Wordt Rhodesië STREEKNIEUWS Executies in Jemen Insectenbestrijding - zaaizaadbeliandeling een republiek? Verdediger in proces te München: Correcte ambtenaren in incorrecte staat" Anti-Maoïsten in Port Arthur De kabinetsformatie Arbeidsbescherming jongeren tot 18 jaar VAN DICHTBIJ EN VAN VER ONTDEKKEN „Uieninorgen" Bedrijfsvoorlichting ZIERIKZEE, 14-2. Op de alhier gehouden „uienmorgen" - waarover \vy reeds publiceerden - is de heer J. L. Koert van de Bedrijfsvoorlich ting. nog dieper ingegaan op de in sectenbestrijding by de uienteelt. Itet volgende is hieraan ontleend. Er is nu een nieuwe methode in opkomst, de bestrijding door middel van granulaten. Door granulaten op rijafstand in de grond te brengen heeft men een interessante bestrij- dingsmethode uitgedacht en de be strijdingsmiddelen in granulaatvorm komen in 1967 in stromen op de markt Deze methode is niet interessant voor de zilveruienteelt, maar die komt op Schouwen-Duiveland wei nig voor, wel voor verbouwers van pikkles, plantuien en zaaiuien. De vraag is, hoe krijg je de granulaten de grond in. De oplossing is hier de montage van de granulaatbak op de zaaimuchine, ongeacht of men een precisiezaaimachine of een nokken- radmachine gebruikt, als men maar zorgt, dat eerst het zaadje valt, dan de granulaat in het zelfde voortje voor de sluiting van dat voortje. Bij volleveldbespuiting heeft men nodig 6 kg. per ha. bij het gebruik van granulaten 1 Va kg. per ha.. Re gelmatige verdeling van granulaten is uiteraard nodig, terwijL men de dosering natuurlijk moet regelen naar de rijafstand en de plantjes in de rij. Op een rijafstand van 33 cm. heeft men minder nodig dan op een rijafstand van 22 cm. Verhouding 1 op \Vz. Alle granulaten hebben niet dezelfde grootte, ook dit vormt nog even een vraagstuk als men de gra nulaatstrooier gaat vullen en gaat afstellen. Zaadbehandelingsmethode Ten slotte is er dan nog de zaai- behandelingsmethode, d'.e methode die bij de koolwaterstoffen werd toegepast en waar iedere boer eigen lijk naar terug verlangt omdat zij de eenvoudigste manier was. Phytosul (75 gram per kg. zaad geeft de beste resultaten, al blijft al tijd het gevaar dat men geen nade lige gevolgen constateert bij volle veld bespuiting met het zelfde mid del en wel bij zaadbehandeling (achter blijven en als gevolg daarvan dunne stand door kiembehandeling). Zaadontsmettingsmiddelen zijn nog niet in grote sortering op de markt als men spreekt over de fosforesters. Wie uienzaad koopt moet zaad ko pen dat vrij is van stengelaaltjes, dat kan tegenwoordig, het zaad wordt op de aanwezigheid van aal tjes in Oosterbeek gekeurd. Komen er aaltjes in voor, dan moet men het zaad laten begassen. Komende tot de nieuwe rassen noemde spreker een viertal nieuwe soorten. Aan de markt komen dit jaar: drie vroege soorten, nl.'de Primadoro, de Prae- wolphert en de Augusta. De kilo- opbrengst is lager, maar ze zijn drie weken vroeger dan de gewone ui en dat kan een betere prijs tot gevolg hebben. De opbrengst is ongeveer 80 pet., dus 20 pet. minder opbrengst, die dan moet worden goedgemaakt door de prijs. Een vierde soort is de Dura van de fa. de Jongh. Dit is geen vroege soort (zij komt gelijk met Bola), zij heeft een lagere produktie, maar is meer geschikt voor lange bewaring Minder kale bij late levering. Er bleken nogal wat vragen bij de aanwezigen te leven over de vat baarheid voor valse meeldauw bij sommige soorten, over de zaadbe- Scheepvaartberichten Abida, 16-2 te Singapore. Attis, 16-2 van Point Apitre naar St. Maarten. Esso Rotterdam, 14-2 te Bombay ver wacht. Koratia, 18-2 te Saigon verwacht. Skadi, 17-2 van Benghazi naar Izmir. Slamat, 14-2 van Suez naar Port Said. handeling waar men naar terug ver langt, omdat volleveldbespuiting en granulaatstrooiing veel bewerkelij ker en dus duurder is, over de nieu we soorten die op de markt komen en of men na bestrijding door mid del van granulaten ook nog een vol leveldbespuiting moet toepassen, -maar dat is niet het geval. In de zaal aanwezige loonwerkers gaven ondervindingen uit de prak tijk ten beste, vooral op het gebied van precisiezaaimethode of het ge bruik van de nokkenradzaaimachine, zodat de voorzitter aan het slot kon constateren, dat de uienteelt nog steeds een teelt is met vele en soms ook nieuwe problemen, maar dat de voorlichtingsochtend, door de cau serieën van de heren Hooghiemstra en Koert zeker succesvol en leerrijk was geweest. DODELIJKE ONGELUKKEN NCOGE en LAGE ZWALUWE. In de Steenstraat, even buiten de be bouwde kom van Hooge en Lage Zwaluwe is de 64-jarige voetganger J. D. van Alphen uit Bergschenhoek door een personenauto aangereden en ter plaatse overleden. Het onge luk gebeurde, toen de heer van Al- phen de weg overstak om een hem aangeboden lift te accepteren. OOSTERHOUT. Op de niet be veiligde overweg in de Parallelweg in Oosterhout is een bromfietser on der de sneltrein Amsterdam-Eind hoven gekomen. De man werd op slag gedood. De overweg ligt tussen Breda en Gilze-Rijen. De trein kreeg 26 minuten vertraging. Het slachtof fer is de 25-jarige Turk Temir Hil- mi uit Kaysery, die verblijf hield in Rijen. SALISBURY, 17-2. „Een koningin erkennen die niet bereid is Rhodesië te erkennen, wordt onder de tegen woordige omstandigheden hoe lan ger hoe moeilijker". Dit heeft pre mier Ian Smith van Rhodesië .gis teravond in een gesprek voor de radio verklaard. „Iedere dag wordt het moeilijker weerstand te bieden aan de argumenten van degenen die een republiek willen". Premier Smith is van mening dat de grondwet van 1961 aan vervang ing toe is. De nieuwe constitutie zou de rechten van alle bevolkingsgroe pen moeten waarborgen met een .gescheiden ontwikkeling' van blank en zwart. De Afrikanen, aldus Smith geven er de voorkeur aan volgens hun eigen gebruiken te leven. HAARLEM In een ziekenhuis te Haarlem is overleden de 26-jarige mej. M. Uitendaal afkomstig uit Heemstede, die gisteravond om streeks kwart voor elf ernstig was gewond geraakt bij een verkeerson geval te Hillegom. Zij werd toen. terwijl zij de Haarlemmerstraat overstak aangereden door een met hoge snelheid rijdende personen auto. LAND- EN TUINBOUW Ver. tot verbetering van het Geitenras in Zeeland De algemene vergadering van de Ver. tot Verbetering van het Gelten- ras in Zeeland wordt gehouden op dinsdag 21 februari a.s. in het Land bouwcentrum Zeeland te Goes. Een inleiding over het onderwerp „De geitenhouderij internationaal beke ken" zal worden gehouden door de heer S. de Jong uil Den Haag. W MÜNCHEN 16-2. Dr. Eugcn Leer studievriend van Zöpf en eens in Ne derland verdediger van een aantal door de Duitse bezetter gearresteer de verzetstrijders vroeg zich in zijn vaak emotioneel geladen pleidooi tij dens het Harster-prcces af, of het Schwurgericht geen rekening moet hcuden met het verband tussen schuld en noodlot. „Degenen die het geluk hadden later geboren te worden, hebben nooit in de omstandigheden verkeerd waarin dé twee beklaagden zlich des tijds bevonden. Het blijft trouwens toch de vraag of zij zich onder de omstandigheden van Harster en Zöpf niet hetzelfde zouden hebben gedra gen. Ook in dit proces is deze over weging de moeite van het overden ken waard", zei dr. Leer, die daar aan toevoegde: „de Führer-staat van toen was een totale staat, beheerst door fanatici. Bedenk dat toch, rechters". Na zijn uitvoerige inleiding over de omstandigheden in Duitsland vóór en tijdens de tweede wereldoor log, na zijn wijzen op de beperkt heid van het menselijke herinne- rings- en bevattingsvermogen, kwam Leer te spreken over de personen van de beklaagden en slechts af en toe over de rollen die zij in de twee de wereldoorlog vervulden. Leitmo tiv bleef: „Harster en Zöpf waren geen politici maar ambtenaren. Zij waren correcte ambtenaren in een incorrecte staat, die geen. invloed hadden op de verschrikkelijke ge beurtenissen". En weer: „De daden van mijn bei de cliënten staan in geen verhouding tot die van het Derde Rijk. Harster en Zöpf waren geen fanatici, geen misdadigers". Dr Leer zag de vroe gere S.S.- en S.D.-'leider in Neder land Harster als een man die als politiejurist de voetstappen van zijn vader wilde volgen, als een man die in Nederland werd gezien als een vakman en niet als een partijman. Harster zowel ais Zöpf voelen zich mede schuldig aan wat er gebeurt, omdat zij destijds ondanks ernsige vermoedens van wat er met de weg gevoerde Joden zou gaan gebeuren, hun posten niet hebben verlaten. ZIERIKZEE, 17-2. Heden (vrijdag)- morgen om tien uur. werd op het be drijf van de heer Joh. v. d. Velde aan de Oudeweg alhiereen aanvang gemaakt rtiet een demonstratie van een snoe'ihbutveïsnïpperaar (Votex 2 en 1). De demonstratie werd geor ganiseerd door de Vereniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouw- cursus te Zierikzee, met medewer king van de firma Groenleer te Ka- pelle. De Votex slagmaaier-ver snip - peraar is een Frayis produkt dat ge ïmporteerd wordt en verder ontwik keld is door de fa. Vogelenzang te Andelst bij Nijmegen. Het handige apparaat heeft een uitgebreid be- stemmingsprogramma, bijv. egalise ren van braamstruiken, kreupelhout en het tegenhouden van de groei van kreupelhout op jachtpaden, brand gangen en omrandingen. Verder werd gedemonstreerd de Cycloon-cirkelmaaier Votex-Hexa voor het maaien van boomgaarden en bijv. wegbermen. Voor verschil lende doeleinden bestaan overigens speciaal aangepaste machines. Tij dens de demonstratie bestond een redelijk goede belangstelling. De aanwezigen werden welkom geheten door de heer Joh, v. d. Velde, voor zitter van de Ver. van Oud-leerlin gen, waarna de heer v. d. Borgt van de fa. Groenleer een toelichting gaf alvorens in de boomgaard een de monstratie werd gegeven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Concert Oratorium Vereniging Op 21 maart a.s. zal de Zierikzee sche Oratorium Vereniging van het werk: „Die sieben Worte des Er lo sers am Kreuze" („De zeven kruis woorden") van Joseph Haydn, een uitvoering geven. Het koor zal wor den begeleid door een symfonie-or kest uit Oudenbosch. Vergadering C.P.B. afdeling Schouwen-Duiveland De leden van de C.P.B. afdeling Schouwen-Duiveland vergaderden dinsdagavond j.l. in het ned. her vormd verenigingsgebouw. De ver gadering stond onder leiding van de presidente, mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke, die de bijeenkomst opende met het laten zingen van Psalm 32 1 en vervolgens voorging in gebed. Na schriftlezing en medi tatie volgden de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse. Hieruit bleek o.a. dat het ledental het afgelopen jaar groeide van 94 tot 106, terwijl de kas een batig saldo toonde van f 51,47. Twee dames wer den benoemd voor kascontrole. Mee gedeeld werd dat op 13 maart a.s. een modeshow gehouden zal worden welke verzorgd zal worden door de fa. Holty te Zierikzee. Vervolgens sprak de heer dr. H. M. B. van Peppel uit Middelharnis over het onderwerp „Hoe komt het dat we tegenwoordig gauwer moe zijn"? Dr. van Peppel stelde in zijn betoog vast dat lichamelijke ver moeidheid na een dag van arbeid een gewoon verschijnsel is. Slaap en voldoende nachtrust zijn hiervoor de beste remedie. Dikwijls wordt hier aan tegenwoordig echter te weinig aandacht besteed. Gevolg is dan oververmoeidheid, gepaard gaande met geestelijke vermoeidheid. Ver der zijn ook vetzucht, gebrek aan beweging, te hoge of te lage bloed druk oorzaken van vermoeidheid, terwijl oo"k verschilende ziekten worden aangekondigd door ver moeidheid, zoals suikerziekte, kan ker, t.b.c. enz. Het is raadzaam bij ernstige symptonen van vermoeid heid de huisarts te raadplegen. Geestelijke vermoeidheid vindt dik wijls zijn oorzaak in grote spannin gen door het jachtiger en ingewik kelder leven waardoor ook de pro blemen groter worden. Na de pauze werd een groot aantal vragen beantwoord waarbij een ge zellige discussie ontstond. Nadat nog zongen was het laatste vers van de tien geboden werd de vergadering besloten door de vice-president, me vrouw E. P. Dijke-Hoek, met dank gebed. HAAMSTEDE Jaarvergadering N.C.A.B. In de Winterkerk vergaderde deze week de afdeling Burgh-Haamstede van de Nëd. Chr. Agrarische Be- drijfsbond. De avond' stond in het teken van het 35-jarig bestaan der vereniging. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter, de heer C. Manni deze vergadering waarna hij er op wees dat het aantal werknemers in de land- en tuinbouwsector in onze om geving sterk terugloopt wat even eens valt af te leiden uit het terug lopend aantal leden. Toch was spre ker van oordeel dat het werk der af deling nog van veel betekenis is voor de leden en hij wekte hen op door studie te maken van de proble men zich op de hoogte te houden van wat er nodig is en wat er gedaan moet werden. Na het huishoudelijk gedeelte wer den wat films vertoond, terwijl er in de pauze een gezellige verloting werd gehouden bijgestaan door een kopje koffie. Tenslotte zorgde een aardige kwis voor de vrolijke noot, waarop de heer P. Slager, oud-voorzitter der afdeling een kort slotwoord sprak. ZONNEMAIRE C.j.B.T.B,-toneelavond Zaterdagavond a.s. zal in het ver enigingsgebouw het toneelstuk „De poets van Akkerlust" opgevoerd worden door leden van de C.J.B T.B. die reeds in verschillende plaatsen dit stuk met succes voor het voet licht brachten. BRUINISSE Vergadering Z.L.M.-afdeling De algemene vergadering van die afdeling Bruinisse van de Z.L.M. vindt plaats op dinsdag 21 februari a.s. in hotel „Storm". Tijdens deze jaarvergadering zal o.a. verkiezing van bestuursleden plaatsvinden. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 19 februari luidt: 4e klasse G: Zierikzee-Nieuw Borgvliet (half 3); De Schutters- DFS; Oude Molen-RKFC; DIVO- Goes; BSC-Halsteren. ADEN, 16-2. Op een plein in Sa naa zijn donderdag vier Jemenieten onder grote publieke belangstelling door een vuui peleton terechtgesteld, zo heefi de Jemenistische radio ge meld. Enkele uren tevoren had het hof voor de staatsveiligheid het doodvonnis over hen uitgesproken. De mannen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage. TOKIO. 17-2. Chinese troepen in Port Arthur in Mantsjoerije steunen openlijk de anti-Maoisten en hebben dan vierhonderd aanhangers van de partijvoorzitter gevangen gezet. Dit meldden vrijdagochtend Japanse kranten. Volgens de kranten is donderdag avond op muurkranten in Peking gezegd dat de militairen dn Port Ar thur donderdag het spoorwegverkeer hebben geblokkeerd om te verhinde ren dat de Maoisten van buiten de stad worden geholpen. Radio Peking zei donderdagavond dat anti-Maoisten in Sjanghai en Foetsjow nog steeds actief zijn. Penus-raffinaderij wordt grootste ter wereld ROTTERDAM. 11-2. Shell Neder- land Raffinaderij N V. zal door de bouw van een vijfde aardoliedestil latie-eenheid met een capaciteit van 7 Vz miljoen ton de verwerkingsca paciteit van haar raffinaderij te Per nis uitbreiden tot ruim 25 miljoen ton per jaar. Deze Shell raffinaderij zal daardoor de grootste ter wereld worden. De Koninklijke Shell groep heeft tot deze uitbreiding besloten om te kunnen blijven voldoen aan de steeds stijgende vraag naar aard- olieprodukten in west-Europa. DEN HAAG, 17-2. Het kabinet dei- koningin deelt mede: H,M. de Koningin zal heden en zaterdag 18 februari op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de heren prof. dr. ir. J. P. Mazure, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en dr L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State en de voorzitters van de fracties van de nieuwgekozen Tweede Kamer, nl. van de K.V.P., de P. v. d. A., de V.V.D., de A.R.P. de C.H.U de B.P., de Partij D '66, de C.P.N., de P.S.P., de S.G.P. en het G.P.V., de heren drs. W. K. N. Schmelzer, drs. J. M. den Uyl, mr. E. H. Toxopeus, mr. B. W. Biesheu vel, mr. H. K. J. Beernink, H. Koe koek, mr. H. A. F. M. O. van Mier- lo,_M. Bakker, H. J. Lankhorst, ir. C. N. van Dis en P. Jongeling. Gezamenlijk actieprogramma (lrie vakcentrales KEN HAAG, 17-2. Voorafgaande aan de openbare, en daarop aanslui tende besloten, vergadering van de Scciaal-Eccnomische Raad heeft het overlegorgaan van de drie vakcen trales vanochtend in Den Haag over legd over een gezamenlijk actiepro gramma van de drie vakcentrales. Naar verluidt zal dit programma binnenkort worden aangeboden aan politici die betrokken zijn bij infor matieve en formatieve beraadslagin gen over een nieuw kabinet. Verwacht wordt dat de voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. Kloos, morgen, zaterdag, op een bijeen komst van zijn organisatie in de die rentuin in Den Haag nadere mede delingen over dit actieprogramma bekend zal maken. Premier Keith Holyoaka heeft vrijdagavond (plaatselijke tijd) ge zegd dat Nieuw-Zeeland zijn mili taire inspanning in Zuid-Vietnam waarschijnlijk zal verhogen. RECHTSZAKEN Man riep „moordenaars" tegen politie AMSTERDAM, 17-2. Na een eis van veertien dagen gevangenisstraf heeft het gerechtshof in Amsterdam de 23-jarige kek H. J. V„ die op de Dam op de beruchte 14e juni 1966, toen zich in de hoofdstad ernstige ongeregeldheden voordeden, „moor denaars" tegen de politie geroepen, veroordeeld tot een boete van 250 gulden en twee weken voorwaarde lijk. De rechtbank had hem dezelf de straf opgelegd. Aanbeveling E.E.G.-coinmissie BRUSSEL, 17-2. De E.E.G.-com- missie heeft aan de zes regeringen een aanbeveling gericht inzake de arbeidsbescherming van jongeren tot achttien jaar. De aanbeveling, die tot stand kwam na uitgebreide studies en dis cussies in het Europese Parlement en het. Economisch en Sociaal Comi té, voorziet: een minimumleeftijd voor toelating tot het arbeidsproces van 15 jaar. Beperking van de arbeidsduur voor jongeren tot acht uur per dag, met een streven naar beperking van de werkweek tot veertig uur, vakantie met behoud van loon van tenminste 24 dagen per jaar, onge rekend zon- en feestdagen, rusttijden na maximaal 4Vz uur ononderbroken arbeid, verbod van nachtarbeid, arbeid op zon- of feest dagen, en gevaarlijke of voor de ge zondheid schadelijke werkzaamhe den, geneeskundige controle bij in diensttreding, en vervolgens een ge neeskundige controle een maal per jaar, duidelijke voorlichting bij in diensttreding van de ongevallenrisi co's in het bedrijf, buitengewoon verlof voor vorming en opleiding. De aanbeveling omvat voorts be palingen ter verzekering van contro le op de naleving van de voorschrif ten. De zes gemeenschapslanden die nen elke twee jaar de E.E.G.-com- missie verslag uit te brengen over de ontwikkeling van de arbeidsbe- soherming voor de jongeren. In het Siciliaanse parlement zijn donderdagavond vuistgevechten uit gebroken toen een communistische afgevaardigde naar de regeringsta fel riep „U hebt dit huis in een stal veranderd". In Reggio di Calabria in zuid- ltalië zijn donderdag drie arbeiders om het leven gekomen en twee ge wond. doordat de wegtunnel waar aan zij werkten, instortte. De voormalige Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer heeft donderdag in Madrid een onderhoud gehad nut generalissimo Francisco Franco. AMSTERDAM. De 75-jarige me vrouw Slaghekke uit Buitenveldert bij Amsterdam is dodelijk veronge lukt toen zij door een personenauto werd aangereden. De vrouw stak on verwachts de weg over en werd door de auto gegrepen. Van 1964 tot 1966 hebben 1067 Ocstduitse militairen de wijk naar West-Duitsland genomen, zo is don derdag in de bondsdag van rege ringszijde meegedeeld. Ongelukken binnenshuis hebben vorig jaar aan 29000 Amerikanen het leven gekost, zo blijkt uit een rap port. Bij een groot deel van de on gelukken waren personen boven de 65 jaar betrokken. De Amerikanen hebben in de week die zaterdag jl .eindigde en die ook het nieuwjaarsbestand omvat, 107 man aan doden en 1.015 aan ge wonden verloren. In dezelfde week zijn volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder 1.085 Noordviet- namezen en Vietcongleden gesneu veld. Paus Paulus heeft een beroep op de Amerikaanse katholieke bis schoppen gedaan ten behoeve van de „miljoenen van onze broeders die zelfs het strikt noodzakelijke moe ten ontberen". De Westduitse fiscus is de afge lopen jaren een bedrag van min stens 20 miljoen mark „door de neus geboord" door een internationale bende alcohol-smokkelaars. LONDEN. De Engelse defensie- uitgaven voor 1967-'68 zijn geraamd op 2.205 min. pond sterling (ruim 22 min. gulden). NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft donderdag haar standpunt her- haald, dat alleen de veiligheidsraad het recht heeft opdracht te geven tot vredesoperaties van de volge renorganisatie. We zijn weer mooi onder ons en voelen ons - althans klimatologisch op ons gemak, want zo'n heldere vrieslucht in februari is: a. gevaar lijk (denk aan >t al zwellende groen): b. bedriegelijk, want de natuur heeft nu eenmaal een zak vol vroege voor- jaarsgrillen en die moet toch uiige- schud. Rondgestapt in een bos om te zien of het allemaal al een beetje klop pen wilde met de kalender. Dat viel hard mee, al stond het hout globaal gezien er natuurlijk nog winterskaal bij. Maar in die kale takken rumoer de het al luidruchtig van vogelzang - en gekwetter, want niet alle geve derden hebben aan het conservato rium gestudeerd. Het pijpkruid (laag nog) begon al aardig aan te groe nen. Er was speenkruid, te vinden, hondsdraf en voorjaar svroegeling, maar dé sensatie was toen (voor de vorst) de weelde aan sneeuwklokjes, waarvan hele velden pril en smette loos stonden te trillen in de nog frisse wind. Sommige struiken had den al ijlgroene nieuwe blaadjes en de varens begonnen ook al welig te doen. De vorst is nu weer weg en al dat heerlijks zet dus extra flink door. Nadien hebben we triest ge noeg, er niet meer naar omgekeken, want er moest weer nodig zo van alles gebeuren, w.o. de verkiezingen. Dat was weer een hele heisa, want vooral de t.v.-jongens wilden heel erg alles laten zien. erg alles laten zien, en wat doe je dan, wat doe je dan? Hier en daar op Schouwen-Duivel and intussen bleek zwaar met de democratische rechten gemorst. Ideale graadmeter voor deze ernstige zaak waren de aantallen ongeldige stemmen. Getal len van dertig waren „heel gewoon". In Zierikzee waren er niet minder dan 91. Er waren biljetten met een kras er door. Mening van de „kie zer": ,,'t hele zaakje kan me gesto len toorden". Er waren biljetten met meer dan één rondje rood. Kiezer moet in paniek zijn geraakt bij al die namen of hebben gedocht: „kan didaat A is een mooi mens, maar vlak kandidaat B ook niet uit. Een rondje voor beide heren". Dan wa ren er de blanke zielen (ze maakten lekker niks rood) plus de proteste renden, die doorgaans iets onduide lijks op het biljet schreven. Al dat moois gaat verloren, want op een stembureau gaat het streng toe. Maar als gezegd, in de natuur gaat alles (gewoon) door. Misschien is als troostertje een variant op Slauerhoff op zijn plaats: „ik zal niet vertrek ken, al bleven m\j vele bossen te ontdekken, die zich om mijn afwe zigheid bedroeven". SCHIERE1LANDMAN. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2