De Chinese revolutie Voorspel tot drama begon in 1911 Confucius werd afgezworen INGEZONDEN STUKKEN Vereniging tot Steun aan het Nederlandse Astma Fonds Goed gras - goed ruwvoeder Kleedgebouw tennisclub is vrijwel gereed Lezing over Zuid-Afrika voor Plattelandsvrouwen VAN DICHTBIJ EN VAN VER Het eten door de eeuwen heen Circusvoorstellingen op een feestgerecht Eten een noodzakelijk kwaad BLIK DOOR HET WERELD De dramatische gebeurtenissen in rcod-China hebben een lange voor geschiedenis, die al in het begin van deze eeuw begint. In 1911 brak na melijk een revolutie uit, die een ein de maakte aan het eeuwenlange kei zerlijke bewind. In feite had de keizerin reeds ja renlang de grootste moeite gehad om haar gezag te handhaven en toen zij in 1909 stierf, stcnd er nog maar wei nig een revolutie in de weg. De aan leiding daartoe vond men in de po gingen om de spoorwegen te natio naliseren. Hiertegen rees veel verzet van de zijde der invloedrijke koop lieden en industriëlen, die de Mand- sjoe-dynastie niet gunstig waren ge zind en tamelijk westers waren ge oriënteerd. Dit wijst er reeds op, dat de omwenteling van 1911 een bur gerlij kkarakter droeg. Aan de poli tieke revolutie ging, zoals steeds, een geestelijke vooraf en in de val van de verouderde maatschappelijke in stelling en sleepte zij ook de staats vorm mee. Het gehele Chinese leven was tot het begin van deze eeuw doortrok ken met de zedenleer van Confucius. Deze hield in dat niemand zich ver zetten mocht tegen de wil van de keizer en dat een vader de onbe perkte beschikkingsmacht uitoefen de over de levens van zijn vrouw en kinderen. Wie zich durfde te verzet ten tegen de wil van zijn vader werd uit de maatschappij gestoten. Noch een zoon noch een dochter zou het zich ooit in zijn of haar hoofd halen om zelf een levensgezellin of echt genoot te kiezen. Daar zorgden de ouders en speciaal de vader voor en er werd niet verder over gesproken. Ook werd de lichamelijke arbeid als minderwaardig beschouwd. Hoezeer deze leer was verlaten bleek ongeveer tien jaar later in 1919 toen een aantal studenten in Peking een huis binnendrongen en daar een drietal ministers een pak ransel toe diende, waarmee men openlijk te kennen gaf dat niet alleen de patri archale verhoudingen in het gezin hadden afgedaan, maar ook het staatsgezag niet meer blindelings werd gehoorzaamd. Na de proclamatie van de repu bliek beschikte China zeker over fi guren die tot regeren in staat waren. De voornaamste onder hen ivas wel Soen Yat Sen, die de bekende Kwo Min Tang heeft opgericht en geleid. Kwo Min Tang betekent volkspartij en haar socialistisch programma be tekende voor China veel vooruit gang. Het Chinese socialisme was niet te vergelijken met wat er in ivest-Europa onder werd verstaan. De leden van deze beweging waren geen arbeiders maar aristocraten en kooplieden, officieren en industri ëlen. Men wilde een parlement, een centrale regering, een sociale poli tiek en vermindering van de invloed der buitenlanders. Ook de bezitloze boeren stonden er buiten. Geachte redaktie Ik ben het helemaal eens met het ingezonden stuk van Gerard v. d. Sa lm in het nummer van 17 februa ri over de oorlog in Vietnam en ik vind dat de redaktie zich beter van kritiek had kunnen onthouden om dat ze weer met het tot vervelens toe gebruikte argument op tafel komt dat als Amerika het communisme niet tegenhield het zich in Azië steeds zou uitbreiden. Omdat het argument dus al zo dikwijls gebruikt is mag u wel aannemen dat iedereen die tegen Amerika protesteert het allang kent en er van een z.g.n. ver- simpelingsfout helemaal geen spra ke is. Verder zegt u dat mensen als de schrijver van dat stukje met het hart denken en met de hersens voelen. Daar kunt u niet over oordelen als sympathisant voor Amerika en ik kan u verzekeren dat ze juist met de hersens denken en met het hart voe len. Als Johnson en zijn aanhang enigszins met hun hart voelden zou den in de eerste plaats de bombar dementen op Noord-Vietnam niet plaatsvinden. Dan nog het volgende: Amerika is inderdaad in Vietnam op uitnodiging van Ky, maar het is wel duidelijk dat slechts een klein deel van de bevolking van Zuid-Vietnam achter Ky staat. Anti-Amerikaanse demonstraties mogen niet gefotogra feerd worden door westerse journa listen. Washington en Saigon hebben voor het Zuidvietnamese volk al uit gemaakt dat het achter het Ameri kaanse optreden staat. Ik vind het treurig dat alle Neder landse politieke partijen, op één na, min of meer achter het Amerikaan se optreden staan en omdat de me ning van die ene partij zo weinig be kend is wil ik die even geven: De beëindiging van het conflict moet gesteund worden door een be ëindiging van de economische en so ciale tegenstellingen in Vietnam. Vervolgens meet o.a. aan de volgende voorwaarden worden voldaan: De strijdende partijen sluiten een wa-' ncnstilstand waarbij de terugtrek king van alle buitenlandse troepen wordt geregeld. De interne proble men van Vietnam worden door de Vietnamezen zelf opgelost en een in ternationale vredesconferentie ga randeert de zelfstandigheid van Viet nam. Ik hoop dat iedereen beseft dat een probleem als dat in Vietnam niet met geweld is op te lossen; geweld heeft zelden iets opgelost. HENK DOUW. Uitgehold Ondanks de bezielende leiding van Soen Yat Sen en de bekwaamheid van een groot aantal der leiders is deze Kwo Min Tang er niet in ge slaagd de beoogde eenheid van Chi na tot stand te brengen. Daarvoor heeft men te weinig oog gehad voor de geweldige sociale nood van de boeren, die geen grond bezaten waardoor men spoedig vergeefs zocht naar de noodzakelijke steun onder de massa. Zij werd door dit gebrek aan sympathie echter niet vernietigd, maar innerlijk uitgehold door de machinaties van de vreemde mogendheden. Geheel west-Europa heeft gedu rende tientallen jaren in China een rijk jachtterrein voor haar buiten landse handel bezeten. Dat was reeds gedeeltelijk het geval vóór 1911 en onder Soen Yat Sen is men niet be reid geweest deze politiek te mati gen. Men probeerde de verschillen de stromingen in de Kwo Min Tang tegen elkaar op te zetten. Overal vormden zich zogenaamde zelfstan dige rijkjes onder leiding van gene raals die door de mogendheden ge steund werden. Een zwak China be tekende vrijhandel en de vierhon derd miljoen Chinezen waarborgden een ruime klantenkring. Deze politiek is zeer kortzichtig geweest, in die eerste jaren na de val van het keizerlijk bewind waren bijna alle leidende figuren van de Kwo Min Tang bereid hun nieuwe staat naar westers model met Euro pese hulp in te richten. Men heeft toen voorzichtige en onbaatzuchtige staatkunde opgeofferd aan winstbe jag. Later, in de dertiger jaren heeft Japan in China het westen verdre ven en daarmee dit afzetgebied overgenomen. Ook Japan heeft Chi na geëxploiteerd in plaats van ge holpen, waarmee dit land in zijn on middellijke nabijheid een vijand ge kregen heeft, terwijl daar vriend schap had kunnen groeien. Gelukkig voor Europa overigens. De terugblik op de revolutie van 1911 heeft deze zin, dat zij ons de fouten leert van de Europese poli tiek uit die jaren. Men heeft de be. langen van China zonder meer gene. geerd en daar plukt men nu de wrange vruchten van. China greep naar de dictatuur van het proletari aat omdat langs deze weg zijn een heid kon worden verwezenlijkt. De oktoberrevolutie van 1911 bracht China de democratische re publiek, en de westelijke invloed. Nog geen veertig jaar later werd de invloed van deze drie elementen praktisch uitgewerkt. Waar en op welke wijze zullen wij China weer ontmoeten? Afdeling Sehoiiwen-Diiivelund opgericht LAND- EN TUINBOUW Het rundvee staat reeds geruime tijd op stal en iédere veehouder zal alweer gaan denken aan het nieuwe weideseizoen. Hij zal zich daarbij ongetwijfeld afvragen: „Kan ik nog iets verbete ren aan de samenstelling van het gras, en heb ik wel voldoende aan dacht besteed aan de mineraalvoor ziening? Ruwvoer, hooi en kuil wordt nog gevoerd, maar kan ik in de minerale samenstelling daarvan voor de volgende winter ook nog verbetering brengen?" Immers, voor goede bedrijfsuit- komsten dienen de onkosten laag gehouden te worden en dus ook de uitgave voor bij te voeren minera- lenmengsels en kracht voeder. Uit de resultaten van grondonder zoek blijkt voortdurend, dat vele gronden nog grote tekorten hebben aan 'koper en kobalt. Hoe kan dit goedkoper en beter voorkomen wor den dan door het tijdig uitstrooien van Koperslakkenbloem? Deze ko per - kobaltmeststof is namelijk zo samengesteld, dat bij een gift van 300-400 kg per ha. voor tenminste 3-4 jaar voldoende koper en kobalt aan de grond wordt toegevoegd. Enige weken voor het melkvee in de weide komt, dient men dan ook reeds maatregelen te treffen om in het a.s. weideseizoen en het komende najaar van goed gras en goed ruw voer verzekerd te zijn. Hoe eerder Koperslakkenbloem gestrooid is, hoe sneller profijt men daarvan heeft. Een goede bemesting legt de juis te basis voor een rendabel bedrijf. Prinselijk paar op paleis .,Het Loo" APELDOORN, 20-2. Prinses Mar- griet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn maandag aangekomen op het paleis Het Loo in Apeldoorn. De aankomst geschiedde in alle stilte en slechts enkele autoriteiten waren ervan op de hoogte. Ter gelegenheid van de aankomst van het prinselijk paar wappert nu weer de prinsessen -standaard van Het Loo. Het is de negende generatie van Oranje's die zich in Het Loo gevestigd heeft. ZIERIKZEE, 20-2. In deze tweede helft van februari wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van het kleedgebouw voor de Lawntennisclub „Zierikzee", dat een bijzonder gun stige plaats heeft gekregen aan de voorzijde van de baan en gemakke lijk bereikbaar is via de ingang Lan ge Blokweg. De bouw van het prak tische gebouwtje is vrijwel voltooid. Het ligt dan ook in de bedoeling om het volgende maand, in maart dus, in gebruik te nemen. Tot de werkzaamheden die nog moeten worden uitgevoerd kunnen gerekend worden het leggen van te gelvloeren, aftimmeren, schilderwerk en sanitaire voorzieningen. Intussen is thans reeds duidelijk te zien dat de L.T.C. „Zierikzee" straks de be schikking zal hebben over een prak tisch en modern kleedgebóuw, dat aan al de eisen zal voldoen die van daag de dag aan dergelijke lokalen worden gesteld. En dat betekent ui teraard in de eersite plaats dat er toi letten beschikbaar zullen zijn en bo vendien twee douches. De lengte van het gehele gebouw bedraagt dertien meter, terwijl de die ote zes meter is. Van de tennisbaan kunnen de spe lers en speelsters straks via een te gelterras het gebouw betreden. Zij komen dan via ruime toegangsdeu ren in de centrale hal en hebben vandaar toegang tot de heren-kleed kamer (aan de linkerzijde) en (aan de rechterzijde) de dameskleedkamer. Daarachter bevinden zich de toilet ten en douches. In elke kleedkamer bevindt zich bovendien een wastrog. Vanuit de hal as verder de kleine keuken bereikbaar, zodat de moge lijkheid aanwezig is om een kopje koffie of andere verversingen ter plaatse klaar te maken. De werkzaamheden werden (en worden) uitgevoerd door de aanne mers D. Quant (timmerwerk) en J. P. Tiggelhoven (metselwerk) onder directie van de dienst voor gemeen tewerken te Zierikzee. Foto: een gedeelte van het nieuwe gebouwtje. De voorgrond zal veran derd worden in pen terras. Geheel rechts is het houten keetje te zieri dat tot nu toe als clubgebouw in ge bruik was. Heit is duidelijk dat van een grote verbetering kan worden gesproken. ZIERIKZEE 20-2. Eén dezer da gen is opgericht de afdeling Schou- wen-Duiveland van de Vereniging tot steun aan het Nederlands Astma Fonds, een instelling die reeds 10.000 leden telt en in meer dan 100 plaat sen afdelingen en correspondent schappen telt. De nieuwe afdeling heelt reeds plannen om leden te wer ven, vcorlichting te geven, de jaar lijkse collecte te organiseren en plaatselijke behoeften te peilen. Het bestuur van de afdeling be staat uit de heer M. K, Romeijn, Ou- werkerk (voorzitter), mej. H. D. Vink, Zierikzee (secretaresse, Slab- berswerf II), mevr. M. D. Kastelein van Houdt, Zierikzee (penningmeesie- resse), de heer K. Bakker, Scharen- dijke, de heer B. Bossers, Burgh, mevr. E. van Eelen-de Vries. Nifiu- werkerk, de heer H. Enzing, Zierik zee. mevr. L. C. Everwijn-van den Bout, Haamstede, de heer J. Gelder blom, Zierikzee, de heer C. M. van Hoorn, Zierikzee, mevr. H. Jagers- ma-Riemer, Bruinisse, ds. J. Keizer, Brouwershaven, de heer Th. Sluyter, Zierikzee, de heer S. de Vlieger, Zierikzee, mevr. I. E. van der Waar- den-Froon, Noordgouwe en mevr. R. Woldinga-Veldkamp. Zierikzee. Het lidmaatschap Ieder kan lid worden van de afde ling tegen een bedrag van f 4,- per BROUWERSHAVEN (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BROUWERSHAVEN, 20-2. Vorige week hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brou wershaven haar maandelUkse bijeen komst waarbij ook de heren, alsmede de heren van de „Landbouw Vereni ging Brouwershaven" met hun da mes waren uitgenodigd. De vice-presidente mevrouw Van Elsaeker heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer Van Harn, die een lezing hield over Zuid-Afrika. De presidente hoopte dat de samenwer king met de andere verenigingen op cultureel gebied in de toekomst nog verder zal toenemen. De heer Van Harn vertelde op hu moristische wijze over de levens-ge woonten in Bazoetoeland, waar de knapste vrouwen van de wereld wo nen. De bevolking bestaat uit 10 mil joen zwarten en kleurlingen en 3 ALBLASSERDAM. Op de werf van Van der Giessen de Nooi'd N.V. in Alblasserdam is de „Smid Lloyd" 11, een dubbelschroefs bevoorra dingsschip, dat in aanbouw is voor rekening van Smid Lloyd N.V. in Rotterdam, te water gelaten. DEN HAAG. De 28-jarige beton werker L. M K. uit Rijswijk is door jongelui overvallen en beroofd van zijn portemonnaie met f 30, zijn pols horloge en zijn portefeuille met pa pieren, terwijl hij verwondingen aan Zijn gezicht kreeg. DEN HAAG. De Haagse politie heeft, onder verdenking van diefstal met geweldpleging, aangehouden de 43-jarige C. M. Th., zonder beroep, en de 34-jarige visverwerker C. M. W. P. A. van J. HAARLEM. De 26-jarige H. de G. uit Haarlem, die in Amsterdam aan gehouden werd in verband met een diefstal, heeft 'bekend 26 inbraken en insluipingen te hebben gepleegd in Haarlem en omgeving. BEEK EN DONK. Door de N.V. Fabrieken van Klinknagels en Schroefbouten P. van Thiel en Zo nen te Beek en Donk, welk bedrijf ook producent is van stalen steigers, is ontslag aangevraagd bij het ge westelijk arbeidsbureau voor 35 werknemers. AMSTERDAM. Op initiatief van het Wilhelminafonds ter bestrijding van tuberculose in Suriname is een stichting in hét leven geroepen die zich speciaal gaat bezighouden met de nazorg van patiënten, die geleden hebben of nog lijden aan besmette lijke ziekten. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Op de provinciale weg in zijn woon plaats te Krimpen aan de IJssel is de 87-jarige P. de Visser bij een on geval dusdanig ernstig gewond ge raakt dat hij kort daarop, nog op weg naar het ziekenhuis, is overle den. DEN HAAG. De 33-jarige woon wagenbewoner L. M., die vorige week werd aangehouden toen een tuinder in een van zijn benen werd geschoten, heeft tegenover de Haag se politie toegegeven dit schot te hebben gelost. ORGOSOLO (Sardinië). Veertien scholieren en hun onderwijzeres zijn gewond geraakt bij de ontploffing van een granaat onder een katechi- satieles in de Sint Antoniuskerk van Orgosolo op Sardinië. PEKING. Volgens madame Ta- bouis, diplomatiek medewerkster van Paris-Jour zou Peking aanstu ren op geheime besprekingen met de Ver. Staten, die binnenkort in de Westafrikaanse republiek Guinee gehouden zouden kunnen worden. SAIGON Negen mensen zijn om het leven gekomen toen een gecharterd Amerikaans vliegtuig maandag bij het landen op de luchtmachtbasis Nha Trang op een legervrachtauto en een taxi neerkwam. Deze lucht machtbasis ligt op 320 km. ten noord oosten van Saigon. PARIJS. Oud - bondskanselier Adenauer van west-Duilsland heeft maandag een „zeer interessant on derhoud" gehad met president de Gaulle. DJAKARTA. In Socrabaja heeft een ontvluchte gevangene zeven personen gedood en 24 ernstig ge wond, toen hij enkele handgranaten gooide om aan zijn achtervolgers te ontkomen. SAIGON. Zuidvietnamese rege ringstroepen hebben volgens een Zuidvietnamese woordvoerder in het centrale kustgebied zondag in een veldslag 746 Vietcongstrijders en Noordvietnamezen gedood. miljoen blanken. De zwarten zijn on derverdeeld in stammen die zelfs niet in dezelfde tram of herberg mogen komen. Zuid-Rhodesië is een welvarend land met prachtige parken en hotels. Het klimaat is er voortreffelijk, altijd zon en zo nu en dan maar eens een regenbui. Ook het landschap is er fantastisch mooi. Landbouw en vee teelt zijn voor de inheemsen de voor naamste bron van inkomsten. Wan neer hij veel meer geld wil verdie nen bestaat de mogelijkheid om voor een half jaar dienst te nemen in de mijnen. Veel jonge mannen doen dit om voor hun verdiende geld een vrouw of koeien te kopen, want ook voor één of meer koeien kan hij een vrouw kopen. Het huwelijk is voor de Afrikaner geen liefdesspel, de vrouw is voor de man een beeld van macht en aanzien vandaar dat één man soms meerdere vrouwen heeft, die dan ook het werk voor hem doen op het land. De produkten die verbouwd wor den zijn gerst, tarwe, erwten, bonen, tabak, katoen, citrusvruchten, sinaas appelen en druiven. Ook mogen ge noemd worden de rijke goud- en diamantvelden en nog vele andere delfstoffen o.a. uranium. Aan het slot van deze avond dank te mevrouw Van Elsaeker de heer Van Harn, voor zijn bijzondei' boei end en interessante lezing onder aan bieding van een attentie in couvert, waarna de heer Van Schelven, na mens de landbouwvereniging, dank zegde voor de ontvangen uitnodiging. De volgende bijeenkomst zal ge houden worden op 14 maart. jaar. Men heeft dan recht op toezen ding van het blad „Contrastina". Zonder toezending van het blad be dragen de kosten f 2,50. Men kan donateur worden vanaf f 10,-. De se cretaresse belast zich gaarne met het noteren van lidmaatschappen. Het secretariaat van de landelijke ver eniging is gevestigd te Utrecht. Wij vernemen tenslotte dat op don derdag 9 maart a_s. een contactavond zal worden georganiseerd In „Mon- dragon". Over het onderwerp „Doel stellingen en werkwijze van Stich ting en Vereniging" zal spreken de directeur mr. A. Katan. Enkele ast- ma-flims zullen aanvullend worden vertoond. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hendrik Ido Ambacht (va. P. H. de Pree), (toez.): M. H. Geertsema, Westerhaar. Bedankt voor Enkhuizen (vac. H. A. Visser), (toez.): Ph. H. Stoutjes- dijk, Hellendoorn. Geref Kerken Beroepen te Kruiningen: J. v. d. Molen, kand., Zwolle; le 's-Graven- hage-west (vac. W. v. d. Linden): G. v. d. Veere, Hardegarijp; te Schie dam (vac. W. A. Krijger): D. Bouw- knegt, 's-Gravenhage-Moerwijk. Bedankt voor Hoorn en voor Voor burg (vac. dr. L. Schuurman): H. A. van Bottenburg, Noordwijk aan Zee; voor Eindhoven (vac. dr. W. v. d. Zwaan): J. Schelhaas, Leeuwarden- Huizum. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Aangenomen naar Pieterburen: J. C. Post, kand., Leeuwarden, die be dankte voor Alblasserdam - Nieuw Lekkerland, Avereest - Dedemsvaart, Blija, Diever - Smilde, Drogeham, Ferwerd-Hallum, Garrelsweer, Win schoten, Krimpen aan de IJssel en voor Tweede Exloërmond-Valher- mond. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer: H. W. Eer- land, Amersfoort en A. Hilbers, Zwolle. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rotterdam-west: J. Pannekoek, Terneuzen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Haulerwijk: H. Sikke- ma, Rotterdam-Pernis. De mens zal eten om te leven, dat is althans de bedoeling. Dat hij dit eten tenslotte tot een aangename be zigheid maakt, door verfijnde ge rechten en een prettige sfeer is zijn gced recht en maakt deze aanvanke lijke noodzakelijkheid tot een genoe gen. Dat moet echter niet zover ko men, dat een mens leeft om te eten, want dan is het fout. Zover komt het gelukkig niet. Oh ja, er zijn ongetwijfeld uitzonderin gen aan te wijzen. Zo goed als er hengerkunstenaars zijn, zijn er ook eetkunstenaars, die ongelooflijke hoe veelheden kunnen verzwelgen en dit deden en doen ten aanschouwe van vele kijkers, die eerst hun penninks- ke offeren. Hierover willen we het echter niet hebben. Neen, we gaan eens kijken naar het normale eten door de eeuwen heen. Aanvankelijk was het eten een noodzakelijk kwaad. Onze voor ouders verzamelden met moeite hun voedsel en nuttigden dit. Zij leden wel eens honger en hadden ook wel eens overvloed. Het voedsel bestond toen uit vruchten, vis en vlees van wild dat hij jaagde. Al spoedig bemerkte de mens, dat hij zijn maaltijd op verschillende wijzen kon bereiden en dat bepaalde dingen er bij voortreffelijk smaak ten. Natuurlijk had ieder zijn eigen voorkeur ,doch dit neemt niet weg, dat bepaalde manieren van klaar maken van gerechten tenslotte alge mene waardering vonden. Toen de mens in maatschappelijk verband ging leven, kwam hij tot de gezamenlijke maaltijden, diners zouden wij ze nu noemen. Het zal velen misschien verwonderen, maar de feestdiners van onze tijd zijn schrale, armoedige maaltijden verge, leken bij de dissen uit de oude doos en dat geldt zowel voor de kwaliteit der spijzen, als voor de hoeveelheid voedsel, zoals voor de luxueuze pre sentatie. „Snij nog eens af" Heel vroeger bestond zo'n gemeen schappelijke dis uit het nuttigen van enorme hoeveelheden vlees en het drinken van liters drank. De maal tijd werd gehouden in de open lucht en in het midden wentelde boven een groot vuur een os aan het spit. De gasten lagen rondom en dronken uit grote nappen een soort wijn, die behoorlijk koppig was. leder die trek had, wandelde met een groot mes naar de os en sneed er een flink stuk af. Met de linkerhand bracht hij dit naar de mond, nam een hap en sneed met het mes vlak voor de lippen het stuk af. Een en ander werd rijkelijk bespoeld met drank. Later toerden dergelijke feest maaltijden beschaafder. Wel maak ten vlees èn vis nog altijd het leeu weaandeel van de maaltijd uit, loaarbij ook veel aandacht, werd ge schonken aan droge kelen die ge laafd moesten worden, maar langza merhand kwamen er ook meer plantaardige gerechten in zwang. Men schaarde zich aan tafels en maakte voor de maaltijd gebruik van kommen en schalen, maar nog heel lang werd vlees op de boven omschreven manier genuttigd. Muzikale pasteien De smaak verbeterde met het groeien der beschaving. De gehele ontwikkeling hield gelijke tred. Bij het verfraaien der kleding en ma nieren verfijnden de gerechten en we komen in de tijd van de beroem de meesterkoks aan de hoven der groten. Het waren speciaal deze groten, die maaltijden hebben aangericht, waarvan wij mensen van de moder ne tijd nauwelijks de helft durven geloven en toch is het echt gebeurd. In het begin van de vijftiende eeuw was het speciaal het Bourgondische hof, dat enorme feestmaaltijden aanrichtte waar honderden edelen bijeen kwamen met hun dames om te genieten van wat de vorst te bie den had. En dat was geen klein beetje! Het was een sport onder de groten elkaar juist op dit gebied de loef af te steken, dus deed de een nog grootser en royaler dan de an der. Zo zijn er aan het Bourgondische hof feesten geweest, waar door tien tallen bedienden een enorme pastei werd opgedragen, waar bovenop mu zikanten gezeten waren, die vrolijke muziek ten gehore brachten. Zo zag men er ook een geweldige fruit schaal binnenrijden, waarin acroba ten, danseresjes en andere artiesten hun kunnen ten beste gaven. De koks uit die tijd waren won- derkunstenaars en presteerden het om gerechten op te dienen in de vorm van levensgrote legendarische dieren, als een eenhoorn en derge lijke. Het was echter niet alles show wat men daar gepresenteerd kreeg oh neen, de kwaliteit van het voed sel bleek ook voortreffelijk en de gasten aten zich rolronde buiken en wierpen het afval en botjes ach ter zich op de grond. Meloen als kwartel Later nam de verfijning der ge rechten nog toe. Tientallen ingredi ënten verwerkte men er in en de kookkunst bereikte een hoogtepunt, als nooit tevoren en als nog niet daarna. Ook de zestiende en zeventiende eeuw bieden een fraaie aanblik waar het culinaire geneugten betreft. Men had toen de beschikking over vele oosterse specerijen en kruiden, die de koks de gelegenheid boden met iets nieuws en iets aparts te ko men. Veel van deze heren hebben hei tol wereldfaam gebracht en niet ten onrechte, want zij waren ware kunstenaars. Zij presteerden het me. loert zo te beioerken en op te dienen, dat die naar kwartel smaakte en wat al niet meer. In de loop der tijden is de belang stelling getaand voor dergelijke uit zonderlijke recepten en de sociale ontwikkeling heeft bijzondere diners vrijwel onmogelijk gemaakt. Bij ve len is het eten naar de tweede plaats verschoven, men heeft er niet zoveel tijd en geld voor over als vroeger. Ook dit past weer geheel in de gang van onze beschaving, want bij de mindere verfijning van onze maaltijden en kleding zien we ook minder fijne omgangsvormen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4