nu a9 méér dan bond-genoten I DE ZIERIKZEESCHE COURANT VIET-CONG BESCHIETING IN HET HART VAN SAIGON In Eindhoven: Zesjarig meisje aangerand Oe Thant wil verlenging van bestand „Oorzaak van inflatie niet alleen gelegen bij de laatste kabinetten" 1 Dode bij explosie in Shell-laboratorium Regering wil zo spoedig mogelijk een vaargeul laten graven Nederland helpt Indonesië met financiën MORRIS Visvergiftiging in Italië I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 februari 1967 123ste jaargang Nr. 19743 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: 'N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzeo. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 6,50; per week cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bouivstroom be jaar denwoningen op Sch.-Duiveland Aanval op Amerikaanse hoofdkwartier SAIGON, 13-2. Ruim een etmaal na het aflopen van het bestand ter gelegenheid van het Boeddhistische nieuwjaar hebben leden van het Vlet Cong gepoogd, het Amerikaanse hoofdkwartier in het hart van Sai gon met mortiergranaten te beschie ten. Hoewel geen van de 81-mm-grana- ten het hoofdkwartier van generaal Westmoreland troffen, kwamen twee granaten terecht op een konvooi van Zui.dvietnam.ese parachutisten, van wie er negen werden gedood en ne gen gewond. Kort na de aanval, die van binnen de stad werd uitgevoerd, ontplofte op 800 meter van het Ame rikaanse hoofdkwartier een voorraad mortiergranaten in een huis, dat ge heel werd verwoest. Hierbij liepen 23 mensen verwondingen op. De poli tie neemt aan, dat deze explosie te weeg werd gebracht door de Viet EINDHOVEN, 12-2. De Eindho- venvense politie speurt naar een on verlaat die zondagmiddag omstreeks half drie een meisje van zes jaar van het Gelderlandplein in Strijp, het noord-westelijk stadsdeel, op zijn bromfiets meenam en het kind in een afgelegen perceeltje bos, niet ver van de Oorschotse dijk, aanrandde en ernstig bloedende verwondingen toe bracht. De politie beschikt weliswaar over een signalement van de man doch dit is gebaseerd op de verklaringen van een twaalfjarig meisje, dat zegt gezien te hebben hoe het aangeran de kind bij de bromfietser op de ben zinetank plaatsnam. Het kind werd gevonden door twee dames die langs het bosporceeltje wandelden en het meisje hevig hoor den schreien. Het kind zat geheel on der het bloed en had ernstige ver wondingen aan het hoofd. Zij namen het mee naar een nabijgelegen boer derij van waar de politie werd ge alarmeerd. Deze vond met behulp van een speurhond een spoor van de plaats der misdaad naar de weg waar de onverlaat met zijn bromfiets was weggereden. Het kind dat volgens poliitteverklaring op beestachtige wij ze is aangerand, is in het binnenzie- kenhuis opgenomen. Cong, die vanuit dit huis de eerdere beschieting had uitgevoerd en geen kans zag de nog niet gebruikte gra naten mee te nemen. Volgens mensen die nabij het ver woeste huis wonen, hadden twee le den van de Viet Cong - een man en een vrouw - via een gat in het dak drie mortiergranaten afgeschoten in de richting van het 1.800 meter vet- der gelegen hoofdkwartier van ge neraal Westmoreland. Eén van deze granaten kwam terecht in een vrachtauto met Zuidvietnamese pa rachutisten. Een tweede granaat trof een nabu rig huis. De derde granaat kwam niet tot ontploffing. Na het derde schot zagen buurtgenoten een vrouw en een man haastig het huis verla ten, van waaruit was geschoten. Kort daarop drongen politiemannen het huis binnen. Enkele ogenblikken la ter deed zich een zware explosie voor. die aan drie mensen hét leven kostte. 29 personen werden gewond. a Meer dan 65 pet. van de wegen in Peru is door overstromingen on begaanbaar. Door stortregens en grondverschuivingen, die het land de afgelopen week hebben geteisterd zijn 43 mensen om het leven geko men. ADVERTENTIE NW NW POSTBUS 8110-AMSTERDAM NEW YORK, 11-2. Secretaris generaal Oe Thant heeft vrijdag aangedrongen op onvoorwaardelijke verlenging van het nieuwjaarsbe stand in Vietnam. Twee bejaarde vrouwen door verstikking omgekomen NIJMEGEN, 11-2. In de Cypres- straat in Nijmegen zijn zaterdag middag de stoffelijke overschotten aangetroffen van twee bejaarde vrouwen: de 72-jarige uit Indonesië afkomstige mevrouw Waal-Dimoet en een logé, haar 76-jarige nicht, mevrouw Brookman uit Oosterbeek, Bij het onderzoek is vastgesteld dat het tweetal waarschijnlijk door verstikking om het leven is geko men, bij het bakken van Indische gerechten. Het ventilatiegat in dg keuken was kennelijk in verband met de koude dicht gemaakt en ook all2 kieren en deuren en ramen warer terdege afgeschermd. Hij meent dat hierdoor, tezamen met onvoorwaardelijke beëindiging van de Amerikaanse bombardemen ten, vredesbesprekingen mogelijk kunnen worden. Het beroep van Oe Thant werd door zijn woordvoerder bekendge maakt. Hij herinnerde hierin aan zijn uit 3 punten bestaand voorstel; dat z.i. een gunstig klimaat voor vreed zame besprekingen zou kunnen vor men. Deze drie punten zijn: onvoor waardelijke beëindiging van de Ame rikaanse bomardementen op Noord- Vietnam, vermindering van het con flict door beide partijen en bespre kingen tussen de feitelijk bij de oor log betrokkenen, de Vietcong in begrepen. DEN HAAG, 12-2. De minister zonder portefeuille belast met ont wikkelingshulp, mr. T. H. Bot, heeft in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld dat van de 66 min. gul den die, krachtens een Nederlandse Prof. Zijlstra over werkgelegenheid DEN BOSCH, 11-2. Tijdens een :n s-H.?rtogenbosch gehouden ver kiezingsbijeenkomst van de Anti- Revolutionaire Partij, heeft de mi nister-president prof. dr. J. Zijlstra, een rede gehouden waarin hij met name de werkgelegcnheidspolitiek van zijn kabinet verdedigd heeft. De minister-president stelde voorop dat de oorzaken van de inflatie, die op haar beurt weer de werkloosheid tot gevolg heeft gehad, niet alleen bij de kabinetten van de laatste jaren zijn gelegen, doch ook in verschil lende maatschappelijke sectoren, zo als met name ook in het bedrijfsle ven Het huidige kabinet heeft een situatie aangetroffen die dringend om maatregelen vroeg en het heeft gepoogd daaraan te doen wat moest gebeuren. Er is daarom een belas tingprogramma opgesteld dat belas- tingveriiogingen inhield die tot doel hadden de kapitaalmarkt te verrui men en de rijksbegroting te financie ren. Spreker wees er op dat men van de zijde van de PvdA de belasting verhoging wel had willen aanvaar den, doch alleen wanneer het geld direct gebruikt zou zijn voor de ver wezenlijking van verschillende ob jecten. Hij wees er met nadruk op dat wcrgeiegenheidspolitiek niet iets is van ten injectie van enkele maan den, maar dat het een beleid moet zijn dat de arbeidsmarkt binnen nu en een jaar weer in de goede richting doet ombuigen. 1 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Q Vergeet eens anders gebre ken door aan uw eigen ie 8 denken. V/AT UQT VI bilt Eeremedewerker van de Amerikanen en de Russen is de 3k-jarige Man- fred-Dieter Oslender, die een privé satellieten- en wereldruim-observatie- station bezit. Op de zolder van zijn huis in Bonn, installeerde deze hart stochtelijke amateuronderzoeker in een periode van tien jaar hard werken antennes en apparatuur, die hem zeer exacte resultaten verschaften. De „zachte" landing van „Luna 9" fotografeerde Oslender met zijn maancame- ra, en wel als enige in de Bondsrepubliek. Vanzelfsprekend is zijn station van staatswege goedgekeurd. En zowel de Amerikanen als de Russen lichten hun ijverige medewerker op tijd in over iedere ophanden zijnde ruimtestart. Kinderen sjouwden met gevaarlijk projectiel HEERLEN, !0-2. Drie kinderen uit de Zuid-Limburgse gemeente Oirsbeek, Pierre Duiven (11) en Jos (13) en Leo (11) Smits hebben op de hei een granaat gevonden van Duitse makelij. Na het gevaarte dat onge veer 50 kilo woog uit de grond te hebben gegraven brachten de kin deren de granaat naar de woning van de familie Douven om het een ereplaats je te geven op de binnen plaats. De heer Douven achtte het echter raadzamer de politie te waar schuwen die op haar beurt de op ruimingsdienst in Venlo alarmeerde. Deze heeft zich over het levensge vaarlijke projectiel dat nog volko men intact was ontfermd. AMSTERDAM, 11-2. De 19-jarige laboratorium-assistent F. Kramer uit de hoofdstad is vrijdagochtend om het leven gekomen bij een explosie op de eerste etage van het nieuwe Shell-laboratorium voor organisch- chemische research aan de Badhuis weg in Amsterdam-noord. Twee vrouwelijke collega's, de 17- jarige mej. A. de Vries uit Amster dam en de 19-jarige mej. J. C. A. Smit uit Heemskerk werden ernstig gewond naar het Wilhelmina gast huis in de hoofdstad overgebracht. Voor het leven van mej. De Vries, die zwaar aan het hoofd werd ge wond, wordt gevreesd. De andere assistente liep brand- en snijwonden op en is buiten levensgevaar. Behal ve de slachtoffers werkten in de ruimte waar de ontploffing zich voordeed nog drie mensen, twee mannen en een meisje. Zij werden, vrijwel niet gewond. Wel klaagden zij over doofheid. Over de oorzaak van de explosie, die een enorme ravage in het labo ratorium aanrichtte, is nog niets met zekerheid bekend. Voorlopig wordt, aldus de politie, aangenomen dat een vermoedelijk met aardgas gevulde fles, waar de verongelukte assistent mee bezig was, is ontploft. De rond vliegende scherven ï-aakten een wa terstof cylinder, die vrijwel gelijktij dig ook explodeerde. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig bewolking Droog weer met weinig bewolking; matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost; in de nacht en och tend lichte vorst, midden op de dag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 14 febr. Zon op 7.59, onder 17.51. Maan op 9.49, onder 23.26. Eerste kwartier: 17 febr. te 16.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 febr. 6.14 v.m. 18.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 febr. 6.05 v.m. 18.16 n.m. Doodtij: 19 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied verplaatste zich het afgelopen week einde van de Britse eilanden naar west-Rusland. Het is daarbij nog wat in betekenits toegenomen, zodat nu het weer in het grootste deel van Europa door dit hogedrukgebied wordt bepaald. Wolkenvelden die in de nacht van zondag op maandag 'vooral het noorden en midden van ons land binnendreven zullen in de loop van maandag verdwijnen, waarna het op de meeste plaatsen zonnig weer zal worden. Het laat zich aanzien dat het huidige weer type nog tenminste enkele dagen zal voortduren. Bij een overwegend matige wind tussen oost en zuid oost moet in de nacht op omsti-eeks 5 graden worden gerekend, terwijl midden op de dag de temperatuur tot een paar graden boven nul zal oplopen. Jeugd Rode Kruis helpt getoffeu Columbia DEN HAAG. 11-2. Het Nedev- landsche Jeugd Roode Kruis ver zond vrijdag 500 rampenpakketten ter waarde van f 5.000 naar Colum bia ten behoeve van de jeugdige slachtoffers in het door een aardbe ving getroffen gebied in dat land. Geul in Noordzee naar Europoort voor zeer grote tankers toezegging van 7 september vorig jaar zullen worden uitgetrokken voor economische hulp aan Indonesië eenderde deel of 22 min, zal worden verstrekt als gift. Omdat een deel van de hulp in de consumptieve sector zal worden aan gewend,meent de regering dat „een te zware verplichting tot terugbeta ling" van niet produktief bestede nieuwde behoefte aan hulp of ver- neiuwde behoefte aan hulp of ver traging van het economisch herstel. Het bedrag van 22 miln. gulden is als volgt over de begroting verdeeld: vier min. van het programma voor projecten die worden aangeboden aan landen die door de minister van economische zaken worden aangewe zen in het kader van met die landen gevoerde handelsbesprekingen, tien min. van projecten die in samen werking met het bedrijfsleven wor den uitgevoerd, een min. van het jongeren-vrijwilliigersprogramma, 3 min. van ontwikkelingsbanken en 4 min. van de begroting van het kabi net van de vice-premier. Voorts zal vier min. gulden wor den verstrekt in de vorm van een van de Nederlandse investeringsbank door de staat gefinancierde lening voor ontwikkelingslanden N.V. De loopt d van deze lening is 25 jaar. BEN HAAG, 10-2. Naar het mini sterie van Verkeer en Waterstaat meedeelt is de regering, mede gelet cp het advies van de door haar in gestelde interdepartementale werk groep „Vaargeul in de Noordzee naar Europoort", onder bepaalde voor waarden bereid te voldoen aan het verzoek van de gemeente Rotterdam en de aldaar gevestigde oliemaat schappijen om Europoort zo spoedig mogelijk toegankelijk te maken voor schepen met een laadvermogen van 225.000 ton d.w. en een diepgang van 62 voet. Deze toegankelijkheid zou door uit breiding en vervroeging van de Euro- poortwerken omstreeks 1970 bereikt kunnen worden, doch reeds in de jaren 1968 en '69 zullen de bedoelde zeer grote tankers, afgeladen met een diepgang van resp. ongeveer 55 en 59 voet, Europoort via de bestaande (tij delijke) toegang kunnen binnenlo pen. De minister van Verkeer en Waterstaat zal op zeer korte termijn nader overleg plegen met de ge meente Rotterdam over de financiële aspecten van dit plan. Betekenis van <le geul ROTTERDAM, 10-2. De vaargeul in de Noordzee voor Hoek van Hol land, lengte 12 km, kosten zeventig tot honderd miljoen, is nodig om de oliestroom naar Rotterdam niet te laten stagneren. De supertankers van 200.000 tot 225.000 ton, die thans ten getale van tachtig k honderd zijn be steld en gedeeltelijk reeds worden gebouwd, moeten óók naar Rotter dam, zo is het standpunt van de Maasstad. Het niet graven van de vaargeul zou hebben betekend, dat tientallen miljoenen tonnen ruwe olie naar buitenlandse havens zou worden vervoerd en dat de bij de olie automatisch passende raffinagè- capaciteit en petrochemische indu strie in andere landen zou worden gevestigd. „Laten we de zaak toch commer cieel bekijken", zo heeft havendirec teur ir. Posthuma de laattse maan den herhaaldelijk beweerd. Rotter dam begon daarom reeds eind vorig jaar met een proefvak, kosten: vier miljoen gulden. De eerste ervaringen zijn gunstig: burgemeester Thomas sen kon begin januari in de gemeen teraad meedelen, dat het werk vlot verloopt en dat er geen sprake is van het terugstromen van slib in de reeds gebaggerde proefgeul. Belangrijke beslissing Commentaar van de directeur van het havenbedrijf der gemeente Rot terdam, ir. F. Posthuma, de man die is belast met de dagelijkse leiding van de gehele Rotterdamse haven: „Dit is een bijzonder belangrijke dag; niet alleen voor Rotterdam, maar voor geheel Nederland. De beslis sing", aldus de heer Posthuma, „is te vergelijken met die van Thor- becke, die besloot de duinen bij Hoek van Holland door te graven ten be hoeve van de Nieuwe Waterweg". De gevolgen van de beslissing zijn niet exact te overzien. Zeker is wel, dat in de komende tijd voor honder den miljoenen aan orders aan de Nederlandse industrie zullen toestro men voor nieuwe activiteiten in het Rotterdamse waterweggebied. Het is nu wel zeker, dat er zo snel mogelijk zal worden gebaggerd. Trouwens, er is reeds een proefvak. De details in de brief over de diep gang, die zal worden bei-ei kt in 1968 en 1969, noemde de heer Postuma gunstig. Een diepgang van 59 voet in het jaar 1969 is voor Roterdam zeker bijzonder goed te noemen. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Scliouweri-Duiveland: Garage ISTA Oosterland WEERT. In Weert is de ander- halfjarige Anja Wolter spelender wijs in een vijver te water geraakt en verdronken. TREVISO (Italië), 12-2. Duizenden forellen ter waarde van 200 miljoen lire (ruim een miljoen gulden) zijn zondag in een forellenkwekerij bij Treviso door vergiftiging gedood. Aan de politie is verzocht een onder zoek in te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1