Kees wil je een stak kaas uit het vnistje Mantanq Umt f Mantano, Misnoegens in het oosten Den Uyl trok 5 weken door Nederland en de kiezers zijn gekomen Een gewaarschuwd mens stemt voor Vocrv uajzumïs fyujs... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 februari 1967 Nr. 19713 BLIK DOOR HET WERELD Het was niet de opzet van Bonn, maar door diplomatieke betrekkin gen aan ie knopen met de Roemenen heeft het de Oosteuropese landen niet gering tot verdeelheid gebracht. Vooral Ulbricht vindt de Roemeense handelwijze eigenlijk beneden peil en het is op zijn aandringen dat in Warchau een groep ministers gaat palaveren. De grote stut en steun van de Oostduitsers is vanouds de Sowjet- unie. Maar die kan moeilijk gaan zeggen dat het te pas komt om am bassadeurs met Bonn uit te wisse len en zeker niet wanneer daarmee de bondsrepubliek niet uitdrukke lijk een erkenning van het Oostduit- se regiem wordt afgedwongen. Want heeft Moskou zelf niet zoveel in oost. als in west-Duitsland een am bassadeur? En waarom zou wat goed is voor de Russen slecht zijn voor de anderen? Moskou heeft al zo'n beetje ge daan wat het kon, door aan de voor avond van het Duits-Roemeens ak koord nog eens in een nota fel van leer te trekken tegen de oorlogshit- serij en het herlevende nazisme van de bondsrepubliek, maar Boekarest vertikte het om daaruit op te maken dat daarom geen diplomatiek con tact gewenst is. Berlijn Wat Ulbricht ergert, js dat de Roe menen - en dat geldt eerlijk gezegd minder voor de Russen door de bondsrepubliek te erkennen ook de Westduitse aanspraken erkennen dat Bonn de enige opvolger is van de Duitse republiek zoals die voor de oorlog bestond. Met andere woorden: Dat Oost-Duitsland eigenlijk geen echte staat is. En bovendien is met enige bedek te termen toch iets in het akkoord gekomen wat West-Duitsland ook voor Berlijn handelt, alsof dat deel uitmaakte van de bondsrepubliek. ADVERTENTIE KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Didam (t.)D. v. Loo, kand. te Den Haag; te Harskamp: B. A. v. Donkersgoed te St. Philips- land. Geref. Kerken Beroepen te Wemeldinge, tevens voor de arbeid onder de schippers: J. Noordhof te Den Bommel; te Lioessens (Fr.): J. Jurjens te Vries (Dr.). Bedankt voor Ter Apel: M. Kievit te Westerlee. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Soestdijk: M. Baan te Zeist en I de Bruijne te Rotterdam centrum. Beroepen te Goes: A. Broersma, kand. te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Tweetal te Handinxveld-Giessen- dam: A. F. Honkoop te Goes en G. Schipaanboord te Apeldoorn. Beroepen voor Den Haag-zuid: L. Huisman te Vlaardingen; te Rotter- dam-zuidwijk: J. v. Haaren te Amersfoort. En west-Berlijn, dat is de officiële theorie in het oosten, is een losstaand geval: geen oost. en geen west- Duits-land. Ulbricht merkt nu tot zijn ergernis dat de Roemenen (maar in dat opzicht denken de Tsjechen en de Hongaren en de Bulgaren er net zo over) thans menen geen bood schap te hebben aan dit soort zaken. Het raakt hun niet. Weg communistische solidairiteit, verbannen door zakelijke motieven van eigen belang. En zelfs dat Polen nog wel achter Ulbricht staat is uit sluitend te danken aan het feit dat Bonn meent een erkenning van de Oder-Neisselinie als Duits-Poolse grens pas als onderhandelingsfactor ter tafel te moeten brengen bij een eventueel vredesverdrag. Alleen op de wereld Het interesseert Warchau minder hoe Bonn en Pankow onderling ru ziën het heeft slechts belang bij er kenning van zijn grens. Mocht kan selier Kiesinger toch nog besluiten de Oder-Neissegrens te erkennen, dan kon ook ivel eens spoedig een Poolse gezant zijn intrek nemen in Bonn. En dan is Ulbricht geheel ge ïsoleerd, wat wel geen rampzalige gevolgen hoeft te hebben, maar zijn prestige toch wel zwaar ondermijnt en dat is ook niet prettig. Het tekenende in de hele situatie is, dat er niemand in het oostelijk blok meer bevel kan geven in het algemeen belang in de pas te mar cheren. Dat mag men niet beschouwen als een ver democratisering, maar wel als een versterking van het natio naal bewustzijn en een nuchtere za kelijkheid die weigert eigen belan gen te verzaken om een zogeheten algemeen belang waar men geen waardering voor op kan brengen. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 14 FEBRUARI NED. I. Behalve Pipo in het voor avondprogramma Lucille Ball en de consumentenrubriek van de VARA „Koning Klant". Na het Journaal en „Achter het Nieuws" een program maatje voor de muziekliefhebbers. Alweer een heel merkwaardig pro- pramma, want behalve het grote or kest van Boy Edgar spelen de Mas kers, een beatband. De beide orkes ten spelen ook samen een stuk. Twintig mimiten duurt dit concert, dat toch wel iets van de trommelvlie zen vraagt. Daarna een veel intiemer programma, n.l„Vrij Entree", waar in Henk Elsinlc voor de tweede maal de fantaisiste Anni Fratellini ont- vangt. De TROS haalt daarna een oude artiest voor de camera's, nl. niemand minder dan Chiel de Boer. Vele oudere kijkers zullen zich hem nog herinneren, die stijlvolle woord kunstenaar, die samen met zijn vaste gasten als Moestaf a en Katja Bernd- sen kort na de oorlog aan de lopende band cabaretvoorstellingen voor de radio gaf. Karin van Wamelen Kraaykamp treedt in dit program ma op als gastvrouw. Andere me dewerkenden zijn Peter Kellenbach en The Amsterdam Ambassadors. Na het late Journaal nog een Teleac- cursus: de achttiende les Kernfy sica, gewijd aan de materialen, die in deze wetenschap worden gebruikt. NED. II. Het tweede net program ma van de dinsdag wordt verzorgd door de NTS en brengt altijd weinig nieuws. Eerst vijf en twintig minu ten circuskunst, waarin de „Premiè re" en dan „De Bezetting". In „Pre mière" behandelt Charles Boosf o.m. Les Creatures en les Grands Mo ments van Claude Lelouch. Ook de Utrechtse filmweek, met een hele reeks premières van wereldformaat, krijgt aandacht. „De Bezetting" brengt ons opnieuw naar Neder- lands-Indië tijdens de Japanse be zetting. DINSDAG 14 FEBRUARI NED. I. 10.20 Schooltelevisie; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal-. 18.55 Reclame; 19.00 Lucyshow; 19.25 Koning Klant; 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Boys Big Band en de Maskers; 21.05 Vrij entree; 21.30 Een beetje de boer op; 22.30 Journaal; 23.00 Tele- a c. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Re clame; 20.05 Openlucht-circus; 20.30 Première; 20.56 De bezetting21.56 Reclame; 22.00 Journaal. ADVERTENTIE 5 weken is onze karavaan nu door Nederland getrokken. Overal zijn de kiezers gekomen, bij duizenden, met hun vragen, wensen en adviezen. Ongetwijfeld is er een groeiend ver trouwen in de Partij van de Arbeid, want velen beseffen dat het er nu op aan komt. Dat het nu gaat om een politick, die 1. waar maakt dat iedereen recht op werk heeft, 2. ernst maakt met dc rechten van de werknemers in de bedrijven, 3. de mensen meer vrijheid geeft door te streven naar gelijke rech ten en kleinere inkomensver schillen. Daar gaat het om in de nck-aan-nek race tussen dc PvdA en de KVP. Dc kiezers zélf bepalen op 15 fe bruari wie zal winnen. Den Uyï, een man om mee te werken. 2 DODELIJKE ONGELUKKEN BEETGUM. In Beetgummermo- len is de 77-jarige S. Dijkstra uit Beetgum op slag gedood, toen hij met zijn rijwiel zonder op te letten de rijweg overstak en door een au tobus werd gegrepen. EVERDINGEN. In Everdingen, Zuid-Holland, reed de 28-jarige W L. Nueman uit deze plaats met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een onder een lantaarn stilstaande vrachtauto. Het slachtoffer was op slag dood. NULAND. In Nuland, op de rijks weg Den Bosch-Nijmegen, vloog, vermoedelijk door het springen van een band, een personenauto uit een bocht om vervolgens tegen een boom te botsen. Van de inzittenden kwam de 17-jarige A. van den Burght uit Berghem om het leven. Een andere inzittende werd levensgevaarlijk en een derde zwaar gewond. ENSCHEDE. De 71-jarige wedu we J. G. Oelderink-in 't Veld uit Losser is te Glanerbrug even nadat zij op de fiets was gestapt in aan raking gekomen met een tweewielig aanhangwagentje dat achter een per sonenauto was gekoppeld welke haar achteropreed. De vrouw overleed ter plaatse. ADVERTENTIE „¥11186^ uit het buitenland HOBART. Dierenvrienden op Tas- manië hebben patrouilles gevormd om de duizenden dieren uit hun lij den te verlossen, die door de grote bosbranden blind en verminkt zijn geworden. CARACAS. Aan boord van een Venezolaans jacht zijn drie personen gearresteerd, die verdacht worden van medeplichtigheid aan de ont snapping uit de gevangenis van drie Venezolaanse communistische lei ders. BERLIJN. Een Westduitse recht bank heeft de Westberlijnse serveer ster Doris Ackei-mann (26) wegens spionage tot vijftien' maanden ge vangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON. President John son heeft het Amerikaanse congres verzocht in het begrotingsjaar 1968, dat op 1 juli a.s. begint, 3,1 miljard dollar beschikbaar te stellen voor economische en militaire hulpverle ning aan het buitenland. MADRID. De Madrileense politie is een fabriek binnengegaan en heeft de 4.000 arbeiders die in zitstaking waren gesommeerd het gebouw te verlaten. De politie behoefde geen geweld te gebruiken. PARIJS. In 1966 hebben zich op de wegen in Frankrijk minder on gelukken voorgedaan, die ook min der slachtoffers hebben geëist, niet tegenstaande een aanzienlijke toe neming van het verkeer. DJAKARTA. Antara meldt dat er onlangs bij een vechtpartij tussen jeugdige voor- en tegenstanders van Soekarno in Klaten, op rond' 25 km van Djakarta, zeven mensen om het leven zijn gekomen. ROME. Bijna 1 op de 3 Italianen is voorstander van de invoering van echtscheiding, zo blijkt uit een re cente peiling van de openbare me ning. In 1965 bedroeg het aantal voorstanders 24 procent en thans is dit percentage tot 30 gestegen. MOSKOU. Het Russische rege ringsblad Izvestia heeft China er van beschuldigd, alles in het werk te stellen om de vervoerswegen tus sen de sowj et-unie en noord-Viet- nam te verbreken. TOKIO. Het Japanse kabinet heeft zich voor het eerst officieel bezig gehouden met de mogelijkheid om kernproeven te nemen. NICOSIA. Maandag 13 februari begint in Nicosia op Cyprus een con ferentie van de organisaitie voor de solidariteit tussen de Afrikaanse en Aziatische volkeren, waaraan afge vaardigden van 60 landen en ver tegenwoordigers van de Vietcong zullen deelnemen. China zal echter niiet vertegenwoordigd zijn. ADDIS ABEBA. De 74-jarige kei zer Haüe Selassie van Ethiopië ver trekt deze week voor een reeks of ficiële bezoeken, o.a. aan de V.S. en de Sowj et-Unie. LAIRO. De regering van de Ver enigde Arabische Republiek heeft beslag laten leggen op adite bezit tingen in Egypte >van koning Feisal van Saoedi-Arabië," aldus het Egyp tische „persbureau voor het Mid den-Oosten". WASHINGTON. Dr. E. S. Ra- beau, directeur van de afdeling van het Amerikaanse ministerie voor openbare gezondheidszorg die zich speciaal met de indianen bezighoudt, heeft verklaard dat de indianen de neiging hebben meer alcohol te drin ken dan de andere Amerikanen om dat zij in armoede en ledigheid leven en nog niet aangepast zijn aan de maatschappij van de blanken. LONDEN. In het Britse Lagerhuis heeft de conservatieve afgevaardig de Walter Clegg gepleit voor een veroordeling van het optreden van de Rode Garde in China. DJAKARTA. Nabij Medan op Noord-Sumatra zijn 17 mensen om het leven gekomen door een grond verschuiving, zo heeft het persbu reau Antara bekendgemaakt. PARIJS. Op de Par ij se begraaf plaats Pere Lachaise is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de filmster Martine Carol, die maan dag op 46-jarige leeftijd in een hotel tc Monte Carlo aan een hartaanval was bezweken. frvuexxJo Mogelijk door de meest moderne verwerking van rijpe tabakken volgens bet A C. natuurproces Registratie- en verzekeringsplicht snelle motorboten MIDDELBURG, 11-2. Vanaf 1 april a.s. zal voor snelle motorboten op het Veerse Meer een registratie- en verzekeringsplicht gelden. Gede puteerde Staten van Zeeland heb ben hiertoe besloten met toepassing van de artikelen 2 en 7 van de ver ordening snelle motorboten Zeeland, welke verordening op 1 juli 1966 in werking is getreden. Snelle motorboten zijn volgens de bepalingen van deze verordening race-, glij- of speedboten dan wel soortgelijke boten, die een snelheid van meer dan 16 km per uur kun nen bereiken. Bedoelde snelle motorboten dienen ten name van de eigenaren te wor den geregistreerd bij de Koninklijke Nederlandsche Motorboot Club (bu reau registratie) te Amsterdam Zuid, Gerrit van der Veenstraat 37. Dege nen, die hun snelle motorboten reeds hebben doen registreren bij de Kon. Ned. Motorboot Club, behoeven dit voor het Veerse Meer niet meer apart te doen, maar andere eige naren, die hun vaartuig nog niet hebben laten registreren, wordt aan geraden hun aanvraag daartoe zo spoedig mogelijk in te dienen. Het registratieteken moet aan bei de zijden van de buitenkant van het vaartuig midscheeps of op de boeg worden aangebracht. De kleur ervan moet sterk afwij ken van de ondergrond en het teken (hoogte tenminste 150 mm, breedte tenminste 100 mm, stamdikte ten minste 20 mm) dient steeds duidelijk zichtbaar te worden gevoerd. Met in gang van 1 april a.s. moet de eige naar van een snelle motorboot op het Veerse Meer ook verzekerd zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid van tenminste f 20.000,- per persoon en f 50.000,- per gebeurtenis, indien sneller dan 16 km per uur wordt ge varen. Aangenomen kan worden, dat deze bedragen voor de volgende ja ren aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd. 150-jarige herder LONDEN, 11-2. Sjirim Dosanov, die in Azerbiedsjan reeds zijn eeuw feest als herder heeft gevierd, is 150 jaar geworden. De man werkt nog steeds. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 februari 1967 waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.387.526 televisietoestellen aange geven tegen 2.369.997 op 1 januari j.l. Het aantal geregistreerde radio toestellen bedroeg 1 februari 2.753.069 tegen 2.751.692 op - januari 1967. Sneeuw naar het zuiden om te smelten MEMPHIS, 11-2. In Memphis is een trein aangekomen met 14 wa gons sneeuw uit Chicago, dat de laatste maanden door sneeuwstor men is geteisterd en waar sinds 26 januari bijna honderd cm sneeuw is gevallen. De in Memphis aange komen sneeuwtrein gaat verder naar het zuiden opdat de sneeuw zich weer in water kan omzetten. Beslo ten is de sneeuw uit Chicago naar Mccomb in Mississippi en naar New Orleans in Louisiana te transporte-. ren. Ontslagen bij strokartonfabrieken STADSKANAAL, 11-2. De sa- menvoeging van de strokartonfabrie ken Reiderland te Winschoten en de Toekomst in Midwolda heeft ertoe geleid, dat een groot aantal produk- tiearbeiders - er is sprake van 100 arbeiders - op zeer korte termijn zal moeten afvloeien. Voor deze arbei ders, van wie velen meer dan 30 en 25 jaar in het bedrijf werkzaam zijn, is geen plaats. Er is overleg gepleegd met het gewestelijk arbeidsbureau en de vakbonden. Bij de strokartfabriek de Toekomst worden twee banen stilgelegd. -Qenó komt do ótral Reeds de tweede dag nam Mien- tje in huis het heft in handen. „Be schouw je hier maar weer als de huisvrouw net als vroeger," raadde Max haar aan. „Dan heb je wat be zigheid en heb je geen gelegenheid om te piekeren. En hoef ik niet meer in een hafcel te eten", voegde hij er lachend aan toe. Een paar dagen later zei ze plot seling, nadat ze na het eten een si garet rookten: „Waarom trouw je niet, Max?" „Die Mientje.ik ben een en veer tig.. weduwnaar mét een zoon, die in dienst is, nogal een mooie partij." Ze dadht: Ik wist het wel, jongen, als ik vrij was. Met jou zou ik ge lukkig zijn. Maar we gaan niet weer opnieuw beginnen onder deze om standigheden. Hoewel.als hij me in zijn armen nam, zou ik verloren zijn. Dat weet ik. Max Ellegers daoht daar evenwel niet aan. Gelukkig had hij zijn werk en ook na half zes, als het personeel zich naar huis spoedde en de ma chines waren stilgezet, bleef hij dik wijls een paar uur doorwerken. Tot Mientje hem opmerkzaam maakte op de tijd: „Max, moet je niet eten? Zal ik het bij je brengen?" Dan kwam hij naar de kamer en bleef doorgaans bij haar, wat bab belen of lezen. Of luisteren naar de radio. Een week ging voorbij, zonder dat. hij Attie Bengers meer had ontmoet. Op een avond verontschuldigde hij zich bij Mientje, zei dat hij weg moest en wandelde naar de woning van de familie Bengers. Attie deed hem open en keek blij verrast. „Zo? Kon je de weg nog vinden? Kom verder." Hij volgde haar naar de huiska mer, die slechts verlicht was met een paar schemerlampen. „Vader en moeder zijn niet thuis," verduide lijkte ze. „Naar een verjaardag." „Moest je niet mee?" Ze schudde haar ihoofd. „Zaken relatie van vroeger. Ik vind het wel eens leuk een avondje alleen thuis te zijn?" Hij kwam overeind. „Dan kom ik dus niet erg gelegen;" Ze drukte hem terug in de stoel. „Dat moest er nog bij komen. Ik vind het juist fijn, dat je er bent." Ze keek hem lachend aan. „Koffie?" „Hoef je nooit te vragen." „Nee, hè? Ik ken je al zo'n beetje. Twee minuten. Daar liggen sigaret ten." Hij keek het meisje na, tot ze door de deuropening verdwenen was en stak een sigaret op. Onwillekeurig maakte hij een vergelijking tussen Attie en Mientje. Mientje, de ge rijpte vrouw, die rimpels in haar voorhoofd had gekregen, op wier ge zicht je de sporen van hetgeen ze doorleefd had, kon aflezen. Maar die ondanks een goed figuur had. De vrouw, van wie hij veel had gehou den, met wie hij jaren geleden ge durende een aantal uren het hoog ste geluk had doorleefd tot in alle finesses. En Attie, de niet meer zo jonge, desondanks gedistingeerde vrouw, Slank en sportief. Met een expressief, lief gezicht. Waarom was hij vanavond plotseling hierheen ge gaan? Verlangde hij naar Attie? Wat was het, dat hem opeens hierheen had gedreven? Ze kwam binnen met de koffie, die ze voor hem en zichzelf neerzet te. Ze haalde een.schaal mol koek jes te voorschijn, die ze op het ta feltje zette. Terwijl ze hiermee be zig was, vroeg ze: „En hoe maakt mevrouw Sornee het?" „Gaat wel weer. Ze had verschrik- door To Dorssen-van Loon 60 kelijk heimwee. Nu ze hier is., het was de reaktie, vorige week." Attie ging zitten en begon in haar koffie te roeren. „Ik heb er al eer der over gehoord. Familie van ons zijn een jaar of drie geleden ge- emigreerd. Naar Australië. Neef en nicht met vier kinderen. Hij had een goede zaak in Rotterdam. Enkele maanden geleden keerden ze terug. Hij is nu bij een baas, moet weer van de grond af beginnen. Maar Inam'n nicht, zou daar gestorven zijn van heimwee." Hij antwoordde niet. Attie ver volgde: „Hoe moet dat nu, als ze weer .teruggaat?" Max loosde een diepe zucht. „Ik weet het niet, Attie." Ze keek hem een poosje aan. „Je zit er een beetje mee, he?" Hij haalde zijn schouders op. „Ochdat is niet het geval natuur lijk. Ik heb mijn werk., ze loopt me niet voor de voeten, integen deel." „Maar je bent bang," was haar mening, uitgesproken op rustige toon. Hij keek haar verwonderd aan. „Bang? Waarom zou ik bang zijn? Waarvoor?" „Voor jezelf, Max. Misschien is het ongepast, dat ik me ermee be moei, maar ik,, je bent ons sympa thiek geworden. Je zult het wel ge merkt hebben. Vader mag je graag. Hij heeft bewondering voor jou, om wat je gepresteerd hebt na de oor log. En Moeder.je had de eerste avond al haar voor je ingenomen. Nu ja en ik., mij ben je vanzelf sprekend ook niet. onverschillig, dat zul je wel gemerkt hebben. Ik be schouw je als een vriend. Doch nu voorzie ik moeilijkheden., nieuwe moeilijkheden (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3