OMEGA HOOFDSCHOTEL komt cle ótral De kat heeft karakter maagtabletten „De Zoom" n.v. De Gaulle in de aanval f.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1967 Nr. 19745 ADVERTENTIE Voor 25 jaar ADVERTENTIE De snorharen, de staart en het zien in het donker Ofi.i land telt nu twee miljoen kat ten. Dit respectabele cijfer wijst er op, dat twee derde van het aantal Nederlandse gezinnen tenminste één poes in huis heeft. En toch leven velen met dit huis dier samen onder één dak zonder het goed te begrijpen. Poes wil zelfstandig zijn In tegenstelling tot de hond, is de ka[ een buitengewoon zelfstandig wezenZij i» wat men noemt een in dividualist, en zal steeds dat doen, waar zij zelf zin in heeft. Het is daardoor buitengewoon moeilijk, de kat te benaderen. Over het alge meen krijgt men de indruk, dat de kat zich niets van de mens aantrekt, maar dit is toch niet juistHet is al leen erg moeilijk, de kat voor zich te winnen en men moet daar meestal meer voor doen, dan men ogen schijnlijk zou verwachten. Wenst de liefhebber een goede omgang met zijn kat, dan moet hij zich op het standpunt stellen, dat hier twee gelijkwaardige individu en tegenover elkaar staan. Geen meester en geen knecht. Dit is iets, dat voor de mens mees tal niet meevalt en het gevolg is, dat er maar weinig mensen zijn, die werkelijk een kat voor zich weten te winnen. Het is daarom nuttig iets meer van de kat te weten en dit huisdier te leren kennen. Heren, zien en tasten De zintuigen bij een kaf zijn bui tengewoon sterk ontwikkeld. Zij hoort zeer goed en ook het zien en de reuk zijn voortreffelijk. Zij kan bijvoorbeeld geluiden van elkaar onderscheiden, die voor de mens vol komen gelijk zijn. Wat het zien betreft, moeten wij eerst een fabeltje uit de wereld hel pen. Men beweerd wel eens, dat een kat in het donker kan zien, maar dit is een pertinente onwaarheid. In volslagen duister kan ook een kat niets waarnemen. In schemer, wan neer er slechts iets licht is, staan de zaken echter anders. Dan kan de kat prima zien, in tegenstelling tot de mens. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de ogen van een kat, ge voelig zijn voor ultra-violette stra len en doordat de pupil zich gewel dig kan vergroten, zodat al het be schikbare licht kan binnentreden. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat de kat echter kleurenblind is. Wat zij ziet, is in nuances van grijs zwart. Een tweede hulpmiddel om de weg in het donker te vinden, is voor de kat haar snor. Ieder weet, dat de kat op de bo venlip lange, harde, grote haren heeft. Deze snor doet dienst als tast- orgaan. Wanneer de kat in het don ker voorzichtig voortgaat, parasi teert zij voor een groot deel op deze snor. De fijnste trillingen worden er mee opgevangen en de kat weet da delijk, wat dit betekent. Hoe gevoe lig deze organen zijn, blijkt, wan- ADVERTENTIE De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. 'n blijvende uitkomst! Importeur Rietbergen C V Rotterdam Tel. 010-2311 62 neer wij bij een slapende kat voor zichtig even een puntje van een snorhaar aanraken, het dier zal dan dadelijk wakker worden, hetgeen bij een andere aanraking ergens op het lichaam, niet het geval zal zijn. De barometer De staart van de kat is een aar dige barometer om te zien, hoe het met haar humeur gesteld is. Is zij in een goed humeur, of heeft het dier bepaalde verlangens, dan zal de staart langzaam en soepel zwaaien. Verkeert het dier in opwinding, dan zal slechts her puntje van de staart met korte rukjes heen en weer gaan, terwijl de rest van de staart in rust is. Is een kat kwaad, dan zwiept de staart wild heen en weer met korte krachtige slagen. Wanneer bij klei ne, jonge katjes het staartje trillend rechtop staat, betekent dit, dat er nood is In verband met het feit, dat de kat een individueel jager is, zal zij al tijd rustig en bedachtzaam eten. Bij dieren, die in samenwerking jagen, is dit anders, die zullen schrokkerig eten, want wanneer de troep de buit verslindt, moet ieder zorgen zoveel mogelijk voedsel naar binnen te krijgen. Bij de kat is dif anders, die neemt er de tijd voor. Iloe komt ze op haar pootjes? De kat is ook een geweldige acro baat. Zij kan klimmen, springen en op een uiterst smal randje lopen en buitengewoon snel reageren als geen ander. Toch kan het voorkomen, dat een kat valt en.... dan is het hele maal niet zeker, dat zij op haar pootjes terecht komt. Over het algemeen heeft de me ning post gevat, da, een kat altijd op de pootjes terecht komt en zich dan nooit zou bezeren. Dit is na tuurlijk een fabeltje. Ongetwijfeld heeft de kat in zijn staart een prach tig hulpmiddel om, als het enigszins mogelijk is, met de poten naar be neden op de grond te belanden, maar dit is toch niet altijd het ge val. Wanneer de kat valt, zal zij da delijk haarstaart loodrecht in de lucht steken en alle haren opzetten. Hierdoor doet de staart dienst als balanceerstok en als een soortpara chute. al heeft deze laatste weinig waarde. In zeer veel gevallen zal de kat dus wel op de poten terecht ko men, maar of het dier zich zal be zeren, is een kwestie, die afhanke lijk is van de hoogte, waarvan het valt en de bodem waarop het terecht komt. De poten van de ka, zijn buiten gewoon elastisch en zullen een groot deel van de schok opvangen. Is de val een te grote hoogte, dan zullen de poten het niet kunnen houden en het is daarom wel meer voorgeko men, dat de kat ernstige kneuzingen opliep door een val. Wanneer men zo het een en ander van de kat weet over haar lichame lijke eigenschappen, die ten nauwste samenhangen met haar karakter, dan kan men het dier aanmerkelijk beter begrijpenTracht daarom nooit een kat te haasten en helemaal niet haar uw wil op te leggen. Bij het omgaan met katten wordt een grote dosis tact vereist. Liefde en vriendelijkheid zullen hierbij de be.s- te hulpmiddelen zijn. Haar trouw geeft een kat niet zo snel als een hond, maar heeft men het dier eenmaal gewonnen, hetgeen heus wel mogelijk is, dan is een kat zeker zo aanhankelijk en trouw, al is dit niet zo bekend. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 17 FEBRUARI. NED. I: Tussen kwart voor zeven en acht uur Pipo, het nieuws, de re clame, de belevenissen van de spi nazie etende Popeye en „The Thun- derbirds". De stoere mannen van International Rescue behoeden Amerika en de hele wereld weer voor een ramp door mannen met snode plannen te ontmaskeren. Na het journaal „Televizier" en vervol gens de tweede aflevering in een week tijds van „The Fugitive", waar deze keer het vrouwelijk schoon een belangrijke rol in speelt. Van half tien af mag Willem Duys zijn gang gaan. Hij haalt weer allerlei figuren voor de camera en misschien gaat er weer wel iets helemaal fout zo als dat wel meer in „Voor de vuist weg" voorkomt. NED. II: In het VPRO program ma zijn de agenten Toody en Mul- doon weer van de partij. „Muzen in Spijkerbroek" is een modern literair programma onder redactie van Cees Buddingh. De VPPRO blijft ook verder op de avond nog wat pro gressief. Eerst met een jazzprogram ma gemaakt in Haarlem toen daar een jazzavond werd georganiseerd. Netty Roosengeld en Lies Westen burg tekenden weer voor „Een mens is ook maar eens mens", een pro gramma over mensen, die met of zonder reden aan het woord komen. Alvorens de kernfysicales wordt herhaald nog een kort VPRO pro gramma dat bestaat uit ballet. Le den van het Nederlands Dansthea ter voeren een ballet op van Hans van Manen, getiteld „Terugblik op morgen", dat de verhouding tussen een man en een vrouw uitbeeldt. ZATERDAG 18 FEBRUARI. NED. I: Ook in dit weekeinde weer schaatsen. In Deventer rijden nu de dames om de Europese titel. In cle middag voorts „Ja zuster, nee zuster" het succesprogramma van Annie M. G. Schmidt met Hetty Blok in de hoofdrol. Het avondprogramma be gint met de nieuwe Engelse serie „Mrs. Thursday". De rijk geworden werkster ligt overhoop met de ex- vrouwtjes van meneer Dunrick. Na het journaal en „Achter het Nieuws" een nieuwe show van John van Kesteren. Het gewone zaterdag Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis avondstramien van de VARA ver der, d.w.z. Theo Eerdmans met zijn quiz en niet te vergeten „Opus der tien" met Fred Kaps en David Ber- glass, die nog een of twee tovenaars als gast ontvangen. De avond wordt besloten met een filmoverzicht van de Europese kampioenschappen hardrijden voor dames. NED. II: Voor de NCRV om te be ginnen tien minuutjes met Josh White, die zoals gewoonlijk weer blues en spirituals laat horen. Daar na een aflevering van „Das Kriminal- museum", de voortreffelijke Duitse politieserie, die gemaakt werd naar ware documenten. Na de voltreffers van Farce Majeure" - de actuele grappenmakers, die in de verkie zingsuitslagen wel wat stof zullen hebben gevonden tot slot nog „Drukwerk", een discussie onder leiding van dr. N. van Gelder, over meningen en misstanden in de pu bliciteit over geloof, kerk en chris tenen. VRIJDAG 17 FEBRUARI. NED. I: 10.20 Schooltelevisie; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Reclame; 19.00 Popeye; 19.05 The Thunder- birds19.56 Reclame; 20.00 Journaal 20.16 Reclame20.20 Televizier; 20.45 The Fugitive; 21.35 Voor de vuist weg; 22.45 Journaal, NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Re clame; 20.05 Car '54; 20 30 Muzen in spijkerbroek20.55 Jazz uit Haarlem 21.25 Een mens is maar een mens; 21.55 Blik op morgen; 22.10 Reclame; 22.15 Journaal; 22.30 Teleac. ZATERDAG 18 FEBRUARI. NED. 1: 14.00 Wereldkampioen schappen schaatsen dames; 14.50 Nieuws; 14.51 Reclame; 14.54 NTS- weekjournaal15.17 Reclame; 15.20 Wereldkampioenschappen schaatsen 16.45 Vrouwelijkheden; 17.20 Ja zus ter, nee zuster; 1845 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Reclame; 19.00 Mrs. Thursday; 19.50 Reactie op reacties; 19.56 Reclame- 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 John van Kesteren; 21.25 Tel uit je winst; 22.00 Opus 13; 23.00 Journaal. NED. II: 20,00 Nieuws; 20.01 Re clame; 20.05 Josh White: 20.15 Poli tiemuseum; 2130 Farce Majeure; 21.50 Druk-werk; 22.10 Reclame; 22.15 Journaal. Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 8 febr. Willem ,z. van Gerard van 't Veer en Maatje van der Male (Zierikzee): 8 febr. Gwen- delyn, d. van Rolf Soesman en Cor nelia Janse van Noordwijk (Mid- denschouwen); 8 febr. Jan Jakob, z. van Herman Jan Comelis Wandel en Ellen Maatje Johanna van Dijke (We9terschouwen);' 9 febr. John Ed win, z. van Korijn van der Schelde en Hildegard Geertruida van den Berg (Zierikzee); 10 febr. Peter Paul, z. van Arie Jan van den Hoorn en Ymkje Trijntje de Bondt (Zierikzee) 13 febr. Oscar Vincent, z. van Tae- kele Faber en Sjieuwke Couperus (Zierikzee). Overleden. 9 febr. Machiel Capel- le, 90 jr., geh. gew. met Maria Kor- nelia Brouwer (Duiveland); 10 febr. Anna Adriana Krina Fonteine, 46 jr. echtg. van Leendert Comelis Pland- soen (Westerschouwen). MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis a De totale uitvoer bedroeg in de laatste verslagweek 4284 ton, het leeuwenaandeel nam West-Duits- land af, nl. 1690 ton Tweede was Frankrijk met 814 ton, gevolgd door Engeland met 669 ton. Een belang rijke afnemer was verder Ierland met 368 ton. Uitvoer van enige be tekenis was er nog naar Zwitserland en Afrika, terwijl West-Indië en België betrekkelijk kleine hoeveel heden afnamen. De aanvoeren op de veiling lopen nog steeds verder terug. In totaa" was er dinsdag slechts 13 ton, waar van 2 ton middel klasse II. Het kou de weer doet direct zijn invloed in gunstige zin op de prijs gelden. Over de gehele linie was er dan ook een behoorlijke prijsstijging. De middel klasse I kwam van f 38,30 op f 41,70, een verbetering van ruim f 3 per 100 kg. Nog meer stegen de grove, die van f 30 op f 43 per 100 kg. kwamen. De drielingen deden het weer wat kalmer aan, maar ga ven toch altijd nog een prijsstijging te zien van f 2,40 per 100 kg., de no tering was f 42. Het prijsverschil tussen klasse I en II verminderde eveneens sterk en bedroeg slechts f 1,70 per 100 kg., noteerde de mid del II op de vorige veiling f 34,50, dinsdagmorgen was dit precies f 40, een behoorlijke prijsstijging, die in verband met het koude weer ook wel te verklaren is. Bij het huidige weertype laten de bovenste velle tjes gemakkelijk los en krijgt ook de klasse II een blanker aanzien dan bij vochtige weersgesteldheid. De picklers industrie noteerden tenslot te f 28. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk z Beroepen te Rijpkerk-Giekerk c.a. kand. S. Ypma, Groningen; te Poort vliet (Zld.) (toez.): J. Vroegindeweij, Goudswaard. Aangenomen naar Beilen (vac. H. Hijeboer): R. Pomp, Zwartemeer; de benoeming tot bijstand in het pasto raat te Ouwerkerk: ds. I. Faber, a.s. em. pred. te Schoonoord (Dr Bedankt voor Strijen (wijkgem. 1) G. Broere, Dinteloord; voor Strijen (wijkgem. 2): H. Belier, Maasdijk; voor Giessendam-Nederhardinxveld J. Wieman, Nunspeet; voor Almelo (wijkgem. 2) en voor Ridderkerk (vac. J. C. Koolschijn) J. A. Poelman, Terneuzen; voor Valburg-Homoet: A. Breure, Hei- en Boeicop. Ger. Kerken Beroepen te Hoogvliet (vac. H Riezebos): G. O. N. Yeenhuizen, Em- men-Angelslo; te Sneek (vac. G. Clements): G. v. d. Veere, Hardega- rijp; te Giessen-Rijswijk: kand. H. Lenters, Geldermalsen; te Yersekc: M. de Regt, Nieuwendijk (N.B.). Benoemd tot hulpprediker te Wol- vega (voor Noordwolde): F. A. Kamphus, em pred. te De Wilp (Gr.), die deze benoeming ook aan nam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroeven te Mariënberg: R. Tim merman, Bunschoten-Spakenburg. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Meppel: kand. A. Broersma, Leeuwarden en kand. J. Kruis, Apeldoorn. Beroepen te Nieuw-Vennep: kand, A. Broersma, Leeuwarden; te Utrecht-Noord: M. C. Tanis, Baren- drecht; te Mijdrecht: kand. J Kruis, Apeldoorn. Ger. Gemeenten Beroepen te Corsica (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam-Centrum; te Hardinxveld-Giessendam: G. Schip- aanboord, Apeldoorn. DREISCIIOR. De meeste in het dorp gevestigde ontspanningsvereni gingen zullende omstandigheden ten spijt, weer hun jaarlijkse uit- voeriny geven. SIRJANSLAND. In de polder ziet men sinds enige tijd groepjes vogels van een hier niet vaak voor komende soort, nl. de Vlaamse Gaai. KERKWERVE. Het Waterschap Schouwen heeft aanbesteed het op nieuw delven van waterleidingen in het district Flaauwers-Koudekerke, hetwelk is gegund voor f 997. BURGH. De aidBurgh-Haamste- de van de Ned. Ver. van Huisvrou wen herdacht haar 12Yz-jarig be staan. ZIERIKZEE. Men is hier gereed ge komen met het uitreiken der per- soonsbewijzen. In totaal zijn er 5300 bewijzen uitgereikt. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau'' is een konijnententoonstel ling gehouden. Het aantal inzendin gen bedroeg 110. ZIERIKZEE. Voor het Nut werd een lezing gehouden over de Schouwse vogelkolonies in de inla gen aan de zuidzijde van ons eiland. ELLEMEET. De zangvereniging „De Jonge Stem" hield in café Van der Have haar uitvoeringDe ver eniging hestaat nu vijf jaar. RENESSE. Ondanks talrijke po gingen daartoe is het bestuur der plaatselijke voetbalvereniging er nog niet in geslaagd een terrein te ver krijgen. SEROOSKERKE. De mondharmo nicaclub „OBK" gaf haar jaarlijkse uitvoering, waarvoor zoveel belang stelling bestond dat velen geen plaats meer konden krijgen DAYTON (Ohio). In totaal zijn vo rig jaar 1060 ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen, zogenaamde ufo's, waargenomen boven de Ver enigde Staten, maar er zijn geen be wijzen dat een van deze voorwerpen uit de ruimte afkomstig was, zo deelt de Amerikaanse luchtmacht mee. ADVERTENTIE Dameshorloges vanaf f150,- In goud vanaf f275,- Herenhorloges vanaf f135.- 23e (Twaalf Apostelen FIRMA C. VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL. 2738 KON. JU LI AN ASTRA AT 35 - BRUINISSE VLEES 'Smakelijk eten' tip no.13 van chef-kok HENRI EKSTEEN: GEVULDE VARKENSLAPPEN Koop dikke varkenslappen en snij die open. Leg er ham en kaas tussen. Het vlees met pe per en zout inwrijven, paneren. Dan braden in 2/3 boter en 1/3 rundvet. Serveren bij Brussels lof, groene kool etc. Kostelijk... Publlkatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven BLIK DOOR HET WEREl.I) Hel tekent de Franse verhoudin gen dat een week voor officieel be gin van de verkiezingscampagne president de Gaulle als staatshoofd een televisiereden hieldwaarin hij zich als een onvervalste partijleider liet kennen. Wat hij de Franse kie zers voorhield was kort gezegd dit: stem gaullistisch want anders wordt het een troep. Niet zonder snorkerij werden eigen werkelijke en vermeende pres taties breed uitgemeten, de vroegere janboel onder leiding der andere partijen eveneens. Politieke elemen ten om voor de U.N.R. te stemmen werden amper aangevoerd, men moest maar op de Gaulles gezag ge loven clat wat hij aanbeval goed was. Dit is de grote exploitatie van zijn eigen persoonlijkheid die de Franse president wel toevertrouwd is. En' in één opzicht heeft hij niet eens ongelijk. De misère in de poli tiek tijdens vroegere republieken moet inderdaad voor een groot deel toegeschreven worden aan de ver deeldheid van de bestaande partijen die dan nog bij voorkeur elkaar be oorloogden in plaats van eensge zindheid op te brengen in het lands belang. Een voorlopig nog niet zon der voorbehoud met ja te beant woorden vraag is, of er intussen veel veranderd is. Tegen? Er is inderdaad een centrum-groep groep rond Lecanuet, die poogt een wat ruimer denkend en ook groter verband te maken zoals de M.R.P. van vroeger en zonder de wat te grote clerikale invloed daarin. Maar hoe dit zal aanslaan is minder zeker: stemmen voor Lecanuet is voor vele Fransen de enige manier om nee te gen de Gaulle te zeggen, zonder ja te zeggen tegen links. De linkse concentratie van Hit- Ierand is onder veel interne ruzie lot stand gebracht en lijkt meer op een strategisch pakt om althans in de verkiezingen een behoorlijk fi guur te slaan dan dat men het prin cipieel eens is. En dan zijn er nog de communisten, tegen wie de Gaul le ondanks zijn vriendelijke rela ties met Moskou - heftig waar schuwde. Inderdaad, daar duikt nog niet veel eenheid op bij de oppositie. Maar in de U.N.R. dan? Die heeft zich nog steeds niet kunnen ontwik kelen tot een echte partij. Hel is voornamelijk een gezelschap ter ver heerlijking van de Gaulle, die zich zelf bijzonder weinig gelegen laat liggen aan deze groep, behalve dan als er een verkiezing op til is. En ook dan komt er geen partijprogram tot stand maar komen er slechts aanwijzingen van de baas. Dissidenten Een groep onder Giscard d'Eslaing is zich hiervan al een beetje aan hel losmaken, dal is de beweging die wel zelf denkt en op die grond zegt „ja, maar tegen de Gaulles op treden. Wanneer de Gaulle wegvalt ziet niemand hoe dan bijvoorbeeld onder de veel minder imposante en vrij wel niet bewonderde Pompidou de club nog bijeen zal blijven. En dan moet haast toch weer de voor-Gaul listische verdeeldheid terugkeren. Menige Fransman snakt naar een tweepartijenstelsel of iets dergelijks, dat regeerkrachtige, duidelijke meerderheden kan opleveren. Maai de tekenen dat zoiets groeit, zijn nog maar heel vaag en weinig vertrou wenwekkend. BUENOS AIRES. Voor het eerst is in Latijns-Amerika vee afgemaakt wegens mond- en klauwzeer. Op het eiland Vuurland in het zuiden van Argentinië werden het afgelopen weekeinde en maandag, in totaal 568 runderen gedood. De ziekte was in Patagonië, waar Vuurland een deel van is, 25 jaar lang niet voor gekomen. Het stond wel vast, dat Mientje Sornee er niet meer aan dacht te rug te keren naar haar man en kind. En hij kon haar niet eens ongelijk geven. Als alles waar was, wat ze verteld hadgeen vrouw was daartegen op de duur bestand. En waarom zou ze er om liegen? Hij kende haar immers? Bij al haar fouten en gebreken, zwakheden en hartstochten wist hij, dat ze de waarheid' had gesproken. Mientje was niet iemand, die zonder blikken of blozen kon fantaseren. Frans had voor haar afgedaan. Misschien zelfs haar dochter. Ze had alle schepen achter zich verbrand. Financieel was ze van iedereen onafhankelijk Dus bleef ze in Nederland. In Hoo- gendijk. In zijn huis. „Die vrouw is gevaarlijk". Hij wist het nu weer opnieuw. Maar ik ben geen dertig meer; mijn bloed stroomt nu rustiger. Ik voel er niets meer voor om nog eens met haar te beginnen. Vast niet. Alleen.... als zij alles op Jharen en snaren zet, zal ik me dan blijvend kunnen verzet ten? Ze heeft inderdaad nog invloed op me. Alleen.... hoeveel? Nog net zoveel als vroeger? Max El legers ging opnieuw van zijn koffie drinken. Gelijk doofde hij de sigaret, die bijna opgesmeuld was. Wat moest hij nu antwoorden? Ik schaam me. dacht hij, om het ver leden. Om wat Mientje en ik inder tijd gedaan hebben. Dat zal altijd een zwarte bladzijde blijven in mijn levensboek. Al ben ik voor de we reld „meneer" Ellegers, de geslaag de zakenman, die autobussen kan bouwen en zelfs al levert aan het buitenland. De grootste industrieel van Hoogendijk. Maar in werkelijk heid een schooier, oen zwakkeling, die zich niet heeft kunnen verweren en het misschien op het kritieke ogenblik niet eens imeer wilde. Attie Bengers was overeind geko men. Ze liep om het tafeltje heen en kwam achter zijn stoel staan. Hij voelde plotseling haar zachte armen op zijn schouders. Hij voelde haar adem in zijn hals, toen ze zich voor over boog naar hem toe. „Waarom ben je hierheen geko men, Max?'' vroeg ze zacht. „Mis schien besef je het zelf niet eens, maar instinctmatig zocht je hulp. Daarom kwam je bij mij. Je onder bewust zijn dreef je. Zelf weet je niet, wat je er mee aan moet, is het niet?" Hij knikte, zonder haar aan te kij ken. „Er is geen oplossing voor. ik kan haar niet op straat zetten. Vroe ger was het immers haar woning? Ze voelt zich er volkomen thuis. Veel van wat er staat, is van haar geweest; het meeste hebben zij en Frans gekocht. Ze heeft veel narig heid ondervonden in Amerika. Ik kan niet alles vertellen, daartoe heb ik niet het recht. Maar haar komst hierheen was een vlucht". „Weet haar man, dat ze hier is? Ik bedoel: in Hoogendijk? Bij jou?" Max antwoordde: „Ik heb dezelf de dag getelegrafeerd. Blijkbaar vindt hij hel niel nodig te antwoor der. Sinds die oorlogsjaren is hij zo veranderd. Hij heeft zo het een en ander mee gemaakt. Eigenlijk kun .ie hem er niet om veroordelen". Ze boog zich dieper naar hem toe. „Jij veroordeelt niemand, he?" „Ach. Attie, veroordelen is zo ge makkelijk. Met enkele woorden is een mens in staat figuurlijk iemand te doden. Ik heb zelf een misstap begaan, daarom begrijp ik zulke dingen zo goed. Waar zal ik het recht vandaan halen on* te gaan vonnis- door To Dorssen-van Loer. 62 sen?? Of te beschuldigen? Het leven is soms zo gecompliceerd.ik weet hét toch zelf? Ik heb medelijden met Mientje. Maar ook met Frans. Het is allemaal zo ellendig". Ze hief haar armen op. Even streek ze de man over zijn haar. Ze liep door de kamer, nadenkend. „Laat je het, zoals 't nu is? Ik be doelblijven jullie samen wo nen?" Hij draaide zich naar haar toe. „Wat moet ik er aan doen? Weet je een oplossing?" Ze knikte heftig. „Er zijn er twee. Maar of je aan één van beide zult willen. De man kwam overeind en deed een paar passen in haar richting „Je hebt gezegd zoëven: ik ben instinct matig hierheen gekomen om hulp. Misschien is dat wel zo. Kun jij me helpen?" Geruime tijd keken ze elkander aan. Plotseling las hij de liefde voor hem in haar ogen. En toen ze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Je weet zo ongeveer alles van me. Het is zo: Sjaantje is mijn dochtertje. Van Mientje en mij. En wil je me on danks helpen?" „Stel je er prijs op? Ik bedoel wil je het? beteken ik wat voor je?" „Attie. laten wc er niet om heen draaien. Is.... mijn verleden.... je weet immers, wat er hier gebeurd is is dat geen beletsel voor je?" „Max, ik heb je vanavond verze kerd, dat het allemaal niet van be lang is voor mij. Dat. ik desondanks sympathie voor je voel. Misschien begrijp ik volkomen, hoe het is ge gaan. Ach, wat doet het er allemaal toe. Moet ik nog meer zeggen?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7