DE ZIERIKZEESCHE COURANT HERVATTING BOMBARDEMENTEN OP NOORD VIETNAM Bouwgrondprijzen niet hoog Minister De Quay naar Zeeland teken van veiligheid Automobielbedrijf fa. W. Gilijamse Overbevissing van zuidelijke Noordzee Londen en Moskou voor Vietnam-regeling Pleidooi voor herziening NAVO Sterk stijgende onderwijskosten KIESD<£ Medische faculteit te Tilburg? De aanvullende werkgelegenheid De landbouwprijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusriag 14 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19744 WAARIN OPGENOMEN *EDAKflÉ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, no 18,00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 30 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; Succesjes(max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwjaarsrede burgemeester van Duiveland Diplomatie haalde het niet Drama te Brussel LONDEN, 13-2, Amerika heeft maandag bekendgemaakt dat de bombardementen op Noord-Vietnam z\jn hervat en de president van laatstgenoemd land, Ho Tsji-Minh, heeft in een boodschap aan de paus na lange tijd opnieuw de als „de vier punten" bekend staande voor waarden voor een vreedzame rege ling van de Vietnamese kwestie op geschorst, welke al eerder door Was hington als onaanvaardbaar zijn ver worpen. Dat is de teleurstellende af loop van de misschien wel meest dramatische fase in de vredespogin gen tot dusver. Geruime tüd heeft er maandag nog hoop bestaan dat een of andere regeling kon worden be reikt. De Russische premier Kosygin heeft volgens welingelichte kringen in de Britse hoofdstad na de opschor ting van de luchtaanvallen op Noord- Vietnam na afloop van het „Tet"- nieuwjaarsbestand Hanoi tot een te genprestatie trachten te bewegen. Hij faalde, zoals ook premier Wilson faalde in zijn poging, bij Washington verder uitstel van de hervatting der DEN HAAG, 13-2, De prijzen van ruwe bouwgrond zijn in ons land volgens de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, ir. H. B. J. Witte, geenszins hoog en zij spelen in de uiteindelijke kosten van de bouwrijpe grond in veruit de meeste gevallen slechts een zeer ge ringe rol. Minister Witte zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Scheps (PvdA) over een circulaire, die hij aan ge- gemeentebesturen heeft gezonden met betrekking tot de dure grond prijzen. De minister van verkeer en water staat, dr. J. E. de Quay, hoopt op woensdag 1 maart a.s. op uitnodi ging van het provinciaal bestuur een bezoek aan Zeeland te brengen. In de morgenuren zal de minister o.a. de kanaalwerken in Oost Zeeuws- VTaanderen bezichtigen. Des mid dags zal hij op de provinciale grif fie te Middelburg een bespreking hebben met gedeputeerde staten over een aantal aktuele zaken, waar bij Zeeland betrokken is. Geluk weiistelegram van Vorstenpaar aan schaatsenrijders DEN HAAG, 13-2. Als' eerste ge- lukwenstelegram, dat bij de huldi ging van Kees Verkerk en Ard Schenk in Oslo werd ontvangen was een telegram van koningin en prins, luidende als volgt: „Wij allen hebben op de t.v. de prachtige prestaties van de Ned. schaatseuipe gevolgd en feliciteren u beiden, vooral de wereldkampioen, met deze schitterende overwinning. w.g. Juliana en Bernhard". Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft maandag in New York verklaard, dat de volkerenorganisa tie onmisbaar is voor de kleine lan den. De grote mogendheden zouden zich misschien zonder de V.N. kun nen redden, maar de kleine niet. Twee uur wereldtelevisie LONDEN, 13-2. Minstens 17 landen zullen op 25 juni deel nemen aan een televisie-uit zending via kunstmanen. - Woordvoerders van de betrok ken televisiemaatschappijen hebben maandag op een pers conferentie in Londen gezegd, dat de uitzending van twee uur naar schatting door tussen de 400 en 700 miljoen mensen zal worden gezien. De uitzen ding heet Onze wereld" en de eerste plannen ervoor zijn reeds een jaar geleden ge maakt. De uitvoering ervan werd tenslotte mogelijk door de geslaagde lancering van de Intelsat - 2 communicatie- kunstmaan boven de Stille oceaan; dit geschiedde vorige maand. De uitzending in kwestie zal zich bezig houden met „de bevolkingsexplosie" en mogelijke oplossingen. bombardementen te bewerkstelligen. Op grond van aanwijzingen waar over men maandagavond in Londen beschikte kunnen de gebeurtenissen van het voor Vietnam beslissende etmaal als volgt worden gereconstru eerd: Niet vex- genoeg Zondag 18 uur: de Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier, weten Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken. Brown, Kosygin ertoe te bewegen, dat hij Hanoi om het door Amerika gewenste tegenge- baar verzoekt - naar verluidt stop zetting van de infiltraties in Zuid- Vietmim. Kosygin had al eerder Ed ward Heath te kennen gegeven dat de Amerikaanse stap naar zijn me ning niet ver genoeg ging, dat er een permanente stopzetting van de bombardementen moest komen. Niet temin laat de Russische premier Hanoi benaderen. Zondag 22.30 uur: Wilson en Ko sygin ondertekenen het slotcommu niqué van hun overleg, in de hoop nog voor de terugkeer van de Rus sische premier naar Moskou ant woord uit Hanoi te zullen ontvan gen. Kosygin keert naar zijn hotel te rug, Wilson naar zijn ambtswoniing in Downing street. Vanwaar hij de paus en Johnson op de hoogte stelt. Laatstgenoemde deelt hem mee dat hij niet eindeloos op bericht uit Ha noi kan wachten, dat de militairen ongeduldig worden, dat de Vietcong van de situatie profiteert. Johnson waarschuwt dat de luchtaanvallen zullen worden hervat wanneer Noord-Vietnam niet in de loop van maandag geantwoord heeft. Maandag 00.55 uur: (Wilson be- ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ geeft zich met Brown naar Kosygin, die op het punt staat naar bed te gaan. en licht hem in over Johnsons waarschuwing. „Belangrijke stappen" Maandag 11.00 uur: Wilson neemt op het vliegveld Gatwick afscheid van Kosygin. Er bestaat nog enige hoop. Wilson zegt: „Er zijn belang rijke en mogelijk beslissende stappen voor vrede genomen". Maandag 16.00 uur: Wilson legt in het Lagerhuis een voorzichtige ver klaring af, geeft daarna een pers conferentie waarop hij al zegt dat „als deze kans wordt gemist, er best \v:zr een nieuwe kan komen". Maandag 17.00 uur: De persbu reaus melden dat president Ho Tsji- Minh van Noord-Vietnam in een boodschap aan de paus onverwacht weer een harder standpunt inneemt. Kort daarna maakt het Amerikaan se ministerie van defensie de hervat ting van de bombardementen be kend. Liever doelman af LONDEN, 13-2. Doelman Ted Bishop heeft bij zijn West- Londense amateur voetbalver eniging een verzoek ingediend om voortaan inplaats van als doelman als aanvaller te wor den opgesteld. In negen wed strijden werd Ted 73 maal ge passeerd. De eerste 66 goals vond hij niet zo erg, maar de laatste 7 deden voor hem de deur dichtDeze treffers wer den namelijk gescoord door een dameselftal dat het afge lopen weekeinde met 7-12 van Ted's club verloor. Dealer voor Schouwen-Duiveland Tel. (01116) 370 RENESSE BERGEN (N..H,), 13-2. Visserij biologen praten met elkaar over een experiment waar sommigen van hen wel wat voor voelen: de haringvis serij in de zuidelijke Noordzee eens een tijdje sluiten. Dat zou hun het antwoord kunnen geven op een vraag waar ze het nu onder elkaar niet over eens zijn: is de achteruit gang van de haringstand in dat zee gebied te wijten aan de visserij of aan natuurlijke oorzaken? Overval op invalide mail HENGELO, 12-2. Een minder va lide winkelier is zaterdagavond in een stille bevoorradingsstraat in het centrum van Hengelo overvallen en van ongeveer f 1800 en een aantal verzekeringspapieren beroofd. De winkelier, wiens bril vernield werd waardoor hij nagenoeg niets meer kon zien, was niet in staat de poli tie een beschrijving van de over valler te geven. Enorme snoek gevangen DORDRECHT, 13-2. Tijdens een snoekwedstrijd, die zaterdag in de Waal in H.I. Ambacht werd gehou den, heeft de heer P. Rijsdijk een snoek gevangen van zestien pond en twee ons. De vis was 97 centimeter lang. Nadat hij gemeten en gewogen was, is hij in de Waal terug gezet. De clubgenoten van de heer Rijsdijk waren nergens meer. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's •/yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy, O Iedereen heeft juist zoveel 8 ijdellieid als hij aan verstand a tekort komt. MOSOOMOOSMCCCCOSCOSSOK Volgens de laatste berichten zijn zeker dertig personen omgekomen bij een brand in een oejaardentehuis te Brussel. Toen men vannacht tegen twee uur de brand meester was, was het bovenste deel van het tehuis dat op drie verdiepingen een honderdtal bejaarden huisvestte volledig verwoest en was het dak ingestort. Na bezoek Kosygiii TILBURG, 13-2. Tijdens de stu diedagen voor Tilburgse Hogeschool studenten heeft mr. P. A. Blaisse, voorzitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer, en lid van het Eu ropees parlement gesteld dat hij Frankrijk groot gelijk geeft met zijn kritiek op de NAVO. Zijns inziens is de NAVO een bu reaucratisch, slechts werkend en overbemaind apparaat dat drastisch moet worden herzien. Dit zou kan kunnen gebeuren in 1969 wanneer het verdrag afloopt. Mr. Blaisse drong aan op het voeren van een Europese defensiepolitiek en de op richting van een Europese defensie macht waardoor het mogelijk zou worden dat Europa een eigen weg gaat bewandelen met betrekking tot de toenadering op militair terrein tussen oost en west. De biimenscheepvaai-t DEN HAAG, 13-2. Het huidige stelsel van evenredige vrachtverde ling, dat in de Nederlandse binnen scheepvaart wordt toegepast, zal niet gehandhaafd kunnen blijven. Minis ter de Quay van verkeer en water staat zegt dit in antwoord op schrif telijke vragen, die het Tweede Ka merlid de heer Bakker (CPN) heeft gesteld naar aanleiding van de schippersstaking van 18 en 19 janu ari jl. Jongetje overreden TUBBERGEN, 13-2. In de buurt schap Harbrinkhoek is het zevenja rige zoontje van de familie Oerbeke door een auto aangereden en ter plaatse overleden. Het jongetje was, op weg naar school, met zijn fietsje plotseling naar links uitgeweken. LONDEN, 13-2. De Sowjct-Unie^ rn Engeland zijn overeengekomen al het mogelijke te doen om tot een re geling in de Vietnamese oorlog te komen, aldus een officieel communi qué dat kort na het vertrek van pre mier Kosygin van de Sowjet-Unie in Londen is gepubliceerd. Het commupiqué zegt dat een spe- ale „hete lijn" zal worden ingescha ald tussen het Kremlin en Downing -eet 10, de ambtswoning van pre- t er Wilson. LA>iplomatieke waarnemers zeiden i DEN HAAG, 13-2. De afgelopen vijf jaren zijn de overheidsuitgaven voor het onderwijs achtereenvolgens toegenomen met 14 procent in 1962, 13 procent in 1963, 26 procent in 1964, 18 procent in 1965 en 13 procent in 1966. Dit betekent, dat naar alle waarschijnlijkheid de uitgaven voor 1966 ongeveer twee en een half maal zo hoog zullen zijn als in 1960. Tot deze uitkomst is het centraal Bureau voor de Statistiek gekomen, blijkens de mededelingen „over heidsuitgaven voor het onderwijs in de periode 1956 tot en met 1966". De reis van prinses Margriet en echtgenoot WILLEMSTAD, 13-2, H.K.H. Prin- ses Margriet en haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven vertrekken vandaag van het Antilliaanse eiland Sint Maarten, waar zij bijna twee weken geweest zijn. Het reisplan van de prinses en haar echtgenoot is niet bekend. Verwacht wordt dat, het paar via Porto Rico en Canada naar Nederland zal gaan. dat beide staatslieden daardoor snel ler in contact kunnen treden inza ke Vietnam en de andere kwesties van wereld-belang waarover zij tij dens het bezoek van Kosygin hebben gesproken. Wat Vietnam betreft zegt het com muniqué dat beide partijen hun uit eenlopende zienswijzen op de ma nier waarop vrede in Vietnam kan worden bereikt, hebben uiteengezet. De handel tussen beide landen zal periodiek op ministerieel niveau worden besproken. Binnenkort zul len de betrokken ministers van bei de landen een handelsverdrag voor lange termijn gaan bespreken. ADVERTENTIE Haile Selassi wil ineer militaire steun ADDIS ABEBA. 13-2. Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die op weg is naar Washington waar hij met president Johnson overleg zal plegen, zal de Amerikaanse president vermoedelijk om meer militaire steun vragen in verband met de omvang rijke Russische wapenleveranties aan Somalië dat aan Ethiopië grenst Dit is maandag van betrouwbare zijde in Addis Abeba vernomen. Jong meisje verki-acht Nasoetion n Generaal Abelardo Ludz Rodri guez, die van 1932 tot 1943 president* van Mexico 'is geweest, is maandag op 77-jarige leeftijd in een kliniek te La Joüa in Californië overleden. TILBURG, 13-2. De gewestelijke raad van het stadsgewest Ti-burg, waarin de besturen van vijftien bij dat stadsgewest aangesloten gemeen ten in Midden-Brabant zijn verte genwoordigd, heeft tijdens zijn ver gadering van vandaag een motie aangenomen waarin unaniem adhe sie wordt betuigd met het streven van het curatorium van de katholie ke hogeschool te Tilburg naar het verkrijgen van vestiging van de achtste medische faculteit in Tilburg. DEN HELDER, 13-2. De Helderse politie heeft de 23-jarige H. H. van de S. en de 25-jarige S. J. P. uit Den Helder ingesloten op verdenking in de nacht van zaterdag op zondag een 17-jarig Amsterdams meisje te hebben verkracht. Dit zou zijn ge beurd in de woning van S., die ge- nuwd is. De mannen zullen vandaag (dinsdag) voor de officier van jus titie te Alkmaar worden geleid. DEN HAAG, 13-2. Door het extra bedrag van f 18% miljoen, dat de regering -blijkens haar mededeling van 1 februari jl. besloten heeft tot de zomer van 1967 beschikbaar te stellen voor de aanvullende werkge legenheid' kunnen in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over ijssel, Noord-Brabant en Limburg naast werken in de sector van de water-, spoor- en wegenobuw nu ook werken in de sector burgerlijke en utiliteitsbouw worden uitgevoerd waarbij een aantal bouwvakarbei ders zal worden tewerkgesteld. Voor de betreffende werken zijn de sub sidie-toezeggingen de eerste dagen van deze maand verzonden. EIBERGEN. Bij een brandje in een schuur van de landbouwer A. J. Gegink te Eibergen zijn maandag avond vier zeugen, elf pasgeboren biggen en twee stierkalveren door rookverstikking om het leven geko men. Aanhoudend koud Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen weinig bewol king; matige tot krachtige wind tus sen oost en zuidoost; vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, midden op de dag temperatu ren om het vriespunt. 15 febr. Zon op 7.57, onder 17.53. Maan op 10.00, onder 16 febr. Zon op 7.55, onder 17.55. Maan op 10.13, onder 0.37. Eerste kwartier: 17 febr. te 16.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 febr. 16 febr. 6.39 v.m. 7.05 v.m. BROUWERSHAVEN 15 febr. 16 febr. 6.33 v.m. 7.02 v.m. 19.00 n.m. 19.33 n.m. 18.46 n.m. 19.22 n.m. beschuldigt Soekarno SINGAPORE, 13-2. Generaal Na- soetion, voorzitter van het Indone sische volkscongres heeft maandag avond president Soekamo ervan be schuldigd nauw betrokken geweest te zijn met de communisten, die be trokken waren bij de staatsgreep van 1965. In een radiotoespraak zei Nasoetion dit naar aanleiding van een vorige maand door president Soekarno opgestelde verklaring, waarin de president zei, dat de voor zitter van het volkscongres mede verantwoordelijk was voor de staatsgreep. Drie en een half uur lang heeft generaal Nasoetion alle bijzonder heden beschreven van „het heulen" van president Soekarno met de com munisten. Manuscripten van Da Vinei gevonden BOSTON, 14-2. In de universi teitsbibliotheek van Madrid zijn bij toeval twee manuscripten van Leo nardo da Vinei teruggevonden, die ongeveer twee eeuwen geleden wa ren zoekgeraakt. Zij werden ontdekt door prof. Jules Piccus, hoogleraar in de Romaanse talen aan de uni versiteit van Massachusetts, die in de Madrileense boekerij op zoek was naar Spaanse poëzie uit de middel eeuwen. De manuscripten omvatten onge veer 700 bladzijden aantekeningen in spiegelschrift en 200 tekeningen op het gebied van de bouwkunde en allerlei uitvindingen, waaronder de f'ietsketting en vondsten ten aanzien van „vliegtuigen". Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Zuid-Zweden bevindt zich het centrum van een krachtig hogedrukgebied dat bepalend is voor het weerbeeld in grote delen van Europa. In de nacht van maandag op dinsdag daalde in ons land de temperatuur tot 4 a5 graden onder het vriespunt. De depressieaktiviteit op de oceaan beperkt zich tot het westelijke gedeelte, zodat in onze omgeving nog weinig verandering wordt verwacht. De nachtelijke mi nimumtemperaturen kunnen nog iets lager worden, maar de middag- temperaturen zullen weer tot om het vriespunt oplopen. Ook blijft het overwegend zonnig bij een matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. DEN HAAG. De minister van verkeer en waterstaat, prof. dr. J. E. de Quay, is niet bereid voor be jaarden gereduceerde telefoontarie ven in te stellen. Hij zegt dit in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. W. H. Vcrmooten (Pv dA). De verrekenprijzen die de boeren voor de consumptiemelk krijgen zal ongewijzigd moeten blijven, de prij zen die de consument voor melk en melkprodukten moet betalen zouden voorlopig eveneens gehandhaafd moeten worden. De inleveringsprijs voor boter zal met 60, die voor kaas met 35 cent per kilogram verhoogd moeten worden. Voorstellen van de zelfde strekking waren ook al door het Produktschap voor Zuivel ge daan. Voor rundvlees wil het Land bouwschap de oriëntatieprijs ver hoogd zien van 2,22 gulden tot 2,30 gulden, per kilogram levend gewicht op Nederlandse kwaliteitsbasis; dat komt overeen met de gemeenschap pelijke oriëntatieprijs van 2,40 gul den die in 1968 ingaat. Voor mest- kalveren wil het Landbouwschap de oriëntatieprijs met 17 cent verhogen tot 3,07 gulden per kilogram levend gewicht. Voor suikerbieten van oogst 1967 heeft het Landbouwschap de minis ter een verhoging van de prijs met 1,50 gulden per ton gevraagd. Het wil voorts een toeslag van 240,- gul den per hectare in Nederland ver werkt vlas en een toeslag van 300 gulden per hectare graszaad. Meer dan 800.000 mensen hebben de Picasso-tentoonstelling in Parijs bezocht die heden (maandag) werden gesloten. Ondanks de kou vormden zich soms rijen van 3 a 400 meter van wachtenden. Groothertogin Charlotte van Luxemburg en prins Felix hebben vrijdag de verloving aangekondigd van hun tweede zoon, Karei, met de Amerikaanse Jean Douglas-Dillon. Twee vroegere Egyptische pilo ten hebb enverslaggevers in Riyadh meegedeeld, dat Russische piloten transporfctoestellen naar Yemen vliegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1