Jeugdsoos te Burgh doet liet uitstekend VERKERK EN SCHENK BEHEERSTEN SCHAATSTOERNOOI STREEKNIEUWS I Brutale roofoverval op geziu in Heythuisen HEYTHN1SEN, 12-2. Drie in mili- taire overalls gestoken jongemannen hebben een roofoverval gepleegd op het gezin van een gepensioneerde administrateur in Heythuisen. De heer W. J. Maarschalk, zijn echtge note, een 24-jarige inwonende doch ter, haar verloofde en een kind van drie jaar, die vijf km buiten de bebouwde kom van Heythuisen wo nen in een verbouwde boerderij, werden omstreeks kwart voor twaalf opgeschrikt door de bel van de huis deur. De in militaire overall gesto ken man die voor de deur stond vroeg of hij zijn kazerne in Breda mocht telefoneren in verband met een ongeluk dat gebeurd zou zijn. Teen hij tcsstetrnming kreeg verzocht hij of twee andere soldaten mee naar binnen mochten. Binnengeko men richtteen de drie jongemannen pistoolmitrailleurs op de bewoners. Daarna verdween het drietal met een buit bestaande uit een aantal sieraden. 1200 gulden aan contanten en 15 flesjes limonade. BIJZONDER SERVIES LONDEN, 9-2. Bij <le Lon- dense kunsthandel Christie's zal een porseleinen servies worden geveild dat destijds is gemaakt voor tsaar Niko- laas de eerste (1825-1855) en dat werd gebruikt voor kro ningsbanketten. Het servies weegt bijna 2 ton en be staat uit 1742 delen. Sommige delen dragen de inscriptie „Nikolaas tsaar en soeverein aller Russen". Wrak van vermist vissersvaartuig gevonden DEN HAAG, 11-2. Na ongeveer zes weken intensief zoeken - waar bij het slechte weer zeer ongunstig werkte - is het de mijnendienst van de koninklijke marine gelukt het wrak van de sinds begin december spoorloze Scheveningse logger Sch. 225 als zodanig te identificeren. Za terdagmorgen omstreeks 10 uur ge lukte het de duiker, matroos dei- eerste klasse J. Hoorns, neergelaten vanaf Hr. Ms. duikvaartuig „Waal wijk" en naam „Willem Senior" cp het op 45 meter diepte liggende wrak te ontcijferen. Het eerste con tact met het mogelijke wrak van de Sch. 225 werd gemaakt door middel van de sonorapparatuur van de Bel gische mijnenjager „Haverbeecke", die tijdens de eerste tien dagen van de zoekactie ingeschakeld is ge weest. ZEELAND. Op de Zeelandserijk in de gemeente Zeeland (N.Br.) is het 12-jarige meisje A. M. S. van der Loop uit die plaats door een auto aangereden. Zij werd zo ernstig ge wond dat zij op weg naar het zie kenhuis is overleden. Plantje werd struik BURGH, 11-2. De jeugdsoos in Burgh, tot de oprichting waarvan in het late najaar van 1966 de eerste pogingen door enige catechisanten tesamen met ds. Flink belooft een succes te worden. Het tere plantje, het is altijd nog een riskante onder neming om de hedendaagse jeugd hiervoor te porren, gaat een flinke struik worden en de ondergrond is goed gebleken. Elke zaterdagavond komen ze in de grote zaal van het vakantiebe- drijf „De Koebel' bijeen, de meisjes en jongens uit Burgh en Haamstede en van nog andere plaatsen uit Schouwen, om zich wat te vertreden met een gezellig spel', hetzij biljart, een rinigspel, sjoelen, tafeltennis, pijlgooien en zoals in de afgelopen zaterdagavond een stoelendans of een polonnaise waarvoor een accor deon van één der leiders de heer J. Roos voor de muzikale begeleiding zorgde. Ongeveer 40 jongelui meld den zich inmiddels al als lid en daar voor betalen zij 25 cent per week Dertig doden door granaatontploffing SAIGON. U-2. De ontploffing van twee granaten in Xoean Loc. 7U km. ten oosten van Saigon heeft dertig mensenlevens geëist. Tien werden gewond. Het betreft hier echter geen schending van het bestand. Van of ficiële zijde is meegedeeld, dat de granaten „voor de grap" waren ge gooid temidden van een menigte Vietnamese militairen en burgers die kaartspeelden. Stad Peking onder militair bestuur TOKIO. 11-2. De stad Peking is zaterdag onder militair bestuur ge plaatst. zo meldt het Japanse dagblad „Mainitsji Sjimbcen". Volgens de correspondenten van het blad werd het besluit hiertoe genomen en on middellijk uitgevoerd dtor het cen traal militair comité van de Commu nistische partij on het ministerie van openbare veiligheid. Mao Tse-Tr.eng heeft zaterdag gewaarschuwd dat de Scwjet-Unle troepen samentrekt langs de grens met de Chinese provincie Sinkiang. KERKNIEUWS Prot. Interkerkelijk Thuisfront DEN HAAG, 11-2. De collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuis front vertoont de laatste jaren een sterke stijging en is in de afgelopen vier jaar met f 110.000 gestegen. De opbrengst van de jongste collectie is zo juist bekend en vertoont een stijging van f 38.000. De voorgaande coilecte steeg met f 32.000. De op brengst. van de PIT-collecte ten be hoeve van de geestelijke verzorging van de militairen bedroeg nu f 560.000,-. Gereformeerd jeugdwerk DEN HAAG, 11-2. Het landelijk Centraal Gereformeerd Jeugdwerk, het overkoepelend orgaan van de Geref. Jeugdbeweging, gaat samen met de stichting Evangelisch Herstel en Opbouw en de Ned. Gei-ef. Jeugd raad een nieuw gebouw in Drieber gen betrekken, waartoe men een buitenplaats met omliggende ter reinen heeft aangekocht. Het Geref. Jeugdwerk dat thans is onderge bracht in Amersfoort, Huis ter Hei de en Utrecht, zal dus op een plaats worden gecoördineerd. Het eigen centrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide is verkocht aan de Stichting het Ned. Bijbelinstituut, die thans in Doorn is gevestigd. DROOG ZWEMPAK PARIJS, 11-2. In Parijs zal een tweedelig badpak van een speciaal soort satijn op de markt komen, dat volgens de makers niet nat kan worden. Het zal ongeveer zestig gulden kosten. contributie, waarbij nog een even grooft bedrag komt voor een kopje koffie. De soos is inmiddels wat ver der gegaan en er is een bestuur ge kozen dat bestaat uit Jóhnny Kik voorzitter en bijgestaan door de vol gende bestuursleden, Ieneke Medde- ler, Annie Schoonaard, Carla Glerum Wim Siesse, Herman Padmos en Rien Slager. Zij zorgen ervoor dat een en ander in goede banen worden geleid en maken tevens toekomstplannen die niet mis zijn. Op 31 maart komt er een uitvoering te geven door el- gen krachten waarvan het bestuur veel verwachtingen heeft en kort daarop zal een gemaskerd bal het winterseizoen besluiten, want dan nadert het toeristenseizoen en er ko men al vroeg gasten in „De Koebel', die dan het gebouw tot hun beschik king krijgen. Na de vakanties ligt het in de bedoeling van het bestuur om in september een soort „buiten- optreden" te houden op het stukje wei achter het gebouw en waarvoor de plannen nog in een voorbereidend stadium zijn. 1NGF7.0NDEN STIKKEN I)i" oorlog in V ii tiiam Geachte Redakteur. Na uw veroordeling van de de- monstratie's op kerstmis, meen ik nog recht te hebben op een weder woord. wat tevens een antwoord moge zijn aan al die mensen, die ook jl. zaterdag weer met hun ogen vroegen: „Waarom moet dit? Wat heeft dit voor zin?". Een antwoord ook ter wille van de heer die met spandoeken op zijn auto eveneens demonstreerde. Geen antwoord voor degene, die met hun vinger naar hun eigen voorhoofd wezen, alleen een psychia ter kan hun antwoorden. Ook geen antwoord voor hen die zelfs bij zo iets naar het effect vroegen. Wie bij alles vraagt of het effect heeft, heeft misschien nog nooit geleefd. Dus: Waarom ik dit doe, nogal duidelijk: ik doe het, omdat U het niet doet en de anderen het niet doen. En omdat het gedaan móét worden. Maar ik zelf ben nie mand, heb geen naam en geen ge zicht. Ik ben hoogstens uw plaats vervanger. Omdat U gede serteerd bent. Ove rigens ben ik alleen maar een stem. Ik ben de stem van het geiveten, van uw geweten. Dat U tol zwijgen hebt laten brengen door 20 jaar koude oorlog-propaganda. Zodat U over de oorlog in Vietnam alleen maar vro me of slimme dooddoeners in de krant zet of leest. Ik ben de stem van de feiten, de brute feiten over Vietnam, die U niet meer ziet of alleen zwar-wit ziet, omdat U door een jarenlange indoctrinatie kleurenblind bent ge worden en U een anti-communisten- bril op de neus hebt laten zetten. Ik ben de stem van de nuchtere toaarheid tegenover de dwangge dachte die U jarenlang is aange praat, zodat U ermee opstaat en er mee gaat slapen, „dat er onder uw bed een Rus ligt" (Priestley) en als het geen Rus meer is, dan een Chi nees! Ik ben de stem én van het huma nisme én van het christelijk geloof, en vooral van de doden in Vietnam. Die wil uw geweten wakker schreeuwen: Wees U zelf! zet die bril af! Kijk eerst onder uw bed en zie dan met uw eigen ogen deze moorddadige oorlog in uw naam ge voerd aan. Schrik van dc doden, die op uw geweten gelegd worden. Schrik van U zelf en weet wat U moet doen en dóé het dan. Slik niet langer het opium van de zelfmisleiding, dat U met het re geren of dat daarvoor doorgaat, ook uw eigen verantwoordelijkheid kunt delegeren! Wie de stem van zijn geweten smoort, die pleegt de ergste zelf moord. Want het is niet geraden iets tegen zijn geweten te doen (Luther). W. Zierikzee, 12 februari 1966. (Het lijkt ons op dit moment niet zinnig een principieel debat aan te gaan over het (uiterst ingewikkelde) Vietnam-probleem, maar hier toch nog even twee dingen: 1. we hebben - uw idealisme vooropstellend toen en nu - nimmer uw demonstratie van kerstmis veroordeeld. Deze fou te mening moet geboren zijn uit een verkeerd lezen van ons commentaar, in de geest van „O, ze schrijven er over, ze zullen er wel tegen zijn". 2. We weigeren ook, zelfs door een gedoctoreerd heer, te worden be schuldigd van te zijn: a. een deser teur; b. een mens met een gesmoord geweten; c. iemand met louter aan geprate dwanggedachten; d. iemand die zichzelf niet is; e. iemand die het „opium van de zelfmisleiding slikt"; d. een geestelijke zelfmoordenaar. Wij spreken namens de velen, die minstens zo begaan zijn met het lot van de vele duizenden ginds als U meneer Woldinga en daarbij zelfs ook nog een bezorgde gedachte wij den aan de jeugd van China, ten prooi aan -een helse geestelijke ver paupering en aan bijkomende ellen den, waarvan we ons wel geen voor stelling zullen kunnen maken. Was daarvoor op uw bord geen plaats? Enfin nog dit: waar haalt U het recht vandaan ons allen op de ziel te spugen? Wat zijn dat voor dwang neurosen, waarmede U ons - zij het misschien onbewust - belegigt? Be schouwt U ons maar als verloren zielen, maar wij hebben aan zulk onereus en ongenuanceerd gepraat geen behoefte; overigens U woont in een vrij land en mag het schrijven! M. J. Bij de Vaate). Holland festival in Bislt-t Op safari met tandarts SPORTBERICHTEN BRUINISSE Bouw van twintig premiewoningen Voor een bouwsom van ruim 430 duizend gulden of, wanneer tevens gasleidingen in de woningen worden aangelegd, enige duizenden guldens meer, zullen te Bruinisse voor re kening van de gemeente en in op dracht van de Chr. Bouwstichting een 20-tal premiewoningen worden gebouwd naar ontwerp van archi tect Nelissen te Hoeven. Deze premiewoningen zullen wor den gebouwd aan de Accacialaan en de Van Hertzbekestraat. Aannemers c.q. onderaannemers voor metsel en timmerwerk zijn de gezamenlijke ambachtslieden: de firma's Capellc, Dourloo, Van Oeveren, De Graaff en Jumelet. Verkerk werd, zoals al werd ver wacht na de superioriteit die hij in het Europese kampioenschap in Lah- ti aan dag legde, de „held" van Bislet. Zijn totaal van 178.058 pun ten betekende een nieuw wereldre cord Hij verwezenlijkte dit door overwinningen op de 5.000 en 10.000 meter met tijden dia de bestaande wereldrecords aan het wankelen brachten, een tweede plaats op de 1500 meter en een 500-metertijd van 42,1 sec., de beste uit zijn carrière. Zijn enige concurrent was Aid Schenk, zijn twee jaar jongere ri vaal uit Anna Paulowna, die met zijn overwinning op de 1500 meter in 2 min. 9.1 sec. de achterstand op Ver kerk in kortte tot 0.020 punten het geen op de 10.000 meter betekende een verschil van 0,4 sec. Zijn grote macht toonde de w?reidkampioen echter juist op de 10 km en op de krachtexplosie die Verkerk :n zijn duel met Maier ontwikkelde had Schenk geen antwoord. Wel ging de lange Noordhollander op weg met als baken een schema dat hem naar de wereldtitel moest voeren, maar het geloof hierin was te zwak. Al spoedig meest Schenk de bakens laten ver zetten. Hij gaf zijn titelaspiraties prijs en beperkte zich nog slechts op het verdedigen van zijn tweede plaats. De tijd van 16.00.8 waarop hij uitkwam en die twee seconden on der zijn persoonlijk record lag. was hiertoe ruimschoots voldoende. Nederlands legioen De 29.000 toeschouwers (waaronder bijna 10.000 Nederlanders) juichten de frele wereldkampioen hartstoch telijk toe. Ook Ard Schenk deelde in de hulde. De Noordhollander zorgde ook voor een rit-overwinning: op do 1500 meter liet hij met 2.09.1 de snel ste tijd noteren. Van de overige Ne derlanders eindigde Peter Nottet op een verdienstelijke negende plaats. Vooral op de vijf en de tien kilome ter reed hij sterk. Met drie landgeno ten bij de eerste twaalf in het al gemeen klassement is Nederland verzekerd van vijf deelnemers aan de voVenre wereldtitelstrijd. Jorrit Jorritsma eindigde als dertiende ter wijl Rudi Liebrechts er niet in slaag de zich te kwalificeren voor de tien duizend meter. Westhoekse verenigingen zagen dierenleven in Afrika BURGH, 10-2. Belangstellenden uit geheel Schouwen-Duiveland had den vrijdagavond de grote zaal van hotel „Het Wapen van Burgh" opge zocht cm het dierenleven uit Oost- Afrika, op het scherm gebracht en mondeling toegelicht door de Utrechtse tandarts de heer M. Ver moten, eens van nabij te bekijken. De heer Vermooten, een amateur op het gebied van de dia- en filmtech niek, maakte vcrig jaar tesamen met een bekend natuurgids uit Burgh, dokter H. A. der Weduwen uit Burgh een vakantietrip naar Oost-Afrika met het doel cm vanuit een soort camping dagelijks op „safari" te gaan. Wanneer wij voormalige eiland bewoners ons wel eens druk maken over een klein stukje natuurgebied dat met een paar honderd passen achter ons ligt, dan moet de grootte van deze Afrikaanse gebieden ons toch wel ontzag inboezemen want er liggendaar reservaten van duizen den vierkante mijlen. De heer Ver moten bezocht in Kenia het Queen Elisabeth National Park (2700 vier kante mijl groot). Tweemaal per dag vertrok de groep met een volkswa genbusje vanuit het tijdelijk tenten tehuis om dieren te gaan zien en zo mogelijk op te nemen op dia- of filmapparatuur. Het tentenkamp lag kort in de buurt van Nairobi, dat 50 jaar geleden nog niet bestond, doch nu één der modernste steden van Afrika is geworden. De heer Vermooten had tijdens de safari het gevoel alsof zij in een rij dende kooi zaten en daarbij bekeken werden door de wilde dieren, die het echter koud lieten, want ze bleven rustig liggen of gingen door met gra zen. Als bijzonderheid van de hoogst m .derne stad Nairobi deelde spreker miede dat in het holst van de nacht hier en daar negers als nachtwakers fungeren en zich daarbij behelpen met knuppels en eenvoudig een vuurtje op straat stoken om zich wat te warmen, want al snel na zonson dergang worden de nachten vrij koud. De omgeving van de stad wtordt beheerst door de prachtige bloemen der bougainvilles die massaal langs de wegen zijn geplant. Veel dieren Via de dia's konden de aanwezi gen genieten van beelden, meestal van zeer nabij genomen, van zebra's struisvogels, bavianen, giraffen, leeu wen, de gevaarlijkste uit deze om geving is de Afrikaanse buffel, gnoe's, nijlpaarden enz. Een nieuwtje voor de aanwezigen was dat een ze bra blaft en dat een jonge olifant bij de moeder met zijn bek zuigt, en niet zoals te verwachten was met zijn slurf. De tepels bevinden zich bij de olifant tussen de voorpoten, ook een feit, dat bij allen onbekend was. Beelden van het Massai-volk waren zeer interessant. Wassen doen deze mensen zich nooit en als ze het doen nemen ze hiervoor urine van de vee stapel. De film liet een en ander nog eens eentra duidelijk zien, waarbij vooral de kleuren wel een prachtig beeld gaven van deze Afrikaanse wildernis. Het welkomstwoord werd namens het Nut, de Vogelwacht en de Ver. van Ned. Huisvrouwen gesproken door de heer J. P. C. Boot. die daarin speciaal burgemeester Everwijn be trok. Een slot- en een dankwoord kwam uit de mond van de Nutsvoorzitter, de heer N. H. Lysen, die de aanwezi gen wees op de volgende Nutsavond op a.s. vrijdagavond. DUIVENSPORT Olympiade-prijs voor Ned. postduivenhouders MAASSLUIS, 11-2. De Neder- landse postduivenhoudersorganisatie heeft op de postduivenolympiade, die in Wenen is gehouden de derde prijs ehaald in het landenklassement van tien duiven, ingezonden door elk der zeventien deelnemende landen. Damescompetitie te Nieuwerkerk In de 5e ronde van de volleybal competitie voor dames te Nieuwer kerk werden in de afgelopen week de volgende resultaten geboekt: Plattelandsvr.-lntermezzo (15-2, 15- 9) 2-0; Sparta-Sparta II (15-4, 15-14) 2-0; MEVO-Plattelandsvr. (15-11, 15- 13) 2-0; Sparta li-Intermezzo (15- 8, 15-10) 2-0; Sparta-Plattelandsvr. (7-15, 4-15) 0-2; MEVO-Intermezzo (15-10, 15-2) 2-0; Sparta II-Platte- landsvr. (11-15, 7-15) 0-2; Sparta- MEVO (15-13, 13-15) 1-1; Sparta- Intermezzo (15-1, 15-6) 2-0; Sparta II-MEVO (15-9, 18-16) 2-0. De stand na de 5e ronde ziet er nu als volgt uit: Plattelandsvr. 20 10 8 2 28 Sparta 20 11 6 3 28 Sparta II 20 8 6 6 22 MEVO 20 7 6 7 20 Intermezzo 20 0 2 18 2 ZIERIKZEE Demonstratie Als vervolg op zijn demonstratie op eerste kerstdag, heeft dr. G. J. Woldinga, leraar aan het Prof. Zee man-lyceum zaterdag opnieuw ge tuigd tegen de oorlog in Vietnam. De heer Woldinga had zich hiertoe voorzien van een bord, waarop werd geattendeerd op de dood van dui zenden Vietnamese kinderen en het lijden van vele andere. Het bord be vatte verder een oproep mee te pro testeren. Ook werd een auto gesig naleerd, waarop een bord met een leuze contra de Vietnam-oorlog ge schreven stond. (Van een spec. ANP-verslaggever) OSLO, 12-2. Het Holland festi val 1966 van Gutenburg heelt het af gelopen weekeinde zijn reprise ge kregen in Oslo. Zoals een jaar tevo ren op het kunstijs van Ny-UIlevi hebben t ees Verkerk en Ard Schenk ir. het historische Bislet-stadion het toernooi om het wereldkampioen schap hardrijden cp de schaats be heerst. Wederom werd Cees Verkerk wereldkampioen en Ard Schenk tweede. Ais derde man stond ditmaal cp het erepodium de sympathieke Noorse lange-afstandspecialist Fred Anton Maier, die echter evenals in 1966 de Zweedse oud-wereldkam pioen Johnny Nilsson, die overigens ditmaal riet eens het eindklassement haalde, ver in de schaduw bleef van onze landgenoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2