DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Soekarnu draagt macht over aan generaal Soeliarto Het record van het renteniveau Actieprogramma vakcentrales Landbouw stelt eisen aan de informateur Duivetweeling uit één ei China zal grenzen verdedigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19749 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKTÏE 6N ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbuj 1, tel. OtltO-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: College van b. en w. geporteerd voor behoud gymnasium Na lange periode van onzekerheid LONDEN, 22-2. President Soe karno heeft de macht overgedragen aan generaal Sceharto, zo heeft radio Djakarta woensdag gemeld. De bekendmaking betekent het ein de van een maandenlange strijd om de macht. Soekarno is 22 jaar staats hoofd geweest. Zijn invloed was reeds drastisch beperkt na de mis lukte staatsgreep van 1965, hoewel hij aanbleef als president. Woensdag heeft de president een document ondertekend waarin hij de macht volledig aan Soeharto overdraagt, volgens regeringskrin- gen in Djakarta, aldus meldt de Reu- ter-correspondent uit Djakarta. Het Begin van het einde Transport van schilderij WASHINGTON, 22-2. Het portret dat Leonardo da Vinei van Ginevra de Benei schil derde en dat een waarde van ongeveer 20 miljoen gulden vertegenwoordigt, is veertien dagen geleden in een koffer van Ziirich naar New York vervoerd. Het schilderij was door het nationaal museum in New York gekocht van prins Franz Josef II van Liechten stein. Deze zou er een bedrag voor hebben ontvangen, dat ligt tussen de 17 en 21 miljoen gulden. Twee Amerikanen, een specialist in Italiaanse re naissance-schilderij en en een functionaris van het museum, namen het doek in Zürich in ontvangst. Zij plaatsten het in een speciaal daarvoor inge richte koffer, waarvan de vochtigheidsgraad en de tem peratuur aan de hand van in strumenten werden gecontro leerd. De mannen kochten drie vliegbiljetten, een vliegtuig- stoel was voor de koffer met kostbare inhoud bestemd. Elk uur controleerden zij de aan de koffer bevestigde instru menten, zonder de aandacht van de andere passagiers te trekken. Het is een pak van ons hart, dat we het schilderij veilig op zijn bestemming ge bracht hebben, zo verklaarden de opgeluchte begeleiders in New York. WENEN. De aan de Weense Burg schouwburg verbonden toneelspeler Wolf Albach-Retty is in Wenen in de leeftijd van 58 jaar overleden na een langdurige ernstige hartziekte. document is in het Merdeka-paleis in Djakarta ondertekend. Reeds op 12 maart vorig jaar had president Soekarno zijn politieke bevoegdheden overgedragen aan de commandant van het leger, luitenant -generaal Soeharto. Tevoren had ra dio-Djakarta toen al gemeld dat Soe karno aan generaal Soeharto op dracht had gegeven alle maatregelen te nemen die nodig waren om hem te beschermen en de orde in het land te herstellen. Soekarno is gezwicht tijdens een bijeenkomst van militaire bevelheb bers uit geheel Indonesië. De 65-jari- ge oud-president had tot dan loc zich taai vastgeklampt aan de laat ste resten van macht, endanks de in het hele land tegen hem gevoerde campagne. Op de plechtigheid van woensdag is hem voor eens en voor altijd alle macht ontnomen. Nederlands familiedrama in Luik BRUSSEL, 22-2. In een Neder lands gezin in Luik is de vader, de 49-jarige Van Engelshoven, door zijn !7-jarige zoon neergestoken met een mes. De vader is in zorgwekkende, zij het niet levensgevaarlijke toe stand, naar een ziekenhuis overge- bi'acht. De zoon is door de politie aangehouden. weten, dat het drama het gevolg was Enkele Belgische bladen menen te van veelvuldige echtelijke ruzies in het gezin. AMSTERDAM, 52-2. In een be schouwing over de kapitaalmarkt in 1966 wordt opgemerkt in het jaar verslag van de AMRO-band N.V. dat de verkrappende invloeden op de ka pitaalmarkt (liquiditeitsdaling en stijging van de investeringsgeneigd heid) na 1960 niet meer werden op gevangen door een verhoging van de spaarquote, dooh dat integendeel se dertdien de ontwikkeling van de be sparingen zelf een verkrappende fac tor is geworden. Zie daar de verkla ring voor de rentestijging in de laat ste jaren, een verklaring tevens voor het feit, dat het renteniveau thans alle vorige records duidelijk silaat, zo zegt het verslag. Storui maakte vroeg einde aan Zierikzeese marktdag ZIERIKZEE. 23-2. Heden donderdag)morgen heeft de stormachtige wind op b'ina sensationele wijze een eind gemaakt aan de weekmarkt op het Haven- r.("ut. Ondanks )>et sicchte weer waren ook vandaag weer veel marktkooplui 'naar Zierikzee gekomen, maar de harde wind maakte omstreeks half tien een einde aan de handel. „Er was geen houden meer aan", aldus groente en fruithandelaar Does uit Goes, de enige die onverstoorbaar met de ver koop doorging en :ich er kennelijk weinig van aantrok dat zijn openlucht- winkel al vroeg in de morgen omver was geblazen, (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Het begin van het einde van Soe karno voert terug naar 1965, toen de reeds enige tijd binnenskamers ge voerde strijd tussen voor- en tegen standers van het pro-Chinese beleid op 1 oktober van dat jaar in het volle daglicht trad. Een door kolonel Oentoeng geleide communistische staatsgreep werd door trouw geble ven troepen in Djakarta verijdeld De opstandelingen vermoordden daarbij zes generaals. President Soekarno bleef ondanks langdurige woelingen, waarbij 87.000 doden vielen overeind, zij het dat het leger zijn macht probeerde te beperken, waartegen de leider zich krachtig verzette. Massabetogingen namen een anti- Chinees en een anti-communistisch karakter aan. Ondanks krachtige druk weigerde Soekarno de commu nistische partij te verbieden. Hij wil de ook niet voldoen aan eisen om zijn pro-Chinese minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, weg te zenden die beschuldigd werd van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep. Kabinetswijziging februari 1966 In februari 1966 vond een kabi netswijziging plaats, waarbij Soe karno de invloedrijke minister van defensie, Nasoetion, die gezien werd als een van de voornaamste organi satoren van de legercampagne tegen de communisten, uit de regering wist te verdrijven Onmiddellijk hierna reorganiseerde Soekarno het kern kabinet, dat de naam kreeg „Ver pletter Maleisie-commando" (Ko- gam). Op dezelfde dag sprak hij lo vende woorden over de communis tische partij, die volgens hem het meest voor het land had gedaan. In tussen sprak een militaire rechtbank het doodvonnis uit over de commu nistische leider Njono. De voorlopige machtsoverdracht van maart vorig jaar kwam op vreedzame wijze tot stand nadat langdurige besprekingen met Soe karno waren gevoerd. Keurtroepen en parachutisten trokken toen de In donesische hoofdstad binnen en na men daar in de loop van de nacht stellingen in. Terwijl op die twaalfde maart een grote militaire parade werd gehou den waarbij honderdduizenden scho lieren, studenten en burgers stonden te juichen, vaardigde generaal Soe harto uit naam van president Soe karno een decreet uit waarbij de In donesische communistische partij werd verboden. Dit decreet was ge tekend door president Soekarno in zijn hoedanigheid van president en opperbevelhebber van de strijd krachten en ging 12 maart in. Een verdere verzwakking van de positie van Soekarno werd een feit op 6 juli vorig jaar, toen hij in een toespraak tot het raadgevend volkscongres te kennen gaf, dat hij instemde met het besluit van het congres, de titel „president voor het leven", die hij tot dusver droeg, te herroepen. Hij zegde toe met Soeharto samen te zullen werken bij de vorming van een kabinet, dat de economie zou moeten verbeteren en algemene ver kiezingen zou moeten voorbereiden. a President Nasser heeft woensdag de V.S. ervan beschuldigd, in 1965 Egypte te hebben gevraagd het atoomonderzoek en de raketproduk- tie te staken en het leger niet ver der uit te breiden. Een keer per semester wordt er ia elk van de 175 scholen in Stockholm een realistische brandrol gehouden. Dit meisje dat van een hoger gelegen etage „gered'' moest worden, was er wat beduusd van. Negen van de scholen in de Zweedse hoofdstad zijn houten gebouwen. Kortgeleden kwamen twee negen-jarige meisjes en een oude man om bij een brand in een houten schoolgebouw. Vijftien jaar onder valse naain LUIK, 22-2. De politic van Luik heeft de 44-jarige C. R. uit Eindho ven aangehouden die in deze Belgi sche stad vijftien jaar onder een val se naam heeft geleefd. Toen hij voor een diefstal'in 1950 te Eindhoven werd veroordeeld tot zfts maanden gevangenisstraf, vlucht te hij naar Frankrijk waar hij korte tijd later werd gearresteerd wegens diefstal van een auto. Na te zijn uit gewezen trok hij naar Luik waar hij een betrekking aanvaardde op ver toon van het paspoort dat hij van zijn broer in Eindhoven had gestolen. Later begon de man een eigen zaak, maar toen deze korte tijd geleden failliet ging', kwam zijn. bedrog aan het licht. Ook bleek dat hij zijn vrouw tot beheerster van deze zaak had aangesteld, eveneens onder val se naam. Nieuwzeelandse vrouw doet aanvallen op baby's CHRISTCHURCH. 22-2. De politie in de Nieuwzeelandse stad Christ- church zoekt een vrouw die verant woordelijk wordt geacht voor een reeks aanvallen op baby's. In de af gelopen drie maanden zijn zes zui gelingen die door winkelende moe ders in kinderwagens buiten waren achtergelaten min of meer ernstig toegetakeld. Dinsdag werd een baby van twee weken het slachtoffer van zo'n aanslag. Het kind liep een door boorde long en snijwonden aan de keel op. Engeland en de E.E.G. LONDEN, 22-2. Groot-Brittannië dient slechts tot de Europese Econo mische Gemeenschap toe te treden indien zijn essentiële belangen en die van het gemenebest worden ge waarborgd. Dit staat in een motie die 105 Labourparlementsleden woensdagavond bij het Lagerhuis hebben ingediend. Engeland zou voe ling moeten houden met zijn part ners in de Europese vrijhandels associatie (EVA). DEN HAAG, 22-2. In een brief aan dc kabinetsformateur vraagt het Landbouwschap veer de komende parlementaire periode bijzondere aandacht van de regering voor de land- en tuinbouw. Het regeringsbe leid zal crcp gericht moeten zijn dc betrekkelijk kleine zelfstandige land bouwbedrijven te laten delen in de p'gemene toeneming van de welvaart Het Landbouwschap wijst op de gro te invloed van dc E.E.G. op dc po sitie van de Nederlandse land- cn tuinbouw. Hel. wenst een verdere afbraak van d; handelsbelemmeringen tussen de E.E.G.-danden en beëindiging van maatregelen, die de concurrentie vervalsen. Bovendien herinnert het eraan, dat het prijsbeleid voor de landbouw in het vervolg weliswaar door de E.E.G.-organen wordt be paald, maar dat de Nederlandse re gering toch een eigen verantwoorde lijkheid op dit punt blijft houden. Het prijsbeleid in de E.E.G. zal een verantwoorde ontwikkeling van de rentabiliteit van de bedrijven moge lijk moeten maken. Daarbij zal ook rekening gehouden moeten worden DEN HAAG, 22-2. Een fundamen tele herziening van de structuur van de onderneming, opdat daardoor ook de positie cn de verantwoordelijkheid van de werknemer beter tot hun recht kunnen kernen, wettelijke re geling van het stakingsrecht, uitbrei ding van de vakantie tot tenminste drie weken en vijf snipperdagen, uit sluiting van het huwelijk als geldi ge reden voor ontslag, arbeidstijd verkorting cp korte termijn tot 42,5 uur per week, wettelijke regeling van het minimum-loon voor mannen en vrouwen op uiterlijk hun 23ste jaar, verantwoordelijkheid voor het lconbeleid bij het bedrijfsleven, een aandeel voor de werknemers in de endernemingswinst en versterking van het open karakter van de Euro pese gemeenschappen door het toe- lal en van democratische landen zijn enkele van de vele wensen die het overlegorgaan van de drie vakcen trales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) heb ben geformuleerd in hun gemeen schappelijk program van actie. Rome zonder melk ROME, 23-2. In Rome staakt don derdag het personeel van de centrale melkinrichting en van de gemeente lijke vervoersdiensten. Het wil ver betering van de arbeidsvoorwaar den. De actie duurt 24 uur. ADVERTENTIE De kabinetsformatie met de noodzaak, dat de achterstand van de beloning van de landarbeid zo spoedig mogelijk verdwijnt. Met het oog op dc harmonisatie in de E.E.G. zal het systeem van dc om zetbelasting in ons land zo spoedig mcgelük gewijzigd moeten worden. Ook zal dc regering in toenemende mate aandacht en steun moeten ge ven aan de bevcrdcring van de ex pert. Het Landbouwschap gaat er voorts vanuit, dat het huidige pachtprijsbe- leid wordt gehandhaafd. Het Land bouwschap vindt een verdere uit bouw van de sociale verzekering op zichzelf wenselijk, maar meent dat dit niet tot een verhoging van de premie voor het agrarische bedrijf mag leiden. Voor dc komende regeringsperio de vestigt het Landbouwschap in het bijzonder de aandacht op vier ele menten van het beleid, namelijk uit bouw van het structuurbeleid, voor zieningen in verband met ruimte lijke verhoudingen, verlichting van de financiële lasten bij bedrijfsover- neming. verbetering van het fiscaal klimaat. GEVAARLIJK BOLWERK PARIJS, 22-2. Omdat hij er schoon genoeg van had dat uit zijn schuurtje steeds weer ge reedschap verdween heeft de 65-jarige bakker-in-ruste Oli vier Charpigny in een buiten wijk van Parijs zijn tuin in een waar bolwerk herschapen, zo bleek vrijdag vorige week. Een 26-jarige zwerver, Lak- darchickh, die de deur van het schuurtje wilde forceren, kreeg toen een lading ijzervijl sel in zijn hoofd geschoten en overleed ter plaatse. Charpig- 1 ny, een lepe knutselaar, zit nu 1 in de gevangenis. In zijn tuin werden talrijke valstrikken 1 gevonden. Boven de deur van het schuurtje had hij een 1 enorme kei bevestigd, die op 1 het hoofd van een inbreker moest vallen, in de tuin had 1 hij tot anderhalve meter die- pe putten gegraven, die met water en verf waren gevuld i' en afgedekt met bladertakken. i Hel gevaarlijkste wapen was echter het geweer, gevuld met ijzervijlsel, dal op ooghoogte i' ivas aangebracht en afging i wanneer de deur werd bewo- gen. D:t nummer bestaat uit 12 pagina's «005SCCOCOOS00050005C05CO Wanneer we ergens geen uitvlucht meer voor kunnen vinden zeggen we dat we het uit principe hebben gedaan. zcG&yyyysecccGCGCcccccc&y: Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk buien, waarvan sommige met hagel; wind tussen noordwest en west, af nemend tot vrij krachtig of matig, maar aan de kust in de avond nog stormachtig tot hard; vrij koud. 24 febr. Zon op 7.38, onder 18.09. Maan op 17.46, onder 8.04. Volle maan: 24 febr. te 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 febr. 3.04 v.m. 15.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 febr. 2.52 v.m. 15.08 n.m. Springtij: 27 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in diepte toegenomen de pressie is van Ierland via Wales in noordoostelijke richting naar de Noordzee getrokken. Aanvankelijk stroomde hierdoor zachte en voch tige lucht naar ons land waarin de temperaturen in de vroege ochtend nog waarden bereikten van 11 a 12 graden. Een koufront dat vanuit het westen opdrong, deed de zuidweste lijke wind tijdelijk tot stormkracht aanwakkeren waarbij windstoten van meer dan 10 km. per uur wer den gemeten. Een veld met stormen uit west tot noordwest dat zich aan de achterzijde van de depressie be vindt, trekt over ons land naar het noordoosten weg, waarna een nader bij komende rug van hoge luchtdruk voor enige weersverbetering zal zor gen. In de binnenstromende koude lucht kunnen zich aanvankelijk bo ven de Noordzee enkele ihagel- of natte sneeuwbuien ontwikkelen, maar in de loop van morgen wordt de buiigheid weer onderdrukt. De kans op opklaringen wordt iets gro ter en ook de wind zal belangrijk afnemen. STEENWIJK, 22-2. Een postduif van de heer K. Weidema, te Steen- wijk, heeft uit één duivenei twee duivekuikens uitgebroed, een paars en een geel kuiken. De jonge duifjes bevinden zich tot nu toe in goede welstand. Volgens een veearts ter plaatse is het uitbroeden van twee kuikens uit één ei een zeer grote zeldzaamheid. Hond praat teveel... ESSEN, 22-2. Een inwoner van Essen heeft van zijn verhuurder de raad gekregen zich van zijn bulldog Ali te ontdoen of naar andere woon ruimte om te zien. Buren hebben er over geklaagd dat Ali teveel praat. Zo kan de hond even duidelijk als een goed getrain de papegaai „goede dag", „mama" en „tot ziens" zeggen. Onderbrenging van het dier in een kennel had niet geholpen, omdat Ali niet kon opschieten met de me debewoners. TOKIO, 22-2. Tot de arbeiders die in de grensgebieden werkzaam zijn bij de ontginning van land is een dringende oproep gericht zich gereed te maken voor de strijd om de gren zen te verdedigen, zo meldt. radio- Peking. In de oproep, welke afkom stig is van het revolutionaire opstan delingencomité van het ministerie voor aanwinning van landbouw grond. wordt gezegd dat de arbeiders een geweer in dc ene hand en een schoffel in de andere hand moeten dragen. Het ministerie is voorname lijk verantwoordelijk voor de ont ginning van grond in de grensgebie den Heiloenkinng, Binnen-MongtVliö, Sinkiang en Tibet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1