, wat er bij komt zijn de kosten zo hoog geworden dat soms de gehe le familie uitgekleed moeten worden en dan moeten enige banken aanvul lend nog hulp brengen. Indien men dan alles machinaal doen kan en een goed vakman is, dan zou het kunnen dat men er nog eens een keer uit komt. Eerder aanpassen deed de kweker ook niet zo graag omdat 15 jaar geleden een goede struik nog flink geld opbracht. „Gaan we de uur-beloning vergelijken met andere beroepen dan is het duidelijk dat we in de laagste loonklasse zitten", zei- de de voorzitter. Bijverdienste wordt gezocht in de vorm van recreatie waarbij zelfs illegaal caravans en tenten werden geplaatst. Sommigen vlogen er in, anderen betaalden ech ter geen boete. Bestemmingsplan Hogezoom Met de wijziging in het bestem mingsplan Hogezoom zoals dit vorige week via de P.P.D. in de kranten verscheen was de voorzitter het niet eens, omdat het een achteruitgang betekent. Eerst zou een koper 5000 m- grond moeten nemen om een wo ning te bouwen wat al te veel is in deze tijd en nu wordt het 20.000 m". Deze gronden langs de Hogezoom zijn uitermate geschikt voor een recrea tie-bebouwing indien dit geen lint bebouwing gaat worden. Dit doet be slist geen afbreuk aan het land- schapsschoon. Kwekers die hier vroe- Geen massale aanvallen op de puzzel van vorige week, gezien het wat kleinere aantal inzendingen. Hoe dat komt? Men weet het zo niet, want een week nadien wil het dan opeens weer heel hevig In ieder ge val dank aan al degenen, die de moeite wél namen. De eerste prijs gaat naar: mevr. L. van Duivendyk- Hanse, Henry Dunantstraat 43, Kruiningen De tweede prijs is bestemd voor: mej. G. A. Anker, Schieweg 159c, Rotterdam De oplossing van de puzzel is de vol gende: De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. soort kwast; 6. email v. d. tanden; 11. noodsein; 12. krantenjongen; 14. dierenliefkozing; 15. het romeinse rijk (afk.); 17. ver warming; 19. maanstand (afk.); 20. klap; 22. keukengerei; 23. voorzetsel; 25. lofdicht; 26. plaats in Gelderland; 29. paarden sturen; 31. elektrisch ge laden deeltje; 32. bedeksel; 34. en zovoort (afk.); 35. gesloten; 37. ver driet hebben; 40. Duits telwoord; 42. dun; 43. water in Friesland; 44. Duit se badplaats; 46. ontvangdraad; 49. graafwerktuig; 51. vrouwelijk zoog dier; 53. artikel (afk.); 54. visgerei; 56. grote vloot; 59, plaats in Spanje; 61. niet vast; 62. oosterse titel; 64. vaartuig; 65. kledingstuk; 66. Engels voorzetsel; 68. herkauwer; 71. met dank (afk.); 72. klein plantje; 73. Europeaan; 75. vreemde munt; 77. narigheid; 78. onwaardig. ger met O.I. kers begonnen, toen bloembollen teelden en dit deden volgen door fruitteelt die nu al ver over de top heen is, zouden ergens anders grond moeten kunnen kopen om een nieuw bedrijf te stichten, doch er is in Nederland niemand die 20.000 m- grond gaat kopen om er een landhuis op te zetten. De heer Boot zou dan ook de ge meente willen verzoeken om al het mogelijke te doen om van deze nieu we bestemming af te komen en iets dat meer in het redelijke ligt er voor in de plaats te krijgen. Tot slot her dacht spreker het overleden lid de heer J. W. de Vrieze en wenste hij de leden een goed jaar toe. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secre taris de heer P. Adam zagen we dat er nog maar enige telers zijn die nog fruit telen. De anderen doen reeds aan recreatie. Tot nu toe zijn er nog 39 telers in de Westhoek over met 166 ha fruit. De vereniging heeft 56 leden, 7 minder dan vorig jaar. Daar spreker zijn secretariaat in andere handen over doet gaan dankte hij al len die hem ia die 9 jaren steunden. De kas had een goed saldo van f 140,06 hetgeen na controle aanlei ding was voor de kascommissie bij monde van de heer W. van Sluijs om deze goed te keuren. De voorzitter attendeerde de ver gadering op de nieuwe ziekte, pere- vuur genaamd te letten, daar anders maatregels genomen moeten worden die niet mis zijn. In Noord-Beveland moeten alle meidoorns verdwijnen en de pereboomgaarden met dit ver schijnsel werden geheel verbrand. Over de vergoeding is nog niets be kend. Voor de pauze dankte de voorzit ter de heer Adam voor de sympa thieke manier van samenwerking. Hij werd opgevolgd door de heer M. J. v. d. Maas, terwijl de heer C.'J. v. d. Kreke werd herkozen. Voor de reis naar het buitenland bestaat reeds grote animo doch er kunnen nog meer belangstellenden mee. „Eerst kennen, dan bestrijden" „Eerst kennen, dan bestrijden" was het onderwerp waarmede de heer Van Frankenhuizen zijn gehoor boeide. Een fruitkweker weet net iets te weinig van insecten die in zijn bedrijf voorkomen en indien men dit beter wist, zou heel wat te sparen zijn op de bestrijdingskosten. Nog steeds wordt maar raak gespoten ter wijl een goed insectenkenner soms een paar dagen wacht om een ander optredend beest gelijk mee te bestrij den. „Spaar de nuttige insecten, want die zijn er vele, en spaar op uw Horizontaal: 1. aria; 3. paard; 5. roem; 7. vlo; 9. iade; 11. a.p.; 13. rots; 15. vlot; 16. ik; 17. pook; 19. neer; 21. parel; 23. lasso; 27, nek; 28. ef fen; 32. li; 33. Inn; 35. ala; 36. de; 37. zijn; 38. aai; 39. s.s.; 41. pil; 43. sta; 45. ga; 47. traan; 49. vel; 51. emmer; 53. ceder; 54. smal; 57. dame; 60. eg.; 61. rein; 63. rood; 65. bij; 67. etc*; 68. ore; 69. gans; 70. horig; 71. rede. Vertikaal: 1. ara; 2. AVRO; 3. pot; 4. dal; 5. rete; 6. mak; 8. lok; 10. Dón; 12. p.p.; 14. span; 15. vlek; 16. ir; 18. ons; 20. elf; 22. rek; 23. 1.1.; 24. ai; 25. si; 26. onzin; 28. elite; 2-9. fa; 30. ed; 31. ne; 34. Nijl; 35. aas; 39 st; 40. sr.; 41. pa; 42. bed; 44. a.m.; 45. ge; 46. ar; 48. arm; 49. veen; 50. leer; 52. mom; 54. s.g.; 55. ares; 56. let; 57. dor; 58. ader; 59. eb; 60. eng; 62. ich; 64. oog; 66. ijle. Verticaal: 1. persoonsafbeelding; 2. vervoersbedrijf (afk.); 3. zangnoot; 4. verlaagde toon; 5. weg met bo men; 6. gepelde gerst; 7. reeds; 8. animo; 9. klein persoon; 10. cijferen; 13. vogel; 16. meisjesnaam; 17. vlees; 18. onverstandig; 19. plaats in Gel derland; 21. gewricht; 22. stip; 24. deel v. d. voet; 25. bez. voornaamw.; 27. jongensnaam; 28. stootstok; 30. de onbekende (afk.); 32. veelarmige ri viermond; 33. zuidvrucht; 36. boom; 38. rivier in Nederland; 39. lidwoord; 41. boom; 44. uitstalkast; 45. nu en dan; 46. bekende opera; 47. grond bij een huis; 48. reus; 49. schrede; 50. steenvrucht; 52. onder andere (afk.); 55. stofmaat; 57. bedorven; 58. leef tijd (Eng.); 59. gek (Eng.); 60. plak middel; 63. geen uitgezonderd; 64. tegen; 67. watering; 69. als eerder (afk.); 70. voor; 72. inhoudsmaat (afk.); 73. voorzetsel; 75. Frans pers. voornaamw.; 76. getij. insecticides", zeide spreker die een voorbeeld noemde van een proefbe drijf waai- in 1960 slechts 3 bespui tingen met insecticides werden, uit gevoerd met uitstekend resultaat. „Ik maak nog steeds propaganda om zo weinig mogelijk vergif op de bo men te brengen". Na luchtverontrei niging. waterverontreiniging was spreker ervan overtuigd dat bodem verontreiniging voor de deur staat door het gebruik van herbicides. Via een serie dia's veelal van ma cro-opnamesysteem, behandelde spreker o.a. de lijsterbesmot, de voorjaarsuilen, heggebladroller, ro de knop bladroller, vruchtbladroller waarbij hij in grafieken liet zien wat een vanglamp voor nut kan hebben in verband met het uitkomen der vlinders uit de pop, de fruitmot, bladmineerders waarvan er nu al 20 soorten op het fruit voorkomen, biaasmijnmot, vruehtboom-spint ke ver. de appeltakluis, de zuringblad- wesp en de nuttige gaasvliegen. Tot slot deelde de voorzitter mede dat in diverse langs de duinen lig gende boomgaarden de schade van reeën steeds groter wordt. Zij doen zich tegoed aan de knopjes en dat betekent bij de steeds lager wor dende boomvormen een schadepost. Er is weinig aan te doen behalve af schieten. De heer v. Frankenhuizen gaf als oplossing aan hoela-hoepels waarvan hij, als afrastering ge bruikt, goede resultaten had gezien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De 24-jarige W. O. Satter uit Den Haag is bij een ver keersongeluk omgekomen. De heer Satter reed in een personenauto, waaraan op het kruispunt Cnrelrei- nierszkade-Het Kleine Loo geen voorrang werd verleend door de 43- jarige E. F. H. uit Wassenaar, die in een bestelauto reed. UTRECHT. Een krant uit Stutt gart organiseert dn samenwerking met N.S. een vierdaagse reis naar Nederland, met verblijf in Wijk aan Zee. De belangstelling voor deze reis •is zo groot dat in plaats van één ex tra trein - zoals aanvankelijk de op zet was - er vier zullen rijden. UTRECHT. De Nederlandse spoor wegen verwachten dat zij dit jaar zeker 10.000 auto's zullen transpor teren met de autoslaaptreinen. Het vorig jaar waren het er 7100. SCHIPHOL. Op Schiphol heeft een stormachtige wind donderdag tot extra waakzaamheid aanleiding ge geven. Op het platform werden de vliegtuigen met de neus in de wind geparkeerd. ALKMAAR. De 50-jarige M. T. Keuss in Alkmaar die begin deze week een val van 2% meter van een zolder maakte, is in Ihet ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De man laat vrouw en zeven kin deren achter. HAARLEMMERMEER. Op de Hoofdweg in Haarlemmermeer is de 21-jarige E. P. Klein uit Zwanen burg met de door hem bestuurde betonmixer door nog niet opgehel derde oorzaak in de berm van de weg terechtgekomen. Het voertuig kantelde en kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht. De heer Klein werd zodanig geworfd dat hij ter plaatse overleed. DORDRECHT. De 56-jarige heer P. Luijdens uit Zwijndrecht is op het fietspad langs rijksweg 16, waar op hij met zijn bromfiets reed, zoda nig komen te vallen dat hij aan her senletsel is overleden. Zijn brom fiets en die van eèn andere wegge bruiker raakten elkaar bij het pas seren. APELDOORN. Op het kruispunt Oude Zwolseweg-Zwolseweg in Apeldoorn is de 47-jarige mevrouw A. Smit-Brouwer door een busje aangereden. Mevr. Smit-Brouwer werd bij deze aanrijding op slag ge dood. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets definitiefs be kend. DEN HAAG. Het aantal Neder landse toeristen, dat Engeland be zocht is vorig jaar met 12 procent gestegen tot 189.501. Volgens het Britse ministerie van handel en de British Travel Association, die deze cijfers hebben bekend gemaakt, neemt Nederland daarmee de derde plaats in op de ranglijst van buiten landse bezoekers. DEN HAAG. De gemeente Den Haag heeft voor f 40.434 twee ver guld zilveren kandelaars aangekocht die deel uitmaken van een door Haagse zilversmeden in de tweede helft van de zeventiende eeuw ver vaardigd toiletstel. AMSTERDAM. Een ruitentikker heeft de ruit van de juwelierszaak „Vader Tijd" in de Van Woustraat in Amsterdam ingegooid en ondanks het rinkelen van de alarminstallatie een greep in de etalage gedaan. Ver mist werden negen gouden armban den ter waarde van f 2.000. HEILO. In een ziekenhuis in Alk maar is de veertigjarige heer J. van Steijen uit Haarlem overleden aan verwondingen, die hij maandag had opgelopen, toen hij in Heilo per fiets de weg wilde oversteken en door een auto werd aangereden. De man was in het ziekenhuis opgenomen met een schedelbasisfractuur. DEN HAAG, De Britse eerste-mi- nister Wilson en zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken, Brown, zullen hun „tour" langs de hoofdsteden van de E.E.G.-landen afronden met een bezoek aan Den Haag. De Brit se ministers arriveren hier op zon dag 26 februari. HARDEGARIJP. In de Friese ge meente Hardegarijp heeft de storm het gehele dak van een blok van zes woningen afgerukt. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" te Zierikzee hield de Neder landse Fruittelers Organisatie, afde ling Duiveland een bijeenkomst, waarvoor ditmaal ook de vrouwen waren uitgenodigd. Na een kort huis houdelijk gedeelte gaf de voorzitter van de N.F.O.-Duiveland, de heer J. Stoutjesdyk, het woord aan de spre ker van deze avond, de heer J. Mar- kusse, voorlichter bij de Z.L.M. Spreker stelde vast, dat het vak van de fruitteler tegenwoordig meer een onderneming is geworden en dat men het ondernemerschap zal moe ten verwerven. Vooral omdat de on dernemer tevens belast is met het bedrijfsbeleid, met de uitvoering en het financiële beheer moet voeren, wordt er in deze tijd nogal wat van de fruitteler gevraagd. Vooral de enorme stijging in de kapitaalsbe hoefte en de daarmee samenhangen de hoge rentestand maakt het moei lijk om in de huidige kapitaalsbe hoefte te voorzien. Deze grotere ka pitaalsbehoefte dringt tevens tot meer samenwerking op het gebied van landbouwmachines. Touwtjes strak gehouden Op het punt van de bedrijfsopvol ging en de bedrijfsovername was de heer Markusse zeer positief. Hij liet er dan ook geen twijfel over be- VUGHT. In Vught werd het 2Vz- jarige jongetje Adrie Ketelaars ver mist. De Vughtse politie is spoedig daarna begonnen met het dreggen in een vijver bij het wooncomplex Zon- neheuvel. Rond half negen werd het stoffelijk overschot van het jongetje inderdaad in deze vijver aangetrof fen. LAND- EN TUINBOUW Jaarverslag 1966 L.C.C. Goes Zierikzee, 23-2. In het jaarverslag over 1966 van het Land- en Tuin bouw Coöperatie Centrum voor Zuid westelijk Nederland, dat werd vast gesteld in de woensdag j.l. te Zierik zee gehouden ledenvergadering, wordt o.a. medegedeeld dat de werk zaamheden van het L.C.C. opnieuw werden uitgebreid. Voor de bestuui-s- leden van de coöperatie op Schou- wen-Duiveland werden kursusbij een komsten beiegd. In het verslagjaar vonden verder o.a. besprekingen plaats met besturen en direkties van de aan- en verkoop-coöperaties te Fijnaart, Dinteloord en Sint Philips- land om tot fusie te komen. Moch ten de plannen verwerkelijkt worden dan is het streven met ingang van het boekjaar 1967-1968 met de nieu we opzet van start te gaan. De be sprekingen zijn echter nog niet af gesloten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Birdaard-ReitsumP. J. Leenmans te Oud-Vossemeer; te Brakel en te Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus): Iz. Kok, woonachtig te Zegveld. Bedankt voor Oudega en Kolder- wolde (toez.): D. v. Loo, vicaris te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Engwierum: J. v. d. Molen, kand. te Zwolle; te Haast recht en te Leimuiden: L. O. Steen stra, kand. te Lemmer. Bedankt voor Oldenzaal: G. Bur ger, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Nieuwdorp: K. Kramer te Geelong, Australië. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Soestdijk: M. Baan te Zeist; te Hengelo (O.): H. Biesma te Stadskanaal. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rhenen en voor Vlissingen: P. Blok te DirksLand; voor Groningen: G. Schipaanboord te Apeldoorn. staan, dat vele vaders vroeger de touwtjes op het bedrijf veel te lang in handen hielden. De zoon werd vaak meestal op oudere leeftijd boer of fruitteler. Spreker vond het fu nest, dat de zoons te weinig in de opbouw van het bedrijf van hun va der worden betrokken. Vele ouders willen ook nog niets van pachtcon- tracten en alles wat daarmee ver band houdt, weten en er maar liever niet met hun kinderen over praten. De heer Markusse pleitte dan ook zeer terecht voor meer openheid in de gezinnen. Spreker noemde enkele gevallen, waar hij zelf bijgehaald was. Het komt zelfs voor dat men bij het ontbreken van een pachtcon- tract tot gerechtelijke verkoping moet overgaan. Gelukkig worden de laatste jaren veel conti*acten tussen vader en zoon gesloten. Spreker vond dat men in feite deze zaken al moet regelen bij het verlaten van de kinderen van de lagere school. Beroepskeuze Wat de beroepskeuze betreft stond spreker geruime tijd stil bij het feit, dat de naaste toekomst wel eens zou kunnen leren, dat alleen de op leidingen aan de lagere landbouw scholen onvoldoende is. Daarom ad viseerde hij de aanwezigen hun kin deren dat onderwijs te geven, waar mee ze later ook een andere kant op kunnen. Dit laatste vooral met het oog op het onttrekken van fruit teeltgebieden aan de industrie etc. Wat dit laatste betreft beschouwde spreker Schouwen-Duiveland echter tot de bevoorrechte groepen onder de fruittelers. Teer punt Een bijzonder teer punt vond de heer Markusse de beloning van de meewerkende kinderen in de fruit- teeltbedrijven. Spreker kwam tot de verrassende uitspraak, dat in Zeeland 60 °/o van de kinderen geen loon maar een be drag aan zakgeld ontvangt. Dit ge bruik komt zowel op grote als op kleinere bedrijven in onze provincie voor. Is dit redelijk?, vroeg spreker zich af. Hij vond dan ook dat hieruit de onbillijkste dingen voortkomen en hij kende zelfs gevallen waar de meewerkende zoon op z'n 35e jaar nog met zakgeld wordt afgescheept. Spreker kwam bovendien tot de con clusie, dat loon betalen ook fiscaal voordeliger is en een normale belo ning vond hij dan ook de beste op lossing. Zelf inplanten? Een aktuele maar moeilijk te be antwoorden vraag was ook het punt van het inplanten. Moet vader dit doen of de jonge fruitteler zelf? Vooral in het kader van de bedrijfs opvolging is dit een zeer belangrij ke zaak, waarvan hij het antwoord aan de vergadering overliet doch er zelf wel een passende mening over uitsprak. Uitvoerig stond spreker ook stil bij de diverse vormen van bedrijfsovername, waarvoor iedere keer 5 pet. registratierecht moet worden voldaan, hetgeen vooral bij jonge fruittelers nogal zwaar drukt. Hij verzekerde, dat dit punt t z.t. bij de minister zal worden aangesneden. Over de vorm van maatschap schij nen grote misverstanden te bestaan. In veel te weinig gevallen, waarbij de maatschapsvorm wordt gekozen, laat men het toetredingsbeding ach terwege, hetgeen vele gevolgen kan hebben. Men moet z.i. een clausule opnemen, dat bij evt. overlijden van de man de vrouw het bedrijf op de zelfde voet en voorwaarden kan blij ven voortzetten. De grondbank Enige aandacht schonk de heer Markusse tenslotte ook aan het plan van de Belgische professor Coore- mans met betrekking tot het in het leven roepen van een grondbank. Dit initiatief heeft al heel wat Ne derlanders aan het denken gezet, al dus spreker. De laatste zag er ech ter weinig in. Waar hij wel wat in zag waren de grondprijzen in Zee land, die zeker de komende jaren nog wel zullen stijgen. Met de slotzin van „Men zal voor al openhartig en eerlijk met de kin deren over deze dingen moeten pra ten en bekjjk de dingen vooral tij dig", was de heer Markusse aan het einde van zijn zeer interessante be zing over een onderwerp, dat vooral ook de fruittelers zo na aan het hart ligt. Na afloop volgde nog een leer zame discussie. Over Vietnam Mijnheer de redakteur. (I). In uw naschrift op het ingezonden stuk van dr. G. J. Woldinga in het no. van 13 februari noemde u de Vietnamese kwestie een zeer inge wikkeld vraagstuk; waarom u dat echter schreef is me na lezing van uw naschrift op het stuk van Gerard v. d. Salm een raadsel geworden, ge zien de simplistische voorstelling van zaken, die u daarin geeft. Uw be toog wordt bovendien nog ontsierd door nietszeggende algemeenheden als Aziatisch fanatisme( aannemen de dat dat bestaat - wat op zijn minst betwijfeld kan worden - waar in verschilt dit dan van ander, klaar blijkelijk aardrijkskundig" bepaald fanatisme, bv. Europees of Ameri kaans fanatisme?) en door taalkun dige wangedrochten als „gesponso- red". Het ongelukkige Vietnam, dat zich al bijna 25 jaar in oorlog bevindt, is - nadat de Franse poging deze voor malige kolonie weer te onderwer pen was uitgelopen op een verplet terende nederlaag - op grond van een nogal toevallige militaire toe stand op zeer onnatuurlijke wijze in tweeën gedeeld. Het bewind, dat zich na die deling in Zuid-Vietnam van de macht meester maakte slaag de er niet in - en heeft daar ver moedelijk ook niet naar gestreefd - de straatarme plattelandsbevolking enig uitzicht te bieden en riep daar mee verzet op. Die verzetsbeweging - de Vietcong - bood en biedt dat uitzicht nu juist wel; .in de socale strijd, die daar aan de orde is, heeft zij dan ook het gelijk geheel aan haar kant en het lijkt niet boud in het algemeen de uitermate geringe vechtlust der Zuidvietnamese rege ringstroepen mede daaruit te ver klaren. Dit gelijk sluit niet uit dat door leden van of zelfs namens de Vietcong afgrijselijke terreurdaden zijn bedreven; voor een zo recht vaardig mogelijk oordeel dient men overigens ook in rekening te bron gen dat de Zuidvietnamese onder vragingsmethoden volgens betrouw bare berichten daarvoor niet onder doen en 'dat de Zuidvietnamese rege ring er zelfs een officiële terreuror ganisatie op na houdt, zoiets als de S.D. met Silbertanne-groepen, Af grijselijkheden aan weerskanten kenmerken vele oorlogen; in dit ge val ook afgrijselijkheden van Ame rikanen napalm is bepaald geen zachtzinnig wapen en oogslvernie- ling door bespuiting van gewassen een barbaarsheid, die op geen enkele wijze is te rechtvaardigen. Het is met andere woorden ge woon niet waar dat het hier gaat om (zoals u stelt) „de confrontatie met agressie van een keihard soort", in één adem te noemen met Korea of dat (zoals u suggereert) Noord-Viet- nam een verlengstuk van Mao's China is. De Vietnamezen zijn nota bene helemaal niet gesteld op de Chinezen ,hun geschiedenis bewijst dit - natuurlijk sluit ook dit niet uit dat Noord-Vietnam, zeker sinds Amerika tegen dit land agressie pleegt (want zo liggen de feiten!), Chinese hulp bij het voeren van wat bet als een bevrijdingsoorlog ziet, aanvaardt. En laten we wel wezen, ze zouden wel gek zijn als ze die hulp niet zouden aanvaarden. Er zijn overigens nog wel een paar kan ten aan de Vietnamese tragedie, die hier onbesproken moeten blijven. J. VAN MALDE. DE NIEUWE PUZZEL Zachte

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3