Stien wil je een stnk baas nit bet vuistje Rook'm óók zwaarder is er niet! 1 De „Cosa Nostra" Man wurgt zijn 45-jarige vrouw In 1966 zijn in Nederland 145 miljoen kilogram uien geoogst Auto tegen boom DETAIL ALS HOOFDZAAK Soekarno treedt nog niet af 1: ar ^x?w wmaaoA Flitsen Korps mariniers krijgt ADVERTENTIE uit het buitenland afdeling parachutisten FORMOSA. Op Formosa werd door het regeringspersbureau gezegd dat in Tibet een staatsgreep op han den is. De nationalistische inlichtin gendienst heeft vernomen dat uit andere delen van Tibet troepen naar de hoofdstad Lhasa oprukken en dat er een chaos heerst in het wegver keer en de lucht- en radioverbin dingen. MIAMI. In de Cubaanse hoofd stad Havana zijn ongeveer vijfhon derd mensen gearresteerd nadat en kele dagen geleden in een winkel in he: centrum van de stad wapens en bommen waren gevonden. MONTEVIDEO. Het stakende per soneel van de overheidsziekenhuizen in Uruguay heeft deze ziekenhuizen bezet en aan nieuwe patiënten de toegang ontzegd. Deze moeten nu in universiteitsklinieken worden be handeld. SEOEL. Acht Koreaanse burgers zijn gedood en twee gewond toen zij tijdens een Amerikaans-Koreaanse artillerie-oefening in de gevarenzo ne kwamen. Onderzocht wordt hoe zij in het verbod engebied waren ge komen. BRUSSEL. De koninklijke marine heeft haar bijzondere dank betuigd aan de Belgische zeemacht voor de hulp, die de Belgische mijnenveger „VanHaverbeke" heeft verleend bij de opsporing van de Nederlandse vissersboot Sch. 225 bij Den Helder. NOTTINGHAM. Ongeveer zeven tigduizend eigenaars van motorvoer tuigen in Groot-Brittannië zijn zon der verzekering gekomen doordat een verzekeringsmaatschappij haar werkzaamheden heeft moeten staken BRUSSEL De verkoop van vis in België blijkt maar weinig beïnvloed te zijn door de recente opheffing van het vleesverbod voor katholieken op vrijdag. DJAKARTA. De uit 66 leden be staande permanente commissie van het Indonesische voorlopige volks congres heeft donderdagavond het aanvullende verslag van president Soekarno over zijn bewind, in het bijzonder vóór en tijdens de misluk te opstand in de herfst van 1965, als onvoldoende verworpen. BONN. Premier Wilson van En geland heeft op e enpersconferentie in Bonn gezegd dat de houding van west-Duitsland ten aanzien van een Britse toetreding tot de E.E.G. over eenkomt met wat de Westduitse re geringsleiders daarvan in het open baar hebben gezegd. Hij noemde het overleg met Bonn zeer nuttig. LONDEN. Vier gemaskerde ban dieten hebben in Londen met een vrachtauto een gepantserde wagen geramd en zijn er vandoor gegaan met 60.000 gulden. Met bijlen had den de overvallers de deuren van de wagen, waarmee geld werd vervoerd stukgeslagen. WAARDELOZE BUIT LONDEN, 18-2. Dieven, die bij Londen een vrachtwagen met schoenen hadden gestolen, hebben hun buit in de steek gelaten daar het allemaal lin kerschoenen waren. De fa briek die de schoenen had ver zonden, heeft laten weten dat zij linker- en rechterschoenen met opzet apart verstuurt om eventuele dieven een poets te bakken. ROTTERDAM, 18-2. - Het korps mariniers krijgt een afdeling para chutisten. Dit bleek uit de toespraak van de commandant van het korps, generaal-majoor A. ML Lujjk, die hü in Rotterdam hield nadat hij het commando van het korps had over genomen van generaal-majoor J. C. M. Nass. De bevelsoverdracht vond plaats tijdens een grote parade bij de Van Ghent-kazerne aan het Toepad te Rotterdam, waarbij de aftredende generaal zijn opvolger voor het front van de troepen het korpsvaandel in handen overdroeg. De nieuwe afdeling parachutisten, waarvan de opleiding in april a.s. zal beginnen, zal jaarlijks uit ongeveer twintig tot dertig man bestaan. Daar toe zullen, na een strenge selectie, telkens vijf tot tien man worden op geleid. Zware stunt van sleper IJMUIDEN, 19-2. De bemanning van de Nederlandse zeesleepboot ..Utrecht", behorend tot de vloot van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden is er in de nacht van zaterdag op zondag tijdens zwaar stormweer met windkracht negen in geslaagd te voorkomen, dat de sleep van een Belgische sleepboot op de rotsen aan de zuidkust van Engeland te recht kwam, zodat hij zondagmorgen binnengesleept kon worden in de ha ven van Falmouth. Vieze lucht over Vlaardingen VLAARDINGEN, 19-2. Zondag- avond hing over Vlaardingen een doordringende stank, die vergeleken kan worden met de lucht van rotte eieren. Vele burgers belden de poli tie op om te vertellen dat zij genood zaakt waren ramen en deuren geslo ten te houden. De misselijkmakende stank werd veroorzaakt door één van de grote industrieën in het Wa terweggebied, welke precies wist men (om half elf) nog niet, maar men was ijverig in de weer om de stank- verspreider op te sporen. WASHINGTON, 19-2. Een presi dentiële commissie van onderzoek heeft voorgesteld een intensieve campagne te gaan voeren tegen de „Cosa Nostra" (de Amerikaanse Ma fia). De hulpbronnen van Cosa Nos tra komen voornamelijk uit het ex ploiteren van hazardspelen en be dragen naar schatting van de com missie n\o gelijk zes a zeven miljard dollar per jaar. De 24 filialen van de organisatie, die in 17 staten opere ren, gebruiken een deel daarvan om plaatselijke functionarissen om te kopen. SCHARENDIJKE Opvallend goed concert van „Sursum Corda" Voor een volledig bezette zaal van het Geref. jeugdgebouw te Scharen de ke gaf de Chr. Gem. Zangvereni ging „Sursum Corda" onder leiding van haar dirigent de heer J. A. C. Schouls uit Zierikzee vrijdagavond haar jaarlijkse uitvoering. De waarnemend voorzitter de heer J. van Iwaarden verwelkomde in het bijzonder burgemeester en mevrouw Francke. Wat de bezetting van het koor be treft deed spreker een beroep op de personen, die menen over een enigs zins geschikte zangstem te beschik ken, lid te worden, daar door het af vallen van enkele leden nade uit voering het voortbestaan vah het zangkoor moeilijk zal worden. Allereerst werkte het koor hierna haar zangnummers af, wat weer op voortreffelijke wijze geschiedde. Eer lijkheidshalve moet vermeld worden, dat één nummer iets uit de (toon viel. De avond werd hierna opgeluisterd door het muziekensemble „Muziek Veredelt" te Scharendijke onder lei ding van de heer W. P. Grootveld. Het grotendeels uit heel jeugdige mu zikanten bestaande ensemble (instru menten, accordeons, gitaren, mando lines, blokfluiten enz.) gaf een aange naam muzikaal intermezzo, zij het dat de programmakeus wat overtrok ken was. Na de pauze werd door leden van de zangvereniging het blijspel „De Vluchtelinge", bestaande uit drie be drijven, opgevoerd. De aanwezigen hebben zich hiermee kostelijk ge amuseerd. Een verloting ter verster king van de kas bracht het mooie be drag van f 310,- op. Burgemeester Francke dankte zo wel het zangkoor als het muzieken semble voor het gebodene. Hij hoop te, dat vooral mannelijke personen zich bereid verklaren de gelederen van het zangkoor te versterken. Ds. F. C. Roodenburg beëindigde de avond op de gebruikelijke wijze. Marseillaanse politiemannen zijn er, vermomd als havenarbeiders, in geslaagd bijna 200 kilo ruwe opium en morfine - afkomstig van een Turks vrachtschip - in beslag te ne men. NEW YORK. Keizer Haile Selas sie (74) van Ethiopië is bereid naar Hanoi te vliegen om er als bemid delaar in de Vietnamese oorlog op te treden. Dit heeft de keizer in een interview met de „New York Times" gezegd. De uieiimarkt OOSTERHOUT. De 50-jarige S. S. uit Oosterhout heeft vrijdagmiddag zijn 45-jarige vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, door wurging om het leven gebracht. De vrouw, moeder van acht kinderen, woonde in de Korte Hoefstraat. Zeven kinderen, variërend in de leeftijd van 6 tot 19 jaar, woonden bij de vrouw. Het oudste kind, dat gehuwd is, woonde elders. Direct na zyn daad heeft de man zich zelf bij de politie gemeld. Hij heeft bekend en is in verzekerde be waring gesteld. De kinderen zijn bij familieleden ondergebracht. Op het lijk van de vrouw zal sectie worden verricht. Rotterdamse metro schiet hard op ROTTERDAM, 18-2. In september zullen de metro-treinen in Rotter dam, tijdens proefritten het gehele 6 km lange metro-traject tussen het Zuidplein en het Centraal Station beijden, zo heeft de directeur van de Rotterdamse Elektrische Tram, drs. C. G. van Leeuwen meegedeeld. Men verwacht dat de metro - die zeven stations heeft - in het voor jaar van 1968 in gebruik kan worden genomen. (Van een medewerker). Volgens definitieve raming van het C.B.S. zijn er in 1966 rond 145 min kg zaaiuien geoogst (v.j. 173) Telt men daarbij de prcduktie van zilver uien en plantuien op en houdt men vccrts rekening met het feit dat de uien dit seizoen duur en goed houd baar zijn, waardoor er minder op het veld in de rennen is achtergebleven, dan zal de totale handelsprcduktie van uien dit seizoen ten naaste bij 10 min kg kleiner geweest zijn dan in 1965/66. Voor verse binnenlandse consump tie en 'industriële verwerking lijkt er tot dusver wat méér gekocht te zijn dan vorig jaar. Daar staat tegenover dat de invoer wat groter geweest is. De export is dit seizoen noodgedwon gen bij die van het vorige seizoen ten achter gebleven. Volgens C.B.S.- gegevens werden er in de maanden juli t/mj december 1966 rond 74 min kg uien geëxporteerd tegen 80 min' kg in 1965. In januari '67 registreer de het U.C.B. een export van 21 min kg '(v.j. idem). Per 1 februari '67 was de stand van de export dus ca. 95 min kg en per 1 februari '66 ca 101 min. Het verschil met vorig jaar ADVERTENTIE -v- h ~y s Hovfd van Egyptisch beeldje, Alexandrlë, 100 v. Chr. Zeker ïn bankzaken zijn details belangrijk. Daarom is aandacht; voor het detail bij de Nederlandsche Middenstandsbank zelfs een hoofdzaak. Grote bedrijven, kleine bedrijven, beleggers en spaar ders, allen vinden bij de NMB een diepgaande „kennis-van-zaken" en een vérgaande service. Is dat voor u ook niet de hoofdzaak? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! .Zierikzee Lango Nóbelstraat 6. komt dus praktisch geheel voor re kening van de maanden augustus, september en oktober. Nadien ver schillen de maandelijks geëxporteer de 'hoeveelheden nauwelijks van die van het voorafgaande seizoen. De komende maanden zal er waarschijn lijk minder geëxporteerd kunnen worden, om de eenvoudige reden dat de voorraden thans kleiner zijn. Vo rig jaar exporteerden wij - volgens U.C.B.-gegevens - na 31 januari nog ca. 42 min. kg uien. Mogelijk zal dat dit seizoen niet meer kunnen worden dan b.v. 30 miln. kg. Hoge prijzen Zoals gezegd zijn de prijzen dit seizoen bijzonder hoog geweest (en dat zijn ze nog!). Ter illustratie van dit feit een enkel cijfer. Uit de ex- portstatistieken van het C.B.S. valt af te leiden dat de gemiddelde waar de van de geëxporteerde uien in de periode juli t/m december 1966 f 0,37 per kg heeft bedragen. De binnenlandse markt Dat ook het binnenland hogere prijzen betaalde blijkt wel uit het feit dat de groothand'elsprijzen op dé Centrale Markt van Amsterdam in meergenoemde maanden van 1966 gemiddeld f 0,36 per kg hébben be dragen, tegen f 0,26 in 1965. Het ver schil met vorig jaar (+40%) was hier aanmerkelijk groter dan bij de export 20%). Dit behoeft niet te verwonderen indien men bedenkt dat de kwaliteit van het produkt gemiddeld duidelijk beter was dan het vorige seizoen. Het ligt voor de hand dat het kwaliteitsverschil op de verse binnenlandse markt duide lijker tot uitdrukking kwam dan bij de ex poi-t. Wat de spreiding van de export betreft trekt het de aandacht dat er ten cpziohte van verleden jaar een duidelijke verschuiving heeft plaats gevonden ten gunste van Frankrijk en ten nadele van West-Duitsland. FRANKRIJK. Frankrijk is altijd al een gelegenheidsafnemer'geweest. In de maanden juli t/m januari ex porteerde Nederland naar Frank rijk 19 mLn kg uien. Dit jaar heeft Frankrijk zelf een betrekkelijk klei ne en vroege oogst. Bovendien iis het afzettempo (ini verband met de ho ge prijzen?) bijzonder hoog geweest. Hierdoor waren de voorraden al spoedig ontoereikend om een redelij ke marktvoorziening te waarborgen. Vandaar de invoer uit Nederland. De hoeveelheden die voor Frankrijk verladen werden zijn tot nu toe van maand tot maand groter geworden. In januari j.l. was ruim een kwart van onze totale export op Frankrijk gericht. De noteringen in de Parijse Hallen liggen thans ruim de helft hoger dan vorig jaar om deze tijd. Heel vlug spijt SOUTHAMPTON, 18-2. De 47-jarige Edward Knight uit Ashford in het Engelse graaf schap Kent, die besloten had naar Australië te emigreren, kreeg al spijt toen hij nauwe lijks de haven van Southamp ton had verlaten. Hij wist de gezagvoerder van het schip waarop hij de reis maakte, de Fairseaie bewegen via de radio een motorboot te vragen om hem op te halen. Terug in Southampton verklaarde hij: „Ik heb begrepen dat het avontuur niets voor mij is. Op mijn leeftijd ben ik te zeer aan het oude Engeland gehecht ge raakt om nog te emigreren". DODELIJKE ONGELUKKEN OOSTERHOUT. In het St. Joseph- ziekenhuis te Oosterhout is overle den de 33-jarige Th. A. van Dongen uit deze plaats, die op 5 februari j.l., toen hij met zijn bromfiets naar links moest uitwijken voor een actheruit- rijdende auto, in frontale botsing kwam met een hem tegemoet rij dende personenauto. Het thans over leden slachtoffer liep daarbij zware verwondingen op AMSTERDAM. De 69-jarige heer S. Bleeker is na een val van de trap in zijn woning in de Wakkerstraat te Amsterdam, aan een hersenbloe ding overleden. Zijn stoffelijk over schot werd later door een met hem samenwonende neef achter de bui tendeur gevonden. UTRECHT. De 34-jarige mej. F. Ausma uit Utrecht is met haar auto in het water van de veilinghaven aan de Van Zijstweg in Utrecht gereden en om het leven gekomen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Toen mej. Ausma uit het water werd gehaald door behulp zame burgers, bleek zij reeds te zijn overleden. GOUDA. De 17-jarige expeditie knecht C. Hoogendoorn uit Gouda is in zijn woonplaats met zijn bromfiets geslipt en onder een tegemoetko mende vrachtauto terechtgekomen. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE WEERT, 19-2. Zondagmiddag is een auto, bestuurd door L. van der H. uit Grathem, in een bocht van de Roermondseweg onder Weert geslipt en tegen een boom gebotst, waar door een der inzittenden, de 41-jari ge J, M. Parren uit Sint Odiliënlberg, om het leven kwam. Het 9-jarig dochtertje van de heer Parren werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder werd licht gewond. De auto werd to taal vernield. DJAKARTA, 19-2. De Indonesi sche regering heeft zondag uitdruk kelijk de juistheid van berichten te gengesproken die zeiden dat presi dent Soekarno ermee had ingestemd zijn functie neer te leggen. De tegenspraak volgde op een ver klaring van de studentenzender „Ra- dio-Kami", dat Soekarno zondag was afgetreden na een bijeenkomst met generaal Soeharto en de bevelheb bers van de strijdkrachten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken besprak de president zondag met generaal Soeharto en de bevelhebber weliswaar de crisis met betrekking tot het leiderschap, doch werden geen beslissende stappen gedaan. Sneeuw in noord-Italië MILAAN, 18-2. In een groot deel van noord-Italië is zoveel sneeuw gevallen, dat het verkeer ernstig is ontwricht. Een aantal dorpen en ste den is van de buitenwereld afgesne den. Door het slippen van voertuigen zijn twee mensen om het leven ge komen en meer dan dertig gewond. ie U >4 K «S S E ■91 «s N a H O t» ca H M M H a te -5 PS S3 w 0 B» SS M KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een onbekende heeft een ruit van de juwelierszaak D. Hessin g in de Reguliers-Bree- straat te Amsterdam met een hamer ingeslagen en vervolgens een greep in de étalage gedaan. Vijf ringen, ter waarde van f 20.000, worden vermist FRANEKER. Op de Harlinger Straatweg in Franeker is het zes jarig jongetje H. A. G. de Vries on der een personenauto gekomen. Het kind is in een ziekenhuis te Gro ningen overleden. Het jongetje werd door de auto gegrepen toen het plot seling vanuit een uitrit de rijweg op opkwam. AMSTERDAM. De officier van ju stitie, mr. H. E. van Renesse, heeft tegen de 50-ja.rige voormalige enig beherend vennoot van het in staat van definitieve surceance van beta ling verkerende bankiershuis Tei- xeira de Mattos, drs. F., een gevan genisstraf geëist van 2% jaar, met aftrek van voorarrest. AMSTERDAM. De Erasmusprijs 1967 is toegekend aan onze landge noot prof. dr. J. Tinbergen, econo mist en internationaal expert op het gebied van de ontwikkelingshulp. Het is de eerste maal dat deze jaar lijkse Europese pi'ijs is toegewezen aan een Nederlander.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4