BREDA BIER dcvoorkeur- Zierikzee's „Creatures League" brengt beat van eigen bodem Joods monument in New York VREUGDE EN VERDRIET IN POLITIEKE BIJENKORF Tito waarschuwt tegen Chinese explosie naar buiten Zijlstra en De Quay niet terug als ministers STREEKNIEUWS EN| MAASTRICHT so 41 88 kvp pvda vvd 223279 197761 16729 chu 48|l ar 5291 ZWOLLE kvp 67430 pvda 871131 vvd 96140 chu 246181 ar 48683 BREDA AMSTERDAM kvp h8635 pvda 311196 vvd 64831 chu 4321 ar 6610 kvXstemmen: VVD chu ar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 februari 1961 Nr. 19715 Nog voor de zomer een eigen plaat ZIERIKZEE 15-2. „Beat is in" en „beat goes on". Of iedereen daar nu wel zo gelukkig mee is, daar willen we het niet over hebben, maar vast staat wel dat vooral de jeugd door deze hedendaagse en op z'n minst gezegd fascinerende en expressieve muziek bijzonder geboeid is. Schouwen-Duiveland bljjft wat dit betreft zeker niet achter bij wat er op gebied overal in het land gaande is. Deze streek heeft im mers met de Zierikzeese groep „Creatures League" een uitstekende band welke reeds meer dan een jaar met veel succes de beat in eigen omgeving brengt en deze muziek hier in feite ook heeft geïn troduceerd. De grote aanhang werd zaterdag j.I. opnieuw be wezen tijdens een optreden in de Graanbeurs, waar de jeugd in grote getale aanwezig was en zich zoals aLtijd uitstekend wist te vermaken met de boeiende sound van dit pittige orkestje, dat zich overigens iriet alleen toelegt op beat maar het repertoir liever omschreven ziet als bestaande uit rytme en blues. Het „verbond" bestaat uit vijf jeugdige musici die allen één ding gemeen hebben; hun enthousiasme voor de muziek van deze tijd. De verbonders zijn Hans v. d. Velde, de trompettist voortgekomen uit „Kunst en Eer", die onlangs een plaats kreeg toebedeeld bij de blazers van de „Instrumentale", maar die in de band vooral op suggestieve wijze de zangnummers voor z'n rekening neemt en soms ook de slaggitaar be speelt. Drums zijn uiteraard in een 'rytmegroep onmisbaar. Het is Cees de Hooge die er enorm veel „slag" van heeft en daarbij zorgt voor ech te „beat". André v. d. Schelde be speelt de solo-gitaar en hij doet dat al vele jaren met zeer veel overtui ging. Roel Feijen neemt al even en thousiast de bas-gitaar voor z'n re kening. terwijl Jan Kouijzer met vaardige vingers zorgt voor de be faamde elektronisohe orgelklanken. Zijn instrument geeft „Creatures League" een typisch eigen klank. De groep is met recht bijzonder trots op dit echte jazz-orgel, dat kon wor den overgenomen van de befaamde beatgroep „De Maskers". In het afgelopen jaar hebben de jongens reeds heel wat beatfestijnen verzorgd. In verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland treden ze regelmatig op en ook in Middelburg zijn ze goede bekenden, waar ze spe len in „De Gouden Poorte". De premiere beleefde de groep - in feite voortgekomen uit het vroegere Zierikzeese örkestje „Seatown Five" - met een optreden op uitnodiging van het Jeugd Rode Kruis tijdens een bezoek aan het Deltaziekenhuis te Poortugaal. Het repertoire vermeldt ook een aantal eigen composities. Deze num mers worden gezamenlijk gemaakt, waarbij Hans v. d. Velde meestal de tekst samenstelt. Intussen bestaat er thans na ruim een jaar intens oefenen kans op een eerte grammofoonplaat van Zierik- zees' „Creatures League". Nog voor de zomer komt de eerste opname in de handel en wie weet wat daarna nog volgt. Immers, we zeiden het al, „beat goes on", ook op Schouwen- Duiveland, dat in dit „verbond" van eigen bodem uitstekende blues- en rytme-ver tol kers gevonden heeft. LAND- EN TUINBOUW Aanbod handperen wordt minder DEN HAAG. 15-2. Het aanbod van handperen op de Nederlandse fruitveilingen gaat thans minder worden. Vele weken achtereen zy'n er bü de belangrijkste fruitveilingen steeds ruime aanvoeren geweest van dit produkt maar plaatselijk is men nu door de koelhuisperen heen, en grote voorraden zijn er nergens meer, al zullen cr uiteraard nog wel ge durende enige weken te koop worden aangeboden. Conference is nu veruit het be langrijkste ras. De kwaliteit is over wegend zeer goed. Zowel op de bin nenlandse markt als voor export be staat een levendige vraag, waardoor de prijzen zich goed kunnen handha ven. Goede kwaliteit Conference doen rond en iets boven 80 cent per kilo voor de grote maat en rond 70 cent per kg voor de kleine maat klasse 1 kwaliteit. In de eerste week van februari bedroeg volgens het U. C.B. de Nederlandse perenexport 304 ton. Hiervan ging 152 ton naar West- Duitsland, 74 ton naar België en Luxemburg; 56 ton naar Engeland", 11 ton naar Frankrijk; 10 ton naar Noorwegen en 1 ton naar Gibraltar. Het aanbod van stoofperen is vrij stabiel. De prijs van het ras St. Re- my ligt op de veilingen tussen 45 en 50 cent per kg. NEW YORK, 15-2. In New York is woensdag een comité van 17 leden gevormd dat de bouw moet voorbe reiden van een monument in deze stad ter nagedachtenis aan de zes miljoen Joden, die door de nazi's zijn vermoord. Een spannende avond EEN ROBOT-ARTS LONDEN, 15-2. In het Lon- dense Hammersmith-zieken huis gaat men binnenkort met een automatische installatie werken, die in een half uur tijd de resultaten van veertig verschillende bloedproeven verschaft, waarop men nu een etmaal moet wachten. Het stellen van een diagnose wordt hierdoor bespoedigd, terwijl ook het ziekenhuisverblijf per patiënt - nu gemiddeld twaalf en een halve dag met zeker één dag zal kunnen worden bekort. Tot de installatie die in het geheel 350.000 gulden kost, behoort een elektronisch brein dat de gegevens van de omstreeks 35.000 patiënten per jaar in zijn „geheugen" opslaat. LEIDEN, 15-2. De Leidse „stads gehoorzaal" was woensdagavond een politieke bijenkorf, waarin niet min der dan negen partijen (KVP, PvdA, VVD, CHU, ARP, PSP, de Boeren partij, de Noodraad en D'66) open huis hieldden. Er was in deze Leid se bijenkorf naast veel vreugde veel politiek verdriet. Heel wat restjes laatste hoop bij de KVP. de PvdA en de PSP bij voorbeeld werden door de harde fei ten de bodem ingeslagen, terwijl aan de andere kant, met name bij de De mocraten '66, vele wensen met be trekking tot de uitslag van de stem busstrijd in vervulling gingen. De gewestelijke KVP-lijsttrekker Van der Ploeg, die even de Leidse bijenkorf binnenwipte, vond de te ruggang van de KVP teleurstellend, maar heeft deze wel zien aankomen. De meteoorachtige opgang van D'66 is volgens hem het gevolg van de grote politieke verwarring, vooral1 bij de jongeren. De socialistische oud-minister Vro lijk verklaarde, dat veel jongeren, lie bij de vorige verkiezingen bij wij ze van spel op de Boerenpartij heb ben gestemd, nu voor D'66 hebben gekozen. Prof. Samkalden, eveneens een oud-minister voor de PvdA, ver klaarde: „Ik vind het jammer, dat D'66 een partij is geworden, maar van de kleine partijen is ze mij het meest sympathiek". De WD'er Portheine, lid van de Tweede Kamer, toonde zich ver heugd, dat de VVD niet heeft ver loren, hoewel hij wel enige winst had verwacht. (Dat de WD een zetel zou BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN Historie van de oestercultuur in het Zeeuws Tijdschrift Zierikzee, 15-2. In het jongste nummer van het Zeeuws Tijdschrift, staat een zeer interessant artikel over de oestercultuur van de hand van drs. AC, Drinkwaard. Het ar tikel verschijnt als nummer 2 in een „beschouwing over de Zeeuwse vis serij in de geboorteperiode van het Nederlandse visserijonderzoek. Het vermeldt talrijke historische bijzonderheden over de oestercul tuur in vroeger tijd, die tot de wel vaart van de Zeeuwse visserij be langrijk heeft bijgedragen, ander zijds ook perioden van neergang ge kend heeft. Kort aangeduid komt ook de terugval van 1963 (strenge winter) ter sprake, die de cultuur een geduchte knauw gaf. Dr. P. Scherft schrijft in het zelfde nummer over: „Archivarissen en ar- chivaten in Zeeland". Zeer lezenswaardig is ook een ar tikel van W. L. M. E. van Leeuwen over de dichter Hans Warren, wiens bundel: „Een roos van Jericho" vo rig jaar verscheen. Deze Zeeuwse dichter is zijn geboortegrond altijd trouw gebleven: „Jij was 't vol maakte landschap van mijn ziel met wind in graan en popels en de hoge, zingende regen over mijn geboorte grond". Mr. dr. A. J. J M. Mes schrijft over; „De Vereniging van Burge meesters en Secretarissen op Zuid en Noord-Beveland". (Tweede deel handelend over de tweede 25 jaar (1903-1928). In hun rubriek „Zeeuws prenten boek" pousseren L. W. de Bree en M. P. de Bruin ditmaal Riland Bath, geïllustreerd met een serie fraaie oude prentbriefkaarten. Tenslotte zijn in het nummer mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen opgenomen. In vroeger tijd was vooral het jong volk actief bij het krauwen(ont doen van oude kalklaag) van reeds eerder gebruikte dakpannen. De oude foto geeft hiervan een beeld. WENEN, 15-2. President Tito van Zuidslavië heeft in Wenen gewaar schuwd voor het gevaar van een Chinese „explosie naar buiten" en vcor uitbreiding van het Vietname se conflict. President Tito, die maan dag vcor een officieel bezoek in Oos tenrijk is aangekomen, heeft woens dag de eerste politieke besprekingen gevoerd met de Oostenrijkse rege ring. Aan deze bijna drie uur durende besprekingen namen aan Oostenrijk se zijde deel, bondspresident Jonas, bondskanselier Klaus, vicekanselier en minister van handel Bock en de Oostenrijkse minister van buiten- AMSTERDAM, 15-2. Premier Zijl stra heeft woensdagavond op de te levisie enkele malen bij interviews met nadruk gezegd dat hij dn een volgend kabinet niet meer wenst te rug te komen. Hij toonde zich ver heugd over de winst van twee zetels voor zijn partij ez-aan toevoegende dat hij op een winst van één zetel had gerekend. Minister de Quay verklaarde dat hij op het verlies van de KVP was voorbereid en toonde zich eveneens verheugd over de overwinning van de ARP, „omdat die voor een groot deel te danken is aan mijn goede vriend Jelle Zijlstra". Ook minister De Quay deelde me de dat hij in een volgend kabinet geen portefeuille meer zal accepteren OOSTERLAND Ledenvergadering Christelijke School Maandagavond 13 februari vond in het kerkgebouw van de Gerei. Ge meente aan de Sint JoostdUk de al gemene ledenvergadering plaats van de Chr, School alhier, onder voorzit terschap van de heer J. A. van der Weele. Nadat gezongen was Psalm 89 vers 13 las de voorzitter Psalm 51 en ging voor in gebed. Verder sprak hij een welkomst woord namens het schoolbestuur tol de aanwezigen die in vrij goede ge tale waren opgekomen en wees op het grote voorrecht dat er hier ter plaatse een school is waar onze kin- dei-en kunnen worden onderwezen in de leer die naar de Godzaligheid is. Vooral in onze dagen is dit zo van uitnemend belang nu de anti-christ steeds driester de kop opsteekt. Spre ker sprak de wens uit dat van dit onderwijs vruchten mogen worden gezien en dat Gods groten Naam hiervoor dooi- ons moge worden groot gemaakt en verheerlijkt. Moge er steeds veel gebed van ons uitgaan voor dit werk onder de jeugd. Na dit. welkomst- en openingswoord las de secretaris, de heer KI. van Dijke, de notulen voor, gevolgd door het finan cieel verslag door de administrateur- penningmeester van de vereniging, de heer J. Stuij. Hieruit bleek dat er een goed batig slot in kas bleef. De voorzitter dankte de heer Stuij voor zijn keurige boekhouding, die was nagezien door de heren A. Bal Az. Jasper Dooge en W. Hendrikse en in de beste orde werd aangetroffen. Wegens periodieke aftreding van de heer A. Bal, werd in de Comm. van Toezicht benoemd de heer L. Meer man Cz. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aftredende be stuursleden, de heren A. de Bruine J.z. en J. van de Zande Wz. herko zen. Mededeling vond verder plaats dat het verslag van het schoolhoofd, dat gewoonlijk op deze ledenverga dering werd gelezen, verplaatst is naar de ouderavond, welke over eni ge tijd weer gehouden 2al worden. De heer J. de Bruine Lz. sloot, nadat gezongen was Psalm 68 vers 7, met dankgebed deze goed geslaagde le denvergadering van de Chr. School- eniging. boeken was op dat moment nog niet bekend). De winst van de Democra ten '66 noemde hij spectaculair, maar teleurstellend voor de WD, die daar door nauwelijks vooruit is kunnen komen. Het verlies van de PvdA is volgens hem een bewijs, dat de kie zers bewust hun stem niet hebben willen geven aan een kabinet-Cals. landse zaken. Aan Zuidslavische zij de namen o.a. deel de minister van buitenlandse zaken, een lid van het Zuidslavische politiebureau en de voorzitter van de raad van republiek Slovenië. Wat de internationale toestand aan gaat, zei Tito, dat de ontspanning die door het optreden der niet-gebonden landen bereikt was, door de toene mende spanning tussen Peking en Moskou ernstig gefnuikt was. De woelingen in China bergen naar de mening van Tito het gevaar in zich van een „explosie naar buiten", het zij in de richting van de Sowjetunie hetzij in die van India. Daarenboven dreigt volgens de Zuidslavische pre- sident het Russisch-Chinese conflict de Vietnamese oorlog uit te breiden: als de Sowjetunie gedwongen zou zijn haar wapenleveranties aan Viet nam in plaats van over land over zee te deen geschieden, bestond het gevaar van een gewapend conflict met de V.S. op zee. Aanbesteding werkhaven in Sclielplioekkom DEN HAAG, 15-2. Aanbqsteed is het maken van een werkhaven met bijkcmentle werken in de Schelp- htekkom onder de gemeente Wester- schcuwen. Laagste inschrijver: aan nemingsbedrijf Ocsterwijk N.V. te Rotterdam 4.296.000 gulden. Hoogste inschrijver: N.V. Baggermaatschap pij Bos en Kalis en de Hollandse Aannemingsbedrijf Zancn Verstoep N.V. te Sliedrecht en te Den Haag vcor 5.248.000 gulden. De directeur van de P.T.T. in En geland heeft bekendgemaakt, dat binnen drie jaar er kleurentelevisie zal zijn voor de helft van de Britse bevolking. SPORTBERICHTEN SCHAKEN Zierikzee-„Het Witte Paard" Op zaterdag 18 februari a.s. speelt de schaakvereniging Zierikzee de laatste thuiswedstrijd van dit sei zoen tegen „Het Witte Paard" uil Sas van Qen't. Daar het kampioen schap van de Zeeuwse eerste klas dit jaar gaat tussen Terneuzen, Middelburg en Zierikzee is dit voor de ploeg uit Zierikzee weer een zeer belangrijke wedstrijd. Zierikzee 'komt met het volgende tiental: J. J. v. d. Ende, dr. J. J. Westendorp Boenna, M. J. Enzlin, C. J. M. Nolet, ds. J. H. Nawijn, A. J Seheele, J. M. Bevelander, A Hendrikse, S. Boersma en M. C. Berman. Uitslagen club competitie. Groep I: M. J. Enzlin-dr. J. Wes tendorp Boerma 1-0; J. J. v. d. Ende- ds. Nawijn afgebr. Groep II: J. A Verwijs-J. A. Rotte 0-1; S. Boersma-J. Verkerk Vz-Vz, R. P. Hogerheijde-M. C. Berman 0-1; M. C. Berman-S. Boersma 0-1; R. Huneman-R. P. Hogerheijde 1-0. Jammer zei Luns DEN HAAG, 15-2. Minister Luns ontmoette bij de uitgang van het A.N.P.-ontmoetings- centrum op het Binnenhof de kandidate van de Boerenpartij mevrouw Hetty Bennink-Ver- hoeven. „Bent u kandidate voor deze verkiezingen?", vroeg de bewindsman. Inder daadexcellentie", was het antwoord. Komt u in de Ka mer?", wilde de minister we ten. „Helaas niet". Wat vind ik dal jammer", was de spon tane ministeriële reactie. ADVERTENTIE PVDA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3