In het bestemmingsplan-zuid Haamstede verrezen 40 huizen STREEKNIEUWS VAN DICHTBIJ EN VAN VER WIJZER Vergadering VerenigingAmbachtsschool Schouwen-Duiveland' Sfeer geheel veranderd HAAMSTEDE, 23-2. Nog enkele maanden en de in bestemmingsplan zuid van Haamstede in aanbouw zijn de ratlc-woningen kunnen betrokken worden door de bewoners. Hier en daar wurden nog wat ruiten ge/et. deuren ingehangen en als dan de schilder de verschillende verfjes zal hebben opgebracht kan de bewoner zijn intrede nemen. Niet minder dan 40 stuks huizen werden hier door de fa. Den Hartug uit 's Gravendeel ge bouwd in een hoog tempo, waarbij de bouwers de winter en het daarbij be herende weer voor 100 meehadden want er waren praktisch geen vorst- verletdagen. Deze woningen scheppen een heel andere sfeer in deze omgeving waar de laatste jaren tcch nog al wat ge bouwd werd. En toch moeten we daarbij niet vergeten dat na de ramp hier pas op voile kracht de woningen uit de grond werden gestampt Voor die tijd stond daar met de uitgang op het Boomgaardwekken alleen maar de woning van de familie Zijta en dan aan het Sluispad het slacht huis waar af en toe eens een nood- slachting werd uitgebeend en ver kocht. Doch verder op in de richting Moerweg stond aan de westzijde geen enkele woning, behalve van de fam. De Bruine en verder op de Tuin bouwschool met bijbehorende ge bouwen. Aan de andere kant van het Sluispad stonden al enige woningen waarbij de hofstede van de fam. Kwant al heel oud was. Nu wordt het Sluispad, inmiddels al een flinke asfaltweg geworden, de verbindingsschakel tussen dorp en de ratiobouvv. De namen van de stra ten in deze nieuwe wijk zjjn alle ont leend aan namen van ons Kcninkljjk huis. De straatnaambordjes zjjn al aangebracht en in de maand mei zullen hoogstwaarschijnlijk al een aantal bewoners uit Haamstede hun adres moeten veranderen. Beschuit met muisjes De Nederlandse beschuitindustrie heelt het voornemen bij de komende blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis de schooljeugd te tracteren op beschuit met muisjes. Met deze tractatie zijn ca. 1 mil joen beschuiten gemoeid, die met medewerking van Oranjeverenigin gen en schoolorganisaties op de kleu ter- en lagere scholen in ons land zullen werden verdeeld. De beschuitfabrikanten willen met dit gebaar een goede traditie onder strepen. Zjj leveren de beschuit in blanco verpakking. Provincie draagt wegen over aan gemeente Westerschouwen ZIERIKZEE, 24-2. Naar wij verne men heeft het college van Ged. Sta ten zich tegenover de gemeente Wes terschouwen bereid verklaard aan provinciale staten van Zeeland voor te stellen een aantal wegvakken in eigendom, beheer en onderhoud aan de gemeente over te dragen, tegen betaling door de provincie aan de gemeente van een afkoopsom. Het betreft hier de volgende wegvakken het wegvak Hogezoom-Vroonweg te Renesse, deel van de provinciale weg Serooskerke - Renesse - Haamstede, het wegvak Kloosterweg-Breedste- weg te Haamstede, het wegvak Noordstraat te Haamstede en het af gesneden wegvak van de Klooster- weg Al deze weggedeelten zijn bin nen de bebouwing van de tot de ge meente Westerschouwen behorende kommen Renesse en Haamstede ge legen. De gemeenteraad van Wes terschouwen besloot reeds vorig jaar tot overneming van de betreffende weggedeelten tegen betaling door de provincie van in totaal eert be drag groot f 167.598. ZIERIKZEE Jubileum Chr. Vakbonds-afdeling Op vrijdag 3 maart a.s. herdenkt de afdeling Zierikzee van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid het 35-ja- rig bestaan. Het jubileum wordt ge vierd met een avond-bijeenkomst in het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw. Veertig jaar jubileum Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond Op zaterdag 4 maart a..s wordt het 40-jarig bestaan gevierd van de afdeling Zierikzee van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond (voorzitter de heer P. v. d. Ende). Het jubileum zal wor den gevierd met een receptie in het Huis van Nassau. In de avonduren wordt een feestelijke bijeenkomst georganiseerd, waarop ook de dames zullen worden uitgenodigd. Het woord zal worden gevoerd door een afgevaardigde van het hoofdbestuur en de heer B. Wink, districtsbestuur Zeeland. Een Dordts cabaretgezel schap zal zorgen voor de gezellige noot. De bijeenkomst wordt beslo ten met een bal. Om behoud gymnasium De lyceum-vereniging „KontakC heeft zich mt een schrijven tot de raad van Zierikzee gewend,- waarin gepleit wórdt voor behoud van het gymnasium te Zierikzee. In hel schrijven wordt er op gewezen dat bij eventueel verdwijnen van het gymnasium, met name voor de bui ten leerlingen het een vrijwel onmo gelijke zaak wordt gymnasiaal on derwijs te volgen, terwijl daar toch in de afgelopen twintig jaar te Zie rikzee gelgenheid voor is geweest. Derhalve wordt de raad met klem verzocht het daarheen te willen lei den dat het gymnasium voor Schou wen-Duiveland behouden blijft. Het schrijven is ondertekend door de leerlingen R. Willem.se cn B. Lin- ders. respektievelijk voorzitter en se cretaris van „Kontakt". Wie er in deze huizen gaan wonen is nog niet bekend behalve dan een aartal families die hier een huis heb ben tcegewezen gekregen van de ge meente omdat zij bij de gemeente in dienst waren. De Oostenrijkse woningen De ratiobouw is hier uitgevoerd omdat de gemeente ruimte vroeg voor de bewoners van de Oostenrijk se woningen aan de Torenweg. De ze woningen. in 1953 aan Nederland geschonken door de Oostenrijkse vakbonden, zouden een andere be stemming krijgen omdat ze voor de gemeente veel te duur geworden ziju. Inmiddels is over het lot van deze woningen nog niets bekend geworden HAMBURG, 24-2. Aan de Duitse Noordzeekust heeft het hoge water vannacht geen ernstige moeilijkhe den veroorzaakt. Dcordat de wind tijdig draaide, Is nergens de ver wachte zeer hoge stand bereikt. Het langst is de toestand kritiek geweest in Hamburg en de noordelijk daarvan gelegen plaatsen Glückstadt Elmhorn, Utersen en Wedel. Kort voer vier uur vanochtend is in Ham burg 3.35 meter boven normaal ge- De uitvoering van de muziekschool Op de heden (vrijdag)-avond te houden uitvoering van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziek school, zal een drietal liederen ten gehore worden gebracht, die - op teksten van Annie M. G. Schmidt - zijn getoonzet door de directeur de heer Jac. M. Luykenaar. Ook het jeugdorkest zal zich vanavond laten horen. KERKWERVE Terreinmoeilijkheden voor W.I.K. In verband met grote waterover last op het sportterrein te Kerkwerve is de sportverenigig W.I.K. als ge bruiker van dit terrein in grote moei lijkheid gekomen. Medio november 1966 is de laat ste wedstrijd op het terrein gespeeld, maar j.l. zaterdag zijn op het voet balveld nog twee wedstrijden ge speeld, waarbij duidelijk bleek dat de doorweekte grasmat een te grote handicap was. Vermoedelijk is de oorzaak van de doorweekte grasmat te wijten aan. het verstoren van de afwatering dooi de bouw van de nieuwe kerk aan de Beatrixstraat. Door het leggen van nieuwe drains op de bedreigde plaatsen heeft de gemeente Middenschouwen getracht om de overlast van water op te hef fen, hetgeen echter weinig resultaat laat zien. De sportvereniging W.I.K. speelt met 3 elftallen in de competitie voet bal van de afdeling Zeeland en moet mfet deze elftallen nog ongeveer 15 thuiswedstrijden spelen. Dank zij de medewerking van de SV Z.S.C. te Scharendijke zal de sportvereniging W.I.K. haar thuis wedstrijden te Scharendijke gaan spelen, daar te Kerkwerve het ter rein ten ene male ongeschikt is voor het spelen van wedstrijden. A.s. zaterdag 25 februari zal de voetbalwedstrijd W.I.K.-Wolphaarts- dijk te Scharendijke worden gespeeld WESTERSCHOUWEN Weinig stormschade De noordwesterstorm heeft in de Westhoek praktisch geen schade aan- ZIERIKZEE, 23-2. De solide en neg altijd op greei gerichte positie van het technisch enderwijs te Zie rikzee, werd weer duidelijk op de donderdagavond in de bestuurskamer van het schoolgebouw gehouden al gemene ledenvergadering van de Vereniging „Ambachtsschool voor Schcuwen-Duiveland" te Zierikzee, onder voorzitterschap van ir. J. L. van Sloten. Het aantal aanwezige le den was gering, maar in dit specifie ke geval mag dit geredelijk worden uitgelegd, als een bewijs van ver trouwen dat in de leiding van be stuurszijde aan de vereniging bij den vcortduur werdt gegeven. In zijn openingswoord tot de wél aanwezige leden en het voltallig be stuur, memoreerde de voorzitter het verscheiden van mr. C. J. B. du Croo, die gedurende een lange periode veel voor het technisch onderwijs in het algemeen en de school in het bijzon der heeft gedaan. De aanwezigen herdachten met enige ogenblikken stilte de overledene. Eveneens werd herdacht de oud-directeur der school de heer K. de Vries, van wiens ver scheiden deze week werd vernomen. De voorzitter wees er op dat het aan tal leerlingen zich nog steeds in stij gende lijn bevindt, zij het dat de aanwas thans duidelijk wordt getem poriseerd. In dc toekomst zal het leerlingen aantal - in afhankelijkheid van de groei der streekbevoiking - echter tcch weer toenemen. Een deel der leerlingen vindt nog onderdak in de hulpschool. hetgeen wel een oplossing biedt, maar een toch niet in alle opzichten bevredi gende, daar aan het gewenste contact tussen moeder- en hulpschool noodzakelijkerwijs iets ontbreken moet. Gymnastiekonderwijs Alle leerlingen ontvangen thans voldoende gymnastiekonderwijs, omdat nog steeds Den Haag geen uit sluitsel geeft over de toekomstige mo gelijkheden. Wel zullen een aantal bewoners uit het Oostenrijkse dorp moeten verhuizen naar het ratiodorp. Nog in de laatste raadsvergadering werd het duidelijk dat b. en w. hier voor een moeilijke verdeling staan. Haamstede zocht een gedeelte van haar uitbreiding wat de woning bouw betreft in de richting van het zuidwesten en dit dorpje apart, dat het Dominees-besje als scheiding met de rest van Haamstede heeft wordt steeds groter. In de toekomst komen hier nog een nieuw postkantoor en een politiebureau. Het nieuwe gym nastieklokaal staat weer al een paar jaar in deze omgeving evenals „De Schutse" de nieuwe Prot. Chr. Land bouw Huishoudschool. meten. Toen begon het water te zak ken en kon het alarm worden opge heven. Gp een plaats liep de dijk langs de Elbe gevaar. Hij is door honderden vrijwilligers met zandzak ken versterkt. In Elmshorn. waar gisteravond al voorbereidingen zijn getroffen om de bewoners van laag gelegen wijken te evaeuëren, kwa men verscheidene straten blank. Op de kaden heeft hot water een meter hoog gestaan. gericht. Wel kwam vanaf het vuur torenduin gebied een waar zandgor- dija landinwaarts stuiven, afkomstig van de nog open plaatsen, waar de bunkers der Duitsers gestaan hebben en die pas zijn verwijderd. Op zee ging een hoge zee en mij len ver was het één witgekuifd gol- venspel. In het Brouwershavense Gat woei de gasboei uit. Dit was de ver vanger van de boei die deze winter op het strand aanspoelde. Op de Roggenplaat ligt al een paar dagen een zwarte ton. Nader vernemen wij nog dat hier en daar een boom is om gewaaid. HAAMSTEDE Afdeling N.C.V.B. Deze week hield de afdeling van de N.C.V.B. de maandelijkse verga dering, onder leiding van mevr. A. den Boer-Steenland. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door mevr. Kri.ilandt, die een boekbespreking bracht. De volgende vergadering vindt plaats op dinsdag 21 maart. Al's spreekster treedt op mej. v. d. Bos met ?ls on derwerp: „Nieuwe jeugd, nieuwe tijd". NIEUWERKERK Verkoping Noorse woning Woensdag jl. werd door notaris J. J. van den Ende uit Zierikzee in ho tel „De Meebaal" te Nieuwerkerk' voor de familie C. M. Aalbregtse- Dieleman in het openbaar verkocht de Noorse woning „Harald" staande op de hoek van de Erling Steenstraat -Ribesstraat te Nieuwerkerk. Koper werd de héér H. Berrevoets te Zie rikzee voor f 15.000. Deze kocht het huis voor de heer W. F. G. J. V. d. Zalm te Zierikzee. Propaganda-avond Astma-fonds Op vrijdag 24 februari a.s. organi seert de Vereniging tot steun aan het Nederlandse Astma Fonds, een propaganda-avond in zaal Rehoboth. Als spreeksters zullen optreden, de art.se mevr. Hello, mej. M. Koek en mej. G. W. M. van Hezendonk, beide laatsten van het Astma-fonds. Een film over de astma-bestrijding zal worden vertoond. Alle belangstel lenden zijn hartelijk welkom. maar het wordt nog gedoceerd in het vrijgekomen gymnastieklokaal van de o.l.-school aan de Nieuwe Boo- geröstraat. In de toekomst zal ge bruik kunnen worden gemaakt van de nieuwe te bouwen gymnastiekzaal van de Z.L.M., bestemd voor huis houd- en lagere landbouwschool, waar in onderverhuur ook de l.t.s. onderdak zal kunnen vinden. Tot slot wees de voorzitter op de onvermin derde waarde van het technisch on derwijs. In dit opzicht is de l.t.s. ze ker op één lijn te stellen met de an dere stedelijke onderwijsinstituten. Jaarverslag 1966 De secretaris de héér J. C. Sleutel bracht hierna het jaarverslag 1966 uit, waarin verschillende saillante cijfers waren verwerkt. Per 31 december 1966 bedroeg het aantal leden der vereniging 153. Be langrijk was de restauratie van de directeurswoning, de aanschaf van materiaal voor de afdeling metaal- bewerken en de gedoceerde cursussen in het schoolgebouw. Het leraren korps werd verrijkt met de heer D. Rijpkema, leraar metaal. Tachtig leerlingen van de dagschool ontvin gen het einddiploma en 30 van de dag-avondnijverheidsschool. Per 31 december j.l. bedroeg het. aantal leer lingen 336. Van de geslaagde leer lingen zette een twintigtal de stu die voort aan verschillende techni sche onderwijsinstellingen. In het verslagjaar werden geslaagde con tactdagen gehouden. Dc jaarrekening De penningmeester ir. M. A. X,. Beun deed hierna rekening en ver antwoording over 1966. De netto-on derwijskosten bedroegen f 634.463,91. De kosten per leerling bedroegen f 1894,-. Verschillende interessante posten zijn: schoolgeld-inkomsten (335 leerlingen) f 2432,67; idem avondschool f 209.-; uitgaven pensi oensstortingen f 75.503,-; bezoldigin gen f 335.112,- plus f 55,170,-; socia- SIRJANSLAND Bijeenkomst vrouwenverenigingen De vrouwenvereniging „De har ten omhoog" had woensdagavond de leden van de zusterverenigingen uit Bruinisse, Dreischor, Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Oosterland op bezoek. Ruim 150 dames hadden de weg naar Sirjansland weten te vinden. Nadat allen een kopje 'koffie ge dronken hadden, sprak mevrouw Padmos een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Zij merkte onder meer op dat een der gelijke bijeenkomst de band tussen de verenigingen opnieuw versterkt. Na het gebed, hield mevrouw de Ronde-Bolle een inleiding over Jo hannes 3 vs. 1-3, waarop men geza menlijk Psalm 119 vers 83 zong. Ver volgens vertoonde Jan Neele kleu rendia's van zijn reis naar Canada en het groeien en bewérken van de bekende gladiolen. Een hartelijk ap plaus bewees, dat de dames van het getoonde genoten hadden. De aan geboden babbelaars smaakten er wel bij. Inmiddels was de avond ver ge vorderd. Mevrouw Jagersma sprak namens de gasten een woord van dank voor het gebodene, waarna al len Gezang 280 vers 5 zongen. Me vrouw Groenewegen sloot de avond met dankgebed. BRUINISSE Wachtlokaal bij bushalte Nabij de bushalte Grevelingen- sluis is thans een abri geplaatst. Voor de wachtenden bij deze toch wel drukke halte is dit een uitkomst De nu geplaatste abri stond voor heen aan de veerhaven De Val te Zierikzee. Jammer dat tijdens het plaatsen een ongelukje gebeurde waardoor de afmetingen kleiner werden 'dan anders het geval zou zijn geweest. Vergadering Weegbrugvereniging In de te Bruinisse in hotel Storm gehouden vergadering van de weeg brugvereniging te Bruinisse werd de heer P. L. Krepel als bestuurslid herkozen. In het afgelopen jaar werden ge wogen: suikerbieten 18.769.660 kg.; aardappelen 5.312.413 kg.; uien 182.101 kg.f tarwe 358 201 kg.; gerst 306.369 kg.; erwten 72.380 kg.; bruine bonen 23.551 kg.; hooi 31.725 kg.; stro 174.684 kg.; grind 314.309 kg.; zand 22.520 kg.; diversen 172.356 kg. Vergadering S.G.P.-afdeling Te Bruinisse vergaderde de afde ling van de Staatkundig Gerefor- le'lasten f 28.944,-; lasten gebouwen f 10.525,-. In verhand met het nog niet ontvangen van de desbetreffende gouvernementele voorschriften, kon den de cijfers van de begroting 1967 neg niet worden voorgelegd. Bericht is inmiddels binnengekomen, houden de toestemming tot het aanschaffen van een niewe inventaris tot een bedrag van f 65000,-. Rapporten Van de zijde der vereniging werd verslag uitgebracht door de kascon- trölecommissie bij monde van de heer Beije en van de zijde van het bestuur door de heer L. Tieleman. Beide rapporten waren zeer positief, waarna de penningmeester - onder dank voor het gevoerde akkurate beheer - werd gedéchargeerd. Ver zocht werd aan de voorzitter de waardering over te 'brengen aan het administratief personeel, dat de za ken uitstekend beheert. In de nieuwe kascommissie wer den beneomd namens de vereniging de heren Beije en Goudriaan (plv. de hee^ L. J. v. d. Houten) en na mens 'het bestuur de heren C. A. de Vos en Z. Roseboom. Bij de rondvraag sprak de heer L. J v. d. Houten zijn dank uit voor het mogen gebruiken van een lokali teit t.b.v. de cursus vakopleiding en het nazien van de werkboekjes door de directeur. In zijn slot- er. dankwoord - waar in hij de directeur, leraren en per soneel betrok - gal de voorzitter uiting aan zijn waardering, dat één meisjesleerling de schooi bezoekt. Hij hoopte dat er nog meer dames zullen volgen. De aftredende be stuursleden de heren ir. J. L. van Sloten, M. Doeleman H.Jz., J. Klootc en Z. Roseboom werden herkozen. Ter voorziening in de vakature ont staan door het. overlijden van mr. du Croo, werd gekozen de heer J. v. d. Weele te Brouwershaven. meerde Partij, onder leiding van de heer W. van Gilst. Deze opende de vergadering met het lezen van Je- remia 45, naar aanleiding waarvan hij een openingswoord sprak. Ver der hield de heer van Gilst oen be spreking over de verkiezingen 1967. De heren J. de Bruine en P. J. Deurloo brachten verslag uit over een door hen bijgewoonde vergade ring te Goes, de heren W. van Gilst en Joh. van Oeveren bezochten een vergadering te Zierikzee, waarvan eveeneens een resumé werd gegeven. Naar de jaarvergadering le Utrecht werden afgevaardigd de heren L. van den Ouden en A. IJzelenberg. De heren W. van Gilst en Joh. van Oeveren werden als bestuurslid her kozen. In de plaats van de heer Wol- fensperger, die wegens drukke werk zaamheden bedankte, werd gekozen de heer A. IJzelenberg. Bij de rondvraag bleken behalve enkele andere Bruinisser problemen vooral het bejaardentehuis in de be langstelling te staan. De daarover gestelde vragen werden door de heer van Gilst zo goed mogelijk beant woord. Op 20 maart hoopt ds Verkade (Nieuwe Tonge) hier een tijdrede te houden, dr. Swijnenburg uit Goude rak houdt op 6 april eveneens een tijdrede. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s, zondag 26 februari luidt: 4e klasse G: Zierikzee-DIVO (half 3); Nieuw Borgvliët-DFS; Goes- BSC; Halstereri-Oude Molen; Vos- meer-RKFC. UTRECHT. Prins Claus brengt in verband met zijn oriëntering over de problemen van de ruimtelijke orde ning in ons land op 8 maart een be zoek aan Utrecht. a De Verenigde Staten hebben don derdag in de woestijn van Nevada twee ondergrondse kernproeven ge houden, zo deelt de commissie voor atoomenergie in Washington mee. ZALTBOMMEL. Op de Waal even boven de spoorbrug te Zaltbommel is donderdagmorgen tijdens een he vige storm het 633 ton metende mo torschip „Sleeswij k Holstein" uit Hamburg midden in het vaarwater gezonken. GRIJPSKERKE. Op de provincia le weg Aagtekerke-Grijpskerke on der de gemeente Grijpskerke heeft een ongeluk plaatsgevonden, dat aan de 31-jarige mevrouw B. Wisse- Blaas uit Domburg het leven kostte. AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een aanvul lend crediet van f 30.000 (totaal nu f 90.000) goedgekeurd voor het op richten van een standbeeld van dr. F. M. Wibaut, een van de grote be- stuurderen van de, stad voor de oor log. KESSEL In de gemeente Kessel (L.) is de 27-jarige metselaar Th. J. Derikx, uit Neer, die op zijn fiets links naast een andere wielrijdster reed, door een achteropkomende vrachtauto geschept. De man over leed in het ziekenhuis. DELFT. Als een der eerste ste den in erts land zal Delft de kern van zijn historische binnenstad bin nenkort op donderdagen (marktda gen) en zaterdagen voor het verkeer sluiten. HOOFDDORP. De 21-jarige E. P. Klein uit Zwanenburg kwam don derdag om het leven toen hij mét zijn betonmixer in een sloot naast de hoofdweg in Haarlemmermeer te rechtkwam. ATLANTA. In een hotel in Atlan ta in Georgia zijn vier mensen bij een brand om het leven gekomen. Zeven mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. BANGKOK. Thaise militaire auto riteiten zijn met de Amerikanen be sprekingen begonnen over de om- van g en de uitrusting van de Thai se strijdmacht die aan de Vietname se oorlog zal deelnemen. Dit is woensdag door de Thaise minister van binnenlandse zaken, generaal Praphas Charoesatien, meegedeeld. MOSKOU. Eind deze week zal een Russische militaire missie onder lei ding van de stafchef der strijdkrach ten, maarschalk Zacharov, naar In dia gaan, zo is door het Russische persbureau Tass meegedeeld. Dit „ouwetje" uit de platendoos van vroeger, brengt nog eens „den tram" in herinnering, die hier met veel verve het station te Zierikzee binnen stoomt. Door niets bijna wordt de voor-ramp.se en voor-oorlog&e tijd zo duidelijk gekarakteriseerd dan juist door de koededoazedie in deze streek het vervoer voor zijn rekening nam. JOHANNESBURG. Zuidafrikaan- se -kranten en politieke commenta toren verwachten dat de regering een soepeler toepassing van de apartheidswetten zal toestaan om contact met niet-blanke buitenlan ders, met name in de sport en de diplomatie - mogelijk te maken. HONGKONG. Het in Hongkong verschijnende blad „The Star" meldt dat de drie Chinese provincies Hoe- peh, Szatsjoean en Honan besloten hebben een defenseif verdrag te slui ten, gericht tegen de aanhangers van Mao. NIEUW DELHI. Krachtens een in Nieuw Delhi getekende overeen komst zullen de V.S. India voedings- produkten leveren ter waarde van 135 miljoen dollar, waaronder 1,2 miljoen ton tarwe. India zal hier voor in ropijen betalen. Reddingsboot wordt vermist CUXHAVEN, 24-2. De Westduit- se reddingsboot „Adolph Bermpohl" wordt sinds donderdagmiddag 18 uur op de Noordzee vermist. Het vaartuig is van de standplaats Hel goland uitgevaren om assistentie te verlenen aan de inmidedls gezonken Nederlandse kotter „Burgemeester Van Kampen" uit Termunten Het nam de drie opvarenden van die kotter aan boord. Kort daarna werd de radioverbinding verbroken. De „Adolph Bermpohl" heeft een be manning van drie. Het is een van de modernste zee-reddingboten die de Bondsrepubliek bezit. Onze tijd is vol rumoer, maar dat staat wel vast oude kranten (heel oude dan) waren gespecialiseerd in macabere verhalen, die rechtstreeks uit een griezelroman zouden kunnen zijn overgeschreven. Toen evenals nu trouwens - overtrof de werkelijk heid de fantastie en fluks dus maar naar het hevig acontuur van de Mi lanese klokkenmaker, waarvan de bewoners van Schouwen-Duiveland konden lezen in de krant rond 1900. De klok van de Milanese kerk deed het niet meer zo goed en de klokkenmaker moest er aan te pas komen. Wie schrijft „klok" blijft aan de voorzichtige kant, want het was een enorme klok, die op driekwart hoogte van de bijna 100 meter hoge toren zat vastgeklemd. Vooral de grote wijzer woog een flink aantal kilo's. Het was een soort slagzwaard, dat daar gestuwd door het mechanis me de minuten wegsloeg. De klokkenmaker ging aan het werk, maar zette eerst het apparaat stil. Hij voorzag de grote wijzer van een pal, om losschieten te voorko men. Beneden aan zijn voet speelde het bonte leven zich af en kan men het de klokkenmaker kwalijk nemen, dat. hij er een oogje aan waagde. Nog beter wilde hij kijken en hij stak het hoofd door het gat aan de boven kant van de wijzerplaat naar buiten. Op dat moment schoot de pal los. De grote wijzer kreeg een duwtje en hield stil op de nek van de klokken maker. Een soort tijdsguiUotine was aan het werk gezet, want binnen in het uurwerk begon het langzaam en statig te tikken. Met elke minuut drukte het wijzerzwaard steviger op de nek van de klokkenmaker. Met alle lucht die in hem was, schreeuwde hij zijn nood omlaag, maar hij werd niet gehoord. Men moet zich zo'n situatie eens inden ken. Het is nog goed afgelopen met onze klokkenmaker. Jxiist toen zijn laatste krachten hem begaven, werd hij door enkele werklieden, die el ders in de toren bezig waren ontdekt en bevrijd. Hij heeft nadien de klok nog gerepareerd en van het (veilige) beneden af de rest van zijn leven op de torenklok met heilig respekt en dankbaarheid wellicht ook geke ken hoe laat het wel was. Voor hem bijna le laat, maar net op tijd. SCHIERE1L ANDMAN. Toekomst voor technisch onderwijs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2