AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBRUIKEN Ruige propaganda in Frankrijk Bronchi letten DE OUDSTE KUNST is 't eigenlijk met jammer van diehoterham P - van die biefstuk Beter met Boter Jaarvergadering afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenhond Moeilijkheden bij General Motors Ach, 'twas wel goed, maar toch wat saai en gewoontjes.. Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wel een cent o f zo, en per biefstukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier -in-t-eten (CV) heel flERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 februari 1967 Nr. 19749. BLIK DOOK HET WERELD De meerderheid, dat bent u. Een priemende wijsvinger op een groot plakkaat brengt deze leus onder de aandacht van alle Fransen: De Gaul le en zijn concurrenten zijn de ver kiezingscampagne begonnen. En hij wordt van de zijde van de regeren de „Concentratie van de vijjde re publiekgestreden met een verba zende felheid, die aanleiding veejl tot veel wenkbrauwfronsen. Hoewel: zo verbazend is het ook weer niet. Vijftien maanden geleden heeft de Gauile lot zijn groei mis noegen ervaren dat hij niet zonder weer met al zijn tegenstanders de vloer aan kon vegen, alleen door maar te verschijnen. Lecanuetx ver- rossend succes bij de presidentsver kiezingen dwong de president een tweede ronde af en zijn mytne van onoverwinnelijkheid was verbroken, cck al behaalde hij dan in die twee de ronde wel meer stemmen dan zijn socialistische opponent Milterand. Voor deze campagne is daarom allereerst het bureau Services et Methodes dat Lecanuet aan zijn succes hielp door de gaullisten ge charterd. (Deze reclamejongens had den daarvoor al de artikelen van »ames Bond aan de man gebracht). Vijftig minder De twee groeperingen die samen c'.- gaullistische meerderheid van nu vormen mogen toch verwachten dat -o een aantal van hun 266 zetels verliezen. Misschien wel vijftig, is de hoogste schatting. Dan zouden ze ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct onder de absolute meerderheid van 2i4 komen en gedwongen zijn tot samenwerking met anderen die na tuurlijk hun etsen zullen stellen. En compromissen maken is niet naar de Gaulles zin. Op 5 maart is de eerste ronde, die alleen maar van belang is voor de genen die een absolute meerderheid halen in hun districten en de ande ren die gèen tien procent der stem men halen. De eersten hebben hun zetel, de tweeden maken geen kans meer. Een week later volgt de tweede ronde. En daarbij gaat meespelen dal de grote Federatie van links van Mitterand daarvoor een afspraak heeft met de communisten van Wel- deck-Rochet, De kandidaat die het meeste kans heeft van deze twee groepen zal geen kandidaat van de ander tegenover zich vinden. De fe deratie en de communisten gaan niet samen vechten met de kans dat de gaullist met de zetel gaat strijken. Dit verhoogt de kansen van menige socialist die het anders nit niet zou halen. Televisie Natuurlijk is bij de presidentsver kiezingen ook gebleken dat Leca nuet een grote aantrekkingskracht heeft zodat ook diens discipelen wel eens vooruit konden gaan. Dat heeft de gaullisten tot grote activiteit op gewekt. De president zelf begon met een krasse rede vol venijn voor ieder die niet op hem zou stemmen en dus gek was. Dat gebeurde net voor de officiële campagne begonnen was en de Franse televisie had geen tijd voor een weerwoord door een ander; daarvoor moest men het t.v.-station Europe huren. Pompidou deed het zelfde. Er werd een grote gaullisti sche demonstratie gegeven in hel Palais des Sports, de oppositie kon dit niet huren op last van de politie- prefect. Een vergissing, werd later spijtig gezegd toen het al te laat was. De t.v. was in het palais des sports, maar wijdde amper een woord aan de grote staking van 1 februari. Ook een vergissing, zei de minister later desgevraagd. Dan wordt het land overstroomd door sleutelringen, grammofoonpla ten, lucifers, sjaals en andere recla- medingen boor de gaullisten. Dat gaat op zo grote schaal dat men zich afvraagt waar al het 9eld vandaan komt. Wie betaalt dat? Een socialistisch voorstel om de partijen een overzicht te laten publi ceren van hun verkiezingskosten en hoe die bestreden zijn, werd in het parlement gesmoord. Een bron voor de gaullistische propaganda is wel bekend: Dassault, de vliegtuigbou wer, die indertijd ook een hele tijd lang een verliesgevend pro-gaullis tisch dag blad op de been hield. Hij is de man die de halve Franse lucht macht bouwt, waarvan tussen haak jes ook een toestel ter beschikking staat van Pompidou voor zijn ver- kiezingsreizen. Voor zover dit niet helpt wordt elke plaatselijke overheid beman teld, maar als dat niet helpt, onver huld onder het oog gebracht dat re- geringsbijdragen voor openbare wer ken des te onwaarschijnlijker zullen worden naarmate een de regering onwelgevallige deputé naar Parijs wordt gestuurd. Dit alles by elkaar maakt het waarschijnlijk dat het gaullistisch verlies niet groter zal zijn dan strikt onvermijdelijk is. Het verklaart ook waarom over de grote aanplakbil jetten met de wijsvinger zo hier en daar met teer geklad is: Hitier? Non. De vergelijking met Hitler is na tuurlijk absurd, maar het bijna ne genjarige bewind van de Gaulle springt wel wat merkwaardig om met sommige beginselen van de de mocratie. ADVERTENTIE 1966 was jaar vol activiteit ZIER1KZEE, 22-2. De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield dins dagmiddag in restaurant „Mondra- gen" de voorjaarsvergadering. De presidente, mevrouw L. Berman- Steendijk stelde met genoegen de grote opkomst van de dames vast, een teken dat de leden interesse heb ben vGor alles wat In de Bond om gaat. Het afgelopen jaar heeft zich gekenmerkt als een goed vereni gingsjaar: er bestond steeds grote be langstelling voor de activiteiten door de afdeling ondernomen. Dat bleek ook uit het jaarverslag, uitgebracht door de secretaresse, me vrouw D. Klompe-v. d. Bijl, die alle gebeurtenissen van het afgelopen jaar nog eens de revue lieet passeren De penniiigmeesteresse mevrouw J. Krips-Doeleman deed financieel ver slag over 1966. Hoewel de reserves waren ingekrompen sloot de afreke ning toah met een voordelig saldo. Op de begroting 1967 kwam echter een tekort voor zodat er dit jaar op diverse posten bezuinigd zal moeten worden. Enkele voorstellen tot be zuiniging werden besproken, zo zui len o;a. de convocaties door de da mes zelf rongebracht worden. Tot lid van de kascommissie werd benoemd mevrouw Wieringa. Bestuursverkie zing was nodig wegens periodiek af treden van mevrouw D. Klompe-v. d. Bijl, mevrouw J. Krips-Doeleman en mevrouw A. de Vlieger-Knuist. De dames Krips en De Vlieger waren hetkiesbaar en werden bij akklama- tie herkozen. Mevrouw D. Klompe- v. d. Bijl, de secretaresse, was niet herkiesbaar en bij stemming werd mevrouw Barendrecht-van Gastel gekozen. De scheidende secretaresse werd hartelijk dank gezegd voor het vele werk dat zij gedurende 6 jaren voor de Bond heeft verricht onder aanbie ding van een attentie. Mevrouw C. van Gastel-van Schel ven bracht verslag uit van de Pro vinciale Najaarsvergadering op 17 november 1966 in Goes gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig be staan. Voor de Provinciale Voor jaarsvergadering die op 20 april in Goes gehouden zal worden werd ails afgevaardigde benoemd mevrouw L. E. Heering-Middelberg. Tenslotte werd verslag uitgebracht van de Kerstavond 1966 door mevrouw Mouthaan. Tevens werd de Kerst commissie 1967 aangesteld. Handwerkcursus Na de pauze, waarin een gratis verloting, hield mevrouw Goemans- v. Langeraad een praatje over de handwerkcursus die zij voor de Plat telandsvrouwen gaat geven. Zij toonde daarbij verschillende werkstukken, staaltjes van borduur kunst en precisie-naaldwerk. Bij de bespreking over het programma 1967-1968 kwam een levendige dis cussie op gang. De dames kwamen met voorstellen naar voren waarmee het bestuur bij het samenstellen van het programma rekening zal houden. Veel bijval vond het plan om weer tuinmiddagen te organiseren. Verder was er belangstelling voor een duin wandeling in het voorseizoen, een voorlichtingsmiddag door een schoon heidsspecialiste, een reclamemiddag van Philips, een bezoek aan wasserij „De Zon" in Goes, een causerie over „Het Dorp" en een rijsttafelmiddag. In de maanden maart of april zal er een literatuurcursus gehouden wor den in Goes. De cursus bestaat uit 4 lessen en taat onder leiding van de heer P. J. W. Boeren, rector R. K. Janenius-lyceum te Hulst. Er werd een discussiegroep gevormd die de rol van de vrouw in de landbouw onderneming en de relatie tussen ge zin en bedrijf gaat bezien. De vol gende bijeenkomst van de platte landsvrouwen is op 14 maart. In sa menwerking met de fa. Kohschulte wordt dan een modeshow georgani seerd. DETROIT, 22-2. De automobiel fabriek General Motors in Detroit heeft meegedeeld, dat zeker 80.000 man personeel deze week zonder werk is als de staking bij een onder- deleniüabriek in Mansfield, die nu zes dagen aan de gang is, niet wordt opgeheven. Er staken daar 2.650 man De fabrieken van General Motors- in Detroit, St. Louis, Arlington en Pontiac zijn dinsdagavond gesloten. Andere zullen volgen als de staking voortduurt. Dansen is een natuurlijke menselijke uiting Het is een typisch verschijnsel, maar ieder mens heeft zo nu en dan behoefte om te dansen. Het manifes teert zich dikwijls al bU grote blijd schap, wanneer de gelukkige onbe wust begint te springen en een „paar pasjes" maakt. Zonder het zelf te weten, demonstreert hij of zij hier mede dat de dans een natuurlijk menselijke uiting is, want op deze principes is de dans in de oertijd ent- staan. Wij mogen daarom - al hebben we hiervoor geen wetenschappelijke bewijzen - rustig aannemen, dat de dans zo oud is als de mensheid zelf. Oorspronkelijk een vrijwel zinloze uiting van menselijke emoties, heeft de mens er na verloop van tijd vorm aan gegeven, die tenslotte leidde tot de dansvormen die wij tegenwoordig kennen, als volksdansen, gezelschaps dansen cn ballet. De grondvormen Rotstekeningen uit de grijze oud heid geven ons een beeld van be paalde dansen, die herleid konden worden tot identiek aan de dansen van hedendaagse onbeschaafde stammen in Afrika en Australië. Deze overeenkomst heeft ons in staat gesteld deze dansen in wezen te doorgronden. Het betreft hier twee soorten, te weten de zogenaam de dierdansen, waarin de danser tracht zo natuurgetrouw mogelijk In zijn dans het dier te imiteren en als tweede de krampdans. waarin met uitschietende, schokkende gebaren, xoortgelijk aan die welke men tot laat in onze beschavingsperiode bij de dansrazernij kon waarnemen, een hevige gemoedsaandoening afgerea geerd wordt. Later ontstonden dansen, waarbij natuurelementen in de dans betrok ken werden als de zon en de maan, de storm en het onweer. In een volgende fase zien we de magie in de dans binnentreden. We vinden dan vruchtbaarheidsdansen voor het land, het dier en de mens, de lijkdansen voor de doden, zonne dansen voor gunstig weer en derge lijke. De dans wordt een pure men selijke creatie. Splitsing Bij het ontstaan der standen gaat de dans zich splitsen. In de kringen der edelen kijkt men neer op de plompe, ruwe dansen der boeren en men komt daar tot een meer graci euze dansvorm. Deze vorm neemt tenslotte een hoge vlucht. Zij specia liseert zich, de techniek wordt inge wikkelder en tenslotte komt hieruit voort de beroepsdans. Met de dans ontwikkelt zich de prestatie van de danser. Voor men nog ten volle van beroepsdansen kan spreken, treft men in de tijd dat het magisch element een rol begint te spelen een toestand aan waarin een zekere perfectie van de danser geëist wordt, want hoe doelmatiger de dans wordt uitgevoerd, hoe gro ter de bezwerende kracht zal zijn. Van de manlijke danser worden al lengs een kracht en behendigheid verlangd, die geconcentreerde trai ning noodzakelijk maken; de danse res kan haar functie in de religieu ze dans slechts goed vervullen, wan neer zij voldoet aan bepaalde licha melijke en geestelijke voorwaarden. Deze beroepsdansers namen een uit zonderlijke positie in, zoals in onze tijcl populaire sportmensen en film sterren. Het gevolg hiervan was, dal door i de speciale techniek van bijzondere dansen de gemiddelde mens niet in staat was deze te presenteren. Het werd gewoonte, dat men bij festivi teiten beroepsdansers huurde, die voordansten. Hiermede kwam een dans op het toneel, die zichlater ontwikkelde tot het ballet. De gezelschapsdans Wij mogen deze onderscheiden in twee soorten, de fijnere, meer be schaafde dansvormen van de hoven en edellieden en daarnaast de volks, dansen van de boeren en poorters. Deze twee soorten gingen steeds verder uiteen, aangezien de adel zich zó ver mogelijk van het mindere volk wenste te distanciëren, ook op het gebied van de dans. Het aanra ken van de partner, zoals dat in de volksdans voorkomt, werd taboe. Hoogstens mocht de hand aange raakt worden. Deze dansen van de bezittende klasse werden steeds in gewikkelder en na verloop van tijd verschenen de dansleraren ten to nele. De dans werd bestudeerd en verder ontwikkeld. In Spanje, Italië en Frankrijk namen de leraren wel dra een belangrijke maatschappelij ke positie in. De opkomende derde stand, de burgerij, heeft echter de werkelijke gezelschapsdans in het leven geroe pen. Zij, die tussen twee groepen stonden, namen van elk wat over. De fraaie vormen van de hofdans, doch het vrije van de volksdans. Hierdoor ontstond een vorm, die la ter leidde tot de wals, de foxtrot en alle andere bekende normale gezel schapsdansvormen. Waren aanvankelijk deze dansen gebaseerd op de regionale volksdan sen en de modedansen aan het hof, later, hebben veel exotische invloe den er op gewerkt, waardoor de ge zelschapsdans werd tot wat zij heden is. Zo is de dans wel een van de menselijke cultuuruitingen met de oudstc gi'schicdeuis. de beste chef-kok kan üw boterham niet verbeteren als er heel gewoon echte bóter op zit üw kippetje thuis, mevrouw, kan zo fijn en lekker smaken alsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt. 't Recept is simpel: braden in echte bóter larom denkt u dat men spreekt van botermalse biefstuk? j f.'A'Vj' U weet het best: A zo'n sappig stuk vlees wordt immers alleen maar echt fijn met echte bóter. een klontje echte bóter op gewone V doppertjes om ze super super fijn te maken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9