z.v.u. Opus 2 van Cabaret PePijn Voorlichtingsvergadering over uienteelt AVONDJE Greep uit een reeks strenge winters die Zendingsarts G. F. Drejer en echtgenote waren (en komen) te Zierikzee STREEKNIEUWS heel laat begonnen ove™9 jach.we« Aquariumvereniging „Helodea" organiseert tentoonstelling Israël en zijn boze buren I A ZIERIKZEE, 3-2. De opkomst in de vergadering vcor bedrijfsvoorlich ting, maandag 13 februari in de Graanbeurs gehouden was bevredi gend. De voorzitter de heer A. J. G. Doe- lcman (Nieuwerkerk) constateerde in zijn openingswoord, dat waar het ging om een uiendag, dat de uien- teelt dit jaar reden tot tevredenheid heeft gegeven, wat niet van ieder jaar kan worden gezegd. De kwali teit van het produkt was goed, de prijs was stabieler dan ze in jaren geweest is. De heer Doeleman somde verder een aantal problemen op waarmee de uienteler altijd nog zit en die onge twijfeld deze morgen ter sprake zou den kernen. De uientaelt is wel sterk veranderd aldus de heer Doeleman, want vroeger konden uien alleen worden geteeld in deelte. lt of op kleine bedrijven, want het was een der meest intensieve gewassen die de boer kende. De heer D. Hcoghiemstra, die sa men met de heer J. L. Koert beiden verbonden aan de SNUIF (Stichting Nederlandse Uien Federatie) de sprekers voor deze morgen vormden, haakte daarop in, door er op te wij zen, wat er na de oorlog gedaan was om van de uienteelt, een zeer veel arbeid vragende teelt over te scha kelen op een arbeidsextensief gewas. Voor de rest van het behandelde mogen wij verwijzen naar het vol gende numimer. EINDHOVEN. Gisteravond laat heeft de 24-jarige T. H., verdacht van aanranding van een zesjarig meisje op zondagmiddag, in de loop van zijn verhoor op het hoofdbureau van politie te Eindhoven, een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor het doortrekken va nhet in het Am sterdamse bos gelegen fiets- en voet pad, dat zich naast een groot gedeel te van de Bosrandweg bevindt. AMSTERDAM. Drs. J. A. Bak ker, minister van economische zaken, zal op vrijdag 10 maart de 12e His- wa officieel openen. De Hiswa, in ternationale watersport- en kam- peertentoonstelling, wordt van vrij dag 10 tot en met zondag 19 maart gehouden in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW Weinig beweging in de uienprijzen BEN HAAG, 14-2. In het prijspeil cp de Nederlandse uienmarkt zit de laatste weken weinig beweging. Het aanbed is ruim en de kwaliteit is goed maar de bcge temperaturen vcor de tiid van bet jaar deden de vraag wat teruglopen, vooral van Engelse en Franse zijde. Het prijspeil ligt al enkele weken vrij stabiel op een niveau van plm. 38 ct. per kg. voor de grove en mid del kwaliteit klasse 1. Maandag was sprake van een iets hogere prijs en bij een koude periode van enige be tekenis wordt op een verdere prijs stijging gerekend. De wekelijkse export van Neder landse uien is nog steeds groot. In de eerste week van februari bedroeg volgens de gegevens van het uitvoer controle bureau voor tuinbouwpro- dukten de totale uitvoer bijna 4,3 miljoen kg. West-Duitsland was met 1690 ton de belangrijkste afnemer, gevolgd door Frankrijk met 814 ton. De export naar Engeland bedroeg in deze periode 669 ton en Ierland, welk land de invoer van uien nu ook onbeperkt toestaat, importeerde 368 ton Nederlandse uien. 231 ton werd naar Zwitserland verladen en 216 ton naar Afrika, 144 ton naar West-Indie en 141 ton naar België en Luxemburg. Voorts nog kleinere hoeveelheden naar Zweden, Noor wegen en Gibraltar. Paid van Vliet had twee vingers gebroken. De arm in een mantilla stond hij op het toneel. Geen schok kende' mededeling, maar zijn grapje op die vingertoestanden mocht er zijn: „net A.V.R.O. en R.T.N., sa mengebonden, maar beiden ge kneusd". Een gespleten volkje, dat Neder landse, zo bleek nog eens, maar ge lukkig is daar de uniformiteit van onze flatinrichtingen. Daarin mani festeert zich dan toch maar de een heid van ons volk. Zo ging het spits en vrolijk naar de pauze toe, waarin wij een (vreed zame) strijd hebben geleverd om een kop koffie. Dat waren in de foyer ook al weer hele toestanden, wanf zoveel Z.V.U.-volk komt niet vaak opdraven. Ere aan de ober die ons een volle fles melk toestond om mee te nemen. We konden daar een ganse schare smachtende dames mee van dienst zijn. Nooit geweten dat zo'n doodgewone fles melk een dergelijk overwicht „schenkt". Maar goed, de hartversterking was ook wel nodig, want al het voor af gaande verbleekte bij dP woelin gen rond en bij de garderobe. Een heer werd hoog opgestuwd in de vaart der volkeren en niet te ver geten waren de jammerklachten van een mevrouw, die - maar dat ivas een excusabel ongelukje een ver keerde hoed uii de veldslag had overgehouden. Een andere dame kreeg zichtbaar ademtekort in de dringende massa en zo hunkerde ieder naar jas of mantel. De gemeen te gaat wat ten koste leggen aan de Concertzaal. Daar is al een subsi- dietje voor. We wensen de artiesten achter het toneel fraaie rustbanken toe en prachtige goudomliiste spie gels en toilettafels en van alles, maar laat er mocht het zijn - ook een klein ontsnappingsgangetje komen om bij de garderobe xvat lucht te verschaffen. We hebben daar al zo veel doorgemaakt en geleden, maar wij zijn niets, het volk is alles. En dat zuchtende jassenen mantel volkje moet behoed tegen de anti climax van een meedogenloze sa menpersing na een luchtig (of ern stig) avondje. Ons medelijden moet vooral ook uilgaan naar de wachtende dames, die zich een wat blotere jurk heb ben gepermitteerd. We hebben ze gisteravond in de gang weer ineen zien krimpenHet was de autori teiten moeten het weten angstig om te zien. Nee, er moet echt wel iets gebeu ren, temeer nu de prijstarieven zijn opgetrokkenof zoals het officieel zal heten: aangepast aan de striktere normen van het eigen belastingge bied. schiereilandman. Het kan nog „best"' De crccussen staan overal te bloei en dat het een lieve lust is, takken en twijgen beginnen uit te lopen en velen hepen dat de winter 1966-'67 de aftocht zal blazen zonder verder verst if sneeuw te brengen en dat zou dan betekenen dat dit winter seizoen veerbjj zou gaan zonder veel typische winteratributen. Maar het kan nog en men behoeft niet eens zo oud te zijn cm zich de winter van 1929 te herinneren toen het op S februari begon te vriezen en men schaatsen reed tot in maart. En zo is het de laatste 100 jaar meermalen geweest. In een oud boekje, waarin vele feiten uit de geschiedenis staan op getekend lezen we: 1870: half februa ri voeren L. Knop en A. de Waal met Eisen in Harster-proces MUNCHEN, 13-2. De openbare aanklager bij het „Schwurgericht" in München, dr. Benedict Huber heeft maandagmiddag 15 jaar tucht huisstraf geëist tegen de 62-jarige dr. Wilhelm Harster, de vroegere luitenant-generaal der S.S. en hoofd van de veiligheidsdienst en veilig heidspolitie in bezet Nederland. Te gen de 58-jarige Wilhelm Zoepf, hoofd van het zogenaamde „Juden- referat" in Nederland, eiste dr. Hu ber 10 jaar tuchthuisstraf en tegen Gertrud Slottke, de zelfstandige se cretaresse van Zoepf, 9 jaar tucht huisstraf. In alle gevallen achtte dr. Huber hun medeplichtigheid aan moord op tienduizenden uit Neder land weggevoerde Joden bewezen. mosselen naar Rotterdam en zijn daar neg ingevroren tot maart. In diezelfde maand maart kwam een stoomboot met oesters van Schotland met een storm uit het oosten in Hellevoetsluis binnen, met vorst, zodat veel van de oesters die op het dek stonden bevroren zijn ge worden. daar kunnen de gebroeders De Koning van meepraten. Op 25 januari 1878 woedde een he vige sneeuwstorm, een groot schip geladen met ijzer lag toen in het nieuwe Vaarwater. Het schip kap seisde en hierbij verdronken in to taal 8 mensen. Het lijk van de schip per werd op 26 januari door schipper J. van Beveren opgevist. De schip per had een grote som geld bij zich. Op 16 maart werd het stoffelijk over schot geborgen van de loods, die op het schip was geweest, een mossel vaartuig van J. de Waal lag onder Oude Tonge ten anker en stormde door het Slaak op de schorren van Anna Jacoba polder aan het Kl am mer. Koud en zacht De winter van 1879-'80 was al be gonnen eind november tot nieuwjaar. Eind januari begon het opnieuw en het vroor teen tot het laatst van fe bruari. Was deze winter bijzonder koud, de daaropvolgende winter l881-'82 was bijzonder zacht. Er was in die winter geen enkele sneeuwvlok ge zien en zo weinig ijs, dat geen klein vogeltje-op het ijs kon staan, aldus de kroniekschrijver, maar de zomer van 1882 werd geboekstaafd als zeer guur. 12 maart 1887: sneeuwstorm. Op deze dag is C. van der Klooster bij de torens op het strand gewaaid, door het breken van zijn mast. ADVERTENTIE Vóór vertrek naar Kameroen Politiek getint waren de conferen ces van de cabaretier Paul van Vliet niet zozeer maar hij „beschuldigde" de overheid dan toch maar van het bevorderen van de bermprostitutie, want overal had hij langs de wegen bordjes „Zachte berm" gelezen. Het was een spits grapje uit het pro gramma Opus 2 van cabaret PePijn, dat maandagavond in een tjokvolle Concertzaal de lachspiertjes van het publiek soepel masseerde en een in druk achterliet van verkwikkende originaliteit en speelse intellectueel getinte humor, wars van banalitei ten. Wij duwen een open deur in met de mededeling dat het cabaret PePijn goed op weg is met een nieuwe vorm van cabaret, waarin de elementen van gaaf spel en subtiele humor, fijntjes worden gemengd tot een cock tail, die een breed publiek gemakke lijk aanspreekt. Veel wordt - met gevoel voor een evenwichtige dose ring - op de korrel genomen en al scoort de glimlach meer punten dan de 'bulderbas, aan het slot conclu deert men moeiteloos: „dit is het wel". Het PePijngroepje - Paul van Vliet met echtgenote Liselore Gerritsen, Fred Hugas en pianist Rob van Kreeveld - was goed voor een royaal programma, waarvan de hoogtepun ten sterk afhankelijk zijn van de persoonlijke smaak. Heel knap von den wij: „Spelletjesland" en .Intel lectueel twistgesprek", twee verruk kelijke persiflages van „onze gezel ligheid" respektievelijk „onze dis- coui's". Fijn van sfeertekening was het liedje „Drie mensen in een re genjas". Liseiotte Gerritsen excel leerde in: „Jeroen" en „Voor mij hoeft het niet". In de lagere regio nen boet haar stem soms wat in aan duidelijkheid. Naast Paul van Vliet bleek Ferd Hugas een geroutineerd toneelman, met een plastische mimiek en mooie gebaartjes, hetgeen hem1 in de schets jes. goed van pas kwam. Het accent viel uiteraard op de leider van dit cabaret nieuwe stijl, de typische - soms studentikoze - artiest Paul van Vliet die zijn Haagse afkomst niet verloochent, maar „zijn Haagje" ook gepast bij de neus durft te nemen („Broodje Den Haag"). Zijn t.v.-re- putatie (huwelijk Kroonprinses Bea trix) maakte hij te Zierikzee volop waar en zo werd het een avond van (goede) zang, pittige scherts en licht voetig spel, waaraan de herinnering een aoede zal zijn. Een gescandeerd applaus was het loon voor de artiesten en (uiteraard) een fris voorjaarsruikertje voor m'e- vrouw Van Vliet, die als charmante noot in het programma even onmis baar was als de andere. Do Z.V.U. intussen wreef zich de handen over de grote belangstelling. B.d.V. Op 25 februari zal in hotel „Britan nia"' te VTissdnigen voor de 6e achter eenvolgende maal in het kader van de Boekenweek het Zeeuws Boeken feest georganiseerd worden door de afdeling Zeeland van de Ned. Boek verkopersbond. n Door het overlijden van een der gewonden is het aantal slachtoffers van de brand in het Brusselse be jaardentehuis „Val Vert" dinsdag ochtend tot zestien gestegen. Twee bejaarden worden nog vermist. o Twee Hongaarse amateurboksers de 19-jarige Hongaarse kampioen in het middengewicht Pal Szabados en de vedergewicht Josef Kralik heb ben asiel gevraagd in Denemarken. ZIERIKZEE, 13-2. Op een maan- dagavond dcor de kerkeraad van de Hervormde gemeente en de plaatse lijke zendingscommissie belegde bij eenkomst, bestond gelegenheid ken nis te maken met de zendingsarts G. F. Drejer en diens echtgenote, mevrouw R. J. Drejer-Stoffelsma. Zoals bekend vertrekt het echt paar binnenkort naar Kameroen, om daar in het medisch zendingswerk arbeidzaam te zijn. werk overgenomen van de Duitse zending. De kleine protestantse kerk heeft dringend hulp nodig, een hulp die door de hervormde zending ge geven wordt. Zes zendelingen, vijf artsen, twee verloskundigen, een analyste, een landbouwkundige en twee lectuurdeskundigen werden reeds uitgezonden. De heer Drejer vertelde over het zendingszieken huis in Toumban, waar hij gaat wer ken. Verpleegsters zijn daar niet. Zijn echtgenote hoopt ginds als ver loskundige te werken. Tot nu toe werkt in het ziekenhuis dr. A. Hilton maar deze keert terug naar Neder land en dokter Drejer neemt voor vier jaar zijn plaats in. Na deze mededelingen ontstond een levendige diskussie tussen het vertrekkende zendingsechtpaar en de aanwezigen. Zondagmorgen 19 februari a.s. vindt de uitzending van de arts en diens echtgenote plaats in een dienst die wordt gehouden in de Gasthuis- kerk. En het volgende jaar: de laatste verst begon cp de 19e februari, was neg zo streng tot in maart, dat er dagen zijn geweest, dat de stroom van Zjjpe en Grevelingen nog met ijs bedekt was. Op 6 februari 1893 waren twee vaartuigen, een van P. Ockerse en een van W. Jumelet, met een lading balen mosselen op weg naar Rotter dam. Men moest uitwijken voor de ijsgang en kwam in de haven van Den Bommel terecht. Vandaar wer den de mosselen op een wagen ge laden naar Oude Tonge. Te Oude Tonge weer op een schip en vandaar geladen naar Vlissingen op de boot naar Engeland. De winter van 1896 was bijzonaer zacht, in januari en februari bijzon der veel mist. Vorst, hagel en sneeuw kwam in 1897 nog voor in de maand mei. De winter 1857-1898 was weer bijzonder zacht, zonder sneeuw of ijs. De winter van 1917 zullen velen zich nog herinneren als langdurig en met veel ijs. Februari 1944 Na die tijd vinden we weinig aan tekeningen meer van strenge en langdurige winters, die van 1929 hebben we aan het begin reeds ver meld en de vorst van januari en fe bruari 1944 teen we moesten evacu eren weet ieder nog maar al te goed, evenals de winters van 1543, 1944 en 1545, toen het bitter koud was. En tct slot de winter van 1563 toen de oesters docdvrcren en de bemanning van de veerboten over het Zijpe tot diep in het voorjaar de veerdiensten moesten worden gaande gehouden, over hot met drijf ijs overdekte wa ter. Wegens overtreding van de jacht wet werd zaterdag jl. door de rijks politie proces-verbaal opgemaakt te gen de jeugdige C. C. D. T. alhier, die ergens in de polder werd aange houden wegens het zich daar bevin den met in zijn bezit een windbuks met het kennelijke doel daarmee te jagen. Het wapen werd in beslag genomen. Geparkeerde auto's beschadigd De eigenaars van twee geparkeer de auto's in de Hoofdpoortstraat, J. L. W. N. en mevr. W., stonden maan dagmorgen raar te kijken toen ze tot de ontdekking kwamen dat hun voertuigen in de nacht flink waren beschadigd. De schade alleen aan de wagen van N. kan worden geschat op een kleine duizend gulden. Door de rijkspolitie werd in verband hier mee proces-verbaal opgemaakt te gen de chauffeur N. A. M. te Zie rikzee, die in de zeer vroege morgen met een kraanwagen van een aan nemingsmaatschappij de straat was gepasseerd en - zoals later bleek - te kampen had met bevroren ruiten, met als gevolg een aanrijding met de geparkeerde auto's. BRUINISSE Sluiting mosselseizoen Het mosselseizoen 1966-'67 eindigt zaterdag 15 april, de aanvoer van de kweker naar de handelaar zal op 12 april worden gesloten. NOVIB-collecte Op de bijeenkomst van de Vrou wenwereldgebedsdag te Bruinisse werd gecollecteerd voor de NOVI3. De opbrengst was na aftrek der on kosten f 41,55. Vrouwenwereldgebedidag Te Bruinisse werd in de Ger. kerk de bijeenkomst gehouden van de Vrouwenwei eldgebedsdag. De litur gie werd gelezen door de dames IJzelenberg-Olree en de Groot-Fluijt Verschillende verenigingen waren vertegenwoordigd, maar de deelne ming zou groter geweest kunnen zijn. Visjes kijken in St. Domusstraat eniging is nog niet zo groot (16 le den), maar tcont een opwekkende ac tiviteit, waarvan de onderhavige tentoonstelling een voorbeeld mag genoemd. Interessante aquaria zijn op de expositie te zien, w.o. een zout water-aquarium. Teneinde de zaak extra aantrekkelijk te maken wordt een grote verloting gehouden, waar voor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. DAMASCUS, 13-2. De Syrische minister van defensie, generaal-ma- joor Hafez Al Assad, heeft maandag in een toespraak tot militairen Is raël gedreigd met „grootscheepse re presailles", als dat land zijn „agres sieve activiteit" zou voortzetten. De minister deed ook een aanval op het huidige bewind in Jordanië, dat hij pro-Israël noemde. Weer nieuwe komeet ontdekt CAMBRIDGE (Massachusetts), 14- 2. De Smithsonian-sterrewacht van Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft maandag be kend gemaakt, dat de astronoom Paul Wild in het sterrenbeeld „Ca mel oparvus" een nieuwe komeet heeft ontdekt, die met behulp van een kleine telescoop kan worden waargenomen. Het is de derde ko meet die Wild heeft ontdekt. De heer Drejer is afkomstig uit Indonesië. Na zijn huwelijk heeft hij - samen met zijn echtgenote - zijn opleiding voltooid aan de zen dingsschool te Oegstgeest. De maandag gehouden bijeen komst stond onder leiding van de pastor-loci ds. A. Lam, die - na ope ning op de gebruikelijke wijze - het woord gaf aan ds. Mackaay, die een en ander vertelde over de achter grond van de zending in Kameroen. Na de eerste wereldoorlog heeft de Franse zending een deel van het De tentoonstelling in opbouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 14-2. De aquarium vereniging „Helodea organiseert de ze week een driedaagse tentoonstel ling in het pand St. Domusstraat 2 (voorheen ijzerhandel Padmos). De tentoonstelling - waaraan veel werk is besteed - opent op donderdag 16 februari en is die dag en vrijdag ge durende de middaguren en zaterdag de gehele dag geopend. Het bestuur van de reeds twintig jaar bestaande vereniging „Helodea" be-oogt met deze expositie de aan dacht van het publiek te vestigen op de schoonheid van het aquarium en de „sport" een „goede bak" samen te stellen en te onderhouden. In be langrijke mate mikt de vereniging op de vele aquariumhouders, die nog geen lid zijn van „Helodea". De ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2