fa. W. Gilijamse DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belastingopbrengst over 1966 valt bijna half miljard tegen Overvaller half blinde man aangehouden TAUNUS 12 M Automobielbedrijf 8 8 Pleidooi voor behoud Kil van Hurwenen Bouw van permanent huis in één dag Huisartsen accoord met voorstel fondsen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19746 WAARIN OPGENOMEN REDAKHE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs f6 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Domeinbrandvoor ontwikkeling nieuw groen UTRECHT. 17-2. De Landelijke Huisartsen Vereniging is bereid een ovcreenkoms te tekenen met de twee grootste ziekenfondsorganisaties in ons land, die tweederde van alle zie kenfondsen vertegenwoordigen en die hebben aangeboden de in het rapport van de commissie-van der Ven genoemde abonnementshonora- ria te betalen zonder koppeling aan c'e salarisontwikkeling van de artsen in overheidsdienst. Daarmee zijn de artsen afgestapt van hun principiële uitgangspunt, dat de bedragen en de argumentatie voor de honorarium- structuur uit hot rapport van de commissie- van der Ven als een ge heel dienen te worden beschouwd. Deze nachtelijke beslissing van de Landelijke Huisartsen Vereniging, die werd genomen tijdens een ver gadering in Utrecht, kan betekenen dal, het al maandenlang slepende conflict tussen huisartsen en zieken fondsen uit de wereld is. De vraag is alleen nog of de overige vier zie kenfondsorganisaties. die in liet G.O.Z. zijn vertegenwoordigd, bereid zijn het voorbeeld van de twee grootste organisaties te volgen. Gis teren werd reeds gesuggereerd dal zij daartoe mogelijk bereid zouden zijn. TILBURGOv het. Rooms-katholieke kerkhof aan de Heikantselaan hebben onbekende vandalen een grote ravage aangericht. Niet minder dan 150 krui zen werden uit de grond gerukt en een deel daarvan kapot geslagen. Tegenvaller voor Kijks.srhalkist DEN HAAG, 16-2. De opbrengst van de rijksbelastingen over 1966 is, in vergelijking met de ramingen in de jongste miljoenennota, bijna een half miljard tegengevallen, zo blykt uit een donderdag gepubliceerd over zicht van het ministerie van finan ciën. De niet-kohierbelastingen ble ven 245 miljoen gulden achter bij deze ramingen en de opbrengst van kohierbelastingen zal, naar het mi nisterie verwacht, ongeveer 200 mil joen gulden lager blijken te zijn dan in de jongste miljoenennota werd ge raamd. De opbrengst van de niet-kohier belastingen was in 1966 f 11.644 mil joen, dat is f 245 miljoen of 2,1 minder dan in de jongste miljoenen nota werd geraamd. De loonbelas ting viel f 107 miljoen of 2,8 procent tegen, de omzetbelasting f 100 mil joen (2,9 procent), de olieaccijns f 44 miljoen (16,9 procent) en de tabaks accijns f 18 miljoen (2,5 procent). De benzine-accijns bracht f 31 miljoen (16,9 procent) meer op dan was ge raamd. De overige belastingen ble ven per saldo f 7 miljoen onder de raming of 0,3 procent. Ter gedeeltelijke verklaring van het achterblijven van de opbrengst van de loonbelasting deelt het mini sterie mede, dat een groot deel der contractuele loonsverhogingen in 1966 veel later dan anders in werking trad. Het negatieve effect hiervan op' de groei van de opbrengst is bij het opstellen van de ramingen waar schijnlijk onderschat. Omzetbelasting Een belangrijke oorzaak van de overschatting van de opbrengst van de omzetbelasting is dat de ongun stige invloed vande zgn. anticipatie- aankopèn' In 1965 op "de ontvëhgsferi in 1966 langer doorwerkte dan ten tijde van het opstellen van de jong- Perzisch blad meldt grote scheepsramp TEHERAN. 16-2. Het Perzische blad „Kayhan" meldt dat er in de Golf van Oman ongeveer 250 men sen verdrenken zijn toen de motor boot, waarin zij zaten, bij een zware storm omsloeg. ste miljoenennota werd aangenomen. De relatief grootste tegenvaller geeft de olie-accijns te zien. Dit is voor een groot deel een gevolg van het - door het zachte weer veroor zaakte - geringe verbruik van mine rale olie voor niet-particuliere ver warmingsdoeleinden (voor particu liere doeleinden is het verbruik on belast) in het laatste kwartaal van 1966. Bovendien blijkt er in de eer ste helft van het jaar bij de handel een vrij sterke voorraadvorming te hebben plaatsgevonden. De opbrengst van de accijns verschuldigd over het verbruik van huisbrandolie is daar door in de laatste maanden van vo rig jaar aanmerkelijk bij de ver wachtingen achtergebleven. Dezelfde klimatologische omstan digheden, die op de opbrengst van de olie-accijns een ongunstig effect hadden, hebben het verbruik van benzine in het najaar van 1966 gun stig beïnvloed. Mede hierdoor heeft de opbrengst van de benzine-accijns de raming overschreden. Het achterblijven by de schatting van de opbrengst van de tabaksac cijns hangt samen met een enigszins tegenvallend verbruik van sigaret ten in het derde kwartaal van 1966. De ontvangsten in het vierde kwar taal zyn daardoor lager geweest dan vorige zomer werd verondersteld. HENGELO, 16-2. Na enkele dagen intensief speuren is het de Hengelose politie gelukt de dader van de zater dag gepleegde roofoverval op een half blinde winkelier te arresteren. Het is de 19-jarige ongehuwde Enschedéëer H. J. N„ die in de naas te omgeving van de sigarenwinkel van het slachtoffer, de 56-jarige R J. Tempelman, heeft gewerkt. De dader was enkele weken gele den door zijn vroegere werkgever wegens een klein vergrijp aan diens- eigendommen ontslagen. Omdat hij schulden had en enkele dingen wilde kopen beraamde M. het plan om de winkelier, die hij vaak met ziin tas had zien lopen, te overvallen. Toen de man, die zeer slecht ziet en maar klein van stuk is, tegenstand bo-r e: 1-cgon te schreeuwen raakte N in paniek en sloeg zijn slachtoffer Uier, zonder hem overigens te ver wonden. Van de buit, 1800 gulden is nog ruim 1000 gulden over. Gisteren vond de politie op aanwijzingen van do dader vlak bij Enschedé de tas van de winkelier. Ernstig ongeluk met mortiergranaat in India BIKANER (India), 16-2. In een dorp bij de Noordindiase stad Bika- ner zijn woensdag zes meisjes en drie jongens om het leven gekomen toen een mortiergranaat, waarmee zij speelden, ontplofte. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM CAMBRIDGE. 17-2. Een New- Yorkse verzamelaar heeft de biblio theek van de universiteit van Har vard in Cambridge een brief ge schonken, die de beroemde astro noom Galileï op 5 januari 1601 te Pad.ua schreef om iemand te bedan ken die hem een gedicht had ge stuurd. ROUAAN, 16-2. Een 58-jarige mceder, haar zeven kinderen en een schoonzoon staan in de Franse stad Rcuaan terecht cp beschuldiging van moerd op twee grootmoeders. Beiden werden vermoord omdat de ouder domskwalen waaraan zy leden, de familie teveel last bezorgden. Prinses Christina jarig AMSTERDAM, 16-2. De contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming in Amsterdam houdt een hartstochtelijk pleidooi voor het behoud van de Kil van Hur- wenen dat de fraaiste oude rivierarm van Nederland wordt genoemd. In een schrijven aan de ministers van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening wordt ver zocht geen medewerking te verlenen ADVERTENTIE Brief van Galileï Familieleden vermoordden grootmoeders Volgens de openbare aanklager hadden zij op twee afzonderlijke fa miliebijeenkomsten tot de moorden besloten. De familieleden, afkomstig van het Normandische platteland, luisterden donderdag in de volle rechtszaal on bewogen maar de beschuldiging dat de moeder, mevrouw Julienne Le- tondeur in 1959, haar dochter Ja- queline had aangezet om een dode lijke dosis rattenvergif in het eten van haar grootmoeder, mevrouw Marguerite Bernard (73), te doen. De oudste zoon, Francois wordt eivan beschuldigd dat hij in 1963 de grootmoeder van vaderskant, me vrouw Lcuisse Letondeur (77), in bed had gewurgd. De moord werd ontdekt, nadat Francois een oom had verteld dat het niet gemakkelijk was can oma te wurgen. Dealer voor Scbouwen-Duiveland Tel. (01116) 370 RENESSE Geen jaarlijkse tentoonstelling „Het Ned. Trekpaard' DEN BOSCH, 16-2. Op de algeme ne ledenvergadering van de Konink lijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard, afdeling Noord Brabant, die donderdag in Den Bosch is ge houden, werd met 31 tegen 22 stem men een voorstel van het hoofdbe stuur aangenomen voortaan niet jaarlijks de nationale tentoonstelling van het Nederlandse Trekpaard te houden, maar om de twee jaren. Dit gebeurt wegens financieel-technische redenen. Op 10 maart wordt in Den Haag de algemene vergadering van „Het Trekpaard" gehouden, waar alle af- aan de plannen van het gemeentebe stuur van Zaltbommel een 42 ha groot haven- en industrieterrein aan te leggen in de Hurwenense uiter waard waardoor de Kil en zijarm van de Waal en natuurreservaat ver loren zou gaan. De Kil van Hurwenen is een in 1639 afgesneden Waalmeander, die om wetenschappelijke en landschap pelijke redenen als de belangrijkste oude rivierarm van Nederland wordt beschouwd. Zij is in ons rivieren landschap een uiterst waardevol his torisch documentdat niet kan wor den geïmporteerd. Alleen al hierom wordt een compensati evoors tel waarbij door de gemeente elders in dé uiterwaard gelegen cultuurgras landen worden aangeboden om er desgewenst een nieuwe „Kil' te gra ven, als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Industriële lintbebouwing De contact-commissie voor natuur - en landschapsbescherming acht de plannen van Zaltbomimel een betreu renswaardig symptoom van de in dustriële lintbebouwing die langs on ze rivieren dreigt te ontstaan. Door dat in bepaalde kringen de mening heeft postgevat, dat de rivieroevers maximaal moeten worden benut om de concurrentie-positie van de bin nenscheepvaart te versterken en om kleine gemeenten economische im pulsen te verschaffen, wordt de aan trek kelijkheid van een bij uitstek Hollands landschap ernstig geweld aangedaan. De plannen van Zaltbommel voor de Hurwenense uiterwaard zijn de sastreus voor het unieke en onver vangbare natuurreservaat Kil van Hurwenen en in ruimer verband schadelijk voor het landschapsschoon in hot rivierengebied, zo wordt in de brief gezegd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's »Q09005COCOCCCOOCCOOSCO 8 O de politiek zijn de dingen X van minder belang dan de Q naam, die men ze geeft. yyy?z igen a de 0 SCHIPHOL. Donderdagmiddag is de bemanning van de drijvende bom", de kustvaarder „Lucy", diegeladen met carbid zonder bemanning langs de westkust van Engeland dreef, in Nederland teruggekeerd. Hier doet kapitein Jan Spaltman (zittend, midden) temidden van zijn bemanning het relaas van hun wedervaren. Weer gevaar voor natuurmonument Öezelfde teinpeaturen Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui; matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 18 febr. Zon op 7.51, onder 17.58. Maan op 10.54, onder 3.06. 19 febr. Zon op 7.49, onder 18.00. Maan op 11.27, onder 4.20. 20 febr. Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 12.15, onder 5.30. Eerste kwartier: 17 febr. te 16.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 febr. 8.29 v.m. 21.07 n.m. 19 febr. 9.31 v.m. 22.18 n.m. 20 febr. 10.57 v.m. 23.49 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 febr. 8.29 v.m. 21.03 n.m. 19 febr. 9.31 v.m. 22.17 n.m. 20 febr. 10.53 v.m. 23.45 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven Rusland is in de laatste dagen zover naar het zuidoosten getrokken dat het op het weer in onze omgeving vrijwel geen invloed meer heeft. Het weer boven ons land wordt nu meer en meer bepaald door storingen, die uit het zuidwesten komen. De sto ringen zelf bereiken onze omgeving juist niet, maar buigen boven noord- Frankrijk om naar het noordwesten. De frontensystemen, die met de sto- ringsgebieden samenhangen hebben derhalve nog maar weinig regen ge bracht. De wolkenzones waren bo ven ons land aan oplossing onder hevig. Wel drong de zachte lucht vrij ver naar het noorden op. In het zuidoosten van het land liep de tem peratuur tijdens zonnige perioden gisteren op tot 10 graden, terwijl in de afgelopen nacht het kwik ner gens meer onder het vriespunt kwam. Een nieuwe storing is intus sen bij de noordwestpunt van het Iberisch schiereiland aangekomen. Zij zal ongeveer dezelfde baan vol gen als haar voorgangster. De wind zal derhalve, na vandaag tijdelijk te zijn geruimd naar zuidelijke richtin gen. opnieuw naar zuidoost krimpen. delingen bijeenkomen. Algemeen verwacht men dat het genomen be sluit dan bekrachtigd zal worden. De nationale tentoonstelling in Den Bosch gaat dit. jaar dus niet door. Als compensatie werd besloten op zaterdag, 9 september alleen voor Noord-Brabant een centrale merrie keuring te houden in de Bossche Brabanthallen. WIJK BIJ DUURSTEDE. Bij een gasontploffing in het plantsoen in Wijk bij Duurstede zijn vier werk nemers van een sloperij gewond ge raakt. AMSTERDAM, 16-2. In Engeland worden thans geprefabriceerde hui zen aan de markt gebracht, die on geschoolde arbeidskrachten in een dag in elkaar kunnen zetten, maar een levensduur hebben die gelijk is aan die van huizen van gewone bak steen. Ongeveer 80 procent van de totale bouwtijd wordt op de fabriek doorgebracht. In deze bouw komen geen beton, cement of kalk te pas. De eenheden verlaten de fabriek compleet met elektrische en sanitai re voorzieningen, afvoerbuizen en een warme lucht verwarmingsinstal latie. Het „Mucklow-plan", zoals dit sys teem heet, is in overeenstemming met de aanbevelingen van de Britse regering en heeft een certificaat van lofwaardigheid gekregen van de Na tional Building Agency. Het is mogelijk op deze manier huizen van 1, 2 of 3 verdiepingen en ook kantoren enz. te bouwen. Tijdens een demonstratie alhier werd vandaag een huis van twee verdiepingen met drie slaapkamers uit 4 afzonderlijke eenheden die elk ongeveer vier ton wogen in elkaar gezet. De eenheden wei-den met een hijskraan op hun plaats gebracht en het huis was in een dag klaar voor bewoning. fhm door Mux Koot vervaardigd portret van ïJ.K.H. Prinses Christina die óp zaterdag 13 februari haar 20ste verjaardag zal vieren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1