DE ZIERIKZEESCHE COURANT Moord op president Kennedy zou door komplot zijn gepleegd Beroep van Johnson op de Sow jet-Unie Weer allerlei meningen over Vietnam Robert Kennedy gaat openlijk stelling nemen tegen bombardementen MORRIS Verhoging uitkeringen soc. verzekeringen Gevechten in Tibet? Ziekenfondsorganisaties en huisartsen f WAT tlQT Dl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maunriug 20 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19747 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKME EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 een' per mm; „Succesjes" (max. 4 ragels) I 1,25 per stuk In dit nummer: V. V. V.-attracties in 1967 te Bruinisse Sensationele onthulling NEW ORLEANS, 19-2. De offi cier van justitie in New Orleans, Jim Garrison, heeft zaterdagavond ver slaggevers meegedeeld dat arresta ties op handen zijn in verband met de in november 1963 gepleegde moord op president Kennedy. B(j de ze zaak waren „naast Lee Harvey Oswald anderen betrokken". De moord was het resultaat van een in New Orleans gesmeed komplot", zo zei Garrison. Er bestaat geen schijn van twijfel dat New Orleans een fac tor vormde in de voorbereidingen". Eerder had hij op een persconfe rentie verklaard dart de commissie- Warren, die door president Johnson met het officiële onderzoek was be last, het bij het verkeerde eind heeft gehad met haar conclusie dat Oswald zelfstandig optrad. Garrison had de persconferentie belegd nadat het bericht de ronde was gaan doen dat de politie achter een „sterke en gevaarlijke" Cubaan aan zat die zich samen met andere Cubanen op die fatale 22ste novem ber in Dallas langs de route van de presidentiële stoet achter een schut ting zou hebben opgehouden. In het gesprek met verslaggevers zei de of ficier van justitie later: „Wij hebben aLle namen van de mensen die het plan in eerste instantie beraamden. Wij verspillen geen tijd en zullen dat bewijzen. WASHINGTON, 18-2. - President Johnson van de Verenigde Staten heetf gezegd zeer goede hoop te hebben, dat een akkoord tegen de verdere verspreiding van kernwa pens spoedig een feit zal ztfn. Hij deed opnieuw een beroep op de Sowj et-Unie de wedloop in de anti-raketbewapening voorlopig stop te zetten. Bij zijn beroep op de Sowjet-Unie zinspeelde Johnson op het feit, dat het ogenblik rondom Moskou een ring wordt gelegd van een afweer tegen raketten. Volgens Johnson dreigen alle vorderingen die tot dus ver zijn gemaakt op het gebied van de ontwapening met één slag teloor te gaan door deze naar zijn mening nieuwe en kostbare bewapenings wedloop. Weer overval op juweliersétalage AMSTERDAM, 18-2. Een brutale ruitentikker heeft in de drukke Oudé Brugsteeg, in het hart van de Am sterdamse binnenstad, een aantal sie raden en dergelijke uit de étalage van de juwelierszaak Elvo gestolen. De volgens het publiek jonge man zag kans het aluminium hor, waar van het slot aan de onderzijde on klaar bleek te zijn gemaakt, naar bo ven te schuiven, met een voorwerp een gat in de ruit te slaan en daarna een greep in de étalage te doen. Er zullen arrestaties worden ver richt, aanklachten worden ingediend en schuldverklaringen worden ver kregen". De betrokkenen zullen in staat van beschuldiging worden gesteld onder de in de staat Louissiana geldende wet tegen samenzweringen, zo voeg de hij eraan toe. De commissie-Warren Do commissie-Warren bestond uit „ce meest hoogstaande mensen", al dus Garrison, maar beschikte niet over voldoende beoordelingsmogc- lijkheden. „Vorig jaar november ging ik mij met de zaak bezighouden om dat Oswald kort voor de moord een half jaar in New Orleans had ver toefd. Ik doorlas de zesentwintig de len van, 'het rapport-Warren en er kwamen enkele vragen bij me op Die deden mij tot een onderzoek be sluiten, dat tot nieuwe aanwijzingen leidde welke wij nagingen en die op hun beurt weer andere aanwijzingen aan het licht brachten', zo vertelde Garrison. Op de vraag of hij van me ning was dat het onderzoek naar de moord op Kennedy moest worden heropend antwoordde hij: „Er moe ten gelijktijdig verscheidene onder zoekingen worden ingesteld en be langrijk is daarbij dat het bewijsma teriaal aan een nieuwe beoordeling wordt onderworpen". LONDEN, 20-2. Harrison Salis bury, assistent-hoofdredacteur van de New York Times, heeft zondag* avend in een t.v.-gesprek in Londen gezegd dat de pauze in het bombar deren van Noord-Vietnam ter gele genheid van de nieuwjaarsviering te kert was om een pesitieve reactie uit Ilanci te kunnen verwachten. Salisbury, wiens ooggetuigeversla gen van de schade in Noord-Vietnam sensatie in Amerika verwekten, zei te geloven dat de mensen in Ameri ka het „een beetje spijtig" vinden dat dn bombardementen zijn hervat. Hij hcopt dat de komende maanden initiatieven tot beëindiging van de oorlog zullen opleveren. De Noord- vietnamezen willen vrede, zei hij. „omdat zij bang zijn dat China ach ter hun rug in de lucht zal vliegen". WASHINGTON, 19-2. „De bom bardementen tot het uiterste opvoe ren, totale vernielingen van de ha ven van Haiphong en systematische verwoesting zolang er nog een steen op de andere blijft". Dit is volgens generaal Curtis Le- may, voormalig bevelhebber van de luchtmacht en de vloot van strate gische bombardementsvliegtuigen, de oplossing om aan de oorlog in Viet- ncm een einde te maken. Lemay deed deze uitspraak zaterdag in Was hington voor een gehoor van jonge republikeinen. De wereldbevolking O UTRECHT, 18-2. De wereld bevolking groeit met 65 mil joen per jaar oftewel 180.000 per dag. Deze uitbreiding komt overeen met een derde van de totale bevolking van de Verenigde Staten. Dit heeft Robert C. Cook, president van het Population Reference Bu reau in Washington becijferd. De wereldbevolking telde in de zomer van 1966 ruim 3.346 miljard zielen. De helft van de huidige wereldbevolking is na 1945 geboren. De helft van alle ivereldburgers woont in de vijf grootste landen, te we ten China, Sowjet-Unie, Ver enigde Staten en Pakistan. WASHINGTON, 18-2. Robert Ken nedy is van plan in een binnen twee weken te houden toespraak tot de Amerikaanse Senaat, openlik stel ling te nemen tegen de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam, aldus welingelichte zegslieden in Washington. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Per 1 januari 1967: DEN HAAG, 18-2. In zyn jongste besloten vergadering heeft de Soci aal-Economische Raad een advies vastgesteld over de verhoging van uitkeringen van sociale verzekerin gen per 1 januari jl. De minister van sociale zaken en volksgezondheid had de raarl op 11 januari jl. om ad vies over deze materie gevraagd. De uitkeringsbedragen krachtens de ACW en de AWW zullen per 1 januari jl. als volgt stijgen: AOW per jaar: gehuwde bejaar den van f 4.254 tot f 4.470, ongehuw de bejaarden van f 2.994 tot f 3.144. AWW per jaar: weduwen met kin deren van f 4.254 tot f 4.470, wedu wen zonder kinderen van f 2.994 tot f 3.144. wezen tot tien jaar van f 942 tot f 990, wezen van tien tot 16 jaar van f 1.410 tot f 1.482, we zen van 16 tot 27 jaar f 1.830 tot f 1.926. De SER heeft hierbij overwogen dat per 1 juli a.s.. onder meer als gevolg van de huurverhoging op die datum, de uitkeringen opnieuw zui len worden verhoogd. Invaluliteitsrente De uikeringsbedragen krachtens dc i n terimwc l in va Jidi lei tsren totrekk sts zullen met ingang van 1 januari jl. als volgt worden verhoogd: invali den in klasse A van f 5.826 tot f 5994, invaliden in klasse B van f 4.740 tot f 4.878, invaliden in klasse C van f 3.648 tot f 3.756, invaliden in klasse D van f 2.916 tot f 3.000. De in 1966 genoten uitkering-in eens van twee proqent is niet in de periodieke uitkeringen verwerkt, omdat ook over de in het eerste half jaar genoten IWI-uitkering-ineens van twee procent zal worden ver strekt. Dit is e engevolg van het feit dat van 1 juli 1967 af de IWI- uitkeringen krachtens een over gangsregeling als uitkeringen van de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering zullen worden be schouwd. Dat houdt o.m. in dat aan spraak zal ontstaan op een vakantie- uitkering (van zes procent. Kinderbijslag Wat de kinderbijslagen betreft, deze zullen van 1 januari j.l. af per kwartaal worden verhoogd als volgt: voor een eerste kind van f 95,16 tot f 98,28; voor een tweede en derde kind van f 109.20 tot f 113,10; voor een vierde en een vijfde kind van f 146,64 tot f 152,10; voor een zesde en zevende kind van f 163,80 tot f 169,26; voor een ach te en elk daar op volgende kind van f 180.96 tot f 187,20. Een gulle voorjaarsweeldc zal te zien zijn op de (34ste) Westfriese Flora, die morgen dinsdag 21 februari zal worden geopend in de veilinghallen van Bovenkarspel. Honderdduizend tulpen, hyacinten, narcissen, crocussen en lelies zullen staan te pronken in een lusthof zo groot als het Olympisch stadion. De foto toont een beeld van de Flora in 1966. De senator zou bepaalde regerings functionarissen reeds heben toever trouwd dat er een eind komt aan zijn totnutoe gedempte kritiek op het Amerikaanse beleid inzake Zuidoost- Azië. Dit zal volgens waarnemers ze ker tot een verdere verwijdering tus sen hem en president Johnson leiden. Vorige week bleek voor de eerste maal dat Kennedy niet langer bereid was te zwijgen, toen hij verklaarde de hervatting van de bombardemen ten na het „Tet'-bestand te betreu ren Daarvoor had hij volgens de zegslieden geen kritiek willen uiten om de vooruitzichten op vredesbe sprekingen niet in gevaar te bren gen. Kennedy zou met name een ver lenging van de bombardementspauze hebben willen zien voor een diep gaand onderzoek naar de in Londen afgelegde verklaring van de Russi sche premier Kosygin, dat een sta king van de bombardementen zou kunnen bijdragen tot het vinden van een vreedzame oplossing van de Viet namese kwestie. AMSTERDAM. Het aantal bezoe kers bereikte die wekeeinde een nieuw record. Niet minder dan 107:093 personen namen een kijkje in het RAI-gebouw. In totaal heb ben nu 147.880 personen de RAI- tentoonstelling bezocht. PRAAG, 18-2. In Tibet zijn ge vechten aan de gang tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Dit heetf vrijdag het Tsjechische persbureau Ccteka, de muurkrantcn in Peking citerend, gemeld. Volgens de muurkranten nemen ook legereenheden actief deel aan de strijd. De Tibetaanse hoofdstad Lhasa zou volgens het persbureau van an dere delen van het land zijn afge sneden. Wel merkt het persbureau op dat diplomaten van Aziatische landen in Peking deze, berichten niet hebben bevestigd. Deze diplomaten beschik ken overigens in het algemeen over snelle en betrouwbare inlichtingen over de situatie in Tibet. Volgens Rode Gardisten van het luchtvaartinstituut in Peking, die een werkbezoek aan Tibet brengen, is Tsjang Kuo-Khoea, de eerste se cretaris van het regionale partijco mité en bevelhebber van het Tibe taanse leger ,de voorman van de anti-Mao-beweging aldaar Tuinder in been geschoten DEN HAAG, 18-2. De 22-jarige tuinder W. J. A. K. uit Loosduinen is door een kogel in zijn linker on derbeen geraakt. Het projectiel werd in het ziekenhuis Westeinde verwij derd. De politie heeft een uur na de aanslag de 33-jarige schilder L. M. aangehouden, die verblijft op het woonwagenkamp Zichtenburg aan de Nieuwe weg in Loosduinen. De tuinder fiteste 's avonds om half elf over de Nieuwe weg naar huis, toen hij door een kogel werd getroffen. De aangehouden woon wagenbewoner verklaarde met een alarmpistool op honden te hebben geschoten. In zijn woonwagen werd een alarmpistool gevonden. Woelige verkiezingen in India NIEUW DELHI, 17-2. Vrijdag, de derde stemdag in de algemene ver kiezingen in India, zijn in de staat Bihar negentien mensen gewond ge raakt bij een botsing tussen aanhan gers van verschillende tegenover el kaar staande politieke partijen. El ders in Bihar (oost-India) gingen de tegenstanders elkaar te lijf met ste nen en een hut werd in brand ge stoken. Donderdagavond zijn in de oude ommuurde binnenstad van Nieuw Delhi bij botsingen 25 mensen ge wond. UTRECHT, 18-2. De twee groot ste ziekenfondsorganisaties, de fede ratie V.M.Z. en dc C. B. Z. verheugen zich ever het feit, dat de Landelijke Huisartsen vereniging hun voorstel om een einde te maken aan het con flict over de huisartsenhonorarie hebben geaccepteerd. De vier andere in het gemeen schappelijk overleg ziekenfondsorga nisaties verenigde ziekenfondslicha men, die zich woensdag van het aan bod van de federatie V.M.Z. en de C.B.O.Z. hebben gedistancieerd, zul len zich op korte termijn op de thans ontstane situatie nader beraden. Ver wacht wordt, dat de voorzitter van de onderhandelingsvergadering, mr. H. Jansen van de ziekenfondsraad, partijen na dit onderlinge overleg weer bij elkaar zal roepen. „Als organisatie zijn wij blij dat de weg is geëffend voor een akkoord en dat de spanningen in de onder handelingskamer zijn opgeheven", zo reageerde een woordvoerder van de Man boos op straaljagers MÜNCHEN. 17-2. Een 48-jarige inwoner van München, Helmut Win ter, heeft naar tekeningen van Leo nardo da Vinei een katapult ver vaardigd, die hij dreigt te gebruiken tegen laagvliegende Starfighters van de Luftwaffe. Volgens Winter, die in de oorlog waarnemer bij de artillerie was, vlo gen de straaljagers op 150 meter hoogte over zijn huis, maar zij zijn sinds hij zijn schiettuig in dc tuin heeft opgesteld, teruggekeerd tot. de voorgeschreven hoogte van 700 m. Voorlopig is hij echter niet van plan de katapult op te ruimen. „Ik verwacht dat zij binnen een week of tien dagen weer op 150 meter hoogte zullen overvliegen en dan be gin ik le schieten", aldus Winter. federatie van door verzekerden en mede werkers bestuurde ziekenfond sen (V.M.Z.) desgevraagd op het be sluit van de artsenvergadering. Naar zijn mening dient thans te worden afgewacht hoe de ziekenfondsraad zal oordelen. Dit nummer bestaat uit G pagina's O De dagen van een lediggan- X ger is niets anders dan een l7 O slapeloze nacht. X 3 8 5005OÖ&50COS0CO0CCÖ0CCCCK BILT Bonn wil Amerikaanse garanties BONN, 18-2. De Westduitse rege ring zou van de Verenigde Staten een schriftelijke garantie willen hebben, dat e enverdrag tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten tegen dc verdere verspreiding van kern wapens, de technische en economi sche vooruitgang van industrielan den, die geen kernmogendheden zyn, niet zal beïnvloeden. Verder zou Bonn wensen, dat de Verenigde Staten vóór de onderteke ning van een verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens, de Ame rikaanse interpretatie van een der gelijk verdrag schriftelijk aan de Sowjet-Unie ter kennis zou stellen. Naar vrijdag in Bonn verluidde, zou de Duitse Bondsregering op deze wijze toekomstige geschillen over de uitleg van een verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens willen voorkomen. DEN HAAG. De Eerste Kamer van dc Staten Generaal zal donderdag- echtend 23 februari een begin ma ken met de behandeling van dc om roepwet. Gemaskerde mannen hebben een bedrag van 40.000 pond sterling (on geveer 400.000 gulden) gestolen uit een fabriek van elektrische appara ten in noord-Londen. Verwachting tot dinsdagavond: Zuidwestelijke wind Vannacht zwaar bewolkt met tijde lijk regen; morgen overdag een wis selende bewolking met plaatselijk een bui; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 21 febr. Zon op 7.45, onder 18.04. Maan op 13.20, onder 6.27. Volle maan: 24 febr. te 18.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 febr. 12.31 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 21 febr. 12.20 v.m. n.m. Springtij: 27 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 20-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Schotland ligt een diepe depresise, die zich heel langzaam naar het oosten verplaatst. Rond deze depressie trokken de af gelopen 24 uur randstoringen, die regen en buien brachten, waarvan sommige gepaard gingen met on weer. Inmiddels is een nieuwe storing in het zeegebied ten zuidwesten van Ierland aangekomen. Deze storing zal over Engeland naar het zuide lijk deel van de Noordzee trekken en vandaar verder naar het oosten. De fronten van deze depressie zullen voornamelijk in de nacht en ochtend regen brengen. In de loop van de dag stroomt aan de achterzijde met westelijke winden wat koelere lucht binnen, waarin opklaringen zullen voorkomen. Hersenvliesontsteking in China? HONGKONG, 18-2. Eén uitbar sting van hersenvliesontsteking eist in China vele mensenlevens. Dit heeft vrijdag het in Hongkong ver schijnende dagblad „South China Morning Post'' bericht. Volgens het blad beschuldigen de inwoners van Kanton rode gardisten uit Noord- China ervan de ziekte naar het zui den te hebben overgebracht. Boot sloeg om op de Ganges (India) BENARES, 17-2. De politie in de Noordindiase stad Benares heeft ge meld, dat op de rivier de Ganges een boot is omgeslagen met opvarenden die een bad wilden nemen in de „heilige rivier". Vijfentwintig vrou wen en kinderen zijn vermoedelijk verdronken; vijftien vrouwen en kin deren zijn gered. De enige man aan boord zou zich zelf zwemmend in veiligheid gebracht hebben. De boot kapseisde bij Marzapoer, ten zuid westen van Benares. Proeven opsporen oorzaak verkoudheid CHICAGO, 19-2. Uit een on derzoek, ivaarbg 43 vrijwilli gers zich bloot stelden aan al lerlei omstandigheden die naar men aannam verkoud heid in de hand werken, is ge bleken dat het weinig verschil maakt of men zich warm in pakt of niet. De vrijwilligers moesten in de tocht staan, langdurige koude baden ne men en in een koude ruimte verblijven. Een andere groep verkeerde in behagelijk war- me en. droge ruimten. De eer sten bleken nauwelijks vat baarder te zijn voor verkoud heid. Het onderzoek is ver richt door een groep geleerden van het nationale gezond- hei dsin slit uut.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1