West-Duitsland stelt eisen voor eventueel kern wa pen ver d ra teken van veiligheid fa. W. Gilijamse Pokken in India Spoedig Zijlstra-memorandum verwacht Vier of vijf personen betrokken bij de moord op president Kennedy? In Brazilië weer overstromingen Nieuwe methode financiering eigen huis Opzienbarend plan voor vaste oeververbinding Westersclielde l i Amerikaanse vlieger zou opdracht hebben dichtbevolkte gebieden te bombarderen V/AT UQT VI bilt- Frank.bij abonn. Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 februari 1967 122ste jaargang Nr. 19748 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT «tEDAKflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-22SS. na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN FN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een' per mm; „Succesje»" (ma». 4 tegels) I 1,25 per stuk in nu nummer: Lyceum aan de orde op komende raadsvergadering BONN. 20-2. In een maandag in Bunn uitgegeven officiële verklaring heeft de Westduitse regering garan ties geëist voor de vitale belangen van landen zender atoomwapens in een eventueel verdrag tegen verbrei ding van deze wapens. West-Duits- land zal zich bij het bestuderen van een ent werp-verdrag niet onder druk laten zetten, zegt de verklaring. ADVERTENTIE De Westduitse minister van bui tenlandse zaken. Brandt, en zijn Bel gische collega Harmei hebben maan dag in Bor.n afgesproken dat het vraagstuk van de controle in een dergelijk verdrag zal worden voor gelegd aan de Euratcmministerraad. De Izwestia te Moskou schreef maandag dat er geen onoverkome lijke hinderpalen zijn voor het slui ten van een verdrag, maar dat West- Duitsland de zaak vertraagt. Do kw.-.-ti^ vormt h^t voornaamste agen dapunt van de ontwppeninffs^onfe- rentie van 17 lm^en die heden (dinsdag) na zes maanden weer gaat vergaderen. De Gaulle Wcst-Duitsland is het er in grote trekken mee eens dat er een verdrag moet komen dat voorkomt dat er een chaos ontstaat op het oebiod van atoemwapenbe/it. Daarbij moeten de :.tcomrr' «er.dheden echter annmer- kel'ijke c-n t wapeningsv np!ichtneen aangaan. Contrrlemnalr, gelen mogen niet leiden tot hinder voor het Duit se wetenschappelijke enderzeek en het economische gebruik op dit ge bied, daar zal de Westduitse regering op toezien. Dealer voor Schouwen-Duiveland Automobielbedrijf Tel. (01116) 370 RENESSE Oostduitsers zijn nu geen Duitsers meer WEST-BERLIJN. 20-2. Een maan- dag door het Oostduitse parlement aangenomen wet betekent dat de 17 miljoen Ooatduitsers geen Duitse staatsburgers meer zijn en ingeze tehen van de „Duitse Democratische Republiek" zijn geworden. De term „Duits staatsburger", die tot dan toe door zowel oost- als west-Duits- land werd gebruikt, moet uit alle documenten en paspoorten worden geschrapt. NIEUW DELHI, 21-2. In het noord westen van de Indiase staat Maha- rassjtra zijn in de week die 4 febru ari eindigde 146 mensen aan pokken gestorven, zo wordt officieel in Bom bay meegedeeld Er zijn nog 865 lij ders aan deze ziekte geregistreerd. V erbranding van postzegels ROME, 21-2. Miljoenen oude, zeld zame en fraaie postzegels zijn maan dag tot grote opluchting van tien miljoen Italiaanse verzamelaars in rook opgegaan. De Italiaanse P.T.T. begon maandag zijn xioorraad van 57 miljoen postzegels, die tussen 1861 en 1954 zijn uitgegeven, te verbran den met het doel de Italiaanse post- zegelmarkt te stabiliseren. De verzamelaars waren bang dat de waarde van hun postzegels zou dalen, wanneer de regering haar voorraad op de markt zou brengen. Postzegels zijn in Italië evenals kunst en juwelen een belangrijke vorm van geldbelegging. Dc kabinetsformatie DEN HAAG, 20-2. Informateur prof. dr. J. Ztflstra zal heden (dins dag) de door hem reeds ontvangen en neg te ontvangen fractievoorzitters uit de Tweede Kamer een memoran dum zenden met het verzoek hem hierep antwoord te geven. Do informateur verwacht deze ant woorden woensdagavond of uiterlijk donderdagmorgen. Het is de bedoe ling van prof. dr. Zijlstra om, zodra dc gevraagde antwoorden ontvangen zijn, dit memorandum te publiceren, gelijktijdig met de antwoorden, voor zover zij door de fractievoorzitters voor publikatie worden vrijgegeven. Informateur Zijlstra zal zich don derdag beraden over de vraag welke consequenties de bestudering van de antwoorden zal hebben voor de po litieke samenstelling van het kabi net. Heden (dinsdagochtend) zou infor mateur Zijlstra zijn besprekingen met de fractievoorzitters voortzetten. Achtereenvolgens werden ontvangen mr. Van Mierlo (D '66), Bakker (CPN) Lankhorst (PSP) en Jongeling (GP V). De fractievoorzitters Koekoek (Boerenpartij) en Van Dis (SGP) werden niet door de informateur ontvangen, de tweede wegens de te houden algemene vergadering van het SGP en de eerste omdat met hem geen contact werd verkregen voor het maken van een afspraak. Men verwacht niet dat beiden alsnog voor bet gesprek zullen worden uitgeno digd. NEYV ORLEANS, 20-2. Een man die getuige zou zijn in het onderzoek van cfficier van justitie Jim Garri son in New Orleans naar de moord cp president Kennedy heeft maan dag gezegd dat bij de samenzwering tcecn de vermoorde president vier of vijf personen betrokken zijn geweest. In hoger beroep: Zwaardere straffen in Tres-zaak geëist AMSTERDAM. 20-2. De procu reur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. J. H. Kemper, heeft maandagmiddag in de zaak tegen de zeven TRES-leden terzake van mis handeling hogere straffen geëist dan waartoe de Utrechtse rechtbank die een hunner vrijsprak de zes ande ren in eerste instantie had veroor deeld, boetes van f 1000 en f 2000. Mr. Kemper eiste tegen allen een uniforme boete van f 5000 subsidiair 50 dagen hechtenis met daarnaast tegen ieder een voorwaardelijke ge vangenisstraf variërende van twee tot twaalf weken met een proeftijd van drie jaar. Volgens de man. Dave Lewis, be vinden zich nog enkelen van hen in New Orleans. Lewis zei slechts te kunnen zeggen dat er vier of vijf personen bij waren betrokken en dat hem was verzocht zijn mond dicht te houden. „Ik noem geen. namen totdat Garrison mij dat toestaat. Er was absoluut een samenzwering. Er waren behalve Oswald andere men sen bij betrokken". Od een vraag waarom hij de in lichtingen niet destijds aan het F. B.I. had verstrekt, zei Lewis: „Het F.B.I. vroeg mij er niet naar". Lewis werkt bij een busstation. In New Orleans is men van me ning dat officier van justitie Garri son zijn onderzoek in dc openbaar heid heeft gebracht omdat hij in de publiciteit wilde komen om politie ke redenen of omdat hij misleid is. China heeft de Sowjet-diploma- ten in Peking verboden kransen te leggen op de graven van Russen die in de strijd tegen Japan zijn gesneu veld. Dit heeft het Russische pers bureau Tass maandagavond meege deeld. Uit Parijs wordt vernomen dat president de Gaulle maandag dr Adenauer heeft verzekerd dat Frank rijk niet zal deelnemen aan het voorgestelde verdrag en dat hij kan meevoelen met het voorbehoud dat West-Duitsland maakt. Twee «loden bij auto-ongeluk DEN HAAG. 20-2. Twee mannen zijn maandagavond om het leven ge komen bij een auto-ongeluk onder Pnurlo op de weg van Ruurlo naar Vorden. Zij zalen in een personen auto. die uit de bocht raakte en te gen ren faccrr. kwam. D. slachtoffers zijn de 30-jarige W Kandhuis uil Eefde en d( 22-jarige W. Meijer uil Dieien. Vreemde verschijnselen hij tomatenplanten NAALDWIJK, 20-2. Op ceil groot aantal tuinbouwbedrijven in het Westland, gelegen in de omgeving van Maasdijk en in de -gemeenten Naaldwijk en De Lier, zijn vreemde verschijnselen waargenomen bij to matenplanten. De bladeren hingen naar beneden, waren iets gedraaid en enigszins slap geworden. Het ver schijnsel was van voorbijgaande aard. De jonge planten waarbij het zaterdag geconstateerd werd, waren na het weekeinde al weer normaal. Bij oudere planten duurt het herstel iets langer. Economische schade is voor zover nu na te gaan niet aan gericht. Er waren geen verbran dingsverschijnselen. Bij andere ge wassen dan tomaten is niets bijzon ders waargenomen. Het proefstation voor de tuinbouw onder plas te Naaldunjk is bezig met een onderzoek. Vergelijkbare ver schijnselen kunnen veroorzaakt wor den door ethyleen, maar het staat nog helemaal niet vast of die stof in dit geval de boosdoener ivas. In het gebied waar het verschijnsel zich voordeed, zijn al eens luchtvergifti- gingsverschijnselen bij planten waar genomen. Het is het gedeelte van het Westland dat het dichtst bij het industriegebied van de Botlek ligt. RIO DE JANEIRO, 20-2. Nieuwe overstromingen als gevolg van zware regenval, hebben in het weekeinde in Rio de Janeiro en de aangrenzende staten volgens een voorlopige balans circa tweehonderd doden geëist enl meer dan 25.000 mensen dakloos ge maakt. In de oude wijken van Rio zijn in de nacht van zondag op maandag verscheidene huizen inge stort. Tientallen mensen zouden on der het puin bedolven liggen. Vorige maand verloren bij over stromingen en aardverschuivingen in hetzelfde gebied duizend mensen het leven. DEN IIAAG, 20-2. Voor gegadig den voor een woning van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten is er van vandaag af een nieuwe manier bijgekomen cm aan een dergelijke woning te komen, n.l. door het ope nen van een Bouwfondsspaarreke ning bij de Rijkspostspaarbank. Dit houdt in, dal het bouwfonds geen nieuwe inschrijvingen in de eigen spaarafdeling meer zal aan vaarden. maar wel zal het fonds zijn bestand aan eigen spaarders (ruim 14.000 die 21 miljoen gulden bijeen brachten) aanhouden. Uiteraard is voor gegadigden voor een derge lijke wening ook mogelijk op andere wijzen te sparen. Aldus werd op een maandagoch tend in Den Haag gehouden perscon ferentie meegedeeld door functiona rissen bij genoemde instellingen, die daaraan toevoegden, dat de post spaarbank dit monopolie heeft voor de eerstkomende twee jaar; dan kan samenwerking van het bouwfonds met andere banken mogelijk zijn. De Franse advocaat Leon Mata- rasso, juist uit Noord-Vietnam te- Sleepreis ruggekeerd, heeft in Parijs ver klaard dat de Amerikanen „inten sief en systematisch" de burgerbe volking in Noord-Vietnam bombar deren. Ook dorpen zonder enige mi litair belang worden bestookt, zei hij. HONGKONG, 20-2. Een boven Noord-Vietnam neergeschoten Ame rikaanse vlieger heeft toegegeven dat hem bij de instructie voor zijn start van het vliegdekschip „Coral Sea" was gezegd bevolkte gebieden te bombarderen om Noord-Vietnam tot vredesbesprekingen te dwingen, zo zegt het Ncordvietnamese persbureau Kapitein-luitenant ter zee Scharles N. Tanner had. volgens het persbu reau, voor een start op 17 september de instructie ontvangen dorpen met napalm, brisantbommen en andere wapens te bestoken. Deze aanvallen Zes ton voor studenten- internaat in Indonesië DEN HAAG. 20-2. Nederland draagt f 610.000 bij voor de bouw van een studenten internaat te Sala- tiga in Indonesië. Een overeenkomst daartoe tussen de Nederlandse rege ring er. de christelijke universiteit „Satya Watjana" te Salatiga, is tot stand gekomen, zo deelt het minis terie van buitenlandse zaken mede. met enorm gevaarte ROTTERDAM. Verolme Verenig de Scheepswerven hebben van rede rij Uetumar Comanhia de Navsgacao Maritima te Rio de Janeiro vier schepen ven plus minus 7.000 ton d.w. in bestelling gekregen. IJMUIDEN. 20-2. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn zal donderdag uit de Amsterdamse haven de zeesleepboct „Utrecht" vertrekken voor een lange sleepreis met het 65 meter hoge hefeiland „Parana" naar Buenos Aires in Ar gentinië. Het hefeiland werd op de scheepswerf Verschure te Amster dam gebouwd door I.H.C -Holland en meet 38.60 meter bij 30 meter. De Parana zal in Argentinië worden gebruikt voor het aanleggen van een verkeerstunnel onder de snel stro mende rivier Parana tussen de ste den Santa Fó en Parana. Combinatie van bruggen en een tunnel MIDDELBURG, 20-2. Tijdens een lunchbijeenkcmst van het departe ment Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. L. W. Lievense uit Breda een opzien barend, geheel uit particulier initia tief ontworpen plan voor een vaste oeververbinding onder de Wester sclielde bekendgemaakt. Volgens het plan van ir. Lievense zou de oeververbinding moeten gaan bestaan uit een combinatie van brug gen en een tunnel. Voor de aanleg van de tunnel heeft ir. Lievense een volkomen nieuw systeem ontwor pen, waardoor de totale kosten van de oeververbinding ongeveer 100 mil joen gulden minder zouden worden dan wanneer van een traditionele methode gebruik gemaakt wordt. Kortere bouwtijd Bovendien zou het plan een ver korting van de bouwtijd geven van ongeveer twee jaar. De tunnel, die volgens het plan van ir. Lievense een lengte krijgt van twee kilometer, zou in zijn geheel in 'n even lang bouw- dok gereed gemaakt moeten worden. De tunnel zou moeten bestaan uil twee aan elkaar gemonteerde stalen buizen, die van binnen verzwaard worden met beton. Dit geweldige ge vaarte moet tot zinken gebracht wor den en daarna door normale kabels en lieren in een daarvoor gegraven geul in de Westerschelde worden getrokken. Dit op zijn plaats brengen van de gehele tunnel ineens, in plaats van, zoals gebruikelijk, één voor één segmenten te plaatsen, zal volgens ir. Lievense binnen een etmaal kunnen gebeuren. Na de tunnel vanaf Zeeuws-Vlaan- dcren zal de vaste oeververbinding verder gaan als brug. Deze 3300 me ter lange brug zal volgens het plan gebouwd moeten worden van gepre fabriceerde elementen. Ir. Lievense deelde mede, dat zijn plan, althans wat het tunnelgedecl- te betreft, gebaseerd is op de wijze waarop de aardgasleidingen in dc Westerschelde zijn aangebracht. Ook hier is gebruik gemaakt van kabels en lieren, die dc buizen door dc Wes terschelde trokken. SCHIPHOL. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zijn maan dagmorgen van hun huwelijksreis in ons land teruggekeerdTer be groeting waren op de luchthaven aanwezig v.l.n.r.: op de rug gezien de heer van Vollenhoven, (Pieter en Margriet), prins Claus, prinses Christine, II.M. Koningin Juliana. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «OOOOOOCOMOC05CCCOCOOOCO 0 X Q O Geld maakt de mens niet ge- 8*- lukkig.het laat hem alleen zien zoals hij in werkelijkheid is. 8 waren er op gericht de bevolking te demoraliseren opdat zij druk op de regering zou uitoefenen in te stem men met een compromis bij vredes besprekingen. De dorpen waren in de nacht van 17 op 18 oktober aan gevallen teneinde iedereen in bed te verrassen. Andere Amerikaanse aan vallen waren gericht tegen scholen, kerken, en medische instellingen, al dus Tanner in de verklaring. Tanner was bang geweest te weigeren omdat twee andere officieren, waarvan de namen Ben Casey en Clark Kent wa ren, voor de krijgsraad waren ge daasd wegens dienstweigering. Tanner was tenslotte in oktober boven Noord-Vietnam neergeschoten en in krijgsgevangenschap geraakt. De nieuwe Zandvlietsluis ten noorden van Antwerpen is maandag middag voor het eerst gebruikt. Auto reed in op drie paarden - twee doden FRIESCHEPALEN. 21-2. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 43 ter hoogte van het dorp Frieschepalen (gem. Opsterland) zijn maandag avond laat twee personen om het le ven gekomen, de 32-jarige heer Ule- man hit Amstelveen en de 34-jarige L. Hermelink uit Krommenie, bei den makelaars Zij reden met hun personenauto op drie paarden in, die op de rijksweg liepen. De heer Her melink was op slag dood, de heer Uleman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Drachten vervoerd, waar hij overleed. Bij het ongeval waren nog twee personenauto's be trokken. waarvan er één werd ver nield. De inzittenden van deze auto's liepen geen verwondingen op. Van de drie paarden werden er bij de aanrijding twee gedood. .^V Enige regen Verwachting tot woensdagavond: Half- tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen; krachtige tot ma tige wind tussen west en zuidwest; over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. 22 febr. Zon op 7.42, onder 18.06. Maan op 14.42, onder 7.10. 23 febr. Zon op 7.40, onder 18.07. Maan op 16.13, onder 7.41. Volle maan: 24 febr. te 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 febr. 23 febr. 13.44 n.m. 14.41 n.m. 13.28 n.m. 14.20 n.m. 1 05 v.m. 2.10 v.m. BROUWERSHAVEN: 22 febr. 0.59 v.m. 23 febr. 2.01 v.m. Springtij: 27 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht trok een kleine actieve depressie van zuid Engeland over het noorden van ons land naar noord Duitsland. In de zachte lucht, die deze depressie aan de zuidzijde meevoerde, stond korte tijd zuidwesterstorm, waarbij wind stoten voorkwamen van ruim 100 ki lometer per uur. Achter de depres sie ruimde de wind naar west en stroomde drogere en enigszins on stabiele lucht ons land binnen. In het komende etmaal zal er nog geruime tijd een krachtige en af en toe harde westelijke wind waaien, maar later krimpt de wind naar het zuidwesten. Dit als gevolg van het naderbij komen van een depressie, die zich in de omgeving van de Azo- ren ontwikkelt. Het warmtefront van deze depressie, zal morgen meer be wolking veroorzaken, waaruit latei- enige regen of motregen kan vallen. Aan de voorzijde van de storing wordt opnieuw zachte lucht naar west Europa getransporteerd, DE „ZILVEREN BROODMAND" DEN HAAG. 20-2. Dc Nederlandss vereniging van meelfabrikanten heeft de „Zilveren Broodmand" dit jaar toegekend aan de heer B. He ringa, plaatsvervangend directeur- generaal van de landbouw bij de commissie van de Europese Econo mische Gemeenschap te Brussel. De ze onderscheiding wordt sedert 1956 jaarlijks uitgereikt wegens bijzon dere verdiensten op het gebied van de voedselvoorziening.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1