van liet Streekplan Schouwen-Duiveland Partiële herziening STREEKNIEUWS weer in impasse Ook in Albanië Rode Gardisten De kolenvoorraad in de E.E.G. Overeenkomst India-Nederland Schouwen-Duiveland en de Verkiezingen HET PORSELEINEN MASKER PAR' tit HtRZEN&G STREEKPLAN SCHOUWEN. OUiVEL A NO ONTWERP VER bi ARiNG mmmmm 1 SEC WEG tb DAGRECREANTENEERSTE ONTWERP R SEC WEG tb* DAGRECREANTENHUICHG OMWERP JSS5853 JHATUURGE&EB C. (PARKEERTERREIN ca Momvx} mmmm 4 BOSGEBIED, SEWUZIGQ RBCREKHE-Maovwm GEwuiföp. rn AGRARISCH EESlEQ C iandbuizRa op p*r„ cc(*n mr>2bo.J mtmm s kampeergebaed en stacker qqrp$be& oEwuzm. IN RtCREATfE.BEaoUWm^i.bY.ZWEMBAê, Gesprek artsen-ziekenfondsen Vooroverleg kan liegiimeii MIDDELBURG, 15-2. Gedepu- teerde staten van Zeeland hebben, na daaromtrent advies te hebban in gewonnen van de Provinciale Plano logische Commissie voor Zeeland en de Provinciale Planologische Dienst, een eerste partiële herziening van het streekplan Schouwen-Duiveland voorbereid. Deze herziening is nood zakelijk ter voldoening aan het Ko ninklijk Besluit van 22 juli 1965, waarbij aan enkele gedeelten van het streekplan goedkeuring werd onthouden. De Kroo:i had bezwaar gemaakt tegen de bestemming recreatie-be bouwing van de gronden tussen de Laone en de Helleweg (gemeente Westerschouwen), voorzover gelegen aan de zeezijde van de bebouwings- grens. Goedkeuring werd ook onthouden aan de bestemming tot agrarisch ge bied B van de gronden gelegen aan de noord westzijde van de Hoge Zoom (gemeente Renesse), omdat deze be stemming de bouw van woningen op percelen van Vz. ha toeliet. Eveneens ging de Kroon niet ak koord met de bestemming van he! zogenaamde zwembad van de Stich ting Renesse. De verplichting werd opgelegd en kel e bestemmingsvoorschriften te wijzigen. Het ligt in de bedoeling het streek plan Schouwen-Duiveland t.z.t. aan de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening aan te passen. Dit houdt een volledige herziening in, waarmee geruime tijd zal zijn gemoeid. Aangezien daarop niet kan worden gewacht, dient het vigeren de streekplan (dat cp 16 mei 1963 door de Provinciale Staten van Zee land werd vastgesteld) gedeeltelijk te worden herzien. In hot herzieningsgebied is aan de strook grond tussen de Laone en de Helleweg de bestemming „agrarisch gebied zonder bebouwing" gegeven. Deze bestemming moet, gelet op het karakter, dat streekplannen ingevol ge de wet op de ruimtelijke orde ning thans hebben, gezien worden als een richtlijn. Dit houdt in, dat geen bouw- of andere werken in het betrokken gebied mogen worden uit gevoerd, welke in de weg zouden kunnen staan aan een eventueel noodzakelijk gebruik van de grond voor verzwaring en verbreding van de zeewering Deze richtlijn behoeft evenwel geen bezwaar te vormen om bij gemeentelijk bestemmings plan een voorlopige bestemming te leggen, die het verlenen van tijde lijke bouwvergunningen bv. voor re creatiegebouwen mogelijk maakt. Denkbaar is. dat de definitieve be stemming in dat geval „zeewering" is. Mocht dat uiteindelijk niet het geval zijn, dan kan de voorlopige bestemming alsnog in een definitie ve worden omgezet. Het gebied aan de noordwestzij de van de Hoge Zoom is op de herzie ne streekplankaart nu bestemd tot „agrarisch gebied C". Dit betekent, dat hier de bouw van landhuizen op een buitenplaats van 2 ha. mogelijk zal zijn met dier. verstande, dat de breedte van een bouwperceel langs de weg tenminste 150 meter dient te bedragen. Het terrein van het zogenaamde zwembad is overeenkomstig het ver zoek van de Stichting Renesse be stemd tot „recreatie-bebouwing". Daarbij moet worden aangetekend, dat in dit gebied naast een zwembad met biibehorende voorzieningen een horecabedrijf en andere voorzienin gen ten behoeve van de recreatie toelaatbaar zijn, maar geen zomer woningen. Van de gelegenheid tot herziening van het streekplan is gebruik ge maakt voor het opnemen van een nieuwe weg, die het strand ten noor den van Haamstede moet ontsluiten en die in de eerste plaats bestemd is voor het verkeer van dagrecre anten. Deze weg komt in de plaats van de cntsluitingsweg naar het strand bü de vuurtoren, welke bij de vaststel ling van het streekplan door Provin ciale Staten is komen te vervallen. Tegelijk is cp de streekplankaart aangegeven een nieuw voetpad door de duinen teneinde het strand ter plaatse intensiever te ontsluiten. Tenslotte is een kleine correctie aangebracht bij Nieuw-Haamstede, waar een gebied, aangewezen tot bosgebied, nu bestemd is voor recre atie-bebouwing. Ten aanzien van de wijziging van een aantal bestemmingsvoorschrif ten kan worden vermeld, dat artikel 9 in drie artikelen (a, b en c) is ge splitst. In artikel 9a wordt gezegd, dat op de grond bestemd tot agra risch gebied A, op buitenplaatsen landhuizen mogen worden opgericht, Scheepvaartberichten Alchiba, 16-2 te Karachi. Caltex Rotterdam, 15-2 te Lorenco Marques. Esso Den Haag, 15-2 te Brega. Goeree, pass. 14-2 Kaap Verdische eilanden naar Avonmouth. Ganymedes, 13-2 van Paramaribo. Esso Den Haag, 15-2 te Brega. ZIERIKZEE Ver. voor bedrijfsvoorlichting In samenwerking met de fok- cn controlevereniging „Schouwen-Dui veland" houdt de gelijknamige Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting op dinsdagmorgen 21 februari a.s. een vergadering voor het gemengd be drijf. Deze vergadering zal plaats vinden in het „Huis van Nassau" Als spreker hoopt op te treden de heer F. de Ronde uit Goes, over het onderwerp „Het toekomstig bedrijf". mits de aaneengesloten oppervlakte van de buitenplaats tenminste 2 ha en de breedte van het perceel langs de weg tenminste 100 meter be draagt. Artikel 9b (agrarisch gebied B) schrijft als minimummaten voor respectievelijk Vz ha en 75 meter, terwijl artikel 9c (agrarisch gebied C) als minima respectievelijk 2 ha en 150 meter aangeeft. Het gewijzigde artikel 28 bevat de bepaling, dat in een aantal in dit artikel genoemde gevallen van de voorschriften, behorend bij het streekplan, bij gemeentelijk bestem mingsplan kan worden afgeweken door het verlenen van een vrijstel lingsbevoegdheid aan burgemeester en wethouders der betrokken ge meente. Deze vrijstelling kan overi gens slechts worden verstrekt, nadat burgemeester en wethouders van gedeputeerde staten de verklaring hebben ontvangen, dat zij tegen het UTRECHT, 15-2. Tegen de ver wachting in is het overleg tussen huisartsen en ziekenfondsen na bijna zes uur vergaderen in een nieuwe impasse geraakt. De hoop op een op lossing die in zicht leek, is woens dag tijdens het voortgezette overleg in Utrecht voorlopig de bodem inge slagen. In het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsc rganisaties is ver schil van mening ontstaan, zo is woensdagmiddag en -avond aan de onderhandelingstafel gebleken. De twee grootste z; ekenfondsorganisa ties, de federatie V.M.Z. en de cen trale van onderlirg beheerde zieken fondsen (samen tweederde van al-Ie fondsen in Neder and) zijn bereid1 de door de commissie-Van der Ven ge noemde bedragen te betalen, maar wensen zich van de argumentatie van de commissie volledig te ddstan- ciëren. De overige ziekenfondsorganisaties willen zich over dit aanbod eerst in eigen kring beraden. Zij zouden evenwel niet onwelwillend staan te genover dit nieuwe voorstel, waar mee de beide grote ziekenfondsorga nisaties een einde aan het conflict menen te kunnen maken. De huisartsen voelen vooralsnog evenwel niet veel voor aanvaarding De apparatenfabriek van de Deutsche Philips GmbH in "Wetzlar is van plan 260 van de bijna 2000 man personeel te ontslaan zo heeft de fabrieksdirectie woensdag beves tigd RECHTSZAKEN Gevaarlijke inspuitingen bij kalveren ARNHEM, 14-2. In de volgende maand zullen voor de economische rechtbank te Arnhem vijf landbou wers terechtstaan uit Geldermalsen, Ede, Bennekom, Zaltbommel en Op- heusden. Zij worden ervan verdacht kalveren te hebben ingespoten met een chemisch preparaat met een ocstrogene werking, dat gevaar op levert voor de volksgezondheid. De ze stof zou kanker stimuleren. Oes- trogeen bevordert het groeiproces Kalveren met deze hormonen inge spoten worden eerder geslachtrijp. De snelle gewichtstoename van de kalveren bespaart de veeboer aan zienlijke bedragen aan veevoeder. Er is beslag gelegd op stallen met in totaal 350 ingespoten kalveren. De waarde van deze veestapel zou on geveer twee ton bedragen. verlenen van de vrijstelling geen bezwaar hebben. Bij de reeds in het ongewijzigde artikel opgesomde ge vallen komt nu nog: „de uitvoering van werken ten behoeve van de wa terwinning in een bosgebied". Als gevolg van de voorgestelde wijziging van artikel 28 kunnen de daarop volgende artikelen 29 tot en met 31 vervallen. Nu Gedeputeerde Staten gereed zijn met de voorbereiding van deze partiële herziening van het streek plan, zal het wettelijk voorgeschre ven vooroverleg plaatsvinden met de gemeentebesturen van Schouwen- Duiveiand, een aantal rijksdiensten en een aantal andere instanties. Na beëindiging van dit vooroverleg zal het definitieve ontwerp worden op gesteld, hetwelk voor een ieder ter inzage zal worden gelegd. Daarover zullen t.z.t. nadere mededelingen werden gedaan. I van het voorstel, omdat zij het rap port van de commissi e-Van der Ven, dat wil zeggen bedragen en argumen tatie, ais een geheel zien. Het cen traal bestuur van le landelijke huis artsen vereniging zou zich nog over de nieuwe situatie in het conflict beraden D '66 meest geliefd onder de jeugd AMSTERDAM, 15-2. Uit eetl steek- proef bij 10 van de 47 Amsterdam se scholen, die hebben deelgenomen aan de landelijke scholierenverkie zingen, is gebleken dat de nieuwe partij D '66 onder de jeugd favoriet is. De uitslagen gaven over het alge meen een percentage van 20 a 30 van het totaal aantal stemmen aan voor D '66, terwijl op enkele scholen zelfs 55 procent uit de bus kwam. Er is over het algemeen zeer be wust en serieus gestemd. Er waren weinig blanco stemmen. Van de ruim 2000 op de tien scholen uitge brachte stemmen waren er 632 be stemd voor D '66. De rest van de uitslag was als" volgt: P.v.d.A 542. VVD 257, PSP 242, KVP 201, CPN 60, AR 48, Partij voor ongehuwden 26, CHU 25, CDU 20, Rodermond 9, Noodraad 7, Liberale Volkspartij 6, Landsbelangen 4, en de SGP 3. MUNCHEN, 15-2. Volgens door ra dio-Vrij Europa opgevangen be richten heeft Albanië, China's Euro pese bondgenoot, nu ook zijn rode gardisten en muurkranten. En ver Hoxha, de leider van de Al banese communistische partij, zou de revolutionaire jeugdbeweging in het leven hebben geroepen toen hij in het begin van deze maand in een rede aandrong op meer kritiek van de gewone man. Rivalen in de liefde AJACCIO, 16-2. De 36-jarige Corsicaanse chauffeur Jean Antoine Amati vond het kennelijk nog niet voldoende dat zijn rivaal in de lief de, de 25-jarige loodgieter Paul Bar- sotti, bij een verkeersongeval zoda nig werd gewond, dat hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Hij begaf zich met een geweer gewa pend naar het ziekenhuis en schoot twee hagelpatronen op zijn tegen stander af, die deze in de hals en in 'n been troffen. Volgens artsen zal Barsotti het waarschijnlijk wel over leven. De politie onderzoekt thans of Amati, die zich zonder verzet liet aanhouden, misschien ook de hand heeft gehad in het verkeersongeluk waarvan zijn rivaal het slachtoffer is geworden. Ontploffng iii munitie-opslagplaats TEXARKANA (Texas), 16-2. Door het ontploffen van een 105 mm ar tilleriegranaat in een munitieopslag plaats van het Amerikaanse leger in Texarkana, Texas, zijn woensdag avond ten minste acht personen om het leven gekomen en twaalf ge wond. Er ontstond een hevige brand die de reddingspogingen bemoei lijkte. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. De opslagplaats ligt ongeveer 25 km. buiten de stad. De brand was na twee utir bedwon gen. Onderscheiding voor ds. Le Cointre AMSTERDAM, 16-2. Aan ds. W. M. le Cointre is door mr. S. H. Sie- perda, voorzitter van het hoofdbe stuur van de protestants christelijke reclasseringsvereniging het gouden ereteken van de P.C.R.V. uitgereikt, wegens zijn grote verdiensten voor het protestants reclasseringswerk. De gehuldigde was in 1928 een van de oprichters van de vereniging en is nu bijna veertig jaar achtereen actief lid van het hoofdbestuur van de P.C.R.V. WESTERSCHOUWEN, 15-2. De gemeenteraad hamerde al een aantal jaren op de zachtjes aan onhoudbare toestand in de haven van Burghsluis Toen na de ramp de haven een groot aandeel kreeg als werkhaven voor de dichting van het Schelphoekgat werd ze flink uitgebaggerd zodat bij hoog en laag water de aanvoer geen stagnatie ondervond. Toen dit werk gebeurd was werd de haven aan haar lot overgelaten met het gevolg dat steeds meer slik zich vastzette Inbraken in stemlokalen UTRECHT, 15-2. In drie stemlo kalen in Utrecht is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De stembussen werden opengebroken en het geld dat was bestemd voor de leden van het stembureau (voor elk lid van het driemanschap f 25.-) er uit gehaald. Aldus haalde men in to taal f 225,- binnen. De stemlokalen waren respectievelijk gelegen aan de Adriaan van Ostadelaan en Frans Halsstraat. DEN HAAG, 15-2. 32 miljoen ton omvatte op 1 januari van dit jaar de kolenvoorraad die lag opgeslagen bij de mijnen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. In een jaar tijd, sinds 1 januari '66 dus, is die voorraad met zes en een half miljoen ton toegenomen. Bij de Nederlandse mijnen bedroeg de voorraad op de peildatum ruim een miljoen ton; in België: drie mil joen ton. Het grootst is de voorraad in Duitsland, namelijk 17 miljoen ten. WAARBORGSOMMEN NAAR DE STAAT DEN HAAG. 15-2. Een bedrag van f 66.000,- is toegevallen aan de staat, als gevolg v&n het niet-beha- len van een kamerzetel door negen bij de kiesraad ingeschreven partij en. De in de achttien kieskringen in geschreven partijen: Partij voor On gehuwden, Liberale Volkspartij en Landsbelangen betaalden elk f 18.000 als waarborgsom. Bedragen van f 3.000 werden gestort door de Ned. Werknemerspartij (de niet geregis treerde lijst Machiela), de Partij Alarm (de niet geregistreerde lijst van Breukelen en Grein) en de Chr- nationale Volkspartij voor Monar chale Democratie (C.N.V.). Een be- drag van f 1.000 werd gestort door de lijst Germeaux, Partij van het Recht en doo rSj. Rodermond, die alle in een kieskring uitkwamen. DEN HAAG, 15-2. Tussen India en Nederland is een overeenkomst gesloten, die voorziet in de oprich ting van een opleidingscentrum voor polytechnisch onderwijs in Chandi garh, de hoofdstad van Pendsjaab, dat het middelpunt op dit gebied zal zijn voor de vijf noordelijke deelsta ten Gedurende vijf jaar zal Neder land deskundigen naar het oplei dingscentrum zenden en de materi alen ervoor leveren. India zal de kosten van het gebouw betalen, als mede de exploitatiekosten en sala rissen van de cursisten. en het met laag water onmogelijk werd om binnen te varen. Vooral in de ingang van de haven was een hoge drempel ontstaan waardoor het zou kunnen voorkomen dat de red dingboot bij laag water niet meer weg zou kunnen. Gelukkig is het nog niet zo ver gekomen en Rijkswater staat zond vorige week een bagger molen om aan de toestand een einde te maken. De Eureka 3, een molen van de kleine categorie, eigenaar Aanne- li» alle rust is woensdag ook Schouwen-Duiveland naar de stem bus getrokken. Onder die bedrieg lijke oppervlakte-rust, was echter óók sprake van politieke bewogen heid. Bijna een axioma bij vroegere verkiezingen was dat het beeld min of ineer (maar vaak meer meer dan min) tegengesteld was aan hetgeen landelijk uit de bus kwam. Dat kan men ditmaal evenwel niet zo zeg gen. Een totaal van 216 stemmen voor de nieuwe groepering D '66 bewijst dat al. De Al\ boekte ook in deze streek een stevige winst en het gedrukte beeld van de CHU komt ook al overeen, met de totale landsuitslag. De PvdA heeft het er hier nog redelijk afgebracht cn de KVP vertoont uiteraard een stabi liteit, die wel duidelijk is afge stemd op de nummerieke samen stelling van de onderhavige bevol kingsgroep, die zich beweegt in een overwegend protestants milieu. De VVD op Schouwen-Duive land blijkt ook een stabiele groe pering in deze omgeving. Vijf en zeventig stemmen op de CPN is een aantal, dat op zichzelf natuur lijk niet veel voorstelt, maar toch wel te denken geeft. De PSP hield het niet. De SGP - met een vroeger zeer stabiel elektoraat - heeft een waarschuwende deuk gekregen en dan zijn er nog altijd 298 stemmen uitgebracht op de Boerenpartij, dat is belangrijk minder dan bij de Ka merverkiezingen in 1963, maar toch nog altijd meer dan bij de vo rig jaar gehouden Statenverkiezin gen. Bij dit alles opgeteld een aan tal van rond 270 stemmen op klei nere partijen (niet veel op een to taal van 13709) zegt een en ander over de intenties die het kiezers volk in grote lijnen ook hier be woog. Niet meer die bijna vanzelf sprekende stabiliteit van vroeger, maar een - althans ten dele - zich keren tot het nieuwe, dat aan de politieke hemel is verschenen. In dit opzicht is de ontsluiting van Schouwen-Duiveland kennelijk ook politiek een feit geworden. mings Mij, G. Blom uit Sliedrecht, is druk bezig om het werk te klaren. Enige bakken en een sleepbootje zorgen voor het transport van het opgebaggerde slik. De molen zal verder nog een geul graven naar de aanlegplaats van de President Jan Leis, zodat het in- en uitvaren van de reddingboot bij alle tijden water mogelijk is. Met de straffe oostenwind was het deze week bijzonder laag water, zo dat het havencomplex bijna geheel droog stond. 34. Aram trachtte nog meer op te van gen, doch de man had zijn stem tot een geheimzinnig gefluister laten dalen en hij kon niets meer verstaan. De woorden van de soldaat hadden AranVs nieuwsgierig heid gewekt. Een hooggeplaatste gevan gene in de waterburcht! Misschien lag hier de oplossing van het raadsel! Plotseling schoof de jonge krijger recht op. Natuurlijk, dat was de oplossing! Op de een of andere manier moest hij er voor zorgen, dat hij bij die extra wacht werd ingedeeld! Dan zou hij binnen de water burcht komen en wanneer hij daar maar eenmaal binnen was, zou hij wel weer ver der zien. Hier werd hij voor het ogenblik toch niet wijzer. Voortdurend kwamen er nieuwe groepen soldaten binnen en af en toe verscheen een commandant, die een aantal namen afriep, waarop dan weer verschillende mannen verdwenen. Gespannen vroeg Aram zich af, hoe hij het zou moeien aanleggen om bij een bepaalde wacht ingedeeld te wor den en hij had nog steeds geen oplossing gevonden, toen er opnieuw een paar krij gers binnentraden. Opeens boog Aram zich diep over zijn werk heen. Bij de nieuw aangekomenen bevonden zich ook dc soldaten uit de her berg! Het slaapmiddel van de kleine waard had dus niet zo erg lang gewerkt! Met schrik dacht hij aan Pi Tai. Als die maar op tijd ontkomen was! „Hé, schuif eens een eindje op!" hoorde hij ineens vlak naast zich ccn nijdige stem zeggen cn toen hij half opzij keek, her kende hij de soldaat, die hij nog maar kort geleden zo'n afstraffing gegeven had! 111X111 5 AG.RARfSCH OEBiED llarxÖHiizon op ISHÊS3B 2 RECREATE. BEBOUWm QEwmm M AGRARISCH ZONDER BEBOUWING Um ZEEWERm. Baggeren in (droge) haven van Burghsluis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4