DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prof. Zijlstra kiest voor V.V.D. - niet voor de P.V.D.A. Demonstratie Amsterdamse bouw-vakkers Auto reed sloot in: vier doden Voordracht Kamervoorzitter Het Landbouwschap richt zich tot de kabinets-informateur Ghana's verdreven Nkroemah zou nog actief zijn TAUNUS 17 M De N.F.O. over moeilijke fruit jaar 1966 Schepen vergaan in Perzische Golf? teken van veiligheid Automobielbedrijf fa. W. Gilijamse BILT De verkiezingen India ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24- februari 1967 123ste jaargang Nr. 19750 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Het technisch onderwijs op Schouwen-Duiveland r. 13KN HAAG, 23-2. .Na de gesprek ken van infcrmateur Zijlstra met de voorzitters van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer is donderdag- a vend in Den Haag bekend geworden dat prof. dr. Zijlstra zijn keus voor de politieke samenwerking in het te formeren kabinet heeft laten vallen cp de VVD en niet op de PvdA. Het afwijzen van de socialisten ais regeringspartner is mede gebaseerd op het feit, zo vernemen wij. dat de fractie van de Partij van de Arbeid een enigszins afwijkend standpunt heeft ingenomen ten opzichte van het memorandum, in vergelijking met de overige ontvangen antwoor den. Wensen van onderwijzers DEN HAAG. 23-2. De algemene Nederlandse onderwijzersfederatie (ANOF) heeft haar wensen en ver langens de informateur, prof dr. J Zijlstra, per brief toegezonden. De ANOF dringt er op aan, dat bij de AMSTERDAM, 23-2. Ongeveer 1200 bouwvakarbeiders hebben don derdagmiddag gehoor gegeven aan de cprcep van het Amsterdams Bouw- vakcomitc en de schilderscommissie om te demonstreren voor betere loon- en arbeidsvoorwaarden. De betogers, die een loonsverho ging van tenminste 7 procent, een werktijdverkorting tot 42% uur en volledige werkgelegenheid eisen, ver zamelden zich omstreeks twee uur voor het kantoor van de samenwer kende bouwpatroonsverenigingen in ie Oranje Nassaulaan in Amsterdam zuid en trokken vervolgens onder po litiebegeleiding naar hotel Krasna- polsky op de dam, waar in de grote zaal de demonstratie werd afgeslo ten met een toespraak van een van hun voormannen. De bouwvakkers besloten in een resolutie de komende dagen samen met de vakbeweging SCHIJNDEL, 24-2. Een echtpaar uit Schijndel, een 15-jarige jongen uit Veghel en een 15-jarige jongen uit Helmond zijn de afgelopen nacht om het leven gekomen, toen hun auto op de grens Schijndel-Boxtel in een sloot reed. De drie andere in zittenden raakten gewond. met alle kracht op de bouwwerken op te treden om hun wensen verwe zenlijkt te krijgen De demonstratie, waarvoor vergunning was verleend, had een rustig verloop. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 23-2. In de donder dag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is de voordracht op gemaakt voor Kamer-voorzitter. Als eerste daarop komt voor mr. F. J. F. M. van Thiel, lid van de K.V.P.- fractie. Mr. Van Thiel was - zoals bekend - reeds voorzitter van de Tweede Kamer. Op de tweede en derde plaats van de voordracht staan respectievelijk drs. G. M. Nederhorst, lid van de so cialistische fractie uit de Kamer en de heer R. Zegering Hadders, lid van van de V.V.D.-fractie. Bij de laatste stemming over deze voordracht werden twee personen gekandideerd, die geen lid van de Kamer zijn. In deze vergadering van de Tweede Kamer werden alle nieuwe Kamer leden als zodanig beëdigd. Er was één uitzondering, te weten ir. H. van Rossum (S.G.P.), die nog niet kon worden toegelaten. Zijn geloofsbrie ven waren namelijk nog niet inge leverd. kabinetsformatie duidelijke afspra ken worden gemaakt over de finan ciering van de autonome stijging van de onderwijskosten, over de fi nanciering voor het realiseren van urgente verbeteringen van het on derwijs en over het tot stand komen van een allesomvattende onderwijs planning. De wensen van onderwijzersfede ratie eisen naar het oordeel van het ANOF-bestuur realisering. In de nieuwe kabinetsperiode wenst deAN- OF spoedig invoering van de derde fase van de leerlingenschaalsverla- ging bij het G.L.O., terwijl invoe ring van de vierdfe fase wordt voor bereid. Op het verlanglijstje staan ook: spoedige afschaffing van de marges bij het kleuteronderwijs en het maken van een begin met het verlagen van de leerlingenschaal. Ook wordt snelle integrale uitvoe ring van het nieuwe B.L.O.-besluil gewenst. Tankschip op (lijk bij Urk gelopen URK, 23-2/ Het tankschip „Ruth" uit Rotterdam geladen met 280 ton gasolie is op de dijk bij Urk gelopen. De motor was onklaar geraakt door de storm waardoor het schip stuur loos was geworden. De drie beman ningsleden hebben zich in veiligheid kunnen stellen. Slachtoffer op de weg door de storm ASSENDELFT, 23-2. De 21-ja- rige P.T.T.-employé P, van de Hoorn uit Assendelft is donderdagavond tij dens een hevige rukwind met zijn scooter tegen een inhalende vracht auto geslingerd. De jongeman was op slag dood. Incident aan Chinees- Russische grens? MOSKOU, 23-2. „Komsomolskaja Prawda", het blad van de Sow jet- Russische jeugd, heeft donderdag melding gemaakt van een incident aan de grens tussen de Sowjet-Unie en China. Een sergeant van de Russische po litie in de grensstad Blagowestjensk had verklaard dat er die avond van af de Chinese oever van de grensri vier de Amoer schoten waren gelost in de richting van de Russen, die op de andere oever de wacht hielden. De Russen menen dat dit het werk is geweest van jonge Chinezen, „die de hele dag niets uitvoeren". „Zij werken niet, lopen de hel'e dag maar rond met rode vlaggen en ranselen zo nu en dan mensen, die hun niet bevallen, af", aldus de ser geant. Russen uit Blagonwestjensk hadden zelfs gezien dat rode gardis ten mensen in gaten duwden die in het ijs van de rivier waren gehakt. Kleine bedrijven laten delen in toename van de welvaart ACCRA, 23-2. Oud-president Nkrcemah van Ghana, die een toe vlucht in Guinee heeft gezocht, krijgt van de Sowjet-Unie, Cuba en de Chi nese volksrepubliek hulp voor zijn vanuit Guinee in Ghana gevoerde ondermijnende actie, aldus heeft de politiechef Harlley, die vice-voorzit ter is van de nationale bevrijdings- raad van Ghana, op een persconfe rentie in Accra verklaard. Maar die zending was door de Gha- nese luchtmacht en marine onder schept. De wapenen waren volgens Harlley bestemd geweest voor on dermijnende elementen die uit bases van Nkroemah-aanhangers in Nige ria en Dahomey naar Ghana geïnfil treerd waren. Verder zouden de Rus sen in de residentie van Nkroemah te Cnakry een krachtige ontvanger geïnstalleerd hebben voor het opvan-> gen van Ghanese leger- en politie berichten. DEN HAAG, 23-2. In een brief aan de kabinetsinformateur vraagt het Landbouwschap voor de komende parlementaire periode de bijzondere aandacht van de regering voor de land- en tuinbouw. Het regeringsbe leid zal erop gericht moeten zün de betrekkelijk kleine zelfstandige land bouwbedrijven te laten delen in de algemene toename van de welvaart. Voor de komende regeringsperiode vestigt het Landbouwschap in het bijzonder de aandacht op vier ele menten van het beleid: uitbouw van het structuurbeleid, voorzieningen in verband met ruimtelijke verhoudin gen, verlichting van de financiële lasten bij bedrijfsovername, verbete ring van het fiscaal klimaat. Ten behoeve van het structuurbe- Volgens hem had de Russische am- oassadeur in Conakry aan Nkroemah 200.0G0 dollar ter hand gesteld, die van China 150.000 pond sterling. Voorts zouden per Russisch schip wapens en munitie en plastiek-bom men naar Conakry in Guinee zijn gebracht en daar overgeladen voor verder transport naar de streek van Nzima aan de westkust van Ghana. Betoging in Engelse stad LONDEN, 23-2. In Stockport, in het Engelse graafschap Cheshire zijn woensdag drie politiemannen, onder wie de plv. hoofdcommisasris, ge wond bij een treffen met 145 staken de arbeiders van een Amerikaanse fabriek van werktuigmachines en een duizendtal andere arbeiders. De stakers betoogden tegen „de Ameri kaanse methoden", die volgens hen een gevaar voor de Britse vakbe weging betekenen. Proces tegen Soepardjo DJAKARTA, 23-2. Een speciale rechtbank in Djakarta is begonnen met het proces tegen de 44-jarige brigade-generaal Soepardjo, die er van beschuldigd wordt het militaire brein te zün achter de staatsgreep van 1965 in Indonesië. Soepardjo arriveerde in een ko gelvrij voertuig. Het gerechtsgebouw wordt zwaar bewaakt en is omringd met geschutsstellingen De openba re aanklager heeft de rechtbank meegedeeld, dat president Soekamo da ontvoering van zes Indonesische legergeneraals en de verwonding van een zevende had aanvaard als iets' dat nu eenmaal in een revolutie ge beurt. De verminkte lijken van de zes generaals zijn naderhand aangetrof fen op de bodem van een put bij het vliegveld Halim, waar Soepardjo en andere leiders van de mislukte staatsgreep van 1965 de ontvoering hadden besproken, aldus de openba re aanklager. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM Algemene vergadering Ie Utrecht UTRECHT, 23-2. Het afgelopen jaar is voor de fruittelers een jaar geweest, waarin alles tegenliep: on gunstig weer, vorst- en hagelschade en prüzen die ook al weinig reden tot voldoenning gaven. Op de algemene vergadering van de Nederlandse fruittelers organisatie in Utrecht zei de voorzitter van de N. F.I.. ir. C. Staf, dat de appel prijzen sinds 1 januari gemiddeld 25 procent lager zijn dan in dezelfde periode /an 1966. Vorig jaar werd naar schat ting 360 miljoen kilo appelen ge oogst, evenveel als in 1965. Voor de perenoogst bedroeg de laatste schatting 110 miljoen kilo te gen 80 miljoen in het jaar daarvoor. Op 1 januari was de appelvoorraad 110 miljoen kilo, 10 miljoen minder dan verlecfen jaar. Ir. Staf noemde de pereprijzen van het afgelopen sei zoen - ondanks het feit dat ze niet op het niveau van 1965 kwamen - bevredigender dan die van appels. Ilij verwacht, dat dc appelvoor raad van 1 januari tegen het eind van het seizoen zal zün verkocht voor een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden. In dat geval zou het totaalbedrag 25 procent onder dat van vorig jaar liggen, terwijl de vocraaad slechts 10 procent kleiner De totale oogst van 360 miljoen kilo appels zal ongeveer 115 miljoen gulden opbrengen, vijftien a twintig procent minder dan de even grote oogst van 1965. De perenoogsl Het totaalbedrag voor de peren- oogst wordt geraamd op 38 miljoen gulden, een bedrag, dat gelijk is aan dat waarvoor de 30 procent kleinere oogst van 1964 aan de man werd ge bracht. Al met al, zo zei ir. Staf, een resultaat dat voor de meeste fruit telers onbevredigend is. Ook voor wat de export van ap pels betrof was 1965-1966 geen top- seizoen. Van 1 juli 1966 tot 1 febru ari 1967 werd 41 miljoen kilo appelen geëxporteerd, twee miljoen minder dan vorig jaar over dezelfde perio de. De grootste afnemer was West- Du itsland, gevolgd door België en Frankrijk. De uitvoer van peren be droeg 38 miljoen kiilo, 17 miljoen meer dan het seizoen ervoor. leid is een uitbreiding van het ont- wikkelings- en saneringsfonds nodig. De saneringsregelingen van dit fonds moeten worden voortgezet en aange past, onder andere ook ten aanzien van bepaalde groepen van landar beiders. Speciale voorzieningen zullen no dig zijn om te voorkomen, dat de economische mogelijkheden voor het land- en tuinbouwbedrijf worden af gesneden door de zich snel verande rende ruimtelijke verhoudingen. In dit verband dringt het Landbouw schap ook aan op een spoedige wet telijke regeling van de bestrijding van water- en luchtverontreiniging. Wat de verzilting betreft acht het Gorilla-albino in dier gaarde van Barcelona WASHINGTON, 23-2. In Spaans equatoriaal Guinea is een gcrrilla- albino gevonden, zo heeft de Natio naal Geographic Society (nationale aardrijkskundige vereniging) in Was hington woensdag bekendgemaakt. Een witte gorilla is voor zover be kend nooit eerder waargenomen. Het dier is afgezien van de kleur in elk opzicht normaal. Het heeft wit haar, een roze huid en blauwe ogen, die bij andere gorilla's rood zijn. Het diertje werd aangetroffen bij de moeder, een zwarte aap, die vorig jaar oktober werd doodge schoten toen zij zich te goed deed in een bananenaanplant in Rio Muni, in Spaans Guinea. Het kreeg de bij naam sneeuwvlokje. De Spaanse na tuurkundige Jorge Sabater heeft vastgesteld dat het dier, een manne tjes-gorilla, „prachtig gebouwd, ge zond, levendig en agressief" is. Hij is nu bijna tam, loopt hand. in hand met mensen die hij goed kent en ge draagt zich geheel als aap. Sneeuw- vlokje bevindt zich nu in de dier gaarde van Barcelona. TEHERAN, 23-2. Zeelieden 'heb ben bij aankomst in een Perzische haven verteld dat vijf dagen gele den in de Perzische Golf twee mo torschepen met man en muis zijn vergaan. De schepen zouden in totaal 195 opvarenden hebben gehad. De ramp zou zich hebben voltrokken tussen de kust van het emiraat Doe- bai en het eilandje Bahrein, waar enkele dagen tevoren reeds een an der schip was vergaan, waarbij 250 mensen zouden zijn omgekomen. Verificatie van dergelijke berich ten is buitengewoon moeilijk wegens het vele klandestiene vervoer over de Perzische Golf door schepen die aan de normale controle ontsnappen. Landbouwschap o.m. kunstmatige verondieping van de Nieuwe Water weg nodig als verweer tegen de aan val van het zoute water door de geul voor de mammoettankers. Bij de overname van bedrijven door de zoon, hebben veel jonge boe ren met ernstige financiële moeilyk- heden te kampen. Het Landbouw schap vindt het gerechtvaardigd, dat bijzondere regelingen worden getrof fen die de financiering van deze be drijven vergemakkelüken. Wat de verbetering van het fiscaal klimaat en vermindering van de las ten op landbouwgrond aangaat, wijst het landbouwschap op de gunstiger situatie van de land- en tuinbouw in de andere E.E.G.-landen. Het landbouwschap acht voor het rechttrekken van deze ongelijkheid onder meer gewenst, dat de onbe laste reserve weer wordt ingevoerd en dat de driejarige middeling van winsten wordt vereenvoudigd en verruimd. Opnieuw ook dringt het landbouwschap aan op afschaffing van de grondbelasting. Ook wordt vereenvoudiging van het stelsel der belastingheffing gewenst geacht. Ten slotte bepleit het landbouwschap een financiële bijdrage van het rijk in de kosten van de waterschappen. De waterschappen zouden jaarlijks een subsidie van dertig procent van hun totale lasten moeten ontvangen, in 1968 te beginnen met een uitkering van f 30 miljoen. ADVERTENTIE Dealer voor Schouwen-Duiveland Tel. (01116) 370 RENESSE Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «OCCOCOOOOCOSOCOCOCOOCOCCO O De beste 10 jaren van een jg x vrouw liggen tussen haar vijf o en dertigste en haar zes en x dertigste. WAT UQT 01 HAAMSTEDE. De ratiobouw in het bestemmingsplan Zuid van Haamstede vordert goed. De nieuwe huizen kunnen over enkele maanden in gebruik worden genomen. De foto geeft een beeld van de Beatrixstraat in aanbouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Meer bewolking Verwachting tot zaterdagavond: meer bewolking met plaatselijk re gen; matige tot krachtige zuidelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 25 febr. Zon op 7.36, onder 18.11. Maan op 19.19, onder 8.21. 26 febr. Zon op 7.34, onder 18.13. Maan op 20.50, onder 8.36. 27 febr. Zon op 7.32, onder 18.15. Maan op 22.20, onder 8.50. Volle maan: 24 febr. te 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 febr. 26 febr. 27 febr. 3.50 v.m. 4.30 v.m. 5.13 v.m. BROUWERSHAVEN: 25 febr. 26 febr. 27 febr. Springtij 3.37 v.m. 4.18 v.m. 5.02 v.m. 27 febr. 16.19 n.m. 17.02 n.m. 17.42 n.m. 15.54 n.m. 16.36 n.m. 17.18 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. De depressie die ons stormweer bracht is weggetrok ken naar de Oostzee. Zij werd ge volgd door een rug van hoge lucht druk die de wind bij ons verder deed afnemen. Deze rug ging tevens ver gezeld van flinke opklaringen, waar door de temperatuur in het binnen land daalde tot dicht bij het vries punt. Een omvangrijke depressie trekt over Het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan oostwaarts, in de rich ting van Ierland Zij wordt .vooraf gegaan door een zuidelijke luchtstro ming Hierin trekken enkele fronta le storingen mee die, naar het zich laat aanzien, weinig actief zijn Na het passeren ervan stroomt zachtere lucht ons land binnen. P.v.d.A. contra methode van de kabinetsformatie DEN HAAG, 23-2. Oud-minister den Uyl voorzitter van de socialis tische fractie uit de Tweede Kamer, zegt in zijn antwoordbrief aan infor mateur Zijlstra o.m. „onoverkome lijke bezwaren" te hebben tegen de methode, waarbij de vaststelling van een regeringsprogram een optel- en aftreksom wordt van de program ma's van de vijf grote partijen en dat door 'de V.V.D. en P.v.d.A. in gebrachte punten tegen elkaar wor den uitgespeeld. Drs den Uyl noemt het „onwaar achtig" om in te gaan op bespre kingen over. een regeringsprogram, zolang de V.V.D. daarbij betrokken is. De 'beantwoording van de „ande re beleidspunten" in het memoran dum wordt daarom in het schrijven van de socialistische fractievoorzit ter achterwege gelaten. De P.v.d.A. is wel bereid tot reëel overleg over een regeringsprogram „met een (in)- formateur, die gekozen heeft voor een regeringscombinatie met de P. v.d.A." Hl NEW DELHI, 23-2. De Indiase premier mevrouw Indira Gandhi heeft in haar kiesdistrictrae Bareil- l.y in de staal. Oettar Pradesj een grote overwinning 'behaald op haar tegenstander, een kandidaat voor een uiterst rechtse partij. De overwinning van de Congres partij in de noordelijke staat Oettar Pradesj staat echter in de schaduw van een zware nederlaag in de uiterst zuidelijke staat Madras. BRUSS0L. De E.E.G.-commissie heeft aan de Europese ministerraad een voorstel gezonden voor een ver dere verlaging van de invoerrech ten op landbouwprodukten, welke niet onder de gemeenschappelijke marktordeningen vallen, per 1 juli a.s„ en wel met tien tot vijftien pro cent. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1