ISRAIFFEISENBANK -Qenó komt cle ótra] Overeenkomst werd aangegaan met verzekeringsmaatschappij Een Nederlandse tweetrapsraket spaarbank en alle bankzaken Gebrs. Boomsma spraken over Rusland flERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 21 februari 1967 Nr. 19748 Steeds meer mogelijkheden kleine ringetjes voor het kernengeheugen ran een computer Deze mier lijkt enorm groot, verge leken bij de experimentele compu ter geheugenkernen. De ringetjes van magnetisch materiaal hebben een doorsnede van ongeveer één vijfde millimeter. ADVERTENTIE Onderzoekers van het research la boratorium van IBM te Yorktovvn Heights zijn er in geslaagd ringetjes van magnetisch materiaal met een doorsnede van éénvijfde millimeter te vervaardigen vcor het kernenge heugen van een computer. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het „dompelsysteem", dat reeds vele eeuwen wordt toegepast bij de fabri cage van kaarsen. Als gevolg van de ze miniaturisering is het thans mo gelijk computers te bouwen met compacte geheugens, die miljoenen van dergelijke kernen bevatten. De kernengeheugens van de thans in gebruik zijnde computers zijn op gebouwd uit duizenden ringetjes, die onderling door middel van draden zijn verbonden. Deze geheugenker- rum worden uit een plaat magnetisch materiaal geperst. Omdat deze me thode echter ongeschikt is voor het vervaardigen van ringetjes, die maar weinig groter zijn dan een mense lijke haar. moest men naar andere fabricagemethoden uitkijken. De methode, die het meest ge schikt werd bevonden was er toeval lig één. die reeds vele honderden ja ren bekend is en tegenwoordig nog wel wordt toegepast in kaarsenfa brieken. Bij het vervaardigen van de rin getjes wordt begonnen met da ope ning. Deze wordt gevormd door een nylon draad, die in een bad wordt gedompeld, dat uit vernis en mag netisch poeder bestaat. Vervolgens wordt de draad enkele malen door een oven gevoerd waarna dit proces wordt herhaald, totdat de gewenste hoeveelheid materiaal zich op de draad heeft vastgezet. Nadat de draad nog een keer door een bad met een niet-magnetisch materiaal is gevoerd, wordt deze in stukken gesneden, die in een blok was wor den ingesmolten. Nu worden de ny lon draden verwijderd, waardoor haardunne holle buisjes van mag netisch materiaal overblijven. Het blok was wordt nu op een precisie- schaafmachine in schijven gesneden. Deze schijven, die ieder honderden of duizenden afgesneden uiteindjes bevatten, worden in een oven ge bracht, waardoor de was verdampt en de minuscule ringetjes gesinteld worden. Vereniging voor Ziekenhiiisverpleging NOORDGOUWE, 19-2. In de le denvergadering van de Vereniging vcor ziekenhuisverpleging die in ca fé v. d. Weide werd gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer D. Rentier, werden na opening door de secretaris-penningmeester, de heer J. W. Roskam de verslagen over 1966 aangeboden. Het ledental bedraagt per 31 de cember j.'l. 85 personen w.o. 62 vol wassenen. Slechts 1 lid werd in 1966 in een ziekenhuis opgenomen, waar door het aantal ligdagen slechts 29 bedraagt. Dit is bijzonder gunstig, aangezien reeds vele jaren een ge middelde van 140 ligdagen gold. Ge durende 1966 vierde het bestuur, zulks tengevolge daarover in de vo rige ledenvergadering genomen be sluiten. talrijke besprekingen om via een herverzekering de belangen der leden veilig te stellen en het risiko dat voor een kleine vereniging erg groot wordt zo goed mogelijk af te wenden. Een en ander resulteerde naar de voorzitter uitvoerig mede deelde in een overeenkomst met .,De Eerste Rotterdamse", waarbij deze tegen vaste af te dragen premies de volledige betaling garandeert binnen de grenzen van het reglement. Algemeen was de vergadering van mening dat dit een wijs besluit is. Men besloot dan ook deze overeen komst voor 1967 nog uit te breiden, tot een uitkering van f 39,75 per ver- pleegdag gedurende 50 dagen en f 325.- voor andere kosten. Aangezien de contributie voor het eerste half jaar reeds zijn geïnd, zal een eventu eel hogere premie-afdracht uit de kas worden bijgepast en wel zodanig dat niemand schade lijdt. Per 1 ju li a.s. zal dan de nodige premiever hoging worden doorgevoerd, die per volwassene f 10.- en voor eik kind f 5,- zal bedragen per jaar. Daar de genomen besluiten, waar bij de vereniging en het bestuur vol strekt autonoom blijven, komt het voortbestaan, ook bij een dalend le dental, niet in gevaar. Hoewel het bestuur met grote zorg de stijgende verpleegprijzen beziet, deze werden per 1 januari 1967 weer maar met f 7.- per dag verhoogd tot f 39.75 in de 3de klas, een ontwikkeling waar aan blijkbaar geen eind wil komen, kan de vereniging deze verpleegprijs aan de leden blijven vergoeden, dank zij deze verzekering. Uit het financieel verslag bleek dat in 1966 f 1454.55 is uitgekeerd, en dat de reservekas f 4381,28 bedraagt. Een reserve waarmee zonodig gewerkt kan worden indien er met de verze kering iets niet zou gaan. De eerste afrekeningen met de verzekeringsmij zijn tot volledige genoegdoening ver lopen. De heer A. C. Dalebout aftre dend lid van de commissie werd dank gebracht voor het werk m zijn 3-jarige periode verricht. In zijn plaats werd benoemd de heer L. v. d. Bijl. Van het bestuur was de voor zitter aan de beurt van. aftreding. Deze werd opnieuw gekozen. Hij aanvaardde zijn benoeming. Nadat ook de heer J. W. Roskam was be dankt voor de goede weergave van de stand van zaken, werd deze ver gadering gesloten. Flitsen uit het buitenland TAIPEH. Formosa. Volgens zegs lieden van de nationalistisch-Chinese inlichtingendienst zijn vorige week bij een gevecht in de Zuidchinese provincie Szetsjoean tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng meer dan 1000 personen gedood of gewond. ADEN. De minister van landbouv^ en visserij van de Zuidarabische fe deratie. sultan Nasser Bin Abdullah is in verband met mogelijke sabota ge. waardoor een vliegtuig veronge lukte, aangehouden. DUREN. Cp het kerkhof van Düren (Rijnland-Westfalen) is in de nacht een aantal grafstenen omver geworpen en beklad met hakenkrui sen en opschriften als „satan is on ze God' en „alles was tijdens Hitier veel beter". RIO DE JANEIRO. Tien mensen zijn zaterdagavond in Rio de Janei ro door de elektrische stroom ge dood toen een hoogspanningskabel in een zware storm omlaag stortte. MADRID. De Spaanse hoofdstad Madrid telde op 31 december 1966 2.866.728 inwoners, zo blijkt uit een publikatie van het Spaans bureau voor de statistiek. STOCKHOLM. De enige dagen geleden gearresteerde 29-jarige nachtwaker Leif Peters heeft volgens mededeling van de politie in Stock holm thans bekend schuldig te zijn aan de moord op twee politiemannen cn een nachtwaker die begin januari in de voorstad Handen is gepleegd. BRUSSEL. Het parket van Brug ge stelt een onderzoek an naar de antecedenten van een Duitse jonge man van 34 jaar, die beweert de zoon te zijn van de vroegere Duitse veldmaarschalk Paulus, die in 1943 het in Stalingrad verslagen Duitse leger commandeerde. Het vreemde lot STOKE ON TRENT, 20-2. Om de trekking in een onderlinge loterij met twee hoofdprijzen zo zuiver mogelijk te laten ge schieden hadden de leden van een sportvereniging in de En gelse plaats Stoke in Trent daarvoor twee politiecommis sarissen uitgenodigd. Niette min werd de uitslag met boe geroep en kreten van ongeloof ontvangen. Commissaris Willi am Watson had namelijk het biljet van commissaris Arthur Rees als het winnende lot uit de draaitrommel gehaald en commissaris Rees dat van zijn collega. Om het gezellig te houden deden beiden toen maar afstand van hun prijs: een draagbaar l.v.-toestel. IN HOLIAND STAAT EEN HUIS UTRECHT, 20-2. In ons land is een tweetraps sondeerraket ontwor pen die 10 kg. nuttige lading op een hoogte van 100 km. moet kunnen brengen. Bijzonderheden hierover heeft ir. H. F. R. Schöyer, werkzaam aan de afdeling vliegtuigbouwkunde van de technische hogeschool tc Delft, meegedeeld op eer, ruimte vaart-symposium dat in Utrecht is gehouden. Goede Nutsavond Burgh/Haamstede MUNCHEN. Met ingang van van daag geldt in Beieren een verorde ning op grond waarvan boetes en zelfs gevangenisstraffen kunnen wor den opgelegd aan roekeloze skiërs. TOKIO. In de Japanse pers wor den in Peking aangeplakte mum- kranten aangehaald volgens welke de ontsluiting van „afgelegen pro vincies" in China wordt bemoeilijkt doordat arbeiders in groten getale het werk neerleggen, hiertoe aan gespoord door „burgerlijke reactio nairen". RIO DE JANEIRO. Overvloedige regenval heeft in Rio de Janeiro op uitgebreide schaal overstromingen veroorzaakt. Tien personen zouden het leven hebben verloren toen hun huizen instortten. HONGKONG. Chinese legereen heden in Tibet, binnen-Mongolië, Singkiang en andere delen van Chi na hebben een intensieve propagan- da-campagne ingezet, zo meldde ra dio-Peking zondag. De militairen zouden onder meer in Nanking, Pe king, Kanton en Tsjenjang bijeen komsten en parades hebben gehou den. DJAKARTA. Een bijzondere mi litaire rechtbank in Soerabaja heeft twee legerofficieren ter dood ver deeld wegens medeplichtigheid aan de staatsgreep van oktober 1965. RANGOON. Meer dan 300 Chine zen zijn onlangs naar Birma gevlucht om aan vervolging door ï-ode wach ters te ontkomen, aldus meldt een of ficieel Birmaans blad HAWTHORNE. Een ontploffing, gevolgd door een brand, heeft in een grote chemische fabriek te Hawthor ne in de Amerikaanse staat New Jersey aan twee mensen het leven gekost. Elf mensen worden nog ver mist. Men vreest dat zij onder het puin bedolven liggen. BARCELONA. Een duizendtal ar beiders en studenten heeft In Barce lona getracht een betoging op touw te zetten waartoe illegale organisa ties in vlugschriften hadden opge wekt. BURGH, 18-2. De al op leeftijd zijnde tweeling J. en M. Boomsma uit Middelharnis hielden voor het Nut een lezing over een door hen gemaakte reis naar Rusland. Deze trip werd in 1964 gemaakt met een Duitse busonderneming die deze tocht een „Foto-safari' naar Rusland noemde. Vanuit Miinchen vertrokken twee bussen met elk een slaapwagen achter zich naar Rusland en de aan wezigen hebben bijzonder genoten van hetgeen beide broers Boomsma in woord en beeld hadden te vertel len. Niet omdat Rusland momenteel bij ons voor velen in een slecht blaadje staat,-maar omdat zij alles zo objectief mogelijk hebben beke ken, gefotografeerd en op het scherm gebracht. In een vlot tempo en bijgestaan door een serie dia's vertelde J. Boomsma (66) over het land dat 228 miljoen inwoners telt en zich uit strekt van enorme ijsmassa's tot in de sub-tropen. Spreker had tijdens zijn trip van 5 weken bemerkt dat Rusland langzaam naar een bour- goisie-staat gaat overhellen. Voor de pauze werd de hoofdstad Moskou be handeld waai- op het Rode Plein het mausoleum zich bevindt en daar ach ter een der mooiste en merkwaardig ste bouwwerken van Rusland de Ba- silius-kathedraal gebouwd op bevel van Iwan de Verschrikkelijke. Mos- keu is een vriendelijke stad. doch het leven is er, evenals in geheel Rus land, duur. Voor een paar schoenen moet men twee weken werken! Toch is de welvaart ook hier doorgedron gen hetgeen te zien is aan de kle ding der mensen. Het Kremlin, hst gebouw waar het hart van Rusland staat is 28 ha groot. Op een der pleinen staat een kanon uit 1589 doch dat nooit geschoten heeft. De loop heeft een doorsnede van 89 cm. Nog zo'n uitspatting is o.a. de Czarenk'lok die 220 ton weegt en eeuwig op de grond bleef omdat geen enkele toren deze last zou kun nen dragen. Opmerkelijk in Moskou zijn de kerken met de puur-gouden koepels zoals o.a. de Hofkerk uit de lijd van Iwan III. Vuilnisbakken kent Mos kou niet op straat wel vazen en men vindt er zelfs geen sigarettenpeuk op straat. De straten zijn breed, sommi ge 50 meter omdat, zoals de Russen zeggen. Moskou de hoofdstad van de wereld \vordt. De Maria Hemelvaart kerk en de Verlcsserskerk zijn weer voorbeelden van een prachtige bouw stijl met ook weer gouden koepels Aan kunstschatten bezit Moskou een enorm aantal gouden voorwerpen dat opgesteld in vele musea dagelijks duizenden kijkers trekt. De Russen zijn dan ook een zeer kunstminnend volk. Het woningprobleem is groot en velen wonen met 3 gezinnen op één kamer in wolkenkrabbers van 240 meter hoog waarin de bouwer de lift vergat. Rusland verloor in de 2e we reldoorlog 22 miljoen soldaten, waar door tot nu toe veel vrouwen zwaar werk verrichten. Na de pauze namen de heren Boomsma het gezelschap mee door de Oekraïne naar de Krim, een rit van 1500 km. Volgens de Russen moeten vrouwen mollig zijn en dit bleek dui delijk uit de onderweg geschoten dia's. Overal op de rit zag men her inneringen aan de partisanen die de oorzaak waren van Duitslands ne derlaag. Op het platteland werd het duidelijk dat eerst de huizen ge bouwd moesten worden en dan pas de wegen. Over al staan enorme pro- pagandaberden die de aandacht van het verkeer vragen voor de land bouw omdat het land veel koren no dig heeft. Combines zoals hier kent de Rus nog niet en de oogst wordt er nog" op oude, primitieve wijze ge borgen. Yalta, op de Krim is het vakantie oord van de Rus. Zij die zich voor de staat uitsloofden kunnen hier een vakantie doorbrengen. De heren Boomsma besloten hun lezing met een dia van een aantal zonnebloemen omdat ze met biljoenen in Rusland voorkomen. Een dankwoord sprak de Nutsvoor- zitter, de heer N. H. Lysen. die het een voorrecht noemde om dit te mo gen zien. Er was goede belangstelling voor deze prachtige Nutsavond. Bij de uitgang konden de aanwezi gen lijsten tekenen om daarmee te trachten het gymnasium voor het professor Zeeman-lyceum te behou den. De Indiase regering tracht con tacten te leggen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam die nodig kunnen zijn voor het aanknopen van vredesonderhandelingen in het Viet namese conflict. Dit is door een hoge rndias-» regeringsfunctionaris meege deeld. - - Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat de eerste zes weken van dit jaar 3465 leden van de Viet- cong naar de regering zijn overge lopen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft het afgelopen week einde twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht vrijdag avond na vernieling van de winkel ruit uit de etalage van de juweliers zaak Elvor in de Oude Brugsteeg in de Amsterdamse binnenstad voor ca. f 15.000 aan sieraden te hebben ge roofd. Iran koopt Russische wapens TEHERAN, 19-2. Iran heeft'voor 35 miljoen gulden aan militair ma terieel in Rusland gekocht, zo is door premier Hoeveida in het Iraan- se parlement meegedeeld. Als gevolg van de feiten, dat Iran niets meer van Rusland te vrezen heeft en de potentiële bedreigingen van het land in het zuiden liggen, zijn pantsereenheden die aan de grens met Rusland gelegerd waren naar de Perzische Golf gedirigeerd, aldus de premier. door To Dorssen-var» Loc Hoofdstuk 14. Op een zonnige meidag traden Max Ellegers en Adriaantje Bengers in het huwelijk. Onder overweldi gende belangstelling van de dorpsge noten, alsmede van vele zakenrela ties van de bruidegom. Het was een ouderwetse plechtigheid, met rijtui gen en witte schimmels voor de bruidskoets. Er waren er zelfs in het dorp, die de vlag hadden uitgesto ken. In dit uur bemerkte Max Ellegers pas goed, welk een grote plaats hij innam in de dorpsgemeenschap. Bij het gemeentehuis stonden de men sen rijen dik en juichten het paar hartelijk toe. De woning, wist hij, was herschapen in een bloemenpa- leis. Er was zoveel, dat er ternau wernood plaats was voor alle vazen, potten en boeketten. In het rijtuig, dat hen voerde naar het hotel, waar de receptie plaats zou vinden, keek Max zijn vrouw aan. „Blij?" Ze kneep hem in de arm. „Geluk kig, al is het maar een gebrekkige definitie. Gelukkig om alles, niet al leen om ons beiden, maar ook om Mientje en Frans". Hij keek even achterom, maar dooi de veelheid van rijtuigen en paar den kon hij niet zien, in welk rijtuig zijn vroegere werkgever en vriend, Frans Sornee zat met zijn vrouw en dochter. „Het prettige is, dat alles weer in orde is gekomen, Frans heeft zijn fout ingezien en ruiterlijk erkend. Hij wil niet meer drinken. Vanmid dag moet hij een vuurproef door staan. Als hij wil. kan hij het". Attie knikte. „Hij heeft nu weel een goede steun aan zijn vrouw Au fond is ze me geweldig meegevallen na die bewuste avond". „Ze was zichzelf niet meer. Na al les, wat ze had meegemaakt, kon je het haar niet kwalijk nemen. Op de een of andere manier voelde ze zich bedreigd, toen ze hoorde, dat wij gingen trouwen". Het rijtuig hield stil bij het hotel. Nauwelijks hielp Max zijn vrouw uitstappen, of er klonk een luid ge juich op. Ze keken lachend in het rond en ontmoetten alleen maar vriendelijke, hartelijke gezichten. Attie wuifde, aangedaan, maar wist zich te beheersen. Ik moet alleen maar blij zijn. En dankbaar. Dit is de gelukkigste dag van mijn leven. Na een drukke receptie had Max een pijnlijke rechterhand. Geluk kig, dacht hij, nu hebben we een uurtje om uit te rusten. Gelijk maar even profiteren van de gelegenheid en een praatje maken met Frans. De laatste bezoekster van de re ceptie vei-liet het hotel. Max keek zijn vrouw aan. „En nu ga jij een uurtje rusten". Lachend vervolgde hij: „Als je wettige echtgenoot rust van nu aan de plicht op mij voor je welzijn te zorgen. Enne.... je hebt me gehoorzaamheid beloofd, niet waar?" Attie glimlachte. „Je hebt gelijk. 65 Ik geloof, dat een klein tukje me goed zal doen". Hij fluisterde haar in 't oor: „Om half negen komt de wagen van avond. Dan knijpen we er stilletjes tussen uitvoor onzé huwelijks reis". „Ik verheug me er al op", fluister de ze terug. Hij keek haar na. toen ze naar het kamertje ging. dat voor haar was ingericht om wat uit te rusten en ook om zich vóór het vertrek te ver kleden. Daarna draaide hij zich om en keek naar de verschillende gas ten, voornamelijk familieleden van Attie en hem. En kennissen. Hij ont moette de blik van Frans Sornee. Zwijgend liep deze op hem toe. „We moeten even praten. Frans. Nu is er een mooie gelegenheid voor. Kom met Mientje maar naar de ser re. Die blijft voor de andere gasten afgesloten". In de serre zaten ze bij elkaar. Max presenteerde sigaretten. „Zo", begon hij. „en nu dc verrassing, waar ik het over had. Ik vind het heel verstandig van Frans, dat hij ontslag genomen heeft uit de dienst in Amerika. Weliswaar ben je nu Amerikaans staatsburger, maar het lijkt me niet moeilijk om opnieuw je Nederlanderschap terug te krij gen. Ik heb een paar relaties opge daan in de loop der jaren, in Den Haag Die zet ik er wel achter. Sinds ik voor de staat deviezen verzamel, kan ik een potje breken, zie je?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7